Veronica wil nu in ether als adspirant Hier gebeurde het: Vakan tiegangers uit Griekenland terug in ons land Karamanlis na elf jaar terug Impeachment op tv Reclassering nieuwe taken op nemen Gestoorde kinderen in VS gemarteld U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat Burgemeester op de fiets met nieuwe inwoners binnenland buitenland VVD-VRAGEN AAN VAN DOORN Niets bekend Wiegel Jan B. verwondt zich met fles Militair gezag in Angola Afluisteren om misdaden op te sporen niet uitgebreid Energiebeleid Europa loopt op fiasco uit Woensdag 24 juli 1974 HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de Veronica Omroep Organisatie gaat op korte termijn een nieuwe aanvraag voor een zendmachtiging indienen, nu evenwel niet voor de status van C-omroep (waarvoor men 100.000 leden/houders van een omroepkaart nodig heeft, doch voor de status van adspirant-omroep. Hiervoor heeft men 40.000 leden nodig. dé NOS, terwijl een paar maanden geleden nog werd gezegd dat dit overschot slechts tijdelijk was en te danken aan toevalligheid. Veronica meent aan dat cri terium in ieder geval ruim schoots te kunnen voldoen. De ledentelling op basis van de vorige aanvraag heeft uitge wezen, dat van de 200.000 le den die Veronica meende te hebben, er maar ruim 60.000 volgens de wet in aanmerking komen en als „echte" leden meetellen. De nieuwe aanvraag zal bin nen dertig dagen worden inge diend. Tegelijkertijd gaat Ve ronica echter ook n beroep te gen de afwijzende beslissing van minister Van Doorn op de aanvraag, als C-omroep in de ether te mogen worden toege laten. Dat gebeurt overeen komstig de wet beroep admi nistratieve beschikkingen. „Wij zijn het duidelijk met een aantal argumenten van de minister niet eens. Het aantal voor de wet tellende leden kunnen wij natuurlijk niet aanvechten, maar wel de ver onderstelling van de minister, dat Veronica als C-omroep geen totaalprogramma zou wil len of kunnen uitzenden en dat wij op de oude voet zou den willen doorgaan. Boven dien bestrijden we de opvat ting van de minister, dat wij niet representatief zouden zijn voor een belangrijke stroming In ons volk", aldus Rob Out van Veronica. De bij het o-mroepoverleg betrokken vakbonden weten officieel en officieus niets van het maandag door de raad van beheer van de NOS gelanceer de plan tot wijziging van het gebruik van de Nederlandse radiozenders. In een voorlopig commen taar zei Pieter M. de Wit, voorzitter van de christelijke bedrijfsbond HBV, dat hij zich niet kan voorstellen waar de NOS het enthousiasme van daan haalt om de radioactivi teiten over zeven zenders te gaan verdelen, terwijl er nu al grote problemen met de perso neelsbezetting zijn. „Er be staat al twee jaar een perso neelsstop en men slaagt er nu sleohts met veel kunst- en vliegwerk in de huidige zen ders te bemannen", aldus de heer De Wit. Hij kan zich moeilijk voor stellen, dat radio-omroepao-m- missaris mr. W. Wagenaar opeens zo optimistisch doet over het forse overschot van De liberale kamerleden Wie gel en Van Dijk (beiden VVD) willen van minister Van Doorn vernemen welke omroep-organisaties zich tot nu toe niet gehouden hebben aan de bepalingen van de om roepwet. In schriftelijke vragen aan de minister van CRM informe ren zij of het waar is dat de minister bij zijn besluit tot het verlenen van de A-status aan de TROS meegedeeld heeft dat de omroepverenigin gen strikter dan tot nu toe het geval is gehouden zullen wor den aan de eisen, neergelegd in de omroepwet. „Moet deze waarschuwing van de minister aan de omroepverenigingen los worden gezien van zijn beslis sing tot zendtijdverruiming voor de TROS of bestaat er tussen beide enig verband", aldus de kamerleden. Ook wil len zij weten welke redenen mr. Van Doorn heeft voor zijn uitspraak: „Er komt een heel ander beleid en dat zullen alle omroepen ondervinden". Wiegel en Van Dijk verlan gen van de minister precies de criteria die deze will hanteren bij zijn beoordeling of de om roepverenigingen volledige programma's die in redelij ke onderlinge verhouding ten minste omvatten onderdelen van culturele, informatieve, educatieve en verstrooiende aard verzorgen. (Van een onzer) verslaggeefsters) DEN HAAG Jan B-, één van de hoofdpersonen rond de bekende gijzelingsaffaire van het gezin Smit te Deil heeft ziohzelf- in de gevangenis in Den Bosch ernstig verwond door met een kapot geslagen fles in zijn buik te steken. Omdat zijn toestand ernstig was is hij overgebracht naar het gevangenishospitaa! in Seheveningen. Jan B„ werd enige tijd geleden veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de g zeling te Deil. LISSABON (AP) De Portugese regering heeft aan gekondigd dat besloten is om de Afrikaanse kolonie Angola onder militair gezag te plaat sen. In een summier communi qué werd gezegd dat er bin nenkort een nadere verklaring over het hoe en waarom van de politieke en bestuurlijke hervormingen in Angola zal worden uitgegeven. Het is de afgelopen weken dn Angola en met name de hoofdstad Loean- da onrustig. (Van onze 'parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan een drastische uitbreiding te geven aan het afluisteren van telefoongesprek ken om misdrijven op te sporen. Het is daarom ook niet nodig beleidsriohtlijnen uit te vaardigen. Dat zou alleen zin hebben als het aftappen van telefoons ten behoeve van misdaadbestrijding veelvuldig voorkwam. Een en ander deelt de minister van Justitie ad interim De Gaay Fortman mee in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerle den Roethof en Fransen. Wel zal interne voorlidhting worden gegeven aan bet open baar ministerie over de tech nische aspecten (hoe verzeker je je bijvoorbeeld van de me dewerking van de PTT), zodat in de sporadische gevallen dat een rechtercommissaris tot af luisteren beslist efficiënt kan worden opgetreden. Sinds april 1970 is in totaa! 38 maal gebruik gemaakt van de bevoegdheid gesprekken af te luisteren. De vermoedelijke misdrijven betroffen valse miunterij, bedreiging van per sonen, wapenhandel en wa pendiefstal, handel in verdo vende middelen, textiel- en antiekdiefstallen moord-, gijze ling poging tot ontvoering en bankovervallen. De opsporing van de misdrijven werd er door vergemakkelijkt. (ADVERTENTIE) Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen .kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld. Raakt u ze op de een of andere manier kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met Amro Teleservice en binnen de kortste keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige n informatie over wisselkoersen, MJ I buitenlandse munteenheden enz. COJ (Van een onzer verslaggeefsters) UDENHOUT Burge meester J. Hoefsloot en de raadsleden van Udenhout gaan voortaan één keer per jaar fietsen met de nieuwe inwoners om hen de gemeen te beter te leren kennen. De gebruikelijke jaarlijkse ont vangst op het gemeentehuis wordt afgeschaft. „De mensen voelen zich niet prettig hij dia-vertonin gen en speeches", aldus de burgemeester. „Door dit ini tiatief willen we de afstand tussen burgemeester-raadsle den en bewoners verklei nen". Zaterdag 10 augustus om 11 uur 's ochtends ver trekken ongeveer honderd nieuwe bewoners (de kinde ren mogen mee) voor een tocht van 25 km. Tijdens de vier pauzes die ingelast zijn, krijgen ze koffie met Uden- houts gebak, een broodmaal tijd, wordt er een kaasboer derij bezocht en kan er ge praat worden over de nieuwe woonplaats en over het be leid van de gemeente. Om halfvijf in de namiddag is de fietstocht afgelopen. Dan volgt een laatste ge sprek om resterende vragen nog even door te praten. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM De NOS zal vandaag (woensdag), donderdag en vrijdag, in samenwerking met de BBC en de Britse commer ciële televisie een extra uitzending verzorgen over het impeach- mentdebat de afzettingsprocedure van Nixon van de juri dische commissie. Maandag is in het Amerikaanse huis van afgevaardigden be slist dat het debat over het al dan niet in staat van beschuldiging stellen van president Nixon mag worden uitgezonden. Het laat ste woord in deze berust bij de commisie zelf, maar aangenomen wordt dat die er niet tegen zal zijn. Het impeachment-debat wordt uitgezonden op woensdag 24 juli va-n 22.30 - 23.15 uur op Ned. I, donderdag 25 juli van 23.30 - 23.50 op Ned. II en vrijdag 26 juli van 22.50 - 23.20 op Ned. I. De eerste uitzending op woensdag begint met een uitgebreide samenvatting over de hele Watergate-affaire. in 't Kort PETERS TELETYPE DE politie heeft een eind ge maakt aan een clandestien popfestival in Santiago, Chili. 219 jongelui zijn aangehouden. Volgens de politie merendeels onder invloed van drugs en alcohol verkerend. DE Amerikaanse republi keinse senator Edward Gurney uit Florida, president Nixons krachtigste verdediger in de senaatscommissie voor het Watergate-afluisterscliandaal, heeft gisteren gezegd dat hij zich niet herkiesbaar stelt omdat hij onder verdenking staat van corruptie. DE 22-j.arige J.W.K. uit Utrecht die voor een misdrijf in het arrondissement Utrecht in het Haarlemse huis van be waring in preventieve hechte nis was, is maandagavond ont snapt. Met anderen was hij bezig in de speelkeuken. VIER Israëlische vliegtuigen hebben gisteren met bommen aanvallen gedaan op het ge bied van Chrei-bedi en Racha- Ja Foechar m het zuiden van Libanon, aldus is officieel be kendgemaakt. DE uit Nederland afkomsti ge 40-jarige slager Peter Frans Jansen heeft in Melbourne te recht gestaan wegens het ste len van runderen van zijn werkgever om van de op brengst mensen te helpen die ln financiële moeilijkheden verkeerden. SCHIPHOL (ANP) Een door het Eindhovense Reisbu reau Sindbad gecharterde DC 9 van Martin Air heeft gister morgen vroeg rond 5 uur 91 Nederlandse toeristen terugge vlogen, die een drieweekse vakantie in Griekenland had den doorgebracht. Er was hier sprake van een soort bliksem actie van Sindbad Tours en Martin Air omdat het er op begon te lijken dat de groep aan het eind van hun vakantie in Griekenland voorlopig niet meer naar huis zou kunnen terugkeren als gevolg van het stopzetten door de Griekse overheid van vrijwel elk luchtverkeer van en naar Griekenalnd. De 91 toeristen zouden op basis van het oorspronkelijke reisschema zondag door Martin Air vanuit Athene naar huis zijn gevlogen. In verband met de gespannen situatie begon de thuisreis echter pas ruim een etmaal later. Toen de DC 9 van Martin Air even na middernacht op het vliegveld van Skopje land de, stonden de 91 juichend in de vertrekhal van de luchtha ven. „We wilden graag weg uit Griekenland omdat we niet wisten wat ons boven het hoofd hing", aldus een van de reizigers. Hoewel geen van de 91 getuige is geweest van ge vechtshandelingen, vond ieder een de situatie in Griekenland erg gespannen. De activiteiten rond de mobilisatie van het Griekse leger hebben de meesten als angstaanjagend ervaren. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag wil graag weten welke Nederlan ders familieleden, kennissen of vrienden in Cyprus hebben- Op deze wijze hoopt het mi nisterie een overzicht te krij gen van het aantal Nederlan ders dat zich er nog bevindt. In Griekenland bevonden zich dinsdagochtend tenminste 2.523 Nederlanders die deelna men aan door reisbureaus ge organiseerde vliegreizen. Men kan slechts gissen naar het aantal, dat op eigen gelegen heid Griekenland bezoekt, met trein, bus of eigen auto. Het ministerie van Buiten landse Zaken ontraadt Neder landers niet met zo veel woor den thans naar Griekenland te gaan, maar het wijst op de risico's die aan een bezoek aan dit land zijn verbonden. De pogingen die in het werk wor den gesteld oon Nederlanders te evacueren zijn op zichzelf al een aanwijzing dat men dit land thans beter kan mijden. Een lid van de Nederlandse ambassade in Beiroet is op Cyprus om Nederlanders te helpen die vanaf Engelse ba ses willen vertrekken. De am bassade in Belgrado heeft ie mand naar de Grieks-Joego- slavis-che grens, bij Gevgelia ten zuiden van Skopje, gezon den om Nederlanders die per bus of auto de grens over schrijden te helpen. De file auto's aan de Griekse zijde van de grens is twintig tot dertig kilometer. Groot was de vreugde onder de Nederlandse vakantiegangers toen ze hoorden dat een vliegtuig in Skolpje was geland. Ze waren eerder van Griekenland naar het Joegoslavische Skolpje gereisd, omdat de Griekse luchthavens volkomen stil liggen. De nu naar Grieken land teruggehaalde 67- jarige Karamanlis week in 1963 vrijwillig uit naar Frankrijk, nadat zijn nationale radicale unie bij verkiezingen met een klein verschil was verslagen door de unie van het centrum van George Papandre- Eerder dat jaar was hij als premier afgetre den wegens een me ningsverschil met de toenmalige koning Paul over een bezoek van de vorst en diens echtgeno te, de van Duitse af komst zijnde koningin Frederika, aan Enigeland. Karamanlis was tegen dat bezoek omdat hij een herhaling vreesde van de linkse betogingen bij een eerder bezoek van de koningin aan En geland. Met enige korte on derbrekingen was Kara manlis van 1955 tot juni 1963 eerste-minister. Van de militaire junta die in april 1967 een einde maakte aan het kabinet van Kanellopoe- 1-os, wilde hij niets we ten,. Met de zoon van wijlen koninig Paul, Con- stantijn, heeft hij geen contact gehad sinds deze vorst december 1968 Griekenland verliet. Ook wilde hij linkse politici Andreas Papan- dreoe en and-ere ballin gen zoals de componist Mikis Theodiorakis en de uitgeefster Helen Vlachos niet ontvangen, terwijl hij ook steeds de Griek se magnaten Onassis en Niarchos en anderen die het militaire bewind steunden, ontweek, hoe wel hij eens bevriend met hen was. Na de staatsgreep op Cyprus pleitte Karaman lis voor herstel van aartsbisschop Makarios als president. Ja, daar zaten we er zomaar finaal en helemaal naast, als we die aardige dame uit Bre da van om en nabij de tachtig lentes mogen geloven. En dat doen we graag. Ik zat er naast met Lauwke de Zeikert (par don). De dame vertelde me dat op 20 juli de naamdag valt van St.-Margriet. En inderdaad, als het die dag regent, dan regent het zes weken. Of omge keerd. Maar we zijn er nog niet, want Lauwke doet wel dege lijk mee in het spel. Maar Lauwke de Zeikert z'n dag is 10 augustus, in het r.k- missaal te vinden als St.-Laurentius. (U snapt het: Lau-rentius is Lauwke). En als het op die 10e augus tus regent, dan blijft het ook zes weken regenen. Zo wil het tenminste de overlevering, maar die heb ik dam ook bijna uit de eerste hand, nietwaar. Met dank aan die dame uit Breda. Ik had de klok horen luiden maar wist niet waar de klepel hing. Ik hoop dat-le nou goed hangt. ■fc Er schijnt de laatste tijd over reageerbuiskoetjes en m kalfjes gepraat te worden. Hoe moet een koe nou ook weten dat ze ooit een reageer» Duiskalf is geweest? Er bestaam zeer vreemde vo gels op dit ondermaanse. Zo is in het afgelopen weekeinde een 32-ja/rige Amerikaan, Clint Shaw geheten, in Californiè aangeKomen na een tocht van 62 dagen op rolschaatsen van af New York- Dwars door de States dus, een tripje van 5000 km. 't Is in ieder geval goed koop. En ik ben weg. Te voet. MERIJN DEN BOSCH (ANP) De samenwerkende reclasserings- insteïlingen hebben een nieuw beleid uitgestippeld, waarin nieuwe taken voorkomen: het beïnvloeden van de samenle ving en het ontwikkelen van alternatieven voor de straf rechtelijke reactie. De recliasseringsinstellmgen denken o.m. aan bemiddeling tussen dader en slachtoffer, waardoor de -gebruikelijkfe strafrechtelijke reactie achter wege kan blijven. Dit blijkt uit de doelstellingen die de reclasserinigswerenig-in-gen sa men hebben opgesteld voor dte nieuwe organisatie, die zij me dio 1975 zullen oprichten. De nieuwe reolasseringsver- eniging moet een welzijnsor ganisatie zijn, waardoor deze in principe iedere vorm van welzijnswerk kan uitvoeren. Het dagelijks werkterrein wordt wel bepaald door het strafrecht en de welzij nsipro- blematiek, die diaarmee sa menhangt. De nieuwe taken komen naast de oude: hulp en steun aan mensen, die met het strafrecht in aanraking bomen of dreigen te komen, en het voorlichten van personen en instellingen, die binnen de strafrechtspleging werken. BRUSSEL (ANP) De Eu ropese ministers van buiten landse zaken zijn er niet in geslaagd zelfs maar de uit gangspunten voor een Euro pees energiebeleid op te stel len. De oorzaak van het feit dat men zelfs geen uitgangspunt voor een gemeenschappelijk energiebeleid kon bereiken, was de tegenkanting van de Britse delegatie. De Nederlandse staatssecre taris Brinkhorst verklaarde dat acht lidstaten van de EEG wel een gemeenschappelijke energiepolïtiek willen, maar dat het Verenigd Koninkrijk het uitgangspunt daarvoor zelfs niet wilde aanvaarden. DE tienjarige Peter Whyte is maandagavond in een zie kenhuls overleden nadat hij in het Alexandra Park van Glas gow deerlijk was toegetakeld door twee loslopende Duitse herders, zo maakte de politie bekend. WASHINGTON (AP) Door de senaat aangewezen speurders hebben ontdekt dat geestelijk gestoorde kinderen van Amerikaanse militairen gemarteld zijn in psychiatri sche centra die gesticht waren door het ministerie van defen sie, aldus heeft senator Henry Jackson bekend gemaakt. Er waren bewijzen verza meld, aldus de senator, dat kinderen verdovingen waren toegediend, en dat men hen had geslagen en vastgebonden en in isoleercellen opgesloten. Een permanente subcom missie van de senaat, aldus Jacks-on, zou over deze zaak hoorzittingen gaan openen en daarbij zou de belangstelling voornamelijk worden gericht op de Green Valley school te Orange City in Florida, en het universiteitscentrum te Ann Arbor, in Michigan. In 1973 had de politie al een inval gedaan in de inrichting te Orange City. „Kinderen, die alleen en on beschermd waren en al led-en onder het feit dat zij emotio neel gestoord waren, zijn bloot-gesteld aan de onwaar digste behandelingen die men zich maar kan voorstellen", al dus Jacks-on. „Wat ons ook zeer heeft ge schokt is dat het hier niet gaat over een aantal los van elkaar staande gevallen, maar een be paalde methodiek betreft die al jaren wordt gevolgd". Namens het Pentagon is nog geen commentaar geleverd op de mededeling van Jackson. Door vertegenwoordigers van de twee genoemde instellingen is gezegd dat de aantijgingen onwaar zijn. Ontdekt was, dat er kinde ren waren gevonden die moes ten leven in volkomen ver vuilde lokalen, die aan zeer laakbare psychiatrische behan deling waren onderworpen waaronder het toedienen van grote hoeveelheden vitaminen en waarbij toezicht en onder richt tekort schoten. Toen verleden jaar de Green Valley school te Orange City was betreden doior de politie had men daar bepaalde verdo vende middelen, ketens, een zweep alsmede apparaten tot het toebrengen van electrische schokken in beslag genomen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 7