Vijftig renners starten in Clinge Nationale zwemkampioenschappen Schuiten schittert op de achtervolging Ree klopt Knaak OEFENDUELS ORANJE Karstens niet naar Chaam een rot vak" Maarten van Ginneken: „Racen een leuke hobby maar JEREMIASSE NAAR MONTREAL OEFENDUELS GOES EN JONG AMBON sport Dinsdag 23 juli 1974 9 W> 0 Gisteren is de lige kilo's te laten Arie Delmotte. selectiegroep van NAC weer in training gegaan. Tijdens een fikse „boswandeling" werd begonnen de overtol- verdwijnen. Vooraan lopen van links naar rechts. Henk van Rooy, trainer Henk Wullems, Frans Vermeulen en LIMIET VOOR EK GEEN PROBLEEM UTRECHT (ANP) Vier uit twee. Dat was de record-score van de eerste all-in fi nale van de Nederlandse zwenikampioenschappen in Utrecht. Twee races in het woelige water van „Den Hommel", de 800 meter vrije slag dames en de 1500 meter vrije slag heren, waaruit José Damen, Ada Pors, Henk Elzerman en Roland Woutering zich de finitief kwalificeerden voor de Europese kampioenschappen in Wenen door binnen de gestelde limieten te blijven. Bij de meisjes was dat geen punt. Zeven van de acht deelneemsters bleven evenals in de races van de leeftijdsgroepen binnen de limiet. En hoewel winnares José Damen door de schuin over de baan staande wind werd geremd en drie seconden boven haar recordprestatie van de dag tevoren eindigde, bleef zij met 9.10,66 toch nog altijd zo'n 35 seconden binnen de limiet en de razendsnel naar voren gekomen Ada Pors met 9.16,07 nog altijd bijna dertien seconden. 0 Gerben Karstens. ;(Van onze sportredactie) PRINSENBEEK Gerben Karstens zal hoogstwaarschijn lijk niet in de Aoht van Chaam van start gaan. Kar stens die pas maandag bena derd werd, zon een te hoge prijs VTagen. Voor Gerben Karstens een onbegrijpelijke raak. „Agostinho vraagt veel meer en die mag wel komen. Ik ben tenslotte toch een streekren- ner. In Ghaaim heb ik altijd een goede koers gereden en heb ik de strijd nooit ge schuwd. Maar we zullen nog maar even afwachten. Mis schien hoor ik nog iets", aldus Karstens. De organisators van de Acht van Chaam, die al een prominent veld hadden met onder meer Sercu, Lo- Pez Carril, Agostinho, Aja, Pa- olini, Panizza en de kersverse baanrecordhouder van het Olympisch stadion, Roy Schui ten hebben de Nederlandse kampioen Cees Priem ook nog aangetrokken voor het evene ment van woensdag. Kamper moet voor hem plaats maken ln Frisolploeg. Sneu voor de overige zwem sters dat eerder bij de Europe se kampioenschappen niet meer dan twee deelneemsters per lan'd mogen uitkomen. Yo- ianda Aiggen'baich (9.20,53) en Annelies' Maag (9.21,55) zou den in elke afvaardiging para- depaardjes zijn. De Oost-diuLl.se ploeg natuurlijk uitgezonderd. Daar zal naar men moet vre zen José Damen niet tegen opgewassen zijn. De Oostduit- se meisjes bereiden zich voor om beneden de negen minuten grens te duiken om we-eld- kampioene Novella Galligarjs de pas af te snijden. Zenuwslopende taferelen op de 1500 meter vrije slag. Der tig banen lang ploegden Henk Elzerman en Ronald Woute ring schouder aan schouder door het woelige water. Inzet, de Nederlandse titel, maar veel meer nóg de 16.32,00 die uitzending riaar Wenen garan deerde. De tribunes daverden van de aanmoedigingen voor de jongste spruiten van de twee bekende zwemfamilies. Ronald Woutering (15) was door zijn prestatie in de senes (16.31,34) favoriet. Hij mikte op het twee jaar oude record van Ton van Klooster (16.28,5) maar hij zwom stroef. Het was daarentegen de een jaar oudere Hens; £'- zei-man die de race maakte. Hij nam brutaal weg de lei ding op het 800 meter keer punt, toen Woutering mei een inzinking kampte. Naast elkaar zwoegden bei de zwemmers voort. Langzaam aan minderden de, vingers. De laatste 100 meter moest binnen de 63 seconden gaan. Het luk te. Fonteinen water opwer pend stoven zij naast elkaar naar de finish: Henk Elzerman won in het nieuwe Nederland se adspiranten record van 16.31,10, Ronald Woutering deed er 0,07 seconden langer over. Mike van de Vijver (Su rae) eindigde op de achtste en laatste plaats. Peter Kuylaars deed het opnieuw erg goed. Op de 800 meter vrije slag behaalde hij het zilver. De uitslagen zijn: all-in fi nale 1500 meter vrije slag he ren: 1. Henk Elzerman (Ziao- Vitesse) 16.31,10 (nieuw Ne derlands adspirantenrecord); 2. Ronald Woutering Zee- m-acht-Nocrdlkop) 16.31,17; 3. Fred Eefting (Vechtstreek) 17.14,76; 4. André in 't Ve'.d (ZPA) 17.18,67; 5. Piet Stt- ginik (Naarden) 17.18.73: 6. Stanley van der Helm (BZV- Fortun-a) 17.28,28; 7. Ernst Bekkering (HPC) 17.34,54; 8. Mike van de Vijver (Surae) 17.39,51. All-in finale 800 meter vrije slag dames: 1. Jose Damen (BVJ-iFortuna) 9.10,66; 2. Ada Pors (VZC-Vlaardingen) 9.16,07; 3. Yol-anda Aggenbach (Zeemacht-No ord-kop9.20,53; 4. Annelies Maas (De Rijn) 9.21,55; 5. Corrianne Heyma-is (Zeester-Prinssen) 9.28,99; 6. M-arjo van de Bree (Zwem- lust-Den Hommel) 9.35,10: 7. Linda Faber (VZC-Ritmees- ter) 9.40,09; 8 Lenny van Kraay (PSV) 9.51,03. 800 meter vrije slag jongens ■onder 12 jaar: 1 Ceeejan Win kel (HZPC) 9.45,39; 2. Peter Kuijtaars (Surae) 10.02,43 3. Wilfred Hansen D.H.) 10.05.05. (Zweml.- (Van onze sportredactie) BERGEN OP ZOOM Maarten van Ginneken, die zondag op Zandvoort zijn tweede formule Vee-race won vorig jaar triomfeer de hij op hetzelfde circuit voor de eerste keer neemt tussen de coureurs in zijn categorie een aparte plaats in. Apart, omdat de Bergse makelaar ongesponsord rijdt en totaal niet traint. En dat is vrij uniek in de racewe reld, als je tenminste ook nog iets weet te bereiken. Maarten van Ginneken: „In tegenstelling bot de ande ren train ik helemaal nooit. De meesten wonen in de randstad en kunnen makke lijk even een uurtje gaan trainen op Zandvoort. Mij kost het echter praktisch een hele dag. En dat is niet te doen- Ik ga er nu eenmaal vanuit dat de zaak er beslist niet onder mag lijden. Maar je merkt het wel als je niet traint. Als je voor de eerste keer weer rijdt is het erg onwennig". Dat hij op zijn niveau geen sponsor heeft, heeft de Bergenaar waarschijnlijk aan zichzelf te wijten. Hij gaat namelijk uit van het principe dat de sponsor een behoorlijke contra-prestatie geleverd moet worden. Van Ginneken: „Een sponsor is natuurlijk erg interessant. Maar ik vind dat er dan wel een goede overeenkomst moet zijn. De sponsor moet er ook wat aan hebben. Een sticker op de auto alleen is natuurlijk niks. En als het eigenlijk op een donatie neerkomt dan hoeft het van mij niet". Omdat Van Ginne ken eind vorig jaar niet wist wat er te bieden was, liepen zijn gesprekken met kandi daat-sponsors op niets uit. Van Ginneken: „Ik ben met verschillende mensen bezig geweest. Maar toen wist ik überhaupt nog niet of er wel een raceseizoen zou zijn- 0 Maarten van Ginneken: „Als de motor het niet zo goed doet, die ik het wat kalmer aan. In mijn achterhoofd speelt dan altijd, dat kan geld kosten. Want dat was net in de tijd van de oliecrisis. Het hoofd van de mensen «tond er op dat moment ook niet naar". Het houdt wel in dat Van Ginneken als enige van zijn collega's zelf voor de kosten opdraait. En die bedragen jaarlijks vele duizenden gul dens. Zelfs zonder crashen. Van ongelukken is Maarten van Ginneken evenwel be hoorlijk gespaard gebleven. „Ik heb eigenlijk nooit ern stige ongelukken gehad. Al leen toen i-k voor m'n licen tie reed een keer. En in 1972 op de Nürburgring. Maar dat was niets ernstigs. De laatste twee seizoenen heb ik hele maal niets gehad. Maar 1-aat ik het maar afkloppen". Bang om ongelukken te krijgen is Maarten van Gin neken niet- „Je denkt -tijdens het rijden uiteraard niet voortdurend aan het gevaar dat het racen met zich mee brengt. Maar ik houd verdomd goed in de gaten of iemand of een groepje teveel risico loopt. Als er een groepje van zes is, zit ik bij voorkeur ook niet in het midden. Het liefst zit ik uiteraard voor aan, maar anders achteraan. Dan kun je het beter over zien". Maarten van Ginneken be gon vier jaar geleden met formule Vee-racen. Na twee jaar („de eerste jaren heeft het me ontzettend veel tijd gekost. Toen wist ik nog niet waar ik zijn moest en boven dien onderhield ik de motor toen zelf nog") bereikte Maarten van Ginneken de nationale top, die door hem, Leo Steenbergen en Jelle Hingst gevormd wordt. In 1-973 haalde hij geen lagere klassering dan de vijfde plaats en dit seizoen eindig de hij zelfs steeds bij de eerste drie. Ook internatio naal telt de Bergenaar mee. Dat getuigen zijn derde plaats in het Westeuropees kampioenschap van vorig jaar en de posities, die hij momenteel in de internatio nale kampioenschappen in neemt: eerste plaats in het Europese kampioenschap, waarvoor de race van zondag meetelde, en eerste plaats in het Westauropese kampioen schap. Ambitie om ooit for mule 1-coureuir te worden heeft Maarten van Ginneken, vorig jaar tweede in de nati onale titelstrijd en in het nog niet voltooide kampioenschap van dit seizoen weer tweede, niet. „Hoger wil ik niet rij den, want dan gaat er veel te veel tijd inzitten- En als werk zou dk het niet willen. Ik vind de autosport een leu ke hobby, maar het lijkt me 'n rot vak. Er zijn nogal wat risico's. En die risico's accep teer je anders als het je be roep is dan wanneer je als amateur rijdt. Je rijdt lijkt me ook anders als je er je geld mee moet verdienen. Als ik iets abnormaals aan de motor hoor, doe ik het wat kalmer aan. Want dan speelt in mijn achterhoofd dat het geld kan gaan kosten. Een beroepscou reur zal er echter waar schijnlijk wel vol mee door gaan, omdat er op de streep geld op hem ligt te wach ten". HEIN GROOTHUIS (Van onze correspondent CLINGE Vandaag houdt het wielercomité van Clinge haar traditionele kermisronde voor amateurs. Om halfdrio zullen de renners weggescho ten worden voor een wedstrijd over 102 kilomeier. Momenteel hebben al zo'n vijftig renners voor deze wedfkrijd ingeschre ven. Grote favoriet voor de overwinning fes ongetwijfeld Toine van de Bunder maar deze zal genoeg concurrentie te duchten krijgen van de Brabantse renners <Be in deae wedstrijd sterk digd zijn. Peter Göd-cfce «en Zeeuwse favoriet heeft *ïo- menteel nog niet voor dit evenement tagescheeven. Bat parkoers dat een lengte heeft van 1-700 meter omvat de vol gende straten: start Graven straat, Frans Halsrfcr-aait, Beur- keistraat, Beatrixstraat, Julia- nastraat en weer Graven straat. WieleroomitévoorzÉtter Jan Verstraeten: „We hebben ge tracht zo'n attractief mogelijk rennersveld aan te trekken en ik dacht gerust te mogen stel len dat we hier wel in ge slaagd zijn. Jammer vind ik het dat Peter Gödde n-iet natn de partij is maar het is nog altijd mogelijk dat deze zialï opgeeft. Aan premies aal het in ieder geval niet ontbreken want we hebben r-eecia een enorm aantal premies binnen gekregen", aldus Jian Veassteae» ten. De overwinnaar van deze wielerwedstrijd zal na afloop de bloemen in ontvangst me» gen nemen uit de handen vort een charmante rondemis» Saa- bella Verstraeten. 0 Roy Schuiten die in het Olympisch stadion een formidabele tijd realiseerde. UMU1DEN (ANP) In de zesde ronde van het IBM-toer- nooi hebben in dé grootmees- 'ergroep alle koplopers gewon nen. Ree verschalkte Knaak, ■'ansa won snel van Langeweg en Toekmakov joeg in een tijdnoodrace de gehle stand van Planinc aan flarden. Het trio heeft nu 414 uit 6, hetgeen overigens ruimte biedt voor de achtervolging. Interessant is, dat het groot- meesterresultaat in deze groep "P 9 punten ligt. In het bij zonder Hans Ree heeft belang hij het verwerven van die sco re. zijn medekoplopers bezit ten reeds de titel. De uitslagen van de maan dag gespeelde partijen voor de zesde ronde van het IBM- schaaktoernooi zijn: Grootmeester groep: 6e ronde: Sosonko (Ned) - Donner (Ned) 10, Csom (Honig) - R-ibli (Hong) y2 Kaplan (V.S.) - Lombardy (V.S.) 0—1. Knaak (DDR) - Ree (Ned) 0—1, Geiler (USSR) - Velimirovic (Jsl) afgebr., Tukmaikov (USSR) - Planinc (Jsl) 10, Langeweg (Ned) - Jansa (Tsj) 01, Iv- kov (Jsl) - Timman (Ned) 1—0. Stand na 6 ronden: 1-3 Tuk- makov, Jansa, Ree 4%, 4 Iv- kow 3y2 plus 1 afgebr., 5 Ri-bli 3y2. 6 Lomib-ardy 3, 7 Velimi- ro-vic 2»/z pluis 2 -afgbr. 8-9, Geiler, Sosonko 2y2 plus 1 af- gebi., 10-13, Langeweg Tim- man, Planinc. Csom 2%, 14 Donner 2 15 Kaplan 1 plus 1 afgebr. 16 Knaak 1. AMSTERDAM (ANP) Roy Schuiten en Herman Pon steen zijn maandagmiddag de sterren geweest van het eerste gedeelte, de kwalificaties ach tervolging, van de Nederland se wielerkampioenschappen op de baan. Schuiten, vorig jaar winnaar in de finale achter volging bij de amateurs tegen Ponsteen, maakte in het win derige Olympisch stadion de bijna ongeloofwaardige tijd van 6 minuten en 7,98 secon den over de vijf kilometer van de kwalificatieritten voor de profs. Ponsteen benaderde bij de amateurs als enige de vijf minuten grens over de vier kilometer. In de kwartfinales echter moest Ponsteen, bijna vijf seconden prijs geven en werd hij overtroffen door Pe ter Nieuwenhuis, die zich door Bert Scheuneman liet opjagen tot 5.04.,49. Roy Schuiten leefde zich uit in een geweldige demonstratie van macht in de koele coulis sen van de kale betonnen ko los. Zijn prestatie stelde de tijden van Roger Riviere, Tie- tUroen en Hugh Porter volledig in de schaduw. Geen van de drie grote achtervol gers was er in het Olympisch stadion ooit in geslaagd de tien ronden binnen de zes mi nuten en negen seconden af te leggen. Schuiten toonde, net als bij zijn debuut als professional in Ulvenhout, het verlangen zich waar te maken als prille pro fessional. Hij zettg een tijd die zijn ploeggenoot van Raleigh, Renê Pijnen, niet kon benade ren. Pijnen stelde zich tevre den met 6.22,26 waardoor hij de zekerheid kreeg in de hal ve finales ten minste niet te gen Schuiten te moeten rij den- Onder werkelijk niet ideale omstandigheden was de tussen tijd over 4000 meter voor Schuiten, 4.56, het bewijs dat de opvallende ontwikkeling van Roy Sohuiten in dit sei zoen zich ook in het meest meetbare van alle wieleron- derdelen voortzet. (ADVERTENTIE) Mini Nieuwemhu-is-Brinlkhof is Nederlands kampioene sprint geworden. Zij versloeg in de finale Truus van der Plaat in drie ritten. De tij-den over de laatste 200 meter wa ren: 13,9, 13,4 (voor Van der Paat). De belangrijkste uitslagen van maandag zijn: Professio nals kwalificatieritten achter volging over 5000 meter: Eer ste rit: 1 Roy Schuiten (Zand voort) 6.07.86, 2 Klaas Balk (Badhoevedorp) 6.39.8. Tweede rit 1 René Pijnen (Woens- drecht) 6.2-,26, 2 Gerrie Kam per (St.-Pankras) 6.25,57. Aamateurs kwartfinales tus sen haakjes de tijden gemaakt in de kwalificatieritten over 4000 meter: Eerste rit: 1 Her man Ponsteen (Nijverdal) 5.05. (5-00,33), 2 Emie Nieu wenhuis (Boelenslaan) 5.16,02 (5.14,64). Tweede rit: 1 Peter Nieu wenhuis (Amsterdam) 5.04,49 (5,04,14), 2 Bert Scheuneman (Veendam) 5.07,05 (5.14,15). Derde rit: 1 Gerrie van Uer- wen (Olland) 5.07,12 (5.08,07), 2 Jan Lenferink (Geestéren 5.16,53 (5.13,05). Vierde rit: 1 Frits Schür (Hoe-gezand) 5.14,20 (5.08,5i2), 2 Gerrie Slot iCtAIkmaar) 5.23,52 (5.08,52b (Van onze soortmedewerker GOES De zondagamateor- voetbal derdeklasser Goes heeft ter voorbereiding op de nieuwe competitie een attrac tief en interessant oefenpro gramma samengesteld, dat er voor wat betreft Goes 1 als volgt komt uit te zien. Zondag 4 augustus: Goes 1 speelt in Steenbergen een r.e- uerlaagwedstrijid tegen Steen bergen 1. Aanvang 14.30 uur. Woensdag 7 augustus: Goes 1 - NAC 1, aanvang 19.00 uur. Zondag 11 augustus: Goes 1 neemt deel aan het jiuibileum- seniorenvoetbaltoernooi van HW '24 iin Hulst, Aanvang 11.00 uur. Woensdag 14 augus tus: Goes 1 - SISV 1 (Goes). Aanvang 19.00 uur. Zondag 18 augustus: Goes 1 neemt deel aan het toernooi van Robur in Goes. Aanvang 11.00 uur. Woensdag 21 augustus: Kapel- Ie 1 Goes 1, aanvang 19.00 u-ur. Zondag 25 augustus: Goes 1 - Internos 1 (Etten-Leur) aanvang 14.30 uur. 0 De Middelburgse zondag a- mateurvoetbalvereniiginig Jong Ambon heeft zowel voor haar eerste als voor baar tweede seniorenelftal ter voorberei ding op de nieuwe voetbal competitie een interessant oe fenprogramma samengesteld, dat er als volgt komt uit te zien: zaterdag 3 auigusiutus: Oostkapelle 1 - Jong Aimbon 1, aanvang 16.30 uur. Maandag 5 augustus: GPC 1 en 2 Vlissin- gen - Jong Ambon 1 en 2. Beide wedstrijden beginnen om 1-8.30 uur. Zaterdag 10 au gustus: Jong Ambon 1 en 2 nemen deel aan het toernooi van Rial Lunet in Vu-ght. Maandag 12 augustus: Noor mannen 1 en 2 (beide wed strijden worden niet in West- kapell-e gespeeld, ma-ar- in Middelburg) - Jong Ambon 1 en 2. Beide wedstrijden be ginnen om 18.30 uur. Zondag 18 augustus: Zeeland Sport 1 en 2 Vlissingen -Jong Arab >n 1 en 2. Beide wedstrijden be ginnen om 14.30 uur. Woens dag 21 augustus: Middelburg 1 - Jong Ambon 1 1-8.30 uur. Lewed. Boys 1 -speelt op dat zelfde tijdstip thuis tegen Jong Ambon 2. Zaterdag 24 augustus: Kapelle 1 - Jong Ambon 1 (aanvang 15.45 uur) en Kapelle 2 - Jonig Amabon 2 (aanvang 14.00 uiurb 0 Toine van de Bunder, een van de Zeeuwse troeven. De laatste tijd lijkt de IJzedijkenaar echter wat van slag. ZEIST (ANP) Het Ne derlandse A-elftal zal woens dag 30 april 1975 een vriend schappelijke interlandwed strijd spelen Er zal een uit wedstrijd tegen Zwitserland of België worden vastgesteld. Voor woensdag 3 september 1975 staat de ontmoeting Ne derland - Zweden op het pro gramma. Het UEFA-elft-al, samenge steld uit spelers van 16 tot 18 jaar, zal deelnemen aan een toernooi dat van 13 tot en met 19 november a.s. in Monaco wordt gehouden. Het A-elftal van de ama teurs ontmoet voorts in het voorjaar Oost-Duitsland en Finland. Vastgesteld zijn de wedstrijden: 18 maart: Oost-Duitsland - Nederland. 20 maart: Oost-Duitsland Nederland. 22 april; Nederland Fin land. i (Van onze sportredactie); HEINKENSZAND Bet Zeeuwse jurylid Wim Jeremi- asse is door de UCI aangesteld als commissaris voor de we reldkampioenschappen wiel rennen, die volgende maand in het Canadese Montreal zullen worden gehouden. Jeremiasse is de enige van de drie Neder» landse internationale juryle den, die een uitnodiging heeft gekregen. Opvallend is trouwens, de UCI voor de komende we reldkampioenschappen op baan en weg geen Belgisch» juryleden heeft uitgenodigd! Dit ondanks het feit, dat d* Belgen de laatste jaren qfej voornaamste posities in de jury's van Öe stóM «80 de wereldtitels.

de Stem | 1974 | | pagina 7