ZVTM, amz en rtm reageren Busbedrijven: zuiniger kan niet SCHUTTERSFEEST IN OVEZANDE Experts: Overheid schuldig aan problemen in Zeebrugge VUSSINGSE BRADERIE IN DE 16e EEEWSE STIJL Duive- houders tegen middag- lossing Stroppendragers gaan weer defileren Hulstenaren wonen liever alleen dan in rijtje Scheepvaart op kanaal toegenomen TIJDENS GENTSE FEESTEN I behoud euliuis nu de fase Jongetje gewond Onbestendig en vrij koel Youth for Christ in Middelburg met zang en muziek Baarland Veel Belgen op bezoek in Zeeuwsch- Vlaanderen Trio „Hein van der Gaagin Goese jazz-club w Dinscfog 28 Mi 197A i onzer verslaggevers) r Behalve door in. ran de dertien kernen >ok honderdtien hart. meegedaan aan (|c ningemactie voor het van het ziekenhuis, sur de in het Liduiij is waar de betrokke. ens het spreekuur |a snheid werden gesteld naam te plaatsen op vereniging van hart. afdeling Hulst ver- isten. Deze aetie werd inwerking met de p gevoerd. afsluiting van «e itiefase, die erop ge, de bevolking te mo- stapt men over naai de plan, te weten net len van het besluit- systeem. Er is beslo. inventarisatie te ma- de mogelijkheden lere acties. n wil men proberen fessionele veld, ht. uit de bejaardenzorg, isehappelijik werk, ae ig enz. te mobiliseren, heeft de stichting ge- apswerk Hulst een ng gestuurd aan alle in aanmerking ko nstellingen voor een augustus te beleggen nst. Het wordt een erkenning om te kij- ihoeverre die beroeps- bereid zijn om wat te dus de werkgroep. gd Voor het M.O-A geslaagd de heer M. angs uit Hulst, leraar r.-k. meisjes-mavo te oorheen leraar aan de vo te Vlissingen. Hij agd in Den Haag voor scommissie. Krabbendijke kellow Transparant II 16, Close II 65-70 37, Stark Earliest I 70-75 65-70 111, 60-6 5 92- 38, II 60-65 74—89, -35, rode bessen IIX ndom IIX 195—210, |,axton grof 44111, fabriek 25—55, en D. Oranjepruimen I rijp 2641, per doos: Jtlet HX 119, I 170, In IIX 91, Loganbe- I 6285, rode bessen Rondom IIX 57-61, II 162, IIX 150—152. per stuk: kropsla II 3,607, komk. I III 17—27, bloemk. 4 101, II 80, 6 per kr-1 II 5870, 8 per kr. II lafw. 3041, per bos: -33, selderij 30, pet lappelen bonken 29- 25—32, driel. 6—16, -21, rabarber 6—21, Jool 5464, rode kool snijbonen I 340360, I krom 60260, dubb. IIX 198—237, andij- i-19, uien middel 17 berd 18, prei 86, too- i' H 6 Vz22, tomaten A |l 60—74, C 52. E, 22 jiuli 1974 - len in doosjes van 2-50 tog,: I 377, industrie- 377, napliuk 37". taan aanvoer I 383- luk I 384. Tubframbo- kg.: 100. Rode bessen: I krat p. tog.: I 276, IIX III 187. In pondsdozen J I 162-164, IIX 136. in |van 250 gram P-d.: I 52. Rondom in 2 1 tg.: 1 226, IIX 207-21 |n p. doosje van 250 124. Kruisbessen P- Ian 250 gram: I 37-49, loganbessen p. doosje Igram: I 95. Bramen P- |an 250 gram: I uimen: Kasontario JII 100-170, grof 60. Ixton I 52-117, II 6-51 P3, fabriek 6. Oranje- I 30, II 6. Appelen: iTransp. 170 113, 160— 155 20, 1170 97, II60- grof 20, fabriek 7«. lirUest 170 117, 165 1» 160—70 102, 155 W' grof 32, fijn .r.bonen I 142-225, [Tomaten p. krat van k 412-413, IB 417-423. IAardappelen: bonken 29-33, driel 12-".' 17. Groenten: sav.kool Ij vie 45, rabarber «kg. 9-10, p. bos 6-W. 1 23-37, kassnijbonen telen aanvoer: Ye:il<jj laanvoeren op 16m?n' 70 en op; 80-W lo—55. Stark Earhes* In op 5 mM. sortering' I 65—70, 60—65 55- luZEN, 22 juli Pf II 6, II 6—9, bloem* III 49—62, B 43— 38. afw. 22, bofflk Ier bos: uien H', Pie_ Teg: aardappelen eer- ken 30, grote 22—2°' 1—26. kriel 23—26, If Inken 19—20, Bintjes I andijvie 2329, Kr°' I pr.bonen 263—-26b. |I 268, pruimen Ear.' In 81—88, tomaten 37—88, rode k°01 litsk. 66, stamsnüb°- 8, uien middel 30 en (Vun een onzer verslaggevers) HULST De woonwensen ven Hulstenaren noodzaken regelmatig wijzigingen in be staande bestemmingsplannen, Zo dreigt, aldus burgemeester en wethouders van Hulst, een tekort aan bouwgrond voor bungalows, vrijstaande of twee-aan-een-woningen in het bestemmingsplan „Kom Oraauw' fe het oorspronkelijke plan wordt voorzien .in de aanleg van bijzondere bebouwing en rijen-buizen langs de Irene- straat en Rozenstraat te Graauw. De bevinding van het gemeentebestuur is, dat voor laatstgenoemde categorieën weinig publïelke belangstelling wordt getoond. Het college vraagt de raad dan ook het bestemmingsplan zodanig van een voorbereidinigsbesluit te voorzien, waardoor het moge lijk wordt huizen te bauwen (Me wel in trek rijn. Ook In het plan hooghuis wordt een wijziging geadviseerd. Aan de zuidzijde van de Vintetraat zijn vrijstaande woningen ge projecteerd. In de praktijk lijkt er echter meer behoefte te bestaan aan woningen twee- aan-een, aldus b. en w. De raad wordt derhalvt ge vraagd een voorbereidingsbe sluit te nemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij een verkeersongeluk dat maandag middag om vijf uur plaats had, werd de 8-jarige Roel L. uit Temeuzen, zodanig aan he been gewond dat hij per am bulance naar het Juiianazie- kenhuis in rijn woonplaats moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Avoyaardweg in die Baakman, waar het slachtoffer met zijn 9-jaiig broertje samen op één fiets reden. In de bocht van de weg nanr de tegemoetkomende bestuurder van een persone- auto J.V.C. uit Biervliet, de bocht niet ruim genoeg waar door de beide jongens werden aangereden. De 9-jarige H.P.L. bleef vrijwel ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. De vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opge steld door het KNMI op maan dag om 18.00 uur: Onbestendig en vrij koel Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: aantal uren san: 0 tot 8; min. temp.: om streeks 17 graden; max. temp.: omstreeks 19 graden; kans op een droge perioden van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor donderdag: aantal uren son: 2 tot 10; min. temp.: om streeks 12 graden; max. temp.: omstreeks 18 graden; kans op een droge periode van miin- ttens 12 uur: 60 procent; kans ?I> een geheel droog etmaal. 30 procent. walet'stahdort Konstanz 468 plus 3, Rhein- 'elden 332 plus 3, Straatsburg 325 -37, Plittersdorf 498 -40, Maxau 573 -30, Plochingen 154 "3. Mannheim 427 plus 45, Steinbach 137 -10, Mainz 373 Plus 33, Bingen 233 -29, Kaub 284 plus 36, Trier 232 -7, Ko- Wenz 268 plus 26, Keulen 222 Plus 22, Ruhrort 362 plus 10, bobith 972 orav, Pannerdense Kop 940 onv, Nijmegen 768 -2, IJsselkop 859 plus 1, Eefde Ussel 388 onv, Deventer 262 - 3. Monsin 5458 plus 8, Borgha ren 3867 -2, Belfeld 1092 plus J3. Grave beneden de sluis 502 plus 5. GOES/ MIDDELBURG/ZIERIKZEE Eind vorige maand be reikte de Nederlandse streekvervoerbedrijven het gerucht, dat men bij het ministerie van Financiën meent dat deze busonder nemingen nog wel dertig miljoen gulden per jaar moeten be zuinigen. Voor Zeeland zal deze eis van de mi nister echter nauwelijks concrete veranderingen tot gevolg heb ben. Dat gevoel leeft tenminste bij de diverse Zeeuwse streek vervoerbedrijven voor personen, zo bleek gisteren bij navraag. Volgens de betrokken Haag se ambtenaar dienden nog meer onrendabele lijndiensten te worden geschrapt wat een besparing van tien miljoen gul_ den kon opleveren. Verder moesten de tarieven extra worden verhoogd tot een extra opbrengst van tien miljoen gul den. En tenslotte moest de ef ficiency bij de busmaatschap pijen verder worden opgevoerd hetgeen volgens het ministerie ook een besparing van tieai miljoen gulden kon opleveren. Bij de A.M.Z. te Goes heeft men. intern reeds over deze uitspraken gesproken. Volgens woordvoerder Schipper van de A.M.Z. zag zijn maatschappij niet waar nog verder te bezui nigen viel. „"We hebben het on ze vorig jaar al gedaan. Teza men met de overheid hebben we toen de gehele zaak door ge licht en op een goudschaaltje gewogen". De A.M.Z. heeft vo rig jaar daarom reeds de apar te dienst veerhaven Kruinin- gen-Goes van het rooster ge schrapt en opgenomen in de verbindingsroute Goes-Terneu- zen. Verder heeft deze maat schappij de dienst op Nieuw- dorp doorgetrokken tot Lewe\- dorp, waardoor het „streekver voer Walcheren" haar dienst kon aanpassen. Een verder schrappen van onrendabele lij nen achtte de heer Schipper niet verantwoord. Wat betreft de tariefsverhoging zei de heer Schipper dat de normale jaar lijkse verhoging zeker zou ko men. Maar in Den Haag zou dan wel bekeken worden of de A.M.Z. met zijn tarieven nog verder omhoog zou moeten. „We kunnen helemaal niets meer", was ook de reactie van •dr. H. J. van Zuylen, directeur van de Z.V.T.M, en R.T.M. in Zierikzee. Intern was er In zijn bedrijf nog niet nader over ge sproken. Eind augustus begon nen de vergaderingen weer. Maar de heer Van Zuylen zei het gevoel te hebben dat er bij Morgen woensdag 24 juli Jktgen op Zoom 7.14 en 19.34 Hansweert 6.16 en 18.31 Terneuzen 5.41 en 17.57 Vlissingen 5.09 en 17 28, "önelding 04 en 19.24' (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE Volgens een rapport, samengesteld door Belgische experts, is de Belgische overheid zelf schul dig aan de grote problemen, die zich bij de bouw van de zeesluizen in Zeebrugge voor doen. Hier zijn grote grondver zakkingen opgetreden en het werk ligt nu al geruime tijd stil. Volgens de experts, die in op draent van de rechtbank van Brugge de zaak hebben bestu deerd, is het onmogelijk om de zeesluizen te bouwen vol gens de richtlijnen van de Belgische waterstaatsinge nieurs. Deze Belgische water staat heeft voorgeschreven dat er bronbemaling moet worden tigepast. A v.-s daarmee in de toekomst verder wordt gegaan, dan ontstaan er volgens het rapport grondverzakkingen in een straal van vijf kilometer van het werk. Uit het rapport blijkt dat de moeilijkheden, waarmee men nu heeft te kampen, best ver meden hadden kunnen wor den. Als voldoende diepteon derzoekingen waren uitge voerd, dan zou volgens het rapport gebleken zijn dat geen bronbemaling had kunnen worden toegepast, wilde men inderdaad op de huidige plaats de zeesluizen bouwen. Naar de mening van de ex perts moet geen Dronbemalmg worden toegepast en moeten de muren van de sluis staan op funderingen van palen. Caissons of grote betonstukken moeten worden gebruikt v 'or de sluishoofden. Volgens de experts treft de aannemer, de firma Sogreta, geen schuld Al twee jaar geleden wees d'.t bedrijf de Belgische overheid op de gevaren van bronbema ling. Voorstellen voor een an- iere werkwiize gedaan door Sogreta, werden door de Belgi- •che overheid naast zich nec- ;elegd. Volgens de groep experts kan jinnenkort het werk worden lervat. Als gewerkt wordt zo- i Is in het rapport staat asnge- even f' niet nna- o n an dere plaats voor de sluizen te vorden gezocht. zijn bedrijf niet veel zou ge beuren. Ook hier was men vo rig jaar al aan de slag gegaan en had toen 1,1 miljoen gulden weten te sparen. Bovendien werd alles gecombineerd waar dat kon, zoals bijvoorbeeld groepsvervoer met lijndiensten. „Nog meer lijnen schrappen betekent slechts dat nog meer mensen van vervoer verstoken blijven in onze situatie", al dus de heer Van Zuylen. Directeur J. P. L. van Manen van het .streekvervoer Walche ren" was gisteren niet bereik baar. (Wij tekenen hierbij aan dat aanvankelijk bij de streekver- voerbedryven de indruk be stond dat de genoemde bezuini gingen door het ministerie van Verkeer en Waterstaat zouden worden opgelegd. Later bleek ons dat deze aandrang door het ministerie van Financiën en dan nog door een bepaalde functionaris werd uitgeoe fend. Minister Westerterp heeft laten blijken voor deze ampu tatie van het streekvervoer niets te voelen. Redactie). (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op het ka naal van Gent naar Terneuzen wordt 't steeds drukker. Vanaf begin januari tot en met eind juni werd het kanaal dit jaar bevaren door 51X3 zeeschepen. Na dezelfde periode van het vorige jaar waren dat er 4906. Aan binnenschepen werden in dezelfde periode van dit jaar 308 schepen -geteld en vo rig j-aar in die tijd 972 sche pen. De toename van de scheepvaart houdt ook in dat bij Sluiskil en Sas van Gent de bruggen heel wat keren meer open moesten. Bij Sluiskil werd in het eerste halfjaar van 1974 de brug 3966 maal geo pend tegenover 3800 keer in de eerste helft van 1973. De brug bij Sas van Gent moest de eer ste helft van dit jaar 3791 maal open, tegenover 3542 keer m dezelfde periode van 1973. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van 3 tot en met 17 augustus staat er op „Het Hof van Tange" te Middelburg een tent, waarin de „Youth for Christ, elke avond gedurende die periode een koffiebaravond organi seert. Het programma van zo'n koffiebaravond bestaat uit het optreden van de Engelse mu ziekgroep „Skylight". Deze groep reist de koffiebars af om te zingen en te getuigen van hun geloof. Verder tre- deh op de groep „Quintes- cens" en „Abbeyage". De heer V. van Heusden, mede werker van Youth for Christ voor Zuid-West-Nederland, spreekt iedere avond over Christus en de betekenis van het Christein-zijn. Voor de aan wezigen is er gelegenheid van gedachten te wisselen. Activiteiten Het recrea tieteam van de camping Schel- ieoord te Baarland heeft voor deze week' weer een aantal activiteiten op touw gezet- De ze activiteiten zijn niet alleen bedoeld voor de gasten van deze camping. Het programma van het recreatieteam begint vandaag (dinsdag 23 juli) om 10.00 uur met het clubuur in de grote tent. Vanmiddag is er ringsteken op de fiets en van avond om 20.30 uur vlagge- roof. Op woensdag 24 juli op nieuw clubuur in de grote tent om 10.00 uur. 's Middags is er een viswedstrijd en om 20.00 uur begint er een discoavond, verzorgd door de drive-in-dis cotheek Big Sound Station uit Schore. Om 20.30 uur is er een lampionoptocht voor de kinde ren met medewerking van een aantal leden van fanfare Prin ses Juliana uit Baarland. Don derdag 25 juli om 10.00 uur clubuur en om 21-30 uur een dropping. Vrijdag 26 juli tens- slotte clubuur om 10 00 uur en om 22.00 uur kampvuur. A Schutter J. Rijk uiordt door de voorzitter van de plaatselijke vereniging gefeliciteerd. In het midden de heer Pa-pee. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Brade rie, die op donderdag 29, vrij dag 30 en zaterdag 31 augus tus in Vlissingen wordt geor ganiseerd door de winkeliers vereniging Walslraat-Kleine Markt, zal geheel worden ge houden in de stijl van de 16e eeuw." Ook burgemeester en wet houders van Vlissingen, die de braderie officieel zuilen opènen, zullen gekleed gaan m zestiende eeuwse stijl. De offi ciële opening gebeurt op don derdag 29 augustus om 10.0(1 u. op het Bet je Wolfplein. Het Vlissingse college zal daarvoor eerst worden afgehaald van het stadhuis onder begeleiding van muziekkorps Cecilia en het minimajorettenpeJoton. Ongeveer 150 personen tijdens de braderie in zestiende eeuw se klederdracht gestoken zijn. De Vlissingse braderie speelt zich af in de Walstraat, de St.-Jacobstraat, de Kleine Markt en de Oude Markt. Op donderdag en vrijdag is dt braderie geopend van 10.00 21.00 u. en op zaterdag van 10.00-18.00 u. Er zullen z-o'n 70 tot 80 stands aanwezig zijn met daarbij diverse demon straties en een autoshow. Up 26 en 27 augustus zal een grote reclamecaravaan dooi Zeeland trek-ken. Tijdens de braderie in Vlis singen staat er een grote tent op de kleine Markt, waarin versohillende attracties plaats zullen vinden. Op donderdag 29 augustus is er in de tent. "s middags een voorstelling van het Zeeuwse poppentheatei Uilenspiegel. De aanvang hiei van is ongeveer 16.00 u. 's Avonds treedt het bekende „Coctail Trio" op in de tent op de Kleine Markt in Vlissingen Op vrijdag 30 augustus 't avonds een show van hei „Dutch Rythm Steel Orche stra". Juiste aanvangstijden hiervan zijn nog niet bekend. Op zaterdag 31 augustus ten slotte is er 's middags een film programma en een kindershow van „De Williandio's". Deze groep was vaak te zien in het t.v.-kinderpragraimma Oebele. Van 14.00-18.00 u. is op de Vlissingse braderie dan ook „Koperen Ko" aanwezig. Deze bekende straatmuzikant maakt momenteel een afscheidstoer- nee door Nederland. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Veel Bel gen hebben hun extra vrije naamdag wegens de nationale feestdag, die in feite zondag werd gevierd, besteed aan een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hulst kende, mede van wege de marktdag een onge kende drukte. Tot ongeveer half vier, gis termiddag had de politie de handen vol om het verkeer te regel-en. Er kon geen auto meer binnen de poorten en lange file's moesten dan ook een plaats buiten de wallen zoeken. Rond vier uur begon de aftocht en was er wat meer armslag. Bijzonder druk was het ook te Philippine, waar talloze zuiderburen kwamen om mos sels te eten. Vooral de restau rants hadden het enorm druk en konden de bezoekers bijna niet verwerk-en. Breskens zag de normale drukte van de va kantie- en badgasten en ook in Sluis was het drukker dan op andere (vakantie) maandagen. Hetzelfde beeld vertoonde ook Axel. (Van onze correspondent) OVEZANDE Ter gele genheid van het 100-jarige bestaan van dc schutters- maatschappij Willem Teil uit Ovezande vond gistermiddag op de schietwei een feeste lijk schuttersconcours plaats waaraan meer dan 150 schut ters deelnamen. Deze schut ters, die 27 maatschappijen vertegenwoordigden, waren afkomstig uit het Belgische Merksem, Turnhout, Eeklo, Stekene eu Belzele, van Ne derlandse zijde kwamen boogschutters uit Oud-Gastel, Kloosterzande, Koewacht, Zuiddovpe en uit de omge ving van Ovezande. De heer W. van Liere, voorzitter van de Nederland se Bond van Wipschutters, die bij deze jubileumdag aanwezig was, huldigde het bestuur van Willem Teil en noemde deze da-g een groot moment voor de schutterij Aan de voorzitter van Wil lem Teil overhandigde hij de heer P. Rentmeester namens de bond "een gouden ereme daille. Iin zijn huldigingstoe spraak roemde de heer Van Liere de heer Jan Rijk, die 70 jaar lid is van Willem Teil. Op een humoristische wijze memoreerde de heer van Liere de schuttersloop- baar, van Jan Rijk, en noem 'de hem wat clubliefde be treft een voorbeeld voor de jonge leden. Ja-n Rijk ont ving hierop van de bond de gouden eremedaille, een kist sigaren en een flesje geestrijk vocht. Ook Paul Paree, die 55 jaar lid ia van Willem Teil, mocht de gou den medaille, een kist siga ren en een flesje drank m ontvangst nemen. De heer Th. Andriessen, oud burge meester van Ovezande en te vens erevoorzitter van Wil lem Teil, was verhinderd de huldiging van de maatschap pij bij te wonen. De oudste schutter van Zuid-Beveland, de heer A. van 't Westeinde uit Ovezande, die al meer dan 7-0 ja-ar schutter 13, ont ving enkele weken geleden zijn gouden medaille en de daarbij behorende geschen ken. De heer Adriaan Rijk, een broer van Jan Rijk, cüe 65 jaar schiet, kin bij de huldiging niet aanwezig zijn, maar zijn medaille en ge senenken zullen hem niet onthouden worden. Opvallend was a-at op dit concours een vrij groot aan tal vrouwelijke schutters aanwezig was. Zij vertegen woordigden met zijn allen mede de leden van 27 maat schappijen, die aan dit con cours deelnamen. Onder de da-messchutters bevond zich ook mevrouw M. Steenaert die al twee jaar de titel van schutterskoningin voert van de schuttersmaatschappij Vooruitgang uit Kwadendam- me. Door pai-tioulie ten werd voor dit concours, dat een zeer sportief karakter droe-g, prijzen beschikbaar gesteld. Deze bestonden uit zakjes met verse mosselen, diep vrieskippen, bekers en geld prijzen. (Van een onzer verslaggevers) GOES In de Goese jazz club, die is ondergebracht in het ontmoetingscentrum De Veste aan de Keizersdijk. treedt vrijdag 26 juli het trio „Hein van der Gaag op. Het concert begint om 20.00 u. De onlangs opgerichte Goese jazz-club organiseert met hel optreden van dit trio het viei de evenement. Het trio bestaai uit Hein van der Gaag (pia no), Han van der Poot (bas en Leo de Ruiter (slagwerk Nog onlangs speelde Hein vai dei Gaag tezamen met beken de jazz-musici als Erroi Gard ner en Teddy Wilson. De Goese jazz-club telt mo menteel ongeveer 30 leden. Men is begonnen met zo'n drie leden. Een lidmaatschapskaart voor één jaar kost f 15,-. V001 de leden zijn de diverse mani festaties gratis toegankelijk. Overige liefhebbers moeten voor elk concert f 3,- entree Betalen. Elke veertien dagen organi seert de Goese jazz-club tel kens op vrijdag een concert. Het programma is rond tot en met december. Gedacht worut om rond de jaarwisseling een groot nachtconcert te organise ren. Wanneer er geen gasten optreden, speelt het huisorkesl van de club „Whisper Not" De Goese jazz-club draait ook gewoon door in de zomei- maanden. Dit om iets voor toeristen te kunnen bieden. (Van onze duivensportmedewerker)' TERNEUZEN Er is de laatste tijd in de Nederlandse duivensport nogal wat beroe ring ontstaan. Aanleiding daartoe zijn de in sommige delen van het land enorme verliezen aan postduiven in de nationale wedvlucht vanuit St. Vincent, op 21 juni. De duiven zouden daar zijn gelost om een uur in de middag hij een temperatuur van ver boven de veertig graden celcius. Met name in Limburg waren de verliezen rampzalig en van daar kwam -dan ook de meeste kritiek op d-e vluchtieiding. De Zeeuwse fondspecialisten zijn in hun kritiek daarentegen nogal mild; op een enkeling na. Ook in Zeeland waren de verliezen niet gering en sloot het provinciale concours van uit Sint-Vincent reglementair, dait wil zeggen, zes dagen na lossing, zonder dat alle prijzen waren verdiend. Daags na los sing waren in Zeeland 51 dui ven op hun hok terug gekeerd op een aantal van 760. In het afgelopen weekeind stond een wedvlucht vanuit Dax op het programma eveneens met een miiddaglossin-g op de vrijdag en ongeveer dezelfde afstand (ruim negenhonderd kilome ter) als vanuit St.-V-incent. Het geringe aantal duiven dat zaterdagavond thuis was geko men (tien van de 575) hield opnieuw bange vermoedens in voor het verdere verloop van het provinciaal concours al moet worden erkend dat de omstandigheden voor eventue le achterblijvers gunstiger zijn dan een maand geleden toen er nog geen voedsel op de akkers te vinden was. Kritiek op vervoer en ver zorging tijdens d-e 'reis kregen we desgevraagd van een aan tal Zeeuwse fondmannen niet te hore. Men wilde niet gelo ven dat het de vogel-s aan iets zou ontbreken. Wel toonde men zich voorstander van een lossing in de vroege morgenu ren. De du-Wen zijn dan nog fris en hoeven niet tot het middag uur in de manden te blijven. Ook de Belgen lossen 's morgens en de kans dat er dezelfde dag toch nog duiven hun hok bereiken is klein ze ker met een kopwind en zwaar weer, aldus de Oost- burgse duivenhoud-er R. Vei- straeten. Zijn plaatsgenoot -W. van Unen dii-e zaterdagavond ook een duif op zijn hok terug zag komen vanuit Dax maar abusievelijk gisteren niet in onze krant werd vermeld gaf te kennen geen tegenstander te zijn van een middaglossing maar sportief gezien zou dit niet juist zijn tegenover de collega's in het midden en noorden van ons land. Dan zouden we in Zeeuwsch- Vlaanderen in het voordeel zijn en hij gaf toe dat er liefhebbers zijn die duiven meegeven die eigenlijk niet in staat zijn een dergelijke af stand naar behoren te over bruggen. Je moet voor derge lijke vluchten een speciaal soort duiven hebben. Volgens hem speelt het weer een zeer grote rol, iets wat je niet in de hand hebt en niet kunt voorzien. Hij was wel van mening dat deze Dax- vluchi (in' Oostburg waar hij met deze duif uiteraard de eerste prijs speelt evenals vier weken geleden van uit St.- Ghisi-aine waren gisteren ze ven van de 65 deelnemende duiven thuisgekomen) heel slecht verloopt. Dat het zeer zeker een rampvlucht is staat volgens René Dusarduijn, öroer van de bekende fond- speeiaüst Staf uit Groede wel vast. Hij noemde een middag- lossmg waardeloos en wij ge ven er onze beste duiven niet op "mee was zijn commen taar. (Van onze correspondent) GENT De laatste w^ek van juli willen de Gentenaren hun zin voor zelfspot verbinden met de folklore- Om het feit te herdenken dat zr zowat 4 eeuwen geleden op 26 juni door Keizer Karei heel erg vernederd werden - ie moes ten in nachtgewan en met een strop om de nel /oor hem defileren - gaan zij op dezelf de datum deze boetetocht overdoen. Het historische plein „de Vrijdagmarkt" is daartoe uitgekozen. Hoeveel deelne mers er zullen zijn hangt nog af van de individuele moed van de „stroppendragers" zo- xals de bijnaam van de inwr ners van Gent luidt. Notabelen zoals dat onde-i de heerschappij van Keize Karei noodgedwongen het ge val was zullen er vrijdag a.s wel niet bij zijn. Het is overi gens ook geen initiatief da' door de overheid wordt gesti muleerd. Het zijn enkele han delaars die op het idee kWa men om op hun manier een bijdrage te leveren aan de Gentse feesten die van 1843 ai elk jaar de laatste week van juli plaats hebben. Sinds enkele jaren is in de ze gemeentelijke feesten weei le zwier van vroeger gelegd Slke dag zijn er in meer dar len buurt manifestaties waar van het accent' of op folklon of op de kleinkunst ligt Zeeuwsch-Vlaamse jeugd er. andere Nederlandse jongerer weten dat en komen daarom dikwijls in vrij groot aanta' afzakken naar het Gentse St Jaeobsplein. Allicht daarom dat er niet uitsluitend Vlaam se artiesten op de affich< staan maar ook Amerikaner en Nederlanders. Zo komi donderdag Jaap van der Mer we optreden, samen met di zigeunermusici De Piotto's Dinsdag is de Nederlands- roppenspeler Bert Plagma' ?eëngageerd. „Vlaamse" ge kende namen uit de kunstwe r-eld zijn Alfred den Oudei Zjef van Uytstel. De Cotto- ""tv .taz? Band Aan het heimwee naar „de goede oude tijd" wordt in het centrum van Gent, op de Kou ter, tegemoet gekomen mid- lels de organisatie van een ba] in klederdracht van voor 1e Eerste Wereldoorlog. Voor at van de oudere Gentenaren vordt hier belangstelling ver- vacht. Voor toeristen bieden deze emeentefeesten, naast het ex- raatje dat zij keinnis kunnen naken met volksvermaak, ook ïog het voordeel dat musea en- historisrhe gonouwen kosteloos t° bPzo°ken zijn. -

de Stem | 1974 | | pagina 3