ERERONDE MET VEEL PIJN 3 VERDIENSTEN MERCKX Merckx wint zijn vijfde „Tour" SLECHTS WEINIG UITVALLERS VIANEN BLIJFT NGE B.V. Van Neste: Frisol Van Tours naar Parijs RW ARMINGS- LATIE RZANDE diversen TROUWBARE TEL. 01148 - 1243 oop aangeboden de winst!m Nu >rocent zomerlcow len korte en lan-< 'MANTELS colliers collectie en en ln de wln- gratis bewaren 3 irggarantie. Des- epele kredietservi- koning. Hoogstraat m-C tel 010- parkeerterreln Hooghuisstraat 3 uin t.o Hema tel. 040—61100. bij koop reisgeld Nederland terug auto) voor 2 per- iARKETVLOER Ujtbaar kant en v.a t 42,75 m Standard Parket gstraat 17, Breda. Ï3. BOSPERCELEN uurgebied bij Reusel. Percelen Eventueel bouwen wij een 128. EN ond. 1 kap irect te aanvaar- gen na 14,00 u. Maxburgti 49, 01646-2746. ïuur aangeboden - ETAGES ook gemeuto. ïaal, Chassésin- rel. 01600-40793. IJDEN ruimte, gelegen weg, voorzien t, krachtstroom, huur f 6.000, IG CO istraat 43, Breda, 1. vakantie diversen CENTRUM HOEVEN n CARAVANS strai, Second House, Europa, is (demontabel) v.a. f rice - garantie en kwaliteit 669-2669 1 km. vanaf ingang ;aravan vanaf f 4575,-; ;t dekzijl, geheel uitneembaar 2 aparte slaapkamers vanaf f ar. ivan met toiletruimte, nieuw irtent voor f 2250,-. nsport. geopend. Ook zondagvoormid' VANONDERNEMING 45. toneel gevraagd f C. de Neeff BV vraagt RS PIJPSCHETTERS len dagelijks op ons kantoor. 343490 of 342276. OORDIGER 2vraagd. Ook acquisiteur cteren. N.U.- an adresboe- '0 gemeenten el voor een onleider dhr >00 u. 020-' Amsterdam, tel. 020- geldleningen >tN inde particulieren amotenj :h ter voorkominp vaDrpae- te acties enz voor de reë t net L.A.M iat erkenni^ anken vriiwel net ge irechtelljk) nelaster ™e\ »e idelilk Adviesbureau van P t f Russiim tel 0^ isdag 23 juli /AKANTIE-SCHIETINS M. dp Cock. Zuiddorp' lvang 14.30 uur. >r particulieren) worden (belangrijkste woord n gezet. Zij worden be- nimaal 10 woorden; 1 tekens) Inclusief btw. n bfMdt. (1 #n 2 kolom) gezet met minimaal 1 slaq. [Spartan KAPITAAU ZIJ wor- teplaatst, maar berekend naar •prijzen exclusief bfwX orden gaarne verstrekt 0* Stem. (Van een speciale verslaggever) PARIJS Voor het eerst sinds twee maanden heeft Joop Zoetemelk weer op de fiets ge zeten. Gistermiddag voor de ronde van Frankrijk pp de „Ci- pale" van Vincennes aankwam, reed hij zijn ereronde in het lang niet gevulde stadion. Een ereronde die Zoetemelk veel pijn deed. Het applaus dat hij verdiende, de gekregen bloe men overhandigd aan zijn vrouw die haar tranen niet kon bedwingen, maakte hem ten overvloede duidelijk dat Frankrijk hem graag in de ze tour had gezien. Niemand liever dan hijzelf zou in Brest begonnen zijn en daarom bloedde zijn hart toen hij de karavaan gistermiddag zijn tour zag voltooien. Over vijf weken kan hij als eregast van de KNWU mee naar de wereldkampioenschappen in Montreal. Hij zal het waar schijnlijk niet doen, omdat hij liever niet nog eens wordt ge confronteerd met renners die doorgaan, terwijl hij door dom me pech alles wat na eind mei dit seizoen had moeten gebeu ren mist. Op de piste Municipale van Vincennes klaagde Joop Zoete melk geen moment over de inkomsten, die hij dit jaa-i moest missen, wel over de ron de die hij van de televisie had gevolgd en waarin hij zich ondanks zijn bekende beschei denheid kansrijk achtte. „Merckx is niets beter dan in de Dauphine Libere. Ik heb toch gezien wat voor moeite hij op de bergen met Poulidor, Lopez Carril, Aja heeft gehad. Ik wil niet beweren dat ik de ze Tour had gewonnen, maar ik had een kans gehad met zo'n sterke ploeg achter mij. Het zou in ieder geval een heel andere Tour zijn geweest. Merckx zou het veel moeilijker hebben gehad". Sinds zijn val, zijn verbliil m verschillende ziekenhuizen, na zijn laatste onderzoek van afgelopen dinsdag, had Zoete melk nog geen meter op de fiets gereden. Vandaag mag hij weer voorzichtig beginnen. „Ik ga het heel kalm aan doen. Dit seizoen is voorbij. Ik zal mij in geen geval forceren om nog wat wedstrijden te kunnen rij den. Wel zal ik er volgend jaar misschien verschrikkelijk veel spijt van hebben. In 1975 wil ik weer 100 procent zjjn". „Ik moet een beetje geduld hebben", constateerde Joop Zoetemelk, "maar volgend jaar zal ik er weer helemaal bij zijn. Bij Gan-Mercier, het con tract is nog wel niet getekend, maar dat komt zonder twijfel". „Achteraf gezien heb ik na mijn val verschrikkelijk veel geluk gehad. In het ziekenhuis van Beziers wilde men mij de eerste dag al laten gaan. Maai omdat ik hoofdpijn had, ben ik langer gebleven. Je kunt je niet voorstellen hoe ik daar be- (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Eddy Merckx heeft in de Tour de France 58.420 gulden verdiend. Merckx fietste dit bedrag als volgt by elkaar: Etappezeges 8400 gulden; Ereplaatsen 2800 gulden, den; Gele trui 10.920 gulden; Winnaar Tour 15.600 gul den; Combinatieklassement 9.600 gulden; Drager witte trui 10.000 gulden; Point cbauds 2200 gulden; Strijdlustigste 1800 gul den; Speciale premies 1300 gulden; Aandeel ploegenklasse- Bergklassement 2100 gul- ment 3700 gulden. handeld ben. Twee dagen heb ik in mijn shirt en de broek, waarmee ik ben gevallen, m het ziekenhuis gelegen. Geen zuster heeft naar mij omgeke ken. Onbegrijpelijk. Toen ik weg mocht, wilde ik per vlieg tuig naar Parijs gaan, maar omd-at ik moest liggen, had ik drie plaatsen nodig. Er was er maar een. Die vliegreis is daar door niet doorgegaan. Later hoorde ik dat ik met mijn schedelbreuk in het vliegtuig een hersenbloeding had kun nen krijgen. Dan had ik nu waarschijnlijk niet hier ge staan". Joop Zoetemelk heeft de he le affaire in handen van zijn advocaat gegeven om na te gaan of er verhaal te krijgen is op de onoordeelkundige be handeling in het ziekenhuis van Beziers. Het is voor hem niet het be langrijkste. Hij is blij dat alles goed is afgelopen en hij weel zich zeker van een toekomst, die nog alles kan brengen. „Kijk naar Poulidor. Die man is nog net zo sterk als tien, 12 jaar geleden. Ik probeer net zo gezond en serieus te leven als hjj doei. Ik heb gedacht over volgend jaar, maar als ik hem zie, denk ik, dat ik nog wel tien jaar kan doorgaan". WIELERSPORT GROTE VERLIEZER 0 Patrick Sercu kiaard worden. (Van een speciale verslaggever) PARIJS Vier ronden van Frankrgk heeft Eddy Merckx gewonnen omdat hg de beste was. De vijfde, die van 1974, kon hg winnen omdat er geen betere was. Meer echter omdat niemand serieus heeft willen proberen strgd aan te gaan met de man die deze ronde niet kon verliezen. Raymond Poulidor, de 38-jarige stadhouder uit de Gan-Mercier-ploeg, die dit keer nog een s als hoofdpersoon in zgn ploeg optrad om dat kroonprins Joop Zoetemelk afwezig was, heeft het als enige echt geprobeerd. Hg er voer op de Galibier dat Merckx dit jaar geen uitschieters nodig had om net als Anquetil die in de Tour een vergiijkbare recordlgst opbouwde op zgn gemiddelde de onaantastbare heerser te blijven. Het spel is niet gespeeld zo als het moest. De man in de hoofdrol kon niet schitteren omdat niemand hem tegenspel van enige importantie heeft ge geven. In Parijs, op de piste municipale van Vincennes heeft Merckx weer het gebruikelijke applaus gekregen dat de Fran sen de winnaar geven en ook het te verwachten gefluit omdat hij toevallig geen Fransman is. Merckx is de winnaar, de wielersport de verliezer van de Ronde van Frankrijk, die nog nadrukkelijker van een sportief circus tot een commercieel ge beuren is geworden. De onaan tastbare Belg heeft in het slot- weekeinde laten zien dat de knikkende knieën van zijn te genstanders begrijpelijk zijn, wanneer hij werkelijk zijn macht toont. De kracht van de enkeling heeft de ronde kunnen bepalen omdat de 120 anderen die ruim drie weken geleden het eerste startschot in Brest aanhoorden, geen front tegen de heerser hebben willen maken, of hem zelfs hand- en spandienst heb ben aangeboden. Die passiviteit gevoegd bij een zekere mate van collaboratie (de ploegen van Brooklyn en Kas), het ab solute aanvaarden van het lei derschap werden pas vergeten oadat alle prijzen waren ver deeld). Het verlangen Parijs te berei ken heeft overheerst in de ka ravaan, die gespeend was van iedere lust tot avontuur. De renners die slechts in de vlakke ritten enig succes konden heb- ten, gingen in rustig tempo isar de bergen om daar ten minste enige reserve over te hebben, het gevolg was dat ook Merckx en de zijnen ongebro ken, om niet te zeggen onaan getast aan de voet van de Alpen arriveerden. Voor het Oostfranse bergmas- sief had Merckx de gele trui al heroverd, die hij sinds Brest enkele dagen had uitgeleend aan Bruyère, Karstens en Ser cu. De voorsprong is van dat moment alleen maar groter ge worden. Hij heeft zich geïrriteerd ge toond nadat Jaques Goddet in aijn hoofdartikel in L'Equipe had geschreven over het cate- naccio dat Merckx en zijn Ploegmakkers speelden. Merckx' reactie was een aanval. Hij heed het nog eens op de voor zatste dag van de Tour. voort gedreven door zijn eerzucht die met kon verdragen dat hem een deel van de verwijten over te weinig strijd in deze Ronde in de schoenen werd geschoven. Zaterdag op iets meer dan tien kilometer van Orleans zocht Merckx het offensief zo als alleen hij het kan. Zater dagmiddag, gehaast omdat hij het parkoers voor de tijdrit nog wilde verkennen, vertelde hij: „Er gebeurde weinig, toen heb ik gereageerd op een paar aan- valletjes. Ik heb willen bewij zen dat wie in deze Tour wat wil betekenen in staat moet zijn mij etrug te halen. Mijn ploeg en ik hebben de koers niet stilgelegd. Dat is toch za terdag gebleken. Met grote ver wondering heb ik gezien dat de mensen die kritiek op onze ma nier van rijden hebben, niet be reid zijn «f misschien ln staat zijn mij terug te ha len'. Het gelijk is altijd aan de zijde van de winnaar. Zeker wan neer die man al vijf keer de sterkste in de ronde is geweest. „Wat moet ik dan nog meer doen?", vroeg Merckx zich af. Op die laatste zaterdag reed hij alleen, tien kilometer lang te gen zestig aan het uur. Het was een demonstratie van macht, die ieder voortdurend had gevreesd. De nederlaag van het wiel rennen tussen Brest en Parijs ligt ook in de verzakelijking van de sport. Geen ploeg durft het zich te veroorloven in blin de aanvallen grote risico's te nemen omdat daardoor moge lijk de renner zich vernietigt voor de laatste eindstreep. De „commerce" heeft ook zijn greep op de organisatie. Levi- tan zoekt overal het geld dat zijn evenement in stand moet houden. Hij vindt het zelfs niet beneden zijn waardigheid als tourdirecteur om in t.v.-gesprek- ken voor de camera te ver schijnen met een jack dat dui delijk reclame voert. Er is meer. De karavaan heeft enor me reizen gemaakt om in de volgende tappeplaats te komen. Aan het verlangen geld te beu ren van start- of finishplaatsen zijn de belangen van de ren ners volledig ondergeschikt ge maakt. Dit gegeven dat ook de deelnemers aan de ronde niet ontgaat, stimuleert niet tot het leveren van grote prestaties. Op het sportieve vlak is het succes bijna volledig voor de ouderen geweest. Nauwelijks een enkele jone° renner heeft zich aarteodiprtd Michel Pollen eer is de enige die zich heef' binnengedrongen in de groep arrivé's. Vorig jaar bij zijn de buut als professional werd Mi chel Pollentier 34e op ruim an derhalf uur. Dit keer bedroeg zijn afstand tot de winnaar iets meer dan een kwartier en ein digde hij bij de eerste tien. Een dergelijke prestatie heeft bij lange na niet binnen het be reik van de Frisol-pioeg gele gen. Fedor den Hertog, de kop man, heeft zijn reputatie bij de profs nog niet kunnen bevesti gen. De Nederlandse sprinters hebben hun werk gedaan en de ritoverwinning van Poppe is geen uitschieter geweest. De renners van Liebregts hebben echter voor alles gereden om Parijs te halen en het verloop van de ronde heeft er mede toe bijgedragen dat zes man zo ver zijn gekomen. Het aantal zou zeker niet groter zijn gewees' als Priem en Huizebosch niet door valpartijen en de daaruit voortvloeiende blessures had den moeten opgeven. Van de andere Nederlanders heeft Karstens (32) de gele trui gedragen na zich vooral in het begin van de ronde met zijn volle ambitie te hebben ingezet voor dat doel. Gerard Vianen heeft' zich eindelijk een paar keer durven verheffen uit zijn figurantenrol waarin hij zich ten onrechte zo comfortabel voelt. Zijn eerste ritzege in de Ronde van Frankrijk in Nantes bewees het net zo nadrukkelijk als zijn geweldige tijdrit in Bor deaux. Van de jonge Nederlandse renners bij Gan-Mercier is het karakter van Knetemann be langrijker gebleken dan de kwa liteiten van Bal. Knetemann zou in deze ronde, indien hij niet verplicht was geweest tot het uitoefenen van een knechtenrol en wanneer hij in de bergen nie door lekke banden ongeveer een kwartier had verloren, dicht in de buurt of misschien boven Den Hertog zijn geëin digd. Ondergewaardeerd in het klassement is ook Henk Prin sen, die in zijn eerste grote ron de een goed leerling is geble ken. Hij heeft ontdekt dat zijr mogelijkheden verder reiken dan hijzelf veronderstelde. Dat hij, en velen met hem, het tot Parijs hebben gebracht, komt doordat vooral Spaanse profes sionals met meer ervaring en meer reputatie zich zo gemak kelijk hebben geschikt in de macht van Merckx de enige die ook aan deze ronde weer heeft gewonnen. (rechts) wint de laatste etappe, maar later zou Merckx (links) tot winnaar ver- (Van een speciale verslaggever) PARIJS Meer dan 100 van de 130 renners, die in Brest vertrokken, hebben de eindstreep vat de Tour, na ruim 4100 ki lometer, te Parijs gehaald Meer dan honderd renner: in Parijs is een unicum ii de Tourgeschiedenis. Eei aantal dat met drie cijfert wordt geschreven, werd alleen bereikt in 1970. In dat jaar voltooiden precies 100 van de 150 renners de wedstrgd. Absoluut geme ten was het aantal uitval lers kleiner in 1934, name lijk 21. Veertig jaar gele ien werd het vertreksei' leehts gegeven aan zesti: nan. Het kleine aantal uitvaller voor Jan Janssen, de wir 'aar van 1968 het bews da r onvoldoende strijd is gele erd. Janssen: „Ik wil nie omen aan de macht vai Merckx. Dat had in de wed strijd moeten gebeuren. Zoal- er nu is gekoerst zijn de ren ners bezig hun eigen vak te vernietigen. Pas nadat de bc slissing voor alle klassemen ten was gevallen, is er ge koerst. In en na de Pyre neeën kwamen de ritten van Danguillaume en Campaner Ik ben geen verbitterde oude nan, die het vroeger allemaal ■o veel beter vond. Tien iaar eieden echter werd er we' ekoerst, men durfde or vontuur te gaan. Het risici in een dag terugslag na eer "leverde prestatie werd ge 'men. Deze generatie wie' -nners werkt er alleen maai oor in Parijs te komen". „Twaalf ploegen hebben be ust in de heerschappij van Merckx en zijn ploeg. Wan neer er een in de aanval gaat is het voor Molteni niet moei lijk de zaak te blijven contro leren, maar wanneer ieder wat zou ondernemen, wordl het ook voor Merckx moei lijk". „Er zijn drie punten die ik iet begrijp, namelijk; Waar >m is Merckx niet aangeval n voor hij de gele trui ha< >f toen hij hem niet had Ti eel renners hebben ziel isergelegd bij de macht vai Merckx. Wat is nog de waar Je van het bergklassemen wanneer cols van de vierdi categorie zo zwaar blijven tellen. Perrurena mag dan een betrekkelijk goede sprin 'er zijn, hij is toch niet de nan die het bergk'osseinent van de ronde moet w'nnen Wanneer de punten voor het ergkloss -ment zo errnkke- 'ijk op cols van de vierde ca- 'egorie kunnen worden ver- tiend zeg ik: „Dat bergklas- ement stelt niets voor". Zo 's het ook met de bergritten elf geweest. Ik kan mij her- meren dat wij in de ronde an 1965 in Briangon ruim yintig man kwijtraakten. Me werden zonder oardon uiten de koers gezet. Het antal eliminaties dit jaar vas vrijwel te verwaarlozen. Iet kwam niet omdat de ren- lers zo veel beter zijn ge- vorden, maar omdat leder- -en de strijd heeft willen antiopen waardoor de ver- -■"hillen k lri bleven". (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Gerard Vianen, de etappewinnaar in Nantes, blijft nog een jaar bij de Frense Gan-Mercierploeg. VI- men, die een aanbod heeft van Frisol, verklaarde: „Ik kan bij Frisol een beter kon- trakt krijgen. Maar nu rijd ik in een sterke ploeg en met het prijzengeld er bij is de uit komst toch dezelfde". (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Willy Van Nes-a heeft zaterdag in Orleans/ een contract ondertekend dat hem door Frisol werd voorgelegd. Lucien van Impe en Willy Teirlinck beslissen woensdag of zij een aanbod van Frisol zuilen aanvaarden. Weigeren zij, dan zal Frisoi Herman van Springel, Jos Spruyt en Vic van Schil een contract voor leggen. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS De klassieke wielerwedstrijd Parijs-Tours wordt dit najaar van Tours naar Parijs gereden. De orga nisatoren willen daarmee de „finale" van de wedstrijd moeilijker maken. In Tours kwam het in het verleden dik wijls tot een massasprint. Nu ie iaatste kilometers door de vallei van Chevreuse over ge accidenteerd terrein loopt, hoopt men de massasprint te voorkomen. Voor de vijfde maal heeft Eddy Merckx de Tour de France gewonnen. Met zijn dochter Sabrina. viert hij feest.

de Stem | 1974 | | pagina 7