Israël weigert te praten met Palestijnen Turkse leger drie keer so sterk als Griekse Felle opstand in twee Franse gevangenissen VERNIETIGEND OORDEEL OVER NIXON Straaljagers en rookwolken boven Cyprus Zeelieden op vlot bezweken aan honger en dorst Rapport John Doar: Hij leidde doofpot-activiteiten OOGGETUIGEVERSLAG VAN TURKSE INVASIE *ed§ stad Dertig jaar zonder rijbewijs Meerderheid Minder gebied Franzosi uit orde der Benedictijnen Voorzien Isoleren Bestraffen Kevin Ayers kwam niet in Meerlo Raket Maandag 22 juli 1974 Knippenberg te voet in Stockholm STOCKHOLM (AP) i)e Nederlandse- ge schiedenisleraar J au Knippenberg is zaterdag in Stockholm aangeko men onder luiide toejui chingen van een menigte voetbalsupporters. Hd] heeft een voettocht ge maakt van Hoek van Holland naar Stockholm, een afstand van om streeks zeventienhon derd kilometer die hij m twintig dagen heeft overbrugd. Knippenberg vertrok op 1 juli uit Hoek van Holland. Afge zien van een wat pijnlij ke hiel, voelde Knippen berg zich goed na zijn orestatie. WAGENINGEN (ANP) De kanton rechter in Waigeningen heeft vrijdag een 45-ja rige man uit Rotterdam veroordeeld tot zes we ken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaai om-dat hij al 30 jaar rijdt zonder rijbewijs. De man is al acht keer eer der voor hetzelfde vei- oordeeld. Vorig jaar deed hij voor het eerst rijexamen. Hij zakte door nervositeit en be sloot toen nooit meei een examenpoging te doen. BARKAN QUILLA, COLOMBIA (REUTER) Twaalf zeelieden zijn op een vlot dat in juni in het Caraïbische gebied ronddreef van honger en dorst om het leven geko men, za is zaterdag van officiële zijde in Barran- quilla, Columbia, be kendgemaakt. De on,gelukkigen wa ren de kapitein en elf bemanningsleden van de 200 ton metende coaster Niagara met thuishaven Curagao, van wie niets meer gehoord was sinds hun schip eind mei Bar- ranquilla h-ad verlaten voor een reis naar Pana ma en Curagao. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Israël zal niet met Palestijnse terro ristenorganisaties onderhandelen, maar alleen met een Jordaans-Palestijnse staat ten oosten van Israël, waarvan de grenzen tijdens bilaterale onderhandelingen moeten worden vastgesteld, zo zegt een communiqué dat gisteren in Jeruzalem na de wekelijkse kabinetszitting is uitge geven. Het communiqué zegt dat Israel niet met „leiroristenor- ganisaties wil onderhandelen die vernietiging van de staat Israël tot doel hebben". De vrede met Jordanië, die door onderhandelingen tussen beide landen moet worden be reikt, kan slechts gevestigd worden op basis van twee on afhankelijke staten: Israël met een verenigd Jeruzalem als hoofdstad en een Jordaans Pa lestijnse staat waarin de Jor- daniërs en Palestijnen hun identiteit kunnen hand-haven, aldus het communiqué. Dit officieel standpunt zal minister van buitenlandse za ken Yigal Allon op 28 juli mee naar Washington nemen. De Amerikaanse regering zou volgens de pers van Israël geëist hebben, eigen voorstel len voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten m te dienen. Het kabinet nam een bard standpunt in en stemde met een overgrote meerderheid een voorstel af van een linkse mi nister om onderhandelingen te beginnen met gematigde Pa lestijnen die bereid zijn het bestaan van de staat Israël te erkennen. Verder sloot het kabinet de mogelijkheid uit van onder handelingen over een troepen scheiding met Jordanië, zoals eerder met Syrië en Egypte tot stand werd gebracht. Minister van voorlichting Aharon Yariv verklaarde dat de resoluties niet betekenden dat er verandering is geko men in het standpunt van de regering over de Palestijnse kwesties. Premie- Rabin verduidelijk te, dat de oplossing van het Palestijnse vraagstuk in het ka-der van een Israëlisch-Jor daanse vrede moet worden ge zocht. Israël speelt d-us duide lijk, met instemming van de VS, de Jordaanse kaart. Met Allon op buitenlandse zaken zoekt Israël naar moge lijkheden een brug' te leggen tussen het uit 1968 stammende Allonplan en het federatiepian voor beide Jordaanoevers dat koning Hoessein drie jaar ge leden op de politieke kaart, van het Midden-Oosten depo neerde. In theorie zijn beide plan nen aardig op elkaar afge stemd. Israël is echter volgens de conceptie van de minister van buitenlandse zaken Allon bereid minder gebied op de westelijke Jordaa-noever op te geven dan koning Hoessein voor zich opeist. Het Allon plan voorziet o.a. een op ne derzettingen gebaseerde Isaëii- sche militaire aanwezigheid langs de rivier de Jordaan. Koning Hoessein verwerpt dit aspect van het Allonplan en meent dat Israël de hele westelijke Jordaan-oever moet ontruimen. Als openingszet eist hij tlha-ns een Israëlisch- Jordaanse overeenkomst *ot scheiding van troepen, waarbij de Israëli's zich tot op een afstand van tien km van de Jordaanrivier moeten terug trekken. Uitvoering van dit Jordaan- ge voorstel ontkracht het Al lonplan d.w.z. ontneemt Israël de controle over de Jordaan rivier en de ten westen ervan liggende westelijke J ordaan- oever. Ondanks deze „territo riale tegenstelling" zijn de ko ning en de Israëlische premier het over het allerbelangrijkste eens: De Palestijnse identiteit van de bevolking op de weste lijke Jordaan-oever moet zijn uitdrukking in de Jordaans- Palestijnse federatie kunnen vinden Beide partijen hebben er belang bij in deze formule het Palestijnse vraagstuk te ver sluieren en de PLO als enige vertegenwoordiger van het Pa lestijnse volk zo lang mogelijk buiten spel te houden. in dit verband is het voor de komende ontwikkelingen in net midden-oosten van het al lergrootste belang dat de Egyptische president Sadat voorlopig de palestijnen heeft laten vallen. In het communiqué dat na het Egyptisch-Jordaanse top- gesprek in Cairo werd uitga geven wordt gesteld, dat de PLO pas in een later stadium aan de Geneefse vredesconfe rentie zal deelnemen, terwijl Egypte koning Hoessein be schouwt als de vertegenwoor diger van het Palestijnse valk in Jordanië. ROME (REUTER. ANP) Een van de meest controver siële figuren in de rooms-ka- tholieke kerk van Italië, de voormalige abt van de basiliek van St.-Paulus-buiten-de-mu- ■en, Giovanni Franzoni, is uit de orde van de Benedictijnen festoten. Dit hebben mede- verkers van hem zaterdag be kendgemaakt. De maatregel tegen Franzoni volgt nadat hem in april van dit jaar werd verboden nog lan ger zijn priesterlijke functies uit te oefenen, omdat hij zich niet had gehouden aan een spreekverbod en zich openlijk uitgesproken voor de wet die j echtscheiding in Aalie moge lijk maakte. Een jaar daarvoor had hij als abt van de abdij van Sint-Paulus ontslag genomen om als priester te kunnen werken in de krottenwijken van Rome. 0 Enorme drukte op het Centraal Station van Athene, nadat duizenden reservisten hun koffers hadden gepakt en op weg waren naar hun legeronderdelen na het afkondigen van de algemene mobilisatie in Griekenland zaterdagochtend. Vele familieleden waren meegekomen om hun dier baren uitgeleide te doen. DEN HAAG (ANP) Een vergelijking van de troepenverhouding van de beide NAVO-landen Turkije en Griekenland toont duide lijk een groot overwicht van Turkije. Het Turkse leger is bijna drie keer zo sterk als het Griekse en de marine van Turkije is ongeveer dubbel zo sterk als die vara Athe ne- De strijdkrachten van Tui- kije zijn als volgt samenge steld. Het leger telt volgens opgave van het International institute for Strategie Studies 365.000 man, bestaande uit een gepantserde divisie, twee gemechaniseerde infanterie divisies, elf infanterie divi sies, vier gepantserde briga des, drie gemechaniseerde infanterie brigades, drie in fanterie brigades, een briga de parachutisten, een gepant serde cavalerie brigade, twee met „Honest John" raketten uitgeruste bataljons. De marine beschikt ovei 40.000 man, 15 onderzeeërs, veertien jagers, acht escorte vaartuigen, elf motortorpedo boten, veertien snelle pa trouille boten, 20 mijnenve gers, zeven mijnenleggers, en eein hoeveelheid lan dingsvaartuigen en helikop ters. De luchtmacht heeft 50.000 man en 288 gevechts vliegtuigen, alsmede twee met Sam-raketten uitgeruste bataljons. Er is voorts een para-militaire strijdmacht bestaande uit 75.000 man gendarmerie met drie mobie- ■e brigades. De strijdmacht van Grie kenland is samengesteld uit: 160.000 man, waarvan 120.000 bij het leger bestaat uit een gepantserde divisie, elf infanterie divisies, tien zelfstandige brigades, een commando brigade, twee ba taljons met „Honest John" raketten en een bataljon met Hawk-raketten. De marine heeft zeven on derzeeërs, negen jagers, vier escortevaartuigen, zeven pa trouilleboten, twee mijnen- 'eggers, veertien mijnenve gers, 17 torpedoboten, waar van vier zijn uitgerust mei Exocet-raketten, acht tank- landingsvaartuigen, vier kleinere landingsschepen en acht landingsboten- De luchtmacht beschikt over 225 gevechtsvliegtuigen en een bataljon met Nike- herculesraketten. De para militaire strijdmacht bestaat uit 30.000 gendarmes en 69.000 leden van de nationale garde. In geval van oorlog tussen Griekenland en Turkije wordt het eerste frontgebied gevormd door de 100 kilome ter lange grens tussen beide landen langs de rivier ae Evros en in Thracië. De grens kan worden verdedigd door een betrekkelijk klein leger dat met moderne wa pens is uitgerust. Griekenland -is vooral kwetsbaar in haar eilanden in de Aegeische Zee nabij ae westkust van Turkije. Ten aanzien van Cyprus is Grie kenland door de afstand eveneens in het nadeel. Tur kije is ongeveer 65 kilometer van het eiland verwijderd en kan vrijwel onafgebroken hoven Cyprus in actie zijn. De Griekse vliegtuigen die net eiland bereiken, kunnen slechts korte tijd boven het eiland opereren alvorens ze voor het innemen van brand stof naar hun bases moeten terugkeren. IA 't kort IN Alexandriè in Egypte zijn zaterdag negentien mensen om het leven gekomen bij de in storting van oude huizenblok ken. Dertien bewoners werden gewond. DE Amerikaanse filmacteur Burt Lancaster heeft zaterdag in Rome de David van Dona- tello de grote prijs van het filmfestival van Taormina in ontvangst genomen voor re gisseur Ouchino Visconti, voor liens „Ludwigeen film over ie Beierse koning Ludwig de tweede. Lancaster speelde de loofdrol in Visconti's II Gatto- ■ardo. ZATERDAGAVOND zijn in het westen van Columbia twaalf mensen levend verhand en dertig gewond doordat de autobus waarin ze zaten door onbekende oorzaak kantelde- en lm brand vloog. (Van onze correspondenti -ARIJS Twee Franse strai-. gevangenissen zijn in de na-chb van vrijdag en zaterdag dooi n opstand gekomen gedeti- ïeerden in brand gestoken en praktisch totaal in de as get .egd. Vier gevangenen zij a daarbij om het leven gekomen.) terwijl er tientallen gewonden vielen. in de nacht van vrijdag op zaterdag sloegen in de gevan genis van Clairvaux (berucht omdat twee gevangenen daar, drie jaar geleden een cipier en een verpleegster vermoord- (Van onze correspondent) WASHINGTON President Richard Nixon nam, in het vroege verkiezingsseizoen van 1972, de beslissing om de Wa tergate schandalen in de Joof- P»t te stoppen. Hij nam aktiei aan de doafpot-aktiviteiten deel. Hij heeft gelogen en val se ver,Haringen af legd. Hi heeft zijn presidentiële macht schr.i nelijk misbruikt, l'nen he Watergate-doofpot in maart van vorig jaar openbarstte, nam Nixon zelf de leiding van de voortgaande rechtsobstructie Hat is de kern van een 301 blazijden omvattend rappor! van John Doar, chef van de stal van de commissie vai just tie van het Huis va-n Af gevaardigden, dat op duizen den bladzijden bewijsmateri aal is gebaseerd. Op basis van de samenvatting van John Do ar zal de commissie deze week een aantal aanklachten Wgen president Nixon formu leren Alle tekenen wijzen er- °P dat de commissie het Huis va- AfeonHiTden zal advi seren de president officieel in staat van beschuldiging te stellen. Het rapport van John Doar brengt orde in de chaos van bewijsmateriaal die tijdens de afgelopen maanden is oijeen- gebraCht. Het rapport is zo -ernietigend dat zelfs tot eind vorige week fervente verdedi gers van president Nixon nu verklaren dat er voldoende aanleiding is voor een berech ting van de president in de senaat Het rapport van Doar beschuldigt de Amerikaanse president t dat hij voorken nis van de Watergate-inbraak op 17 juni 1972, maar dat die nbraak voortsproot uit een oreed opgezet politiek spiona- {e-plan waaraan Nixon zijn (oed-keuring hechtte. Als mogelijke strafbare feiten legt het rapport de vinger op zeven gebieden, uiteenlopend van presidentiële goedkeuring var het betalen van zwiiggeld aan W-it-'-gote inh---kprs en de inbraak in net kantoor van de psychiater van dr. Daniël Ells- berg aie hij achtera! goed keurde tot pogingen om de CIA in te schakelen bij pogin gen om de opsporingsactivitei ten van de FBI te blokkeren. Het motiei voor de douloot- aikties, die in ta] van details neerkomen op rechtsobstructie, was te voorkomen dat de ver kiezingsuitslag van 1972 nade lig zou worden beinvloed. Uit de afsenriften van op ge luidsbanden opgenomen ge sprekken tussen de president en zijn adviseur blijkt, vol gens net rapport, dat iNixun niet het argeloos slachtoffer was van wanbedrijf van zijn ondergeschikten, zoals hij steeds heeft staa-nde ge-houden. Integendeel. Bij tijd en wijle werden er zelfs gesprexken gevoerd die geluidsband-mate riaal moesten opleveren dit-, via selectieve publikaties dooi het Witte Huis, de indruk moesten vestigen dat de presi dent pas zeer laat van het bestaan van Watergate-mis- dri.iven op de hoogte kwam Het ra ïrt zegt, zo - doekjes om te winden, dat Nixon onwaarheid sprak -oen hij betoogde dat hij op geen enkel moment presidentiële cle mentie v-oor de Watergate-ver- dachten heeft overwogen. Nixon, zo zegt het rapport, hield zich niet alleen bezig met gratieverlening voor de mannen die zich alreeds in Je gevangenis bevonden, maar ook voor mannen als John Mitchell. Jeb Stuart Magruder en John Dean. zijn voornaam ste bondgenoten in het vroege do.ifpotstadium. Het rapport zegt oo-k dat Richard Nixon loog toen hij verklaarde dat zowel John Dean als John Ehrlichmann hem memoranda hadden verschaft waaruit bleek dat het Witte H-u-is niet bij de Watergate-schandalen betrokken was. Dean en Ehr lichmann kregen, integendeel de opdracht om de Watergate- speurders te misleiden en it president van het schandalen- complex te isoleren. Toen het .-'"-Haal tPn«'ott,p openbrak gat Nixon in een telefoonge sprek John Dean de opdracht zijn onderzoek „hoogs onvol ledig" te maken, Ehrlichmann kreeg een soortgelijke taak. Diverse leden van Nixon's slat hebben meineed gepleegd President Nixon keurde dat goed en in maart 1973 nam de president persoonlijk de lei ding van de doofpot-aktivitei- ten en instrueerde hij zijn ad viseurs hoe zij moesten getui gen om de samenzwering en de president te beschermen. Nixon had een serie gesprek ken met het hoofd van de criminele afdeling van het mi nisterie van justitie, Henry Petersen, d-ie hem op de hoog te hield van wat er achter de gesloten deuren van de Water- gate-grand jury van onderzoek werd gezegd. Toen Nixon van Petersen vernam dat H-drie man een der hoofdverdachten was in het plan om het stil zwijgen van de Watergate-in- brekers te kopen, tiet Nixon Haldeman naar de daarop be trekking hebbende geluidsban den van het Witte Huis luiste ren. den), nadat een hoofdbewaker twee gedetineerden die ge vochten hadden, gestraft had. i Je opstandige gevangenen sta ten drie werkplaatsen in irand en sloegen een van de jevangenisvleugels kort en :lein en 13 uur lang zaten 380 .evaiigenen op de daken en jombardeerden de buiten- taande cipiers en politietroe- jen met pannen, stukken iteen ijzer molotof-cocktails -n dronken 2000 flessen biei eeg en sloegen daarop aan het vechten. Tijdens deze gevecb ten kwamen twee gevangenen om het leven, 16 werden ei ernstig gewond. Uit vrees dal de muiters gijzelaars gevangen zouden nemen besloten de au toriteiten de brandweer niet m te zetten om de in lichtelaaie staande ge-bouwen te blussen. In de vroege morgen werd evenwel tot de aanval overge gaan en vanuit een helikopter werden traangasbommen tus sen de muitende gevangenen op de daken geworpen, waar na de stormtroepen de ruines van de gevangenis in enkele minuten en zonder moeite konden bezetten. In de daarop volgende dag brak, vermoedelijk aangemoe digd door de affaire in Clan - vaux en ook als gevolg van een geveont tussen verscha lende gevangenen een muiterij uit in de strafgevangenis van Nimes die de gedetineerden m een ware ruïne herschiepen. Niets totaal mets is er van de gebouwen over: De gestichte brand heeft praktisch alles vernield en wat niet verbrand was werd door de gevangenen aan puin geslagen, zelfs de woning van de directeur. Twee gevangenen worden ver mist en bet is zo goed als zeker dat één van hen in de brand is omgekomen en een ander is slachtoffer geworden van wraakneming. (Door Associated Press correspondent H-olger Jensen) NICOSIA (AP) Straalja gers joegen door dikke rook wolken die zaterdag boven het eiland Cyprus hingen, para chutisten werden neergelaten en Turkse soldaten waad-den aan land op stranden waar en kele dagen eerder de toeristen nog zonnebaadden. De invasie uit de lucht en uit zee bracht dood en vernie ling in de luxe hotels langs de Griekse noordkust. Grieks-Cy prioten en buitenlanders moes ten bescherming zoeken in de kelders van de getroffen ge bouwen. Turkse oorlogsschepen be schoten de havenstad Kyrenia en dorpen ten westen van de ze stad terwijl Skyhawks van de Turkse luchtmacht wegen, bruggen, hotels en andere doe len bestookten met bommen en granaten. De beschietingen en bom bardementen leken volledig willekeurig te worden uitge voerd zonder respect voor bur gerlijke doelen of slachtoffers. Langs de wegen lagen de lij ken van omgekomen burgers naast uitgebrande particuliere auto's zo goed als vernielde legervoertuigen en gevechts wagens van de Grieks Cyprio tische nationale garde. Hele bosrijke berghellingen stonden in brand. Bomtrech- ters blokkeerden vele wegen In het westelijk deel van het eilanu Met drie andere buitenland se correspondenten Nicho las Profitt van Newsweek, Ge orge J. Price van de Baltimore Sun en Michel Laurent van Gamma, probeerde ik (A.P. correspondent Ho-lger Jens-en), via dp Turkse wijk naar Ky renia te rijden. Grote trans portvliegtuigen vlogen boven ons hoofd en tientallen para chutisten landden in de velden naast de weg. Ongeveer 1-0 km buiten Ni cosia werden wij aangehouden door Turkse militairem. Pas gelande parachutisten zaten koffie te drinken in een café langs de weg. Enkele kilome ters verderop bestookten Turkse straalja-gers het vlieg veld van Nicosia en het daar bij gelegen kamp v-an de nati onale garde. Wij zagen hoe grote zwarte rookwolken op stegen boven het vliegveld en het kamp. Op deze dag heb ik lange jaren gewacht, zei Sa-mi, een 29-jarige Turkse soldaat die onze auto aanhield. Ik ben blij datwij nu die Grieken kun nen bestraffen die ons zo lang hebben onderdrukt". Wij reden terug n-aar Nico sia en slaagden er later in via achterafweggetjes door Grieks gebied de noordkust te berei ken. Turkse straaljagers scheerden over ons heen en enkele malen moesten wij de auto uit en dekking zoeken. Een paar kilometer voor de kus. bestookten Turkse straal jager een auto-bus en twee particuliere auto's. De lijken van passagiers lagen langs de weg bij een verwoeste brug. O-p een gegeven moment moesten wij zelf dekking zoe- (Van een onzer verslaggevers) MEERLO Het Limburgse dorpje Meerlo is het afgelopen weekeind verzamelplaats ge weest van rii'm zesdi zend nop- liefhebbers die daar vrijdag avond, zaterdag en zondag het Midsummer Penfes'ival 1974 bijwoonden. Tiidens het festival traden zestien voor het meren deel uit Engeland afkomstige formaties ip. Hoogtepunten waren de acts van Fairport Concent.ion, Hot Chocolate. Shacking Stevens. De Soft Machine en de nieuwe Nederlandse groen Finch. Ke vin Ayers and Friends. een der aangekondigde topattracties kwam niet opdagen hoewel hij hiertoe wel contractueel ver plicht was. Bij de organisatie van het festival dat dit jaar voor de vüfde maal werd gehoi den was een groot deel van de M°erlose bevolkmp betrokken (Zie voor een verslag van dit. en het don derdag in Hilversum gehouden festival de rubriek Popspraak van woensdag). (ADVERTENTIE) ken tegen de vliegtuigen die de weg beschoten. In de kel der van een klein café langs de weg troffen wij vijf Jrieks Amerikaanse toeristen aan. Zij probeerden de hoofd stad te bereiken en hadden een laken met daarop in grote zwarte letters USA geschreven op hei dak van hun auto be vestigd. „Help ons hier weg te ko men", schreeuwden zij ons toe terwijl opnieuw een 1 golf Turkse straaljagers laag over kwam en een nabijgelegen brug beschoot. in liet Klearsjos hotel in Karavas, 10 km ten westen van Kyreni-a. zaten vier Engel se toeristen en de directeur van het hotel verscholen ach ter een barricade van bank stellen die zij in de lounge van het hotel hadden opge worpen. Overal lag gebroken glas en meubilair. Het hotel was getroffen door een ra ket. Ik keek uit op de kleine kreek bij het hotel wa-ar mijn vrouw en ik het afgelopen weekeinde nog aan het strand hadden gelegen, gevaren en gezwommen. Nu zat mijn vrouw in de kelder van een hotel in Nicosia en keek ik hier uit op torpedojagers, landingsvaartuigen sleepboten en oorlogsbodems die dicht voor de kust la-g-en. De lucht was vervuld van het gedreun van dieselmotoren en het ge luid van straaljagers. Twee landingsvaartuigen met Turkse commando's kwa men aan op het strandje onder het hotel. Zodra zij a-an land waren verspreidden zij zich onder dekking van het vuur van een ander contingent dat enkele meters verder op was geland. De Turkse landingstroepen ontmoetten slechts geringe te genstand van enkele Grieks- Cypriotische soldaten op de kust. Een stuk geschut be schoot de landingsvaartuigen. Grote fonteinen schoten op uit het water maar geen der vaar tuigen werd geraakt. Mitrailleur- en mortiervuur weerklonk van overal in het rond. Een Griekse terugstoot- loze vuurmond in de bergen werd door Turkse straaljagers tot zwijgen gebracht. Op de terugweg naar Nico sia werd onze auto opnieuw beschoten door Turkse straal jagers. Wij passeerden de Turks-Griekse linies. Wij had den een wit tafellaken als een geïmproviseerde vlag aan onze auto gebonden. Na een niemandsland van enkele kilometers te zijn door gereden kwamen wij Grieks- Cypriotische taniks en leger voertuigen met reservisten te gen die op weg waren naar het front. In het dorp Kondemenos, 25 km ten westen van Nicosia, was de weg versperd door bomtrechters en brandende resten van een militair kon vooi dat blijkbaar door Turkse straaljagers was aangevallen. Lijken lagen op en langs de weg. Een van de slachtoffers was gekleed in het uniform van de Eoka-guerrillero. Kapot geschoten legerwa gens en gepantserde perso- neelsvoertui'gen stonden schots en scheef over de weg. Het dorp was op verschillende plaatsen zwaar gebombar deerd. Wij zagen geen enkele burger op straat. Toen wij Nicosia naderden konden wij zien hoe Turkse straaljagers nieuwe aanvallen uitvoerden op het vliegveld. Een napalmbom sloeg in vlak bijl her radi-orelayeringsstati- on van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken dat bij het vliegveld is gelegen. Amerikaanse functionarissen in he- station verklaarden dat zij erop wachtten te kunnen worden geëvacueerd naar een van de Britse bases op het e.land. In Nicosia werd nog altijd zwaar gevochten. V/ij hoorden artillerie, mortier en mitran- leurvuur In het Ledra Palace Hotel hadden zich Grieks-Cy priotische gardisten ver schanst. Zij beschoten Turkse eenneden die een hotel op een paar honderd meter van net i-edra Palace hotel hadden in- genomen. Vrouwen en kinderen had den nun toevlucht gezocht m de kelders van het hotel. Een honderdtal buitenlandse cor respondenten sloegen de strijd gade vanaf punten op de trap pen en in de gangen die hun een betrekkelijke veiligheid boden. IN de parochiekerk van Lig- nières in Frankrijk is zater dagmiddag het jongste kind van orinses Irene en haai man. prins Karei Hugo vai Bourbon Panna, gedoopt. I

de Stem | 1974 | | pagina 5