HONKBALTEAM TELT I Goud e IN FEITE NIET MEE Internationale tenniskampioenschappen CI TILLER MO VILAS OP MELKHUISJE STERKSTE Dnitse schaakbond Langeweg te sterk nu achter Pachman psv haait Wereldtitel springruiters voor Steenken ZWE Scheel in En: uit in Zweden Cuba veel te sterk Accurater „Erg moe' Verrassend sport 11 VIERDE SPORTPAGINA VAN AAAANDAG 2-2 JULI 1974 W K| VIJFDE SPORTPAGINA VAN Terwijl de Australiër Philips Moore na zijn nederlaag vermoeid zijn hoofd veegt, heft de winnaar van de open Nederlandse tenniskampioenschappen op het Melkhuisje, de Argentijn Vitas verheugd de beker die hy kreeg voor zijn uitstekende prestatie. HAARLEM (ANP) De aanslag van Nederland op de tweede plaats in de achtste Haarlemse Honkbalweek mis lukte in het laatste weekeinde. Eerst waren de mannen van coach Ernie Myers kaïnsloos tegen een fel Sullivans, zon dagmiddag demonstreerde ook het team van de Arizona Uni versity zijn macht en bezorgde Nederland opnieuw ee|n neder laag. Resultaten waardoor Ne derland als vierde eindigde in- plaats van op de zo fel be geerde tweede positie. Hoger kon eigenlijk geen enkele ploeg komen want Cuba bleef ongenaakbaar, hoewel de ploeg van Usafe zaterdagmid dag de wereldkampioen aan de rand van de afgrond bracht. Gharles Urbanus startte in de tweede ontmoeting tegen de Sullivans bijzonder zwak. Van de elf ballen die hij gooi de waren er tien wijd, wat impliceerde dat direct twee honken volliepen. Toch bleef de schade nog beperkt tot een run achterstand, maar de basis voor het onzekere spel, dat de ploeg in de gehele wedstrijd kenmerkte, was gelegd. Het team was danig aangeslagen en daar coach Mijers hardnek kig weigerde zijn werper snel te vervangen dat gebeurde pas in zesdé innings bij een stand van 70 is de zware 81 nederlaag wel verklaard. Ray Peloquin, de man die la ter tot de beste werper van het toernooi zou worden ge proclameerd maakte het duel af, waarin voor Oranje echter geen eer meer viel te beha len. HILVERSUM (ANP) Guillermo Vilas heeft de eindstreep zegevierend gehaald. De 21-jarige Argentijn, die wordt beschouwd als een aankomende ster in het tennis- vak, bracht zondag op de banen van het Melkhuisje het internationale kampioen schap van Nederland op zijn naam door een overwinning in vier sets op Barry Phil lips Moore: 64, 62, 16 63. Vilas, de opvolger van Tom Okker, heeft twee en een half uur moeten werken om deze cijfers op het bord te krijgen. Zjjn beloning was 5000 dollar, ongeveer 12.500 gulden. Afgelopen maandag won Vilas in Gstaad het open kampioenshap van Zwitserland, onder meer door El Shafei, Emerson en Orantes te verslaan. Dergelijke namen kende Hilversum dit jaar niet. In plaats van de te bre ken kracht van de tegenstanders was er voor de Argentqn op het Melkhuisje de druk eerste te moeten worden, een taak waarvan hij zich, ondanks een dreigende vormcri sis, uitstekend heeft gekwten. Men kan zich op het trage gravel van de Hilversumse Lawn Tennis Club namelijk betere tegenstanders wensen dan Barry Phillips Moore De 36-jarige Australiër is geen voorstander van het in zijn vaderland gepropageerde ruwe service- en volleywerk, doch tracht zijn „vijanden" te ont redderen door eindeloos ma- 1 noeuvreren, van links naar rechts en van voor naar ach ter. Guillermo Vilas, die aan vankelijk zijn eerste opslag niet in kon krijigen, had niet de vorm om door het omzich tige, doch zeker niet ongevaar lijke geschaak van Moore heen te slaan. Maar na de zwaai bevochten 64 van de eerste set de Argentijn had een kwartier nodig om zijn service voor 53 door te drukken stond de winnaar eigenlijk vast. Philips Moore mocht dain een serie feilloze drop shots slaan en qua anticipatie zonder meer de overhand héb ben, de Australiër bleef ver dedigen, maakte te veel fouten waar hij had moeten scoren en serveerde, vooral aan de „zon kant" zwak. Vooral in de tweede set Met Moore het afweten. Vilas pro beerde daarentegen op 51 echt te gaan slaan, kwant prompt op 040, verloor de game, pakte met enig geluk nog wel de set, doch verlooi ontmoedigd de derde reeks kansloos met 16. Een wel spannend, zij het nimmer dra matisch partijverloop. Te veel rallies eindigden met een fout, volleys, waren uiterst zeld zaam. Vilas: „De baan was zo traag en slecht, er viel echt niet aanvallend te spelen Ik heb echt wel een sterke arm, maar met deze zware ballen was er geen beginnen aan. Voor een betere finale konden Barry en ik niet zorgen". Commentaar na een met 63 gewonnen vierde set, waarin de eerste opslag naar behoren functioneerde en de backhand van Vilas wat krachtiger naar de hoeken vloog. De uit Mar del Plata afkom stige Argentijn, die in zijn carrière twee keer van Tom Okker heeft verloren, is, naar eigen zeggen „pas de laatste zes maanden goed gaan tennis sen". Vilas: „Tijdens het WCT-circuit is het begonnen. Mijn service ging plotseling veei beter, evenals het volle ren. Maar nu ben ik erg moe. Ik heb vijf weken onafge broken gespeeld". Rust krijgt Guillermo Vilas evenwel voor lopig niet. Maandag redst hij naar Washington met in zijn bagage een paar klompen om daar deel te nemen aan een 100.000 dollar-toernooi. Pas na Forest Hills (begin september) keert hij terug nk-ar Argentinië. De winstsom men, 21.500 gulden in Gstaad en nu 12.500 gulden in Hilver sum, vergoeden echter veel, zo niet alles. ;4:i; TSfi.: 0 De winnaar op het Melkhuisje bij de heren de Argentijn Vilas in actie tegen de Australiër Moore, die met 64 62 16 63 verslagen werd. AMSTERDAM (ANP) De voorzitter vain de Westduitse schaakbond, de heer L. Schneider, heeft tijdens een bezoek aan de heer Pachman in Groningen medegedeeld, dat Pachman opgesteld zal worden in het team van vier Duitse grootmeesters, dat de bondsrepubliek zal vertegen woordigen in het Noordeuro- pese zeslandentoednooi, dat in augustus gehouden zal worden. Dit jaarlijkse toernooi, waar aan behalve de vier Scandina vische landen ook IJsland deelneemt, wordt sinds enkele jaren georganiseerd op initia tief van de Westduitse schaak bond. Verder heeft de Westduitse Schaakbond toegezegd, dat de heer Pachman aangemeld zal worden voor zonnetoernooi 1975, dat in het kader van de strijd om het wereldkampioen schap gehouden zal worden. Daarna vond een bespreking plaats tussen de heren Pach man, Schneider en Evertz, die het toernooi in Solingen orga niseert. In een gemeenschap pelijke verklaring veroordelen zij het optreden van de schaakbonden uit de Sovjet Unie en de DDR, die hun schaakmeesters in Solingen tot een discriminerende houding tegenover de heer Pachman dwongen. Morgen zullen zij in Solin gen met de voorzitter van de wereldschaakbond, prof. dr. M. Euws, gemeenschappelijk maatregelen overwegen die een herhaling van dergelijke gebeurtenissen kunnen verhin deren. De heer Evertz betreurt het, dat hij door een buiten landse reis bij het begin van het toernooi de zich voordoen de moeilijkheden niet persoon lijk met de heer Pachman heeft kunnen oplossen en dat daardoor een scherpe polemiek, in de publiciteit ontstond- Hij betreurt dat de heer Pachman niet aan het toernooi heeft kunnen deelnemen. Partijen kwamen overeen de polemiek te steken. Zij zullen pogen de nog bestaande geschilpunten gezamenlijk tot een oplossing te brengen TROLLHaTTAN (AFP) PSV. de Nederlandse verte genwoordiger in het toernooi om de Europa-cup voor beker winnaars, heeft zaterdagavond in het Zweedse Trollhattan een vriendschappelijke wed strijd tegen de club van die naam met grote cijfers gewon nen: 91. Bij de rust hadden de Eind ovenaren reeds een voor -prong van 5—0 opgebouwd ,Villy van der Kuylen was d grote man met vier doelpun ten. Ralf Edström en René var de Kerkhof maakten ieder twee treffers. Eén doelpunt werd door de Zweden zelf ge scoord. Het doelpunt van Trollhattan kwam op naam van Jan Aake Andersson. Het duel werd door ruim 5.000 toeschouwers bijgewoond. Zondagmiddag stonden in de grootmeestergroep van het IBM-toernooi Jansa, Ree en Takmakow, met 3Ys uit 5, ge deeld op kop. Doch vier afge broken partijen verduisterden de werkelijkheid van de rang lijst in niet geringe mate. Eerst dan Hans Ree, die de debacle van vrijdag ie boven bleek te zijn gekomen, en hardhandig van de nogal plan loos manoeuvrerende Kaplan Maar dit toch voor Neder land verheugende feit bracht de gemoederen maar matig in beroering. Alle aandacht was voor Jan Timman contra Lan geweg. Timman had een dame geofferd voor het loperpaar en nogal vage aanvalskansen. Na uren spelen, waarin Langeweg het misschien wat te aarzelend leed, kreeg Timman royale kansen, doch hij miste in tijd lood de rechte weg. Bij het -fbreken moest Langeweg zijn :et insluiten. Hij besteedde er oyaal tijd aan. De analyse /an derden leerde, dat hij, in dien er dhl op zijn blaadje zou staan, zou kunnen winnen. Dat bleek niet het geval. Langeweg liet weten, dat hij df4 had ingesloten. Ook die zet zou tot winst rei ken Wie schetst echter de verbijstering van Langeweg toen arbiter Piet Bakker de zet df6 uitvoerde. Lange weg bleek zich te hebben ver schreven, aldus werden beiden voor compleet onvermoede problemen gesteld. Het bleek evenwel, dat Lan geweg nog steeds kansen had, die hij allengs concretiseerde. Op een gegeven moment wa ren er drie dames op het bord, toerl Timman nog even gokte op de tweede tijdnood van Langeweg. Nadat de zwartspe- ler ook die verschrikking had doorstaan, reikte Timman hem ter capitulatie de hand. Veli- mirovic dringt verder op. Hij versloeg Knaak, ook al na een tijdnoodduel, in tweede zitting met grote nauwkeurigheid Daarmee is deze Joegoslaviër mede-kanshebber geworden want zijn hangpartdj tegen Kaplan staat gunstig, remise heeft Velimirovic altijd. Knaak moet inmiddels alle hoop laten varen. De punten- delingen in de middagzitting waren niet erg opwindend. Wat zo langzamerhand verba zing wekt is het matte spel van de Amerikaan Lombardy die, ofschoon hij wit had, te gen Csom weinig venijn ver mocht op te brengen. De pun- tendeling Ribli-Donner was een rustige affaire, doch Jan- sa-Takmaikow vonkte door de tijdnood heen. Er werd aan vankelijk zelfs afgebroken, na vrij korte tijd berustte men in de remise. Dat beiden evenwel een rol van betekenis zullen blijven spelen is gegeven hun vaste vorm zeer aanne melijk. De remise Planinc - Geiler was nogal onvolledig, in die zin, dat men de problemen niet aanpakte toen de golven hoog zouden lopen bij beperk te bedenktijd. VIJFDE RONDE: Groot meestergroep: Ivkov (Jsl) - Sosonko (Ned) afgebr, Tim man (Ned) - Langeweg (Ned) afgebr., Jansa (Tsj) - Takma- kov (SU) y2y2. Planinc (Jsl)' - Geiler (SU) V2—V2, Velimirovic (Jsl.) - Knaak (DDR) afgebr, Ree (Ned) - Kaplan (VS) 10, Lombardy (USA) - Csorn (Hong) y2, Ribli (Hong) - Donner (Ned) Ve—Vz. Stand na 5 ronden: 1-3. Ree, Takmakov, Jansa 3%, 4. Ribli 3, 5-6. Ivfcov, Timman 2% en 1 afgebr., 7-8. Planinc, Geiler 2%, 9-11. Lombardy, Donner, Csom 2, 12. Velimirovic l'/2 en 2 afgebr., 13-14. Langeweg, Sosonko iy2 en 1 afgebr., 15- 16. Kaplan, Knaak 1 en 1 af gebr. 'v: kt L Ook tegen de ploeg van Ari zona leek Mijers zijn mannen niet te kunnen inspireren. Nu was de startende werper Leurs, doch ook hij vermocht geen overweldigende indruk achter te laten- Het veld werkte nu wel wat accurater, maar duidelijk bleek dat een nederlaag opnieuw niet te ont gaan was. Het geloof was weg, het vertrouwen zoek dat keerde pas terug in de allerlaatste slagbeurd, toen de stand in middels 80 was geworden in het voordeel van de Tucson Boys. Toen werd ineens de geest vaardig over de ploeg en zelfs ploeg pineh-hitter Paul Smit een schitterende home run. Het boeiende en zelfs op windende slot dat daarop volgde resulteerde nog eens in drie runs, waarmee een drage lijke stand (84) was be werkstelligd en de enigszins teleurstellende finish van de ploeg iets was weggevaagd. Opnieuw is een honkbale venement van grote klasse voorbij. Toch willen wij enke le kanttekeningen plaatsen. Eem ploeg ais Cuba, niet voor niets veelvoudig wereldkampi oen speelt perfect honkbal. Voor een dergelijk toernooi te perfect. De tegenstander weet van tevoren dat de Cubanen kunnen toeslaan op het mo ment dat zij dat willen. Het liep een keer bijna uit de hand, maar zelfs Cuba kan wel eens ongedisciplineerd op treden. Voor een sportief ver loop van een dergelijk toer nooi zou het echter aanbeve ling verdienen niet een team van dit niveau te Mezen, Strijd wordt er bijna sist ge voerd omdat van tevoren vast staat wie als triomfator uit de strijd komt. Dat ontneemt iets van het fascinerende aan het evenement dat eigenlijk niet gemist kan worden- Een team als Italië, natuurlijk van veel minder kwaliteit, zcu echter beter in het kader passen en de spanning zou erdoor toene men. Die spanning heeft nu vrijwel ontbroken en dat is te betreuren, Dat Nederland in dit sterke gezelschap, want ook de Sullivans (Bob Sulli van verklaarde over twee jaar met een veel sterkere ploeg terug te zullen komen) en Arizona (Kindall: „Wij willen graag nog eens hier spelen") wareh te sterk voor Oranje. Die prachtige zege op Sulli vans -dan even buiten beschou wing gelaten. Maar Nederland telde eigenlijk niet mee, iets wat in de laatste dagen sterk tot uiting kwam. Misschien was dat -wel de belangrijkste reden van manager Kruijs. Om na afloop bekend te maken, dat hij in het vervolg niet meer beschikbaar zou zijn voor het nationale negental. De teleur stelling was blijkbaar toch te groot geweest, mogelijk door de wijze waarop Nederland naar deze nederlagen werd ge speeld. Traditiegetrouw werden na afloop van de Haarlemse Honkbal-week weer ds indivi duele prijzen uitgereikt. Beste werper: Ray Peloquin (Neder land). Beste slagman: Ron Hassy (Arizona) 0.519, Meest waardevolle speler: Steve Du- dek (Usafe). Meest spectacu- 1 zsssm HICKSTEAD (ANP) Het gebeurde een jaar geleden in Münster. Tijdens het spring concours om de Grote Prijs was Hartwig Steenken met het paard Ensor op jacht naar de beste tijd in de barrage. Bij de laatste hindernis golft de schrik echter door de rijen toeschouwers. De hengst wei gert te 'springen en maakt daarentegen een soort flop. Zowel het paard als de ruiter komen zwaar ten val. Steen ken blijft bewusteloos liggen. Zijn rechterbeen is vrijwel verbrijzeld. Met veel moeite en geduld kunnen de artsen Steenken van de heup tot de enkel met gips en metalen hulpstukken insnoeren. Velen geloven dat Steenken nènmer meer zal kunnen springen. De man uit Hanno ver légt zi'ch daar echter niet bij 'neer en vecht als geen ander terug. Eerst moet hij maandenlang machteloos op kruikken toezien, later zit hij tot zijn eigen voldoening weer in het vertrouwde zadel. Nu, op zondag 21 juli 1974, heeft het karaktervolle doorzetten van Hartwig Steenken in Hiokstead een triomfale cli max gekregen: na Hans Güniter Winkler (1954 en 1955) heeft West-Duitsland opnieuw een wereldkampioen. Het laatste onderdeel waar voor zich Steenken, de Ier Macken. de Amerikaan Chapot en de Oostenrijker Si-mon had den geplaatst, is een ware ze- nuwens-laig geworden. De rui ters moe-sten het 425 meter lange parkoers niet alleen met het eigen paard bedwingen, maar ook met de rijdieren van de concurrenten. Een regel, waar overi-gens vele paarden- sporiliefheibbers zeer ontevre den mee zijn. Steenken reed in de eerste manche met zijn 16-jarige merrie Simona en ln de twee de manche met Pele (het paard van Macken) als enige zonder feuten. De immer met zijn leeftijd kofcketterende Amerikaan Frank Chapot („Ik ben pas 38", zegt hij altijd, hoewel hij reedts 42 jaar is), de Ier Macken en Hugo Sua» (Oost) liepen met respectieve lijk Lavendel, Miain Spring ffl Simona allen dezelfde oxer om. In de derde manche Ke ven de volgende combinatie foutloos: Macken-Lavendel ea Chapot-iSdmo-na. Steenten kreeg met Main Spring vier strafpunten op de gevaarlijke oxer door iets te zongwu" inzetten en Simon beroerde met Pea die waterfcu' Met nog één manche te rij den stonden aldus Steenken de verrassende Ier Macken ei Chapot samen aan de leidim met vier strafpunten. Steen- ken leidde Lavendel zonder nadelige gevolgen over W parkoers en ook Macken „Ik leefde niet onder druk favo riet te zijn") evenaarde dew prestatie met de nog foutlow Simona. Chapot viel al en moest een barrage tussen de 32-jarige Steenken (dinsdaf wordt hij 33 jaar) en de 24- Jarige Macken de beslisstof brengen. Met een nerveuze trek het gezicht volgde Steente de rit va-n zijn grote concur rent. Zou de tijd uiteindelijk de beslissing brengen? Zover zou het niet komen. Pele f-a3-' de bij de oxer en liet ook W water niet rimpelvrij. Steen ken behoefde daarna geen en kel risico te nemen. Maar ook Simona slaagde er niet in M water onberoers te laten. Toe' de dopke-re W-estduiitser <k>e maal Duits kampioen, in 197' Europees titelhouder en I' München bij de gouden Olym pische ploeg) vervolgens de zogenoemde balilustrade fout loos bedwong klonk er een gejuich uit de Westduitse sup- portershoek: Hartwig Steen* ken had het grote succes in zijn eigenlijk nog korte carriè re gehaald en mag zich vW jaar wereldkampioen no* men. De tot meest spectaculairs speler van de Haarlemse Honkbal- week uitgeroepen Cubaan Armando Capiro houdt trots de door Haarlem Bowling beschikbaar gestelde beteer omhoog, die m de onderscheiding verbonden was. laire speler: Armando Captre (Cuba). Homerunfconing: Daw Stegman (Arizona) en Howard Schreijers (Sullivans) drie. Bad Luoky trophy: Uns- fe-selectie. Sportpersprijs: Jer ry Kindall (Arizona). Meest waardevolle Nederlandse spe ler: Silvio Troeman. UTRECHT (ANP) De schoten staan te dringen, de door hoofdpijn geteist tussen de races door in hel van de nationale kampioens Den Hommel het nationale slag uit handen. Bij de tien- en elfjarige dii Jansen een persoontje aan, Hansje Bunschoten als José| te dringen. Ze veroverde d^ jarigen in tijden waar Hans; aan kon tippen en hoopt va sterkste nummer: de 800 m< Voorts ziet het er naar uit, dat Karim Ressang straks niet als enige zwemmer temidden van de (veelal zeer jeugdige) zwemtoers naar Wenen zal afreizea. Ronald Woutering, de 15-jarige zwemmer van Zee- macht-Noord'kop, zwom bij de onder zestienjarigen een nieuw adspirantenrecord op de vijftien honderd meter vrije slag. Met 16 minuten 31.34 se conden bleef hij juist binnen de limiet voor de Europese kampioenschappen, die op 16.32.00 is gesteld. Het eerste wat bondscoach Bert Sitters riep: „Dat moet hij streak in de all-in finales waarmaken" Die kwalificatie-eis beeft overigens de kwaliteit van de nationale zwem-ouverture nauwelijks aangetast. Het da meszwemmen is zo sterk dat de limieten (gebaseerd op de tijd van de zesde Europeaan bij de wereldkampioenschap pen van vorig jaar in Belgra do) op sommige nummers niet veel meer dan een bagatel is. Met name was dat het geva) op de 800 meter vrije siag. waarop niet minder dan zeven zwemsters en ruimschoots bin nen bleven. Met als grote uit schieter de 9.07.40 van de veertienjarige José Damen. die na een periode van betrekke lijke stilstand (gevolg van een schouderblessure) opeens los brandde. Ze was ruim vier seconden sneller dan Hansje Bunschoten ooit igeweest is eri dan te weten dat die twee jaai geleden met een tijd van 9.15.4 twee dagen Europees re cordhoudster is geweest. Maar öe ontwikkeling van hel zwemmen gaat zo snel dat dit record voorlopig uit het zicht is geraakt (8.52.97 van de Ita liaanse Novella Calligaris). Dt tussentijd van José Damen na 400 meter (4.31.16) duidt ei echter op, dat het Bossche zwemstertje nog niet alles heeft gegeven. Peter Kuylaers van Surae won de 100 mete: rugslag en veroverde zilver op de 100 meter vrije slag. Mike van de Vijver, eveneens van Surae behaalde brons op dt tussentijd van J.OSé Damen na DE UITSLAGEN Miejses onder 12 jaar: 100 meter vrije slag: Agnes Jan sen (ZPA) 1.05.18, 2 Ineke Ran (KAZ-HDZ) 1.05.69, 3 Jouliska Paymans (VZCR) 1.07.51. 100 meter schoolslag: 1 Ma rian Eding (PSV) 1.22.16, 2 Jolanda Braakman Zeemacht - 100 meter rugslag: 1 Agnes Janse (ZPA) 1.14.31, 2 Lenic Meulensteen (BZV Fort 1 1.15.68, 3 Daphne Demutr. (Zweml.-Hom) 1.16.42. Meisjes onder 14 jaar: 80r meter vrije slag: 1 Annelie Maas (De Rijn) 9.33.23, 2 Lir. da Faber (VZCR), 9.40.66, Lenny van Kraay (PSV 9l|5.70, 4 Johanna Wijnano. (VZCR) 9.51.79. Meisjes onder 16 jaar: 1 Ji Damen (BVZ Fortune 9-07-40, 2 Ada Pors (VZC 9-19.12, 3 Marjo van der Bror 'Zweml-Homl 9 41.36 4 Con Noordk) 1.26.53, 3 Lea van der ti ?w' in R ni m k-, ec ze Bi zm BRANDS HATCH De Zuid- afrikaanse „wildeman" Jody Sehecker heeft zaterdag op het circuit van Brands Hatch voor de tweede maal in dit seizoen ton grand prix, tellend voor «et wereldkampioenschap for mule een coureurs, gewon nen. Eerder zegevierde Scheck ter in de grote prijs van Zwe den. Met nog vijf races te rijden is de strijd om de wereldtitel ongemeen spannend. Oud-titel houder Emerson Fittipaldi nam door zijn tweede plaats achter Scheckter de leiding in het klassement na tien races inef ton totaal van 37 punten. D< Oostenrijker Nikki Lauda. die geen punten verdiende, is tweede met 36 punten. Daarna Jolgen ex-aequo als derde Scheckter en de Zwitser Re- ïazzoni (in rr -a jt de) met 35 p-'.n'e". On Ier di' pe De mi stó he ve De de na ac mc ter ba de de de ter ae ze{ de dir, 'oh de

de Stem | 1974 | | pagina 10