JULI :ELS RUM" DOPJES sr alle .OOK Jongens blijven meer zitten dan meisjes HUREN TOT APRIL „AAN DE LIJN" VANDAAG BESLISSING i TURKS PARLEMENT VAKANTIE-ELLENDE VIERDAAGSE- WEEËN NOSIITftet™»** n*1 !»itkrmstoor™SSe,| Sadat voorkwam torpedering Queen Elizabeth Drie Duitsers maakten ruim een miljoen buit DE YETI SLOEG WEEK TOE festijn Compensatie voor gederfde huur IGEN EN jEN ENT Israël vraagt hulp aan Y.S. ONTSLAGEN PERSONEEL SCHABELOOS GESTELD „Conflict-afdeling" in Scheveningse gevangenis tijdelijk El Cordobes in de cel binnenland buitenland mmmssmm K lesloten zijn. TS entse week EILIGER Gent IN EERSTE KLASSEN VAN HET LAGER ONDERWIJS BOSBRANDEN BIJ ATHENE Laat uw vermogens- aanwas niet besnoeien! ONTVOERING IN MADRID EONDAG 28 JULI Ringrijden op de £iets on arelplein, jeugd van 6 f„, aanvang 14.00 u. inscht? I r deelname vanaf 13.00 i' I Karelplein. Leuke prij2e! I lelnemer ontvangt 'n an. ;dag) de paarde- Donderdag iu'' Gratis prikken Gratis graveren bedels aanzetten tot 8,50 rekt Dze andere leuke GENT rmaal doorgang 01150-3698 Tel. 01158-1497 el. 01150-3698 ADE 83 rR. 14 AN GENT den HAAG (ANP) In de laagste klassen van het la ger onderwijs blijven naar verhouding aanzienlijk meer jongens zitten dan meisjes. In de hogere klassen komen de jongens geleidelijk wat zitten blijven betreft op gelijke voet met de meisjes. l)it blijkt uit een publicatie Statistiek van het gewoon la ger onderwijs 1972-'73 van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek". Het aantal leerlingen dat een leerjaar doubleerde was in 1972 het hoogst in de eerste klas. Bij de jongens was dit 7,3 pet. en bij de meisjes 4.5 pet. In de hogere leerjaren be liep dat percentage 4,5 pet. In de vijfde klas was dit percen tage bij de jongens teruggelo pen tot 1,4 pet. en bij de meisjes tot 1,3 pet. In januari 1973, toen het CBS zijn telling verrichtte, volgden bijna 1,5 miljoen leer- lin/gen gewoon lager onderwijs op 8326 scholen. Het aantal onderwijzers bedroeg 50.182, een aantal dat evenals het aantal leerlingen nagenoeg ge lijk was aan de aantallen van 1972 Gemiddeld was er in 1973 een onderwijzer op ruim 29 leerlingen. In vergelijking met 1952 is het aantal klassen met 20-29 leerlingen meer dan ver dubbeld tot 42 pet. van alle klassen. In 5 pet. van het aan tal klassen zaten in 1971 40 en meer leerlingen. Bijna alle leerlingen, die de zesde klas hebben doorlopen, gaan voortgezet onderwijs vol gen, zo blijkt verder uit de gegevens van het CBS. Bij de jongens ging in 1972 61,5 pet. naar havo, mavo of vwo en 37,5 pet. naaT het beroepson derwijs. Bij de meisjes lagen die percentages resp. op 64.2 en 35,0. Volgens het onderzoek werkte in het schooljaar '72- '73 meer dan een kwart van alle scholen met taakverlich- ters veelal part-time onder wijzers, die als taakverlichter van het hoofd van de school aan scholen met zeven of meer onderwijzers kunnen worden aangesteld. Verreweg het grootste deel van de taakver- lichters (82 pet.) waren ge huwde vrouwen. Het aantal Minderen van buitenlandse werknemers dat giewoon laiger onderwijs volgt, was in het onderzochte school jaar met een kwart toegeno men in vergelijking met het jaar daarvoor. Zij komen voor namelijk uit landen rond de Middellandse Zee. (Vervolg van pagina 1). De sterk Grieks-gerichte nieuwe leiders op Cyprus heb ben gisteren de Turken op het eiland gerust trachten te stel len met de belofte dat zij „niets te vrezen" hebben. Het uitgaansverbod werd gedeelte lijk opgeheven. De Cyprioten hebben bevel gekregen alle wapens in te leveren. Het vliegveld van Nicosia is nog gesloten en de telefoon- en telegraafverbindingen zijn nog niet hersteld. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Dimis Dimi- triou, maakte bekend dat de vertegenwoordiger van Cyprus bij de Verenigde Naties, Ze- non Rossides, van zijn functie ontheven is. Rossides heeft het ontslag echter naast zich neer gelegd en ook secretaris-gene raal Wald'heim beschouwt hem nog als de rechtmatige verte genwoordiger van Cyprus. Terwijl de Turkse autoritei ten zich verheugd tonen over de Britse bereidheid tot be sprekingen over Cyprus, neemt de druk op de regering van Turkije om op Cyprus snel tot handelen over te gaan nog steeds toe. Sommige kran ten vragen zich af waarom Turkije, met zijn ruim een half miljoen militairen over de grootste landstrijdmacht in West-Europa beschikkend, nog niet tot actie is overgegaan, Hen verwacht dat het van re ces teruggeroepen parlement de regering vandaag verstrek kende bevoegdheden zal ge ven. Uit Turkije komen nieu we berichten over grote troe penconcentraties bij de havens aan de Middellandse Zee. Verscheidene ambassadeurs onder wie die van Amerika, Nederland, Italië en Frankrijk hebben gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken in An kara. De Griekse zaakgelastig de had een kort onderhoud met de Turkse minister van defensie Isaik. Hij verzekerde hem dat Griekenland niets met de staatsgreep op Cyprus uitstaande heeft. Intussen zijn Turkse leger eenheden ook naar de weste lijke grens gezonden voor het geval Griekenland tot de aan val zou overgaan als Turkije een actie tegen Cyprus zou ondernemen. Een oorlog tussen de landen, in 1963 en 1967 op het nippertje afgewend, zou de zuidoostelijke flank van de NAVO, waarvan Turkije en Griekenland deel uitmaken, ernstig verzwakken. De NAVO-raad in Brussel deed gisteren een verzoek aan de Griekse regering uitgaan om de Griekse officieren op Cyprus terug te roepen. De NAVO-raad sprak zich voorts „met grote meerderheid" uit voor de terugkeer aan de macht van president Mafcari- os. Callaghan, die zei dat vol gens zijn jongste informaties de strijd op Cyprus is afgeno men, waarschuwde Grieken land dat het zich aan zijn verplichtingen van het verdrag van 1960 moet houden, dat an nexatie van Cyprus door Grie kenland of Turkije verbiedt. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken maakte be kend dat Engeland druk heeft uitgeoefend op Athene de on geveer 700 Griekse officieren van de Cyprische nationale garde terug te roepen. Turkije dat ernstig bezorgd is over de ontwikkelingen op Cyprus en dat Griekenland beschuldigt van pogingen de hand op het eiland te leggen, zond woensdag een hoge dele gatie onder leiding van pre mier Ecevit naar Londen. Het is niet zeker of de Turken met Makarios zullen praten, maar dat wordt wel verwacht. In elk geval heeft de aartsbis schop met het oog hierop zijn vertrek naar New York uitge steld tot vandaag. Ook van Amerikaanse zijde worden stappen bij Grieken land gedaan. De Amerikaanse ambassadeur in Athene, Henry Tasoa, vervoegde zich woens dag tweemaal bij minister van buitenlandse zaken Constanti no Kypraios om namens zijn land verzet aan te tekenen te gen de „schending van de con stitutionele structuur van Cy prus, zijn territoriale integri teit en zijn onafhankelijk heid". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De huren blijven na de opheffing van de machtigingswet op 1 januari a.s. nog beknot tot 1 april a.s. De regering wil dat de huren van woningen en bedrijfs ruimten, die onder de huurwet of woningwet of wet jaar lijkse huurverhogingen vallen, weer worden gekoppeld aan de bepalingen van deze wetten. Dit plan is gebaseerd op de traditie, dat de jaarlijkse huurverhogingen elk jaar op 1 april plaatsvinden. Om de inkomens vorming dit jaar in de hand te hou den en de werkgelegenheid te beschermen had het ka binet in het kader van de machtigingswet alle huur verhogingen gebonden aan een maximum van 7% voor de uhren van de allernieuw ste huizen geldt een plafond van 3%. Een ander belangrijk punt in de regering'splannen is een in- haalmogelijkheid bij meerjari ge huurcontracten voor gederf de huurinkomsten in 1974. Meerjarige huurcontracten zijn huurovereenkomsten die bepalen, dat eens in de twee, drie of meer jaren een huur verhoging plaats vindt. Wan neer volgens zo'n huurcontract dit jaar de liuur had moeten wordien verhoogd, is dit niet doorgegaan, doordat de mach tigingswet grotere huurverho gingen dan 7 procent verbood. In het algemeen is de huur verhoging bij meerjarige con tracten veel meer; 25 procent is geen uitzondering. De regering wil nu de onbil lijkheid, die de machtigings wet voor de verhuurders met zich meebrengt, gedeeltelijk wegnemen. Verhuurders van bedrijfsruimten en kantoorge bouwen worden vooral met TEL AVIV (UPI) De Is raëlische minister van finan ciën Jehoshua Rabinowits heeft de Amerikaanse minister van financiën William Simon medegedeeld, dat zijn land meer dan twee miljard dollar per jaar aan economische en militaire hulp nodig' heeft van de Verenigde Staten. Israël verwacht, mede als gevolg van de oktober-oorlog, dit jaar een tekort op de betalingsbalans van rond drie miljgrd dollar. deze problemen geconfron teerd. De som, die deze ver huurders mogen inhalen, be draagt 80 procent van het ver schil in huurverhoging, die op grond van de huurovereen komst zou hebben gegolden en de huurverhoging die op grond van de machtigingswet i-s toe gestaan. De huurder is het in te halen bedrag verschuldigd met ingang van januari a.s. Hij mag dit bedrag gespreid betalen aam de hand van de duur van zijn meerjarencon- tract over 1, ll/2 of 2 jaar. Sanneer dit bedrag per maand f 25,- of minder is, dan hoeft de huurder niets te betalen. De huur van onroerend goed, waarop geen prijsvoor- schriften van toepassing zijn, ma{ volgens de regerinigsplan- nen we! per 1 januari a.s. worden berekend naar de huur prijs, die zou hebben gegolden als de huurprijsmatiging niet had gegolden. ATHENE In Attica, im de omgeving van Athene woeden al sinds enkele dagen bosbranden van een ongeken de omvang. Duizenden hecta ren olijfboomgaarden en pijn bomen zijn al door het vuur verwoest. De branden bedrei gen ook het zomerpaleis van ex-koning Constatijn in Tatoi. De Griekse hoofdstad wordt geplaagd door neerdwarrelen de aswolken en de hittestro- mingen van de branden, ter wijl het er toch al 42 graden in de schaduw ia. (ADVERTENTIE) 0 BLOEMENDAAI. Mistroostig kijkt dit echtpaar vanuit zijn strandzomerhuisje op het kille, verlaten strand van Bloemendaal, waar, evenals elders in het land, de toerist met smart wacht op beter zomerweer. Neem daartoe kontakt op met uw verzekeringadviseur. Hij kent E&L. Hij kent onze unieke levensverzekering-projekten. Zoals het Verzekerd P Groei-projekt dat tot fraaie, p belastingvrije, beleggingsresultaten |p leidt. Helder als glas zet uw p adviseur dat uiteen. Helder als glas zijn onze brochures. Mede daarom geldt: 0 Niet iedere deelnemer aan de Vierdaagse heeft het zo gemakkelijk, dat hij opgewekt zingend door de Gelderse dreven kan stappen: deze militair, hangend aan de koppels van zijn kameraden geeft de moed niet op maar zingen is er niet meer bij NIJMEGEN (ANP) Het leek er aan het begin van de tweede marsdag van de Nij meegse vierdaagse vel op, als zou het slechte weer verle den tijd zijn. Het legioen ging vrolijk op stap, maar de gunstige weersomstandighe den zouden maar kort duren. Om elf uur in de morgen toen het wandelleger door trekpleisterplaats Wijehen trok kwam er een geweldige bui regen uit de lucht vallen, die voor de zoveelste maal tijdens deze vierdaagse de wandelaars onaangenaam verraste. Het wisselvallige weer eiste het uiterste van de lopers. Velen konden zich desondanks moedig overeind houden, maar voor 501 van hen was het toch een te zwa re opgave. Zij moesten vroegtijdig de bezemwagen opzoeken. Voor de derde marsdag die de wandelaars over de zeven heuvelen moet brengen zijn nu 12.630 wandelaars gerech tigd van start te gaan- Leerlingverpleegsters van het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis hébhen inmiddels veel wandelaars in het ootje genomen. In het kader van hun ontgroeningsperiode deelden zij stencils in vier talen uit waarop zij een nieuwe uitvinding bekend maakten, namelijk de anti blaren pil. Het stencil was voorzien van een eenvoudig pepermuntje. (ADVERTENTIE) LONDEN President Sadat van Egypte heeft vorig jaar voorkomen dat het Britse passagiersschip Queen Elizabeth II (QE H) door een Egyptische onderzeeboot werd getorpe deerd. De onderzeeboot was door een onbekende „Arabische leider" naar de Queen Elizabeth gedirigeerd aan boord waarvan zich op dat moment 590 joden bevonden die op weg waren naar Israël ter viering van de 25ste verjaardag van dit land. Dit heeft Sadat bekendgemaakt tijdens een interview voor de BBC. Het interview werd hem afgenomen door lord Chalfont, Brits minister van Staat. Sadat be klemtoonde dat hij persoonlijk de tegenopdracht gaf aan de kapitein van de onderzeeboot naar Alexandrië terug te keren. De joden aan boord van het 66.000 ton metende luxueuze schip waren voornamelijk afkomstig uit Amerika. Sprekend over de gebeurtenis zei de Egyptische president: „Een van de Arabische leiders had het idee deze Queen Elizabeth te torpederen. Hij had de opdracht al gegeven maar poogde, gelukkig genoeg, een van mijn onderzeebo ten te gebruiken. De kapitein moest zijn opdracht vervullen en voer uit naar zee om de Queen Elizabeth te onderschep pen. Ik werd om 1.30 uur in de ochtend op de hoogte ge bracht. Ik moest tot 3.30 uur wakker blijven om mijn kapi tein een tegenopdracht te geven dat hij naar zijn basis in Alexandrië moest terugkeren". Lord Chalfont zei dat Sadat, zowel tijdens als na het interview, weigerde de naam te geven van de betrokken Arabische leider. Op een vraag van een BBC-commentator of president Gaddafi van Libië de „leider" geweest kon zijn antwoordde Sadat dat de „meeste mensen in die richting zouden gissen". Het het UTRECHT (ANP) bureau arbeidsrecht van NVV heeft een procedure ge wonnen die het heeft gevoerd voor 23 werknemers van Por ter Precision Products in Weesp. Deze personeelsleden werden in januari op staande voet ontslagen toen de Franse directeur Leonard de deur werd uitgezet. De 'werknemers bezetten op dat moment het inmiddels geliquideerde bedrijf om te voorkomen, dat enkele voor de produktie belangrijke machi nes uit de fabriek zouden worden weggehaald De kantonrechter in Hilver sum, mr. H.W. Huizinga, heeft gisteren volgens het bureau arbeidsrecht de vordering van de werknemers toegevfezen omdat hij het ontslag op staande voet waarvoor de directie had aangevoerd dat er geweld was gebruikt door de betrokkenen niet: gerecht vaardigd achtte. De rechter bepaalde, dat de ontslagen werknemers recht hebben op die wettelijke schadeloosstel ling die gelijk is aan het loon over de opzegtermijnn. DE besprekingen over de we derzijdse evenwichtige troe penvermindering tussen lan den van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en van het Warschaupakt zijn giste ren in Wenen verdaagd tot september. DE organisaties van werkge vers en werknemers zijn het eens geworden over de CAO voor winkelpersoneel van grootwinkelbedrijven in levens middelen en de cao voor het levtnsmiddelenbedrijf (totaal 55.000 werknemers). B. EN W. van Den Haag hebben in een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken de regering verweten dat die nog altijd geen werkelijk overleg met Den Haag heeft gevoerd over de spreiding van de rijksdien sten. Dit zal, zo voorspellen wij u, geen bijster lange aflevering worden. Waarom? Daarom. Als je van de trap afvalt ben je gauw beneden, sprak mijn grootmoeder vroeger- Alle gekheid op een stokje; wij zijn voor de grootst mogelijke openheid, zoals u bekend is. De omstandigheden beletten ons gisteren breedsprakig en uitvoerig te wezen. Vandaar dus. •it Meer dan een eenvoudige woning hadden David en Brenda Meyers niet op het oog gehad toen ze aan de nieuwe werkgever van David, de dis- trictsraad van Taunton Deane in Somerset, om een huis vroegen. Wat ze echter kregen was de statigste gemeentewoning van Engeland: een landhuis met 19 kamers dat eens de gemeentediensten had geher bergd. Bij „The Grange" ble ken 24 gebeeldhouwde, eiken stoelen, parkeerruimte voor dertig auto's, telefoon in alle slaapkamers en een eigen tele fooncentrale te behoren. De 27-jarige Meyers zei dat de gemeente hem het paleisje had aangeboden omdat de lijst met namen van mensen die voor een gemeentewoning met lage huur in aanmerking ko men, voorlopig niet is afge werkt. Spreken de Engelsen al niet van „My home is my cast le"? Raar volk. -ij- Net als wij. Daarom dus tot morgen, wanneer een langere aflevering tegemoet kan wor den gezien. MERIJN DEN HAAG (ANP) De behandeling van gedetineerden - in de conflict-interventieafde- l-ing van het penitentiair cen trum in de Scheveningse straf gevangenis is tijdelijk stopge zet. Acht gedetineerden, die in de zestien plaatsen tellende afdeling verbleven, zijn terug geplaatst naar de gevangenis sen en inrichtingen waar zij vaniuan kwamen. Deze week zal de afdeling niet worden gebruikt. Het is de bedoeling vanaf maandag weer gedeti neerden hier op te nemen. De reden van de opschorting van de behandeling in deze afde ling is het door vakantie en ziekte sterk uitgedunde perso neelsbestand en de noodzaak nog wat beter in te spelen op de nieuwe methode van psy chologische benadering van de gedetineerden in dit bij wijze van experiment opgezet te project. MADRID (AP) De zoon van een Madrileense industri eel is gisteren uit zijn huis in het centrum van de stad ont voerd, zo hebben bronnen bij de politie bekend gemaakt. Zij inden tificeerden het slacht offer als Juan Antonio Astar- loa, (-26), wiens vader direc teur is van een grote zuivelin dustrie. Volgens zegslieden bikt het erop dat de ontvoer ders lid zijn van anarchisti sche groep. CORDOBA (AFP) De beroemde Spaanse stieren vechter „El Cordobes" zit in de cel. Nadat hij een politie agent, die hem wees op een verkeersovertreding, had ver wond, is hij met behulp van andere agenten naar het poli tiebureau van de plaats Cordo ba overgebracht. Daar was een grote menigte sympathisanten samer gestroomd KATMANDOE (NEPAL) (AP) Het geheimzinnige monster uit de Himalajabergen, bekend in de wereld als de „Verschrik kelijke sneeuwman" en als de „Yeti" ter plaatse, heeft weer toe geslagen. Dit meldde gisteren het nationale Ncpalese persbureau. Ergens in het laaggebergte, dat het voorterrein vormt tot de Mount Everest, had de Yeti, wanneer is niet precies bekend, een 19-jarige vrouw aangevallen en bewusteloos geslagen. Hierop had hij de vijf yaks (knorbuffels) die zij weidde met de eigen hoorns ,'ewurgd. Het persbureau gaf voorts een beschrijving van het wezen en lie was als volgt: „Hoog 1,25 a 1,50 meter, vierpotig, bedekt met een dikke zwarte vacht tot aan het middel en daarboven met bruin haar, heeft dikke, krachtige vingers die van lange nagels zijn voorzien. De hielen zijn voorwaarts gericht". Het meisje kon hier nog aan toevoegen dat de Yeti zich het snelst voortbewoog op de achterpoten. ALMELO Twee weken vérhoor door de Almelose po litie heeft aan het licht ge bracht dat drie Duitsers die probeerden in te breken bij een modehuis in Almelo, in braken hebben gepleegd waarbij voor meer dan een miljoen gulden is buit ge maakt. Df> Duitsers werden in de nacht van 1 op 2 juli op terdaail betrapt. Twee var verdachten hebben een be- •ntenis afgelegd. De drie mannen zijn afkom- ïg uit Hamburg. Het zijn de i-jarige H.H., de 21-jarige '.W. en de 28-jarige A.B. de laatstgenoemde is het brein achter de reeks inbraken. Hij is een goede bekende van de Duitse politie. De 35-jarige H. is al eens in Nederland ver oordeeld voor inbraken in Al melo gepleegd. De meeste inbraken zijn door de verdachten in Duits land gepleegd. In Nederland hebben zij alleen in het Noord-Hollandse Hypolitus- hoei en in Almelo geopereerd. In Hypolitushoef maakten zij een hoeveelheid koffers en tassen ter waardie van 40.000 buit. In Duitsland hadden zij het voornamelijk, voorzien op leren jassen, televisietoestel len kostuums en vloerkleden Alles werd verkocht aan de eigenaar van een warenhuis in Hamburg waar de goederen 'egen sterk gereduceerde prij- '.en van de hand werden ee- iaan. De mannen kwamen naar Nederland, omdat zij door bun heler verraden werden Zij wilden hier een boot kopen om daarmee naar Spanje te gaan. Er werd echter zo met geld gesmeten dat al snel weer diefstallen moesten wor den gepleegd. Bij de laatste inbraak in Almelo werden zij gepakt. B.. de belangrijkste ver dachte, eigenaar van drie bars en een bordeel aan de Reeper- Pahn in Hamburg, weigert tot dusver alle medewerking aan de Almelose politie. Op hem is echter een tekening van een modehuis in Hamburg gevon den waar de mannen wilden gaan inbreken. Een ander be wijsstuk van de politie is een :assettebandje met gesprekken van de drie mannen terwijl zij ;en inbraak pleegden in een winkel in Duitsland. De recor der daar trad automatisch in werking toen de deur geopend werd. Op de band spreken da mannen elkaar met hun na men aan. Hun stemmen zijn duidelijk te herkennen, aldus de Almelose politie.

de Stem | 1974 | | pagina 9