Bij de kapster in Philippine is het soms een duiventil cjrenslangJ*:../ PGJ? Avro's Toppop in Cadzand Top-4 Talrijke activiteiten tijdens Gentse week More Ibeslu KRin VANUIT Pop festival in Gent Van 22 juli t/m 28 juli in Sas van Gent KLEINE IN GESPREK MET. SPRAAK Raijmonda de Clerck GERDI PREGER Programma Minder OUNÜtHLlAo. ItS JUtl 19/(1 '"'contact PHILIPPINE - In een super-smal straatje in Philippine (ik durfde er nauwelijks met de auto door te rijden) woont Raijmonda de Clerck-De Mol (37 jaar) Eén van de twee Raijmonda 's die Philippine rijk is. maar deze heeft beslist een streepje voor, want ze is kapster. De enigste in Philippine nog wel. En wat een goed kapster alle maal wel niet kan doen.... Vrou wengeleider, zuil u misschien zeggen. Kan bes» zijn Maar het is een feit. dal een vrouw, moe, vettige haren, chagerijnig, op een dag dat alles tegen lijkt te zitten, hel best maar een paar uurtjes kan uitwijken naar de kapper, want zo'n bezoekje doet wonderen. Heel wat echtgeno ten (als ze tenminste eerlijk zijn) kunnen dat op z'n tijd bevesti gen. Vandaar dat een deel van Phi lippine^ vrouwelijke bevolking (plus wat er nog allemaal uit de omgeving bij komt) zich zo nu en dan terugtrekt in de Oude Kerk straat, nummer 6 om zich te la ten vertroetelen door Raijmonda's nijvere handen De kapsalon ziet er bijna uit als een gezellige kamer, met vlak er achter een keuken en bij de deur een blik op de huiskamer en de box, waar de jongste spruit zo nu en dan in wordt geparkeerd. „Als je na gaat, dat deze kapsa lon vroeger onze keuken was", zegt Raijmonda, terwij) ze met een routine-gebaar even in een krul van een klant grijpt om te voelen of het haar al anoog is. „Maar ja. we hebben het hele zaakje verbouwd, toen we een maal hadden besloten, dat ik hierin huis een kapperszaak zou gaan beginnen Het zit ./e jaar kapster. M'n opleiding heb ik destijds in Gent gehad en ik werkte bij m'n tante hier schuin over Maar de zaak van m'n tante werd gesaneerd en toen ben ik maar voor mezelf gaan werken. M'n man en ik hebben het wel helemaal doorgesproken hoor, want m'n man moet nu ook wel eens bijspringen in de huis houding en ik heb van tevoren gezegd, dat ik geen gemopper wou. Hij werkt in de ploege ndienst, dus dat gaat best Bo vendien is hij heel gemoedelijk en aardig. M'n oudste dochter doet ook al heel vee) Die gaat straks naar de huishoudschool in Sas van Gent Ze moppert ook wel eens", lacht Raijmonda, „ze vindt het ook met altijd even leuk, dat ik zo vaak aan het werk ben. Dan zegt ze wel eens: „kom er toch eens bij zitten, mam" De telefoon gaat Raijmonda neemt aan, draait zicb om en waarschuwt een klant, die met krullers in het haar voor de spie- fel zit. „M'n dochter", zegt die iant even later, „ze was niet lekker en ze vroeg of ze nog door moest gaan met strijken" Kijk, dat kan nu allemaal bij Raijmonda de Clerck. Hier geen keunge enigszins stijve kappersvisites, zoals je die vaak in een grote stad tegen komt, maar echte gemoedelijk heid. Raijmonda zelf straalt die vriendelijkheid en gemoedelijk heid ook uit. Bedrijvig holt ze van de één naar de ander, is van alle problemen in het dorp op de hoogte en (wat heel belangrijks is) ze kan luisteren en haar mond houden. „Ik heb vanaf m'n löeal geleerd de mensen vriendelijk te woord te staan, niet te roddelen en m'n mond te houden als er een paardaes zitten te kletsen", ver telt ze, „ik maak van alles mee en ik hoor veel, maar de mensen komen hier allemaal even graag, 't Is hier soms net een duiventil. M'n vaste klanten weten, dat 's middags om 3 uur de koffie klaar is Dan komt er wel eens één binnenvallen om een praatje te maken. Ze zijn allemaal heel „eigen" bij mij Dat komt mis schien ook wel, omdat ik nogal opgewekt van karakter ben en helemaal geen klager", voegt ze er filosofisch aan toe. „Maar je moet je vak natuurlijk wel goed bijhouden", gaat Raijmonda verder, „2,5 jaar geleden heb ik in Amsterdam nog eens examen gedaan om m'n Nederlandse pa pieren te halen. Br., wat een theorie. Maar ik ben geslaagd. Verder volg ik cursussen en de monstraties om op de hoogte te blijven. Vooral het knippen van een goede coupe is heel belang rijk De mode verandert ook steeds maar, hé' Dat hoge tou peren is er nu helemaal uit Wat ik het liefste doe' Slagen maken met de hand, zoals ze dat vroe ger deden. Dat kon ik toch zo goed, al zeg ik het zelf. Maar op steken vanlang vind ik ook leuk. Ach, eigenlijk vind ik alles wel fijn om te doen. Maar ik moet wel oppassen, dat ik geen slaaf wordt van m'n eigen werk. Ik heb nu m'n vaste klantenkring, maar meer klanten zou ik ook niet aankunnen. Er moet toch ook nog wat tijd voor mezelf overblijven. Op zondag en maandag doe ik niets. We zijn echte natuurliefheb bers, dus we trekken er nog al eens met de fiets op uit. 's Maan dags doe ik wat aan m'n huis houding of ik ga lekker zitten handwerken. Dat doe ik graag. Weet je, wat ik ook graag doe?", vraagt ze, terwijl ze een me vrouw naaT een andere stoel loodst en haar wat water over 't hoofd giet. „Zingen", vertelt ze, „ik zing iedere zondag in het koor van de r.k. kerk. Vroeger heb ik zelfs wel helemaal alleen gezongen bij een speciale gele genheid", zegt ze triomfantelijk. „Nou, en ze kon het ook hoor", roept een andere klant vanonder de kap vandaan, „als ze er eens niet is, kun je bet meteen horen". Raijmonda lacht toegevelijk. Dan ziet ze, dal het bijna drie uur is. Ze schiet de keuken in om koffie te zetten. Enkele weken maakten wij melding van de plannen die in Gent bestonden voor een popfestival We zijn gaan praten met twee van de plannenmakers en hebben helaas moeten horen dat het bij plannen blijft. Ook hier waren het die broodnodige francs die roet in het eten gooiden. We kunnen natuurlijk wel een hele kolom vol schrijven met wie er allemaal waren geweest, maar dat heeft natuurlijk erg weinig zin De organisators in Gent, die. er al een hele hoop tijd aan hebben besteed, zijn wel van plan avonden met een of twee groepen te organiseren. We hebben in Gent afgesproken dat men ons op de hoogte zal houden Ook Avro's Toppop Drive Inn Show is in Zeeuwsch-Vlaanderen te bewonderen. Morgenavond 19 juli om acht uur in dancing Zeebad in Cadzand Zonder Top-Popman Ad Visser die, als we goed zijn ingelicht, aan de Spaanse stranden vertoeft Voor de badgasten niettemin een uitstekende gelegenheid zichzelf wat te laten oppeppen, na het slechte strandweer dat ze tot nu toe hebben gehad Zeeuwsch-Vlaamse Top Vier: 1. Sugar Baby Love The Rubettes, 2. Fly Away - George Baker Selection, 3 Emma - Hot Chocolate, 4. O K Chicago Resonance. Bij toeval hoorden we verle den week via de BRT-radio een kort rubriekje, dat de naam „Taaltips" draagt. Hoe vaak, en wanneer precies het uitgezon den wordt, weet ik niet. Wel dat het zeker de moeite waard is om er van tijd tot tijd naar te luiste ren. Een doctor (naar alle waar schijnlijkheid iemand, die Ne derlands gestudeerd heeft) be antwoordt brieven van luiste raars, die kampen met moei lijkheden op hel gebied van de Nederlandse taal. Zo had een kapper hem enige tijd geleden de vraag gesteld, hoe hij nil het beste het begrip „haute coif fure" in onze moedertaal kon weergeven. De doctor was tot „Sierkapsels" gekomen, en zei er bijna verontschuldigend bij, dat een Vlaming toch ook wel eens creatief mocht zijn met de Nederlandse taal. Ook verze kerde hij de luisteraars, dat de genoemde barbier bijzonder veel succes heeft met zijn sier kapsels. Gedreven door dat succes advi seerde hij een bonthandelaar het begrip „haute fourrure" voor taan weer te geven als „sier- bontwerken". Succes verzekerd. De Olmen op de beroemdi Kouter in Gent zijn er slecht aai I toe. Zoals de meeste olmen zijgl ook deze bomen niet bestand tegen de zwammetjes, die ziel I op het levende hout vastzetten I en het geheel doen verdorren, I Aangezien ze dan gevaarlijk I voor de veiligheid worden vag I de mensen, die er onder lopen, I moeten de bomen dan gerooid worden. Op de Kouter zullen in ieder I geval 18 olmen uit de grond ge. I haald worden. Ze zullen van dt I herfst verdwijnen. De andere Si stuks wil men trachten te be. I houden. Maar helaas is de «s I tenschap nog niet zover gevor. I derd, dat men met zekerheid ba zeggen dat een dergelijke be.1 handeling het voortbestaan van I de resterende bomen kan garag. I deren. Als het niet lukt zullen allemaal moeten verdwijnen, eg I zit Gent met een akelig kaü| plein te kijken. Een ander persoon, die kort geleden opzien baarde met een uitspraak over de Nederlandse taal, was niemand minder dan landgenoot Joseph Luns, die thans zijn brood in Brussel ver dient als secretaris-generaal van de NAVO. Zoals bekend klassificeerde Luns de Nederlandse taal als een soort dierengeluid, al was dat dan unfair tegenover de dieren. Hij plaatste die opmerking tegen Richard Nixon, president van de U.S.A. Nixon zal waar schijnlijk iets gezegd hebben in de trant van „dat taaltje van jul lie is me ook iets onmogelijks", waarop Luns zijn dierengelui den gimmick plaatste. Tot 's mans ongeluk aeed hij dat ech ter in de buurt van een in wer kend zijnde BRT-microfoon. Zodat iedereen nu op de hoogte is van het soort grappen dat mensen van dat niveau tegen el kaar maakt. Nu kun je natuurlijk van me ning verschillen over de schoon heid van onze taal, feit is, dat Luns' opmerking links en rechts niet te best gevallen is. In Neder land vroegen drie PvdA-leden van de Tweede Kamer aan buitenlandse-zaken-minister Max van der Stoel, om de rege ring officieel te laten verklaren, de opmerking van Luns „vol strekt verwerpelijk" te vinden. Ook in het Vlaamse land zijn mensen, die vinden, dat de be kende Nederlander zulke op merkingen maar liever voor zich moet houden. Bijvoorbeeld het Vlaamse Taal Aktie Komitee (TAK). Het TAK heeft verleden week een protestbrief afgegeven bij de Nederlandse ambassade in Brussel. In oktober van dit jaar worth I voor de tiende achtereenvolgen. I de keer een „Nationaal Festival I van de Belgische Film" gehou-1 den. Tot nog oe cas dat festival I gebonden aan Brussel, en ook nu I zal van 10 tot en met 19 oktober I de Belgische hoofdstad het mid. I delpunt van dit gebeuren zijn, I Maar het ligt in de bedoeling om I ook andere steden in Wallonil en Vlaanderen erbij te betrek ken. In dit verband zijn bespre kingen aan de gang met onder andere Oostende, Hasselt, Turnhout en St.-Niklaas. Op 23 augustus kunnen de liefhebbers vast een voorproefje gaan halen in Knokke. Daar wordt de première gegeven van de langspeelfilm „Salut en de kost" van Patrick Le Bon. Aan het tiende festival gaat men voor de eerste keer een markt van de Belgische fdm vastkoppelen. En dat laatste dan om de verkoop van Belgi sche films naar het buitenlandte bevorderen. Bericht voor duivenmelkers Na de kalveren met vijf poten, schapen met twee koppen en andere wonderlijke spelingen der natuur, is in België nu ook gebleken, dat er met duiven wel eens iets vreemds aan de hand kan zijn. Duivenliefhebber As- mand Bovaert uit Zandbergen constateerde namelijk, dat een van rijn beestjes in het merk waardige bezit is van drie poot jes. Het beestje heeft één linker poot teveel, dat recht achter het normalelinkerpootje rit. En om het dan even helemaal gedetail leerd te doen: het extra pootjt heeft maar twee teentjes in plaats van drie. Bent u daar ook weer van op de hoogte. SAS VAN GENT - Vanaf zaterdag 20 juli tot en met zon dag 28 juli, houdt de winkeliersvereniging SAS 70 uit Sas van Gent, een Gentse Week. Deze Gentse Week houdt in dat er gedurende een negental dagen, dagelijks een soort bra derie gehouden zal worden, met afwisselende activiteiten tussendoor. Centraal punt in deze Gentse Week is het win kelcentrum van Sas van Gent, wat uit de volgende straten zal bestaan: Zuidstraat, Gentsestraat, Westkade, Ooststraat, Grote Markt en Postpiein. Avro's Toppop Ad Vissers hier met Penny de lager, is helaas verhinderd in Cadzand. Tijdens de Gentse Week zullen in deze straten kraampjes en stands van de Sasse winkeliers vertoeven, waarin allerlei attributen uitgestald staan. Het plan voor een dergel ijk evenement leefde allang bij de Sasse winkeliers. Dhr. Fons de Co- uinck van SAS 70: „Ja, op landrang van de leden is het er eindelijk van gekomen. Het realiseren van een bra derie, of in dit geval een Ge ntse Week leefde al enkele ja ren onder de Sasse midden stand. Maar, ja ieder jaar waren er weer argumenten welke dit evenement in de weg stonden. Dit jaar hebben we definitief de knoop doorgehakt, zodat de Gentse Week, nu een feit is ge worden Het is nu, deze eerste keer, nog maar als een experi ment bedoeld, maar de kanrTS" zeer groot indien we na deze Week van geslaagd kunnen spreken, dat dit evenement jaar lijks gecontinueerd zal worden. Natuurlijk verwachten wij di rect nog niet een overvloedige belangstelling bij dit experi ment, want SAS 70 is zich er terdege van bewust dat zoiets moet groeien. We trachten deze Week in zo'n feestelijk moge lijke stemming te doen verlopen, zo zal de plaatselijke markt op dinsdag opgesierd worden, en zal het buiten de dagelijkse bra derie, aan activiteiten niet ont breken". Dat SAS 70 deze Gentse Week zo populair mogelijk tracht te houden blijkt wel uit het feit dat er enkele activiteiten georgani seerd worden waarbij jeugd als zowel volwassenen nauw be trokken zijn. Zo zal er voor de jeugd een schilder en een ring- rijdenwedstrijd gehouden wor den, voor de volwassenen zal de plaatselijke carnavalsnar op za- V terdag 20, zondag 21, dinsdag 23, zaterdag 27 en zondag 28 juli door het winkelcentrum lopen, en het goede antwoord op sim pele vragen die hij stelt belonen met een waardebon. De winke liers van Sas van Gent stellen voor ongeveer 200 gld. aan waardebonnen beschikbaar. Het programma voor deze Gentse Week ziet er als volgt uit: Zaterdag 20 juli opening GentM Week door burgemeester drs. W. Dusarduijn, rondrit door Cen trum Sas van Gent van de pony club de Brugruitertjes, om 15.00 uur demonstratie Duitse her dershondenvereniging „de Wes- terschelde" op de Grote Markt. Zondag 21 juli braderie, maan dag 22 juli braderie, dinsdag 30 juli braderie en feestmarkt, schilderwedstrijd voor de jeugd tot 15 jaar onder leiding van dhr. Hoorman uit Axel. Deze wed strijd vindt plaats op de hoek Zuidstraat en Grote Markt. Woensdag 24 juli, donderdag 25 juli en vrijdag 26 juli braderie Zaterdag 27 juli demonstratie vliegen modelvliegtuigjes op de Prinsenkade van zelfgebouwde vliegtuigjes. Zondag 28 juli bra derie, ringrijden op de fiets jeugd tot 15 jaar om 14.00 Keizer Kareiplein inschrijven vanaf 13.00 u. aldaar. Door Mi NIEUWVLIET - Tussen i Nieuwvliet de weg moetèn wi valt het bordje „Camping Zt Het verwijst nu ook niet direi er in het badplaatsje te vint weelde omvat 2,87 hectare, e huisjes, caravans en tenten, dus. Het is voor eigenaar Nico Bo- iijn en zijn vrouw dan ook geen gemakkelijke zaak om het alle maal enigszins rendabel te laten draaien. „Eigenlijk",zegt Nici Bolijn, „moet jejeen terrein van 5 nlijk het minimum. Een we heb ben wel terrein om op uit te breiden, maar de kosten rijn zc vreselijk hoog. Vooral voor di riolering. Op die manier kost hel ƒ25.000,- om er één hectare bij te trekken. Dat kunnen we op dit moment niet opbrengen. Gelukkig hebben we er di winkel en een goed draaiendi kantine bij, anders zou het alle maal niet kunnen. Maar dan nog is het op het kantje" Ieder iaar komen zo'n 2500 mensen hun vakantie doorbrengen op cam ping „Zonneweelde". Vrijwel iedereen komt uit Breda. Bolijn ziet daarin één van de redenen, dat er in de kantine een goed glas bier gedronken wordt: „Die lui uit Breda en omgeving, dat is allemaal gezellig volk. Velen komen hier al jaren, en zo doende kennen ze elkaar. Enzo- iets als de voetbalploeg brengt natuurlijk ook een stuk sfeer. Dan is het contact natuurlijk nog een stuk gemakkelijker". „Toch heb ik dit jaar al duide lijk gemerkt, dat de mensen minder uitgeven Ook collega's van ons hebben dat geconsta teerd. Geld wordt natuurlijk ook duur, hè. De mensen blijven natuurlijk wel op vakantie gaan, maar dan geben ze wat minder (Van onze duivensportmedewerker) TERNEUZEN - De Kring Centrum Zeeuwsch-Vlaanderen hield met een deelname van 835 jonge duiven een kringvlucht vanuit Dourdan. Winnaar hier van werd een duif van J. Ver- haege te Westdorpe met een snelheid van 1177.6 meter per minuut. De verdere uitslag was: 2. en 14. J. de Smidt en zoon uit Terneuzen; 3. J. Wisse uit Ter- neuzen; 4. F. de Mul uit Philip pine; 5. Th. van Zeele uit Sas van Gent; 6. en 9. Ed van Vooren uit Philippine; 7. P. Pladdet uit Terneuzen;,8. W. Vinke uit Ter- neuzen; 10. G. Steenbergen uit Sas van Gent; 11. en 12. F. Roe- giest uit Philippine; 13. G. Snel- ders uit Sas van Gent; 15. R. van Doorn uit Axel. Aan de kringvlucht voor de oude duiven uit Dourdan werd door 416 oude duiven deelge nomen. Uitslag: 1 J Vinke (U93.4 mpm); 2 en 9 K. Ver- Dunt, beiden uit Axel; 3 A. BouchauteJr uit Sluiskil. 4 M. Klaassen uit Axel; 5 A. Krijger uit Westdorpe, 6 G Serrarens uit Stoppeldijk, 7 J Verstraeten uit Axel; 8. J Wentzler uit Stop peldijk; 10. 11 en 12 A Smal- legange uit Driewegen bij Ter neuzen; 13 Combinatie 2 Lensen-Visser uit Axel. 14 J du e: Puy uit Sluiskil. 15 W Verhae- A gen en zoon uit Westdorpe 9 Kring !.- Dost Zeeuwsch- IV Vlaanderen met een deelname van 186 oude duiven, hoogste 2i snelheid 1202,- mpm gemaakt vi door een duif van L Herwegh G uit Heikant; 2 B van Waes uit L Kloosterzande; 3 J Willaert uit B Clinge; 4. R van Hijfte uit Koe- d wacht; 5. Fl. Blommaert uit K sint-Jansteen, 6 L Belaert uit e: 2uiddorpe; 7. Gebroeders Van G Houten uit Heikant. 8 en 10 W H Verbest uit Koewacht. 9 Ed van W Goethem uit Heikant Met 155 G jaarlingen: 1 J Rcmbout uit Koewacht snelheid 1183- pipm 2. L. van Dursselaar uit Smt-Jansteen. 3 W Verbiest uit Koewacht; 4 W Boddaert uit Hulst; 5. Ch Voet uit Hulst. 6 "Gebrs. Elegeert uit Koewacht. 7 J Kuicksuit Hulst. 8 J Willaert uit Clinge. 9 F van Gaever uit v aint-Jansteen. 10 J de Bruijn n Uit Heikant. Concours Bond Zuid Beve land met 873 oude duiven 1 E JË tfc.

de Stem | 1974 | | pagina 6