raadsel rond mast op Zomertentoonstelling in BurgerWeeshuis V.M.Z. wil nieuwe studie Baalhoekkanaal PZEM vraagt elf miljoen zeeuws Politie lost Rijkspostspaarba uw nationale spaarinstelling Brief aan Staten-Generaal Rente op rente op rente op rente op rente RPSTermij'n sparen daar moet u het fijne van weten! j Coupon Stuur mij informatie over het termijn spaten bij de RPS stad streek Zonnig WIELERRONDE IN DOMBURG BELANG BEZWAREN •Als u f 1.000,-5 jaar kunt vastzetten, krijgt u bij de RPS een riante rente. •En tóch kunt u tussentijds over uw spaar geld beschikken! •Laat u snel informeren over het fijne van het RPS Termijn sparen, 't Is zo gemakkelijk: bel (gratis) 0017 of gebruik de (portvrije) coupon. IMPS Donderdag 18 juli 1974 3 Vooruit zien ten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Aan houdend koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot ÏO, min. temp: om streeks 11 graden, max. temp: omstreeks 18 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 12, min. temp: om streeks 17 graden, max. temp: omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. waterstanden Konstanz 433 pl- 2, Rheinfel- den 283 pl. 2, Straatsburg 276 min 2, Plittersdorf 440 min 12, Maxau 496 min 20, Plochingen 133 onv., Mannheim 328 pl. 6, Steinbach 145 min 3, Mainz 324 pl. 7, Bingen 192 pl. 5, Kaub 236 pl. 4. Trier 245 pl. 11, Koblenz 243 pl. 13 Ruhrort 366 pl. Keulen 202 min 13, Lobith 988 pl. 8. Pan- nerdense kop 955 pl. 7, Nijme gen 78 3pl. 7, IJsselkop 862 pl- 2, Eefde IJssel 388 onv., De venter 264 onv., Monsin 5476 pl. 24, Borgharen 3879 min 23, Belfeld 1088 onv., Grave bene den de sluis 502 pl. 3, Spijk- St.-Andries 390. hoogwater Morgen, vrijdag 19 juli. Bergen op Zoom: 3.12 15.42. Hansweert: 2.31 en 14.58. Terneuzen: 1.55 en 14.18. Vlissingen: 1.22 en 13.50. Wemeldinge: 3.02 en 15.32. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Na dagenlang speurwerk heeft de rijkspolitie te water, post Terneuzen, de oplossing gevonden van de tien meter lange mast, compleet met roestvrij stalen stengen en zeil, die zij vorige week vrijdag in het oostgat, ter hoogte van Zoutelande op viste. Opper J. Kamp van de post Terneuzen deed hiervan mede deling om pleziervaarders er van te overtuigen dat op het water nooit genoeg veilig heidsmaatregelen kunnen ge nomen worden. Ook in het be- lanc van andere watersport liefhebbers. Gebleken is dat de miast afkomstig is van een jacht uit Drimmelen (N.Br.), waarvan de heer Van Sprong en zijn Belgische vriend de eigenaars zijn. Zij vertelden dat zij de mast met de volle dige tuigage op 6 juli, toen zij bij een harde wind ter hoogte van Knokke (B) in moeilijk heden kwamen, over boord hebben gezet. Op de motor waren zij /verder geva ren en hadden tot hun grote opluchting veilig de haven van Breskens kunnen bereiken. De vreugde om hun behouden thuiskomst was zo groot dat zij vergaten de betreffende in stanties in te lichten. Toen de rijkspolitie de mast aantrof werd uiteraard eerst aan een ongeluk gedacht. „Van welk jacht komt deze mast en waar is het schip met zijn bemanning gebleven", luidde de eerste vraag. De rijkspoli tie te water heeft dagenlang speurwerk moeten verrichten om het raadsel op té lossen. Hierbij werden de internatio nale politie, het loodswezen en Seheveningenradiio ingescha keld. „Niet op de laatste plaats vormt een dergelijk drijvend voorwerp op zee een groot gevaar voor o.a. in het donker varende plezierboten. Als een motorjacht zo'n tuig in zijn schroef zou krijgen en er staat wat wind, dan is dat scheepje reddeloos verloren", concludeerde opper Kamp „Dat die mensen ons niet heb ben ingelicht moet toch ook weer aan een zekere onbe kendheid met de eventuele ge volgen worden toegeschreven". (Van onze correspondent) DOMBURG Donderdaga vond wordt voor de tweed» naai een wielerwedstrijd voo' imateurs verreden in Dom burg. Deze zogenaamde bad- ■onde wordt georganiseerd loor de vereniging „Onderne mers badplaats Domburg" in samenwerking met het wie>r. eomité Walcheren. Verwacht kan worden dat zo'n 60-tal renners om zes uur de toeklips tullen dichttrekken. De wei- strijd gaat over 84 km (60 ronden). Toine van de Bunder, iie dit seizoen al 19 overwm- lingen behaalde is ook nu weer een van de grote kans hebbers. Van de Bunder gaat het o.a. opnemen tegen zi;n streekgenoot Peter Godde, Su- vester Aarts, Arie Deusms, Ad van Overveld, Jan Korè- mans en Peer Maas. „Twee, meisjes" van Huib Noorlamde. De vaste bewoners va|ti het prachtige historische pand Burgerweeshuis te Zierikzee, het kunstenaarsechtpaar Ad (beeldhouwer) en Thessa (keramiste) Braat, heeft er in de loop van de jaren de slag van te pakken gekregen hun huis en de bijbehorende tuin ieder jaar om te toveren tot een tentoonstellingsruim te waarin een grote kwanti teit werken van beeldende kunst bewijst dat deze niet altijd een gebrek aan kwali teit behoeft in te sluiten. Deze zomertentoonstelling onderscheidt zich in zoverre van die van andere jaren dat ditmaal de afdeling antiek, die voorheen een aanzienlij ke plaatsruimte innam, is in gekrompen en dat de nadruk op beelden,, scrilderijen, gra fiek en abjekten valt. Dit is zeker een winstpunt dat de expositie zijn hybridisch ka rakter ontneemt en boven dien het volle accent legt op het werk van hedendaagse kunstenaars uit Zeeland en andere delen van het land. Er hangen in de kamers van het Burgerweeshuis niet minder dan 70 stuks schil derijen en grafiek. Daaron der vallen vooral de fijne liefdevolle aquarellen van Kees Franse op, die zo sim pele dingen als appels en peren tot hun hoogste ideali teit weet te verheffen en daarmee het diepste wezen ervan treft. Ook de grafiek, een aantal etsen van de in Zeeland te weinig bekende en gewaardeerde, maar zeer autonome schilder Ad Duve- kot verdient bijzondere aan dacht. Zij springt eruit naar techniek en fantasie- Maar ook Dies de Jonge, Wim van Zoetendaal, Ad Kikkert, Mi-e-ms van Citters, Iet Bot- terweg en Toos de Herder geven met peinture en gra fiek veel te genieten. In de gang, in de kamers, op vensterbanken en tafels natuurlijk ook kleine pastie- ken. Daar zijn de kleine ab- strakte bronzen van Wout Maters uit Utrecht, kleine dierplastieken van Adrie de Waard. De mooie verwilderde tuin werd voor de grotere plastiek voorbehouden. Daar- wemelt het van fraaie bron zen dieren van de hand van Karei Gomez, daar staan op het dak van een schuur en op geïmproviseerde voetstuk ken een paar fraaie portret ten van Peter de Jong. Tussen het struikgewas als om de titel Geborgenheid te onderstrepen een mooie ge sloten kompositie in hout van Ernest Joachim, op sok kels twee uitstekende ab- strakte en gave marmers van Mathy Murre en verder wer ken, klein en groot, van Flo- ry Italiaander, Huib Noorlan- der,' Henk Göbel, Marga Car- lier, Johan Karsch (zeer speels en boeiend), J.W. Radecker, Jits Bakker, Fred Tuynman, Han ter Keurs, Liesbeth Messer, Josje van Reiemsdijk, Johan van de Riet, Ad Braat (geestige en humorvolle bronzen), Emma nuel Hack, Hans Ittmann en Theo v.d. Nahmer. In de waarste, zin van het woord: voor elck wat wils, maar al les op niveau. Deze rijk ge varieerde zomertentoonstel ling is té bezichtigen tot 3 augustus aanstaande en zeer de moeite waard. WILLEM ENZINCK eindredactie: rein van der helm (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hadden de aandeelhouders van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) reeds 73 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de bouw van „Eenheid 10 Con ventionele Centrale Borssele", daar moet nu bijna 11 miljoen gulden bijkomen Op de aandeelhoudersverga dering van maandag 22 juli om 20.00 uur in de kantine van het PZEM-personeelsge- bouw te Middelburg vraagt de directie de aandeelhouders dit bedrag beschikbaar te stellen. Door de inbedrijfstelling van de eerste produetieeenheid van Péchiney trad er een groot vermogenstekort op. Daarom was de bouw van „Eenheid Borssele 10" gericht op snelle inbedrijlname. Daar om ook is tijdens de bouw van deze eenlioid alleen het hoogst noodzakelijke geïnstalleerd. Verdere aanvullende installa ties zijn nodig, maar de aan breng ervan werd steeds uit gesteld. En ook blijken nu di verse voorzieningen niet vol doende te zijn afgewerkt dan wel in de praktijk niet volle dig te voldoen. Ook zijn er moeilijkheden met de isolatie en het op de juiste tempera tuur houden van de olieaan- voerleiding vanaf de steiger in de Van Citlershaven naar de olietank op het Pzem-terrein. Tenslotte zijn nog nadere voorzieningen nodig voor de koelwaterinstallaties, zowel voor de conventionele centrale als voor de kerncentrale. Voor de bouw van de kerncentrale was destijds een bedrag be schikbaar gesteld van 325 mil joen gulden. Van dit bedrag wi! de Pzem-directie 6 miljoen gulden afboeken ten gunste van de conventionele centrale voor werken aan de koelwa tervoorzieningen. Op de agen da van de vergadering staat verder een voorstel tot deelne ming in de Veg-Gasinstituut N.V. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland is van mening dat het alsnog zeer gewenst is, alvorens een traktaat tussen Nederland en België wordt getekend over de aanleg van het Baalhoekkanaal. dat door een onafhan kelijke commissie van deskundigen alle voor- en nadelen van de plannen voor het Baalhoekkanaal en van de plan nen voor een kanaal tussen Doel en Saaftinge (op Belgisch grondgebied) worden afgewogen. De VMZ is voorts van mening dat mede door de inspraak van de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bepaald moet worden welke oplossing eventueel wordt verwezenlijkt om een uitslui tend Belgisch belang te dienen. Dit schrijft de VMZ in een uitvoerige brief aan de Staten- Generaal waarin bij de Ka merleden bespreking van deze kwestie binnen de fracties wordt gevraagd. Tevens wordt hen gevraagd er bij de betrok ken ministers op aan te drin gen dat een nieuwe totaal-stu die over deze beide projecten wordt opgesteld. In de brief wordt erop ge wezen dat nog steeds geen ge volg is gegeven aan een in 1972 gedaan verzoek om de bevolking van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gelegenheid te ge ven middels een inspraak- en bezwarenprocedure haar wen sen omtrent de toekomst van dit gebied tot uiting te bren gen. Alleen over de keuzen van een binnen- of buitendijks tracé van het Baalhoekkanaal heeft men zich kunnen uit spreken, hetgeen uiteindelijk resulteerde in de aanbeveling vain de Raad van de Waterstaat om een binnendijks tracé te kiezen, aldus de VMZ. De gigantische waterwerken die in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren e-o. uitgevoerd zouden moeten worden, dienen, aldus de VMZ, uitsluitend een Bel gisch belang. Gedacht kan worden aan het Baalhoekka naal of een kanaal tussen Doel en Saaftinge (een plan dat da teert uit 1070). „Momenteel is de situatie zodanig dat aan de leden van de Antwerpse Scheepvaartvereniging is ver zocht hun mening inzake de bochtafsnijding bij Bath op nieuw te bezien en daarbij te overwegen of deze werken. mede gezien de hoge kosten, wel van een dermate hoog be lang zijn, dat ze nog uitge voerd moeten worden", zo schrijft de VMZ. „Het Belgisch belang bij een Baalhoekkanaal ten opzichte van een kanaal Doel-Saaftinge ligt in de be reikbaarheid, een Baalhoekka naal zal nautisch gunstiger lig gen dan een haventoegang, die meer stroomopwaarts is gele gen". Volgens de VMZ is het een illusie te verwachten dat gela den schepen van 100.000 ton een Baalhoekkanaal kunnen aandoen omdat een dergelijk schip een waterdiepte van ruim 16 meter nodig heeft, een diepte die zelfs bij hoogwater niet aanwezig is. Erop gewezen wordt dat het voor de huidige scheepvaart weinig uitmaakt of men naar de bestaande ndvlietsluls vaart of naar een Sluis Doel-Saaftinge. „Het Belgisch belang om èen Baal hoekkanaal te prefereren bo ven een kanaal Doel-Saaftinge ligt uitsluitend in het eenzijdi ge probleem van de bereik baarheid via de Westerschelde", aldus de VMZ. In het kort worden nogeens de bezwaren tegen een Baal hoekkanaal weergegeven, zoals het verdwijnen van ca. 230 bebouwingen en middelen van bestaan recreatie, visserij, verlies van landbouwgronden, aantasting van het natuurge bied van Saaftinge en aantas ting van de leefbaarheid door industriële ontwikkeling in Nederland langs het Baalhoek kanaal. Ook de aanlegkosten zijn hoger dan bij een kanaal Doel-Saaftinge, met dit verschil zou een belangrijk deel van de bochtafsnijding bij Bath gefi nancierd kan worden, vindt de VMZ. Als bezwaren tegen Doel- Saaftinge worden aangevoerd een langer vaartraject voor schepen die naar het nieuwe havengebied moeten en een nadelige invloed op het na tuurgebied het Land van Saaftinge, hoewel in geringere mate dan bij de aanleg van een Baalhoekkanaal het geval zal lijken te zijn- De VMZ vindt het bijzonder teleurstellend en onverklaar baar dat de mogelijkheden van een geheel ander en alter natief plan niet uitvoerig wer den onderzocht op alle moge lijke aspecten in vergelijking met de voor- en nadelen van de aanleg van een kanaal bij Baalhoek. Dit plan werd naar voren gebracht in 1971 in het bezwaarschrift betreffende de vaststelling van het tracé van het Baalhoekkanaal. Het is op gesteld door de heren M. in 't Anker, G. van der Mij en H, Wardenaar. ADVERTENTIE Naam: I Adres: Plaats: J(in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam)

de Stem | 1974 | | pagina 3