Rik van Linden eerste in eindsprint VERDIENSTELIJK DEBUUT SCHUITEN Martin Havik sterkste bij de junioren De Wilde verrast alle favorieten Jos Lammertink wint massaspurt Resultaten Ulvenhout Enerverende de amateurs winkeliers en 'consumenten deze krant TEKST Romain van Damme Rob van Beursen Hein Groothuis FOTO'S: Jolian van Gnrp Henny Kuiper niet rond met Frisol 21 - 22 - 23 juli 1974 jes nz. enz. ENEN [LEUREN T.V. sport Donderdag 18 juli 1974 BEHANG «dekking ITIKELEN enz. enz. Ie Tel. 01140-2800 Diversen «Jerdag 18 juli SCHIETING staande wip bij B. O. de lek. Graauw, Aanvang 14,30 (Jdag 19 juli en vrijdag 29 /AK ANTI E-SCHIETING twee wippen bij P. van Hengstdijk. Aanvang uur. fcderdag 18 juli MKANTIE-SCHIET1NG |5,- gratis aanvang 15.00 uur zaterdag 20 juli schieting frs. gratis, aanvang 15.00 bij A. de Block, Zuiddor- kleintjb EFZEKEBDJEB 4- M n«l 75,per maand f 2025,— 36 x (p.1) SAS VAN GENT Gentsestraat 4 Tel. 01158-1938 UTOVERZ. PER KWARTAAL [Met 40 procent no-daim. ind. kaart, alarmservice en rechts- |stand. Bij schade slechts 20 Pcf- :faim verlies 40 pet. wordt dal I. ass. kant. CAT WA N kek Graaf 5000 45 1°3 órtlaen 6 6000 49 "2 urg tele- 7000 49 'IB 01180- 8000 51 '2Ó |35 (4 IJ 9000 52 akte dekking per telefoon. vinden elkaar feilloos in GROOTSE FINALE IN ULVENHOUT (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Zelden heeft een profkoers in Nederland zo'n schitterende finale gekend als gisteren het wielergala van Ulvenhout. Het scenario voor het wielergebeu- ren in Ulvenhout kon geschreven zijn door Alfred Hitchcock, maar de regisseurs waren toch de renners zelf, die van de profkoers een flonkerend schouwspel creëerden, dat over liep van spanning. Uiteindelijk werd de Belg Rik van Linden winnaar. De Belg versloeg in een regelmatige sprint zijn landgenoot Frans Verbeeck en Harm Ottenbros, die altijd weer de juiste slag gekozen had. 41 Martin Havik wint by de junioren. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Maltin Havik toonde zich in Ulven hout andermaal de sterkste vam de Nederlandse junioren. De nationale kampioen hij veroverde de titel in Mill na een korte solo leek bij het ingaan van de iaatste ronde volslagen kansïoos voor de zege. In de kopgroep vam vijf man (de andere vier waren Michel Jacobs, Leo van Vliet, Bart van Est en Jos van Herwerden) zaten immers in de personen van Michel Jacobs en Leo van Vliet beidein hebben al zo'n twintig overwinningen geboekt veel snellere jon gens dan hij. Maar de Strije- naar liet het niet op een eindsprint aankomen. Hij sloeg voor de laatste bocht een gat en liet zich niet meer terugpakken, hoewei het verschil met Jacobs aan de meet niet veel meer was: een halve lengte- Martin Havik: „Ik waagde allea of niks. Eerst werd ik nog teruggepakt door Van Herwerden, maar daarna ging Mc gelijk weer en toen had ik direct een tiental me ters". De Strijenaar wilde er overigens niet van weten dat de sprong en vervolgens het grote mes erop zijn enige kans op de overwinning was geweest. „Ik had de spurt ook wel aangedurfd, want ik ben de laatste tijd ontzettend rap. Door weg te springen had ik echter meer zeker heid". Maar dat klonk een beetje te zelfverzekerd, want bij een spurt was Jaoobs duidelijk de te kloppen man geweest. Jacobs verklaarde in een ongunstige positie te hebben gezeten, toen Havik demarreerde. „Twee bochten voor het einde, toen ik net van kop af was, liet Van Est een gat vallen. Terwijl we dat gat aan het dichtrijden waren, ging Havik weg. Ik had het misschien nog wel gered als ik in tweede posi tie had gezeten. Van Her werden nam die positie ech ter in en die durfde niet zoveel, terwijl Havik juist ontzettend veel riskeerde. Want het was toch knap ge vaarlijk in die bochten met dit natte wee?'- De finale, waarin Bart van Est derde werd („Ik zat bij Van Vliet aan het wiel. Ik dacht dat hij de rapste was"), vormde een schitte rend sluitstuk van een ui terst boeiende koers, waarin het nog voor half koers een en al strijd was. De offensie ve acties werden ingeleid door Bart van Est en Peter Valentijm, die samen op avontuur gingen en die voor een herhaling van de ronde van Bossohenhoofd leken te zorgen, waarin beiden volle dig de dienst uitmaakten. Maar hun vlucht duurde niet lang. Een poging van Bart van Est alleen de Dinteloorder was zonder meer de actiefste renner van het selecte gezel schap mislukte ook. De volgende die het probeerde was Michel Jacobs, wiens demarrage en de reacties die daarop volgden het peloton in tweeën deed scheuren. Al leen Peter Valentijn slaagde er m,et een solo in alsnog in het voorste gedeelte terecht te komen. Een tiental kilometers voor het einde luidden Bart van Est (hij weer) en Leo van Vliet de beslissende slag in. Een ronde na hun ontsnap ping haakten Jacobs, Havik en Van Herwerden aan en toen was een kopgroep ont staan, die over zoveel kwali teit beschikte dat er voor de rest van het veld geen her kansing meer mogelijk was. Van Linden wou de eind sprint van een kopgroep van zestien man, die twee ronden voor het einde ontstond, toen Frans Verbeeok, de gisteren supersterk koersende Freddy Maertens en Albert Huize bosch door een groep van der tien man, die zich juist had den afgescheiden van het fel jagende peloton, werden ach terhaald. Opnieuw trachtte Maertens zich los te scheuren om een confrontatie met voor al Verbeeck en Van Linden te ontlopen, maar de Belg werd steeds weer tot de orde geroe pen. Nu door Verbeeck met aan zijn wiel de zeer verdien stelijk dbeuterende Roy Schuiten. Jos Schipper pro beerde ook nog de concurren tie te verrassen gevolgd door Frans Verbeeck, maar de sprint zou uiteindelijk de be slissing moeten brengen. Van Linden was de snelste. Dat het tot een eindsprint van zestien man kw>am in Ul venhout moet de meeste van de ongeveer 30.000 toeschou- wers danig verrast, hebben. Immers, na wat inleidende schermutselingen wisten Wim de Waal, Cees Stam en Freddy Maertens het bijna honderd renners tellende peloton te ont snappen. Zij sloegen een gat dat al snel tot meer dan een minuut uitliep. Achter net drietal werden enkele pogin gen ondernomen onder andere door Keileners, Zoontjens, Vam Linden, Van Leeuwen en Van der Meijden maar speciaal Ti- no Tabak en René Pijnen ver dedigden de belangen van hun ploegmakker De Waal uiteaist kundig. Het drietal kon rustig bou wen aan de voorsprong. Zetter omdat het peloton wat schrok van een valpartij van Jan van Katwijk en Bas Hordijk die door het toedoen van een toe schouwer (hij stak zijn arm over de dranghekken) ten val kwamen. Juist toen een lichte regenbui het parkoers veran derde in een glijbaan. On danks het sleuren van Nidi den Hertog (Frisol was niet vertegenwoordigd in de kop groep) liep het leidende drie tal uit tot 1 minuut en 10 seconden. Op dat moment had den De Waal, Maertens en Stam nog slechts 46 seconden achterstand op de staart van het wat machteloos voortped- delende peloton. Het drietal dat duidelijk de wagen vam Auto Brabant als richtpunt ge bruikte moest echter in de fi- 0 Rik van Linden middengaat als eerste over de streep bij de profs. Rechts Frans Verbeeck tweedeen links Ottenbros (derde). nale buigen voor de betere renners in het peloton. Met nog veertien ronden van bijna 1500 meter voor de wielen was de voorsprong teruggelo pen tot 150 meter en toen Jos Schipper en Guido van Swee- felt nog eens fungeerden ais springplank voor de gretige meute was het snel gedaan. Op dat moment verliet Neder lands kampioen Cees Priem de koers, want hij wilde in zijn eerste wedstrijd na zijn val in de Tour de France geen al te grote risico's nemen. Priem: „Zeker niet omdat de dokto ren me hebben gezegd dat ik volgende week pas weer mocht fietsen, maar ja., er moet brood op de plank". Priem ontvluchtte dus het vaak wild-west-igebeuren waarin een profkoers meestal ontaardt als in de finale de echte beslissing nog niet ge vallen is. Als een slang be woog het peloton zich over het parkoers. Renners vlogen links en rechts weg om te trachten (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Het is nog lang niet zeker dat Henny Kuiper volgend seizoen uit zal komen voor Frisol. De in Os- sendrecht wonende profcou- reur heeft noch een contract getekend bij de Dordtse benzi nemaatschappij noch een toe zegging gedaan. Kuiper: ,Jk heb verschillende aanbiedin gen. Binnenkort zal ik wel een beslissing nemen". een beslissing alsnog te force ren. De Waal wilde opnieuw weg, kreeg Ben Janbroers ,aan zijn wiel, maar had te veel krachten verspeeld met zijn kilometers lange vlucht. Sohuyten ginig, werd terug ge pakt. Maertens dus nog een keer, Verbeeck juimpte weg, maar de sprint moest uiteinde lijk de winnaar aanwijzen. Dat werd Rik van Linden. Het startschot voor de prof koers van Ulvenhout gaf mi- IVan onze sportredactie) ULVENHOUT Niemand had op Wim de Wilde gere kend. De coureur uit Goes, die twee jaar het wielrennen de rug had toegekeerd en van het organisatiecomité van „de acht van Chaam te horen kreeg dat hij niet geselecteerd was, greep echter met een geweldi ge eindsprint de zege bij de amateurs. Zijn medevluchters Bert Broere en Nico van Hest, die samen met de Stormcou- reur enkele ronden voor het einde uit een groep van 28 man ontsnapt waren, hadden geen antwoord op het Zeeuw se sprintgeweid. Grote verliezer in deze ne gentiende ronde van Ulven hout was ongetwijfeld de Vic- toria-ploeg. De gehele wed strijd waren de renners van de ploeg van Jan Jaspers voorin te vinden. Keer op keer werd er gedemarreerd. Ongeveer half koers leverde aat uiteindelijk succes op. Bert Broere, die weer erg at tent reed, Toon van der Steen (beiden Victoria), Botterhuis en de Duitser Weiss konden zich uit de greep van het langgerekte peleton losmaken. Weiss liet zicih de volgende ronde reeds terugvallen in de grote groep. Het overgebleven drietal ging echter stevig door en bouwde binnen enkele ron den een comfortabele voor sprong op. Ze kregen daarbij wel de steun van de overige Victoria-renners, die er van alles aan deden om het tempo in het achtervolgende peleton zo laag mogelijk te houden. Dit leidde in datzelfde pele ton overigens we) tot hevige prolesten. Immers, het KNWIJ reglement zegt dat in een cri terium niet in pioegverband gereden mag worden. Toen de Victoria-renners dit spelletje een aantal ronden hadden volgehouden greep de jury in. Herhaaldelijk werden de renners erop gewezen dat het hier een individuele koers 0 Wim de Wilde's triomf bij de amateurs. Achter hem finishen Bert Broere (tweede) en Nico van Hest (derde). (Van onze sportredactie) ULVENHOUT De 16-jarige Jos Lammertink zegevierde bij de nieuwelingen door met nauwelijks waarneembaar verschil de snelle Leon Veeke uit Bosschenhoofd voor te blijven in de massa spurt. Dat een compleet peloton de zege had betwist vond de oostelijke coureur niet zo vreemd. „Hier is praktisch niet weg te komen. Het is een erg snelle ronde. Boven willen ze hier allemaal graag winnen. Ze laten niemand weglopen", aldus Lammertink die overi gens bepaald geen eendagsvlieg is. De Twent, die volgend jaar in de lente overstapt naar de junioren behaalde in Ulvenhout reeds zijn achtste overwinning van dit seizoen. Hij triomfeerde eerder in Blade], Oploo, Almelo Stadskanaal, Enschedé, Hengelo en in 'iet Twentse kampioenschap. Hij staat bovendien in de klassiekers :ijn mannetje. Zo werd hij o.a. derde in de Flevo-tour. Ook in iet veldrijden is hij bijzonder goed thuis. Dat bewees hij in het Matste nationale arispirantenkampioenschap, waarin hij de titel greep. Volgens Leon Veeke had de jury de verkeerde als winnaar aan gewezen. „Ik wa# zuiver eerste", aldus de zwaar teleurgestelde Westbrabander. „Juist voor de streep keek ik opzij en toen zag ik dat ik voor lag". Aankomstrechter Jan Hees bleef evenwei bij zijn beslissing. „Ik hoefde alleen maar de eerste twee te ne men en ik heb duidelijk gezien dat Lammertink won". nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, terwijil voor de profkoers het museumstuk van het Nederlandse beroepsveld, Wout van den Berg op zeer originele wijze een huldiging moest ondergaan. betrof. Het had tot resultaat flat er wat meer leven in de brouwerij kwam. Met nog twintig ronden voor de boeg sprongen 15 man, waarin alle favorieten, weg. Alleen natio naal kampioen Jan Raas leek de slag gemist te hebben. In grootse stijl zette hij echter de achtervolging in. Met drie ren ners in zijn kielzog had hij de achterstand snel overbrugd De 19 man sterke ploeg nader- ce die drie vluchters met rasse schreden. Met nog 35 kilome ter te rijden moesten Broere, Van der Steen en Botterhuis dan ook buigen. Het peleton dat met een minuut achter stand volslagen kansloos was, mocht in de vierde rondle ar sprinten waardoor de finale met 22 man inging. Toen ie dereen al halsreikend uitkeek naar een „massasprint" geluk te het Broere, Van Hest en De Wilde toch nog om weg te komen. Wim de Wilde, die in Ulvenhout zijn tweede sei zoenzege greep: „Door een kort tussensprintje waren we plotseling met ons drieën weg. We zijn toen keihard doorge gaan en konden die kleine voorsprong tot op het einde vasthouden. In de sprint had ik nog net genoeg kracht om er over te gaan." Professional»' 1 Rik van Linden, België, 110 kilometer in 2.46.12; 2 Frans Verbeeck, België; 3 (Harm Ottenbrc», HoogBrheide; 4 Albert Hulzefoosch, Nrjeveen; 3 Jam Krekels, Stedn; 6 Roger Swert®, België; 7 Gar Barings, Sibbe; 8 Roy Schuiten, Zamld- voort; 9 Jos Schipper, Beaam; 10 Roger Hosiers, België; lil Tdmo Tabak, Egmonid aan zee; 12 Re né Pijnen, Woensdredhit; 13 Guido vam Sweefelt, België; 14 Luc Yamsen- ne, België: 15 Freddy Maertens, België; 16 Ni di den Hertog, Ermelo; 17 Mark Sotoet, België; 18 (Ben Jamhroars, Am sterdam; 19 Georges Barrag, Engeland; 20 Ge orges van Comngsloo, België. Amateurs: 1 De Wild», Goes, 2 Broere. Ouden bosch, 3 Van Hest, Al phen, 4 Botterhuis, Sam- beek, 5 Bruinsma, Wes- terbork, 6 Dekkers, Udenhout, 7 Lamoen, Haarsteeg, 8 Luibberding, Apeldoorn, 9 Van 't Ge loof, Oudentaoech, 10 Ne ven, Munstengeleen, 11 Voesenek, Prinsenbeek, 12 Ter Harmsel, Lage Zwaluwe, 13 Roks, Sint- Willebrord, 14 Diele- mans, Prinsenbeek, 15 Brink, Haarlem, 16 Franken, Oosterhout, 17 Van der Steen, Etten- Leur, 18 Van Leeuwen, Haarlem, 19 Bakker, Soesterberg, 20 Jan Da- men, Ulvenhout, 21 Raas, 's-Heerenhoek, 22 Deusing, Halsteren. Junioren: 1 M Havik (Strijen) de 60 kilome ter in 1.33.16, 2 M Ja cobs (Bingelrade), 3 B v Est (Dinteloord), 4 L v Vliet (Honselersdijk), 5 J v Herwerden (Voor burg), 6 Th v d Weide (Hollandscheveld), 7 K St.-Nieolaas ('s-Graven- deel), 8 J Olde Meule (Tnbbergen), 9 S Akker (Wtnsum), 10 Ad Ver- stijlen (St.-Willebrord), 11 P Noy (Amsterdam), 12 J Jonkers (Oud-Gas tel), 13 R Berst (Zwa nenburg), 14 J v Erp (Oss), 15 J v d Velden (Rijsbergen), 16 A v Peer (Sprandel), 17 J Groote (Lage Zwaluwe), 18 E Waasdorp (Den Haag), 19 A Verhuijzen (Helmond), 20 E Gese- rick (Hilversum). Nieuwelingen: 1 J Lammertink (Wierden) de 30 kilometer in 51-02, 2 L Veeke (Bosschen hoofd), 3 M v d Broek (Du9sen), 4 H Piuigers (Eindhoven), 5 P Kop- pert (Monster), 6 F Wil- lems (Enkhudzen), 7 S Pieters (Zwanenburg), 8 R Verheijen (Breda), 9 R Tijihiuis (Nijverdal), 10 N Schuifelen (Gef- fen), 11 J Bellemakers (Neerkant), 12 W de Bruijn (Oud-Gastel), 13 F v Teteringen (Zeven bergen), 14 S Snijders (Halfweg), 15 P Heeren (Spnundel), 0 Wie is nu winnaar bij de nieuwelingen? Leon Veeke (links) of Lam mertink (rechts). De ju ry oordeelde dat de man uit Overijssel had gewon nen, maar uit de foto blijkt duidelijk dat Veelce zegevierde. Commentaar van sportcommissielid Bas Goud bij het zien van deze foto: „Geen twijfel mogelijkVeeke heeft gewonnen".

de Stem | 1974 | | pagina 13