HENK Pi TRADITK Dan van DE T Bitossie en Perurena ook in Chaam JOACHIM AGOSTINHO VEDETTE VAN DE ,ACHT' REE OP DREEF Meer dan 200 uitvallers RONNY VAN DER SIJPT WINT WEER Huwelijk van Johan Neeskens U gaat heel wat geruster op vakantie alsu eerst naar de Amro Bank gaat. Oefenduels Feyenoord Jeugdkoers Philippine VAN DE BUNDER FAVORIET IN BRUINISSE Nationale teams voor 100 km ploegentijdrit sport Woensdag 17 juli 1974 (Van een speciale verslag gever) tourmalet-la mongie Henk Prinsen, die in zijn eerste ronde van Frankrijk zich voornamelijk om lijfsbe houd heeft bekommerd heeft gisteren ervaren wat het is "knecht" te zijn. De jongste van de twee broers Prinsen, die geleidelijk beter gaat rij den en in de bergen door zijn gegroeide ervaring, lang niet met de eersten meer wordt gelost, werd door ploegleider Liebregts teruggehaald. Fedor pen Hertog, redelijk attent en ijverig op het vlakke stuk tus sen de Col d'Aspin en de Tourmaiet, zat in de laatste beklimming volledig „stuk". Liebregts wilde, terecht, zijn beste man uit het klassement Woensdag 1/ |uli ly/4 (V TOURMALET/LA MONGIE - leger uitgestuurd als verkenni rit van bijna 100 kilometer met Raymond Poulidor. De benamii weinig eer aan. Hq heeft tensl<| ieder jaar een etappe gewonnen ken veld van ruim honderd ren derzoek en avontuur uitging. Na de gebeurtenissen in de nacht was het begrijpelijk dat de animo onder de renners, ondanks de verzekering van de tour-directie dat de politie controle extra-streng zou zijn, maar gering was. Voor de start zei Gerard Vianen nog: „Vandaag zien zij mij niet in de buurt van do Spanjaar den". Het was geen wonder dat de rijders van Kas en La Casera met een minimum aan interes se de etappe naar de Taurma- let begonnen. De schrik zat hen in de benen het was dui delijk zichtbaar voor het ver trek. Vicente Lopez Carril had zijn shirt van Spaans kampi oen uitgelaten en droeg het zelfde hemd als zijn ploeg- makkers. Hij wilde nadrukke lijk niet de aandacht op zich vestigen. Pas toen de karavaan in de mistschemers van de Tourmalet kwam en de kou zijn greep op de spieren begon LA MONGIE UITSLA Lie VAN DE ZEVENTIENDE Hei ETAPPE: 8.1' 1. Danguillaume (Fra- Lie Plaud) 3.58.44 uur, 2 Pouldoir (Ni (Fra-Caput) op 2.26 min, 3 ste: Martinez (Fra-Stablinski) op 78. 2.32, 4 Sant (Fra-Caput) op bre 2.33, 5i Panizza (Ita-Cribior 1 op 2.49, 6 Van Imp (Bel- Stablinkki) op 2.51, 7 Merckx 19.2 (Bel-Albani) op 2.68 8 Lopez Carril (Spa-Velez) op 3.09, 9. Delisle (Fra-Plaud) op 3.25, 10 ME Agostiniho (Port, De Muer) op 1 3.38, 11 Romero (Fra-Lape- uui bie) op 3.38, 12 Lasa (Spa. der Velez) op 3.43, 13 Berto-giio lez' (It, Cribiori) op 3.51, 14. Van Ca] Springel (Belg. van Vaeren- Cri bergh) op 3.56, 15 Pollentier Vei (Belg, Schotte) op 3.56, 16. (P< Martos (Spa, Velez) op .4.42. Ma 17 Jans-sens (Belg, Albani) op 13.' 4.46, 18. Aja" (Spa, Velez) op 14.: 4.49, 19, Pingeon (Fra, Lape- bie) op 4.51, 20. Labourdette (Fra, De Miuer) op 4.58, 21. Bellini (It, Cribiori) op 5.31, 22. Misac (Fra, Cadiou) op 5 53, 23. Van Neste (Belg, Sta- blinski) op 5.55. 24 Zurano (Spa. Moreno) on 6.04. 25. -*nn r-«>tt) on 8-21, 39. Wim Prinsen (Ned. AMSTERDAM (ANP)' Drievoudig oud-landskampioen Hans Ree heeft in de eerste ronde van de grootmeester- groep van het IBM-toernooi de show voor Nederland gestolen. Hij versloeg, met wit, de Amerikaanse priester-groot meester Lombardy. Die stond zo tegen de 20e zet strategisch dubieus en bracht toen een stukoffer voor twee pionnen. Dat was ontoereikend. Tot overmaat van ramp blunderde hij ook nog in hevige tijd nood. Kersverse grootmeester Jan Tiimiman was eveneens doende een stukje modelschaak af te leveren, doch in zeer gunstige positie tegen Kaplan slipte hij even en moest toen met een puntendeling genoegen no men. Aardig is het te weten, dat Jan Tuinman in 1967 te Jeru zalem, tegen Kaplan dn het toernooi om het jeujgdwereld- kaïmpioensdhap het uitzicht op dia titel verspeelde, door zich als lö-jarlige in I® zetten te laten verslaian. Kaplan is Dor- toricaan d-odh woont reeds 8 jaar in Amerika. Hij speelt dlït toernooi dan ook met de stara en stripes als tafelvla-ggetje. Toekmakow, met Karpov befhorenide tot de jonge Russi sche grootmeestergeneratie, won van zijn ex-landgenoot Genna Sosonko. Het was een Sieiliaan met tegengestelde ro- chades, waarin de aanval van wit tenslotte doorsloeg. Langeweg hield Geiler in bedwang: remise na een harde strijd. In het Hoogoventoer nooi '67 heeft onze landgenoot ook met wit van Geiler ge wonnen. Ofschoon het, zeker bij schaken, niet raadzaam ia te vroeg te juichen, doet het met betrekking tot Langeweg altijd plezier als hij goed start. Veelal volgt er dan een goed toernooi op. De meervou dige Joegoslavische kampioen Ivkow won van de Oostduitse 21-jarige landskampioen Knaak. Ivkow zag de partij overigens met gemengde ge voelens tegemoet. Hij had de gehele nacht in de trein geze ten was pas om twaalf uur in Amsterdam aangekomen en deed om een uur de eerste zet. Hij raakte in afgrijselijke tijdnood (15 zetten in 3 minu ten), doch begoochelde juist in die fase zijn opponent volle dig. Van Velimirovic geniet men altijd. Met wit bracht de Joe- goslaag een kwaliteitsoffer, reeds in de openiinig. Om ver volgens tegen de Hongaar Ri- bli aan een attaque te bouwen. Maar dat proces verliep stok kend. De overvoorzidhtige jon geling uit Boedapest, die de laatste jaren van toernooi naar toernooi snelt, behield de ma teriële buit en wikkelde de gecompliceerde kluwen naar een rechtlijnige einidspelwinst af. Planinc en Donner deden lanig over hun puntendeling. Jansa krijgt het in de hang- partij tegen Csom misschien nog zwaar te verduren. NIJMEGEN Een relatief groot aantal loper s heeft de eerste dag van de Vierdaagse niet tot een goed einde weten te brengen. Barre weersomstan digheden regen, veel wind en lage temperaturen zorgden ervoor dat 230 en thousiast gestarte deelnemers al na één dag de gedachte aan het Vierdaagsekruis kon den vergeten. De extreme weersomstandig heden gaven vooral de mas seurs veel werk. Perschef drs' E. van de Velde, sinds 1939 aan de Vierdaagse ver bonden, noemde deze eerste dag een van de rotste starts, die hij zich kon herinneren. De medische staf ziet in het bijzonder onplezierige weer echter geen aanleiding om de Viexidaagseleiding te advise ren de parcoursen in te kor ten. Goed zaken deden op deze eerste dag de verkopers van plastic regenjassen. Binnen korte tijd konden zij de kreet „uitverkocht" laten ho ren. En gehuld in plastic trok de wandelmenigte ver der. Grote afwezige bij deze Vierdaagse is de Olympische kampioen op het nummer 50 kilometer snelwandelen, Bernd Kannenberg. Hoewel hij zich wel ingeschreven had, zag Kannenberg op het laatste moment van deelna me af, omdat hij zich prepa reert op de Europese kampi oenschappen snelwandelen, die over twee weken worden gehouden. Daarentegen vertrok wél een 58-jarige aspirant-deelnemer, die zich gisteren om 11 uur kwam inschrijven in de me ning dat de Vierdaagse van daag van start zou gaan. Hij kreeg van de administratie te verstaan, dat hij om 5 uur binnen diende te zijn, waar op de man zijn tas liet staan, zijn windjack aantrok en van start ging. Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich voor een luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door een gekombineerde reisverzekering af te sluiten. Het gehele pakket omvat een ongevallen/ziektekostenverzekering. En een bagageverzekering. En een reisonder- brekïngsverzekering voor het geva! u plotseling naar huis moet wegens familie omstandigheden. Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geid en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En da veilige Amro Reischeques bestellen, i En een kluis huren om uw kostbaar heden in op te bergen. 0 Joachim Agostinho, de vedette van de 36ste Acht van Chaam". (Van onze sportredactie) CHAAM De Portugees Joachim Agostinho is de grote vedette van de 36ste editie van de „Acht van Chaam", die volgende week woensdag wordt verreden. Gistermiddag tijdens de persconferentie maakte de wielermanager Theo Balemans hekend, dat hij er definitief in geslaagd was de klimgeit uit Portugal voor de „Acht" te contracteren. Agostinho zal in Chaam gesteund worden door een vijf man sterke ploeg van het Franse BIC, waarin onder ande ren zijn opgenomen Gerben Karstens en de Belg Peelman. Verder wist Balemans te vertellen dat Bitossi in Chaam aan het vertrek zal verschijnen, terwijl de Spanjaard Pe rurena de bergkoning van het huidige Tour de France ook heeft toegezegd naar het Westbrabantse vakantie dorp hij uitstek te komen. Agostinihio, Bitossi en Peru rena wasren in feite de enige internationale wielervedetten, die gisteren als deelnemers aan die Acht van Chaam be kend bonden wonden gemaakt. Dat (kwam vooral door het feit, dat de Europese wieler- imanagers morgen (donderdag) in Bordeaux bij elkaar zullen kamien cxm daar te bespreken hoe het verdere wielerseizoen er uit zal zien. Daar wordt dan besloten welke* coureurs in de verschillende criteriums na de Tour zullen vertrekken. Vandaar dat de persconferen tie van gistermiddag een wat schimmige gebeurtenis was, waar weinig nieuws te verne men viel. Wel wat de Nederlandse deelnemers bij de profs be treft. Zo werd bekend, dat Pe ter Post hij heeft voor het volgend seizoen belangstelling voor Cees Bal en Gerriie Kme- teman met de volgende renners zal verschijnen: Rene Pijnen, Roy Sohiuiten (hij maaikt vandaag in Ulverahout zijn profdebuut), Tino Tabak, Wim die Waal, Jos van Beers, Bas Hordijk en Theo van der Leeuw. De organisators hielb- 'ben daarnaast de ploeg van Frisol wat grootte betreft aan banden gelegd. Daarmee heeft men willen voorbomen, dat Frisol precies zo oppermachtig wordt als in het Nederlands kampioenschap te Hooigerhei- de, waar de mannen van Piet Liebregts dankzij hun nume rieke meerderheid de koers volledig in handen namen. Friisol mag volgende week woensdag ten hoogste acht man aan -de start brengen. Dat zijn voorlopig: Fedior en Nidi den Hertog, Leo Duymdaim, Harm Ottenbros, Herik en Wim Prinsen, Tour-etappe winnaar Herik Poppe en Piet van Katwijk. Van Gan-Mer- cier komen -in ieder geval de drie Nederlanders Bal, Vianen en Kneteman, terwijl gepro beerd zal worden of Alain Santy belangstelling heeft voor een ongetwijfeld vet conr tract voor de Acht van Ghaam. Onderhandelingen zijn er ook nog gaande met Panizza, Pao- lini, de kampioen van Italië, Roger Swerts, de kampioen van België, Rik van Linden, terwijl Henny Kuiper gistera vond zijn contract tekendie. Theo Balemans heeft afgezien van verdere onderhandelingen met Gimondi en Fuente, om dat beide heren meer dan vor stelijke vergoedingen vragen voor hun aanwezigheid op een koers. Daarnaast hebben bedde coureurs onmiddellijk na afloop van de T-our verplichtingen in Spanje evenals Ocana. Er bestaat een kleine kans dat Joop Zoetemelk, de win naar van het vorige jaar, vol gende week woensdag in Chaam het startschot zal les sen. Volgens Balemans moet Zoetemelk nog zeker veertien dagen rusten, maar voelt de Nederlandse vedette er wel voor om te verschijnen. Dit weekeinde zou Zoetemelk la ten weten of hij dat inderdaad doet. (Van onze sportredactie) AXEL De jeugdcommissie van de wielervereniging Zeeuwsch-VIaanderen onder leiding van Willem Verpianke heeft in Axel in samenwer king met het wielercomité Axel wielerwedstrijden gehou den voor de jeugdrenners van de Wielervereniging Zeeuwsch-VIaanderen. Rond het parkoers in de omgeving van de Mozart'aan was het een gezellige drukte en de jonge coureurs in de dop stre den fanatiek voor de winst. De uitslagen luiden: Categorie 8- en 9-jarigen: 1. Mario Raimimeloo, Philippine; 2. Arthur de Letter, Wachtebe- ke, België; 3. Jean-Luc Groos- rnan, IJzendijke; 4. Charles de Ca'luiwé, Sluiskil en 5. Kurt van Overmeeren. Categorie 10- tot 11-jarigen: 1. Arnold Claeys, IJzendijke; 2. Karei van Goethsm, Kloos- terzande; 3. Carlo Steel, Axel; 4. Mare de Dobbelaere, IJzen- ROTTERDAM (ANP) Landskampioen Feyenoord zal zich uitgebreid voorbereiden op het nieuwe voetbalseizoen, dat voor de formatie van Wiel Coerver op 1 september be gint. De Rotterdammers zul len, naast het spelen van wed strijden tegen amateurvereni gingen, in hun oefenperiode veel buitenlandse ploegen ont moeten. Het programma van de in ternationale wedstrijden zdiet er als volgt -uit: 29 juli: Nice: OGC Nice-Feye- noordi; 3 augustus: Rotterdam: Eeyenoord-Chelsea; 8 en 9 au gustus: Bilbao: internationaal toernooi met deelneming van Athletico De Bilbao, RWD Mo lenbeek, Bayern München en Feyenoord. 13 augustus: Rotter dam: Feyenoord-Club Brugge; 17 en 18 augustus: Huelva (Spanje): internationaal toer nooi met deelneming van Betis Sevilla, Ujpest Dozsa, Bayern München en Feyenoord. 24 au gustus: Doetinchem: traditio nele wedstrijd tegen de Graaf schap; 11 september: Zagreb: Dinamo Zagreb-Feyenoord. dijke; 5. A Verpianke, IJzen- diijke; 6. Bennie Tieleman. Kloosterzande; 7. Rdbbiie de Vos, Philippine; 8. Ronnie Corneldsse, Westdorpe; 9. Ron nie van Overvelld, Middelburg; Theo Midelk-amp; 10. Rob Lip- lijn, Axel; II. Monique de Vos, Philippine; 12. Erwin van Gimst, Axel 18. Romny Scho remans, Axel'; 14. Patrick Beer, Axel. Categorie 12- en 13-jarigen: 1. Aob Bijvank, Sas van Gent; 2. Ronaald Harte, Mid delburg; Theo Middelkamp; 3. Werner Wieme, IJzendijke; Jam Maayen. Kloosterzande; 5 Adri de Maessdhalck, Axel; 6. Peter Sdherbeijn, Oostbuirig; 7. Al-ex van Boven, Sas van Gent 8. Johnny van Hoorn, Kia- pelle; Theo Middelkamp; 11, Wim Hiamelink, Terneuzen. Categorie 14-jarigen nieuwelingen: 1. Ronnie van der Sijpt, Koewacht; 2. Jo-han Vermeule, Kloosterzande; 3. George den Weduwe, St.-Jan- steen; 4. Paul de Waal, Kloos terzande; 5. P-eter van Velde, Terneuzen; 6. Maurice de Vleesschouwer, Westdorpe; 7. Jacques Roelans, Koewacht en 8. Otto de Waal, zande. (Van onze sportredactie) PHILIPPINE Het wieler comité Philippine houdt in sa menwerking met de jeugdaf deling van de wielervereni ging Zeeuwsch-VIaanderen op 4 augustus een jeugdkoers in Philippine. Er zal worden ge reden in de volgende catego rieën: 8-9-jarigen, 10-11-jari gen, 12-13-jarigen en 14-jari gen samen met de nieuwelin gen. ((Van onze sportmedewerfcaf), BRUINISSE Bijna zesüj amateurs verschijnen vrijdaga vond aan de start voor te jaarlijkse wielerronde in Brui- nisse. Hierbij bevinden zich diverse renners die dit seizoen reeds tot goede prestatties kwamen zoals Ger van 't Ge loof, Krijn en Ger St.-Nico- laas, Ad Gevers, Tini van Hasselt, Peer Maas, Cees van Bragt en Ton Damen. De grootste favoriet voor de eind zege in Bruinisse is echter Toine van de Bunder die dit seizoen al zo'n twintig zege pralen op zijn naam heeft staan. Deze stijlvolle Zeeuiwscilr Vlaamse coureur is een crite rium-specialist bij uitstek en zijn verrichtingen zullen onge twijfeld door het in Bruintose altijd talrijke publiek miet ar gus-ogen worden gadegesla gen. Als streekrenners zijn van de partij Bram Geense en Cees Stoutjesdijk. De wedstrijd begint om zes uur. Er moeten 40 ronden van 2300 meter worden afgelegd. Start en finish zijn bij het dorpshuis in de Dokter de Kokstraat, het parkoers be staat verder uit Deltastraat Noorddij-k, Steijnstraat, Boomt" dijk en Molenweg. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De twee Ne.- derlandse ploegen dip zondag (aanvang 14.30 uur) deelne men aan de internationale ploegentijdrit in Wuustwezel zijn als volgt samengesteld: ploeg: Aad van den Hoek, Jan Aling, Ad Gevers en Bert Scheuneman. B-ploeg: Ad Dekkers, Frits Pirard, Fons van Katwijk en Ad Tak. De start en finish zijn de Kalmthoutsesteenweg. HEEMSTEDE On- der zeer grote belang, stelling is gisteren in Ihet raadhuis van Heemstede het huwe lijk voltrokken tussen Johan Neeskens, die volgen d seizoen voor Barcelona speelt en Marjan Schuphof, Op de foto hiernaast het moment waarop bruid en bruidegom de rin gen wisselen.

de Stem | 1974 | | pagina 12