PPR Zeeland: „Abortus is persoonlijke zaak" de Kam de dken Snelle informatie over de logies-accommodatie BEZORGDHEID BIJ BELGISCHE PERS ZOO TROTS OP PANTSERNEUSHOORN CDA-fracties vrage n geld voor pedagogisch centrum Koppelbazen weer aciief traten in oes gesloten Via VV V- Vlissingen Minister reageert op staten besluit OLIE OP SCHELDE Meer werk in Waasland STAKING IEGT VtlSSINGSE HAVEN VI-JF UUR STIL Onbestendig District Zeeland/ West-Brabant CNV- industriebond praat over Philips stad streek KVP i van Gent Waterschappen Goes Medewerking VOORVERKOOP ZURE MORELLEN FRUITTELERS W.-Z.-BEVELAND MAAKTEN EXCURSIE NVY- ZEELAND: Knipoogje uit Vlaanderen Hansweert ,r ÜtiHSr liSlSÜÜiii Donderdag 11 juli 1974 (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG De Politie ke Partij Radicalen (P.P.R.) Zeeland beschouwt het abor tusprobleem als een persoon- I Lijke gewetenszaak. Daarom I kan de P.P.R. zich als politie- ke partij niet voor of tegen abortus uitspreken. Maar om wille van de vrijheid en de democratie zal de P.P.R. wel meewerken aan het wettelijk toestaan van abortus. Dit heeft de Zeeuwse PPR in een wat verlate reactie geantwoord aan het Gereformeerd Politiek Verbond in Zeeland. Enige maanden geleden nodigde het G.P.V. alle politieke partijen in Zeeland uit bijval te betui gen met haar afwijzing van een abortuskliniek te Groe- de. De Zeeuiwse P.P.R. vindt, dat het wettelijk kader zo ruim genomen moet worden dat abortus op medische en sociale indicatie mogelijk ge maakt wordt. Het eigen gewe ten van elk individu zal de verantwoording moeten dragen voor de beslissing een abortus te laten verrichten, zo vindt men. De Zeeuwse P.P.R. wil op korte termijn een wettelijke regeling voor deze zaak. Zo lang deze er niet is, zullen de individuele pogingen worden gedaan om de nood op dit vlak te lenigen. Deze hulppo gingen wil de P.P.R. niet zon der meer veroordelen. Datzelf de acht de P.P.R. ook gelden voor de ligging van een kli niek ten opzichte van het bui tenland. „Zolang de ziekenhui zen onvoldoende een oplossing bieden voor het aibortuspro-- bleem, voorziet Stlmezo op verantwoorde wijze in een la cune", aldius de P.P.R.-Zee- land. De radicalen vinden overi gens dat er meer aandacht ge geven moet worden aan het voorkomen van abortus. Daar om wil de Zeeuwse P.P.R. dal de provinciale dienst voor het onderwijs onderzoekt wat er in het Zeeuwse onderwijs ge daan wordt aan seksuele op voeding en voorlichting. De K.V.P. Zeeland heeft in een brief aan onder meer de vaste kamercommissie voor volksgezondheid en milieuhy giëne en de voorzitter van de Tweede Kamer bezwaar ge maakt tegen de voorgenomen vestiging van een abortuskli niek in het Zeeuws-Vlaamsc Groede. De partij vindt zoals reeds gemeld dat er geen be hoefte bestaat aan een abor tuskliniek voor deze provincie en het ongewenst is deze kli niek daar te plaatsen omdat ilj een provocatie betekent voor de bevolking en de zui derburen. „De praktijken van Stlmezo garanderen ons in geen enkel opzicht de nodige zorgvuldigheid in het afwegen van argumenten, terwijl er geen waarborgen zijn voor een verantwoorde voor- en na zorg", aldus de K.V.P. in de brief. EL Burgemeester A.I lam heeft gisteren het ge-I len gesmaakt om ongel ft het hoofd in de wolken! leken. Dat gebeurde in eetl spersoons zweefvliegtuig! de Eerste Zeeuws-Vlaain-F keroclub, bestuurd door in-l Icteur „Snoeri" van derl den uit Eindhoven. ~e heer De Kam was naail zweefvliegveld op Smits-f l»rra gekomen om de dui-l flste start van de vereni-l I; te maken. .,lk heb erl |>rm van genoten, het wal Viifiek", aldus de reactiil de burgemeester toen hijl J- met beide benen op ril ld stond. Het was van bel In af gezien ook wel ril Jite waard. Instructeur enl ■s-ervader vlo-gen het veldl li en maakten een sohitte-| je looping. een safe landing, ri" nog een demonstratie! |tacrobatiek. Hij moet datl ngzamerhand wel kunnen, een dezer dagen zal hijl vijfduizendste start ma-j De aeroclub, die dezel een vliegkamp houdt! van alles mee. Een van! eden- Luc Rizugoot uit Hei-I vloog eergisteren met een! naar zijn woonplaats en tk neer vlak bij zijn ou-f ■j'ke woning in een aard-I llveld, waar juist toeval-l Twijs het college van bur-L pester en wethouders vanl fenisse bezig was iets tel phtigen. Het college, del ter en zweefvliegtuig ble-l ongedeerd. in een onzer verslaggevers) DES In verband met de lelijkheden rond de ope- van de nieuwe aanloop- 'n te Goes zijn vrijdag ill zaterdag 13 juli diverse en voor het verkeer afge- n- 't belangrijkste ls echter I >ij wel, dat vanaf 18.01 vrijdag tot 31.30 uur za ag, het stadscentrum van niet bereikbaar is via de e Kade. Ook de nieuwe, 1 en ophaalbrug en de J- Goeskade zijn deze perio- esloten. Op vrijdag 12 juli erder vanaf 9.00 uur de ie Kade afgesloten. Vanaf I uur is afgesloten de ie Kade, de Bierkade, en 'urfkade. Op zaterdag zijn voor het verkeer g- 1; de Kleine Kade, de - Kade, de Bierkade, de cade, de Koningsstraat, de de Grote Markt, en de lalenastraat. Edmonton AU Girl Drum Bugle Band, die de ope' muzikaal zal omlijsten twee keer de volgende door de Goese binnen lopen: Grote Markt, Kor- Kerkstraat, Singelstraat, straat, Ganzenpoortstraat, ;e Vorststraat, Vismarkt, bardstraat en Grote ct. openingsceremonie van nieuwe aanloophaven zal •o-l-gt gebeuren; loco-burge ter drs J. Dijkgraaf zal schip Anita-Jacoba door puten ophaalbrug loodsen en lint doorvaren. Daarna langelegd worden bij het park- shalte Zondag 14 juli e bushalte Poelstraat ver st worden naar einde Ca- aan in verband met de rcours van 14.00 tot 18.08 Ontslag ongedaan gemaakt VLISSINGEN De haven van Vlissingen heeft dinsdag door een vijf uur durende sta king stilgelegen. De staking was het gevolg van het feit dat drie kraanma chinisten op staande voet ont slag kregen nadat zij gewei gerd hadden over te werken. Direct daarop brak een spon tane steking uit in zowel bin nen- als buitenhaven. De vervoersbond van het NVV heeft na onderhandeling) met de directie van het ge- j meentelijk havenbedrijf het ontslag van de drie kraanma-j chinisten ongedaan kunnen j maken. Later zal door een ar-| bitragecommissde worden be-1 slist wie er ongelijk heeft ge-; had in deze zaak. Distrietsbestuurder Sanhesl van het NVV heeft de onder-1 handelingen met de directie/ geleid. I (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Pro vinciale Zeeuwse VVV zal evenals dit vorige jaren het geval was ook nu weer via het Nationaal Bureau voor Toeris me, de pers, radio en t.v. infor matie verstrekken over de be zetting van de logiesaccommo- datie in Zeeland. Om een opti male bezetting van de logies- accommodatie te verkrijgen werd de plaatselijke VVV's verzocht de bezettingsgraad wekelijks op te geven. Mocht daartoe aanleiding bestaan dan kan dit ook tussentijds gebeu- De ontvangen gegevens wor den om. gebruikt voor die toeristen die zonder vooraf ge reserveerd te hebben in het hoogseizoen naar Zeeland ko men. Hoewel er herhaaldelijk op gewezen wordt dat het niet reserveren een risico in kan O Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: onbestendig en weinig verandering in tempe ratuur. Vooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land .- Voor vrijlag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp: om- steeks 13 graden; max. temp: omstreeks 20 graden kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaau 30 procent. Vor zaterdag: aantal uren zon: 2-10; min. temp: om streeks 13 graden; max. temp: omstreeks 19 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. waleEslanden DEN HAAG De waterhoog ten v.an woensdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 428 min 1, Rheinfelden 289 min 4, Straatsburg 285 min 20, Flit- tersdorf 455 min 14, Maxau 518 min 12, Pïochingen 135 Plus 8. Mannheim 346 min 3, Steinbaeh 130 plus 15, Mainz 331 min 4, Bingen 197 min 3, Kaub 243 min 6, Trier 226 min 1. Koblenz 246 onveran derd. Keulen 217 min 7, Ruhr- ort 382 min 7. Lobith 1010 min 9. Pannerdense «op 978 min 6, Nijmegen 808 mir, 3 IJsselkop 879 min 5. Eefde Ussel 410 min 8, Deventer 285 min 6. Monsin 5436 min 6, Borgharen 2832 plus 17, Bel- feld 1091 plus 1. Grave bene den de sluis 503 plus 1. HOOGWATER Morgen, vrijdag 12 juli Bergen op Zoom 8.24 20.42 Hansweert 7.48 en 19.53 Terneuzen 7.18 en 19.24 Vlissingen 6.45 en 18 56 Wemeldinge 8.14 en 20.32 (Vair, een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Over een aantal onderdelen van de bey sluiten van Provinciale Staten vhn Zeeland om de actieve I zuiveringstaak van het opper-; vlaktewater or te dragen aan de waterschappen zal minister; Westerterp van Verkeer en: Waterstaat nog schriftelijk en-| kek opmerkingen maken. Al-- dus is meegedeeld door het bureau voorlichting van de provincie Zeeland. Het besluit overigens om deze taak aan de Zeeuwse wa terschappen op te dragen is dezer dagen koninklijk goed gekeurd. Dit betekent dat di verse zaken nu verder kunnen worden voorbereid en afge handeld. Een van de belang rijkste punt en is dat de structuur van de bestuurssa menstelling van de water schappen moet worden veran derd, daarin krijigen ook ver tegenwoordigers van huishou delijke en industriële vervui lers zitting. Dezen zullen de eerste keer worden benoemd door G.S. De waterscibappen-ndeuwe- stijl moeten kunnen starten op 1 januari volgend jaar. De nieuvie besturen moeten dan meteen beslissingen nemen over een gemeenschappelijke regeling voor een technologi sche dienst voor alle Zeeuwse waterschappen, het vaststellen van een heffingsverordening, en het treffen van regelingen met de gemeentebesturen in zake beheer, onderhoud en overname van riool-waterzui veringsinstallaties, persleidin gen er dergelijke. MaJ'ia ter Weel In de tuin van het verzorgingscentrum „St.-Maarten in de Groe" van Huize Maria ter Weel te Goes is een liggende wip geopend. Het eerste schot werd gelost door directrice H. Arkesteyn, die tevoren door de heer Loenhout. voormalige keizer van een schutterssociëteit werd geïnstrueerd. Men denkt erover om een schuttersclub te formeren. De bewoners van het bejaarden centrum in de Beukenstraat, die tot het circuit van „St.- Maarten in de Groe" behoren willen meewerken aan het houden van een schietmid- dag. houden komen toch regelmatig mensen op de bonnefooi naar Zeeland. Die categorie toeris ten kunnen aan logiesaccom- modatie geholpen worden mid dels deze Logies Informatie Dienst (L.I.D.). De plaatselijke VW's moe ten de gegevens betreffende de bezetting van hotels, pensi ons, vakantiewoningen en campings opgeven aan de VVV in Vlissingen, die dit jaar voor het eerst als boe kingscentrale van de L.I.D. optreedt. De L.I.D. is een organisatie die door het Nederlands Bu reau voor Toerisme in het le ven is geroepen. Hier worden -in landelijk verband- de ge gevens over beschikbare lo- giesrudmte verzameld en ge distribueerd. De Vlissingse VW fungeert dan ook als contactbureau voor Zeeland van de andere boekingscentra les in Nederland. Als alle Zeeuwse VW's aan dit sys teem meewerken betekent dit dat men in Vlissingen kan in formeren naar iogiesrudmte el ders als de eigen accommoda tie is uitgeput- Ook de Provinciale VW blijft nog bemoeienis houden met de beschikbare logies- ruimte in Zeeland. Het kan toor in Middelburg zal tijdens de weekeinden in juli als een groot aanbod van toeristen te verwachten is, telefonisch bereikbaar zijn om assistentie aan de Vlissingse VW te bunnen verlenen. Het sluitingsuur van het, kantoor in Middelburg zal tij-' dens het zomerseizoen overi gens afhankelijk zijn van het aantal aanvragen om logies- ruimten waaraan de plaatselij ke VW's soms onverwachts dienen te voldoen. De Provin ciale VW is voor deze servi ceverlening wel sterk afhan kelijk van de medewerking van de plaatselijke VW's. Om die medewerking is dan ook verzocht middels een extra- circulaire. Met de gevraagde medewerking en -uiteraard- gunstige weersomstandigheden hoopt de Provinciale VVV een optimale bezetting in Zeeland te verkrijgen. (Van onze correspondent) KAPELLE Bij de veiling in Kaïpelle-Biezeilinige zal op maandag 16 juli een voorver koop plaiats vinden van de zu re morellen die de le den van deze veiling en moge lijk nog andere Zeeuwse vei lingen het komende seizoen hopen te oogsten. Aan de te- Iers van dit produkt is ge vraagd voor deze week een opgave van het quantum te dom. Er is dit jaar een goede oogst van deze kersen. Twee jaar achtereen is er een mis oogst geweest, maar dit jaar hangt er op veel bedrijven een topoogst aan de bomen. Het aantal telers is echter minder geworden want na twee jaar met een misoogst zijn er nogal standdgheden dit jaar wel aan Kapelle onder normale oni- wat percelen gerooid. Toch hoopt men bij de veiling in een aanvoer van 80 ton zure morellen te komen. In die boomgaarden is het z.g.n. spreeuwen-keren reeds begon nen. Deze hebben het altijd voorzien op de rijpende vruch ten. (Van een onzer verslaggevers) NISSE De afdeling West- Zuid-Beveland van de Neder landse fruittelers organisatie (N.F.O.) heeft een excursie naar het bedrijf van J. van de Hage te Nisse gemaakt. Onge veer 25 leden van de afdeling namen deel aan deze excursie Het geheel stond onder lei ding van D. de Puntert van het consulentschap voor de tuinbouw te Goes. Voorzitter M. J. Goud van de West-Zuid- Bevelandse afdeling van de N.F.O. maakte van de gelegen heid gebruik om de heer De Puntert te feliciteren met het feit dat hij onlangs zijn 25- jarig dienstjubileuim bij het consulentschap had gevierd. Voorzitter Goud typeerde De Puntert als een stille werker, die van onschatbare waarde is voor de fruitteelt in ^eeland. Hij overhandigde de heer De Puntert een boekenbom Tijdens de excursie raakten de N.F.O.-leden onder de inr druk van het vele fruit dat bij Van De Hage aan de bomen hing. Het bedrijf is echter twee keer getroffen door een hagelbui, waardoor de kwali teit van deze overvloed ver minderd is. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Bepaalde tekenen wijzen erop dat in Zeeland het kwaad vati de koppelbazen weer de kop opsteekt". Aldus staat als waarschuwing te le zen in De Zuidwester, het in formatiebulletin van de Indus- triebond NVV district Zee land. Volgens De Zuidwester zul len deze koppelbazen zich ten dele presenteren als onderaan nemers en uitzendbureaus. Desgevraagd verklaarde dis trictsbestuurder Schepers van de Industriebond NVV, te Goes, dat dde tekenen momen teel nog niet concreet zijn aan te geven. Wel wordt er op dit moment een onderzoek naar ingesteld door de bonden, in samenwerking met provinciale instanties. Dit onderzoek zal over enkele weken zijn rond. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdag morgen meldde de loods van het Franse vrachtschip Anjou ran de rijkspolitie te water te l'erneuzen een oliefilm voor le kust vati West-Kapelle ter engte van twee a drie mijl en vijftig meter breed. Er behoef den geen bestrijdingsmaatre gelen te worden genomen. De schipper van het Belgi sche binnenvaartuig Polaris II meldde olie op de Wester- scheldê tér hoogte van het Schaar van de Noord (nabij hmet Konijnenschor). Hij ver klaarde dat deze olie afkom stig zou zijn van het 7.912 bruto registerton metende Griekse vrachtschip Nefos. Bij onderzoek door de rijkspolitie te water van Terneuzen is dit evenwel niet met zekerheid vastgesteld. De kapitein van de Nefos verklaarde dat hij zelf olie had waargenomen in de dokken en de sluis te Ant werpen, zodat er sprake zou kunnen zijn van dezelfde olie. De toestand van de pers in België wekt momenteel bezorgdheid. Veel uitgeve rijen en redacties zien dan ook de toekomst met een zeker pessimisme tege moet. Belangrijke factoren in dit verband zijn de re cente staking waardoor en kele kranten één pf meer dagen niet konden ver schijnen en de in het voor uitzicht gestelde prijsver hoging tot 8 frank (bijna een halve gulden) per nummer. Voeg daarbij de dreiging die hoven de so cialistische partijkranten hangt dat zij door het niet meer verlenen van steun door de partij en de socia listische vakhond ofwel zullen moeten fuseren of wel ophouden te verschjj- Voor de laatste drie frans- talige kranten in Vlaande ren is dit pessimisme re;-is bevestigd. Eind juni -taakte de beschermvrouwe, de maohtige uitgeverij van Ros- sel te Brussel, eigenares van Belgiës grootste krant Le Soir, haar steun. Wat meteen betekende dat op 30 juni de laatste exemplaren van La Flandre Libérale, Le Matin en La Metropole van de per sen rolden. Het is een blad zijde uit de geschiedenis van wordt omgedraaid. Een blad zijde waarop de tekst in het begin nog volop tweetalig was maar naarmate de laatste regels naderden de Franse woorden zeldzamer werden. Hoeveel exemplaren de drie genoemde kranten nog ver kochten zal wel nooit uitge bazuind worden. Vermoede lijk was het gezamenlijk niet meex aan lü.uuu num....-ra. Te weinig om leefbaar te zijn. Het is niet opmerkeflj,k dat bijna uitsluitend in de Frans talige pers tranen werden gelaten over het verdwijnen van La Flandre, Le Matin en La Métropole. Nederlandsta- ligen hielden al lang geen rekening meer met de opi nies die in deze kranten aan bod kwamen. Zij werden be schouwd als voorbijgestreefd ei. waren alleen nog maar een verre eoho gebleven van de vroegere sociale klasse die het tot voor de laatste oorlog voor het zeggen had. Het is trouwens alleen dank zij een fusie dat deze kran ten zidh nog tot in 1974 kon den overeind houden. Het nieuws was in de drie bladen gelijk, alleen de edi ties waren vensehillend. Merk waardig is hierbij wel dat La Métropole met zijn Ant werpse en Gentse edities was opgericht als katholieke tegenwicht van de liberale Antwerpse Matin en de nog meer liberale Gentse Flan dre. Deze krant was de oua- sie van het stel. Eind dit jaar zou het 100-jarig bestaan ge vierd worden. Bij de socialistis che pers is eveneens g'ebrek aan vol doende oplage de oorzaak van moelijkheden. Hierdoor is het advertentiepakket veel kleiner dan in andere kran ten, waaruit dan ook de min dere ontvangsten voortko men Dit tekort aan inkom sten wordt bijgepast door on der andere de socialistische verzekeringsmaatschappij De sociale voorzorg die forse winsten maakt. Daar werd echter onlangs gesteld dat men geen geld wou blijven gieten in een vat zonder bo dem, die de partijpers is Zelfs werd de noodzaak van een partijpers al in twijfel getrokken. In andere landen met bloeiende socialistische partijen, is die immers in de betekenis die men er hier aan geeft, ook niet of niet meer aanwezig. Eén en ander werkte erg alarmerend op de journalis ten van de Gentse Vooruit, die samen met het technische personeel overgingen tot een symbolische bezetting van de lokalen. Men hield deze actie vooralsnog geheim. De drei ging de bezetting naar buiten ui' bekend te maken was de stok achter de deur. Uiter aard lekte de actie toch uit. Maar omdat de protesterende journalisten geen verklarin gen wilden afleggen vond hun actie minder weerklank. Toch werd hiermede de aan dacht gevestigd op de wan kele toestand waarin deze Gentse krant -en ook de Antwerpse Volksgazet- ver keert. Op de koop toe publi ceerde de ra-ad van beheer van Vooruit eind juni op de eerste pagina een oproep „tot alle democraten, partijgeno ten en sympathisanten, om zonder verwijl de strijd aan te vangen voor het behoud van een vrije opiniepers". Men was daarbij van oordeel „dat de regering zich zonder uitstel moet inlaten met de sinds jaren in uitzicht gestel de staatssteun, steun die in veel Europese landen al lang een feit is". Het is echter zeer de vraag of de Belgische regering, waarin dit maal geen socia listen zetelen, daar snel werk van zal maken. Een bericht ln het liberale Laatste Nieuws, dat door politie geïnspireerd leek, wees al thans niet in die richting Daarenboven beschikken de cnristen-democraten en de li beralen nog over een relatie! sterke pers die hoge oplagen maakt. De vraag mag dan ook ge steld worden of Vooruit, 91 jaar geleden opgericht, de honderdste verjaardag zal halen. C. van der Donok. eindredactie; rein van der helm In de vakantietijd, wan neer het weer niet lokt naar zee en strand en men een beetje in eigen omgeving is uitgekeken, is een dagje naar een heuse dierentuin altijd een leuke oplossing. In Antwerpen, tenslotte niet zo ver van Zeeland, be zit men een zeer geoutilleer de en vorig jaiar deels ver nieuwde di erentuin. Uniek gelegen in het stadscentrum, Vlak tegen het centraal stati on. Zoals in iedere dieren tuin herbergt de Nationale Zoo van Antwerpen veel bij zondere dieren. Zeer trots is men evenwel op de nog jonge Indische of pantserneushoorns die de dierentuin bezit. De dieren, een mannetje en een wijfje, kunnen het gezien 'de foto zeer goed met elkaar vinden. Men hoopt natuurlijk dat uit deze jeugdydiïle een blijven de volwassen relatie mag groeien. De Indische neus hoorn is een ernstig bedreig de diersoort en iedere nieu we geboorte, ook in gevan genschap, maakt de kans op behoud van deze dieren gro ter. Het mannetje (links op de foto) werd door de regering van India aan de dierentuin geschonken. Het wijfje is ge boren in de dierentuin van Bazel. Rino's aan 't pootje baden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamerfracties van KVP, ARP en CHU willen dat minister Van Kemenade meer geld op tafel legt voor het regionaal pedagogisch centrum in Zee land. Dat centrum komt sinds 1 januari verleden jaar niet meer in aanmerking voor een experimenteersubsidie als ge volg waarvan het in ernstige financiële moeilijkheden is ko men te verkeren. De kamerle den Hermes (KVP), mevrouw Kraayeveld (ARP) en Van Leijeïihorst (CHU) hebben de bewindsman maar liefst twaalf schriftelijke vragen over deze kwestie gesteld. Ze willen allereerst weten of het juist is, dat bedoeld pedagogisch centrum in 1971 van de grond is gekomen als experiment, waarbij het mi nisterie 85 procent subsidie verleende en tevens garant stond voor de overige vijftien procent, die in principe uit gemeentelijke bijdragen moest komen. Is het verder juist, al dus de kamerleden, dat het ministerie september 1972 heeft meegedeeld, dat het ex periment per 1 januari 1973 als geëindigd zou worden be schouwd (waardoor de subsi dieregeling zou worden veran derd) en is het dan in feite niet zo dat de experimenteer- tljd wel aan de „verrassend krappe kant" is geweest? De volksvertegenwoordigers willen weten op grond waar van het experiment beëindigd is en of daarover overleg is gepleegd met de drie landelij ke pedagogische centra, waar mee het Zeeuwse centrum sa menwerkte. Ze vragen naar de resultaten van dit overleg en willen voorts weten of het juist is dat het ministerie nu nog maar de helft van de kos ten subsidieert, waarbij de provincie en de gemeenten de andere helft voor hun reke ning moeten nemen. Die willen dat alleen als de stichting wordt omgezet in een gemeenschappelijke regeling. Daar wil het bijzonder onder wijs niet aan, aldus de kamer leden, die dan ook vinden dat het bijzonder onderwijs de vrijheid van keuze wordt ont nomen doordat het nu feitelijk wel verplicht is terwille van de instandhouding van het centrum akkoord te gaan met een gemeenschappelijke rege ling. Als dit gebeurt, terwijl een verantwoorde beëindi ging van het experiment niet kan worden aangetoond, zou hier Duivensport Aan de wed vlucht Dourdan over een "f- stand van 354 km. namen 74 duiven deel van de postdui venvereniging De Blauwe Dof fer te Hansweert. De uitslag luidde: eerste, vierde, zesde en negende A. de Leeuw, tweede: gebr. Dommanchet derde, vijfde zevende en tiende J. Zandstra en achtste D. Ocké- wel eens sprake kunnen zijn van onbehoorlijk bestuur, zo menen de drie kamerleden, die het eigenlijk niet meer dan billijk vinden, dat het pe dagogiseh centrum nog enige jaren honderd procent rijks subsidie krijgt. (.van onze correspondent) ROOSENDAAL Woens dag 24 juli houdt het distr-ct Zeeland-West-Brabant van de Industriebond CNV in ,,'t Wit Roosken" een belangrijke bij eenkomst speciaal voor de le den werkzaair bij Philips. De ze bijeenkomst is bedoeld om districtsbestuurder R. Bil, op volger van de heer Lenselink kennis te laten maken met de leden en verder ook nog voor het houden van een informa tieve gedachtenwisseling over de komende verkiezing van de ondernemingsraad van Philips Roosendaal. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS De in tercommunale vereniging van het Land van Waas geeft in haar jaarverslag over 1973 een overzicht vair de ontwikkeling van de arbeidsplaatsen in het arrondissement Sint-Niklaas. Van 1960 tot 1972 is een stij ging van ruim twintig procent geconstateerd. Verwacht wordt dat de stijging nog zal toene- meu door de industrialisatie van de linker Schelde-oever. Een ontwikkeling, die ook de Zeeuwsch-Vlaamse werkgele genheid voor een deel zal kunnen beïnvloeden. In het jaarverslag van de intercommunale vereniging wordt melding gemaakt van het probleem van de werk loosheid, met name onder jon geren in het arrondissement Sint-Niklaas. Ook de moeilijk heden rond de herplaatsing van oudere werknemers komt in het jaarverslag aan de orde. Men hoopt dat de industriali satie van de Antwerpse linke roever en de daaruit voort spruitende vestigingen van ne- venbedrijven in het Waasland een oplossing voor de werk loosheid zal betekenen. De grootste relatieve achter- uitgange in het arbeidsbestand over de afgelopen jaren, is in - het Waasland te zien in de sectoren huiden- en lederbe werking en de landbouw. De landbouw wordt op het ogen blik praktisch helemaal opge offerd aan de industrie.

de Stem | 1974 | | pagina 3