nature. mm Huren maximaal acht procent hoger" Sinatra-rel in Australië Vonnis over Kalkarheffing vernietigd Vliegende hulp KISSINGER GETUIGT MAAR TWEE MINUTEN' Portugese premier zou aanblijven I )e;re|yci ANWB-post bij Breda en Arnhem Plan Gruijters koppelt huur verhoging aan prijsstijgingen commentaar Weer normaal Danlon Hin moet inkrimpen mÊÊÊÊÊmi.J 200 gram 440 nu binnenland buitenland 1 Amsterdammer gooit ruiten station in Nixon informeert Congres over „top" Staatsmonopolie Italiaanse radio en tv ongrondwettelijk Zes jaar voor moord op prostituee Vliegtuigkaper trekt hoger beroep in Dajan en Goer handelden niet juist in Maalot NOS: Waar blijft zendtijdverdeling Zwitserland gaat minder buiten landers toelaten ÜOHIT't betrouwbare 1*1 t"i fcnustwmissai WMBmü a v J appel sinaasappel zwarte bessen abrikozen 1 kersen passievrucht sinaasappel-passievrucht] v "V ^W'fe' Donderdag 11 juli 1974 11 13 V7 SYDNEY (UPI) Een golf van verontwaardiging van de zijde der vakbewe ging in Australië over het optreden van de Amerikaan se zanger Frank Sinatra en zijn lijfwachten, heeft ertoe geleid, dat Sinatra een twee de optreden gisteren heeft moeten afgelasten. Sinatra zou een reeks van vijf voorstellingen geven, a raison van 135.000 dollar per optreden. Maar door druk van de zijde van de vakbon den heeft hij zijn tweede optreden moeten afzeggen nadat leden van zijn lijf wacht in Melbourne twee mannen en een verslaggeef ster hadden mishandeld. Dinsdag had de zanger tij dens een eerste optreden in Melbourne voor 6.208 mensen de pers en al haar leden voor alles wat lelijk is uitge maakt. Kort daarop kreeg hij van drie Australische vak bonden het advies „zijn bie zen maar te pakken en Au stralië te verlaten". Een van de bonden is die van de technici die betrokken zijn bij de „aankleding" van Si natra's optreden. Dinsdag werden de televi siecameramannen David Hill en Mike Mehhan en de jour naliste Hilary Sexton op zeer hardhandige wijze aangepakt door Sinatra's „bewakers" toen gepoogd werd opnamen van hem te maken in een gang van het concertgebouw in Melbourne. Tevoren had Sinatra journalisten met een korte sprint het nakijken ge geven, terwijl hij uitriep: „Weg jullie". Sinatra wordt ook „geboy cot" door personeel van het vliegveld waarop zijn parti culiere straalvliegtuig staat. Men wil zijn toestel niet tan ken. In het hotel waar hij verblijf houdt, wil men hem niet serveren in de suite, die hij deelt met mevrouw Bar bara Marx, de echtgenote van een van de Marx-bro- thers: Zeppo. De Australi sche pers betitelt Sinatra en zijn gezelschap van zeven tien metgezellen als een „troep woestelingen". GROTE energieproblemen heeft het Arabische olie-embargo tegen Nederland niet veroorzaakt. De positie van Rotter dam als belangrijkste oliedoorvoerhaven heeft er echter wel een tik van gehad. Daarom is er toch reden tot voldoening, dat het olie-embargo nu is opgeheven, althans officieus*. Wat de Arabische landen bewogen heeft de verhouding met Nederland weer te normaliseren Is niet geheel duidelijk. Van een Nederlandse koerswijziging inzake het Midden-Oosten, zoals door de Arabische wereld verlangd, is geen sprake. Waarschijnlijk hebben de olielanden uiteindelijk zelf te veel nadeel van het embargo ondervonden: het was een sta-in-de- weg geworden voor een Arabisch-Europese samenwerking op velerlei gebied. Minister Lubbers (Economische Zaken) zou er intussen goed aan doen te laten narekenen, of door deze nieuwe ontwikkeling de prijsverhoging nog wel nodig is, waarop de oliemaatschap pijen aandringen. Misschien zit er nu zelfs wel een prijsverla ging in. (Van onze parlementaire redactie! DEN HAAG De huren van de meeste woningen mo gen de komende jaren met maximaal 8% omhoog. De huren worden verhoogd aan de hand van de gemiddelde prijs stijging (het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie), echter met een maximum van 8%. De huur van oudere woningen mag meer dan 8% bedragen om de huurprijs van deze woningen aan te kunnen passen aan die van de nieu we woningen (huurharmonisatie). (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft gisteren het vonnis van de rechtbank in Groningen ver nietigd, waarin werd vastge steld dat het elektriciteitsbe drijf Groningen-Drentlie (EGD) ten onrechte de stroom heeft afgesneden van dr. A. Smit uit Yde (Drente). De heer Smit weigert de Kalkar heffing te betalen. Hij is van 5 november tot 18 december vorig jaar van stroom versto ken geweest. De Groninger rechtbank besliste toen dat het EGD niet het recht heeft de stroom af te snijden bij niet betaling van de Kalkar-hef fing. Het hof in Leeuwarden stelt zicih op het standpunt dat de elektriciteitsvoorziening en de Kalkar-heffing niet los van el kaar staan, en dat het EGD met de stroomafsluiting' geen onrechtmatige daad heeft ge pleegd. Het elektriciteitsbe drijf heeft wel de verplich ting tot stroomvoorziening, maar bij wanbetaling is er geen sprake van een onrecht matige daad als de stroom wordt afgesloten, zo oordeelde het hiof. De president van het hof, mr. J. Waltman stelde dat het argument „ingrijpen in de pri maire levensbehoeften" niet van toepassing is. Als princi pieel tegenstander van de Kal karheffing had voor de heer Smit de mogelijkheid bestaan om onder protest te betalen in afwachting van het vonnis van de rechtbank. De afsluiting is volgens het hof dan ook te wijten geweest aan onzorgvul dig handelen van de heer Smit. Dr. Smit, wetenschappelijk medewerker aan de rijksuni versiteit in Groningen, toonde zich erg teleurgesteld over het arrest. Hij is niet van plan de Kalkar-heffing te betalen. Hij wil eerst de mogelijkheden voor cassatie onderzoeken. Ook komt er een doorstro- mingsheffing, voor huurders met een inkomen boven de weistandsgrens (de grens tot waar men loonbelasting moet betalen), die minder dan 10% van dat inkomen aan huur be talen. Dit zijn in het kort de plan nen van minister Gruijters lvolkshuisvesting en ruimtelij ke ordening), die de minister raad morgen behandelt. Deze bewindsman en minister Dui- senberg (fisanciën) hebben al overeenstemming bereikt over het nieuwe huur- en subsidie beleid, aldus woninigbouwspe- cialist Nypels van D'66 in de Tweede Kamer, tevens partij genoot' van drs. Gruijters. De koppeling van de huren aan de prijsstijgdsigen is een idee van D'66 en het plafond in de huur is afkomstig van de PvdA. Momenteel mogen hu ren in het kader van de macn- tigingswet hoogstens 6%_ om hoog.' De huurverhoging (met een plafond van 8%) gekoppeld aan de prijsst-ging gaat, wan neer de ministersploeg ermee akkoord gaat, gelden voor ge meentewoningen, huizen van woningbouwcorporaties en GRONINGEN (ANP) De 27-jarige Amsterdammer A.F. heeft gisterochtend zijn woede op de spoorwegen gekoeld door met een steen tien ruiten van het station Haren (bij Groningen) in te gooien. De man had geweigerd te betalen en de conducteur van de trein Groningen-Zwolle had hem van het openbaar vervoer uit gesloten. Na de NS met de scherven en een schadepost van rond f 2000 te hebben opgezadeld, staipte hij in een volgende train naar Zwolle, waar die spoorwegrecherche hem op wachtte. Generaal De Spinola, president van Portugal. (Van onze redactie buitenland) LISSABON President Antonio de Spinola van Portu gal heeft gistere® overleg ge pleegd met zijn afgetreden premier Adelino da Palma Carlos, terwijl geruchten de ronde deden dat de premier weer terug zou keren op zijn Post als hoofd van de cen trum-linkse coalitie. Het was journalisten opge vallen dat de stafchef van de Portugese strijdkrachten gene raal Da Costa Gomez, tegeno verhen had opgemerkt: „Waar om spreekt u eigenlijk van oud-premier Da Palma Carlos?" Verwacht wordt in ieder geval Hat De Spinola binnenkort de Saam van de nieuwe premier tal bekendmaken en ook de vier ministers zal vervangen die uit solidariteit met Da Pal ma Carlos waren afgetreden. De reden van het ontslag zou liggen in onenigheid over de toekomst van de Portugese ko loniën. In kringen van het Portuge se leger werd evenwel verno men dat ook enkelen van de met de premier afgetreden mi nisters waarschijnlijk even eens weer zitting in het kabi net zullen nemen. Ondanks het aftreden zal de regeringscoalitie zeer waar schijnlijk blijven bestaan. De deelnemende partijen hebben zich namelijk uitgesproken voor een voortzetten van de samen-werking. De Spinola doet in ieder geval alle moge lijke moeite om deze eerste politieke crisis tijdens zijn be wind op bevredigende wijze op te lossen. WASHINGTON (DPA) Vooraanstaande leden van bei de partijen in het Amerikaan se conigres hebben gisteren verklaard te gel-oven, dat pre sident Nixon tijdens zijn jong ste topibesprekingen in Moskou de grondslag heeft gelegd voor een begrenzing van de strate gische offensieve wapens. De volgende conferentie van Nixon en Breznjew zou reeds eind dit jaar of begin volgend jaar in Washington plaats vin den. ROME (REUTER) Het constitutionele hof in Italië heeft gisteren bepaald dat het monopolie van de staat over ra dio en televisie in zijn huidige vorm in strijd met de grond wet is. Bij deze uitspraak, die ver strekkende gevolgen heeft voor de toekomst van commu nicatie en informatie in Italië verklaarde bet hof voorts dat de staat niet het redht heeft kabeltelevisie en particuliere stations die buitenlandse tele- visieuitzendingen overnemen te verbieden. voor premie-huurwoningen, die niet ouder zijn dan 7 jaar. De huren daarentegen van on gesubsidieerde particuliere huizen in de zgn geliberali seerde gebieden (noorder zuidien en oosten van ons land) blijven vrij. Volgens drs. Ndjpels wijken de plannen van minister Gruijters niet af van „Keer punt" (het verkie-zisgsprogram van PvdA, D'66 en PPR). In „Keerpunt" wordt wel gespro ken over een maximale huur verhoging van 6%, maar wordt ervan uitgegaan, dat oe prijsstijgingen niet boven 6% uitkomen. „Er is iets in gere geld, al-s de inflatie groter wordt dan zes procent", aldus dit Kamerlid. Hij vindt het logisch, dat er een maximum van 8% in de huurverhogingen komt, omdat de inflatie zo hoog is geweest. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 22-jarige dienstplichtig^ lucht machtsoldaat Jan R. uit Gro ningen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorlopige hechte nis wegens moord orp de 39- jarige Groningse protituée Berendje Pot. De advocaat-fis caal bij het HMG had twaalf jaar gevangenisstraf geëistj nadat d-e krijgsraad in Arnhem R. zes jaar had opgelegd. Jan had op 28 oktober Be rendje Pot met een bajonet doodgestoken, toen zij weiger- dle hem een bedrag van f 300,- terug te igeven dat zij hgm bij een bezoek op 11 oktober af handig gemaakt zou hebben Boven de Waalhaven bij Nijmegen zijn gisteren proeven ge- nomer met een helicopter van Italiaans ïabrikaat om na te gaan oj de wentelwiek van nut kan zijn voor het werk van de Rijks politie te water. De Rijkspolitie gaat ook twee andere types be proeven. In de toekomst zullen 12 helicopters nodig zijn voor de surveillancedienst. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, is gisteren twee minuten als getuige opgetreden in het proces-Ehrlichman. Kissinger ver klaarde onder ede niet de instructie uitgegeven te hebben tot het samenstellen van een „psychologisch profiel" van Daniël Ellsberg, de man die indertijd een geheime studie van de rol van de Verenigde Staten in de oorlog in Vietnam liet doorlek ken naar de pers. Aan Kissinger werd slechts, één vraag gesteld door een advocaat van de voormalige presidentiële adviseur John Ehrlichman. Die vraag luidde, of Kissinger toestemming of instructie gegeven had tot het doen samenstellen van het .psychologisch profiel" van Ellsberg. Kissinger antwoord de slechts met „neen". De Amerikaanse minister, die dinsdagavond laat in Washington teruggekeerd was van zijn bezoeken aan de Sovjet-Unie en Europa moest ook nog twee andere vragen beantwoorden voor de Amerikaanse arrondissements rechtbank van rechter Ger hard Gesell. Daarna verliet Kissinger haastig het gerechtsgebouw en wimpelde vragen af van de vele journalisten, die van 's morgens vroeg af voor het ge bouw hadden staan wachten. In het gerechtsgebouw glim. lachten Kissinger en Ehrlich man naar elkaar. Zij gaver elkaar ook de hand. Kissinge gaf hetzelfde antwoord oj twee vragen en wel of hi wist dat de Amerikaanse ge heime dienst (CIA) In 197T aan een profiel van Ellsber, werkte en of hij afwist var het plan, medische inlichtin gen te krijgen uit het medis che dossier van Ellsberg voor een dergelijk profiel. Beide keren zei Kissinger: „Dat wist ik niet". Maar de eerste psychiater van de CIA, Bernard Malloy, had getuigd, dat zowel Kissin ger als Ehrlichman om een profiel van Ellsberg hadden gevraagd. Het is de eerste keer dat een lid van de regering- Nixon als getuige is opgetre den in een proces, dat met de Watergate-affaire verband houdt. Precies een maand geleden dreigde Kissinger tijdens een emotionele persconferentie in Oostenrijk met aftreden als zijn naam niet gezuiverd zou worden van beschuldigingen, dat hij in de periode van 1969 tot 1971 bevel gegeven had tot het afluisteren van telefoons van journalisten en regerings functionarissen. Maar gisteren scheen Kis singer kalm en op zijn gemak te zijn toen hij plaats nam in de getuigenbank. (Van een onzer verslaggeefsters) EMMEN Minstens 200 tot i) van de 1200 werknemers rn kousenfabriek Danlon Hin 3 Emmen zullen de komende iren moeten afvloeien. Een ommissie van externe des- undigen is tot deze conclusie ekomen na een onderzoek iaar de afzetproblemen, die iet bedrijf reeds geruime tijd mdervindt. De moeilijkheden zijn ont staan door de invoer van kou sen en panty's uit Italië, Frankrijk en Israël tegen prij zen, die 20 tot 30 procent on der' de kostprij-s van de Ne derlandse bedrijven liggen. De commissie van deskundigen beoordeelt de situatie waarin Danlon Hin verteert als pre cair. Districtsbestuurder A. Lanigebeeik van de Industrie bond NVV is pessimistisch ge stemd over de werkgelegen heid. NA gunstig verloop van het overleg met alle betrokken in stanties is de overeenkomst voor de overneming van het aandelenpakket van NV Hen. gelosche Bierbrouwerij in Hengelo door de Belgische NV Brouwerijen Artois in Leuven ondertekend. DE stoffelijke overschotten van de elf Nederlanders die vorige week vrijdag bij het busongeluk in Finland om het leven zijn gekomen, worden vandaag met een toestel van Martin Air uit Finland naar Nederland overgebracht. LEON Schoenmakers, die se dert 1968 als dramaturg is verbonden aan de Nederlandse Operastichting, heeft met in gang van 16 september a.s. een benoeming aanvaard ais dramaturg en perschef van de Beierse staatsopera in München. BIJ een juwelier aan de Schiekade in Rotterdam ls in de nacht van dinsdag op woensdag voor f 10.000,- aan gouden verlovingsringen ge stolen. De dieven kwamen bij hun buit door de etalageruit in te gooien. DE openbare aanklagers bij de krijgsraad in Seoel hebben de doodstraf geëist tegen zeven mensen die beschuldigd wor den van samenzwering om de Zuidkoreaanse reg ring omver te werpen, zo heeft het Zuidkoreaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. IN de Mexicaanse staat Micho- acan zijn bij overstromingen zeker 19 mensen om het leven 'gekomen. Vijf mensen worden vermist. Stortregens hebben 167 huizen vernield: en aan honderden huizen grote schade toegebracht. Er zijn 1200 dak lozen. (Van onze redactie binnen land) AMSTERDAM Er komt geen behandeling in hoger be roep van de zaak van de twee Palestijnse vliegtuigkapers voor het gerechtshof in Am sterdam. De 22-jarige Sami Famimah uit Oost-Jeruzalem heeft namelijk zijn aanvanke lijk ingestelde appel tegen het vonnis van de rechtbank in Haarlem op advies van zijn raadsman ingetrokken. De rechtbank had Tamimah en de 23-jarige Adnan Nuri uit het door Israël bezette He- bron, die niet in hoiger beroep was gegaan, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De Haarlemse officier van justitie, mr. J.J. Bredius die in appel was gegaan opdat de zaak in zijn geheel door het Amsterdamse hof zou worden behandeld, heeft dit nu ook ingetrokken. Daardoor is het rec'htbanikvonnds onherroepe lijk geworden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Een Israë lische commissie van onder zoek naar het bloedbad van Ma'aiot heeft ex-minister van defensie Mosje Dajan en chef staf generaal Mordechai Goer gekritiseerd voor hun optreden tijdens de gijzeling door Pa- iestijnen van bijna 90 school kinderen op 15 mei, van wie er 21 om het leven kwamen. Volgens het verslaig van de commissie had de regering in Jeruzalem gehandeld op basis van onduidelijke en onnauw keurige informatie omdat de etsen van de Palestiimen niet nauwkeurig door Dajan en Goor waren gelezen. Als de legering eerder over de gege vens had beschikt waarover Daia-n en Goer beschikten, had zij wellicht ook eerder het be sluit genomen tot militair in grijpen om de Minderen te redden. De Libanese regering heeft besloten een klacht ln te die nen bij de veiligheidsraad van de Verenigde Naties in ver band met de Israëlische mari ne-actie van maandagavond tegen dirie Libanese havens. Hierbij werden 30 vissersboot jes vernield. HILVERSUM (ANP) Het college van programmaleiders van de NOS heeft in een brief aan programmacommissards mr. W.J.A. Wagenaar zijn on gerustheid uitgesproken over het uitblijven van een beslis sinig van minister Van Doorn va-n CRM inzake de zendtijd- verdeling per 1 oktober a.s. D-e minister heeft nog steeds niet laten weten, wat zijn be slissing zai zijn t.a.v. de Tros en Veronica en mogelijke an dere zendgemachtigden. Krachtens de omroepwet had t^e minister voor 1 juli een beslissing moeten nemen. J Het is natuurlijk dom, en het getuigt zelfs van econo misch onbenul, maar als ik zo weer lees dat bij DAF en bij Volkswagen korter gewerkt moet worden, voel ik toch iets van jaloezie opkomen. it Tuurlijk, onberedeneerde emotieskun je in de harde praktijk van het onderne- mingsgebeuren niets mee be ginnen, ziet helemaal over het hoofd dat werktijdverkorting een economische noodverband van de eerste orde is en alles behalve een lolletje. Het betekent Immers dat het de onderneming slecht gaat. Jazeker, dat weet ik ook wel. Maar lang werken bete kent in ieder geval nog hele maal niet dat het de onderne ming dan goed gaat. Ozo. it En daarom ben ik af en toe wel een ietsiepietsie jaloers op die korter werkers. Alleen maar omdat ik ook wel eens wat korter zou willen wer ken. Misschien heb ik wel ge woon zin in vakantie. Maar daar wacht ik meehet moois weer komt nl- nog. ir Dan wil ik u vertellen van een ontroerend gebeuren dat zich dezer dagen in Windsor heeft afgespeeld en dat een van onze teergevoeligste colle ga's zowaar een traantje deed wegpinken, it Plots kreeg Michele di Tursi, Italiaans kelner van professie, het op zijn heupen, liet zijn klandizie in de steek en rende de straat op, een vrouw ach terna. Hij haalde haar in, toen ze op het punt stond het Thea tre Royal in Windsor binnen te gaan samen met enkele per sonen die haar kennelijk bege leidden. Di Tursi drong tot de dame dame en bood haar met een elegance waar slechts Italia nen kaas van gegeten hebben, een rose roos aan. it „Omdat u de schoonheid van een roos bezit", zei hij hij gend. it En de dame glimlachte en zei: Dank u, wat een charman te verrassing. Di Tttrsi was in de zevende hemel. Dolgelukkig met die glimlach, De glimlach van een koningin. Maar wat wil je: het was een koningin. En wel koningin Elisabeth. Wat voelt u overigens nu? We zijn weer vriendjes van de Arabieren. Salem. MÊRIJN. (ADVERTENTIE) BERN (AP) De Zwitser se regering heeft besloten de immigratie te beperken en een eind te maken aan privileges voor buitenlandse artsen en leraren. De maatregel heeft ten doel het aantal buitenlanders in het land aan banden te leggen. Er zijn nu meer dan een miljoen buitenlanders in Zwitserland, op een totale bevolking van 6.2 miljoen. De immigratie gedurende het jaar dat op 1 augustus aanvangt zal worden beperkt tot 20.500. DEN HAAG (ANP) De ANWB gaat, in verband met de te verwachten drukte die de grote vakantie-uittocht het komend weekeinde ongetwijfeld met zich mee zal brengen, bij de twee belangrijkste grensovergangen een mobiel kantoor en een we- gewachthulppost plaatsen. Het gaat hierbij om de grenspost bij Bergh langs de E-36 van Arnhem naai' Oberhausen en om de grensaovergang ten zuiden van Breda langs de E-10 naar Ant werpen (van vanavond' 16 uur tot zondag 16 uur). De ANWB zal daar de vakantiegangers indien noodzakelijk alsnog kunnen voorzien van eén aantal reisdocumenten, zoals de internationale reis- en kredietbrieven, reisverzekeringen kaar ten, gidsen enz. De Wegenwacht zal bij deze grensposten met een special# equipe eventuele mankementen aan auto of caravan, vaai de vt* kantiegangers nog zoveel moglijk kunnen verhelpen.

de Stem | 1974 | | pagina 11