Nederlandse kunstmaan morgen naar Amerika Stakingsgolf treft Italië RECHT fr ontevreden over defensie nota Promoveren als hobby, schaken als arbeid Kleitabletten bij Euphraat ontdekt WDM zeggen Amerikanen NSMATIGING BIJ HOGERE SALARISSEN WEER ONGEDAAN binnenland buitenland ONZE ANS NEEMT BIJZONDERE PLAATS IN ONDER HONDERDEN SATELLIETEN ROND DE AARDE PROTEST TEGEN PRIJS- EN BELASTINGMAATREGELEN NIVR Benzine Prestatie Doel onderzoek Dieper inzicht Zwemvérboden RUSSISCHE DISSIDENT: Hongerstaking tot de dood Fundering in Rotterdam onderzocht De leeuw faalde..» Duitse taal Spoorwegionen 1 juli omhoog Woensdag 10 juli 1974 11 DEN HAAG (ANP) De Astronomische Nederlandse Satelliet (ANS) wordt morgen naar de Verenigde Staten gevlogen om daar in gereedheid te worden gebracht voor de lancering eind augustus of begin september. Vorige week is ten overstaan van de NASA en het Nederlandse Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) een „flight readiness review" gehouden, waarbij is aangetoond dat de satelliet in lanceerbare conditie is. Zoals het er thans naar uitziet zal het mogelijk zijn de sa telliet binnen het Ianceervenster dat loopt van 27 augustus tot 22 september in een vaste baan om de aarde te bren gen. Dit gebeurt door middel van een scoutraket, ter be schikking gesteld door de NASA, vanaf de lanceerbasis Western Test Range aan de Amerikaanse westkust. Deze eerste Nederlandse kunstmaan zal daarna verder door het vluchtleidingscentrum van ESOC in Darmstadtworden gevolgd. worden gedaan, dat tot nu toe nog niet is verricht. Doel van dit onderzoek is meer te weten te komen over ontstaan, levens loop en ondergang van he mellichamen. Na de lancering zal de ANS één a twee weken in de vlucht worden gecontro leerd en geijkt. Daarna volgt de fase waarin astronomi sche waarnemingen aan kos mische röntgen- en ultravio- letbronnen worden uitge voerd hetgeen ten minste een half jaar zal duren. De kunstmaan is in nauwe samenwerking^ met Nederland se astronomen ontworpen door het industrieel consortium ANS waaraan wordt deelgeno men door Fokker-VFW en Philips. De drie astronomische meetopstellingen aan boord zijn afkomstig van de rijksu niversiteiten van Groningen voor de meting van ultravio- letstraling en van Utrecht ten behoeve van röntgenwaarne- mingen. Het derde experiment is afkomstig van het Massa- chussetts Institute of Techno logy en American Science and Engineering voor de meting van harde röntgenstraling. De totale bouw heeft ongeveer 75 miljoen gulden gekost. aanvaard de satelliet met toebe horen te leveren en van Ame rikaanse zijde de verplichting dieze statelliet in een baan om de aarde te brengen en even tueel te assisteren bij de Het ds moeilijk te zeggen of de eerste poging op 27 augus tus meteen zal slagen. Er moet de mogelijkheid re- rden gehouden, dat 'die lancering een dag of wat vertraging zal ondervinden. Het is zeker niet de bedoeling de lancering in de eerste da gen van dit Ianceervenster te forceren. Ondanks alle De industrie plukt al de vruchten van de technologi sche kennis, die zij dank zij het werk aan de satelliet heeft opgedaan. Er komen zowel bij Fokker-VFW als bij Philips opdrachten binnen, die kunnen worden aanvaard als resultaat van het werk aan ANS. De heer C.D.J. Riethof, di recteur van het NIVR deelde mede, dat er plannen bestaan en studies aan de gang zijn voor een voortzetting van dit voor de wetenschap en voor het peil van de technologie van de Nederlandse industrie zo belangrijk werk. Gedacht wordt o.m. aan een nieuwe astronomisch georiënteerde sa telliet, de ANS II Ook bestaan denkbeelden over Neder- ruimtevaartprogran in, die overigens n< „in de kindersdho BAAN VAN DE NEDERL. SATELLIET De Nederl heeft het Amerikaanse sloten waarbij se zijde de dse overheid :ht op de uit- het ANS-pro- jroowd apin het Instituut voor keling en (NIVR). Het >ok op namens overheid in de -die met de regering is ge- vae Nederland- verplichting is dei nationale iha's ideeën, allemaal oen staan". Zowel bij de over heid als bij de industrie wordt in ieder geval algemeen de noodzakelijkheid erkend om een volgend project op touw te zetten. Verder werd nog medege deeld, dat er van ANS reser ve-onderdelen beschikbaar zijn, die het mogelijk miaken om een neservesatelldiet in el1- kaar te zetten voor het geval die huidige ANS mocht mus- lukken, bijvoorbeeld doordat zij niet in de juiste baan toomt. De reserve-ANS zal dan over een half jiaar tounnien worden gelanceerd. De NASA zal .ook hiervoor een raket be sts (Van onze correspondent) ROME In Italië zijn gisteren de stakingen begonnen die de ze week van dag tot dag tel kens in verschillende provin cies herhaald zullen worden. Het betreft voorlopig vier- U'ursstakdogen, afgekondigd door de vakbonden, als protest tegen de economische politiek van de regering en de recente prijs- en belastingmaatregelen van datzelfde kabinet. De stakingen zijn zeer alge meen; ze omvatten onder meer tal van openbare diensten. Ita lië houdt -er nu al ernstig reke ning mee, dat deze regionale, kortere stakingen, gevolgd zullen worden door landelijke en langdurige stakingsacties. Op tal van plaatsen worden prikacties gehouden en wordt gedemonstreerd tegen de jong ste financieeljeeonamische maatregelen van het kabinet Rumor. De enkele weken te rug met veel kunst- en vlieg werk gelijmde centrum-linkse regering heeft tegen de zin van de vakbonden in tal van ingrijpende prijsverhogingen en belastingmaatregelen afge kondigd om daardoor te trach ten de inflatie in 'het land te beteugelen. 9 Dit is het vluchtmodel Satelliet, in de astro-nomï noemd. Astronomische Nederlandse doodgewoon ANS ge- moeilijkheid bij dit richten is achtigen). Ook kwam dat de neutronensterren niet mede door op het spi zichtbaar zijn maar wel rönt- de „zwarte gaten" in het hieeJ- gen- en ultraviolette straling al sterren met een zo bui- uitzenden. Dat pakket maatregelen is een aanslag op de portemonnee van de doorsnee-Italiaan, voor al de autorijdende. De benzine kost momenteel 300 lire, 1,20 (voor toeristen is gelijkertijd het systeem van de goedkope re benzinebonnen weer inge voerd). Afhankelijk van de ci linderinhoud moeten de Italia nen voor hun auto's, motoren er, plezierboten een éénmalige extra belasting, variërend van 30 tot 150 gulden betalen. in eenma- r een be de 20 en de 200 t zegelrecht voor of- is verhoogd, de BTW op tal van levensmidde- is om- zorgen is he •de raket of lanceer lenden. geen al te hoog verwachtingen hebben. Prof. dr. C. de Jager van de Rijksuniversiteit te Utrecht deelde op een persconferentie mede, dat ANS, onze eerste Nederlandse kunstmaan, zeer geavanceerd is en dat hiermee wetenschappelijk werk kan Er draaien al honderden kunstmanen rond de aarde, maar toch neemt de Neder landse kunstmaan daaronder een bijzondere plaats in. De houw op zich was al eien bij zondere prestatie. De ontwer pers gingen er van uit dat de kunstmaan, om de kosten be perkt te houden, gelanceerd moest worden met de kleinste beschikbare raket, de Ameri kaanse ,,Scout". De kunstmaan mocht daarom niet al te groot en zwaar worden. De ontwer pers zijn er in geslaagd het gewicht op 135 kilo te houden. De kunstmaan kan zeer nauw keurig tot op een boogmi- nuut gericht worden op de plek aan het heelal die men wil onderzoeken. Een grote verwerkt. Bij het begin van het Nederlandse project De mm die zei „mijn werk mijn hobby" bracht me in verwarring; en dat niet zo zeer omdat het een negatie inhield van het bijbelse „m het zweet vajos acmschijns zult ge uw brood verdienen" maar meer omdat hij blijk gaf mets te begrijpen vcm het ons-leven-ver zurende-fis caalrecht, Ret is vooral de inkomstenbelasting die een diepe kloof kent tussen „ar beid" en „hobby"; de op brengst van arbeid wordt be last, de opbrengst van hobby niet; het verlies uit arbeid wordt in mindering toegela ten van andere inkomsten; het verlies uit hobby wordt verwaarloosd. Dit verschil in behandeling wil echter niet zeggen dat er nimmer getwist wordt over de vraag of er sprake is van arbeid of van hobbyInte gendeel, er is een permanent gebekvecht aan de gang waarbij de inspecteur het voordeel uit hobby-ing wenst te belasten en de belasting plichtige het nadeel uit hob by-ing probeert af te trek ken. Typerend voor de hou ding van de fiscus is een resolutie van de Minister van Financiën van 11 oktober 1944 waarin wordt voorgeschreven dat het wedden op renpaaiy den indien dit regelmatig ge schiedt en meer voordeel dan nadeel oplevert tengevolge van het met kermis van za ken tewerkgaan als (belast bare) arbeid geldt. Meer re cent is de poging van de fiscus om een gelukkige rou- lette-sveler voor ziin winst in de inkomstenbelasting te betrekken, hetgeen evenwel het Hof 's-Crwvenhage in 1970 belette. De voorheelden van belastingplichtigen die een negatieve uitkomst van en hobby op de fiscus trachten af te wentelen zijn legiomen denke aan de pretboerderij, de amateur- schilder, de renpaard-houder etcetera etcetera. Meestal mislukten hun pogingen. Nu de schaker. De man had een dienstbetrekking, zijn vrije tijd vulde hij met schaken en alles wat dwur- mee samenhing. Geen schaaktoernooi of hij zat er; dat koshte hem in 1971 meer dan 2000 gulden. Gezien zijn kunde op dit gebied werd hij door de krant aangezocht om de schaakrubriek te verzor gen; daartoe vergaarde hij alle nieuws op schaakgebied en becommentarieerde ge- speelde partijen. De krant betaalde hem vn genoemd jaar een honorarium van ruim ƒ1700,-. En over dit ho norarium kreeg hij i-uzie met de inspecteur, die dit bedrag bij zijn belastbaar inkomen telde. De schaker protesteer-1 de; volgens hem gold het hier een hobby waar de in specteur vanaf moest blijue?r, terwijl hij bovendien stelde dat de uitkomst negatief was gezien de kosten van bijwo ning van de schaaktoernooi en. Niets baatte hemHet Hof 's-Hertogenbosch over- wooa dat het beoefenen van het schaalspel niet meebrengt dat men in de krant schrijft en de man niet had aange toond dat de kosten voor de krant hoger warren dan een klein bedrag door de krant vergoed en het forfaitaire bedrag van f800,- dat hij reeds uit andere hoofde kreeg. De Hoge Raad hield het Hof de hand boven het hoofd; onze schaker moest dus betalen. Een ander geval waarin de vraag al-of-niet-hobby dezer dagen speelde, betrof een ge pensioneerde musicoloog van bijna 70 jaar die bezig was met het schrijven van een proefschrift en de kosten hiervan als buitengewone last in mindering wilde brengen en wel onder de ru briek „uitgaven terzake van opleiding of studie voor een beroep". Dat ging de inspec teur te ver. Het Hof 's-Gra- venhage en ook de Hoge Raad vonden dat en stuurden de musicoloog met lege han den naar huis. De bepaling (waaronder ook promotiekos- ten vallen) is gemaakt voor mensen die willen promove ren om hun maatschappelijke positie te verbeteren en niet voor mensen die een promo tie als „hobby" nastreven. Dat zou de spuigaten uitlo pen, dachten de rechters. En ik kan ze bijvallen, al was het alleen maar omdat we ook nv al teveel proefschrif ten hebben die door niemand behalve promovendus én promotor ivorden gelezen en van weinig of geen nut zijn voor de gemeenschap. Bekostigen van dergelijke publicaties wit gemeen schapsgelden is niet helemaal verantwoord, dacht ik zo. D 'Ouwe Na kunstmanen laatste tien jaar het ingsgebied vain die sterrenkundigen sterk uitge- heieft eeuwen optische tele- beschifcking tonen slechts •die straling in het deel van het fectrum uitstralen. Tweede Wereldorlog ie radio sterrenkunde, 'die in de eerste jaren beoe fend werd met de radiarinstel- iaties die in de oorlog voor het opsporen van vijandelijke vliegtuigen- e.d. wierdien ge bruikt. straling uit het een veel ven in de structuur Melkwegstelsel en de mingen dn andere, nt bare delen van het leidden tot de de. sterren met hoge frequentie gemstraling uitzenden, raadselachtige „quasars' en de (ster waargenomen die waarschijn- liik afkomstig iis uit de directe „zwart gat". Tot niu toe ai'jin in totaal r idene „dub- sterren jaippe- lijk zwaartepunt draaien. De röntgentoronnen zijn zeer met dichthe- diie zijn en Newton niet meer kunnen worden toe gepast. De röntgenstraling wordt vermoedelijk opgewekt door de materie die de zware ster uit de .zidhtbare begelei der zuigt en de zware ster met zeer grote snelheid nadert. Enkele van die bronnen stralen tienduizenden malen meer energie uit dat in alle andere delen van het spectrum tezamen. In een ander goifiengtege- bied, het infrarood, heeft men onverwachte straling van koe le stofomhulsels van groepen hete sterren gevonden. Die Nedenlamdse kunstmaan gaait ook waarnemingen doen in het ultraviolet. Men wil er mee vaststellen boe bepaalde soorten stralimgsbronnen over het heelal verdeeld zijn en betere maatstaven aanleggen voor het m klassen onderbren- Mllemde typen ig tot andere kan de onze metingen ver sterren die betrek kelijk dicht bij elkaar en op van de aarde is het betnofc- h'onderd maal jakt dan de in strumenten die gebruikt zijn in andere kunstmanen. de ziektever- zijn verhoogd, de 'ioiteit en alsmede belastin gen. Bovendien wordt nu al aangekondigd dat het open baar vervoer de tarieven zal verhogen. Voor trams en bus sen zal dat qp een verdubbe ling neerkomen: van 20 naar DEN HAAG (ANP) Een Nederlandse expeditie van wetenschapsmensen van de universiteit van Leiden heeft aan de bovenloop van de Eufraal in Noord-Syrië een aantal kleitabletten ontdekt, die behoren tot de vroegst be kende inscripties. Het gaat hierbij om zegelindrukken en tabletten met getaltekens, die, naar men aanneemt de voorlo pers zijn van het Mesopotami sche spijkerschrift. De Neder landse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, die de expeditie financiert, heeft dit meegedeeld. Het archeologisch onderzoek wordt uitgevoerd door het In stituut voor Palestijnse oud heidkunde van de Leidse uni versiteit. De hiuidiilge expeditie staat ondier leiding van drs. S. E. van der Leeuw. De kleitabletten werden ge vonden in een groot gebou wencomplex, dat dateert uit de Uruktijd, dat wil zeggen de tweede helft van het vierde millennium voor Chr. Men veronderstelt dat dit gebouw een religieus of administratief centrum was dat door zijn ho ge ligginig een groot stuik van de vallei beheerste. Delen van het gebouw zijn door brand verwoest, een andier deel is op een iets later tijdstip door de bewoners overdekt met een groot platform van kleitichels dat als basis moet hebben ge diend van een zeer groot bo- venigebouw, dat thans is ver dwenen. Het Leidse. Instituut voerde in 1972 onder leiding van dir. H. J. Franken een proefopgna- ving uit, op en heuvel, Djbel Aruda, in hetzelfde gebied. Daarbij werd het belang van de oudheden, die zich daar bevinden, onderkend. Binnen kort sluit men de werkzaam heden in Syrië af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de be langrijkste eisen van de solda ten wordt niet tegemoet geko men. Nog erger is, dat eerder gedane beloften worden afge zwakt. Het is volstrekt ver werpelijk, dat diensttijdver korting afhankelijk wordt ge steld van het resultaat van de onderhandelingen voor de sol daten, dat het korter dienen pas in 1977 volledig zal zijn doorgevoerd. Steeds is de ver wachting gewekt, dat volgend jaar elke dienstplichtige één jaar zal moeten dienen. Dit is de kern van de scher pe kritiek, die het algemeen bestuur van de WDM (Vere niging van dienstplichtige mi litairen) als eerste belangenor ganlsatie heeft gegeven op de defensienota van minister Vredelinig en de staatssecreta rissen Van Lent en Stemerdink (allen Defensie). De grieven van de WDM richten zich o.a. op de volgen de punten. Het onderzoek voor een volledige werk- en rusttijden regemmg, waardoor slechts een klein deelvan de WDM-edsen wordt InigewSMgd ln een voor lopige compensatieregeling. Vergroting van de „on rechtvaardige" verschillen tos sen groepen dienstplichtigen, doordat dienstplichtige onder officieren en officieren en an dere speciale groepen dienst plichtigen langer moeten die nen dan andere dienstplichti gen. Geen uitspraak van de mi nister over vorm van invloed van militairen op het kazerne leven (een beslissende, mede beslissende of adviserende stem). Verbod van stakingsrecht ondank® eerdere toezegging van minister dat militairen in principe stakingsrecht hebben en t»at er zware argumenten moeten ijn om het te verbie den. 40 cent. Ogenschijnlijk niet veel, maar zeker in die grote steden moeten veel Italianen dagelijks veelvuldig van het bus- en tramnet gebruik ma ken. De harde maatregelen werden afgekondigd op het moment dat Kissinger op zijn uitge breide Europese toerraee ook een blikseimlbezoek aan Italië bracht. Dat bezoek wordt vooral gezien als een goedbe doelde en vriendelijke poging om de Italianen in het diepst van hun economische crisis wat steun te geven. Kissinger beloofde tevens economische bijistand. Zwemverbodien qp tal van plaatsen langs de Italiaanse kust, wegens personeelsgebrek gesloten musea en de "hogere prijzen bedreigen ook nu het toerisme iin Italië, en daardoor loopt tevens de economie van het land nog eens extra ge vaar. Daarnaast bestaat sinds enige tijd de rampzalige financiële toestand van de stad Rome, waar het op dit moment niet eens zeker is of de gemeente haar vele beambten aan het eind van deze maand de sala rissen wel kan betalen. De hoofdstad staat aan de rand van een financieel bankroet. NEW YORK (UPI) Vol gens een recente opiniepeiling van het Instituut Harris vindt 76 procent der Amerikanen de Verenigde Naties een „waar devolle organisatie", maar 56 procent is van mening dat er teveel gepraat en te weinig tot stand gebracht wordt. Ook vindt 54 procent vol gens die maandag 'gepubliceer de enquete, dat die Verenigde Naties „teveel Amerikaans geld verspillen". Dit komt vol gens idiie 54 procent omdat Amerika een naar verhouding te groot deel van de lasten van de V.N. voor zijn reke ning neemt. „Toen erop werd 'gewezen dat het Amerikaanse aandeel was gezakt van 33 procent tot 25 -procent van de V.N.-bagrotmg, achtte 52 tegen 32 procent dit bij nader inzien een red'elijike bijdrage", aldus Harris. MOSKOU (Reuter) De Russische historicus Walentin Moroz zal zijn hongerstaking tot de dood toe volhouden. Moroz, die op I juli zijn actie begon, verblijft in de Wladi- mirgevangenis waar hij het eerste deel van zijn 14-jarige gevangenisstraf uitzit. De 38-jarige dissident werd in 1970 veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, gevolgd door 3 jaar werkkamp en nog eens 5 jaar verbanning omdat hij aan zijn memoires bezig was over zijn celervaringien in de jaren zestig. Volgens vrienden is het doel van zijn hongersta king te worden overgeplaatst van de Wladimirgevangenis In die ge- zijn de st moei lijk zo vertellen dissidenten die er ook enige tijd hebben doorgebracht. ROTTERDAM (ANP) In Rotterdam bestaan nu ook plannen om een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van de fundering van wonin gen in oude wijken die verbe terd zullen worden. In de Dapperbuurt in Amsterdam heeft een dergelijk onderzoek enige tijd geleden verrassende en sombere conclusies opgele verd. Daar bleek bij 75 procent van die 2.000 te vernieuwen woningen de fundering zo slecht dat renovatie op bouw technische gronden- niet meer mogelijk was. De fundering van deze h-uizen was zo zwak dat. ze de verhoging van de vloerbelasting die voor de ver nieuwing nodig is diet zou kunnen verdragen. De bevin dingen van het Amsterdamse onderzoek hebben er daar toe geleid dat nu de fundering van 90.000 huizen in de 19e- eeuwse gordel rond het cen trum van de stad wordt onder zocht. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publïkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. MüssidM'ein was het over moed, misschien dedein de fans het niet goed, of zou het aan het weer heb ben gelegen? Een antwoord op dit alles hebben we niet gekregen. Maar Oranje-supiporters, niet getreurd, de spelers zijn heus waardig goedgekeurd. En iedereen op heel de aar de, praat nu over de Nederland se voetbalwaarde. Geef nou zelf toe, wees 'es eerlijk, was heit spel van onze jon gens niet heerlijk? Daarom zou iik hen willen bedanken en ik steek het niet onder stoelen of banlken. Dit zijn nu waardige kampi oenen iik zou ze allemaal wel wil len zoenen, en uit naaim vain iedereen (uitzondering: geen) Bedankt Johan. bedankt Willem, Wimpie, Johan II, Theo, Wim 2x, Riuud, Robbie Arie en Johnnie maar vooral bedankt: Rinius Miöhels, Voor jou geldt maar één moraal: „De generaal" Ondanks tackeis, duwtjes en gele kaarten blijft de cup toch bij St. Maarten. Maar Oranjeleeuwen, ook al faalde het, met een- tweede plaats wees blij WANT: Zij waren en Zijn waardige vertegenwoordigers van ons klledne land cie jongens van ons, helden uit Nederland!! PHILIPPINE MARIAN VAN DEN HEMEL (15 jir) Zondagavond 7 juli om 22.45 uur zond de zender Duitsland I een reportage uit van de uitreiking van de zilveren en gouden medailles v.h. W.K. voetbal door de Priins der Ne derlanden, resp. aan Cruyff en Beckenbauer. Tot mijn verbazing ge schiedde de uitreiking aan Cruyff in de Engelse taal en aan Beckenbauer in de Duitse taal. Hieruit blijkt, dat prime Be-mhaird n-a 37 jaar in Neder land woonachtig te zijn, onze taal blijkbaar nog steeds niet machtilg is. PRINSENBEEK. MEVR. LAMBREGTS UTRECHT (ANP) De salarissen bij de Nederlandse Spoorwegen gaan per 1 juli omhoog: met de „nacalculatie trend 1974" van 1,8 procent (met een minimum van f 22,20 per maand), vervolgens met een algemene loonsverhoging van 3,75 pet (minimum f 50) en tenslotte met een nacalcu latie over de eerste zes maan den van dit jaar van 2,43 pro cent (minimum f 35). Deze loonsverhogingen gel den ook volledig voor de per soneelsleden die meer dan f 25.080 per jaar verdienen. De eerder toegepaste matiging in de hogere salarissen wordt met terugwerkende kracht tot 1 januari weer ongedaan ge maakt. De Nederlandse bond van vervoerspersoneel meldt dait NS en de personeelsraad tot dit akkooord zijn gekomen in navolging van soortgelijke maatregelen voor het over heidspersoneel. De NVB te kent hierbij aan. dat het pak ket „heel wat" lijkt, maar dat het in feite gaat om het inlo pen van een achterstand. "Wie de prijsontwikkeling goed volgt, zal begrijpen dat het niet om een reële verbetering gaat en dat nieuwe maatrege len on.oetwiifeld in de loop van dit jaar zullen volgen". I

de Stem | 1974 | | pagina 11