Bure; Mensen staan te juichen op daken auto's „Zo'n kans krijg ik nooit meer MONOPOLIE 1 Geestdriftige ontvangst wereldkampioen Vreugdesprong met dodelijke afloop ZOETEMELK VERBIJT Z1CE DAT HIJ ER NIET BIJ IS Recordomzet in het Hofbrauhaus: 110 hectoliter FRISOE EIST FORSE SCHADE VERGOEDING Ulrike Richter: wereldrecord CONNY VINK SONGFESTR sport PATHETISCH EERBETOON Dinsdag 9 juli 1974 Dinsdag 9 juli 1974 ENTHOUSIASME IN DE RANDSTAD DRIJFT „GERMAANSE KATER" WEG tot vé (Vna een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Et wil nou wel eens een broodje heb ben", zei Johan Cruyff gistermiddag in de foyer van de Amsterdamse stadsschouwburg, terwgl loco-burgemeester A. Verheg onverstoorbaar bezig was met zgn huldigings- speech. Cruyff schuifelde achterwaarts weg, gaf en pas sant een bandtekening aan een bejaarde politieman en een binnengesmokkeld voetballertje van amper tien jaar en bereikte vervolgens de juffrouw met het dienblad. Hij nam drie broodjes. FRANKFORT (SID) Duizenden inwoners van Frankfort hebben Jürgen Grabowski en Be rod Hölzenbein, spe lers van het Duitse elf tal, alsmede bondstrainer Helmut Schön gisteren geestdriftig ontvangen- De beide spelers van het wereldkampioenschaps- team werden in een open wagen van de luchthaven naar het raadhuis in de binnen stad gereden. Bondstrai ner Schön wuifde de ju belende menigte toe vanuit een gesloten bus je. De speciale ma chine van de Lufthansa uit Miinchen was tegen één uur 's middags met een vertraging van bijna een uur wegens de ver wisseling van een band op de Rhein-Main-lucht- haven geland. De vei ligheidsmaatregelen wa ren zo stringent dat slechts een enkeling spe lers en coach met hun respectieve dames uit het vliegtuig mg stap pen. Op de tocht naar de R ömerberg, waar circa vijfduizend mensen de wereldkampioen beju belden, werd de stoet bedolven onder bergen confetti. Na de ovatie op de Römerberg kregen de spelers en de coach een zilveren schaal overhan digd met een Frankfur ter Taler uit het jaar 1848. Eerder op de dag was Sepp Maier privé op Rhein-Main aangekomen. Hij was met zijn gezin op doorreis naar zijn Spaanse vakantieoord. Later volgden ook de andere spelers, met uit zondering van die vit München. Zij waren op weg naar huis. Een allerminst geluk kige indruk maakte Günter Netzer, die ver klaarde eerst uit te zul len rusten en dan in Spanje doelpunten te willen maken. Uitblazend keek hij om zich heen, terwijl de loco-burge meester doorging met te ver tellen „hoezeer de teamgeest van het elftal tot het succes had bijgedragen". De heer Verheij deelde mee dat er een „door B. en W. nog nader te bepalen" cadeau in aantocht was en bood inmiddels aan alle spelers een drinkglas aan met het wapen van Amster dam erin gegraveerd. Het werd nogal lauw ontvangen. De spelers waren allemaal nog in die greep van de grote ka ter. Nog pas een uur tevoren, om kwart voor twaalf, waren ze in mineur met flinke vertra ging per Transavia Boeing op Schiphol geland. Daar hadden ze tot hun "oprechte verbazing gezien hoe de wandelpieren propvol stonden met enthousi aste supporters, die na een nachtje slapen kennelijk over de eerste schrik heen waren. Vlaggen, toeters, spreekkoren, het was allemaal ais vanouds. Slechts een kleine dissonant werd gevormd door een fors bord met de tekst: „Van harte welkom, maar over vier jaar beter". De ploeg van Rinus Michels moest met zijn gemengde ge voelens nog „effe wennen" aan het grootscheepse hulde betoon. Pas de rijtoer door de stad vormde het doorslagge vende teken dat het allemaal echt was. „Want", zoals een politieman zei, „ze mogen wis en waarachtig wel gewaar deerd worden al hadden ze verdomme wel moeten win nen". De lange sliert open sportwagens (overigens van Westduitse makelij) was van af de stadsgrens tot aan het Leidseplein langs de gehele route uitbundig toegejuicht. Inmiddels had zich voor de stadsschouwburg een forse menigte verzameld. Wel niet zo krankzinnig groot als inder tijd bij Ajax, maar toch be slist vele duizenden juichers sterk. Maar ook toen nog kon er bij aanvoerde,. Cruijff am per een lachje af. Hoewel, zijn ploegmaten ontdooiden al aar dig. De vrouwen van de elf hadden er kennelijk meer ple zier in. Zij lieten zich de hul diging verzaligd aanleunen. „Wat moet het heerlijk zijn als je man zo wordt toege juicht",zo verzuchtte actrice Yoka Beretti, die met onder andere de zangers Ben Cramer en Willie Alberti tot op het balkon was doorgedrongen. Alberti had de tijd gevuld met het opjutten van de menigte buiten. Onder begeleiding van de Amsterdamse politiekapel zwaaide hij met een oranje trui (nummer 14) over de bal Een beeld van die laatste massale huldiging (in Rotterdam)die Oranje gisteren onderging. Vijftigduizend mensen, die de Coolsingel en het Stadhuisplein bevolk ten, juichten daar de spelers toe. konrand. Maar goed. Het be gon door te dringen dat het toch niett mis was om in de wereldkampioenschappen als „vice-kampioen" om een term van Koen Verhoeff te gebruiken te eindigen. Broodjes en sherry brachten er geleidelijk de moed in. En toen dan ook de lange stoet van politiemotoren, open wa gens met officials, politie-au- to's en touringcars op pad ging naar Den Haag was de sfeer volledig omgeslagen. Niet al leen de voorste touringcar, waarin de spelers en hun di recte aanhang zaten, werd toe gejuicht, maar alles wat in en om de stoet meebewoog, deel de in de hulde. Op de snelweg Amsterdam-Den Haag hadden mensen hun auto's op de vluchtstroken geparkeerd om vaak staande op de daken de stoet toe te juichen, terwijl van boerderijen tot diep in het land de bevolking was aan komen rennen met vlagigen in de hand om alsnog hulde te brengen. De oranjesliert kreeg een zeer lang onvrijwillig konvooi van gewone automobilisten achter ziah aan, die zich dit echter zonder protest lieten welgeval len. De politie had namelijk beslag gelegd op de beide rij stroken in de richting Den Haag waarop met een gangetje van honderd kilometer werd gereden, zodat niemand ge rechtigd was om een inhaalpo- ging te wagen. Het eerstvolgende hoogtepunt vormde het bezoek aan huis Ten Bosch in Den Haag, waar de koningin op het gazon ach ter het paleis aan haar oranje- gasten champagne aanbood. Hare Majesteit bleek aardig op de hoogte van de details. Zo vroeg ze belangstellend naar de plannen van Neeskens om in Spanje te gaan wonen. „Ik blijf Nederlander hoor," zo kreeg ze te horen op haar licht verwijtende vraag in die richting. Cruijff moest uitleg gen hoe hij het allemaal kon combineren, Barcelona, Oran je, en zijn zich uitbreidende gezin. Ook hij wist geruststel lend te antwoorden. Inmiddels had de koningin etn exemplaar van de mascotte Ko Knal ontvangen, waarmee ze aanvankelijk wat onwennig stond te manoeuvreren, totdat ze hem tenslotte teder in de armen sloot. „Hij loopt niet weg hoor", riep Suurbier haar toe, daarmee bijdragend tot wat in hofkringen vaak ais „ongedwongen sfeer" wordt betiteld. Ook Rinus Michels voelde zich geheel op zijn ge mak. De koningin vergeleek hem met een dirigent, waarop Michels lakoniek antwoordde: „Ach mevrouw, iedereen brengt zijn eigen nummer". Hij wilde niet ingaan op het geheim van de smid, toen de koningin vroeg hoe hij zijn team tot een eenheid had weten te smeden.„Dat moet een ge heim blijven", iets waarvoor de koningin begrip had. Tot' tweemaal toe schoot de vrouw van Rinus Michels toe om hem de linkerhand uit zijn broek zak te trekken. „Ja, geef me dan ook eens wat in mijn andere hand", zo riep Michels luidkeels uit, voor de zoveel ste maal het glas heffend ln een toost met de koningin. Inmiddels waren de spreekko ren van de Hagenaars aan de voorkant van het paleis tot :n de tuin te horen en dernalve coog het ganse gezelschap naar het bordes voor een reeks spontane foto's. De koningin ging niet eerder naar binnen voor en aleer de stoet zich naar het Catshuis op weg had begeven. Daar bleek de sfeer zo mogelijk nog losser dan in de paleistuin. Hoewel er geen champagne maar doodgewone sherry werd geserveerd. In de tuin speelde de Koninklijke Militaire Kapel en dat was voor de vrouw van Willem van Hanegem, bijgestaan door Rinus Midhels, aanleiding een polonaise te organiseren, waaraan ook premier Den Uyl na enkele ogenblikken van aarzelen tenslotte hossend deelnam. Rood aanlopend vol bracht hij menige ronde, zelfs nadat hem een officierspet op de grijze lokken werd ge drukt, die in schril kontrast stond tot de Nato-problema- tiek binnen de huidige rege ring. Michels, Fadrhonc, verzorger v. d. Akker en Cruyff, kre gen vervolgens een konink lijke onderscheiding uitge reikt in een speeehje waarin de premier kans zag zowel de nivelleringspolitiek van de PvdA als de mopperklachten van Cruyff over de hoge be lastingen en het „succesrijke optreden van het kabinet" ter sprake te brengen. Dit al'es aanhoord door een groot aantal leden van zijn kabinet, die op een kluitje gedrongen stonden te wachten op het meer infor mele gedeelte. Behalve minis ters als Dvisenberg, Pronte, Van Agt, Westerterp, Gnuy- ters, Boersma en Van Doom bevonden zich ook een repre sentatief aantal kamerleden op het beperkte teigeloppervlaktje bij de serredeuren. Allen niet onwelwillend ten opzichte van de camera's van NOS en pers fotografen. Marcus Bakker (CPN), aan de lopende band sjekkies draaiend, stond op een meter afstand van Hans Wiegel (WD) met echtgenote Pien, op haar beurt geflan keerd door o.a. PvdA-fraktie- leider Ed van Thijn, Terlouw (D '66) en oud-minister De Brauw (DS '70). Ook Kruisin- ga (CHU) stond minzaam ter zijde van het gewoel. En bo ven alle dolle pret cirkelde tergend langzaam een vlieg tuigje dat aandrong op een verhoogde consumptie van Bi- Fi pocketworstjes, een stunt die de premier bij vlagen wel haast onverstaanbaar maakte. In zijn dankwoord tenslotte zei Rinus Michels uit de grond van zijn hart dat het hem allemaal geweldig had aange grepen. „We haaiden niet zo maar een kater, maar een le vensgrote Germaanse kater opgelopen. Nu weten we dat het Nederlandse volk al die tijd door echt met ons heeft meegeleefd". LöIRRACH Een 33-jarige man uitWeil am Rhein bij Liiirrach geraakte na afloop van de wedstrijd West-Duitsland - Nederland zo buiten zichzelf van vreugde dat hij tijdens zijn buitelingen op het balkon van de derde etage op straat viel en dodelijk gewond werd. Koningin Juliana temidden van de Nederlandse elftal-groep op de trappen van Huis ten Bosch. (Van onze speciale verslaggever) AIX-LES-BAINS Wie op de eerste rustdag in Aix- les-Bains het algemeen klas sement bekijkt en ziet dat de eerste Nederlander pas op de 33-ste plaats staat met een achterstand van bgna 14 minuten, betreurt het eens te meer dat Joop Zoetemelk er niet hg is. Meer dan anderhalve maand is hiet nu geleden dat Zoetemelk in Valras tijdens de eerste etappe van de Midi Libre die fatale val maakte die hem voor de rest van het seizoen uitschakelde. Men kent de fei ten. Zoetemelk werd betrok ken bij de valpartij in de eindsprint, veroorzaakt door de auto van een Engelse toe rist. Hij werd naar het zieken huis van Béziers gebracht. Daar maakte men foto's, die niet onthulden dat Joop een scheurtje in het rotsbeen in zijn hoofd had opgelopen. Vier dagen later kreeg hij barsten de hoofdpijn, hij werd naar een ziekenhuis in Parijs ge bracht, waar men vaststelde -dat hij hersenvliesontsteking had- Sindsdien treurt Zoetemelk thuis in Germigny over zijn tegenslag. „Het zijn lange da gen", zei hij gisteren, „ik wandel wat, eet, rust en dan maar weer slapen". Over tien dagen mag Zoetemelk de trai ning hervatten. Eerst tien ki lometer, daarna twintig kilo- meter en zo langzamerhand wordt de afstand opgevoerd. Hij blijft voortdurend onder medische controle. „Dat dit uitgerekend in mijn beste sei zoen moest gebeuren", zegt Zoetemelk, „als ik de zaken bekijk zoals ze zich in deze Tour ontwikkelen, dan had ik een heel grote kans op de eindzege gehad. Als ik zie dat Raymond Poulidor zelfs Eddy Merckx op een col lost, dan vind ik het dubbel jammer. Ik heb Poulidor en Lopez-Carril in de Ronde van Romandië in een ber,g op vijf minuten ach terstand gereden, ik was veel beter. En nu spelen beide ren ners, die toen niet in mijn schaduw konden staan, een hoofdrol in de Tour". „Voor Poulidor moet je even wel bewondering hebben. Als ik hem zie rijden geeft me dat weer moed. Ik dacht gisteren: ik verlies één jaar, maar af gaande op Poulidor kan ik nog tien jaar verder". Hoe beoor deelt Zoetemelk de prestaties van de Nederlanders? ..Dat Cees Bal in de lastige cols niet mee komt, verwondert me niets. Hij klimt op de macht en zal met lange, maar minder steile bergen ook minder moeite hebben. Dat geldt ook voor Fedor den Hertog, die mij toch tegepvalt. Hij kan beslist beter". Gisteren kreeg Zoetemelk een telefoontje uit de Tour van zijn ploegleider Louis Caput. „Joop", zei hij, „de ploeg valt tegen, het is nu dubbel triest dat jij er niet bij bent- Pouli dor en jij hadden met zijn tweeën de ronde kunnen be heersen. Dat staat voor mij vast, want Merckx is in de bergen kwetsbaar". Zegt Zoe temelk: „Het is tooh de oude Merckx niet meer. Ik heb en kele jaren achter hem aan ge reden. Toen was hij zó sterk dat hij ons allemaal gewoon suf fietste. Die tijd is voorbij. Merckx 'won de Giro met 14 seconden voorsprong en de Ronde van Zwitserland met nog geen minuut winst. Hij zal het in deze ronde tegen de Spanjaarden nog lastig krij gen, reken daar maar op". Zoetemelk heeft nog steeds last van hoofdpijn. Lang zo erg niet meer als in de eerste weken na zijn val, maar toch vordert het genezingsproces nog traag. „Ik denk reeds aan de Tour van 1975". zegt Zoete melk, „maar wie weet rijd ik dan niet zo goed als dit jaar en moet ik het dan opnemen tegen een goede Fuente en Ocana en tegen de jonge Itali aanse garde onder aanvoering van Baronchelli, Nee, deze Tour was voor mij geweest. Zo n kans krijg ik nooit meer". JEAN NELISSEN MÜNCHEN (SID) West-Duitsland heeft de wereldtitel, die het voet balteam zondag verover de, uitbundig gevierd. In München waar het histo rische moment had plaats gevonden, waren naar schatting ruim 400.000 mensen op de been om de triomf van „Der Mannschaft" te vieren. Centrum van alle doldwaze toestanden was het vermaakcentrum Schwabing. De politie trad lankmoedig op. De alcohol, die in de vorm van bier royaal naar binnen werd gewerkt, begon echter na midder nacht zijn uitwerking te krijgen. Dronken sup porters klommen toen op de daken van auto's en vernielden ruiten van winkels. Zelfs toen greep de politie niet in. Het centraal station van München leek op een „alcoholkerkhof". V elen bezaten niet meer de kracht om naar huis te gaan en besloten de nacht op straat door te brengen. In het beroem de „Hofbrauhaus" waren bijna 10.000 bezoekers, die voor een recordom zet zorgdenRuim 110 hectoliter bier werd ver kocht. Het „Deutsch- land' daverde door de straten. De politie van München verklaarde gis termorgen, dat er wordt gerekend op ongeveer 100.000 gulden schade, die dioor de uitzinnige menigte in de nacht van zondag op maandag is aangericht. Ook in andere steden in de Bondsrepubliek is de triomf van de forma tie van Helmut Schön gevierd. In Keulen, Bonn, Hamburg en Düsseldorp waren even eens tienduizenden men sen de straat opgegaan, ledereen omhelsde el kaar. De café's hadden toestemming de gehele nacht open te blijven. In Stuttgart kwam het tot een botsing tussen dron ken supporters en de po litie. 54 personen wer den gearresteerd en voor één nacht op het bureau vastgehouden. In de meeste steden was het pas in de ochtend weer rustig. In München ech ter bleef het feest on verminderd doorgaan. AIX-LES-BAINS Naar aan leiding van de valpartij in Saint Malo, waarbij Cees Priem was betrokken, heeft de directie van Frisol een scha declaim van 150.000 Franse frank ingediend bij de ORTF, de Franse radio- en televisie omroep. Een cameraman van de ORTF stond bij de aan komst in Saint Malo bij de massasprint te ver op het par cours, waardoor de renners ten val kwamen. 1 Priem liep daarbij een scheurtje in het bekken op en hij moest naar huis. De Frisol- maatschappij vindt nu dat de renner en ook de ploeg 150.000 Franse frank schade hebben geleden en die wil men van de ORTF. terugvorderen, dit na advies ingewonnen te heb ben bij de directeur van de Tour. Félix Lévithan. ROSTOCK (SID) —Na haar 2.18.41 over de 200 meter rugslag heeft de 15-jarige Ul rike Richter uit Dresden op de laatste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Rostock ook een wereldrecord gezwommen op de 100 meter rugslag. Met een tijd van 1.04.43 haalde zij volgens de verwachting het wereldrecord dat de Canadese Wendy Cook haar afhandig had gemaakt (1.04-78) terug. (Van onze o PARIJS Het besluit va eind te maken aan de tot di nationale radio en televisie, eind van het monopolie van maar daarentegen wel van uitgegroeide monolitisme va: De bestaande organisatie wordt ontmanteld en omgezet in een serie kleine zelfstandi ge eenheden. Maar deze maat regel is niet genomen om het publiek betere programma's met meer variatie te bezorgem. J W. OOMS - B. J. VAN OS: KEUNING N.V., BAARN. 6,25. Op 19 november 1942 wer den op een verscholen schiet baan bij de vliegbasis Soester- berg drieëndertig Nederlan ders door de Duitsers gefusil leerd. Een eenvoudig houten kruis houdt de herinnering aan die gebeurtenis levend. Op vier mei plegen velen in de gemeente Soest de slachtof fers van de Duitse bezetting daar te gedenken. Van die drieëndertig was maar weinig bekend. Op twee individuele verzetsstrijders na behoorden ze tot drie zeer uit eenlopende verzetsgroepen: een communistische uit Am sterdam. een Twents „Oranje- vendel" en een overwe gend lokale Gelders-Oyerijsel- se organisatie. Leeftijden en beroepen van deze illegalen varieerden van twintig tot bij na zestig jaar, van bankwer kers en tramconducteur tot ar chitect, beeldhouwer en hulp prediker. Een van de veroor deelden was een zwaar invali de, die zijns, beide benen kwijt was. Hij moest naar de execu tieplaats worden gedragen en daar op een stoel vastgebon den.. Kennelijk om de jaarlijkse herdenking in Soest met wat concrete gegevens te motave- ren - de gefusilleerden hadden immers, geen enkele relatie tot de gemeente waar ze ter dood werden gebracht - is er thans een boekje over hen verschenen. Een gedachte wel ke getuigt van zeer te waarde ren piëteit. Daarom is het jammer dat de tekst van de - inmiddels overleden - protes tantse schrijver van streekro mans J.W. Ooms en de Soester voorlichtingsambtenaar B.J. van Os mank gaat aan een overvloedige pathetiek en in herhalingen vervalt. Een so herder tooi. zou een- treffender eerbewijs geworden zijn. JOOP BARKMAN. DEN HAAG (ANP) Conn; nale deel van het songfestival wonnen met het liedje „Ca-se-i ternationale songfestival te Spl gezonden) bekeken door zo'n in Oostbloklanden en landen ro De Joegoslavische zangeres samen met de Italiaanse Sonia voor de zangers Miso Kovac (J Italië. V

de Stem | 1974 | | pagina 8