;n N •leer werk in metaalsector BRAND DOODT 48 STIEREN B. en W. Goes willen geld voor kantoorcomputer in trouwzaal stadhuis Overlegorgaan enzorg Fruitoogst in Europa klein dit jaar ZEEUWSE KUNST IN KERKSTRAAT 3 TE BURGH Goes wil geldelijke steun geven aan huurders van verbeterde woningen I SITUATIE IN BOUW SLECHTER Onderwijscommissie Goes vergadert stad ISTER TEAMS iLEYTOERNOOI VOGELWAARDE Werk van Jan van LeeuwenRinie van DijkeMiems van Citters en Jan Zembosch Zonnig Excursie naar Mariënhof MARKTGELD W aaslandtuimel wordt Politie houdt man met ges- brommer aan Man bekent aanrandingen I Dinsdag 9 juli 1974 --- ih.ïaiiKafciaiH H Het aantal leerlingen hl lyon ia 50 proeent groter I rden dan de daarvoor ge-I landelijke norm. Menl op spoedige maatrege-f angrijk wordt genoemd I iventuele oprichting vaal listricts geneeskundige enl d-heid-sddenst Zeeuwsch-I uderen, waarvan del lartsendienst -volgens hetl ur- deel zou moeten uit-f ■n, tezamen met nog op tejij sn afdelingen voor bij-f eeld geestelijke gezond-l met name de volksge-l i-eid, de onigevallendienstl de bedrijfsgeneeskunde,! het oprichten van eenjfl lijke dienst zou een ana- van een aantal punten| n vooraf te gaan. 'an onze correspondent) OOSTERZANDE De maart opgerichte volley- ïb „Athanatos" uit Kloos- ide heeft het eerste, we ar korte, seizoen afgeslo- net een klein toernooi in lorpscentrum Vogelwaar- cht teams bekampten elk- n wedstrijden van twee ee mavo-teams uit Huls' n met de eerste plaatsen 1 huis. Zij kwamen beide lagen uit het strijdperk, ie juniorenteam van „A- tos" behaalde de 3e en het 2e junioremteam I vierde. De vijfde plaats /oor een team van .,HaW la" uit Vogelwaarde, werd het le aspiranten-1 van Athanatos, zevende j 2,e aspiramtenteam en e het 3e aspirantenteari .thanatos. Kloosterzan-dse clulb, die «nteel 43 leden telt, omende seizoen, dat in nber begint, gaan deel' aar de Nevobo-compe' Men heeft daarvoor inge" met een damesteam, il een juniorenteaim e® aspirantemteams mee doen aan een specie die leeftijdsgroep opg®' competitie, die afgewerkt worden via een zestal ,oien, verspreid over het n. Het le damesteam zal chijnlijk ook meedoen bekeroompetitie die het ide seizoen voor hp' ook in het district Zi /an de Nevobo wordt g seerd. het seizoen in septem- ïgini hoopt men via een vriendschappelijk® rijden nog wat wedstrijd- ng op te doen. Het was een goed initiatief van de expositieruimte „Kerk straat 3" te Brugh op Schou wen om gedurende de zomer maanden vier Zeeuwse kun stenaars gedurende telkens veertien dagen de gelegenheid tot een tentoonstelling te ge ven. Op deze wijze immers alleen kan men de Zeeuwse kunst nader tot een breed, ook internationaal publiek bren gen. Het pand waarschijnlijk schoolgebouw, Kerkstraat 3, een' voormalig is weliswaar geen ideale expositieruimte, maar het geïmproviseerde ka rakter ervan heeft toch zijn charme. In elk geval is het zo goed mogelijk aan het doel aangepast. Jan van Leeuwen, de kerami- kus, toont hier een aantal merkwaardige en boeiende plastieken van gips van plas- tioglas: enkele maamgezichten en enkele door technische in grepen als ritssluitingen ge teisterde menselijke hoofden, die hun vervreemdingseffect niet missen. Rinie van Dijke presenteert zich als schilderes en objek- tenmaakster in hoort. Als schil deres heeft zij een sterk fau- vistische inslag, er is veel kleiurgeweld en woestheid van tekening, maar lang niet alles is even raak en dat maakt haar pedntures vaak tot ver warde gevallen. Ook haar hou ten objekten aan de wand overtuigen weinig: ze zijn reeds niet boeiend van vondst en daar komt notg bij dat Ri nie van Dijke zich een behoor lijk stuk meubelmakers- en houtbewerkerskuinst eigen zou moeten maken om haar objek ten zo uit te voeren dat ze ook technisch verantwoord zijn en niet zoals nu de indruk van middelmatig beoefende huis vlijt wekken. Jan Zembosch toont een aan tal kleurige tekeningen, waar in alles aankomt op de kleur en op de sensibele lijn en- of kras. Hij beoefent een soort beeldende kunst die het heb ben moet van het geraffineer de evenwicht at de geraffi neerde disharmonie. Men heeft de indruk dat hij nog te vaak naast dit doel schiet en dat maakt zijn bijdrage wat one- vemiwichting. Miems van Citters daarente gen toont zich als beeldhouw ster als altijd zeker van haar technische middelen. Het ar tistieke doel dat zij nastreeft schijnt de esthetisch verfijnde vorm te zijn, die tegelijkertijd een sterke ruimtelijke wer king heeft. Zowel haar stenen als haar houten beelden mun ten uit door een përfekte af werking en haar abstrakt-e vormen staan dichter bij de nabuur dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Dat zij ook de zichtbare werkelijk heid beheerst blijkt hier uit;, enkele gemodelleerde en in hout gehakte portretten die een grote gelijkenis met hun model moeten vertonen. Miiems van Citters droeg ook enkele fijne etsen over het thema zee hij en toont zich duidelijk de prima inter pares van haar mede-exposanten, wat gezien haar leeftijd en ervaring ook geheel in de lijn ligt. Als geheel een sympa thieke expositie die tot 13 juli aanstaande te bezichtigen is. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De gunstige werkgelegenheidsont wikkeling in de Zeeuwse metaalsector is reeds enkele maanden gaande. Er is sprake van een algemene verbete ring der situatie over alle bedrijven in deze sector. We kunnen nu wel spreken van een structurele verbetering". Dit verklaarde gisteren op de maandelijkse persconferen tie over de werkgelegenheidscijfers in Zeeland de heer C. J. Buissing, regionaal consilient van het districtsbureau arbeidsbureau te Middelburg. Uit de cijfers over d,e maand juni bleek opnieuw een ver sterking van de metaalsector. De ontwikkeling in de bouw sector gaat echter duidelijk in tegengestelde richting. „We gaan geleidelijk naar een on gunstige situatie in de bouw sector. We kunnen merken, dat de orderportefeuilles van de aannemers dunner worden. Een aanbod van 200 arbeids krachten in de zomer is fors. We hebben jaren gekend, dat dit in de zomer beneden de 100 lag", aldus de heer Buis sing. De grote oorzaken hier van waren volgens hem: wei nig activiteiten in de indus triebouw, achteruitgang in de woningbouw en in de sector grond-, weg- en waterbouw, het gereedkomen van onderdelen van het Vlaketunnelproject, het Schelde-Rijnproject en rijks weg 58. Wat de overige sectoren be treft, ligrt de situatie ongeveer gelijk aan vorig jaar. Met dit verschil echter, dat de cijfers in absolute zin zowel qua vraag als aanbod beduidend hoiger liggen. De nieuwste cij fers ten aanzien van de ver gunningen voor werktijdver korting, waarover de heer Buissing beschikte, waren van 22 juni. Toen waren er nog 11 Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: op de meeste plaat sen droog met zonnige perio des, gematigde temperaturen, Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor woensdag: aantal uren zon: 3 tot 12, miin.-temp. om streeks 13 graden, max.-temp.: omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal u-ren zon: 3 tot 12, min.-temp.: om streeks 12 graden, max.-temp.: omstreeks 29 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. voor de temperaturen geldt voor woensdag een mar ge van 2 graden en voor don derdag van 3 graden rond de opgegeven waarde. walerslandeil DEN HAAG De water hoogten van maandagmorgen, meegedeeld doo-r rijkswater staat: Konstanz 430 -1, Rhedn felden 311 plus 8, Straatsburg 308 -7, PLittersdorf 469 -10 Max-au 533 -13, Ploehingen 132 onveranderd, Mannheim 362 14, Steinibaeh 118 -3- Mainz 338 -14, Bin-gen 209 -6, Kaub 259 -7. Trier 228 -3, Koblenz 252 -7, Keulen 234 -6, Ruhrort 400 -10, Lobith 1026 -12, Pan- nerdemse Kop 991 12, Nijme gen 825 -8, IJsselkop 889 -8, Eefde IJssel 423 onveranderd, Deventer 300 onveranderd, Morrain 5462 plus 2, Borgharen 3849 -14, Belfeld 1083 -3, Gra ve beneder de sluis 498 -4. Morgen- woensdag 10 juli Bergen op Zoom 7.13 en 19.27 Hansweert 6.32 en 18.34 Terneuzer 5.56 en 17.59 Vliissingen 5 73 en 17 31 Wemeldinge 7.03 en 19.17 bedrijven met in totaal 198 personen met werktijdlverkor- birag. De grootste haip daarvan betrof 3 confectie- en textiieL bedrijven met in totaal 1,15 personeelsleden. In de sector niet-varend personeel is de situatie beter geworden doordat de vraag zich verbeterd heeft. Ook in de sector tos-arbeidens steeg de vraag en daalde het aanbod van arbeidskrachten. In die sector winkelbedienden her, stelde zich de vraag, welke overigens vooral gericht is op schoolverlaatsters. Deze laatsten vormen ook de belangrijkste factor van het grote aanbod in de sector kantoorpersoneel, Toch zag de heer Buissing die toekomst niet somber. De meesten hebben zich al voor de vakantie bij het arbeidsbu reau iaten inschrijven. De vraagcijfers wezen eohter op een redelijk gunstige situatie volgens die heer Buissing. Ze ker voor het jeugdig kantoor personeel achtte hdij de per spectieven niet ongunstig. Uit de analyse van het aan bod en de vraag over de maand juli blijkt, dat de vraag met 129 steeg ten opzichte van mei. De stijging kwam voor het grootste deel voor reke ning van de jeugdigen bene den de 19 jaar (86). De vraag naar volwassenen nam toe met 43. In veagelij'king eohter met vorig jaiai steeg de totale vraag met 731, waarvan 629 volwassenen en 111 jeugdigen beneden de 19 jaar. Het aan- j deel van d.e vraag naar jeugdi- gen in de totale vTaag naar arbeidskrachten bedroeg in ju-j mi 24 procent, in mei 20 pro cent en vorig jaar 31 pro- oent. Per rayon of gewest beke ken blijkt de geregistreerde arbeidsreserve het hoogst te liggen momenteel in Oostburg en het laagst in Vlissmgen. Een opmerkelijke ontwikke ling heeft zich verder voorge daan in het rayon Temeiuizen. Daar is die vraag opmerkelijk bijgetrokken. Bedroeg deze namelijk vorig jaar^ juni 0,8 procent, dit jaar juni was dat 4,6 procent. Hier speelt vol gens de heer Buissing duide lijk het GAB-nieuwe stijl een ról. De vraag wordt meer op gespoord. De vacaturemolens en vacaturebanken blijken aeer effectief te zijn. Met na me de vacaturemoilen in de Noordstraat t.e T-erneuzen. Va caturemolens zijn reeds of worden binnenkort geplaatst in Oostburg, Middelburg en Viissingen. Deze vacaturemo lens mikken ook op de toeris ten. (Van een onzer verslaggevers) WILHELMINADORP - Tachtig leden van de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting west-zuid-BeVeland namen deel aan een excursie naar de proefboerderij Mariënhof te Westmaas in de Hoeksewaard. Gezien de slechte weersom standigheden konden de proe ven tè velde niet worden be keken. In plaats daarvan gaf de bedrijfsleider van Mariën hof tekst en uitleg van het gehele onderzoek. Bekeken werd verder de expositie over de bietenteelt en de bietenverwerking. Later gaf de adjunctdirecteur R.B. Boelman van de Kon. Maat schap de Wilhelminapolder in het Wilhelminahuis te Wilhel- minadorp een toelichting op de voorjaarswerkzaamheden van dit bedrijf. Daarbij zegde hij de aanwezigen toe hen on der betere weersomstandighe den alsnog rond te zullen lei den 'angs de diverse gew en van de Wilhelminapolde' op dinsdag 9 juli (vandaag) om 19.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wethouders van Goes vragen de gemeenteraad een krediet van f 130.000,- voor de aan schaf van een kantoorcompu ter op het stadskantoor. De gemeenteraad beslist over de ze zaak in de vergadering van donderdag 18 juli in het stad huis om 19.00 uur. Deze aanschaf vonmt het startpunt van de automatise ring van de Goese gemeente lijke administratie. De raad beöloot ai eerder zich aan te Sluiten bij het centrum voor automatisering zudd-west-Ne- derlamd. De overschakeling op automatisering is urgenter ge worden omdiat de werkzaam heden op de afdeling sociale zaken en volksgezondheid in het gedrang kwamen als gevolg van gebreken oan de boek houdmachines. De kantoorcomputer zal op het stadskantoor aan de Oost- wiail worden ondergebracht in de huidige trouwzaal. Aanvan kelijk zou deze ruimte ge schikt worden gemaakt voor die afdeling sociale zaken en ■volkshuisvesting. Gebleken is echter, diait deze afdeling goed koper gehuisvest kan worden in de vroegere bej-aardenafde- ling van het gasthuis. Om dte huidige trouwzaal te kunnen inrichten voor het nieuwe centrale adiministratie- bureaiu vragen B. en W. de raad een krediet van f 12.000,- Verder komt daar nog eens een bedrag van f 70.000,- bij voor de computerverwerking van de administratie van de afdeling sociale zaken en volksgezondheid. Het Goese ooilege stelt de raad verder voor om de veror dening inzake het marfctgeld aan te passen. De tot nru toe speciale tarieven voor een standplaats gedurende de ker mis en de markten voor paar den en vee komen te verval len. Heffing van inarktgeld (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de stichting dienst sociaal pedagogische zorg in Zeeland heeft goede hoop, dat provinciaal overleg op het terrein van de zwakzinnigenzorg in een „provin ciaal overlegorgaan zwakzinnigenzorg" dit jaar zal worden ge realiseerd. Het bestuur schrijft dit in het jaarverslag 1973 van de sociaal pedagogische dienst. bauwen. De overige Zeeuwse regio's verkeren nog in de fa se van het realiseren van voorzieningen als dagverblij ven, gezinsvervangende tehui zen en vormen van vrijetijds besteding. De kwaliteitsverbetering van het werk noodzaakt tot het aantrekken van meer des kundigen. Vorig j,aar is dat no\gniet gelukt. Kwaliteitsver betering houdt o-ok in het meer op elkaa-r afstemmen van de voorzieningen. Vermeden moet worden dat er (een schijn van) concurrentie be staat tussen diverse voorzie ningen. De vorig jaa-r op gang geko men toenadering tussen de in tra- enextramurale zwaikzin- nigenzong noemt het jaarver slag een belangrijke ontwik keling in Zeeland. De zwak zinnigenzorg is trouwens over de gehele lijn in ontwikkeling. Maar zij staat volgens het jaarverslag nog voor een van haar belangrijkste opgaven: het goed functioneren van de diverse voorzieningen en het goed op elkaar afstemmen va-n deze voorzieningen. Ondanks een personeelsuit breiding met drie man vorig jaar zijn de zorgen op dit punt nog niet voorbij. Bestuur en staf van de dienst hebben zich er dan ook over beraden hoe de dienstverlening k-an worden verbeterd met name in de ge bieden- Zeeuwsch-Vla, anderen en Schouwen-Duiveland. Terwaill-e van de kwaliteits verbetering der hulpverlening is vorig jaar getracht het con tact met de cliënten uit te diepen. Daarom werden via wachtlijsten het aantal oliën- ten beperkt. In de praktijk is eohter gebleken, dat het wer ken met wachtlijsten zowel voor de cliënten als de hulp verleners vaak frustrerend is. De werkzaamheden van de dienst rondiom de vrije-tijds- besteding van de geestelijk gehandicapten nemen toe. De toenemende behoefte aan vrij etijdsbesteding legt eohter ook steeds meer twee knelpunten bloot: mer beschikt over te weinig vrijwillige leiding voor deze activiteiten. Aangedron gen wordt dan ook op de op richting in Zeeland van vrij- wiMigerscentrales. Een tweede knelpunt is hier de financiën, aangezien vele vormen van vrijetijdsbesteding, welke zich hebben ontwikkeld, nog geen subsidie genieten. Het jaarverslag geeft verder een beschouwing over de noodzaak van een gesloten cir cuit van voorzieningen in de Zeeuwse zwakzinnigenzorg. Dit .bestaat in nog geen enkele Zee-uwse regio, alleen al om dat nog nergens een gestructu reerde vorm bestaat van vroegtijdige onderkenning v-an zwakzinnigheid: Een eerste aanzet hiertoe is al wel gege ven Walcheren en de Beve lander zullen waarschijnlijk het eerste de goede basis heb ben om een gesloten circuit te (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Bij een felie uitslaande brand is as landbcuwschuur van landbou wer J. Ramondt in Seheeadij- ke zondagnacht volkomen in de as gelegd. 48 stieren die in een lopstal in de schuur wa-cn Ondergebracht kwasten hierbij om. Een naast de schuur gele gen wagenschuur ging sok! voücdig in de vLtnmen Het woonhuis werd gespaard, mede door de gunstige wind. De schade van de brand werd gisteren voorzichtig geraamd op „enkele tonnen". De neer Ramondt is tegen brand verze kerd. De brand werd even voor twaalf uur zondagavond ont dekt door een passerende au tomobilist die de politie waar schuwde. Op zijn beurt wekte de politie, na de brandweer gealarmeerd te hebben, de fa milie Ramondt, die van de fel le brand nog niets had ge merkt. De brandweerkorpsen uit Schoondijk-e en Oostburg bestreden met groot materieel bet vüur, maar konden weinig meer uitrichten dan het nat houden van huis en een ma jestueuze boom naast de schuur. In een mum van tijd had zich bij de brand een grote menigte belangstellenden ge vormd die het spektakel van nabij wilde zien. De brand weer van Oostburg rukte om 2.30 uur in. Het korps Schoon- dijke verrichtte de nablusjing. Gisteren is men de hele dag bezig geweest de kadavers op, - - te ruimen. Bij de brand ging tlluelïik ffCSlOteil ook nog. een auto verloren.! J Over de oorzaak van de brand! kon gisteren nog geen uitsluit-1 sel gegeven worden. De tech-j nisehe recherche stelt een on-j vindt alleen nog plaats tijdens de weekmarkt op dinsdag en. de markt op zaterdag. Het ta rief voor de standplaats is nu f 0,50 per dag per vierkante met-er. Voor de -aanleg van openba re verlichting ten zuiden van de van Hallstraat in het plan Goese polder, eerste gedeelte, wordt de raad een krediet ge vraagd van f 13.100,-. Tenslot te wil het college, dat de raad het beroepschrift verwerpt van M. P. le Conté inzake een bijdrage o,p grond van de ver ordening bevordering daalstro ming. Eén der bepalingen om voor een dergelijke doorstro- miitngBpremie in aanmerking te komen, is dat de te ontruimen woning aan huur niet meer mag kosten dan f 160,- per maand. Hieraan wordt door de reclamant niet voldiaian, alldus B. en W. derzoek in. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandag morgen om halfvier, werd door de surveillerende ge meentepolitie te Terneuzen op de weg tussen de Axelsedam en de sluizen een man aange houden, die in het bezit was van en bromfiets, waarvan de papieren ontbraken en die, naar later bleek, te Groede was gestolen. De man, die zei Joegoslaaf te zijn en N.M. te heten, was evenmin in het be zit van documenten. Hij werd aan de rijkspolitie groep Oost burg overgedragen. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS In ver band met rle vernieuwing van de verharding Sn de Waasland- tunnel en op het voorplein op de linkeroever, wordt de Waaslandtunncl van donder dag 1 augustus ooi 6.00 uur tot donderdag 22 augustus "4.00 uur voor alle verkeer geslo ten. Daarna wordt de tunnel weer opengesteld, met dien verstande dat tot begin okto ber het verkeer van enkele korte wegomleggingen op het voorplein gebruik zal moeten maken. De Kennedytumnel op de autoweg E-3 blijft in ge bruik. (Van een onzer verslaggevers) GOES De functionele commissie voortgezet onder wijs van de gemeente Goes houdt een openbare vergade ring op woensdag 10 juli om 17.00 uur in het stadskantoor te Goes. Op de agenda staat onder meer de begroting 1975, de vaststelling van de hoogte der lesgelden voor het komende cursusjaar praktijkdiploma boekhouden en de voorberei ding van de cursus Nederland se bedrijfsoorrespondentie. (Van onze correspondent) KAPELLE Uit de berich ten over de stand van het gewas in de verschillende lan den van West-Europa blijkt thans duidelijk dat er een be-' langrijke kleinere fruitoogst gaat komen dan het vorig jaar. West-Duitsland had het vo rig jaar een grote appel- en perenooigst en volgens een me dedeling van het produktecha-p voor groenten en fruit neemt men thans aan d-at de oogst niet alleen belangrijk kleiner zal worden dan het vorig jaar maar oiok kleiner dan in 1972. De appelproduktie 1974 van West-Duitsland w-ordt geschat op 78 procent van die van het vorig jaar en die van peren op 77 procent van die van het vorig jaar. Uit Engeland ko men berichten over een mati ge produktie bij de Cox's Orange Pippin, een bijzonder belangrijk ras in dit land. Ook Conference zou er weinig zijn in Engeland. België heeft ook een kleinere ap-peloogst dan vorig jaar maar de peienoogst in dit land is goed. Nederland geeft hetzelfde beeld te zien. Deskundigen nou den 't er op dit moment op dat er 29-30 pro cent minder appels kunnen komen dan vorig jaar, toen de handelsprodiuJctie van appelen in ons land 440 miljoen kg. bedroeg. Vooral de Goudre netten en d-e Cox's Orange Pip pin valt tegen in Nederland, maai- ook d-e Golden Delicious zal niet die oogst geven welke er het laatste jaar aan de ho m-en hing. Wat de komende perenooigst betreft staat Ne derland er veel beter voor want hier rekent men weer op een prodektie van 100 miljoen kg. peren terwijl er het vorig jaar maar 60 miljoen kig. werd geoogst. Zeer belangrijk voor de Westeuropese fruitproduk- tie is de situatie in Frankrijk. De eerste berichten uit dit land wijzen er op dat er een' kleinere appelproduktie komt dan het vorig jaar terwijl ook de ooigst van zomerperen in dit land, die zeer groot kan zijn. dit jaar zal tegenvallen. Verder wordt een belangrijke kleinere oogst van perziken verwacht in Frankrijk in ver gelijking met wat een normale oogst wordt genoemd. (Van onze correspondent) AXEL De gevallen van aanranding die de laatste tijd in Hulst en omgeving door een man in een Belgische auto werden gepleegd, zijn door de Axelse rijkspolitie opgelost. Vrijdag kon de 23-jange R. A. P. uit België worden aangehou den. Hij bekende viei gevallen van aanranding die -h af speelden in Koewo rt.mte- nisse en Hulst. De aam-ander werd overgeleverd aan de Bel gische politie. (Van een onzer verslaggevers) van. GOES Als de Goese ge meenteraad op donderdag 18 juli ermee instemt, zal de ge meente Goes geldelijke steun gaan geven aan huurders van woningen, die een verbetering hebben ondergaan. Deze gel delijke steun za! bestaan in een bedrag ineens om onder meer tegemoet te komen aan de wederinrichtihg. Burgemeester en wethouders van Goes schrijven de raadsle den, dat de verbetering van oudere woningen., de zogehe ten renovatie of vernieuw bouw, de laatste jaren steeds meer de aandacht krijgt. De rijksoverheid tracht deze ont wikkeling te bevorderen door meer financiële steun hiervoor te geven zowel aan eigenaren van deze veraieuwbouwde wo ningen als aan huurders er voor bewoners om mee te Ook de stichting samenwer- werken aan de verbetering king Goes wil beginnen met Ovan hun woning, zijn er een vernieuwbouw van complexen oudere woningwetwoningen. De stichting wil hiermee star ten in de Violenstraat, waar een complex van 30 oudere woningen aangepakt kan wor den. In dit complex is eei vernieuwbouwde proefwoninj klaar gekómen, welke als mo delwoning is ingericht. Ook voor de huurders zal woningverbetering kosten met zich meebrengen. In de eerste plaats leidt het meestal tol huurverhoging, verder kan hel zijn dat een huurder tijdelijk naar een andere woning moet verhuizen en tenslotte zal de vernieuwbouwde woning veel al gedeeltelijk opnieuw moe ten worden ingericht. Tenein de te voorkomen dat deze kos ten een belemmering vormen aantal helpende maatregelen getroffen. De rijksoverheid verleent aan de betroffenen een aanvullende huursubsidie ïn een aflopende huurgewen- ïingsbijdrage. Een beslissing over de wen selijkheid van een bijdrage in- ens, die bedoeld is inder neer voor de wedermrich- ingskosten en de kosten van een eventueel tijdelijke ver- ïuizing, is aan de gemeentelij ke overheid overgelaten. Normaal gesproken zal deze gemeentelijke bijdrage ineens -liet hoger zijn dan f 2500.-. De gemeente krijgt een ge deelte van het toegekende be drag overigens terug van het rijk. De voornaamste voor waarden hiervoor zijn, dat de kosten van de verbetering op zijn minst f 10.000,- hebben bedragen en dat de huurprijs van de woning als gevolg van de verbetering ten minste met f 25,- per maand omhoog is gegaan. Wat betreft de voorgenomen woningverbetering door de stichting samenwerking Goes in de Violenstraat delen b. en w. mee, dat dit ongeveer 25.000,- per woning gaat kosten en dat de huurprijs daardoor met ongeveer f 60,- per maand omhoog zal gaan. In de betreffende verorde ning hebben b. en w. onder meer bepaald dat die huurders voor een bijdrage in aanmer king 'komen, die de woning reeds voor de verbetering huurden. Het college vraagt de raad een crediet van 75.000,- voor d-e eerste 30 gevallen van woningverbetering in de Vio lenstraat. I

de Stem | 1974 | | pagina 3