Cyprus: Makarios ziet zijn kans schoon „Er komt nog weinig terecht van inspraak en medezeggenschap" Tegen vrachtautodief stallen in Italië lijkt weinig te doen Bewindslieden verwerpen aantijgingen Met elk wondje naar de dokter Blauwe reigers vinden water weer schoon MINISTE Staking technisch personeel Britse Ethiopisch leger komt met lijst van gezochten binnenland buitenland Proefschrift over lokale macht en netwerken Niet „vies" GISTEREN DE VIJFTIGSTE Eigen schuld Onbeheerd Verbazing Berlijnse kinderen met vakantie in Nederland Drie Haagse woningen in vlammen Dieven laten 31 ton botei in de steek Zwitserse bisschoppen: Voorlichting over Küng eenzijdig Clir.-democraten voor Europa mét Portugal eind deze maai over duurderj Alleen vissen overleven brand in Ede -T (Van onze correspondent) ATHENE Een burgeroorlog of een staatsgreep in Cyprus dreigtmeer dan ooit tevoren. De crisis is ten top gestegen nu de Atheense regering Ma karios' eis dat de Atheense officieren, gelegerd op het ei land onmiddellijk vertrekken, verwerpt. Een 650 Atheense officieren zijn gestationeerd op Cyprus zoals het heet als inspecteurs van het jonge Cy priotische leger. Maar naast deze taak houden deze Atheense officieren zich druk bezig met ondergrondse ter reuracties. Ze zijn lid van de ondergrondse guerrilla-organi satie EOKA. Deze subversieve organisatie wil de inlijving van Cyprus bij Griekenland forceren. De laatste weken heeft de EOKA zich schuldig gemaakt aan een reeks politieke moorden. De Atheense junta-officieren schijnen geen aanstalten te maken het eiland te verlaten en hebben zich vooralsnog te ruggetrokken in de legerkam pen. In een open brief aan de Griekse president Ghdzikis laat Makarios niet eerder door hem gebruikte taal horen. Hij schrijft onder andere: de Atheense officieren zweren sa men tegen mijn leven en zijn erop uit de republiek Cyprus ten val te brengen. Makarios roept die Atheense regering op de hulp aan de misdadige ac tiviteiten van EOKA-beweging te beëindigen. Deze guerrilla beweging zou geleid en gefinan cierd worden vanuit Athene. Zo merkt Makarios op dat hij geen ondergeschikt ambtenaar is van het Atheense régime en vrij gekozen president is van de meerderheid der Cyprioten en dat hij als zodanig behan deld wenst te worden. Pel is ook zijn uitspraak dat hij geen sympathie heeft voor militaire regimes. En dat hij het be treurt dat een militaire dicta tuur in Griekenland bestaat, een land dat die bakermat van de democratie is. De ferme houding van Maka rios heeft een crisis in het Atheense régime veroorzaakt. De minister van buitenlandse zaken en vier andere ministers zouden willen aftreden. Ze kunnen niet de eigengereide subversieve politiek van de Atheense militairen ten aan zien van Makarios aanvaarden, geheel achter de rug van de aurkUorm Oklrktshoofdplaats Behngcijte wg E3S3 Brits» basm o lm SP civiele ministers om gevoerd. Meer dan ooit heeft Grieken land een goede minister van buitenlandse zaken nodig nu dus ook de spanning met Tur kije toeneemt om het oliege- schi-1 in de Egeïsche zee. Maar geen enkele figuur van enige betekenis en karakter wil deze positie aanvaarden om daarna als marionet -van de militairen te fungeren. Deze situatie in Griekenland kan verstrekkende politieke gevol gen hebben vooral nu het volk de wanhoop nabij is vanwege de snel verslechterende econo- miisebè toestand. In diploma tieke kringen in Athene wordt druk gespeculeerd dat Makari os grootse plannen heeft. De aartsbisschop heeft waar schijnlijk niet toevallig dit mom-ent uitgekozen om de Atheense invloed op het ei land te beperken. Hij weet dat het régime in Athene mi zwak is en weinig internationale sympathie ge niet. De verdrijving van de Atheense officieren van het eiland is slechts een eerste etappe. Ze zal gevolgd worden door de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Athene. De slotfase zal zijn dat Cyprus het centrum wordt van het vrije Heilènis- Makarios. me. Niet uitgesloten zou zijn de vestiging van een regering in ballingschap in Nicosia. De goede betrekkingen van Maka rios met ex-koning Constantijn zijn bekend. Ook acht men het zeer goed mogelijk dat Maka rios de ambitie bezit minister president van Griekenland te worden. Tekenend is zijn uit spraak dat hij tenminste een vrij gekozen president is. In ieder geval zou hij een aan vaardbaar figuur zijn voor de meerderheid van de Grieken. Een uitstekende oplossing voor de politieke impasse waarin Griekenland verkeert en een prachtige bekroning van de carrière van de aartsbisschop, een verenigd Grieks-Cyprio tisch rijk, waarvan hij de mi nister-president wordt. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Inspraak en medezeggenschap, velen heb ben er de laatste jaren de mond vol van. Alle linkse en rechtse goede bedoelingen ten spijt komt er echter over de gehele linie weinig van te recht. Voor A. Felling (35), stafmedewerker aan het So ciologisch Instituut te Nijme gen, is dat niet verwonderlijk. „Tal van invloedspogingen zyn hij voorbaat tot misluk king gedoemd, omdat te wei nig inzicht bestaat in het net werk van personen en instan ties, waarbinnen de lokale macht en besluitvorming zich bundelt". Eind afgelopen week is de heef Fellinig in Noord-Lim burg geen onbekende door zijn bestuursfuncties bij de Stichting Samenlevingsop bouw en het Regionaal Jeugdcentrum in Venray als mede het Provinciaal Wel- zijnsorgaan, cum la-ude ge promoveerd op een studie over de machtsrelaties tussen personen en tal van organisa ties binnen een gemeente. Met' zijn proefschrift „Lokale macht en netwerken" toont hij aan dat de participatie- democratie grotendeels nog een vrome wens is doordat de machtsfuncties zich nog tot een relatief kleine groep beperken. „De situatie waarin een klei ne groep alles bedisselt, be hoort wel tot het verleden. Thans bestaan er verschillen de machtselites, die telkens op andere terreinen besluit vorming en beslissing voor hun rekening nemen. Het aantal machtspersonen blijft echter oök hier noig klein in omivang. Onder meer op bouwwerkers en vakbonds mensen proberen tot een gro tere omvang te komen door het huidige meer-zuilen-sys- teem een bredere basis te geven, door binnen de diver se groepen, die op verschil lende gebieden beslissen tot participatieverbredinig te ko men. Dit vormt een afspiege ling van het democratisch ideaal waarbinnen voor een ieder politieke gelijkheid bestaat, iets wat echter prak tisch niet haalbaar is. Het massa-particdpatie-model wijs ik af als feitelijk niet haalbaar", aldus de heer Fei ling. Zjn studie vormt een weten schappelijke .bijdrage over de wijze waarop het effect van het meepraten verhoogd kan worden. „Participatie kan effectiever zijn, wan neer het, netwerk van in- vloedsbetrekkingen beter zichtbaar is- Je moet eerst zicht hebben op de groep mensen die aan de touwtjes trekt en de invloedisbetrek- kingen tussen deze mensen opsporen en ontrafelen. Mijn proefschrift is een poging om mensen die bij de participa tieverbredinig behulpzaam zijn een instrument te geven om meer inzicht te krijgen op de kanalen waarlangs en waarbinnen de lokale maakt zich afspeelt." In zijn studie geeft de heer Felling een aantal methodes aan om invloedrijke personen op te sporen en de onderlin ge communicatie-kanalen bloot te leggen. „Juist omdat de plaatselijke machtsnet- i werken erg bepalend zijn en vele zaken in kleine groepen worden voorbereid en beslist, is voor het optimaliseren van de inspraakbehoefte dat zicht, die greep op de lokale machtsgroepen erg belang rijk." „Uiteraard dient er vervol gens een optimaal gebruik van te worden gemaakt door bijvoorbeeld informatie over eigeh doelstellingen op de juiste plaats, bij de juiste man te droppen en ander zijds benodigde informatie op de daarvoor juiste plaats te verkrijgen. Opbouwwer kers, vakbondsmensen en noem maar op, zien dat alle maal nog te weinig en zullen voor een goede invloeduit oefening getraind moeten worden. Eigenlijk zou dat reeds in het kader van een aantal onderwijsvormen ge leerd moeten worden", aldius de heer Feiling. Dr. Felling benadrukt dat dit alles niet wil zeggen dat de machtswerken 'vies zijn'. Dat hoeft niet. Ik zeg niet dat alles geritseld wordt". Hij concludeert echter ook dat bij de machtshebbers een nog te weinig inspraak-open houding bestaat. „Dat in spraak en medezeggenschap nog onvoldoende van de grond komen ligt niet alleen aan de te geringe greep en zicht op de machtssamerabun- deling- Met een gedegen kennis en inzicht zal reeds veel verbeterd kunnen wor den, maar toch zijn we er nog niet mee. En dit ligt ook aan het feit dat bijvoorbeeld het ambtelijk apparaat nog niet voldoende toegankelijk is voor de inspraakbehoefte. Reeds in de fase van beleids- ontplooiing moeten wijkra den, opbouwwerkers etc. ge hoord worden.De maatschap pelijke erkenning van het opbouwwerk, waarvoor de heer Felling een ^thdelijke lans breekt, zou tot uitinig moeten komen in het feit dat het als noodzakelijke schakel in het besluitvormingsproces wordt opgenomen. (Van onze correspondent). ROME Het Nederlandse de weg heeft gisteren een even merkwaardig als negatief jubi leum „gevierd"; namelijk de diefstal van de vijftigste vracht wagencombinatie in Italië sinds begin 1973. Volgens een telling, die kennelijk bij de Nationale Or ganisatie Beroepsgoederenver- voer (NOB) Wegtransport wordt bijgehouden, zijn er in anderhalf jaar tijds tegen de vijftig Nederlandse vrachtwa gens in Italië verdwenen, leeggeroofd en meestal daarna teruggevonden. Overigens is men op het Ne derlandse consulaat in Milaan pas op een totaal van zestien gestolen wagens sinds 1 janua ri 1973 maar men geeft toe, dat een verschil in totaaltellin gen zeer goed mogelijk is, om dat lang niet alle diefstallen bij het consulaat worden ge meld. Die hele diefstalaffaire hêeft het Nederlandse bedrijfsleven tot nu toe minstens vijftig miljoen gulden gekost, aldus een recente mededeling van de heer R. Nieman, die na mens genoemde vervoersorga nisatie begin dit jaar in Rome ministeries en vakbonden is afgelopen om met grote kracht tegen het weg-banditisnie te protesteren. Zijn actie leek succes te hebben, want tussen half fe bruari en half juni van dit jaar werden geen nieuwe dief stallen gemeld. Tot drie we ken terug, toen de rovers ken nelijk de schade wilden inha len. In nog geen tien dagen tijd verdwenen weer vier vol le vrachtwagens vlak over de Italiaanse grens. „Je reinste maffiawerk". zo luidt de beschuldiging van Ne derlandse zijde, sdhiuid", zo repliceren de Itali anen nauwelijks onder de in druk van deze beschuldiging. In beide opmerkingen zit veel waarheid. Om te begin nen met de Nederlandse klacht moet ongetwijfeld ge constateerd worden dat er sprake van een precieze orga nisatie is, die de diefstallen voorbereidt en laat uitvoeren- Zelfs al zijn er wel eens lege vrachtwagens gestolen dan nog wil dat niet zeggen, dat de diefstallen niet goed georgani seerd zijn, aldus een toelich ting van het consulaat in Mi laan. De vice-consul daar heeft bijna dagelijks contact met de politie om te trachten nieuwe feiten te horen en om bij het opsporingswerk te helpen. De ambassade in Rome klopt doorlopend bij de Itali aanse minister van buitenland se zaken aan de deur om te protesteren tegen de veront rustende reeks diefstallen. De wagens worden meestal tussen de grensovergangen en Milaan ontvreemd. Meestal ook tij dens de lunchpauzes van de chauffeurs en niet zoals een Italiaans onderzoek heeft uit gewezen ttijdens het inkla ren. In bijna alle gevallen wor den de vrachtwagens een dag of wat later alweer maar wel leeg teruggevonden. Van officiële Italiaanse zijde is enkele maanden geleden ge opperd dat misschien vervoer ders of chauffeurs gemene za ken met dieven zouden ma ken. Een insinuatie die in Ne derland grote verontwaardi ging wekte. „Toch is het vaak eigen schuld dat de wagens verdwij nen", aldus een reactie van Italiaanse instanties. "„Ten eer ste omdat er in de meeste gevallen slechts een chauffeur op die wagens zit. Als de man en dat is vanzelfsprekend een hapje gaat eten staat zijn wagen minstens een uur onbeheerd. Soms niet eens af gesloten, vaak met geld en papieren in de cabine. Het is onbegrijpelijk dat zo weinig vervoers extra beveiligings maatregelen hebben getroffen zoals een anti-diefstal installa tie". „Aan de grensovergangen lopen altijd „behulpzame" ke rels rond, die voor de ohauf- feur de papieren-rompslomp wel willen regelen. Verleide lijk aanbod voor een vermoei de chauffeur, maai- een zeer riskante zaak. LONDEN (RTR) De Britse nationale gezondheids dienst is maandag door een nieuwe slag getroffen. Het 3000 man tellende technische personeel van de ziekenhuizen dat de röntgen- en andere in gewikkelde apparatuur be diend, is voor onbepaalde tijd in staking gegaan ter onder steuning van al drie jaar gel den gestelde salariseisen. De chirurgische afdelingen van die ziekenhuizen zullen hierdoor goeddeels stil komen te liggen. Spoedgevallen zullen echter wel worden geholpen. Het is één van de vele ac ties van de afgelopen tijd bij de nationale gezondheidsdienst in Engeland, die bovendien met financiële moeilijkheden kampt. - Zowel op het consulaat in Milaan als op de ambassade in Rome moet men de Italiaanse autoriteiten gelijk geven als die hun verbazing erover uit spraken dat dergelijke zware, kostbaar geladen vrachtwagen combinaties maar met een chauffeur worden bemand. Verhuiswagens bijvoorbeeld zijn tot nu toe niet gestolen. „Dat lukt ook niet", aldus Nederlandse verhuizers, „om dat onze wagens tijdens de heen- en terugreis geen secon den alleen blijven- Er is altijd iemand in of bij". Het Lijkt erop dat het Nederlandse be roepsvervoer met deze dief stalkwaal zal moeten leren le ven. De Italianen lijken al thans niet erg bereid om er nog meer actie tegen de on dernemen, zolang van Neder landse zijdie niet duidelijk blijkt dat men wil meewer ken, bijvoorbeeld door een dubbele bemanning of betere veiligheidsmaatregelen. En dat is dan sneu voor de misschien al op weg zijnde chauffeur wiens wagen over een aantal uren of dagen ook gestolen zal worden als de tweeënvijftigste de drieën- vijftigste FRANS WIJNANDS. HENGELO (ANP) Ruim 1800 jongens en meisjes uit West-Berlijn komen vandaag ln Nederland aan voor een va kantie van vijf weken. Het gaat om kinderen uit West- duitse gezinnen, diie zelf moei lijk een uitstapje voor hun kroost kunnen betalen. De Ne derlandse vakantietrip is geor ganiseerd door Pax-Christie- kinidierhulp Nederland. De kinderen worden onder gebracht bij pleeggezinnen in het hele land. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Staatssecre taris Glastra van Loon van Justitie en minister Van Doorn van CRM hebben met kracht de aantijging verworpen, dat er bij de politie een aan anti semitisme verwante tegenzin tegen zigeuners zou bestaan. Aldus blijkt uit het antwoord, dat de bewindslieden maandag gegeven hebben op schriftelij ke vragen van het Eerste-Ka- merlid Van Wijk (PSP) over de vechtpartij, zondag 18 april jongstleden, op het woonwa genkamp te Assen. De aanlei ding hiervan waren moeilijk heden, welke gerezen waren tussen de zigeunerfamilies Ho- pic en Westhiner. Na de vechtpartij moest de familie Hopic vluchten. Het Kamerlid had gevraagd of het waar was, dat de politie provoceerde en wilde weten of hierbij een rol speelde de aan wezigheid bij die politie van een zekere tegenzin tegen zi geuners verwant aan anti semitisme - die volgens hem tot uiting kwam in veelvuldi ge zeer negatieve uitlatingen over zigeuners van verschil lende politiefunctionarissen. De bewindslieden deelden mee dat van provocatie van de kant van de politie in het geheel geen sprake is geweest. Van uitlatingen, als door het Kamerlid bedoeld, is de minis ters niets bekend. De bewindslieden zijn van mening, dat d)e oorzaak van de moeilijkheden op het kamp niet uitsluitend bij de familie Westhiner moet worden ge zocht. dat van een tekortschie ten van de politie geen sprake ls geweest en dat de familie Hopic niet onbeschermd gela ten is. Mr. Van Wijik had aange drongen om vergoeding van de schade door het rijk. Daar voor, aldus de bewindslieden, bestaat geen aanleiding. Er is geen proces-verbaal opge maakt, omdat niet vast te stel len was, wie de daders van de vernielingen waren. Staatssecretaris Glastra van Loon had na het gebeuren een onderhoud met vertegenwoor digers van de groep Westhi ner. Zij hebben daarbij toege zegd zich van verdere acties tegen de familie Hopic te zul len onthouden. .(Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In de nacht van zondag op maandag is door brandstichting ernstige schade aangericht aan drie woningen aan het Groene Wegje in Den Haag. Het vuur werd aangestoken in de wo ning Groene Wegje 104. De vlammen sloegen over naar de twee naastliggende panden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Van het pand Groene Wegje 104 gimg de le etage, de zolder' en de dakbedekking in vlam men op. De naastliggende pan den liepen zware rook- en wa terschade op. Ook de zolder verdieping van beide panden ging verloren. De totale scha de aan de drie woningen wordt door de Haagse brand weer geschat op 56.000 gulden. De eigenaar is verzekerd. Het vuur werd door omwo nenden gemeld. De Haagse brandweer heeft de vlammen met vier lagedrukstralen be streden. Na een halfuur kon het sein brand meester wor den gegeven. BRUSSEL (ANP) De Belgische rijkswacht heeft maandag, op een parkeerplaats langs de E-3 bij Vorselaar, een onbeheerde oplegger met 31 ton boter aangetroffen. Uit een onderzoek bleek dat de opleg ger in de nacht van 3 op 4 juli uit Zeebrugge was gestolen. Hij behoort toe aam het ver voerbedrijf M.A.T. De boter was afkomstig uit Hamburg. De rijkswacht kreeg maan dag een tip van een wegen wachter die meldde dat onbe kenden bezig waren de koel wagen te slopen. Toen de rijkswacht arriveerde waren de onbekende mannen al ver dwenen maar de oplegger stond nog steeds op de par keerplaats De rijkswacht ver moedt dat de koelwagen door dieven op de parkeerplaats is achtergelaten met de bedoe ling haar door medeplichtigen te laten wegslepen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN In het natuurgebied van de Ooypolder bij Nijme gen zijn weer blauwe reigers gesignaleerd. Staatsbosbeheer zegt met de komst van de vogels erg biy te zijn, omdat hun aanwezigheid een aanwijzing is voor de reinheid van het milieu. Tien jaar geleden verliet de reiger dit gebied omdat het er te smerig was. Het de laatste jarën toenemende verzet tegen het gebruik van landbouwvergiften die oppervlaktewater bevuilden, heeft vol gens Staatsbosbeheer geleid tot het langzaam weer schoon wor den van de natuur. De komst van de blauwe reiger die zijn voedsel slechts uit schoon water haait, is daarvan het bewijs. De vogels hebben zich in de omgeving van de Duivelsberg ge nesteld, waar zij nu volop aan het broeden zijn. ZüRICH (Kipa-ANP) De Zwitserse bisschoppen Adam en Hanggi, die vrijdag namens de Zwitserse bisschoppencon ferentie in Rome hebben ge sproken met leden van de con gregatie voor de geloofsleer, hebben bij hun terugkomst in Zürich de volgende verklaring afgelegd: „Uit de gesprekken is geble ken, dat men in Zwitserland onzorgvuldig en eenzijdig is voorgelicht. De congregatie voor de geloofsleer heeft op 30 maart van dit jaar een brief aan Hans Küng geschreven met de uitnodiging voor een gesprek. Deze brief is onbe antwoord gebleven. De congregatie heeft de bis schoppen verklaard, dat Küng zelf een verdediger mag kie zen, die hem bij het gesprek mag bijstaan. Alle stukken, waarop de congregatie steunt, zijn op het ogenblik in handen van Küng. De secretaris van de congre gatie, mgr. Hamer, heeft verklaard bereid te zijn naar Zwitserland te komen om voor de bisschoppen nog een en an der uit te leggen en te verkla ren". (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA Het Ethi opische leger heeft maandag een lijst gepubliceerd met de namen van 37 vooraanstaande personen die worden gezocht. Ais zij zich niet onmiddellijk melden, zullen zij vogelvrij worden verklaard en zullen him eigendommen verbeurd worden verklaard. Tot de gezochten behoren Ras Mesfin, een belangrijk ad viseur van de keizer, Haile Selassie, er. een van de rijkste landeigenaren, Solomons Ke- deir, hoofd van de veiligheids dienst, Tegegne Yetasjeowrk, een onderminister van vooi- Michitkig en andere onderminis ters en ex-gouverneurs. Perso nen die hen verbergen zullen zwaar worden gestraft. In het communiqué van het leger worden voorts rijke landbezitters gewaarschuwd hun particuliere arsenalen en privê-legertjes, die zij er op hun gebied op na plegen te houden, meteen op te geven. BRUSSEL (ANP) De Eu ropese christen-democraten en de christen-democratiscne fractie uit het Europees parle ment steunen de pogingen in de Europese Gemeenschap om een „opening naar Portugal te bewerkstelligen". Ze zulléu initiatieven nemen om de de mocratische ontwikkeling van dat land in de hand te wer ken, met naime door steun op het vlak van informatie eh documentatie, door oontacten te leggen met de verantwoor delijke politici en door voi- mingspragramma's voor partij- militanten. Koning Feisal van Saoedi Ara ble heeft de Surinaamse mos lim associatie een bedrag van ongeveer 135.000 gulden ge ongeveer 135.000 gulden ge schonken als bijdrage aan de bouw van een internaat in Pa ramaribo DOOR! GREET BUCHNER Jk ben maar een leek, maar deze hoedanigheid deel ik met rond 14 miljoen Neder landers, die ook geen medicij nen hebben gestudeerd, dus schokt mij mijn leek-zijm niet- Ook al weet ik dut ik als leek geacht wordt geen enkelin zicht te hebben in al hetgeen er in een menselijk lichaam gebeurt of kan gebeuren. Maar oök zonder deze nauw keurige kennis mag ik op z'n minst mijn eigen gedachten hebben en deze uitspreken of op papier zetten. En een van deze gedachten luidt dat wij met de dag gevoeliger, kwets baarder en ziekelijker worden door een overmaat van medi sche zorg. Neem nu eens bijvoorbeeld longontsteking. In vroeger tij den een ziekte om u le zeggen met een beruchte negende dag waair de patiënt zich doorheen moest zien te worstelen. Nu een niemendalletje en binnen drie dagen van de baan ge veegd met behulp van antibio tica. Zo te zien een enorme vooruitgang, ware het niet dat ik in mijn omgeving meerdere malen had gezien dat de van longontsteking zo razend snel genezenen, binnen enkele maanden weer longontsteking kregen en dat niet één of tweemaal in herhaling maar ettelijke malen. Of mazelen, rode hond en de waterpokken. Allemaal kin derziektes waar mijn eigen kinderen met hoge koorts door heen moesten zien te komen, maar waaraan ze dan ook maar één keer in hun leven en dan oprecht leden. Heden ten dage hoor je van moeders dat hun kinderen in de loop vm een enkele winter wel zes keer een kwaal heb ben die het midden houdt tus sen al die vlekkerige ziektes. Hie kwaal wordt dan met be hulp van de moderne genees middelen inderdaad razendsnel onderdrukt om binnen de kortste keren weer de kop op te steken. Verkoudheid en griep. Ook dl van die volkskwalen die komen en gaan, maar als ik goed om me heen kijk dan wel in een steeds sneller tem poNog voor de eerste hoest de keel uit is, rennen we naar de dokter voor een middel te gen de hoest en wat erger is, we krijgen het ook nog, zodat de verkoudheidsvirus nooit en te nimmer de kans krijgt om volledig zijn slag te slaan, daarmee het lichaam de kans gevende om een fikse hoeveel heid antistoffen te vormen zo als in de tijd dat het woord „uitzieken" nog bestond. Toen was je er met een fikse ver koudheid om de twee jaar van af, net als trouwens van de griep, die je ook om de paar jaar in zijn greep had, omdat tegen die tijd alle a/ntistoffen kennelijk op waren. Maar eens om da pawr jaar echt en oprecht ziek zijnlijkt me altijd nog minder erg dan om de paar weken halfziek te zijn. En daar zijn we a/nno 1974 aardig mee bezig. Ieder een heeft bij voortduring wel wat, maar niememd gunt het lichaam de tijd en de rust om de ziekte goed uit te vieren, om op krachten te komen en een eigen afweermechanisme op te bouwen. De medicijnen- die zo rap verstrekt worden, nemen de verschijnselen wèg, nog vóór ze zich geopenbaard hebben en het lichaam blijft even kwetsbaar achter als het voor de ziekte was. Datzelfde geldt trouwens ook voor pijn, ver driet en zorg, als het goed is normale begeleiders van een menselijk leven, dat nu een maal 'niet steeds over rozen gacut. Heden ten dage ervarin gen waarmee we geen weg weien, omdat ze van jbngs af aan onderdrukt worden door pijnstillers, valium, librium en wat al nietmeer. Nog even, denk ik wel eens in een sombere bui, en we rennen met elk wondje Oan de vinger naar de arts: voor een bloedstelpend, een mjnverdo- vend en een antisevtisch mid delt ie er liefst non fityium toe in verband met de doorstane WSQPÊ ■k V,"L1 Öp^3;i ÉkY«Si d «tf Éltll ifflf gpag DIRECTEUR: DR. W. A. J. M. t (Van onze parlei DEN HAAG Eind deze (Economische Zaken) een bes aardolieprodukten, zoals benzine Vóór zijn beslissing heeft de be de oliemaatschappijen. Het mini deskundigen van de benzinem: berekeningen, die van belang zij hogingen. De oliemaatschappijen willen, dat 1 maart j.l. nog niet is ver prijzen kan worden doorberekei produkten de hogere kostprijs mag worden doorberekend. NAY (Van DEN HAAG „De kri Wij verzwakken de NAVO nootschap hebben naar m op de positieve elementen DROOG MET ZONNIGE PERIODEN Maximumtemperatuur: 21 graden. STAD EN STREEK Veel vraag naar proces-technici FINANCIëN EN ECONOMIE Pagina 3 Nederland bij buitenlanders minder gewild Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Portugese regering valt uiteen Pagina 9 Nederlandse ANS begint morgen aan haar reis Pagina 11 SPORT Zwitser tippelt naar Nijmegen. Pagina 12 Poulidor voelt zijn jaren Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Italiaanse omroep royaal met lires Pagina 15 EDE Edese brandweerlie den haalden gisteren uit een totaal uitgebrande kamer een kom met vissen. Het water was flink warm,- maar de vissen leefden nog' Door vlug koud water in de kom te spuiten werden de vis sen weer op temperatuur ge bracht. De brand in de woning aan de Veenderweg kostte wel een hondje het leven. Het dier zatl opgesloten in de voorkamer en] stikte door de rook. Twee hamsters werden tijdig uit de woning gered. De brandweer slaagde erin de brand tot de benedenverdie ping te beperken. Een auto, die naast het huis stond, ging vei- loren. Het verkeer moest een uur lang worden omgeleid. De bewoners familie Van ieek, waren op het momew van de brand in hun woning op een camping ln De Klomp. De heer Van Beek was gister avond nog in de woning. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. BRZ12B

de Stem | 1974 | | pagina 12