W erk loosheid deze maand op 144.000 Tandemrit vo nieractie Climax nadert Sterilisatie onder mom van inenting in „Watergate Overlevenden busongeluk terug REGERING IN LISSABON WORDT FORS GEWIJZIGD STIJGING MET 5000 VERGELEKEN MET MEI HISTORISCHE UITSPRAAK Joodse activisten in Rusland weer vrij BEJAARD ECHTPAAR VREUGDEVOL BEGROET Geruchten WALDHEIM IN Australië en Nieuw-Zeeland protesteren tegen Franse kernproef Oud-officier in Israël wil zelfmoord-pelotons binnenland Valhelm voor bromfietsers verplicht per 1 november Nederland-België Overleg ovr coördinatie meetnetten NEDERLAND Werktijdverkorting Acquisitie ïKEBK IN COLUMBIA BOOS Volgende week Zelfmoord Dinsdag 9 juli 1974 DEN HAAG (ANP) Per 1 november a.s. zijn bromfiet sen en hun passagiers ver plicht een valhelm te dragen. Minister Westerterp heeft hiertoe besloten, omdat er in ons land voldoende helmen voorradig zijn. Per 1 november zal het nog niet verplicht zijn igoedigekeur- de helmen te dragen. Een da tum waarop deze verplichtin gen van kracht wordt, moet nog worden vastgesteld, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Op een bin nenkort in het rijksinstituut voor de volksgezondheid te houden bijeenkomst wordt een begin gemaakt met het over leg tussen Nederland en Bel gië in het kader van de bestrijding van de luchtver ontreiniging over de verge lijking van toegepaste en voorgestelde meetmethoden en de presentatie van meetgege vens. Aldus heeft minister Vor- rinfc van Volksgezondheid ein Milieuhygiëne maandag mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het Twee de-Kamerlid Konings (PvdA). Deze vragen werden gesteld nadat bekend was geworden diat België een stations gaat r vijf stedelijke langs die grens. Het is, aldus de minister, ongetwijfeld van belang dat voor een eventueel in de toe komst aan te brengen koppe- ling van Belgische en Neder landse meetnetten in een zo vroeg mogelijk stadium over eenstemming bereikt wordt over meetsystemen, meetme thoden en codering van (gege vens. Dit is mede van belang in verband imet daarbij toe te passen computersystemen. i n de gebieden i DEN HAAG (ANP) Ds secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim is maandagmorgen op de vliegbasis Ypenburg aangeko men voor een tweedaags be zoek aan ons land. Op de vliegbasis werd hij verwel komd door minister mr. Max van der Stoel van Buitenland se Zaken. Maandagmiddag zat hij aan aan een luncih aangeboden door de president van het in ternationaal gerechtshof mr. Manfred Lachs. Daarna volgde een bespreking met minister Van dier Stoel en minister Jan Pronk (Ontwikkeliragssamen- wenkinig). Om vijf uur werd hij in audiëntie ontvangen door koningin Juliana o.p pa leis Soestdij'k. (Van onze redactie buitenland) CANBERRA-PARIJS Au stralië en Nieuw-Zeeland heb ben maandag onmiddellijk ge protesteerd nadat vernomen was dat Frankrijk een nieuwe kernproef had genomen op het atol Mururoa in de Stille Oce aan. Zoals steeds heeft Frankrijk ooft ditmaal niet officieel be kendgemaakt dat de proef is gehouden. ,.Geen commentaar. Wij wieten alleen wat wij in de kranten hebben gelezen", zo zei maandagochtend een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Parijs. Premier Norman Kink van Nieuw-Zeeland en premier Gough Whitlam van Australië veroordeelden de oroef maan dag echter als ,,een zaak van grote bezorgdheid". DEN HAAG (ANP) Eind juni 1974 waren 87.100 man nen, 23.390 vrouwen werkloos. Dit betekent bij de mannen een daling met 850 en bij de vrouwen een stijging met 1.820 ten opzichte van de vorige maand. De werkloosheid van mannen en vrouwen tezamen kwam daarmee op 110.490, d.w.z. 970 meer dan eind mei 1974, aldus een opgave van het ministerie van sociale zaken. Het aantal mannen en vrou wen tewerk gesteld op aanvul lende werken steeg met 40 tot 3960, het aantal personen op sociale werkvoorzieningsobjec ten, voor zover zij voor be middeling naar het vrije be drijf in aanmerking kwamen, nam met 100 toe tot 5.390. De geregistreerde arbeidsre serve voor mannen en vrou wen werd hierdoor 118.850, hetgeen een stijging met 1,110 betekent ten opzichte van de vorige maand. Voor seizoen gecorrigeerd bedroeg de geregistreerde ar beidsreserve eind juni jl. 144.000, d.w.z. een stijging met 5.000 in vergelijking mat mei 1974. Ook de geregistreerde vraag naar personeel even eens voor seizoen gecorrigeerd steeg in de verslagmaand, te weten met 2.300 tot 75.400. Deze laatste stijging wordt evenals vorige maand mede beinvloed door een landelijke enquete naar vacatures bij het bedrijfsleven. In de week van 17 t.m. 22 Juni jl. was sprake van bijna 400 lopende vergunningen tot werktijdverkorting, waarbij 11.450 werknemers waren be trokken (vorige maand even eens 400 ver,gunningen, 11.800 werknemers), waarvan 4.900 in de metaalnijverheid, 3.500 in de textiel- en kledingindus trie en ruim 500 bij Bovag- bedrijven. De daling ten op zichte van de vorige maand heeft vooral betrekking op de Bovag-bedrijven en op metaal bedrijven in Noord-Brabant en Zuid-Holland. De geregistreerde arbeidsre serve van marnoen, niet voor seizoen gecorrigeerd, is in de verslagmaand licht gedaald (- 700), alleen in Gelderland, Utrecht en Limburg trad een geringe stijging op, door een hogere werkloosheid onder bouwvakarbeiders (Gelder land), metaalbewerkers en handels- en kantoorperso neel. De arbeidsreserve van vrou wen steeg in alle provincies, in procenten van de afhanke lijke beroepsbevolking vooral in Groningen, Friesland en Limburg. Naar beroepsgroepen gezien, waren de mutaties in de cijfers in de verslagmaand betrekke lijk gering, bij de mannen daalde de arbeidsreserve van bouwvakarbeiders met bijna 1.500, terwijl de aantallen in geschreven metaalbewerkers en handels- en kantoorperso neel (mannen en vrouwen) enigermate stegen door nieu we inschrijvingen van school verlater». en Noord-Brabant, slechts in Drenthe met na-me voor confectieperson-eel en in Limbumg (metaalbewerkers) daalde de vraag. In vergelijking met juni 1-973 is het niveau van de geregistreerde arbeidsreserve duidelijk minder gunstig. Dit komt tot uitdrukking in alle provincie? buiten het westen, in het bijzonder het noorden en Limburg. In het westen ligt de arbeidsreserve van mannen Iets lager dan een jaar gele den. De (geregistreerde vraag steeg de afgelopen maand, me de door intensieve acquisitie van -vacatures bij het bedrijfs leven. Aanmerkelijk meer va catures (zowel voor mannen als voor vrouwen) werden ge registreerd in Noord-Holland TEL AVIV (REUTER) Een voormalig officier van de Israëlische valschermtroepen probeert zelfmoordpelotons te vormen van vrijwilligers om tegen Arabische guerrilla strijders in Zuid-Libanon te vechten, zo meldde het blad Ma'Ariv gisteren. De man, die alleen bekend staiat als luitenant Eitan H., heeft in oktober van vorig jaar onder generaal-majoor Ariel Sjaron aan het Suez- front (gevochten. Hij wil geen partizanenigroepen, maar pro beert de instemming van de Israëlische veiligheidsautori teiten te krijgen. Hij heeft ge neraal Sjaron (gevraagd het be vel over de eenheden op zich te nemen. Zes studentes uit Groningen zijn gistermorgen van start gegaan voor een tandemtocht door Ne derland van 600 km. Zij zullen onderweg in de plaatsen die ze aandoen een bliksem-collecte hou den voor de Nierstichting Nederland. De dames zullen o.m. Breda bezoeken. Burgemeester Buiter van Groningen „zwaaide" de studentes „af'. (Van oase redactie buitenland) MOSKOU AHe joodse ac tivisten die tijdens het bezoek van president Nixon aan de Sovjet-Unie gevangen hebben gezeten zijn in vrijheid ge steld. Het gaiat om ciroa 50 man, van v/ie 20 uiit Moskou. Zon dag hebben ongeveer twaalf joodse (geleerden uit Moskou hun wekelijkse conferenties -hervat. De politie greep ni-et in. De geleerden die hun func ties zijn kwijtgeraakt toen zij een visum voor Israël aan vroegen, mochten van de auto riteiten op 1 juli geen interna tionale conferentie houden. BOGOTA (AFP) In kerkelijke kringen in de Zuidamerikaanse staat Co- |lnmbia heeft men een Ame rikaanse organisatie verwe ten dat zij kinderen van boe ren steriliseert onder het l mom van hen in te enten tegen mazelen. Guillermo Maurique, pas toor van de parochie van Villeta in de Columbiaar.se provincie Cundinamarca die zich beroept op verklaringen van getuigen, heeft tegen een verslaggever van het Franse persbureau AFP gezegd dat een groep Amerikanen die tot de - organisatie „Vrienden van de Amerika's" behoort, een sterilisatiecampagne heeft georganiseerd. Volgens de pastoor van Villeta en de bisschop van de bij Villeta gelegen stad Facatativa, migr. Hernando Velasquez, oefent deze Amerikaanse organisa tie haar „misdadige" activi teit uit in vele Latijns-Ame rikaanse landen. De ouders van de kinderen in het gebied van Cundina marca hebben de autoriteiten verzocht de leden van de Amerikaanse organisatie te arresteren. Onder hen zijn vijf mannen en zeven vrou wen wier foto's zijn gepubli ceerd in een in Bogota ver schijnend avondblad. ïti wetenschappelijke krin gen in Bogota wijst men er op dat de Columbiaanse re gering er enkele jaren gele- dien van beschuldigd is cam pagnes voor geboortenbeper- king door sterilisatie te steu nen. Met deze campagnes die geleid werden door Ameri kaanse organisaties, had men het vooral gemunt op de ar me boerenbevolking- (Van onze correspondent) WASHINGTON De uitspraak ligt er al, maar de beweegrede nen moeten nog op papier worden geformuleerd. Gisteren boog het Amerikaanse hooggerechtshof zich over de vraag of president Nixon vierenzestig geluidsbanden moet prijsgeven aan zijn ver volgers, of dat hij een in de grondwet verankerd absoluut recht heeft, die banden achter slot en grendel te houden. iLëon Jawors ki presenteerde liest zal de maandag in de marmeren hal hof om de van het hooggerechtshof de ar gumenten, op grond wtaarva-n naar zijn opvatting de Water- gate-bewijzen moeten worden opgeëist. Zijn juridische dos siers dragen de enerverende titel: „Verenigde Staten versus Richard Nixon, president van de Verenigde Staten". James St. Clair, de presidentiële Ver dediger, argumenteerde dat de president verheven is boven de gewone criminele rechts pleging en zijn paperassen dragen net opschrift: „Riohard Nixon versus de V.S-". opdracht van het geluidsbanden, vrij te geven worden gedocumen teerd door rechter William Douiglas. Acht rechters speel den bij de beoordeling van het vraagstuk mee; de negende William Rehnquist, voelde zich te nauw betrokken bij zijn vriend, ex-minister van. justitie John Mitchell, en hij! diskwalificeerde zichzelf. j Wanneer vier rechters zich; vóór en vier zich tégen Nixon uitspreken, geldt de uitspraak van rechter John Sirica, die eerder het Witte Huis heeft opgedragen de geluidsbanden aan hem over te dragen. „loodgietersproces" te Wash ington. Tot dusver is er nog geen enkele getuige van de openbare aanklager geweest, die heeft kunnen zweren dat John Ehrlichman een direct bevel heeft gegeven voor de inbraak in het kantoor van de psychiater van dr. Daniël Ells berg. De zaak tegen Ehrlich man, die mogelijk deze week nog kan worden beëindigd, lijkt niet sterk meer. Ehrlich man ontkende maandag iedere vorm van bemoeienis bij die inbraak. In de grond heeft het toch wel iets weg van het eipde van een keizerrijk dat zijn rol in de geschiedenis gespeeld heeft en zijn historische taak vervuld. Der Mohr hat getan, dier Mohr kann gehen. Om nu meteen maar te zeg gen waar het om gaat: Michels en de zijnen hebben de wereld de nieuwste uitvinding kunnen demonstreren op voetbalgebied, en da's genoeg. Het wereldkam pioenschap was meegenomen geweest, maar essentieel was het niet. Van belang was slechts dat DE GROTE BOODSCHAP zou overkómen, begrepen zou wor den. En die grote boodschap aan de wereld was: het TOTAAL VOETBAL. Precies hetzelfde als wat wij Nederlanders in de politiek schijnen te doen getuigenis politiek heet dat in oppositio nele termen wat in ieder geval bewijst dat voetbal zeer veel met politiek te maken heeft. ■fr Verder Wopt er van boven staande theorie niet bijster veel, niet op de laatste plaats omdat ik voor het heil van de wereld en derzelfs bewoners meer ver wacht van Van der Stoels bui tenland-politiek dan van het door „onze jongens" zij bet ook met verve tem tonele gevoerde Totaalvoetbal. ■fc Afijn, blijkens de „hwp-Hól- land-hup"-taferelen gisteren in het randstedelijke is iedereen de afloop van de WK in de geest van de door mij geponeer de theorie gaan begrijpen al was het dan na een nacht slecht slapen. Overigens, mannen, is het op merkelijk hoe deskundig je op eens met vrouwen over voet bal kunt praten???????? Het lijkt erop dat het weer beter wordt. Een betweter ter redactie wees mij erop dat het veel verschil maakt of het weer beter Wordt of dat het weer beter wordt. Hij wou maar zeg gen dat-ie het weer beter weet. Beterschap. Een goeie voor de pessimisten onder u: De jongere generatie gaat naar de knoppen en ze is daar al honderd jaar mee bezig. Deze gouwe ouwe is vain ene Charlie Smith, die het kan we ten, want hij is 132 jaar gewor den. Hij heet de oudste inwo ner van de VS te zijm en kwam in 1854 op een slavenschip naar zijn land. Ik ga er vandoor. Groetens. MERIJN. Als Richard Nixon de slag om de Watergate-geluidsbanden voor het hooggerechtshof wint, zal vermoedelijk opperrechter Warren Burger de opinie van de meerderheid uitschrijven. Mogelijk zak die uitspraak over een week al bekenid wor den gemaakt. Als Nixon vct- SCHIPHOL (ANP) Vier passagiers van de vorige week vrijdag in Finland verongeluk te Nederlandse touringcar zijn gisterochtend per Finnair-Hjn- vliegtuig van hun dramatische vakantiereis door Skandinavië teruggekeerd. Twee van hen ,het oudere echtpaar Ph. van den Hurk uit Hilversum, dat vreugdevol werd begroet door een zoon (NCRV-regisseur Jaap van den Hurk) en een kleinzoon, zei bij aankomst: „Wij hebben alleen maar reden tot dank baarheid, wij mankeerden geen van beiden wat, maar toch zijn we diep versla gen". De bei die anderen keerden echter onder triestere omstan digheden terug. D(e 50-jarige LTS-leraar W. van Loon uit Haarlem verloor bij het bus- Elisabeth en de 44-jarige mej. ongeluk zijn 49-jarige vrouw Bliekendaal, kantoorbediende i<n Rotterdam, vond na het on geluk haar broer, de 58-jarige lasser H. Bliekendiaal uit Rot terdam, dood in de zwaar ge havende bus terug. Op Schiphol was ter begroe ting aanwezig directeur C. J. Broere van het reisbureau Broere-reizen uit Rotterdam. Hij zorgde ervoor dat de zeer terneergeslagen leraar Van Loon, die zelf enige dagen in het ziekenhuis van Jyvaskyla (Finlanidi) verpleegd moest worden aan een gapende hoofdwonde, per auto naar zijn hiuis in Haarlem werd ge bracht. Er was namelijk nie mand die hem van de luchtha ven kwam ophalen. „Het was voor de allereerste keer dat ik samen met mijn vrouw op vakantie ging", ver telde de heer Van Loon, uiter lijk nog verdoofd door de slag. „Tot nu toe hadden wij daar nooit gelgenheid voor gehad. Mijn vrouw heeft namelijk al tijd ontzettend veel voor haar ouders gezorgd. Wij zouden op 11 (augustus aanstaande 25 jaar getrouwd zijn geweest". Hij zat naast haar in de bus toen deze de tegemoetkomen de oplegger ramde en van de weg de hellende berm indui- keldie. „Ik hing half uit een kapot raam toen het wrak tot stilstand kwam. Mijn vrouw vond ik buiten op de grond. Zij heeft nog tien minuten ge leefd. Ik ben bij haar blijven zitten. Ze heeft niets meer ge voeld". Met verwondingen aan een pols en een knie werd mejuf frouw Bliekendaal uit Rotter dam op de luchthaven opge vangen door een grote schare familieleden, die evenals zij, rouwde om het verlies van haar broer. „Ik zat rechts naast een ou dere dame", zo vertelde zij, doelende op mevrouw Reest- man uit Arnhem, die zelf licht gewond raakte, maar haar zoon bij het ongeval verloor. „Ik weet niets van de oorzaak, want ik heb de botsing niet zien aankomen. Ik weet nau welijks hoe ik de bus uit ben gekomen. Ik geloof dat ik uit het raam bein geklauterd en door Finnen ben opgevangen. Ik vond hem op de achterste Als de uitspraak van het hof negatief uitvalt voor de presi dent wordt een weigering van zijn bant om de uitspraak na te volgen zelfs door een aantal van zijn partijgenoten als „po litieke zelfmoord" beschouwd. Een verlies voor Nixon is waar de meeste insiders in Washington op wedden. Als Nixon zou winnen is de Wa- tengate-affaire vrijwel uit de wereld, verdronken in een moeras van gebrek aan harde bewijzen. Nixon keerde maan dag terug naar het Witte Huis, waar hij sedert een maand slechts twee dagen is geweest. Zijn woordvoerders weigerden opnieuw antwoord te geven op de vraag wat president Nixon zal doen, wanneer het hoogge rechtshof hem beveelt de ge luidsbanden op te geven. John Ehrlichiman begon met zijn eigen getuigenis in het bank dood. Het dak van de bus was daar helemaal inge drukt. „Ik vloog minstens twee meter door de lucht", zo ver telde de 61-jarige mevrouw Van den Hurk, maar zij liep alleen wat schaafwonden aan haar neus op. „Buiten maakte ik om zo te zeggen een zachte landing. Ik bleef volledig bi] kennis. Vlak boven mij zag ik de bus aankomen. Ik dacht: als hij nu nog verder kantelt, dan lig ik eronder. Maar het wrak bleef op dat moment juist schuin hangen en ik kon overeind krabbelen". Nadat zij opgekrabbeld was, Het echtpaar Van den Hurk uit Groenekan (Utrecht), dat het busongeluk in Finland overleefde, wordt begroet door een kleinkind. zag mevr. v. d. Hurk tot haar opluchting haar man aan de andere kant van de bus staan, Evenals zijzelf zat hij onder het bloed. „Maar dat was alle maal bloed van andere slacht offers", vervolgde zij. Vol gens mevr. v. d. Hurk zijn de meeste passagiers die aan de linkerkant van de bus zaten omgekomen. De reizigers, die rechts zaten, zijn er voor het merendeel levend men. EEN BRAND in het landgoed ,,'t Schol" bij Deventer, dat op de monnmentenlijiat voorkomt, heeft maandagmorgen voor ruim f 100.000 gulden schade aangericht. DE AMERIKAANSE schrijver, journalist en cineast Cornelius Van der Bilt is zondag op 76- jarige leeftijd gestorven in Miami Beach. Hij heeft o.a. Hitler, Stalin, Mussolini en Churchill geïnterviewd. DE VAKVERENIGINGEN van zeevarenden dreigen met een algemene staking, voor alle schepen onder Franse vlag, wanneer de FRANCE, het grootste passagiersschip van de wereld, uit de vaart wordt genomen. CIRCA 30.000 personeelsleden van Volkswagen zijn dit laar voor de vierde maal korter gaan werken vanwege afzet- problemen. Van onze redactie buitenland.) LISSABON In de Portu gese hoofdstad gaan hardnek kige geruchten over een op handen zijnde regeringscrisis. President Antonio de Spinoia heeft gisteren zijn belangrijk ste militaire en burger advi seurs in geheime spoedzitting bijeengeroepen. Volgens politieke kringen zijn er ingrijpende wijzigingen in het nu bijna 10 weken oude kabinet te verwachten. Zij weigerden echter te specule ren over de vraag wie zal vertrekken en wie de vervan ger (s) zullen zijn. Spinoia riep zijn staatsraad, waarin de voltallige militaire junta zitting heeft, bijeen na vol geruchten als ale jurist Adelino da Palma Carlos zijn afgetre- leze be- Pal/na Carlos gaf zelf een verkla ring uit waarin hij zei dat zijn (goede) gezondheid geen be- bii ludhtihaiv<e<n vain L vertrouwelijk ge president Leopold Senegal, wiens een tussenlanding nister var, buite Soares was niet het onderhoud. Soares is leider partij. Inmiddels hebben zowel de socialisten als de communisten kritiek geleverd op de rege ring omdat deze ..besmette" figuren (uiit het vroegere be wind^ op hoge posten heeft benoemd. De communisten, onder led- ding van minister zonder por tefeuille Alvara Cunhal namen liet duidelijkst stelling tegen de benoeming vain oud-minis ter van onderwijs José Veiga Simao tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. De commu nisten zeggen dat het Portuge se streven naar een nieuwe buitenlandse politiek door de- ze benoeming ongeloofwaardig is geworden. dere vervulling van zijn aimbt. De premier gelastte een door hem voor te zitten kabinets vergadering af, kennelijk om klaar te stsian als Spinoia hem nodiig mocht hebben. Herhaaldelijk zijn er de laatste tijd geruchten geweest over een groeiende ontevredenheid bij de vier socialistische mi nisters ir het 15 man sterke centrum-linkse kabinet. Spinoia had maandag op de (ADVERTENTIE) DE wervelstorm Gilda die het westen van Japan heeft geteisterd en daar onder meer zware regenval heeft veroor zaakt, heeft het leven gekost aan al 88 mensen. DE pensioenrechten van de ruim 1500 tandtechndci en ge pensioneerde t andtechnici in Nederland zijn krachtens een besluit van het pensioenfonds voor de tandteehniek per 1 Juli met 12 pet. verhoogd. HET Russische blad Kommu- nist Tadjikistan heeft laten doorschemeren dat de kosmo nauten ;n het ruimtelaborato rium Saljoet-3 mogelijk een maand >o de ruimte zullen blijven.

de Stem | 1974 | | pagina 11