W emig ernstige blessures FRITS KESSEL: EKSin door JAN EDINK Zes eisen "TVT HM Henny van Adidas Warmenhoven, de man die Michels de kreet ontlokte: „Ik verbaas me er over, dat het wc-papier niet is...." vreden over. Maar dat is ui teraard niet alleen mijn ver dienste. Het is een kwestie van teamwork. En wij heb ben een erg goad op elkaar ngespeeld team". Tenny Warmenhoven, die al 14 jaar met de topsporters van alle grote nationale sportbonden optrekt, heeft meer dingen na laten komen: onder andere zwembroeken, badsüippers, trainingshirtjes en vishengels. Vishengels waren naar men aannam in voldoende mate meegevoerd, maar het leek dat de voor raad niet voldoende was- Voornamelijk doordat er niet al teveel vertier was in het Waldhotel. En als „kostbare" dingen weg zijn, dan zorgde de Prinsenbekenaar onmid dellijk voor vervanging. „Zo was na een wedstrijd het blauwe broekje van Jan Jongbloed kwijtgeraakt. Hij was daar ontzettend aan ge hecht. Ik heb daarom meteen een ander laten bomen. En voor Van Hanegem had ik dezelfde dag nog een paar OUD-WERELDKAMPIOEN GRIJPT EUROP^ Het is oud-wereldkampioen slotte toch nog gelukt om zi Gantwarg in de laatste ronde Europese titel, die wereldkar niet verdedigde, te veroveren. Bij het ingaan van de voc Andreiko één punt achter O] men aannam de zege wel niet geven. Doch in de voorlaatste ondanks' veel voordeel tegen d niet winnen en ook de laatste r Nevio Zorn bracht alleen ma remise. Andreiko werd kampii van 22 punten ,uit 12 partijen mise toe aan Gantwarg en Gantwarg met 21 punten twee Frank Drost met 19 punten d ma met 15 punten vierde. We ten zien uit partijen van de pioen Andris Andreiko. De Fransman Antoine MéliiJ op de 20e zet 510? Het maken van liger auto's zou ei eens toe kunnen I het aantal verkee lukken steeds gro Er zon meer aand meer onderzoekj steed aan de mens) faktor, de bestuur wiens fouten de bi rijkste oorzaak vai Ter gelegenheid v onlangs in Engeland zonderheden vrijgege de BRV Basic Res tie van deze veilighe veiligheidseisen waai moeten voldoen en vj auto tenminste zou comfort, ruimte en uti| hedendaagse wagens. In dit opzicht wijkt de van Renault af van de ligheidsauto's van versct lende andere concerns w men ESV d.i. Experimer Safety Vehicles bouwt, waai de veiligheidseisen vooi staan en waarbij wordt uitg gaan van de gedachte dat fc stuurder en passagiers conce sies zullen moeten doen. Voordat Renault de BRV de tekentafel zette heeft m eerst 2000 verkeersongeval! nauwlettend geanalyseerd dat leidde tot een diepgaai onderzoek naar de overee komst tussen metingen nj proefpoppen en de werkelij. heid. Een intensief biomech nisch onderzoek, dat aansh op de praktijkervaringen v de ongevals-analyse too aan dat in volgorde v kwetsbaarheid bij ongsvalli de borstkas voorop staat, volgd door het bekken en hoofd. Ook werd onderzoc hoe bepaalde materialen, rr name constructie-details, zit gedragen bij snelle ve vorming en wat de gevolgf zijn van ongelijkvormighe van de bij een botsing betrol ken voertuigen. Momenie wordt ook de relatie voe ganger-auto onderzocht on dat een zeer groot aantal d( den en ernstig gewonde voe' gangers zijn die met 'n ri dende auto in aanraking k| men. Uiteindelijk kwam Renault t> de constructie _yan een mie denklasser met" de voor Ré Natuurlijk maakte Andreik partij door 2722 (18x27) 3 (27x47) 38—32 (47x29) 32—28 geeft het op. Tegen Marcel Bottero uit met zwart spelend zien wat z mag. Zaterdag 6 juli 1974 Dokter Frits Kessel, die in feite niet veel te doen kreeg in Hiltrup, omdat er weinig ernstige blessures voor kwamen. HENNY WARMENHOVEN REGEERT IN GEWELF (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Henny War menhoven, de salespromo- tor van Borsumy Sport b. v. uit Etten-Leur, die op verzoek van zijn directeur het Nederlands elftal be geleidt, heeft het nut van zijn aanwezigheid bij Oranje al verschillende malen aangetoond. De 40- jarige in Prinsenbeek wo nende Warmenhoven, die verantwoordelijk is voor alles wat de spelers dra gen en die regeert in een keldergewelf, dat zo goed en zo kwaad als dat ging als magazijn werd inge richt, heeft voor elk pro bleem een oplossing bij de hand. Bij-voorbeeld bij de gelegen heid dat de voorraad Oranje shirtjes uitgeput dreigde te raken. Hennie Warmemhio- ven: „We hadden een royaal aantal shirtjes meegenomen die met nummer 14 het meest, omdat J-ohan nogal wat verplichtingen heeft en we had-den al een risico ingebouwd. Zo hadden we bijvoorbeeld rekening gehou den met het feit dat de spe lers de Shirtjes na de wed strijd meestal ruilen. Maar doordat Nederland zo ver kwam, het steeds in de oran je shirts mocht spelen en er een aantal shirts gepiept wa ren, dreigde er vorige week een tekort te komen van en kele nummers. Toen is er speciaal iemand van Borsu my naar Zuid-Frankrijk ge reden om de daar gefabri ceerde shirtjes op te halen. Bij expresse-vervoer per trein had het altijd nog vier tot tien da-gen geduurd. Bij Traimex in Sprang-Capelle hebben ze daarna een nacht overgewerkt om de leeuwen en de nummers ér op te maken, want het moest ook nog drogen. En zondag bracht iemand van ons de shirtjes per auto naar Gel- sen'kirchen, waar ze mooi op tijd voor de wedstrijd waren. Michels was er bijzonder te- (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Volgens dok ter Frits Kessel (36), het hoofd van het medische team van Oranje, wordt het Nederlands elftal door opvallend weinig ernstige blessures getroffen. „Het is belachelijk weinig", al dus dokter Kessel. „De praktijk is meestal bij een dergelijk zwaar toernooi als het wereldkampioen schap toch is, dat er een tot anderhalve speler per wedstrijd afvalt. En nu hebben we niet één speler met een ernstige blessure". Dokter Kessel wil het feit dat Nederland tot nu toe bespaard is gebleven van verwondingen die niet in korte tijd herstellen bepaald niet alleen toeschrijven aan geluk. „Het is niet helemaal Oranje-kok Henk Post, die in Hiltrup erg veel „blik" in zijn eten heeft moeten doen. GEEN KWALITEIT NIET alleen de spelers en de technische staf van Oranje hebben voor de suc cessen in West-Duitsland gezorgd. Rond het Neder lands elftal dwaalde ook nog een aantal anoniemen, die echter hard nodig wa ren om de zaken goed te la ten verlopen. Onze sportre dacteur HEIN GROOTHUIS reisde deze week naar het Oranje-trainingskamp in Hiltrup om met -enkelen van hen te praten. Het resultaat vindt u op deze pagina. nieuwe schoenen, naidat die van hem door een fan. uit zijn tas waren gestolen. Ze pikken hier bij het leven. Als je je tas neerzet en je draait je even om, dan is hij het volgend ogenblik ver dwenen". Maar er zijn niet alleen men sen die erop uit zijn om gratis aan door Oranje-spelers ge dragen kleding te komen. Henny W-armenh-oven: „De mensen willen er een vermo gen voor geven. Het is onge lofelijk. Ilk ben ik weet niet hoe vaak aangeklampt door mensen, die me geld voor kledingstukken wilden ge ven. Ejn uit Nederland heb ben veel mensen ervoor op gebeld of een brief geschre ven". Hoewel de schoenen uiter aard het meest te lijdien heb ben in zo'n werelkampioen- schap, gaan die het langst mee. Maar dat komt door een soort bijgeloof. Henny War menhoven: „De spelers zijn enorm zuinig op hun schoe nen. Ze willen allemaal spe len op de schoenen, waarop ze de eerste wedstrijd ook gespeeld hebben". En hij wijst op een paar schoenen, die bijna tot op de draad versleten zijn (op de punten vertoont het leer het begin van een gapend gat), „die zijn van Wim van Ha negem. Hij wil voor geen geld van de wereld een an der paar aan. Hij zei tegen mij: er zit een ingebouwd effect in- Die gozer heeft uit drukkingen, waar je je dood om lacht". Henny Warmenhoven zit ui teraard niet alleen in Duits land om het de spelers naar hun zin te maken. Het gaat natuurlijk in de eerste plaats om de promoting van Borsu my en het merk A-didas, dat alle zestien landen voor de eindronde „aankleedde". Zo wel Borsumy als Ad-idas kan nu reeds zeggen dat zij wel heeft gevaren bij het wereld kampioenschap. Henny Warmenhoven: „Bij Borsumy is geen Oranje-shirt meer te krijgen. Zoveel vraag is ernaar. De kinderen willen nu zelfs al met een oranje-shirt inplaats van een pyama naar bed. En de drie strepen van Adidas zijn er ook meer ingekomen. Adidas heeft alles zo goed geregeld dat Michels opmerkte dat het hem verbaasde dat het wc- papier nog niet van Adidas was". een dat ik in jiuii bij hein zou beginnen. In de loop van het jaar .s daarna de beslis sing genomen dat ik het he lemaal van hem zou overne men". Spijt heeft dokter Kessel nooit van die stap gehad. „Het is een afwisselende, plezierig gevulde baan. Het is alleen een beetje gekke benadering. Je moet be houdens blessures hitgaam van het gezonde. En dii'e ge zonde toestand moet je zien te handhaven of zo mogelijk te verbeteren. Dat ligt bij een huisarts heel anders. Maar ook een huisarts komt niiiet met alles uit de oplei ding in aanraking". Een ander groot verschil tus sen zijn werk en de praktijk van een huisarts is volgens Kessel ook mentaliteitsver- schil tussen zijn spelers en de normale burger-patiënten. „In de normale maatschappij wordt nogal veel gesimu leerd. Dat merk je aan de volle wachtkamers op maam- toeval. Op eljk niveau heb je pieken in het ontstaan van blessures: kort voor de pauze en de laatste twintig minu ten. Die blessures komen dan meestal voort uit vermoeid heid. Wij hebben daar nu geen last van door de uitste kende wedstrijdconditie, die is opgebowd uit. de conditie van de spelers aan het slot van de competitie, de condi tietraining van Michels en de reeks wedstrijden voor het wereldkampioenschap be gon". Frits Kessel, die 3 juli pre cies zes jaar in dienst van de KNVB was, wilde voor hij de sportgeneeskunde indook aanvankelijk huisarts worden en nog later gynaecoloog. „Verloskunde bleek echter te zwaar voor mij te zijn om 24 uur per dag te doen. Daar zou bij mij niets van terecht gekomen zijn. Op een gege ven ogenblik belde ik eenf met dokter Mosterd, mijn voorganger bij de KNVB Hij zou dat jaar naar de Olympische Spelen in Mexi co gaan en wij kwamen na twee, drie gesprekken over dag. In de sport is het juist het omgekeerde. Klachten worden nogal eens wegge drukt. Behalve bij spelers van de ploeg die verliest. Die barsten van de klachten. Spelers van de winnende ploeg willen echter nog wel een onbekommerd met een forse blessure de kleedkamer uitstappen". Te lang doorlopen met bles sures komt volgens Kessel bij de topspelers evenwel niet voor. „Op het niveau van de spelers van het Ne derlands elftal gebeurt het niet. Maar in het lager voet bal m Nederland, ook in het betaalde voetbal, is het sche ring en inslag. En bij die clubs worden de spelers na een blessure ook vaak niet goed aangepakt Na vijf. zes weken rust krijgen ze vaak meteen dezelfde training als de ande>-en er dan is het na vijf minuten weer mis. Zul ke zaken veroorzaken eer oechseizoen. Een woord dat ri°enliik niet bestaat, want het is gewoon een slechte opvang tussen de huisarts specialist en de club" KOK POST: zit en die op het KNVB- sport centrum dikwijls in zijn eentje een diner voor tegen de honderd personen bereid, heeft voorgesteld om verse etenswaren uit Nederland over te laten komen. Zo stuitte het hem tegen de borst de in zijn ogen infe rieure spullen klaar ie ma ken. „Maar dat wilden ze om de een of andere reden niet", aldus Post, die bij het ver trek uit Nederland wei het een en ander meenam. Dat beperkte zich evenwel tot broodbeleg. „Ik heb wat pin dakaas en hagelslag meege nomen. Want dat kennen ze hier niet". Henk Post heeft zich geen moment verveeld in de paar weken bij het Nederlands elftal. „Ik heb het er niet zo geweldig druk mee gehad. Van het hotel zorgden ze bij voorbeeld voor het ontbijt. Ik stond dan wel in de keu ken te kijken. Maar ik hoef de mijn handen niet uit te steken. Met zo'n broodmaal tijd kan toch praktisch niets gebeuren. Als ik overdag eens niets te doen had, hielp ik de andere koks ze heb ben er 30 wat. Ik sprong bij als het druk was Bij het bereiden van de war me maaltijden, die hij sa menstelde In overleg met dokter Kessel, riep Henk Post steeds de verbazing op van zijn Duitse collega's. „Ze vonden het zo gek dat ik het Vlees in boter braadde. Ze gooiden alles in de olie. Maar als ik dat had gedaan, waren de spelers binnen een paar dagen leeggelopen". Maar Henk Post merkte naar zijn mening ook een gekke ge woonte van de Duitsers op. Post: „Zij trekken 300 liter bouillon van een paar kilo vlees. Die bouillon gebruiken ze dan voor de verschillende soepen, maar het vlees gooi en ze weg. Daarom moest ik ook steeds zelf soep maken, want zoiets als gehaktballet jes kennen ze ook niet. Als ik soep zonder vlees had la ten opdienen, had ik bonje met de jongens gekregen". Post maakte alleen het war me eten niet klaar als er na de wedstrijd gedineerd werd. „Ik ging mee naar alle wed strijden. Als er na de wed strijd echter gegeten werd, gaf ik het menu op en ver zorgde het hotel het. Na de wedstrijd kan er niet veel gebeuren. Maar vóór een wedstrijd zou ik dat niet uit handen hebben durven ge ven. Want sportmaaltiiden moet ik zelf doen", aldus Henk Post, die erg terugver langt naar de Hollandse kost. „Ik zal blij zijn als ik weer eens lekker bij mijn vrouw kan eten. En dan hoef ik er zelf niets aan te doen. Want miin vrouw kookt thuis al tijd" (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Kok Henk Post (39), al zeven jaar in vaste dienst van de KNVB op het sportcentrum in Zeist, vindt het werken in de Duitse keuken wat on dankbaar. „Dat komt", zegt hij in een vrij ogenblik in het Waldhotel in Hiltrup, „doordat ze hier geen kwa liteitsspullen hebben. Neem het vlees. Het is wel goed. Maar het is geen Hollandse kwaliteit. Er zit geen sap in. Het is ge woon niet vers. Alles komt hier vacuüm verpakt aan. Verder zijn de groenten hier zeer beperkt. Naast de sla is alleen de bloem kool vers. Het is daarom een beetje aanrommelen. Je moet er als groente hij- na steeds wel blikspul hij- nemen. Let wel: ik wil dit hotel niet afkraken. Het is een gewoonte in Duitsland. Maar het valt je wel tegen als je de Hollandse keuken gewend bent". Henk Post, die al van zijn dertiende jaar af in het vak

de Stem | 1974 | | pagina 16