JAÏ3VI74 Van Hanegem uniek binnen en buiten het voetbalveld „KROMME": EEN ECHTE ZEEUW KNVB kan geen kwaad meer doen BUITENLANDSE PERS TEVREDEN OVER BOND n larlton, der tmtÊ Zaterdag 6 juli 1974 Willem van Hanegem in het Oranje-tminingskamp te Hiftrup. De Feyenoorder wil en kan zijn Zeemvse afkomst niet reptooch? W.K. VOETBAL DOOR: HARRY VERMEULEN paikt en met je lichaam de bal afschermt beeft grote indruk gemaakt. Bovendien vinden zij het fenomenaal hoe je die kromme passes kunt geven. Zij zouden >er 'gelid voor willen geven om zo'n speler in Enge land te hebben. Jouw linker voet is onbetaalbaar",aldus de Engelsman. „Zeg maar", ant woordde De Kromme, „dat ik totaal niet tevreden ben over mijn eigen spel. Ik vind dat ik het tot nu toe niet best heb gedaan. Dat (komt omdat ik mijn eigen speltype nog niet heb kunnen spelen. I'k speel nu in dienst van bet team. Dat is niet erg, want deze succes sen zijn ook voor mij belang rijk. Maar door de opdrachten die ik te vervolden fcrijtg, gaat er voor mij veel spelvreugde verloren. Slechts tegen de Ar gentijnen heb ik enigszins kunnen spelen zoals ik wou. Toen draaide het ook lekker". Na deze redevoering gaf hij de Engelsman nog heel tac tisch een gevoel van Britse waarde mee, door te verklaren dat hij Biilly Bremner bewon derde. „De manier waarop die kleine Schot speelt, staat me wel aan. Hij is loeihard en het is een grote komediant, maar in het voetbal is het wel eens noodzakelijk om zo te spelen. Tegen de Bulgaren moest ik ook een keiharde tegenstander uitschakelen. Dat kan helaas niet altijd op 'een Eieve manier gebeuren". De reactie van de hoogstver- wonjderde Emgefemamc „Als Van Hanegem nu zegt dat hij niet igoed draait, zou ik hem wel eens op zijn best willen zien". Al is Van Hanegem nuchter, een ding heeft hem tijdbns dit WIK bijzonder geïmponeerd; die houding van bet Neder landse supportersitegioen. „Ik vond het voor deze aanhang erg fijn dat we het in dit toer nooi zo goed hebben gedaan. Als je die aanmoedigingen van die supporters hoorde, dachten wij: deze supporters kunnen wij niet teleurstellen. Mij doet het verder niet zoveel. Ook niet het Wilhelmus. Ik zing het wel mee, en ik vind het wel geinig dat dik ook de ande ren aan het zingen heb kun nen krijgen. Maar ik doe dat niet zozeer omdat 't het volks lied is, alswel om die eenheid die er in het elftal heerst tot uitdrukking te brengen. Maar zelf sta ik nooit lang bij grote successen stil. Toen ik met Feyenoord de Cup veroverde was ik geweldig blij. Dat duurt maar een paar uur, dan is het voor mij weer over". Willem van Hanegem, nuchter en realistisch, maar niettemin een unieke figuur op en bui ten het voetbalveld. (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Wie had het voor het wereldkampioenschap voor mogelijk gehouden dat Willem van Hanegem een van de grote uitblinkers in de geweldig draaiende Neder landse ploeg zou worden? Aangenomen mag worden dat dat er slechts weinigi zijn. De omstandigheden waarin „De Kromme" aan het WK moest beginnen waren dan ook weinig aantrekkelijk voor een profvoetballer die zich in een dergelijk zwaar toer nooi moet manifesteren. Van Hanegem lag, terwjjl de oefencampagne van het Neder lands elftal al aan de gang was, voor de zoveelste keer in conflict met het Feyenoord - bestuur en trainer Wiel Coerver. Van Hanegem,' die zijn hele voetbalcarrière door on enigheid heeft gehad met trainers en clubleiders (Ernst Happel en Kurt Linder als trai ner van Xerxes kunnen daarvan meepraten), had zich volgens Coerver én het bestuur van Feyenoord in het afgelopen seizoen niet voldoende ingespannen. Het conflict liep zo hoog op, dat Van Hanegem te verstaan werd gegeven dat zijn vertrek bij Feyenoord niet onwelkom zou zijn. ien miljoen gulden Zodra diit wereldkundig werd kwam het Feyenoordlegioen in opstand. Zij wilden hun mate loos populaire middenvelder voor geen geld van de wereld missen. „Zonder Willem is Feyenoord geen Feyenoord meer", sohreeiuiwdlen diep ver ontwaardigde Rotterdamse supporters. Deze reacties maakten indruk op het Rotter damse bestuurscollege. De zaak werd uitgepraat en Wil lem bleef. De populariteit bij het voetbalvolik is Van Hane gem niet komen aanwaaien. De in Breskens geboren, later naar Utrecht verhuisde en nu in Hendrik Ido Ambacht -wo nende Van Hanegem verloo chent zijn Zeeuwse volksaard niet. Hij is eerlijk, zegt immer onverbloemd de waarheid en heeft altijd! de neiging om voor de wakkeren op te ko men. Bovendien zorgt hij door zijn voortdurende grappen en grol len zowel op als buiten het veld ook voor de komische noot in het doodernstige voet- balgebeuren en ook dat waar deren de supporters. Legenda risch is bijvoorbeeld zijn ant woord op de uitspraak van Feyenoords bestuurslid Fred Blankemeyer, die in een boze bui had .gezegd: „Wanneer Willem van Hanegem voor de 25ste keer uitvalt dit seizoen, stuur iik hem een bos bloe- men". Waarop Van Hanegem onverstoorbaar antwoordde' „Ik heb Blankemeyer toch ook geen bloemen (gestuurd toen hij voor de 26ste keer een miskoop had gedaan?" Dat is typisch Van Hanegem. Door deze eerlijke en open instelling is Willem van Hane gem ook erg in tel bij sport journalisten. Van Hanegem is nooit te beroerd om te spre ken. Bij persconferenties is hij het eerst aanwezig en vertrekt hij het laatst en door zijn recht-toe-recht-aanJhouding zorgt hij immer voor aantrek kelijk leesvoer. Wiel Coerver verzuchtte eens: „Van Banegeim kan alle sport journalisten om zijn pink win den. Alles wat hij zegt wordt als waarheid aangenomen e' komt in de krant". Uiteraar een niet terechte reactie, wan Van Hanegem heeft nu een maal dat gevoel voor public teit waarin ook Cruyff zo uit blinkt. Wie nu verwacht dat Van Hanegem ziidh door deze populariteit laat verblinden, heeft hiet volkomen mis. De Kromme is niu eenmaal een geboren kankeraar en hij trekt deze lijn, oprecht als hij is, ook consequent voor zichzelf door. Het aantal keren dat Van Hanegem tevreden is over zijn eigen spel kan geteld worden. Wil hij over de ploeg in zijn totaliteit nog wel eens waarderend spreken, wanneer zijn eigen prestaties ter spra ke komen, dan is hij kritisch. Tijdiens een diriehoeksgesprek met Van Hanegem, ©en Engel se journalist en iuiw verslagge ver verbaasde hij die Engels man mateloos met zijn zelfkri tiek. Deze had Van Hanegem vol trots de complimenten overgebracht van een zestal Engelse managers (waaronder Barbie Mee en Dave Sexton), die om de nodige vakkennis op te doen een aantal wed strijden van het Nederlands elftal hadden bezocht. „Ze vonden jou de beste mid denvelder van heel Europa", zei de Engelse journalist. „De manier waarop je de bal aam- denland. „In de post was alles te vinden wat je je maar kunt voorstellen", zegt Hamstra. „Er waren ontroerende brie ven- collages, tekeningen en complete werkstukken van tal van scholen. En de vraag om handtekeningen op de meest vreemde voorwerpen was enorm. Ook allerlei raadgevin gen ten aanzien van de tactiek en waarschuwingen over de tegenstanders kwamen hier dagelijks binnen. Als ik moet schatten denk ik dat per dag zo'n 300 stukken post binnen kwamen. En alles is afgewerkt en beantwoord. Er was ook een brief met een bankbiljet van honderd gulden ingeslo ten. Bestemd voor Piet Keizer. Het verzoek luidde: „Piet, dat is voor jou persoonlijk, dus je moet dit geld niet in de pot stoppen". En ik weet dat wij het eniiige land zijn geweest dat bedankbrieven heeft ge stuurd aan al di'e mensen die ons ontvangen hebben Hamstra kan nu zijn organisa tieschema opbergen. Met vreugde in zijn hart, want het schema klopte perfect. „Och", meent hij, „schema's zijn al tijd hetzelfde. Het is een kwestie van goed organiseren. Ik heb twee gesprekken voor uit gehad met de Duitse pers chef dr. Gerhard. Toen heb ik potlood en papier gepakt, ben gaan denken, heb iets op napier gezet, dat uitgewerlrt en toen kon er vrijwel niets meer mis gaan". (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP De Konink lijke Nederlandse Voetbal bond heeft zich in Duitsland deze weken enige faam be zorgd. Was en is de KNVB in Nederland (nog) steeds een voorwerp van kritiek, de buitenlandse pers kan nu geen kwaad woord meer ho ren over onze bond. Kort om: de KNVB heeft haar hart gestolen. Want het is een feit: de voetbalbond heeft zich tijdens dit WK- toernooi goed verkocht, aan een uitstekende self- en Holland-promotion gewerkt .Verken tal van andere deei- ïemende landen aan het WK- .oernooi met louteir en alleen een woordvoerder, de KNVB leeft deze zaak veel slimme) aangepakt en zich daardoor raar buiten uit beter verkocht. Het vestigen van een zoge noemd WK-bureau in het trai ningskamp in Hiltrup, het vrijwel dagelijks organiseren van een persinstuif en het bij uitzondering maken van afspraken met spelers voor in terviews bleken gouden gre pen te zijn geweest van Hans Hamstra, hoofd voorlichting en public relation van de KNVB. De 54-jarige Hamstra is pas kort bij de KNVB in dienst. Hij werd vrij onopgemerkt binnengehaald in het sportcen trum van Zeist en al spoedig bleek: onbekend maakt onbe mind. Hamstra kreeg kolom men minder goede publiciteit en zijn benoeming werd aller- wege aangevochten. Hamstra ging echter zijn eigen weg en werd meteen geconfronteerd met de voorbereiding van het wereldkampioenschap. Nu. na vier weken samenge werkt te hebben met Ham stra en zijn WK-bureau, waarover Henk Burtgwal de supervisie heeft, kan men al leen maar goede dingen ver tellen over de werkzaamheden die hij verrichtte en liet ver richten. Hans Hamstra wi'l echter de eer en de lof niet alleen opstrijken. Biij wijst ook naar Evert Grifhorst, de nan die contact hield met de Nederlandse pers- naar mej. Andries, mej. Meuleman en mej. Koning, de secretaresses vari het WK-bureau. „Ook zij hebben zich deze we ken het l'aplazanus gewerkt", zegt Hamstra. „Soms waren we tot twaalf uur 's nachts in de weer om alle correspon dentie af te werken, verzoe ken te honoreren en de con tacten met de perscentra in Duitsland te onderhouden. Maar we hebben het met zijn vijven redelijk kunnen ver werken". Het WK-bureau heeft veel eer ingelegd met het dagelijks verstrekken van een dagpro gramma, waarmee de geïnte resseerden werden geïnfor meerd hoe de spelers hun tijd verbeidden. Dit programma werd in vier talen verstrekt. En helemaal hoteldebotel ble ken de buitenlandse journalis ten over de persinstuif, waar op men vrijelijk kon spreken met welke speler of begelei der van Oianje dan ook. Ham stra daarover: „We hebben deze instuif samen met d'e Ne derlandse sportpers en trainer M'iohels in de steigers gezet. We hebben getracht de sfeer van huis mee te nemen en een stuk sociaal verkeer ook voor de spelers te schep pen. Ik herinner me nog dat i'k voor de eerste maal in het Waldhotel kwam om een en ander te regelen. Men wilde toen rond het hotel een me tershoge schutting zetten om de politie te helpen in haar veiligheidsmaatregelen. Geluk kig hebben we de verantwoor delijke instanties kunnen overtuigen dat dit niet kon We wilden niet hebben dat iedereen zou zeggen: je nadert een fort". Het WK-burea'u heeft het ie dere daig verschrikkeliik druk rTf»Hq(T nnV TTiö+ lncvf ken van fanmail vanuit Ne- De PR-man van de KNVB Hamstra, die goed werk heeft verricht voor de KNVB in West-Duitsland.

de Stem | 1974 | | pagina 15