Brazilië: opnieuw geen groots spel IAIM74 SPELERSRAPPORT DDR GEDEKLASSEERD Van minuut tot minuut Lotto Wim Rijsbermen en zijn dorst GORSKI: „WIJ HADDEN MEER GERUK" JMnus Michels: Jij Oostduitsers vergeleken speelt Italië aanvallend" Johan Neeskens „Rivelüno komt niet aan vrije trappen toe TOTO 51 Keizer: Oostduitsers stonden te trillen 1 Standen 1 sport X GEORGf KNOBEL «DE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 1 JULI 1974 DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen .en ;end Lato De Poolse topscorer .knikte" de bal achter de kansloze Maric en zorgde daarmee voor zijn zesde doelpunt in het toernooi. Met die gouden treffer verzeker den de Polen zich nagenoeg van een reis naar het eind station Miinchen. Of de ploeg daar in de finale of in de strijd om de derde en vierde plaats zal uitkomen hangt af van het woensdag in Frank furt te spelen duel tegen West-Duitsland. Lato had Polen in de 65ste minuut, twee minuten na zijn doelpunt, al meteen in veilige haven kunnen bren gen. Hij verscheen alleen voor Maric maar de Joego slavische doelman bleek een fractie van een seconde snel ler. Aan de andere kant kreeg Karasi nog een goede mogelijkheid maar naarmate de minuten verstreken werd het duidelijk dat Joegoslavië ook in zijn tweede wedstrijd voor de tweede ronde zonder punten zou blijven en daar mee uitgeschakeld zou wor den. wijl Gorgon juichend toeloopt (Van onze speciale verslaggever 1 GELSENKIR- CHEN -fjWim Rijsbergen. de gisteren weer zo voortreffelijk spelende Feyenoorder, heeft zo zijn eigen zienswijze op dit wereldkampioenschap. Gisteren zei hij: „Voor de wedstrijd tegen de Oostduitsers heb ik alleen maar „Sparwasser" ge dronken; voor het duel van woensdagavond tegen Brazilië zal ik het de hele dag op Braziliaanse koffie houden, dan kan ik uiteindelijk in Miinchen mogelijk tegen West-Duitsland volop bier uit Beieren drinken". (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Hieronder volgen enige meningen over de wedstrijd Joegoslavië - Po len. MILJAN MILJANIC, coach van Joegoslavië: „Het ontbre ken van Dzajic en de blessure van Oblak tijdens de wed strijd is voor mijn ploeg een psygologisch nadeel geweest. Het betekende tevens een doorkruising van mijn takti- sehe plannen, omdat de plaats vervangers de opdrachten van de steunpilaren van het team niet konden volbrengen. Polen heeft een overtuigend team en benadert het totaalvoetbal van Nederland behoorlijk. KAZIMIERZ GORSKI, co ach van Polen: „Ik ben onder de indruk. Wij hebben alle vijf wedstrijden in dit toer nooi gewonnen. Iets waartoe geen enkel ander team in staat is gebleken. Vergeleken met de wedstrijd tegen Zweden heb ik een verbetering waar genomen. Wij beschikten van daag over meer kracht. Joe goslavië was een erg goede tegenstander, maar wij hadden meer geluk. Onze beste mo menten waren in het begin e» aan het einde van de wed strijd. 0 ]Uet een keiharde kopbal brengt Jairzinho de stand op 21. (Van een onzer vers) verslagge- GELSENKIRCHEN Aan Rinus Michels was het giste ren niet te merken dat hij na bliksembezoek bij de bekerfinale Real Madrid - FC Barcelona maar weinig nachtrust had ge noten. Monter en fris kwam de Oranje-supervisor tegenover de weer rnim vertegenwoor- internationale sport pers te zitten, na afloop van Nederland - Oost-Duitsland. En Michels was hoe kan het ook anders met zo'n goed spelend Nederlands elftal ook uitzonderlijk goed ge luimd. Daarnaast nam hij alle tijd over bepaalde zaken naast de strijd tegen de DDR uit te weiden. Maar Michels ditmaal ook verder. Durfde nu zelfs hardop te zeggen dat Nederland aan de finale in Miinchen mag gaan taken. Michels zei het op zijn eigen manier: „De strijd »in de derde en vierde plaats wordt op zaterdag gespeeld en de finale op zondag. En aangezien wij geen joods elf tal hebben, voelen wij er bij zonder veel voor om juist op zondag te spelen". «Wij hebben geen religieuze bozwaren tegen de zondag". Maar voor Rinus Michels tot uitspraak kwam, had een vrijwel vernietigende mening verkondigd over het Oostduitse spel. „Als men Oostduitse ploeg verge lijkt met het Italiaanse elftal spelen de mannen uit Italië zelfs nog aanvallend voetbal". Met deze krachtterm besloot Michels zijn verklaring over het zo op het oog wat teleur stellende spel van de Oranje- Mannen. „Tegen deze ploeg was gewoon niet te voetbal len. Je moest de bal maar in "et elftal zien te houden en dan blijf je elkaar altijd Maar die bal toespelen. De spelers hebber, het echter niet zo bont gemaakt dat ze ook nog doelman Jong bloed in het spel hebben be trokken. Dat konden ze ook niet doen met zoveel enthou siaste Nederlandse suppor ters op de tribunes Michels was diep teleurge steld over hetgeen de Oost- nuitsers als tegenprestatie le verden. Zelfs toen ze met 1- J achter kwamen te staan hebben ze alleen maar ge probeerd om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. En in zo'n kleine ruimte in het strafschopgebied van de te genstander is het altijd moei lijk om tot scoren te komen. Maar we hebben in ieder geval van de weinige echte doelrijpe kansen er twee schitterend benut. En dat is dan toch nog een goed resul taat. Zeker omdat van de twee ploegen die ditmaal streden er slechts één elftal echt wilde voetballen. En dat was Nederland. De Oostduit sers hebben alleen op onze fouten gewacht en die zijn er gelukkig niet gekomen". Komende woensdag ver wacht Rinus ivuchels in het Westfalenstadion van Dort mund een volslagen andere strijd. Michels: „Door de re sultaten van deze tweede speeldag in de tweede finale ronde hebben wij al aan een gelijkspel tegen Brazilië vol doende om zeker te zijn van een plaats in de finale. En dat geeft de jongens natuur lijk erg veel rust. Brazilië zal tegen ons aanvallend moeten spelen, en dat geeft iedere tegenstander van een Zuida- merikaanse ploeg ook gelijk mogelijkheden om aanval lend gevaarlijk te worden. Daarom kan Brazilië - Neder land een fijne avond worden. Niet te vergelijken met dit Oost-Duitsland. De 4-0 tegen Argentinië en de 2-0 tegen de DDR hebben ons in ieder geval een geweldig, belang rijk en misschien ook wel doorslaggevend doelsaldo in de groep bezorgd". Het niet zo opvallende spel van Johan Cruyff leidde er toe dat een Engelse journa list de vraag stelde: „Heeft Johan Cruyff vandaag niet teleurgesteld Michels lachte en antwoordde: „Ja, dat is zo, daar krijgt hij straf voor". Om later echter se rieus te zeggen: „Het spel van Cruyff is van grote waarde voor de ploeg ge weest. Hij heeft dikwijls de gaten getrokken voor de spc Iers. De acties die Cruyff ditmaal liet zien op de mo menten dat hij niet aan de bal was, waren net zo gran dioos als ziin snel met de bal aan de voet in het duel tegen Argentinië. De straf voor Cruvff zal dus wel meeval len". (Van onze speciale verslaggever) HANNOVER Brazilië heeft Miinchen bereikt. De drie voudige wereldkampioen heeft door in Hannover Argen tinië met 21 te verslaan de wereldtitel in het bereik ge houden. Niet door voortreffelijk voetbal. Eerder in een zeker het eerste half uur vrij matige wedstrijd waarin de Brazilianen door individuele prestaties juist iets heter waren dan hun tegenstanders. DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen (ADVERTENTIE) Coadh Ladislao Cap had in vergelijking met de ploeg die met 0—4 van Nederland ver loor zijn formatie op vijf plaatsen gewijzigd. De ge schorst geweest zijnde Carlos Babinton keerde terug, even als Brindiisi, die slechts in de eerste wedstrijd van het toer nooi een helft had gespeeld. Voorts had hij Glaria, Kempes tegen Nederland beiden wisselspeler en Bargas in zijn elftal opgenomen. De opzet van Cap was dat Brindisi en Babington in het middenveld voldoende vrijheid zouden kunnen krijgen om de aanvallen op te bouwen. Brin disi, die al vele weken uit Vorm is, kwam ook nu niet tot een glanzende prestatie. Daar door stond die blonde Babing ton voor een heel zware opga ve. De Argentijn speelde sterk, doch kon niet voorko men dat het middenveld gro tendeels in bezit kwam van de Brzilianen, die met dezelfde ploeg aantraden als vier dagen geleden tegen Oost-Duits land. De individuele prestaties van spitsspeler Jairzinho, Pau lo Caesar, de voortreffelijke opkomende Dirceu alsmede de Verdedigers Pereira en Ze Ma ria maakten dat de Brazilia nen de wedstrijd in het met 38.000 toeschouwers nog niet voor tweederde gevulde Nie- dersachsenstadion na het eer ste half uur beheersten. Tot op dat moment hadden twee heel voorzichtige ploegen eikaars sterke en zwakke punten af getast zonder enig initiatief te nemen. Zonder de geblesseerde Ja- zolide bleef er van de aanvals- kracht van Argentinië weinig over. Ook al omdat Kempes zich niet waar maakte en Bal- buena te vaak terug moest om de verdediging te ondersteu nen. Snel werd Ayala een een zame figuur in de Argentijnse spits. Een snelle combinatie tussen Caesar en Rivelino scheen de ontmoeting na een matig eer ste half uur in de 32e minuut al te beslissen. Een keihard afstandsschot van Rivelino bracht de Brazilianen od 1 0. Argentinië dat nog geen re delijke aanval had kunnen op bouwen moest nu wel naar voren. Het succes bleef niet uit. Uit een vrije trap op de rand van het strafschopgebied scoorde Brindisi via de onder kant van de lat: 1i. Na de hervatting werd he* overwicht van de Brazilianen steeds nadrukkelijker. Cap had, om de aanval te verster ken, Houseman en Carrascosa in hiet veld gebracht. Dat ging ten koste van de defensieve kracht. Maar Cap moest een voudig winnen, dat was ziin enige kans. Vanuit de verdediging wer den de Braziliaanse aanvallen steeds weer opgebouwd. Het korte spel, waarin de Brazilia nen vrijwel constant volhard den, bood weinig mogelijkhe den. Wel werd de tegenstan der teruggedrongen, docb daardoor ontbrak tevens de ruimte om tot verrassende combinaties te komen. Toen de wereldkampioenen einde lijk de weg naar doelman Car- nevali zochten over de vleugel kwam het succes. De volko men vrij staande Jairzinho kopte de voorzet van de opge komen Ze Maria vijf minuten na rust hard in: 21. De beslissing was gevallen. Een ontmoedigd Argentinië heeft in dit Zuidamerikaanso duel noig wel wanhopig ge tracht aan te vallen, doch mis te daartoe de juiste spelers en de kracht. Als de formatie van Cap al eens gevaarlijk werd bleek de Argentijnse schutter na zijn solo niet meer in staat tot een gericht schot. Drie Argentijnse hoekschop pen in zes minuten gaven in de slotfase het vurige groepje supporters met de meterslange blauw-witte vlag achter het doel van Leao nog even nieu we hoop. Vergeefs. De man met het schot ontbrak ten enenmale in de Argentijnse formatie. Dit tegenspel gaf d» Brazilianen zonder ook verder maar in gevaar te zijn geweest alle gelegenheid de kleine, maar zo belangrijke voor, sprong met succes te verdedi gen. (Van onze speciale verslaggever) GELSENK1RCHEN Alom verbazing gisteren toen de namen van Wim Suurbier en Johan Neeskens genoemd werden in de opstelling van Oranje. Want zaterdagmor gen zag het er niet zo best uit met beide spelers. Wim Suurbier had last van zijn linkerknie, geblesseerd in hel duel tegen de Argentij nen, en Johan Neeskens suk kelde met een bloeduitstor ting in zijn kuitbeen. Zijn kuitbeen was vrijdag plotse ling stijf en dik geworden. Hij had woensdag namelijk een trap tegen zijn kuit ge kregen, die op dat moment niet pijnlijk was. Vrijdag eerst kwam de pijn boven. Het kuitbeen werd meteen ingepakt en zaterdag werd Johan Neeskens naar het zie kenhuis vervoerd om foto's te laten maken. Maar op de negatieven was niets te zien. Toen kwam Rinus Michels ï'i bet geweer. Zaterdagmorgen trainde hij een uur lang met Suurbier en Neeskens, liet hen veel schieten em praatte hen zelfvertrouwen in. Toen die training goed verliep. 0 Johan Neeskens (hier in duel met de Oostduitser Schnu- phase„Rivelino ligt er uit voor hij aan vrije trappen komt". was er niets meer aan het handje en speelden Neeskens en Suurbier, zoals men giste ren heeft kunnen zien. vrij uit. Een nu gaan we dan ook gewoon door", grapte Johan Neeskens. „Nu we zover hebben geschopt, wil ik niet alleen tegen de Brazilianen spelen, maar ook de finale lialen. Ik weet ook dat Rive lino sterk is in het nemen van vrije trappen. Maar we zullen er wel voor zorgen dat hij al uit het veld is voordat hij aan het nemen van vrije trappen toekomt". (Van onze speciale verslaggever) GELSENKERCHEN Jan Jongbloed heeft veel werk ge had. Deed dat weinige werk niet altij'd betrouwbaar. Stompte veel ballen weg. hij had duidelijk angst om de nat te bal te pakken. Was sterk in de timinig. Krol: Speelde een gave partij. Was iets minder aanvallend dan tegen Argentinië, maar toonde niettemin weer een van de beste linkervleugelverde digers ter wereld te zijn. Suurbier: Was belast met de uitschakeling van Martin Hof- mann. Hij gaf de jeugdige technisch knappe Hoffmann, niet alleen geen schijn van kans, maar kon zich ditmaal ook aan vallend uitleven. Haan: Sterke wedstrijd. Was briljant als organisator van do verdediging en ging ook veel vuldig mee naar voren. Rijsbergen: Zijn beste wed strijd tot nu toe. Hij gaf Spar wasser geen schijn van kans Was ditmaal ook sterk in de combinaties. Neeskens: Van blessure was niet veel te merken. De Nees ging voor de volle 100%. De grote uitblinker op het mid denveld. Jansen: Valt nooit bijzonder op. Hij continueert echter in het Nederlands elftal zijn ge weldige vorm die hij dit sei zoen bij Feyenoord heeft ge demonstreerd. Van Banegem: Werkte hard en viel op door zijn vernuftige passes. Rep: Speelde niet sterk. Werd ook niet veel in het spel be trokken. Bracht met plotselin ge acties toch af en toe gevaar voor de Oostduitsers. Rensenbrink: Heeft zijn keuze volledig waargemaakt. Liet zich niet aan de linksbuiten plaats binden. Doelpunt fraaie bekroning voor goede spel Cruyff: Was minder spelbepa- lend als anders, speelde niet temin toch een voortreffelijke partij. Austr. - Chili DDR W.-Duitsl. Zaïre - Brazilië Schotl. - Joegosl. Bulgarije - Nederl, Zweden - Uruguay Argentinië - Haïti Polen - Italië Djurgarden - Hamb. Osters - Hertha BSC Grassh. - Atvidab. X Slovan B. - Kais.l. X AIK Spart. Tr. HAMBURG (DPA) De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 13, 28, 30, 37, 43, 49. Reservegetal 1. Olympianum- mer 8162. (Van onze speciale verslaggever) GELSENKIRCHEN „Je kon het vanaf de reservebank duidelijk zien", zei Piet Keizer na afloop. „De Oostduitsers stonden te trillen op hun benen. Ongelooflijk, wat waren die mannen bang. Vooral voor Jopie (Johan Cruyff). Wat zijn me die jongens tegengevallen. En wat speelden wij weer goed. Geloof me, ik vind het helemaal niet erg dat ik nu niet speel. In zo'n elftal dat zo kundig voethalt en zijn tegenstander zijn wil op legt kun je alleen maar tegenval len. Nee hoor, Iaat mij maar zitten waar ik zit. Ik geniet ook zo van de wedstrijd". (Van onze speciale verslaggever) 8ste minuut Suurbier forceert eerste Ne derlandse corner. Rensenbrink kopt uit deze hoekschop de bal in, maar de bal wordt onderschept door de Oostduit ser Pommerenke. De bal in 't strafschopgebied komt uitein- dtelijik terecht bij Neeskens, die onberispelijk hard in schiet: 1-1. 11e minuut: Harde knal van Suurbier vliegt naast het doel. 12e minuut: „Bananenschot" van Van Hanegeim gaat naast. 16e minuut: Eerste corner van Oost-Duitsland, die genomen wordt door Hoffmann. Na enig heen en weergetrap schiet Lauck over. 18e minuut: Na een verkeerde terugspeelbal moet Jongbloed een geweldige sprint aanzetten op het gladde veld om nog juist een corner te voorkomen. 19e minuut: Na een fraaie pass van Van Hanegem en voorzet van Rensenbrink wordt Neeskens in het Oost duitse strafschopgebied door Schnupphase ten val gebracht. Arbiter Schreurer kent geen penalty toe. 26e minuut: Na ingooi van Cruyff gaat schot van Haan via Pommerenke corner. Na de hoekschop van Cruyff wordt de bal door Neeskens „gladjes" doorgekopt, maar doelman Croy doorziet de ac tie. 40ste minuut: Gevaarlijk schot van Oostduitser Hoffmann. Pas in tweede instantie stopt Jongbloed de bal. 49ste minuut: Na een goede actie van Rensenbrink forceert Wim Jansen een corner. 52 ste miuut. Onattent reageert Suurbier, waardoor Jongbloed ver buiten zijn strafschopge bied aan een avontuur moet beginnen. Zijn tegenstander, de Oostduitser Hoffmann ver speelt echter de scoringskans. 54ste minuut: Aanvaller Peter Ducke bij de DDR in de ploeg voor Löwe. 55ste minuut: Na foutieve pass van Ducke wordt Nederland via Cruyff en Jansen gevaar lijk Rep schiet in het zijnet. ,59ste minuut: Geweldige actie v.an Neeskens komt de bal te recht bij Rep die zeer attent het leder terugschuift naar Rensenbrinik, die vanaf zo'n 15 meter afstand deze combinatie van wereldniveau afrondt: 2-0. 65ste minuut: Weer zet de Oostduitse trainer Busehner een nieuwe aanvaller in. Lauck moet plaatsmaken voor Kreische. 81ste minuut: Drie schitteren de acties van Neeskens leiden helaas niet tot het derde doel punt van Nederland. 90ste minuut: Opnieuw is een overwinning bereikt. Het druipnatte Oranje-legioen kan naar Nederland teruggaan. Oranje zit bij de laatste vier van het wereldkampioenschap. Rivelino: maker van de openingsgoal. Op een verbijsterend sim pele manier heeft Oranje weer een hindernis opgeruimd op de weg naar het wereldkampi oenschap- Want zelfs de groot ste pessimist moet zich nu toch langzamerhand gaan af vragen wie deze perfect lo pende voetbalmachine nog al aan stoppen. De DDK dat een week geleden de gedoodverfde wereldkampioen van Duitsland klopte, en dat bekend staat om een aantal zeer gunstige ei genschappen, werd door dit Oranje, dat ditmaal nog niet eens in topvorm speelde, op een eenvoudige wijze gede- klasseerd tot een stel goedwil lende hardwerkende voetbal lers, die geen enkele keer de kans zagen de Nederlanders te verontrusten. Trouwens elke wedstrijd is hef toch weer op vallend hoe geen enkele aan val van de tegenpartij tot de Nederlandse goal kan geraken. Ook in deze wedstrijd is het gevaar voor Oranje beperkt gebleven tot een schot van grote afstand, dat heel even moeilijkheden leek te geven voor Jongbloed. Nu was het opbouwende spel van de DDR ook van dien aard, dat er aan vallend vrijwel niets uit kon komen. Telkens probeerde men vanuit de achterhoede met lange passes de voorhoede te bereiken, dit op zo'n door zichtige manier, dat iedereen vooruit al wist waar de bal terecht zou komen. Dit in te genstelling tot Nederland, dat naar believen het tempo wis selde, soms meer dan één mi nuut de bal steeds maar rond speelden, om dan plotseling een van de vele wegsprinten- de spelers in de diepte aan te spelen, hetgeen steeds direct gevaar, voor de tegenpartij in hield. Óndanks alle pessimisti sche berichten over het aantal toegangskaarten voor de Ne derlanders, leek het ook nu een thuiswedstrijd voor Oran je, zo mogelijk waren er nog meer supporters dan bi|j de vorige wedstrijden. En on- lanks de regen tijdens de hele wedstrijd was de ste-mming honderd procent. Begrijpelijk was, dat Nederland, vooral in de laatste fase, het rustig aan deed wat het kijkspel niet ten goede kwam, maar het doel de wedstrijd winnen was bereikt. Oranje is nu zeker bij de laat ste vier. Het is voor wie even terugdenkt aan de situatie am per vijf weken geleden een klein wonder.

de Stem | 1974 | | pagina 9