Helmut Schön zeer lang in onzekerheid Zege West-Duitsland op de Zweden geflatteerd IABIN/1 74 160.000 gulden op beter voor beiden! A.P.S. afd. AUTOGAS - BREDA ZEGE VAN POLEN NIET OVERTUIGEND Bra gee Watt is belangrijk als je een autoradio koopt Titel levert 6 watt is pas wat ORGELS Veel kansen Ontzetting Rinus Michels: „Bij Oostduitsers vergeleken speelt Italië aanvallend" GORSKI: „WIJ HADDEN MEER GELUK" 1 sport voor u en uw auto en., volkomen veilig PHILIPS TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 1 JULI 1974 DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen (Van onze speciale verslaggever) DUSSELDORP De kans op een finaleplaats voor West- Duitsland zit er nog steeds dik in. De pupillen van Helmut Schön hebben dit te danken aan de 4-2 overwinning ge flatteerd gisteravond in het volgepakte Rheinstadion in Dusseldorp op het moedige Zweden. Overtuigend ging het allerminst, want pas in de laatste fase van de strijd elf minuten voor tijd sloeg West-Duitsland toe, via Grabowski, nadat de Zweden lange tijd verdiend een 22 stand hadden kunnen vasthouden. Door een penalty benut door oeness in de laatste minuut werd het zelfs nog 42, maar dat betekende teveel voor de Westduitse ploeg, die woensdag met het eveneens nog ongeslagen Po len de grootste moeite zal krijgen. Doelman Sep Maier mocht d'an na afloop van het met 2 0 gewonnen duel tegen Joe goslavië optimistisch verklaren „nu zitten we in de finale ooik", zo ver is het nog lang niet. De Westduitse verdedi ging blijkt bij flinke druk wel degelijk kwetsbaar. Het had in het duel tegen de Zweden maair weinig gesoheeld of West-Duitsland had zijn twee de nederlaag te pakken gehad. Zweden, tegen Nederland al uitstekend op dreef, bleek over enkele nuchtere schutters te beschikken, die bij de ge vaarlijke counters op het juis te moment toeslaan. Dat West- Duitsland, fanatiek aangemoe digd door het enthousiaste thuisfront, dat na de zege op de Joegoslaven weer helemaal achter de elf van Schön staat, fel aanvallend zou beginnen zat er in en kwam ook uit. Beokenbauer en de zijnen draafden als gekken richting Zweden-doel, maar het team van coach „Afoy" Ericsson had zich massaal in het eigen strafschopgebied geposteerd. Het regende kansen voor de W«stduitsers, maar op het spekgladde terrein konden Muller in dit wereldtoer- nooi toch niet de gevaarlijke goaltjesdief Bonhof, Over- ath en Breitner sprongen er vrij royaal mee om. Met name Bonhof, de „optimist" die heeft aangekondigd graag Cruyff uit te willen schakelen als West-Duitsland tegen Ne derland komt te staan in de finale in München miste enke le unieke scoringskansen. Met Bonhof verscheen Müller alleen voor keeper Hellström, maar de voortreffe lijke Zweedse goalie redde magnifiek. Het was voor de Westduitsers om moedeloos van te worden. Vaak met alle geluk van de wereld hield de Zweedse defensie stand. Maar de Westduitse equipe moest ook attent blijven in verdedi gend opzicht, want uitblinker Edström, Sandberg en Eider- stedt op de flanken en Grahn als grote man op het midden veld waren zeer gevaarlijk bij hun counters. Zo kon het ge beuren dat in de 26ste minuut nationale rouw voor het West duitse publiek werd afgekon digd toen Edström vernieti gend uithaalde. Na een inzet van Trapper kopte Schwarzen- beck weg, precies voor de voeten van Edström, die in eens inknalde. Maier behoefde niet eens te reageren. De ver rassing leek compleet. Een Gerd Müller kopt tussen de Zweden Karlsson (links) en Ols- son in hard op doel. met de minuut somberder kij kende Helmut Schön, die het helemaal zo „schön" niet vond, kreeg steeds meer de zenuwen (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT De Brazilianen weten wat ze aan het einde van dit toer nooi kunnen verdienen. Op iedere speler van bonsch- coaeh Mario Zagalo ligt een bedrag van bijna 160.000 gul den te wachten, wanneer de titel wondt veroverd. Een tweede plaats telt niet voor de Brazilianen; voor die prestatie krijgen zij een nor male overwinningspremie van 15.000 gulden per speler. De premie voor de Brazi lianen is kort voor de aan vang van het duel tegen Ar gentinië bekend geworden. De president van de Braziliaanse voetbalbond en thans ook president van de FIFA, de Braziliaan Joa Havelange, is dit weekeinde weer naar West-Duitsland gekomen om speciaal getuige te zijn van het Zuidamerikaanse voet- baltreffen tussen Brazilië en Argentinië. Havelange maakte van die gelegenheid tevens gebruik om de definitieve premie van de voetbalbond bij de spelers openbaar t» maken. Het is nog niet zeker of Ha velange ook de komende da gen in West-Duitsland blijft en dus mogelijk ook de strijd in Dortmund tussen Nederland en Brazilië zal vol gen. Na het voor Brazilië mis lukte WK-toernooi in Enge land heeft Havelange, die toen alle Braziliaanse wed strijden heeft gezien, gezegd dat hij nooit meer een we- reldkampioenschaip van nabij 4 Ayala: stertjes. vn trek bij de kap- wil volgen. Zijn aanwezig heid zou de Brazilianen geen goed doen- Komende zater dag en zondag is Havelange in ieder geval weer in München. In München is een man gear resteerd. die voor ruim 100.000 gulden de zaak heeft opgelicht. Als lid van een tennisvereniging had hij de leden tor ;ezegd voor kaart jes te zorgen. De 48 leden van de club stortten het geld op de postrekening van de man, maar de kaartjes zijn nooit verschenen. De man wel plotseling verdwenen, tot de Spaanse politie (inge licht door Interpol) de man aan de Zuideuropese kust wegens bedrog arresteerde. Franz Beekenbauer heeft gis teren tegen Zweden z'n team genoot Berti Vogts een re cord ontnomen. De sterke vleuigelverdediger van Mönchengladbach had een serie van 39 achtereen ge speelde interlands op zijn naam. Tegen Zweden speelde Beekenbauer zijn 40ste inter land op een rij. De Argentijn Ayala begint hoe langer hoe meer plezier te krijgen in het spel, dat hij al dagenlang speelt rond het al of niet afknippen van zijn lange haren. Ayala heeft nu gezegd dat hij donderdag morgen zijn haren zal laten kortwieken. Ondertussen bie den steeds meer Westduitse kapstertjes zich aan om Aya la van zijn overtollige haar dracht te ontdoen. Ayala ont vangt iedereen op zijn hotel kamer (het Argentijnse trai ningskamp is allang niet meer een afgesloten vesting), maar de lengte van zijn haar is nog altijd hetzelfde geble ven. Voor de sluitingsceremonie van het wereldkampioen schap in het Olympisch Sta dion van München had men graag gebruik gemaakt van een aantal paraohutisten, die op spectaculaire wijze in het stadion hadden moeten lan den. De veiligheidsmensen zullen wel de Argentijn, maar niet de trammel toela ten. De Poolse doelman Tomas- zweski en de huidige topsco rer van het wereldtoernooi, zijn landgenoot Andrzey Szarmach, hebben van het zogenaamde provinciale be stuur in Baden-Wüttemberg geschenken gekregen. In Ba- den-Württemberg (de West duitse deelstaat waar de Po len sinds het begin van het WK-toernooi hun trainings kamp hebben) is men name lijk van mening dat Tomas- zewski de beste keeper en Szarmach de beste schutter na de eerste finaleronde is. Eind vorige week zijn plot seling 15 Russische sport journalisten in Frankfurt aangekomen. Na de uitslui ting van de Sowjet-Unie na het weigeren van het spelen van de wedstrijd in Santiago tegen Ohili, had de Russische sportpers aangekondigd het wereldkampioenschap te boycotten. Nu echter toch nog 15 sportverslaggevers naar West-Duitsland zijn ge komen, heeft de organisatie de publiciteitsmensen met open armen ontvangen en kregen de Russen alle be scheiden voor de beslissende slag in dit wereldkampioen schap. De Russen hadden voor de organisatoren ,bala- leika's" meegebracht en no digden verder alle mensen die het perscentrum Frank furt bemannen uit voor een „Russische avond" in de stad- bij het verrassend goede te genspel van de Zweden. Want Zweden bleef paniek zaaien in de Duitse defensie, waarin Beekenbauer zeer sterk speelde, maar waarin Vogts het heel moeilijk had met de garaffineerd spelende Sandberg en Edström, die el kaar blindelings weten te vin den. Maier kreeg nog enkele moeilijke schoten te verwer. ken van Augustsson en Grahn (uit een vrije trap", maar de schande van een grotere ach terstand bleef West-Duitsland bespaard. De afgang was toch al erg genoeg, want na het .schok kende" verlies tegen de DDR heeft S chön niet de minste behoefte aan meer presentjes in de vorm van nederlagen. De tweede helft begon ui terst sensationeel. Terwijl de Zweedse muur vijfenveertig minuten Westduits gebeuk had weerstaan soms met hiet nodige kunst- en vliegwerk sloeg West-Duitsland in de vijfde minuut ineens ongena dig hard toe. Een schot van Müller, de eeuwige stoorzen der, werd weggewerkt, maar de bal werd onderschept door Overath die de kansen van West-Duitsland op de finale in München weer od deze wereld terugbracht. Tegen zijn om haal was Helström kansloos. De brigade van Schön, geïn spireerd door deze treffer drukte meteen door. Nog in dezelfde minuut belandde de bal bij Müller, die het leer op de voet van Bonhof deponeer de en de nog niet van de schrik herstelde Helström was opnieuw een geslagen Zweed se pion. West-Duitsland draaf de nu door. (ADVERTENTIE) neem gewoon J S - l.P.G.-apparatuur Top-kwaliteit Amerikaanse import Zonnebloemstraat 2 Tel. 37850 Zweden leek onder de voet gelopen te worden, maar tot ontzetting van het Westduitse legioen bleek Zweden niet aangeslagen. Nog geen twee minuten na het Westduitse ka nonvuur stond de zaak weer gelijk. Een voorzet van Tapper bereikte niet de met een sli ding onderuit gehaalde Edström, maar wel de vrij staande Sandberg die geen mo ment aarzelde. Maier was ge passeerd en er was weer van alles mogelijk in dit boeiende treffen, waarin de Westduit sers toch nimmer konden im poneren. Pas elf minuten voor tijd kon invaller Grabowski Herzag was even daarvoor uit de ploeg genomen West- Duitsland naar winst schieten. Pas toen was het energiek en moedig strijdende Zweedse team op de knieën gebracht. Dat Hölzenbein tegen de paal knalde in de slotfase en Hoe nes® de penalty benutte toegewezen door de Russische arbiter Kazakov toen Müller onderuit gehaald werd wijst er op dat West-Duitsland in die laatste minuten supe rieur was. Maar het 42 re sultaat is wel aan de ruime kant gezien het tegenspel van de Zweden. West-Duitsland mocht beslist niet mopperen, en met deze kwaliteit voetbal is de wereldtitel voetbal voor de Westduitsers nog zéér, zéér ver weg (Van onze speciale verslaggever» FRANKFURT Dank zij de overwinning van 21 op Joegoslavië is Polen ook in zijn vijfde wedstrijd voor voetbal omgeslagen gebleven. De Oosteuropeanen zijn In het toernooi nog steeds zon der verliespnnten. Een pres tatie waarop geen van de acht overgebleven landen kan bogen- Toch waren de Polen lang niet zo overtui gend als in de voorgaande wedstrijden. Het werd de 55.000 toeschouwers i nhet Wald-stadion van Frankfort duidelijk dat de Poolse ploeg en da t was ook al in de wedstrijd tegen Zweden te zien met zijn krachten heeft gesmeten. De bijna 40.000 Joegoslavi sche supporters konden hun landgenoten lange tijd en thousiast toejuichen, omdat het team verreweg het groot ste gedeelte van de wedsrijd in de meerderheid was. Joe goslavië creëerde zioh her haaldelijk kansen, maar kon er slechts een verzilveren. Dat was twee minuten voor het rustsignaal van de Oosi- duitse scheidsrechter Glöckner, toen Karasi door de Poolse verdediging liep en doelman Tomazewski om speelde. De Joegoslaviërs kwamen daarmee op gelijke hoogte met de Polen. In de 26e minuut had Polen de lei ding genomen uit een straf schop, die door Denya feil loos werd ingeschoten. De beslissing van Glöckner om naar de witte stip te wijze» veroorzaakte grote consterna tie in het stadion. Nadat de Joegoslavische verdediging een Poolse vrije trap had weggewerkt en de hal zich reeds buiten het strafschop gebied bevond, lag Szarmach plotseling kermend op de grond. Karasi, een van de grote uitblinkers in de Joe goslavische formatie, had Szarmach neergelegd en Glöckner bestrafte die actie met een strafschop. Deyna, de „executeur" van de Olympische voetbalkampioe nen, stuurde doelman Maric de verkeerde kant op en Po len leidde met 10. Joegoslavië had de grootste moeite om deze tegenvaller te verwerken. De lijn ver dween uit het spel en Polen kon even „uitblazen". Aange moedigd door hun landgeno ten kwamen de Joegoslaviërs (ADVERTENTIE) POLEN terug. Furieus aanvallend zetten zij Polen onder druk. Dat het team zijn aanvoerder Dragan Djazic, die met een keelontsteking en hoge koorts het bed moest houden, miste, viel nauwelijks op. In de 43e minuut kwam de zeer verdiende gelijkma ker. Jerkovic, die Oblak had vervangen, lanceerde Karasi met een schitterende pass, waardoor deze plotseling in de vrije ruimte kwam en Tomazewski kansloos liet: 1-1- Geïnspireerd door het suc ces kwam de Joegoslavische ploeg voor de tweede helft terug. Door de voortdurende regen was het inmiddels zo donker geworden dat men genoodzaakt was het licht te ontsteken. Joegoslavië bleef drukken en de combinaties liepen voortreffelijk maar in de buurt van het Poolse doel stokte meestal het ritme. Toch kreeg Jerkovic na urie minuten een uitstekende kans. Hij miste echter. Een ernstige tegenslag moesten de Polen in de 57 ste minuut incasseren, toen Szarmach aan de knie geblesseerd raakte en vervangen moest worden door Chimikiewicz. De Joegoslavische druk werd steeds groter en op het mo ment dat iedereen de instor ting van het Poolse elftal verwachtte, moest Joegosla vië een zware tegenvaller in casseren. Een van de spaar zame Poolse aanvallen had een hoekschop opgeleverd, die door Gadocha, de grote uitblinker, schitterend werd voorgezet. De bal belandde precies op het hoofd van de bij de eerste paal opgestelde Lato De Poolse topscorer „knikte" de bal achter de kansloze Maric en zorgde daarmee voor zijn zesde doelpunt in het toernooi. Met die gouden treffer verzeker den de Polen zich nagenoeg van een reis naar het eind station München. Of de ploeg daar in de finale of in de strijd om de derde en vierde plaats zal uitkomen hangt af van het woensdag in Frank furt te spelen duel tegen West-Duitsland. Lato had Polen in de 65ste minuut, twee minuten na zijn doelpunt, al meteen in veilige haven kunnen bren gen. Hij verscheen alleen voor Maric maar de Joego slavische doelman bleek een fractie van een seconde snel ler. Aan de andere kant kreeg Karasi nog een goede mogelijkheid maar naarmate de minuten verstreken werd het duidelijk dat Joegoslavië ook in zijn tweede wedstrijd voor de tweede ronde zonder punten zou blijven en daar mee uitgeschakeld zou wor den. (BBÊ SPORTPAGINA VAN Met een keiharde kopbal (Van een onzer vers) verslaggf 9 Het winnende Poolse doelpunt van Lato (niet zichtbaar). Terwijl Gorgon juichend toeloopt gaat de bal langs doelman Maric. Als li onderweg een autoradio zou aanzetten, dan ontdekt u dat de ene radio u veel meer te vertellen heeft dan de andere, zoals een voller geluid en een groter volume. Hoe komt dat? Sommige radio's hebben, zoals dat met een vakterm heet, een groter "uitgangsvermogen". En daarmee kunt u alles beter horen. Als u een autoradio gaat kopen, let dan goed op: een uitgangsver- mogen van 6 Watt, dat is pas wat. Het gehele programma Philips Autoradio's (van 109,- tot 111.5,—) heeft dat grote uitgangsvermogen. De middengolf zenders van de afgebeelde autoradio komen met het grootste gemak boven alle motor- en windgeruis uit. Ook straks, als u op vakantie bent, ver van huis. Die Philips is overigens de enige met zo'n groot uitgangsvermogen voor die prijs. Dat maakt 't kiezen weer een stuk riakkelijker. Hij kost 109,- (met FM 202,-) exclusief montage en toebehorea k Monteren kan makkelijk zelf. uziek in uw auto? (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Hieronder volgen enige meningen over de wedstrijd Joegoslavië - Po- len. MILJAN MILJANIC, coaoh van Joegoslavië: „Het ontbre ken van Dzajic en de blessure van Oblak tijdens de wed strijd is voor mijn ploeg een psygologisoh nadeel geweest. Het betekende tevens een doorkruising van mijn takti- sohe plannen, omdat de plaats vervangers de opdrachten van de steunpilaren van het team niet konden volbrengen. Polen heeft een overtuigend team en benadert het totaalvoetbal van Nederland behoorlijk. KAZIMIERZ GORSKI, co ach van Polen: „Ik ben onder de indruk. Wij hebben alle vijf wedstrijden in dit toer nooi gewonnen. Iets waartoe geen enkel ander team in staat is gebleken. Vergeleken met de wedstrijd tegen Zweden heb ik een verbetering waar genomen. Wij beschikten van daag over meer kracht. Joe goslavië was een erg goede tegenstander, maar wij hadden meer geluk. Onze beste mo menten waren in het begin en aan het einde van de wed strijd. GELSENKIRCHEN Aa Rinus Michels was het giste ren niet te merken dat hij n zijn bliksembezoek bij Spaanse bekerfinale Re: Madrid - FC Barcelona maa zo weinig nachtrust had ge oten. Monter en fris kwam Oranje-supervisor tegenove de weer ruim vertegenwooi digde internationale sport pers te zitten, na afloop va Nederland - Oost-Duitslan< En Michels was hoe ka het ook anders met zo'n goe spelend Nederlands elftal - ook uitzonderlijk goed ge luimd. Daarnaast nam hij alle tij om over bepaalde zake naast de strijd tegen de DD. uit te weiden. Maar Miche ging ditmaal ook verde Durfde nu zelfs hardop zeggen dat Nederland aan finale in München mag gaa denken. Michels zei het zijn eigen manier: „De strij de derde en vierde plaat wordt op zaterdag gespeel en de finale op zondag. E aangezien wij geen joods el: tal hebben, voelen wij er bi; zonder veel voor om juist zondag te spelen". „Wij hebben geen religieuze bezwaren tegen de zondag' Maar voor Rinus Michels to deze uitspraak kwam, hai bij een vrijweï vernietigend: Mening verkondigd over he Oostduitse spel. „Als mei deze Oostduitse ploeg verge lijkt met het Italiaanse elfta Jan_ spelen de mannen ui Italië zelfs nog aanvallen! voetbal". Met deze krachtterm besloo Michels zijn verklaring ove bet zo op het oog wat teleur stellende spel van de Oranje Mannen. „Tegen deze ploej Was gewoon niet te voetbal 'en. Je moest de bal maar ii bet elftal zien te houden ei dan blijf je elkaar altiji Maar die bal toespelen. Dt speiers hebben het echte nog niet zo bont gemaakt da ook nog doelman Jong bloed in het spel hebben be trokken. Dat konden ze ooi niet doen met zoveel enthöïï siaste Nederlandse suppor ters op de tribunes Michels was diep teleurge steld over hetgeen de Oost duitsers als tegenprestatie Ie verden. „Zelfs toen ze met 1 achter kwamen te staaj bebben ze alleen maar ge Probeerd om de nederlaag z; blein mogelijk te houden. E in zo'n kleine ruimte in he (ADV:

de Stem | 1974 | | pagina 8