XAl Hoge, zwarte prijzen NIET ZO MOEILIJK" ZWAKTE LIGT IN AANVAL DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V Voorstopper Wim Buschner vakantie verblijven iCulU iC3j ii, (<d UUlil y J» ipplaatsen. Gelegen op ng Blomshoeve, o- =n de periode van 1 Juli juli. Tel. ml. Oii u- uosjed iESTAURANT KELNiER .EERLING KOK nsplein 9. Roosendaal, tel, 0 KF ALLEENSTAANDE vrouw 40-Ef0 jaar die van n wonen houdt wil huis ing heer verzorgen en enige sfeer scheppen? wijs of bereid daarvoor g examen te doen. Omge- Bergen op Zoom. Brieven nummer BK 12103. huwelijken diversen ST ïg in Z.- rat op te atis weg: ijskas- 93. FOTOGRAAF biedt zich voor het maken van kindel ries, portretten etc. Tel. uur 01614-3041. van 18.30-19 15 uur van 19.30-20.15 uur van 18 30-19.15 uur van 19.30-20.15 uur van 19.30-20.15 uur Zwaanhoefstraat 2 DE STEM 40 jaar. zoekt contact rrouw tot plm. 45 jaar. ren geen bezwaar. Brie- -trtp- n» PTC 03R271 gevonden/verloren BELONING voor degene onze poes, terugbrengt, s een vaal zwart mager je met witte ondervacht, slopen omgeving Llesbos, jnbeek. Terug te bezor- of bellen Heulstraat 8, ij den, 01693—1164. (Van onze speciale verslaggever i GELSEN- K1RCHEN Wat. zo vraagt Duitsland zich verbijsterd af kan de Nederlandse suppor ters er nog van weerhouden om hun favorieten te zien spelen. In ieder geval niet de berichten dat er door het or ganisatiecomité slechts 3.000 kaarten voor Nederland be schikbaar zijn. Want dit. in vergelijking met andere wedstrijden schamele kaar- tenaantal was het Neder landse contingent officieel toegezegd. Maar niettemin zaten er zondagmiddag in het stadion van Gelsenkirehen 30.000 in feestelijke oranje kledij ge- stoken Nederlander hun fa vorieten als vanouds aan te moedigen. Een klein wonder in de ogen van de organisa toren. ,.De handelsgeest van de Nederlanders", noemde het een vooraanstaand Itali aans sportjournalist. Het was zondagmorgen bij de grenspost van Berg bij Arnhem reeds te merken dat de Nederlanders zich niet veel van het beschikbare kaartenaantal zouden aan trekken. In lange rijen stond men te wachten om de grens te kunnen passeren om daar na richting Gelsenkirehen te kunnen stuiven. Vanaf tien uur 's morgens had de Duitse industriestad dan ook een compleet Nederlands aanzien. Overal, van het stadion tot aan de binnenstad, stonden de auto's geparkeerd van supporters die op zoek waren naar Westduitsers die een plaatsbewijs voor (duur geld) wilden ruilen voor een plaatsje in de luie stoel bij de televisie. En die Duitsers waren er genoeg. Maar en dat was voor vele supporters een koude douche, ze waren ook ontzettend prijsbewust. In de ochtenduren werden voor ge wone staanplaatsen van 20 mark zonder schaamte 100 markt gevraagd. En de sup porters die meenden dat ze er niet vroeg genoeg bij kon den zijn, betaalden. Voor het perscentrum Maritim in de binnenstad van Gelsenkir ehen stond een groepje van negen Nederlandse suppor ters alles wat maar Duits was te vervloeken. Zij had den voor negen toegangs kaarten samen 1.350 mark moeten betalen. Zij hadden het gedaan, zij waren im mers voor de wedstrijd ge komen en zouden die zien ook, maar het deed wel pijn om een half weekloon aan een simpele staanplaats op te offeren. Dit was een heel erg hoge prijs voor het suppor tersschap van Oranje. „Logisch toch", zei een Duit ser die zojuist een kaartje voor goed geld van eigenaar had laten verwisselen, „wij willen Nederland ook graag zien. Dat is een klasseploeg. Maar wij weten dat de Ne derlandse supporters op het ogenblik door het dolle heen zijn met hun nationale elftal. Als je een beetje slim bent kun je daarvan profiteren". VNIM 74 Door Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen ORANJE SUPER STERK (Van onze speciale verslaggever) GELSENKIRCHEN De enkeling die voor de wedstrijd tegen Oost-Duitsland nog in twijfel was over de kracht van het Nederlands elftal, zal zich na afloop van het met 20 door Nederland gewonnen duel rechtstreeks hebben geschaard in de steeds groeiende rij van enthousiaste Oran je-aanhangers. Want niet alleen de zege, maar de manier waarop deze werd behaald toonde duidelijk aan dat dit Nederlands elftal het verdient om bij de laatste vier te zijn en dat het, wil er niets bijzonders gebeuren, ook in staat moet worden geacht om woensdag via Brazilië de finaleplaats voor München te bereiken. De ontmoeting tegen de DDR was niet zonder zorg tegemoet gezien. In de wedstrijden te gen de vier tegenstanders die Nederland tot nu toe had ont moet, was Oranje er steeds in geslaagd het tempo te bepalen om zo de tegenstander een vernietigend aanvallend spel- I concept op te dringen. De re- I denering dat dit tegen de con ditioneel sterke Oostduitsers een uiiterst moeilijke zaak zou kunnen worden was niet hele maal onterecht. Maar zondag- I middag in Gelsenkirehen toon de Nederland aan dat voetbal uit nog iets meer bestaat dan alleen conditie en een grote collectiviteit. Oranje overklaste de Oostduit sers op het gebied van impro visatievermogen, techniek en I voetbalintelligentie. eigen schappen waar de goedwillen de manschappen van coach Buschner totaal gebrek aan hebben. Bovendien hanteerde Nederland de wapens van con ditie en collectiviteit op nog vaardiger wijze dan de tegen stander uit het Oostblok, waardoor Nederland nagenoeg minuten heeft geheerst. Als I kijkspel was de ontmoeting missohien iets minder flonke rend, omdat de briljante acties beiperkt bleven tot degene die noodzakelijk waren. Maar tac tisch gezien heeft Nederland de beste wedstrijd tot nu to» gespeeld. I Een pluspunt voor Midhels I was ook dat de spelers die in I de vorige wedstrijden onvol- 1 doende getest waren o»m hun I werkelijke kracht te bewijzen, I het centrale duo Haan en Rijs- I hergen. een formidabele partij I speelden. De jeugdige Rijsber- I gen bijvoorbeeld schakeld als I een routinier de gevaarlijke I Jürgen Sparwasser uit en 1 durfde daarnaast ook, voor het I eerst in dit toernooi, aan iets I anders dan aan zijn opdracht I te denken, reden waarom hij I ook voetballend voortreffelijk 1 'ot zijn recht kwam. En de I manier waarop Arie Haan I speelde zal Michels beslist I voor ogen hebben gehad toen I hij deze halfspeler tot libero I omvormde. Haan organiseerde I zijn achterhoede perfect, hield I het gat tussen het middenveld I en dlaatste vier erg kort en I ging ook herhaaldelijk mee naar voren. Rensenbrink was de derde speler die tot de twijfelgeval- jen werd gerekend, maar ook tij toonde gisteren aan dat de keuze boven Piet Keizer ten Volle gerechtvaardigd is. Ren senbrink en Cruyff voelen el kaar steeds beter aan en de Anderlechter gaat nu ook een zwerversrol vervullen, hetgeen zijn rendement voor de ploeg zondermeer verhoogt. Neder land liet in het eerste kwar tier duidelijk zien welke plan ten het had. Via een hoogge- speek. tempo onttrok het zich moeiteloos aan de straffe man- «ekkdng van de Oostduitsers. In deze periode werd ook het Oostduitse middenveld (tegen West-Duitsland het sterkste WK.VOETBAL DOOR:HARRY VERMEULEN deel van de ploeg), volledig murw gespeeld. Van Hanegem bleek in staat de fysiek sterke Lauck aan te kunnen (deze werd na de pauze voor Ducke uitgewisseld) en ontregelde de Oostduitse defensie regelmatig met zijn geraffineerde passes. Rob Rensenbrink heeft Nederland naar 2—0 getild. DDR- doelman Croy ligt verslagen op de natte grasmat, terwijl de Oostduitse defensie verbijsterd toekijkt. Jansen verzette weer bergen werk en uitblinker Johan Neeskens deed zo-veel aanval len in zijn spel dat de arme Schnupphase niet meer wist hoe hij het had. Het offensief van Nederland werd reeds in de achtste minuut beloond toen Neeskens uit een slecht weggewerkt schot van Jansen (een kopbal van Rensenbrink was even tevoren door Pom- merenke van de lijn gehaald), keihard voorbij de uitstekende Croy kogelde. Na dat eerste kwartier scha kelde Nederland even terug. Suurbier en Krol beperkten zich ertoe om Hoffmann en Löwe uit te schakelen en de voorhoede speelde sleohts met twee spitsen, omdat Cruyff nadrukkelijker dan ooit als spelverdeler achter zijn voorhoede optrad. Nederland speelde dit behoudende spel letje echter zo superieur dat het technisch povere Oost- duitsland niet van deze Neder landse adempauze kon profite ren. Het kwam welgeteld tot een gevaarlijk schot dat door Jan Jongbloed werd losgela ten. De Nederlandse doelman, die wel opviel door zijn goede timing maar bepaald geen rus tige indruk maakte kon zich echter op tijd herstellen. Na de pauze had Nederland een beginoffensief, identiek aan dat van het eerste kwar tier in de eerste helft, hetgeen uiteindelijk resulteerde in een fraai doelpunt van Rensen brink, die na een schitterende solo van de onvermoeibare Neeskens de bal zodanig van Rep kreeg aangespeeld dat hij Croy gemakkelijk kon passe ren. De wedstrijd winnen was nu slechts een formaliteit. De Oostduitsers geloofden, zo zij dit ooit al gedaan h-adden, niet meer in winst of gelijkspel. Nederig schikten zij zich jn hun lot om door de tot nu tóe meest attractief voetballende ploeg van het wereldtoernooi te zijn weggespeeld. (Van onze speciale verslaggever) GELSENKIRCHEN Hij was er zelf niet zo van onder de indruk, Wim Rijs- bergen, de tweeëntwintig- jarige voorstopper die gis teren tegen de DDR een schitterende partij voetbal speelde. Hij stond, alsof hij nooit anders gedaan had, op zijn gemak de pers te woord, maakte grappen en nam de schouderklopjes vriendelijk knikkend in ontvangst. „Zo moeilijk was het van daag niet", relativeerde hij de lovende woorden aan zijn adres. „De Oostduitsers speelden met twee spitsen, maar die twee jongens durf den niet aan te vallen. En trok er iemand door dan stond ik of Arie klaar om hem op te vanigen. We heb ben echt geprobeerd de Oost duitsers uit de tent te lok ken. maar ze kwamen niet, dus voor ons was het van daag gemakkelijk. Ik kan je wel vertellen, als wij achter komen te staan, dan zullen we tomeloos -aanvallen. Een fijne wedstrijd? Nou nee. want mooi voetbal heb je pas als er van beide kanten wordt gespeeld. Vandaag hebben alleen wij maar ge voetbald. en de Oostduitsers hebben gekeken hoe wij dat deden". Rob Rensenbrink, die giste ren zijn eerste treffer in Duitsland aantekende, vond de DDR de sterkste tegen stander tegen wie hij tot nu had gespeeld in dit toernooi. „Ik vond ze zelfs stukken beter dan de Zweden. Waar in de Oostd-uitsers ook uit blonken was hun sportief ge drag. Nu zullen we ook te gen Brazilië op winst moeten spelen. Dat zijn we aan onze stand wel verplicht. Dat doelpunt van mij? Nou, ik moet John Rep bedanken. Die wachttte het juiste mo ment af om mij te lanceren. Keurig, keurig....- Het was op dit natte veld overigens moeilijk de bal onder contro le te krijgen. Bij een pass laag over de grond, schoof hij meestal door. Dat maakte het timen moeilijk". Hoewel hij dit keer niet vaak aan de bal was, vond Johnny Rep toch dat hij „lekker" had gespeeld. „Ik had een sterke mandekking en je hebt wel eens een wedstrijd dat je niet veel aan de bal komt. Maar de pass die ik Renisenbrinik gaf en waaruit hij scoorde, heeft me veel voldoening gegeven. Zeker zoveel als ik zelf zou scoren. Het maakt mij trou wens niet uit wie er scoort. Ik hoef trouwens niet zo no dig, want ik heb nu toch bijgetekend bij Ajax, dus ik hoef me niet als topscorer in de kijker te spelen". Wim Suurbier. over wiens meespelen enige onzekerheid bestond voor de wedstrijd, was dik tevreden over het feit da-t het toch zo goed was gegaan. Hij had weinig last van zijn pijnlijke linkerknie en dat heeft hem geweldig opgelucht. „Ik ha,d drie da gen niet getraind en dat vo-nd ik lullig. Ik voelde me mentaal niet te best, maar na 5 minuten spel was dat ge voel helemaal verdwenen. Vanaf dat moment heb ik me ook helemaal gegeven. Aan de gele kaart heb ik hele maal niet gedacht. Michels had tegen me gezegd: Je moet doen wat nodig is. Je moet prof zijn- Krijg je geel dan krijg je geel. Je speelt voor het elftal. Alleen moet je het niet zover doordrijven dat je tegen de rode kaart oploo-pt. Een nu op naar de Brazilianen. Het zal ver schrikkelijk zwaar worden. Zij hebben pas een doelpunt tegen. Wij hebben natuurlijk aan een gelijkspel voldoende in Dortmund. Als we niet in de finale zouden komen, zou dat voor mij geen anti-cli max zijn. Ik ben allang blij dat we München hebben ge haald. En hoe je het ook bekijkt, anders spelen dan gisteren of zoals tegen de Argentijnen kunnen we niet". Risicoloos speelde tenslotte doelman Jan Jongbloed. „De bal was spekglad", zei hij, „daarom stompte ik alle bal len weg. En de schuiver die op mijn doel afkwam en die uit de hoek graaide, maakte vlak voordat ik hem raakte, een curve. Mijn lichaam lag al achter de bal, dus ik kon niets anders meer doen dan de bal even loslaten. Ik heb het opnieuw niet druk gehad. Maar dat krijg je als je aan vallend voetbal speelt. Onze verdediger laat de tegenstan der helemaal niet tot in het strafschopgebied doordrin gen. En komt er een lange bal, dan sta ik wel klaar om hem weg te schoppen". 0 Dolle vreugde bij Oranje na de openingstreffer vnn Nees kens. D.D.R- (Van onze speciale verslaggever) GELSENKIRCHEN Georg Buschner, clief-trai- ner van Oost-Duitsland, kon moeilijk een antwoord vin den op de aanval die Rinus Michels kort daarvoor op het laffe, verdedigende Oostduitse spel had gelan ceerd. „Wij moesten wel defensief spelen. Nederland was gewoon op -teveel linies te sterk. Graag had ik mijn ploeg meer in de aanval gezien. Wij zijn. niet met een zuiver verdedi gend concept uit de kleedka mers gekomen, maar het spel ontwikkelde zich op deze ma nier. Nederland bad dan mis schien iets minder sterk moe ten spelen, dan hadden wij een ander spelbeeld kunnen laten zien". Georg Buschner ging nog iets verder in zijn verduidelijking: „Ik heb ook twee spelers ge wisseld. Dat heeft Michels ook gezien. Hij moet dan ontdekt hebben dat ik specifieke aan vallers in de strijd heb ge bracht, maar, en ik zeg het nogmaals, dez wekte van mijn ploeg ligt nu eenmaal in de aanval. En zeker op dit gladde veld. Technisch hebben wij nog altijd een veel te grote achterstand op het wereldvoet bal; het spel dat Nederland zo goed speelt", formuleerde Buschner. Georg Buschner kon de ver klaring van Michels „Italië speelt in vergelijking met dit Oost-Duitsland nog aanvallend voetbal", dan ook maar weinig' appreciëren. „En ik dacht dat Michels zich ook vergist heeft. In deze wedstrijd hebben wij net zoveel doelrijpe kansen gehad als de Nederlanders. Alleen heeft Holland de twee mogelijkheden benut. En de snelle 1-0-achterstand heeft natuurlijk psychologische ge volgen voor mijn ploeg gehad. Want vergeet niet, dit Neder land was op alle linies te sterk. Johan Cruyff mocht dan minder opvallend gespeeld hebben, nu waren het ineens weer Neeskens, Van Hanegem en Rijobergen die ongekend sterk speelden. De tijd is voorbij dat Nederland kans loos is, wanneer men Cruyff uit kan schakelen. Dit Neder lands elftal zal ongetwijfeld de finale van dit wereldkam pioenschap binnenstappen". Om nog verder over het Oran je-team te oordelen: „Ik wil een vergelijking trekken tus sen Nederland en Brazilië. Ne derland is een waar topteam; een ploeg die atletisch sterk is en tactisch op erg hoog niveau kan voetballen. Daarnaast zo wel aanvallend ais verdedi gend veel en erg goed werk aankan. Brazilië daarentegen is de laatste jaren vooral in tac tisch en technisch opzicht van mindere kwaliteit geworden. En deze zaken gaan in dit wereldkampioenschap de doorslag geven. Daarom komt Nederland zo ver". Het doorweekte veld had in het voordeel van de altijd zo conditioneel sterke Oostduit- sers, kunnen zijn „wanneer", aldus Buschner, „de grond erg drassig was geweest. 90 minu ten spelen op zo'n modderige grasmat vraagt kracht en die hebben wij voldoende. Maar voetballen op een glad veld vraagt van de spelers alleen maar een goede techniek. En in dat opzicht was Nederland vele klassen beter".

de Stem | 1974 | | pagina 7