Kritiek op reserve Hulst Raad Sluis akkoord met beleidsombuiging Streek Jeugd Centrale GEMEENTEBESTUUR AXEL WE GROND VERKOPEN VOOR BOUW MAVO-SCHOOL TIJDENS RAADSVERGADERING HONDERD TON VLAS VERBRAND Raad Terneuzen verdeeld over kabeltelevisie Diefstallen Piepende remmen op rijksweg Terhole m PvdA tegen rouleersysteem R. v. K. sprak over gevaarlijk kruispunt Aanvaring op "W esterschelde goedkoper dan streekziekenhuis KVP- Hulst en Belgische CVP: Samen milieuzaken aanpakken HEIKANTSE „MUZIEK" NAAR CONCOURS „Gemeenten moeten flinke vinger in de pap hebben99 Inbraak in Terneuzen; buit 200 gulden Clinge Hulst St. Jansteen Informatieavond ziekenhuis Hulst Bezwaren van PvdA-fractie (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De afdeling West Zeeuwsch-VIaanderem van de PvdA heeft in de leden vergadering gisteravond het voorgestelde rouleersysteem van zeven kandidaten voor de zes behaalde Oostburgse raads zetels besproken. Bij de stemming bleek dat de aanwezige leden uit Oost- burg het wisselsysteem niet als beste oplossing aanvaard den. Nadrukkelijk werd ge steld dat de heer W. Spirane- wijn uit Hoofdplaat als een zeer gewaardeerde medewerker wordt beschouwd. Helaas is voor de gemeente raad gekozen voor zes en niet voor zeven zetels van de PvdA/PPR/D'66. Het voorge stelde wisselsysteem is boven dien niet ter kennis gebracht voor de verkiezing van de Oost burgse gemeenteraad, aldus een gisteravond uitgegeven perscommuniqué. Het wisselsysteem was ter sprake gekomen omdat de heer Spinnewijn bij stemming bij de gemeenteraadsverkiezingen één stem te kort kwam voor een voorkeurszetel in de raad. Door te rouleren wilde men de vele stemmen die de heer Spinne wijn had verworven honoreren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de heer P. Kindt gewezen op de gevaarlijke verkeerssituatie op het kruispunt Absdaalseweg- Rijksweg 60 in Hnlst.. Hij zei dat het argument van rijkswaterstaat dat er op dit kruispunt zoveel ongevallen ge beuren omdat de verkeersin tensiteit daar zo groot is, niet meer op gaat. De heer Kindt meende diat het de hoogste tijd is dat dit kruispunt beter be- veiligd wordt. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer F. de Vos zei dat deze kwestie de belangstelling van Rijkswater staat heeft. De Kamer van Koophandel heeft echter nog steeds geen antwoord van Rijkswaterstaat ontvangen op haar brief waarin zij de onder havige aangelegenheid aan de orde stelde. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De drie West Zeeuwsch-VIaamse gemeenten moeten bij de streek jeugd- centrale nieuwe stijl een flin ke vinger in de pap hebben. Zowel wat betreft het benoe mingsbeleid als bij het uitstip pelen van het uitvoerende werk. Deze mening kwam gistera vond naar voren in de verga dering van de gemeenteraad van Sluis bij het agendapunt om in principe de beleidsom buiging van de SJC te aan vaarden. De stichting wil, zo als bekend overschakelen van het huidige begeleidend werk naar het zelf uitvoeren van het werk. Verschillende raadsleden wezen erop dat de SJC tot nu toe nog al eens aan kritiek had bloot gestaan. De heer A. de Badts meende dat dat deels voortspruitte uit het feit dat het om de jeugd ging die ten slotte een dynamische groep in de maatschappij vormt. Hij was evenwel ook van mening dat permanente begeleiding van de jeugd noodzakelijk was. Een begeleiding waarbï aldus de heer S. v. Hal ook di ouders nauw betrokken wor den. De heer O. de Milliano ge meentelijk vertegenwoordiger in de SJC, wees erop dat kri- tiek kwam uit kerkelijke groeperingen, waaruit nota be ne de SJC is voortgekomen, „Eerst besloot men in principe samen te werken om zich er later van te distanciëren onder meer door het aooswerk. De begeleiding kreeg uit deze hoek kritiek", aldus de heer De Milliano. Omdat de kerken zich a.h.w. terugtrekken kre gen volgens hem de gemeentes meer verantwoordelijkheden en die maken inspraak en in vloed op het beleid door deze overheden noodzakelijk. Hij pleitte in dit verband voor inschakeling van de gemeente bij het benoemen van eventu ele nieuwe functionarissen die nodig zijn als de stichting zijn uitvoerend werk kan gaan be ginnen. Loco burgemeester F. Cuele- naere zei dat het college de bezorgdheid van de verant woordelijkheid overgenomen moest worden door de ge meente. Hij wees erop dat ook (Van een onzer verslaggevers) AXEL De vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs in Axel wil van de gemeente een perceel bouwgrond van ruim vijfdui zend vierkante meter kopen, voor het bouwen van een nieuwe mavo-school. Over de prijs van het aan de Roose- veltlaan gelegen perceel is tussen gemeente en genoemde vereniging nog geen overeen stemming bereikt. Om vertra ging in de uitvoering van de bouwplannen te voorkomen, stelt het college van burge meesters en ethouders de ge meenteraad voor, het college te machtigen, het verkoopbe- sluit te nemen. De raad van Axel besloot twee jaar geleden het voorma lige badhuis aan de Wouiterij in Koewacht publiek te verko pen voor ten minste f 37.200. Langdurig is gepoogd het ge bouw voor het vastgestelde minimumbedrag van e hand te doen, tot voor kort zonder re sultaat. Het college denkt dat veel potentiële gegadigden werden afgeschrokken door de verwachte hoge verbouwings- kosten. B. en W hebben ech ter via een makelaar een on derhands koper kunnen vin den. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor het pand onderhands te verkopen aan de heer A. J. Roeland uit Koe wacht. Met de kndidaat-koper is overeenstemming bereikt over de prijs, die overigens, aldus B. en W. lager ligt dan het door de raao vastgestelde bedrag. B en W si'"'een de raad voor eei. lapje grond, gelegen naast het badhuis, groot vijfenvijftig vierkante meter, te verkopen aan de heer P. Gijsel. Het college vraagt de raad te verklaren dat de vaststel ling van een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een perceel grond aa nde Polen straat in Axel. Dit om ter plaatse een bedrijfsmodernise- ring mogelijk te maken. De gemeenteraad van Axel zal over bovenstaande en an dere voorstellen beslissen in de volgende raadsvergadering op dinsdag 2 juli. Burgemeester en wethouders delen de raad mee dat de Centrale Dienst enige tijd ge leden opdracht heeft gekregen voor het ontwerpen van plan nen voor de beveiliging van de in Axel gelegen brandvij- vers. Al in 1S71 werd een proef genomen met het bevei ligen van de brandvijver bij de christelijke lagere techni sche school. Er werden doorni ge rozenstruiken geplant, ter wijl ook een lage afrastering van prikkeldraad werd aange bracht. B. en W. beschouwen deze proef a;ls geslaagd en willen nu ook de overige brandvijvers laten beveili gen. De kosten verbonden aan de verbetering en beveiliging van de vijvers worden geraamd op vijftien mille. De bourw en aanleg van het open luohtzwerr.ibad aan de Sportlaan is als volgt gegund: gebr. Lambert b.v. in Vogel waarde waterzuiveringsinstal latie K.M.F. Helden-Panningen bassinverwarming Z.V.U. in Gerneuzen zonneweide en par- ''r-"-"'aats Heijdemij. Arn- hemm de raad nauw bij het werk betrokken zou blijven omdat voor allerlei activiteiten aparte kredieten aangevraagd zouden moeten worden. De raad besloot tenslotte om in principe de beleidsombui ging bij de SJC te aanvaar den. Minder woorden maakte de raad vuil over de toetreding tot de stichting Welzijn voor ouderen. Unaniem vond men deze stichting een goede zaak. Alleen betreurde de heer A. de Badts het, dat niet vijf jaar eerder in de vorm van een welzijnsstichting die toen ter sprake was met dit werk was begonnen. „Door het nu afzonderlijk werken kunnen doublures ontstaan en valt het misschien wat duurder uit Als gemeentelijk vertegen woordiger in de nieuwe stich ting werd de heer S. van Hal aangewezen. CYan onze oorrespondent) HANSWEERT In een dichte mist heeft in het nauw van Bath op de Westerscheldo ter hoogte van gasboei-81 don derdagmorgen een aanvaring plaatsgevonden tussen het Ne derlandse met zand geladen 850 ton metende motorschip Rupel en de Belgische ledige tanker René 15, die geladen was geweest met polypeen, en welk schip nog niet was ont- gast. Tengevolge van deze aanvaring is een matroos van de René 15 overboord gesla gen, onder door het schip ge zogen en 200 meter verder weer boven gekomen. De man kon spoedig opnieuw aan boord genomen worden. De René 15 liep een gat op aan bakboord,terwijl de Rupel bei de ankers verloor en lichte schade aan het voorscmp op liep. Beide schepen die in de richting van Antwerpen voe ren, konden him reis vervol gen. De René 15 is echter in de richting van Terneuzen ge varen, en ter hoogte van de Put van Terneuzen ging het schip dusdanig water maken, dat de sleepboten Rilland, Kamperland en Cobic M. van W. Mullers sleepdienst N.V. uit Terneuzen, ter assistentie dienden uit te varen. De scha de aan de René werd proviso risch hersteld, waarna de boot, vergezeld van een pompboot naar een werf in Zelzate (Bel gië) is gebracht. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisternacht ls ingebroken in de praktijk van de tandarts N. aan de Hondiusstraat. Uit een geld kistje wordt een bedrag van tweehonderd gulden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Aan de techni sche Hogeschool te Eindhoven slaagde de heer W. Hagernan uit Clinge voor scheikundig Ingenieur. Geslaagd Aan de Rijksu niversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen tandheelkunde, de heer G. Fassaert te Hulst. B, noeming Aain de Maria- a-school voor basisonderwijs werkende% in Sint-Jansteen is met terug werkende kracht per 1 januari 1974, benoemd tot onderwijzer in vaste dienst, de heer E. de Cook uit Huist. De heer De Oock was reeds anderhalf jaar aam genoemde schiol werk zaam. Geslaagd In Delft is ge slaagd voor het kandidaats examen civiel imgerveur (weg en waterbouw 1 de heer A. J. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeenteraad van Hulst, onverstoorbaar, on danks het bomalarm, dat gis teravond ongeveer een uur voor de aanvang van de ver gadering werd gegeven, heeft enkele begrotingswijzigingen voor 1973 en 1974 vastgesteld. Niet echter, nadat de heer G. A. van de Voorde zich nogal kritisch opstelde ten aanzien van de alweer gegroeide re serve. Over 1973 ia er maar liefst zeven ton bijgekomen, zodat de totale reserve is gekomen op 1.450.000,De laatste ze ven ton zijn onder het hoofd stuk „versterking centrum functie" ondergebracht. De heer Van de Voorde vroeg zich af of dit bedrag niet kon wor den bestemd voor de uitvoe ring van bepaalde urgente wer ken Burgemeester Molthoff toon de zich helemaal niet gelukkig met de reserve. „Het is zelfs erg vervelend en we zijn als college zelf bezig met een ana lyse van de oorzaken". De heer Molthoff noemde als mogelijk heid voor dit verschijnsel, het late uitvoeren van werken, die op jaarbasis zijn aangenomen. „Het is niet de bedoeling gelden over te houden. Deze reserve biedt mogelijkheden voor de uitvoering van werken". Wethouder P. Brand voorzag zelfs een mogelijke verhoging van de reeds bestaande reser ve volgend jaar, met een half miljoen gulden. De raad is gisteren akkoord gegaan met een aantal voor- bereidingsbesluiten. Er werd een voorbereidingsbesluit ge nomen om de toekomstige rea lisatie van een woonwijk in de Clingepolder mogelijk te ma ken. Enkele raadsleden vonden het wel vreemd, dat dit voor bereidingsbesluit moet worden genomen, net nu de ruilverka veling in genoemde polder nog volop draait. Overigens toonde men zich verheugd over de vooruitziende blik van het col lege. Ook werd een voorberei dingsbesluit genomen ten be hoeve van de Z.V.T.M. die aan de Zandstraat een dienst en wachtlokaal wil bouwen. De raad nam ook een b. en w.-voorstel aan inhoudende, dat het college de bevoegdheid krijgt exploitanten of eigena- Kermisrondgang De R.K. Harmonie Sint Jan uit Sint Jansteen zal op zaterdag 29 juni de jaarlijkse kermis ope nen met een rondgang door het dorp. De stoet start om 18.00 uur bij het lokaal van Meraks Weemaes in de Brou werijstraat. Alle leden van de drumband, klaroenblazers en majorettencorps worden om 17.45 uuir in het lokaal ver wacht. De harmonie zaïl op zondag 7 jiuli weer deelnemen aan het grote muziekfeest in Vrasene, dat jaarlijks ter gelegenheid van de kermis wordt gehou den. Kermis Op zondag 30 ju ni, maandag 1 juli en dinsdag 2 juli wordt de traditionele kermis gehouden. Zoals ge woonlijk is het centrum op nieuw geheel gevuld met ker misattracties voor jong en oud, waarvan er diverse zijn die reeds op zaterdag starten. In verschilende horecabedrijven is op de kermisdagen gelegen heid tot dansen en worden zo wel op de staande als op de liggende wip sohiietiragen ge houden. Als sluitstuk van de kermis wordt op dinsdag 2 juli een wielerwedstrijd voor amateurs gehouden, die om 18.15 uur aanvangt. ren van winkels aam te schrij ven dat glas van ramen en deu ren ondoorzichtig moet wor den gemaakt. Dit in verband met het toenemen van de toe ristische verkeersdrukte in de binnenstad. De kans op ver keersongevallen zou daar door groter worden. Het college van burgemeester en wethouders is van mening dat met name de uitstalling van allerlei artike len er de oorzaak van kan zijn dat automobilisten worden af geleid. Bij de rondvraag vroeg de heer B. de Keijzer of het niet mogelijk is buitenlanders die in de verschillende Hulsterse kernen wonen voor te lichten over de mogelijkheden die er bestaan ten aanzien van natu ralisatie. De heer E. de Rechter haakte aan hét begin van de verga dering in op een ingezonden stuk van de werkgroep „Hu welijk en gezin" over het abor tus-centrum m Groede. De heer De Rechter was evenals de werkgroep van mening dat het niet gewenst is een abor tus-centrum in Zeeuwsch- Vlaanderen te vestigen. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Op een van de laatste informatiebij eenkomsten van de werkgroep „Behoud Ziekenhuis Huist", gisteravond in het dorpscen trum Vogelwaarde, werd door de aanwezigen vooral aange drongen op een goede samen werking tussen de ziekenhui, zen in het gewest. Hierbij zouden onder andere specialismen uitgewisseld kun nen worden. Men was de me ning toegedaan dat een derge lijke samenwerking goedkoper zou zijn dan een streekzie kenhuis, wat staatssecretaris Hendriks voorstaat. Wel moet een zodanige sa menwerking op basis van vri- willigheid gebeuren en daarom zullen van verschillende karaten veren gelaten moeten worden om samenwerking te bewerk stelligen. Het werd in Vogelwaarde, ondanks de niet zo grote be langstelling toch een zeer vruchtbare bijeenkomst. Nadat wethouder Everaert namens de werkgroep had uiteengezet waarom het ziekenhuis Hulst moet blijven bestaan, werden door de aanwezigen verschil lende ideeën naar voren ge bracht. Aangedrongen werd onder meer op samenwerking met België, voor wat de beter ge outilleerde ziekenhuizen be treft. Verder wts men van mening dat de begeleiding en onderkenning van het gevaar wat aan een ziekte kleeft, in een klein ziekenhuis beter tot zijn recht komt dan in een groot. Gesteld werd ook dat het goed zou zijn dat de werk groep behoud ziekenhuis ook in de tiekomst, wellicht in een andere samenstelling, zou blij ven bestaan om als contactor gaan tussen patiënt en zieken huisbestuur te fungeren. Het werven van kandidaten voor de handtekeningenactie leverde geen probleem op, hiervoor gaven zich spontaan een groot aantal vrijwilligers op, die in de eigen kern met lijsten rond zullen gaan. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Bij een brand in de vlasfabriek van de gebr. Dobbelaar aan de Ho- geweg in St.-Jansteen is giste ravond ongeveer 100 ton vlas verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tastte men gisteren nog in het duister. Ook de schade was nog niet bekend. De brand moet gisteravond om ongeveer kwart voor zeven ontstaan zijn. Om die tijd werd ook de Hulsterse vrij willige brandweer gewaar schuwd welke zeer spoedig ter plaatse was. De in de grote hangar staande machines en watens konden allen naar bui ten worden gebracht. Het op gestapelde vlas vormde een gemakkelijke prooi voor de vlammen en omdat het vuur zich naar binnen, in het opge stapelde vlas, vrat, was het voor de brandweerlieden moeilijk blussen. Met persluehtmaskers gin gen enkele leden van de brandweer de hangar in cgn het vuur te bestrijden. Zij konden niet veel anders doen dan de brandende schoven uit elkaar te trekken en naar bui ten te gooien. (Van onze correspondent) HOEK In de nacht van dinsdag is ingebroken in een kledingzaak in de Langestraat, waarbij een grote partij he ren- dames en kinderkleding werd ontvreemd. In dezelfde nacht werd In een kruidenierswinkel in de zelfde buurt een aanzienlijke hoeveelheid kruidenierswaren en rookartikelen gestolen. In beide gevallen hadden de da ders zich toegang verschaft door het forceren van een deur en- of een raam. In verband met deze diefstal heeft de Terneuzense gemeen tepolitie in de loop van woensdag vier personen aan gehouden. Dat zijn de gebroe ders T. en C.J. uit Sluiskil, In wiens woning bij een huiszoe king de hele voorraad gestolen goederen te voorschijn kwam, en verder J.B. en A.J., beiden uit 's Gravenhage. Allen be vinden zich no,g in verzekerde bewaring in het politiebureau in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De stand punten in de gemeenteraad van Terneuzen met betrekking tot de invoering van een cen trale antenne-inriehting blij ken verdeeld. De rechtse" fracties stelden zich positief op ten aanzien van kabeltele visie in de kern Terneuzen terwijl de PvdA-fractie een groot aantal kritische kantte keningen plaatste bij het rap port dat een ambtelijke werk groep over de invoering van een centrale antenne-inrich ting heeft samengesteld. Loftuitingen kwamen vain de zijde van de heren Van Al- ph-en (VCP), Pladdet (SGP) nrwrauv Korbee (WD), De Jonge (Boerenpartij). De heer Strijbos voerde tal van beden kingen aan tegen de c.a.i., de voorstanders bepleitten ctè uit breiding van kabeltelevisie tot de buitenkerraen van de ge meente en spraken hun vol doening uit dat de aansluiting op de c.a.i. op vrijwillige basis gebeurt. De heren Van Alphen en Pladdet informeren wel of Multivisie, waarmee de ge meente in zee wil gaan, ook zelf programma's gaat verzor gen. De heer Strijbos betreurde het dat het rapport uitsluitend door ambten-aren is opgesteld. Hij merkte op dat de rijkso verheid niet zo voor een c.a.i. is geporteerd. H-ij waarschuw de dat de doelstellingen van Multivisie wel eens niet kun nen stroken met die van de gemeente. Verder vroeg hij zich .af of eventueel risico van kostenstijgingen door Multivi sie afgewenteld kunnen wor den op de aangeslotenen. Ook leek het hem billijker de ta rieven te bepalen na-a-r de fi nanciële draagkracht van de aangeslotenen. De heer Strijbos wi-lde ook graag weten wat er gebeurt met de particuliere antennes bij invoering v-an kabeltelevi sie. Hij had verder bedenkin gen tegen de toegedachte mo nopoliepositie van Multivisie wanneer deze maatschappij gebruik maakt van de zend machtiging van de gemeente Terneuzen. - •---•< "'éi.: - - - 4 ïïfljfc f Barbé legde er de nadruk op dat de gemeenteraad beslist wie van de zendmachtiging van de gemeente gebruik mag maken. Hij was niet bevreesd dat Multivisie zich aan machtsmisbruik te buiten zal gaan. Exacte tari-efcijfers kon hij nog niet geven omdat hier naar nog een technisch onder zoek wordt ingesteld. Hij wees er op dat ook bij de omroepen geen verschil wordt ge-maakt in de bijdragen van de le den. (Van een onzer verslaggevers) HULST De KVP-staten- kring Hulst en de Belgische CVP van het arrondissement Sint Niklaas, zijn in Hulst bij een gekomen. Het doel van deze ontmoeting was het op gang brengen van een gesprek over de gemeenschappelijke problemen inzake het milieu beheer, tegen een achtergrond van zaken als de industrialisa tie en havenontwikkeling in het Waasland en de uitbouw van de kerncentrale in Doel. Tijdens de bijeenkomst werd besloten de contacten tc continueren, zodat concrete stellingen kunnen worden ont wikkeld. die in het belang var de bevolking van Zeeuwscn- Vlaanderen, de kanaalzone en het Waasland moeiten worden waargemaaKi. De KVR-statenkrirag Buist zegt dat in verband met de vakantieperiode pas in het na jaar zal worden gewerkt aan de ontwikkeling van deze stel lingen. M. de Sc1' rige week ter, mej. IV heit diplom zon-dheidszorg. ijp t-T" 1st. Vo elde zi'jn zus- de Schrijver ■Iraeiurale ge- EMGZ aan de sociale adademie in Breda. (Van een onzer verslaggevers) De rijksweg, die dwars door Terhole loopt, van Perkpolder •■aar Hulst, maakt het leven in 'erhole er niet rustiger op. isto-c t'-r een bot sing -ïii éet ,n het uorp, door dat een auto op de rijbaan geparkeerd stond. Een ver schijnsel overigens, dat vaker voorkomt. Direct gevaar is er bijvoorbeeld, als de gepar keerde auto's vlak voor of na een bocht staan. Bewoners worden dan ook wel eens op geschrikt door piepende rem men en claxonnerende auto mobilisten, die op het laatste moment moeten uitwijken voor een of ander obstakel. De politie is verre van ge lukkig met de situatie. Zij zot graag zien dat er iets als een parkeerverbod langs een deel van de rijksweg wordt inge steld. Het initiatief voor zo iets moet echter van rijkswa terstaat komen. I (Van onze correspondent) HEIKANT De muziek vereniging Heikant zal op zon dag 30 juni deelnemen aan het muziekconcours dat in Wouw door de Bredase muziekbond wordt georganiseerd. Reeds wekenlang wordt praktisch dagelijks door de le den van de muziekvereniging geoefend en gerepeteerd om een goed figuur te kunnen slaan op het concours en de mogelijkheid te scheppen om te promoveren van de eerste afdeling naar de afdeling uit muntendheid. Met rond zestig muzikanten en de nodige supporters wordt de reis met twee autobussen mdernomen. Voor liefhebbers 'estaat de mogelijkheid nog e reis mee te maken door ch op te geven bij G. van emortele, Magdalenastraat 21 He> kant, telefoon 01140- 187. DP prijs bedraagt acht 'lden Oe bussen vertrekken - n 12.00 uur vanaf de Drie Hoefijzers.

de Stem | 1974 | | pagina 7