55 Compleet als totaalvoetbal" Transferverbod Argentijnen Goethals is Nederlands elftal erg dankbaar HOFFMAN: „WE HEBBEN ERG VEEL GELEERD" Gedicht voor Oranje Nog geen ton voor NAC Internationale pers roemt Oranje-elftal Brazilië viert feest Door Wandelen Vandaag Schoenen Jongbloed Zingen sport DOOR v. Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen HILTRUP De spelers van de A-groep van het Nederlands elftal hoef den gisteren van Michels niet te trainen. De su pervisor maakte met de genen die zin hadden een wandeling door de bossen rondom het Waldhotel. De overigen bleven naair de tv kij ken, waarop beelden van onder andere Nederland- Argentinië en DDR-Bra- zilië werden herhaald. Liever had Michels ge zien dat geen enkele speler naar de tv had gekeken, want zo rede neerde hij, wanneer ze de DDR bekijken, heeft ieder voor zich een ei gen speelplan. Daarom had hij de tv-beelden ai- leen willen bekijken en zijn spelers aan de hand daarvan, en aan de hand van het rapport van Cor van der Hart, het tactl- sche concept opleggen. HILTKUP Vandaag zal de kerngroep van Oranje tweemaal trai nen, in de ochtenduren om half elf en in de middag om half vier. De tweede training zal wat langer duren dan nor maal omdat er gisteren niet is getraind vanwege zware regenval en on weersbuien boven Hil- trup. Het programma is als volgt: 9.00 uur ontbijt; 10.30 training; 13.00 uur lunch; 14.00 uur rust; 15.30 uur training; 18.15 persinstuif; 19.00 uur di ner en om 20.00 uur re creatie. HILTRUP Toen de spelers van het schaduw elftal van Oranje, aan gevuld met enkele A- spelers zoals Neeskens, Haan en Rijsbergen, gis termorgen in de stro mende regen op het trai ningsveld van Hiltrup arriveerden, bleek dat er geen schoenen vanuit het hotel waren meege komen. René van de Kerkhof, uiteraard onder politie bewaking, werd naar het Waldhotel teruggestuurd om voor zijn op kouse voeten wachtende colle ga's schoeisel te gaan halen. HILTRUP Dé Stoop, de voorzitter van FC Amsterdam, vertoefde gisteren in het Waldho tel van Hiltrup. Hij werd door de groep vriendelijk ontvangen en later sprak hij met Jan Jongbloed. De doelman van FC Amsterdam heeft plannen om het komend seizoen naar Ajax te gaan. Besloten is het gesprek met Ajax, zowel van de kant van Jongbloed als van FC Amsterdam, na afloop van de wereld kampioenschappen voort te zetten. HILTRUP Willem van Hanegem zingt voor een interland altijd ge trouw het Wilhelmus mee. De Kromme be weert dat hij door zijn zingen Neeskens en Krol ook heeft geïnspireerd om mee te doen. „En daar is nu ook de kleine Jansen nog bijgekomen' zei Van Hanegem. „Die is speciaal voor de lage noten". lijk (Van onze speciale verslaggever) HILTRUP Brazilië verraste in 1958 tij dens het werledkampioenschap voetbal in Zweden de hele wereld met een perfect uitge voerd 4-2-4 systeem en de Ita lianen introduceerden een aan tal jaren later hun berucht ge worden catenaccio en ver klaarden hiermee het verdedi gende voetbal tot de enig heil zame voetballeer. Nederland valt de eer te beurt dat het, in de vier wedstrijden die het tot nu toe in het we- reldtoernooi heeft gespeeld, een nieuwe dimensie aan het steeds wisselende patroon van speltactiek en spelopvatting heeft toegevoegd. „Compleet als totaalvoetbal", is de term die de laatste tijd steeds meer wordt gebruikt, wanneer wordt getracht de opwindende speelwijze van de Oranje-elf te ontleden. Een terechte omschrijving waarvan de naam voor zich spreekt. Immers, op het spel van de Michels-brigade valt geen speciaal spelconcept- eti ket te plakken. Compleet voetbal is geen systeem dat kan worden ingedeeld in of specifiek aanvallend of speci fiek verdedigend voetbal, hoe wel het door de fabuleuze overmacht die Nederland tot nu toe heeft gedemonstreerd het steeds op een geweldige aanvalsshow is uitgelopen. Compleet voetbal houdt in dat een verdediger aanvaller moet kunnen zijn en dat een aan valler niet te beroerd moet zijn om het nodige verdedi gende werk op te knappen. Dit werd woensdagavond ln de wedstrijd tegen Argentinië bijvoorbeeld knap geïllus treerd door Johan Cruyff die met een omhaal (een verdedi ger van wereldklasse waardig) een gevaarlijke inzet voor het doel van Jan Jongbloed weg trapte, terwijl Ruud Krol een van de gevaarlijkste aanval lers was. De enige die zich en dat tegen zijn uiterst aanval lende natuur in niet volledig heeft kunnen uitleven is Wim Suurbier. Hij wordt door Mi chels steeds onverbiddelijk op geofferd om de gevaarlijkste W.K. VOETBAL DOOR:HARRY VERMEULEN man van de tegenpartij uit te schakelen, zoals Sandberg, De- nev en Ayala reeds hebben on dervonden. „Ik weet nooit wie mijn tegen stander is, maar ik weet van tevoren altijd wel dat hij hard kan lopen", aldus Suurbier die er weinig problemen mee heeft om zijn cipierschap te accepteren. Deze speelwijze, waarin steeds van plaats wordt gewisseld en waarin veel wordt bewogen zonder dat de bal wordt gespeeld, vereist een goed teamverband en groot spelinzicht van iedere speler op zich. Gelukkig voor Nederland, dat door zijn grote clubsuccessen reeds had bewe zen over die intelligente spe lers te beschikken, openbaart zich dat gevoel voor collectivi teit in het Nederlandse elftal. Het is geleid door de harde en veeleisende hand van Michels, een eenheid geworden waarin het voor de individualist nog mogelijk is eigen creativiteit te ontplooien, maar dan wel ln dienst van het team. Het is uiteraard niet toevallig dat de overwinningenreeks van het Nederlands elftal samenvalt met de geweldige vorm waar- In Johan Cruyff momenteel verkeert. Cruyff in deze vorm ls van onschatbare waarde Voor de ploeg. Hij is de grote dirigent in het veld, geeft zijn makkers voortdurend aanwij- zlgingen, is dikrwijls de ge vaarlijkste aanvaller en staat een ogenblik later vrolijk mee te verdedigen, hetgeen een om Cruyff te volgen. Hij staat overal. Cruyff is de onbetwiste ster speler die ieder klasse-elftal nodig heeft. Een zeer belang rijke schakel in dit oogstre lende voetbal van Nederland zijn de middenvelders. Zij im mers moeten de aanvallen van de tegenpartij ln een vroeg stadium ontregelen en zij moeten de gaten trekken die hun collega's de nodige ruimte geven. In Neeskens, Jansen en Van Hanegem heeft Nederland zo'n geweldig middenveldtrio met alle eigenschappen die voor een middenvelder zijn vereist (hardheid, intelligentie en doorzettingsvermogen). Sjaak Swart typeerde het na afloop van de wedstrijd tegen Argentinië het beste met zijn bewonderende uitspraak: „Het leek wel of Nederland acht middenvelders had. De Argen tijnen werden compleet weg gespeeld op het middenveld. Ik heb ze niet gezien". Het is uiteraard niet verwon derlijk dat dit Nederland, zeer tegen de zin van Michels in, l/MM 74 Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen FRANKFURT De Ar- meer aan handgeld geboden. Zagalo mededelen: Leivbdia Braziliaanse journalist de een favorietenrol krijgt opge- kreet ontlokte: Ik heb moeite drongen. JACHT OP KAARTJES VEROORZAAKT CHAOS ^Van onze speciale verslaggever) BONN De KLM, de Nederlandse ambassade en con sulaten en de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in West-Duitsland zijn sinds enkele dagen de grootste omslag bureaus voor de Wereldkampioenschappen Voetbal gewor den. Duitsers, die maanden geleden al op een wedstrijd van hun elftal in Gelsenkirehen gerekend hadden, laten tele foonlijnen heet lopen, of verschijnen persoonlijk in de ge noemde kantoren om hun kaartjes voor zondag kwijt te raken. In hun anigst op de dure plaat sen te blijven zitten bieden velen hun tickets vaak - bene den de werkelijke prijs aan, maar deze zorg is volkomen overbodig, want talrijke Ne derlanders staan al gereed om ze de felbegeerde papiertjes uit de hand te rukken. Een giechelende Duitse secretares se van de KLM, die zoveel plezier had in deze plotselinge doorbraak van haar dagelijkse sleur, antwoordde op onze vraag wat zij met de aangebo den kaartjes deed: „Als je met vertelt met welk kantoor u heeft heeft gesproken, wil ik het u wel verklappen, anders krijg ik op mijn kop. Officieel is het zo, dat wij de kaartjes aan de KNVB moeten geven, maar de Nederlanders die bij mij komen bidden en smeken erom, en als ze nu aardig zijn, dan verkoop ik de kaartjes meteen door. Maar u mag niet schrijven wie u dit verteld heeft, hoor". De uitspraak van deze opge wekte dame bewijst hoe enorm de chaos rond de kaart- jesverikoop is geworden en boe slecht deze georganiseerd werd voor de stadions, waar van men van tevoren niet kon weten welke elftallen er zou den spelen. Een secretaresse van het Duitse hoofdkantoor van de KLM in Frankfurt,die zich overigens zeer tevreden i uitliet over het aantal aange boden kaartjes, zei namelijk op onze vraag: „Wij geven alle kaartjes aan de initiatiefnemer van dit originele idee, name lijk aan het reisbureau Rotting in Hengelo". Hierop een woedend commen taar van KNVB-spreker Ham stra in Hiltrup: „Dat is nu juijt datgene wait we niet wil len hebben wamt van reisbu reaus hebben we in dit ver- |(Van onze speciale verslaggever) RIO DE JANEIRO De overwinning van 10, die Brazilië op Oost-Duitsland be haalde, is in het Zuidamerl- kaanse land met groot enthou siasme begroet. Overal werd vuurwerk afgestoken. Automo bilisten gaven claxonconcerten en uit de ramen werden mil joenen papiersnippers gewor pen. In Brazilië is het vertrou wen dat het land voor de vier de maal wereldkampioen wordt nog steeds ongeschokt. Hoewel men er toch wel van overtuigd is dat Nederland en West-Duitsland ook grote kanshebbers zijn. Het Australische voetbalelf tal is bij zijn terugkeer ln Sydney enthousiast ontvangen. Honderden supporters en handtekeningen) agers omstuw den de ploeg, toen die het Vliegveld van Sydney verliet. Aanvoerder Peter Wilson ver klaarde: „Dat wij zo goed ge speeld hebben in West-Duits- tana was alleen te danken aan het publiek, dat ons in elke Wedstrijd voortreffelijk heeft gesteund. Het leek wel of ie dereen voor ons was". Wilson zet verder dat aanvaller Adri an Alston en hij verscheidene lucratieve aanbiedingen had den gek eaen v>an Duitse en Engelse clubs. band niu zo langzaamaan de buik vol. Desondanks hebben de Nederlandse consulaten van hogrehand Jiet officiële consig ne gekregen elke aanbieder van biljetten naar de KLM te verwijzen. Dit misverstand doet er niets aan af, dat Paul Huysikes, di recteur van de KLM in Frank furt, van trots naast zijn schoenen loopt. „De actie werd vooral zo'n succes omdat er zelfs via de Wesiduitse televi sie propaganda voor gemaakt werd. En het gebeurt niet elke dag dat de naam van de KLM hier genoemd wordt. Dit is een geweldige reclame voor ons en natuurlijk ook het feit dat we op zo'n grote schaal kunnen bemiddelen. Onze cor- da, de computer die de gege vens van onze twaalf kantoren in de Bondsrepubliek verza melt, meldt al vele honderden kaartjes, maar er zijn ook tal- sparwasser, (links) een van de talenten van het Oostduitse elftal. Op deze archiefplaat scoort rijke mensen, die ons opige- 3 Oostduitse treffer tegen buurman West-Duitsland. beid hebben met de medede- - ling, dat zij de kaartjes per expresse naar ons opgestuurd hebben. Veel mensen kregen pas later in de gaten dat de zaak serieus bedoeld was en mu hoop ik dat we nog eens een keer op de televisie ko men. In elk geval gaan we tot zaterdag door, en ik reken er op dat er zo nog heel wat kaarten binnenkomen". Ook de heer Hamstra heeft nog hoop: „Er komit nog wel iets los. Er bestaan een aantal misverstanden rond deze gentijnse voetballers Wolff, Brindisi, Babington en Hou- semann krijgen van. de Ar gentijnse voetbalbond geen toestemming om in het bui tenland te gaan voetballen. Sinds gisteren is er namelijk in Ai|?entinë een vrebod van kracht om spelers onder de 26 Jaar naar een buitenlandse club te laten vertrekken. Ook de Poolse voetbalbond heeft (na de grote successen van de nationale ploeg in dit wereldkampioenschap) plot seling de transfermogelijkhe- den voor een aantal spelers beperkt. Pas als men 30 jaar is kan men in aanmerking komen om voor een buiten landse club te gaan voetbal len. Gadocha en Deyna, beiden 21 jaar oud, hebben hun onder handelingen met München 1860 dan ook moeten afbre ken. Tussen Hertha BSC en Eintracht Frankfurt is thans een felle strijd ontbrand niet Alston had voor zijn vertrek is zo goed als zeker in dit uit West-Duitsland naar Au stralië nog geen definitieve overeenkomst met het Ber- lijnse Hertha BSC getekend. Brazilië houdt er volop reke ning mee dat men tot de man bij het laatste vier van het wereld- Madrid kampioenschap doordringt. De Brazilianen hebben giste ren hun trainingskamp in de omgeving van München al besproken. De keus ls geval len op hotel Baehmair in Rottach-Egern; de plaats die eerder door de Italianen was gereserveerd als zij tot de laatste vier hadden behoord. wereldkampioenschap meer inzetbaar. Naast Miljan Miljanic, de bondscoach van Joegoslavië die die volgende competitie als eerst verantwoordelijke Spaanse Real optreden, zal Joegoslavë waarschijnlijk nog een belangrijke oefenmeester gaan missen. De assistent door het Spaanse FC Valen cia. De 25-jarige Ciric voelt er veel voor om de bij Va lencia vertrekkende Alfredo Dl Stefano op te volgen. Het ziet ernaar uR dat de Braziliaanse aanvaller Lei- vinha niet meer tijdens dit wereldkampioenschap in ac tie komt. Gisteren werd wel het gips van zijn ernstig ge blesseerd geraakte voet ge haald, maar de kans is maar rond de Australische mid- klein dat de tegen Zaïre uit- denvelder Adrian Alston. Leek in eerste instantie Her tha BSC de ploeg te worden waarvoor Alston gaat spelen, thans heeft Eintracht Frank furt de vroeger in de Engelse competitie spelende 25-jarige Australër, ruim 50.000 gulden gevallen Leivinha nog op tijd fit zal zijn voor de beslissen de slag in dit wereldkampi oenschap. Dr. Toledo, die de medische zaken bij de Brazi lianen regelt, moest toen hij de voet nog eens nauwkeurig had onderzocht bondscoach Bij aankomst van de Oost duitse ploeg ln hotel Alten kamp te Ratingen is het tot een klein incident gekomen. Voor het hotel wapperde na melijk de zwart-rood-gouden vlag met hamer en sikkel, maar het was niet de Oost duitse nationale vlag, maar de Belgische driekleur die voor deze gelegenheid van een hamer en sikkel was voorzien. En daar namen de Oostduitners natuurlijk geen genoegen mee. Later heeft men de fout hersteld. (Van een onzer verslaggevers) HILTRUP Raymond Goe- ls het Nederlands elftal erg dankbaar. Het klinkt mis- scnien gek van de trainer van de ploeg die door datzelfde Nederlandse elftal voor de eindronden van het wereld- toernooi werd uitgeschakeld, maar het is er niet minder waar om. kwestie en die proberen we zo snel mogelijk op te lossen". De actie kan een nog groter succes wonden, omdat ook de „Bildzeitung" met zijn miljoe nenoplage de zijide van de Ne derlandse supporters heeft ge kozen met de vetgedrukte op roep: „Voetbalvrienden helpt de Nederlanders, want veer tig- tot vijftigduizend van hun supporters willen naar Gelsen kirehen komen, en ze hebben maar 3000 kaartjes". Een ander bewijs voor de slechte organisatie rond de kaartjesverkoop: Enkele dagen geleden nog werden er op de Nederlandse consulaten in het Ruihrgebied soms nog paketten van 70 tot 80 biljetten tegelijk aangeboden. Consul-generaal Besems in Düsseldorf: „Maar toen hadden we nog geen in structie wat wij met de kaart jes moesten doen, zodat we de Duitsers eenvoudig weg terug hebben moeten sturen. En nu komen zij alleen nog maar om kaartjes voor Gelsenkirehen tegen die voor Düsseldorf te ruilen en we hebben helaas niets om te ruilen. Die Duit sers zeggen dan, dat ze maar naar Nederland gaan kijken". RATINGEN De 1—0 ne derlaag tegen Brazilië moet bij de Oostduitsers erg hard zijn aangekomen. Trainer George Buchner voelde er gisteren niets voor om ook maar met iemand buiten zijn vaste selec- tiegroep over de verdere af wikkeling van dit wereldkam pioenschap te spreken. Een van de Oostduitse offici als liet hij voor de zwaarbe waakte hoteltoegang van „Al- tenkamp" de steeds maar weer aandringende journalis ten vertellen: „Vrijdag kan men een uurtje bij ons te recht. Vandaag wens ik geen vreemden in het hotel". Het enige wat Buchner toen kwijtwilde was: „Gun ons de rust. Geef ons de tijd om te herstellen van alle vermoeie nissen. Morgen houden wij weer open huis. Dan bent u van harte welkom". De spelers wraen ondertussen in ganze- pas de bus ingestapt om later (toen er in het hotel geluncht en gerust was) toch nog naar het stadion te vertrekken. En opnieuw werd nu bij de veld- (Van onze sportredactie). TERNEUZEN Het perso neel van de Philips-kantine te Terneuzen heeft snel gerea geerd op de actie van De Stem om het Nederlands elftal een kaartje te sturen nu de kans groot i, dat er zondag bij het duel tussen Oranje en Oost- Duitsland slechts een paar duizend Nederlandse suppor ters aanwezig kunnen zijn. Het tien man sterke peroneel stuurde het volgende gedicht naar het trainingskamp van het Nederlandse team in Hil trup- Zondag zonder groot legioen. Dat valt rret mee 't toch goed te doem. Maar een garantie geven wij, Wij zijn er met zn allen bij, Ook al blijven wij allen thuis, We zitten gekluis terd aan de buis, 't zij m kleur of zwart wit, Jullie kun nen er op rekenen dat heel Nederland er zit, Maak goalt- Jes Johan, Wim of Kromme, Wie 't doet kan ons niet ver dommen, Je kunt niet meei anders voor je fatsoen, Jullie zijn gedoodverfd als wereld kampioen, Laat 'm draaien, jullie helse machine, Dat wensit jullie het personeel van de Terneuzense Philips-kanti ne. Het gedicht is ondertekend met tien namen. training geen buitenstaander geduld. Oost-Duitsland lijkt dus een beetje geschrokken te zijn van hetgeen zich woensdagavond in Hannover tegen Brazilië heeft afgespeeld. De eerder gedane uitspraken van René Hoffmann, het pas 19-jarig aanvallende talent van de Oostduitisers, moeten na de laatste ontwikkelingen dan ook vanuit een ander gezichfS punit worden bekeken. Want het was Hoffmamin die dins dag nog in Ratingen had ge zegd: „Voor het zo goede spel van de Oostduitsers in dit we reldkampioenschap zijn twee oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats het feit dat FC Magdeburg dit jaar de Euripa- cup voor bekerwinnaars heeft gewonnen en daarnaast het fraaie gelijke spel (1-1) dat we in de voorbereidingsperio de teigen Engeland hebben be reikt. Deze zaken hebben op het totale Oostduitse voetbal een gunstige uitwerking ge had. Plotseling zijn we er ach ter gekomen dat we volwaar dige voetballers zijn gewor den; spelers, die gewoon van dezelfde klasse zijn als de grote ploegen in Europa. Onze bondscoach Buchner ziet ons nog altijd als een ploeg van Europese middenklasse, maar wij voelen dat we meer kun nen bereiken. Dat we sneller aan de top kunnen komen dan verwacht was". Op het Nederlands elftal heeft hij o.oik een bepaalde visie. Hoffmann: „Nederland is de enige echte aanvallende ploeg in dit WK-toernooi. Voor mijn gevoel beschikt Nederland ook over het meest complete elf tal; alle posities zijn goed be zet. Toch zijn er voor mij nog altijd twee vraagtekens. Hoe zullen Arie Haan als laatste verdediger en keeper Jan Jongbloed zidh houden als ze werkelijk onder druk komen te staan. Het Hjkt me dat Ne derland op deze plaatsen over troffen kan worden". Oost-Duitsland en Nederland hebben elkaar de laatste jaren vijf maal ontmoet. Het ge beurde meestal in kwalifica tiewedstrijden voor het wereld kampioenschap of voor de Eu ropese voetbaltitel. Beide ploe gen wonnen twee maal, en een keer eindigde de strijd onbe slist. „Maar dit cijfermateriaal zegt natuurlijk niets voor het geen zondag in Gelsenkirehen gaat gebeuren. Wij hebben de laatste dagen in dit wereld kampioenschap erg veel ge leerd, maar of het voldoende is om Nederland van de winst af te houden, dat zal pas zon dagmiddag om een uur of zes duidelijk zijn." Goethals kreeg na het 00 gelijkspel in Nederland, waar door Nederland zich plaatste voor West-Duitsland, ontzet tend veel kritiek te verduren op zijn speelwijze. Goethals, die de eerste weken de publi citeit angstvallig ontweek, verdedigde zich achteraf door te zeggen dat het geen scnan- de was door de toekomstige wereldkampioen te worden uitgeschakeld. Deze uitspraak werd door de complete Belgische sportpers als uiterst belachelijk be- scnouwd, want, zo redeneerde men in Belgié, dit Nederlands elftal had niet voldoende capa citeiten om tijdens het wereld- toernool ver te komen. „Nu zullen ze merken dat ik gelijk had", zei Goethals wraakzuchtig. „Over een week. wanneer Nederland zich voor de finale heeft geplaatst zal ik triomferen". Goethals is zo overtuigd van de capacitel- ven van de Nederlanders dat hij zei het niet onmogelijk te achten dat West-Duitsland speciaal van de DDR heeft verioren om Nederland niet in de linale te ontmoeten. „Zo bang zijn ze van het Ne derlands elftal", aldus Goet hals. (Van onze sportredactie). BREDA In ons bericht in de krant van gisteren als zou den vijf Bredase bedrijven NAC elk jaar een ton garan deren, waardoor de gemeente lijke subsidie van twee ton een feit zou zijn is een storen de fout geslopen. De vijf bedrijven (uitgevers maatschappij De Stem, Skol Brouwerijen, Deltadranken, Meeüs Assurantiën en de Al gemene Bank Nederland NV) rijn namelijk wel van plan om een bepaald bedrag beschik baar te stellen, maar dat bete kent nog niet dat zij 100.000 gulden bij elkaar brengen. Om dit te realiseren zullen nog meer bedrijven uit het West- brabantse bereid gevonden moeten worden NAC de ko mende vijf jaar financieel te steunen. (Van een speciale verslaggever) DÜSSELDORF De inter nationale pers is eensluidend van mening dat Nederland in ieder geval de finale van het toernooi om het wereldkampi oenschap zal bereiken. De ma nier waarop het team Argenti nië versloeg heeft bijzonder veel indruk gemaakt. „Svens- ka Dagbladet" (Zweden) „Veel wijst erop dat er een finale tussen Nederland en West-Duitsland zal komen. Maar naast de favorieten zijn nog altijd landen als Polen en waarom ook niet Brazilië dat nog altijd geen tegendoelpunt heeft, zeker niet kansloos". De in Engeland verschijnende „Daily Express" gaat verder waar het Nederland betreft. „Na de wedstrijden van woensdag is er een team dat zeker de finale haalt: Neder land. De oranjehemden hebben het plezier weer teruggebracht in het voetbal. Ze toonden een grandioze aanvalsstorm en lieten blijken in elke minuut een wedstrijd te kuinnen beslissen", aldus Twee franse kranten, „L'auro- re" en het sportblad „L'Equi- pe" blijven niet achter. „West- Duitsland wint, Nederland tri omfeert", zegt „L'aurore", om verder te gaan met een loftui ting aan het adres van de Nederlandse ploeg: „Wat kan men tegen dit Nederlandse te am doen dat de ideale voetbal kwaliteiten in zich herenigt: fitheid, teamgeest en boven al les spelintelligentie". „L'Equi- pe" tenslotte doet het iets rus tiger aan: „Als men slechts afgaat op de uitslagen wijst alles op een finale Nederland- West-Duitsland. vooral Neder land overtuigde". De gehele Argentijnse sport pers was donderdag, daags na de wedstrijd tegen Nederland vol lof over het Oranje-team. De algemene tendens is dat het Nederlands elftal een for matie is, die alles heeft. „Argentinië verloor met ere, dat is onze enige troost", schrijft Mario Stilman in het ochtend blad „Taboide Notici- as". 'de krant opent met de kop: „Zij liepen over ons heen". Maryoria, een ander blad schreef: „De score had wel 70 kunnen zijn. Argenti nië kan geen enkel excuus aanvoeren. De Nederlanders waren in technisch en tactisch opzicht indrukwekkend supe rieur". „Nederland gaf ons een voetballesje", aldus Cronica. Eric Weill, die schrijft voor de Engelstalige Buenos Aires Her ald: „Alleen keeper Jongbloed liep niet door onze defensie. De anderee allemaal wel". Weill besluit met: „Nederland veroorzaakt een revolutie in het wereldvoetbal. De zuida- merikaanse teams zullen zich moeten aanpassen of anders ten onder gaan". Johan Cruyff is in de itali- aanse pers afgeschilderd als de beste speler van het toer nooi om het wereldkampioen schap na rijn briljante wed strijd tegen Argentinië. De Italiaanse sportpers is ook van mining dat Nederland na de overwinning van woensdag ze ker tot de finalisten zal horen. Cruyff heeft bevestigd de gro te troef van dit toernooi te zijn", zo luidde een kop in het Milanese dagblad II Girono. „De fabuleuze nummer 14 heeft gescoord en gaf schitte rende passes af aan zijn ploag- makkers", zo stond in een der verslagen. De Corrierc Delia Sera schreef: „Een ongrijpbaar Holland vernedert de Argen tijnen". Dezelfde krant was van mening dat Italië hetzelf de lot zou zijn ondergaan wanneer het doorgedrongen was tot de volgende ronde. Het sportblad Gazetta Dello Sport vond Cruyff de enige echte individuele ster die tot dusver de W.K. kampioen schappen hebben opgeleverd. „Cruyff werd helemaal niet tegengehouden door de Zuida- merikaanse verdedigers. Zijn snelle klassespel was voor de tegenstanders onmogelijk. Ar gentinië heeft een harde les van Nederland gekregen in modem en snel voetbal".

de Stem | 1974 | | pagina 15