Topconferentie met beloften begonnen PPR-verklaring NA VO tast kabinet niet aan Pupillen van Dennendal mogen naar Eindhoven LIBANON WIJST EGYPTISCHE LUCHTHULP AF Geld lenen Buitenlandse arbeider niet aanvaardt Spee se liefde SIR JOHN NIET VERMOORD Franse kerncentrale! voor Perzische olie NIXON IN MOSKOU VRIENDELIJK ONTVANGEN Skelet in Londense woning Werkgevers in bouw doen aanbevelingen Bescherming landschap bij dijkverzwaring RAPPORT „JUSTITIA ET PAX" V roeg-gehandicapten vallen onder YAO Goed begin Giscard binnenland buitenland Ommekeer Protocol t "M BAS DE GAAY FORTMAN: VII|Uwy MOSKOU (AP) Presi dent Nixon en de Russische partijleider Leonid Breznjew hebben hun derde topconfe rentie gisteravond ingeleid met beloften tot het verste vigen van de wederzijdse ontspanning, terwijl Nixon's gastheer een directe uitval deed naar diegenen in Ame rika die kritiek hebben ge uit op de AmerikaansRus sische onderhandelingen. Na een onderhoud van ze ventig minuten waarbij alleen een tolk aanwezig was, brach ten Nixon en Breznjev tijdens een diner in het Kremlin toosts vit op de vruchten die de twee voorgaande jaren van overleg hebben opgeleverd. Nixon verklaarde dait hi] in Éjn contacten met Breznjev zal streven naar akkoorden die de burgers van beide landen „een positief aandeel in da vrede" verschaffen. Hij ver volgde: „Daardoor zullen er betrekkingen ontstaan die in de toekomst niet zullen wor den verbroken". Na te hebben gesproken van een „kardinale ommekeer" die zich bij het eerste topoverleg n 1972 in de Amerikaans - Russische betrekkingen heeft voorgedaan, gaf Breznjev ui ting aan zijn vertrouwen „dat de volkeren hen zullen steu nen die streven naar een toe komst van vrede en een rustig leven voor miljoenen mensen, en niet degenen die vijand schap en wantrouwen zaai en". Na erkend te hebben dat verdere vooruitgang op het pad van de ontspanning veel inspanning zal vergen en „zal stuiten op tamelijk actief ver zet", uitte Breznjev directe kritiek op degenen die vraag tekens hebben geplaatst achter Nixons politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie. Breznjev brak met het rigi de Sovjet-protocol door Nixon en diens echtgenote persoon lijk welkom te heten op het speciale Moskouse vliegveld voor hoge gasten, Vmukovo. Hoewel hun eerste onderhoud zonder enige verklaring ander half uur werd uitgesteld, spra ken de twee leiders uiteinde lijk even lang als in het pro gramma van de eerste dag was voorzien. Zowel Nixon als zijn gast heer toonden zich tijdens een aan het diner voorafgaande re ceptie in een opperbeste stem ming. Zij wisselden grapjes uit over de diplomatieke flexi biliteit van hun respectieve ministers van buitenlandse za- ken, Henry Kissinger en An drei Gromytoo. Een lachende Kissinger hield vol: „Breznjev intimi deert me, daarom stel ik me soepeler op". In zijn toast aan het diner gezelschap sprak Nixon erover samen met Breznjev te wer ken aan „een diepgaande ver andering in de betrekkingen tussen de twee machtigste na ties ter wereld". Beide leiders spraken vol vertrouwen over „de vooruitgang die wij tij dens deze derde topconferentie kunnen en zullen boeken". De president verwees impli ciet naar nog een, wederom in Amerika te volgen vierde con ferentie, door op te merken dat Breznjev de volgende keer hooelijk meer gelegenheid aai hebben voor een rondreis door de Verenigde Staten. Nixon vroeg zich hardop af hoe de geschiedenis de Russi sche en Amerikaanse leiders en hun beider volkeren van dit ogenblik zal beoordelen en merkte op dat de geschieden:# vaak die landen groot noemt die voornamelijk door hun agressieve daden voortleven. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, aldus Nixcn, moeten tonen dat de machtigen ook de vrede kunnen liefheb ben. „Laat dat een erfenis zijn die wij de komende generaties nalaten", zo besloot Nixon zijn toast met het toedrinken van Breznjev, de andere -Sovjet- f M I r i i i i i f! I F r fflji leiders en de zaak van de vrede. Breznjev zei er op te ver trouwen dat „de goede resul taten die de afgelopen jaren in de Amerikaans - Russische betrekkingen mogelijk zijn ge bleken, niet zullen worden uitgewist meer speciaal om dat hun verbetering zichzelf reeds heeft gerechtvaardigd en in tal van opzichten praktische bewijzen heeft opgeleverd van het nut voor beide partijen en de wereld in zijn geheel". Zelfs de Amerikaanse za kenman, kortgeleden nog de boeman van de Sovjet-ideolo gie, werd door de Russische partijleider in de bloemetjes ge zet: „Lof komt zeker toe aan die vooruitziende leden van de Amerikaanse zakenwereld die een juist begrip hebben opge bracht voor het wederzijds voordelige karakter van de ontwikkeling van economische banden tussen onze landen en die actieve steun verlenen aan de politiek die op dit stuk door hun regering wordt ge volgd". President Nixon, vergezeld door Leonid Breznjev, inspec teert de erewacht op het vlieg veld Vnukovo bij Moskou na zijn aankomst in de Russische hoofdstad. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) t DEN HAAG „Het partij bestuur en de Tweede-Kamer fractie zijn verbaasd over de twijfel die de laatste dagen van verschillende zijde is uit gesproken aan de oprechte wil van het PPR-congres de ver antwoordelijkheid van de PPR als regeringspartij, de grond slag van het kabinet, de positie van de PPR-ministers en frac ties en de progressieve samen werking onaangetast te la ten". Aldus een verklaring die gisteren door PPR-bestuur en Kamerfractie werd uitgegeven en' waarbij de politieke leidei van de PPR, Bas de Gaay Fortman aantekende, dat „het de taak is van elke regerings partij het kabinet tot 1977 overeind te houden". Hij wees er inet nadruk op dat het con gres zelf heeft uitgesproken, dat de deelname van het hui dige kabinet en de samenwer king met de andere progres sieve partijen voor de PPR twee gegevenheden zijn. m dit verband pakte De Gaay Fortman fel uit tegen ARP-fractieleider Aantjes, die als reactie op de anti-N AVO uitspraak van de PPR heeft gezegd, dat het maar beter zou zijn niet langer met de PPR rekening te houden. De Gaay Fortman: „Het meest zorgwek kend vind ik die opmerking van Aantjes, de vijf coalitie partners moeten met elkaar rekening houden. Doe je dat niet dan vraag je om een cri sis. Het is niet mogelijk dat alleen PPR-ministers het kabi net zouden verlaten. In de po litieke praktijk is niet geble ken, dat de PPR-fractie zich niets zou aantrekken van het coalitiekarakter van de Nedei landse politiek. Wij moeten steeds afwijkingen van het el- gen program incasseren". De Gaay Fortman wilde niet Ingaan op vragen of de NA- VO-uitspraak van het PPR- congres bij onderhandelingen over een regeerakkoord vooi de jaren na 1977 tussen de partners als een vrije kwestie ieschpuiwd kan worden. Dat werd wel gesuggereerd door partijvoorzitter Wouter van Dam. die daarover later op merkte, dat zoiets ter beslis sing is aan het PPR-congres en ook afhangt van de uitein delijke houding, die de PvdA tegenover de NAVO gaat in nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vroeg-ge- handicapten (mensen, die b.v. van jongsaf al invalide zijn) vallen met de zelfstandigen on der de toekomstige volksverze kering tegen arbeidsongeschikt heid (VAO). Nog voor het eind van dit jaar dienen mi nister Boersma en staatssecre taris Mertens (beiden sociale zaken) hiertoe een wetsont werp in, waarop met name de middenstand vol spanning wacht. Staatssecretaris Mertens ont kende ten stelligste, dat het kabinet bij de VAO een ver tragingstactiek had toegepast. Wel gaf hij toe in antwoord op kritische opmerkingen van bei de parlementariërs, dat er enigzins vertraging was ont staan mede als gevolg van de oliecrisis en de gecompliceerd heid van de vele aan de VAO verbonden vraagstukken. EINDHOVEN (ANP) Ou ders van Dennendal-pupillcn kunnen, als zij dat willen, hun kinderen nu al naar de rijks- psychiatrische inrichting in Eindhoven brengen. Het woensdagavond herroepen van de eerder gemaakte afspraken met ouders was volgens ge neesheer-directeur J. Bors- sum-Waalkes een tijdelijk gas terugnemen in verband met de ontwikkelingen van die dag. „De toestand was plotseling onzeker geworden. Het was niet helemaal duidelijk of de evacuatie zou doorgaan. Daar om hebben we besloten de ou ders, met wie al concrete af spraken waren gemaakt tele fonisch te vragen deze afspra ken enige tijd uit te stellen" aldus de geneesheer-direc teur. LONDEN (Reuter) Scotland Yard heeft gisteren bekendgemaakt dat Sir John Peregrine Heaton-Henniker, voorheen verbonden aan de sectie Midden-Oosten van de Britse geheime dienst, niet werd vermoord, maar de hand aan zichzelf sloeg. Sir Johns stoffelijk over schot, weinig meer dan een skelet, werd zondag in een afgesloten kamer in zijn Londense woning gevonden door zijn zoon. Hij werd toen al 32 maanden vermist. De ex-agent had tegen zijn vrouw gezegd dat hij een borrel ging drinken m de cricketclub van Londen. Maar bij zijn lijk werden een leeg flesje en een briefje gevonden die op zelfmoord wezen. Heaton-Henniker was 68 toen hij verdween. Hij had tijdens de Israëlische onaf hankelijkheidsoorlog gediend ais hoofd van de Britse ge heime dienst in Palestina. Toen werden door Israëlische ondergrondse groepen vier bomaanslagen op hem ge pleegd. Na zijn verdwijning was een grootscheepse zoek actie van o.a. Interpol op touw gezet. (ADVERTENTIE) TEL AVIV (DPA) De Israëlische chef van de gene rale stat, Mordechai Goer, heeft gisteren tegen de pers in Tel Aviv verklaard, dat Liba nese instemming met het Egyptische aanbod tot militai re hulp tegen Israël Libanon nen maken. Uit Beiroet is in- „tot een slagveld" zou kun- middels vernomen dat de Li banese regering het aanbod van Egypte tot steun van de luchtmacht heeft afgewezen. Volgens Beiroet zou aanvaar ding van het Egyptische aan bod het land verder in militai re botsingen betrekken. Volgens welingelichte krin gen m Saïda, Zuid-Libanon, worden de Libanese dorpen Chouaja en Chebaa in het zuid-oosten van het land giste ren door zware Israëlische ar tillerie beschoten. Dezelfde sectoren werden enkele uren tevoren gedurende een kwar tier gebombardeerd. Volgens het Libanese blad 'Al Hayat heeft de Libanese regering een overeenkomst met Palestijnse guerrillalei ders bereikt die bedoeld is om infiltraties van guerreilleros uit Libanon in Israël te voor komen. Het blad schrijft dat het ak koord woensdag bereikt werd op een bijeenkomst van de Libanese premier, TakieddOn Solh, en de commandant van de Guerrillastrijders in -Liba non, bekend onder de naam Aboul Zalm. Er was geen be vestiging van bet bericht van Al Hayat te verkrijgen. Volgens het blad kwamen beide partijen overeen elke actie te vermijden die Libanon schade zou kunnen berokke nen. Na de recente commando- aanvallen heeft Israël verkl aard dat guerrilleros uit Liba non kwamen, maar de Libane se regering en de guerrillalei ders hebben dit ontkend. Het Vaticaanse blad Osser- vatore Delia Dominica schrijft dat de Isralische aanvallen op Libanon niet te rechtvaardigen „terreur" zijn. Het uitte de vrees dat de Israëliërs moge lijk van plan zijn militaire actie te ondernemen om de controle over de Libanese wa terbronnen te verkrijgen. ,„Los van de morele ontoe laatbaarheid van deze recht vaardigingen herinneren Liba nese kringen er aan dat Israë lische leiders nooit hun „be langstelling" voor Zuid-Liba non, of liever voor het water van de rivieren Litani en Has- bani, om hun watervoorziening uit te breiden, hebben verlo ren", aldus het Vaticaanse blad. DEN HAAG (ANP) Het algemeen verbond bouwbe drijf, de overkoepelende orga nisatie van werkgeversbonden in de bouw, heeft in een schrijven aan minister-presi dent Den Uyl de aandacht van de regering voor de bouw ge vraagd bij het opstellen van de beleidsplannen voor 1975. Het verbond komt met een aantal aanbevelingen en vraagt de overheid zich te ont houden van maatregelen, die de bevordering van eigen wo- ningbezit tegengaan. Ook wordt gevraagd of de voor schriften ge enruimte bieden om goedkoper te bouwen zon der dat de kwaliteitsnormen veel geweld worden aange daan. De fiscale aftrekbaar heid van onderhoudskosten van eigen woningen moet wor den hersteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer wil een he tere bescherming van natuur en landschap, wanneer dijken worden verhoogd en/of ver zwaard. Deze wens blijkt uit een rapport van de PvdA- fractie, waarin enkele voor stellen worden gedaan om aan tasting van natuur en land schap, afbraak van karakteris tieke dijkhuisjes en teruglopen van werkgelegenheid bij dijk verzwaring tegen te gaan. PARIJS (DPA. UPI, AFP) Frankrijk en Perzië hebben gisteren een overeenkomst ge sloten voor de bouw van vijf kerncentrales door Frankrijk in Perzië en andere projecten in ruil voor grotere olielever anties aan Frankrijk. Dit heb ben Franse regeringsfunctiona rissen in Parijs meegedeeld. Sjah Reza Pahl&vi deelde op een persconferentie mee dat hij en president Giscard d'Es- talng een groot programma tot samenwerking hadden opge steld, dat o.m. de aankoop van Franse wapens, zoals patrouil levaartuigen, en medewerking aan de bouw van de onder grondse in Teheran omvatte. Een uurlanig antwoordde de Sjah op vragen van journalis ten aan het slot van zijn offi ciële bezoek aan Frankrijk. Zich verheffend tegen dege nen die de olie „te duur" vin- ADVERTENTIE Gemakkelijker! betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto vooruw boot voor uw meubilair Sjah van Perzië. den, onderstreepte hij dat de produktielanden de olieprijzen slechts „aangepast" hebben bij het duurder worden van alle grondstoffen zoals suiker, graan, koper en staal. De sjah deelde mee dat Per zië niet van plan is kernwa pens te maken. „Wij hebben reeds lang betoogd dat wij be reid zijn ons gebied als kern- wapenvnje zone uit te roepen waar alle kernwapens verbo den moeten worden". Hij uitte de hoop dat geen ander land in het nabije of Midden-Oosten zich met kern wapens zori uitrusten. Als dat wel het geval zou zijn. zou Perzië zijn standDunt opnieuw moeten herzien. ,.Tk hoop een ter- dat dit niet nodig zal zijn". DE officier van justitie in het Italiaanse Bergamo heeft be vestigd dat poststukken van allerlei aard in een papiermo len zijn beland in plaats van in de brievenbussen der gea dresseerden. Er bleek voor on geveer veertigduizend gulden bij te zijn aan cheques. VOLGENS staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) „moet de toevloed van buiten landse artsen naar ons land worden afgeremd". In ant woord op vragen van het PPR-Kamerlid Waltmans heeft de staatssecretaris de Ka-mei dit meegedeeld VOLGENS de Europese Com missie is het zoutgehalte van de Rijn de laatste tijd vermin derd, en vormen chemische en hittevervn'ling thans de groot ste problemen DEN HAAG (ANP) De buitenlandse werknemer wordt geduld, niet aanvaard. Dit stelt de Nederlandse afde ling van de pauselijke com missie „Justitia et Pax" in een uitvoerig rapport, getiteld „De Nederlandse samenleving en de buitenlandse werknemers", dat gisteren tijdens een pers conferentie in Den Haag werd gepresenteerd. In haar inleiding schrijft mevrouw dr. M. Klompé, voorzitter van Justitia et Pax, te hopen dat dit rapport, dat een eerste oplage kreeg van 4.000 exemplaren, velen be wust maakt van het onrecht tegenover de 130.000 buiten landse werknemers, die de commissie liever geen „gastar beider" noemt. „Hij merkt doorgaans van onze gastvrij heid niets of niet veel. Inte gendeel, onze hautaine hou ding of betuttelende optreden stoten hem maar al te vaak af". Het rapport, waarvan de eindredactie berustte bij pater J. Rijk, leider van de zielzorg onder de Spaanse arbeiders, constateert in een uitvoerige analyse, dat de buitenlandse werknemer veelal ontheemd is, cultureel onterfd, politiek onmondig, economisch kwets baar, vervioemd van gezinsle ven en slecht gehuisvest. Vrij hard oordeelt het rap port over de houding van de doorsnee-Nederlander. Zijn gematigde verdraagzaamheid zou discriminerende gevoelens versluieren, die in een ernstige conflictsituatie duidelijk naar boven komen. Afwijken van onze leefgewoonten wordt niet getolereerd en onze sociale in stelling duurt zo lang als er geen gevaar voor onze eigen positie in ligt opgesloten. In het beleid was niet de menselijke waarde van de buitenlander, maar zijn econo misch nut richtgevend. De taalbarrière en de cultuurkloof noemt het rapport „simpele voorwendsels" om vrijwel pas sief op hun welzijn toe te zien. De rol van de vakbewe ging wordt als behoedzaam gekenschetst, ingegeven uit angst voor ledenverlies, omdat veel Nederlandse werknemers in de buitenlandse werkne mers ongewenste concurrenten zien. In een lange reeks aanbeve lingen aan de kerk wordt dan ook sterk aangeraden deze tak van pastoraal werk vorm te geven binnen een apart vicari aat. De aalmoezeniers zouden ook bruggenbouwers moeten zijn tussen de buitenlandse werknemers en de samenle ving. De kerkelijke leiding zou zich over dit hele vraag stuk duidelijker moeten uit spreken dan in de vastenbrief 1973, Over deze zaak zou niet al léén het landelijk pastoraal overleg moeten overleggen, maar ook diocesane, dekenale en parochieraden, geïnfor meerd door de aalmoezeniers. Ook dient men het parochiele ven meer open te stellen voor ue buitenlanders. Aangeraden wordt activiteiten op te zetten samen met de buitenlanders en zich te beperken tot een klein gebied, zoals een wijk In de aanbevelingen aan de regering vraagt de comm ssie een ontwikkelingsbeleid dat aanstuurt op betere spreiding van kapitaal en arbeid over ae wereld. Ook dient een goeoe voorlichting vooraf nader te worden geregeld. Over de vei blijfsduur moeten de buiten landse werknemers zelf kun nen beslissen. Tegenover de ongeveer 15.000 illegale gast arbeiders vraagt het rapport een zo humanitair mogelijk l-eieid. Ook worden suggesties gedaan over bouw en financie ring van betaalbare woningen, welzijnszorg, vorming, onder wijs en medische verzor ging Raar eigenlijk, Luns en Nixon kunnen het goed met elkander vinden. Nixon en Breznjev, dat zit ook prima. Maar ik zie Luns nog niet breed schaterend en grappe- grollend Breznjev in de armen vallen. Luns heeft ook niet zoveel auto's om weg te geven, be halve een paar legertrucks. Of trucs? De langzamerhand als de bonte hond bekend staande or thodoxe bisschop (nee, niet Gijsen) Augostinos van Fiori na in noord-Griekenland heeft weer van zich laten horen. Eerder heeft hij onder meer carnaval in zijn bisdom verbo- aen en boos geieageerd op de vertoning van de film Jezus Christ Superstar. Nu gaat hij tekeer tegen het roken. Een soort geestelijke dr- Meinsma, maar wel een beetje fanatieker. Tabak noemt hij in een brief aan de priesters van zijn bisdom: „de wierook voor de duivel" Het roken schaadt niet alleen de gezondheid, maar maakt vol gens deze orthodoxeling de mens tot slaaf van een „absur de en tirannieke hartstocht". Alsof de Grieken niet al ja renlang slaven zijn van een veel erger absurde tirannie. De bisschop heeft zijn pries ters laten weten dat zij op een flinke boete kunnen rekenen ais hij hen betrapt op het roken van sigaret, sigaar of PUP 'S- Hij zal hen dan een nog ■zwaardere pijp laten roken. Toneelgroep: door het Pro loog van een naald kruipen. Richard Burton: Taylor to teloor gegaan. ■ft Ze zeggen dat de Tour ls begonnen en natuurlijk heeft Merkx al gewonnen. Da's ook elk jaar hetzelfde liedje. •ft- Ze kunnen het beter de Re tour de France noemen. Nee, geef ons dan maar „on ze jongens". Oef. Stelling tot slot: de weers omstandigheden tijdens de WK-wedstrijd Nederland Argentinië waren dermate, dat met recht en reden gesteld kan worden dat de Argentij nen afdropen- ■fr Ik ben weg, het is net even droog. MERIJN. PARIJS (AFP) Drieën vijftig procent van de Fransen van boven de 21 jaar die heb ben deelgenomen aan de pre sidentsverkiezingen van 5 en 1*9 me: vinden dat president Val ry S ;card d'Estaing zijn mandaat van zeven jaar „heel goed", is begonnen. Vierender tig procent vindt van niet en dertien procent haalt de schouders op. (ADVERTENTIE) 't aardigste, beste sexboek dat mij ooit onder ogen kwam zegt J "anne Roos in 'Het Parool' over SPEELSE LIEFDE, gids voor minnaars. Geschreven door Alex Comfort, vertaald en bewerkt door de bekende arts Aart C. Gisolf. Een boek dat de lezer in een speelse en ont- ipannenstijlopnieuwe.creatieve gedachten brengt en de seksua liteit zonder enig voorbehoud het volle pond geeft. Met meer dan 150 voortreffelijke illus traties, waarvan vele in kleuren. Royaal formaat, mooie uitvoering, 256 blz. In stempelband f 55,-. Een uitgave van Elsevier bij elke boekhandel

de Stem | 1974 | | pagina 11