LE NAM ElING AAN r istus Gemeentelijke ideeën-inspraakbus „Zeeuwsch-Vlaanderen uit isolement halen" 1 ROMEINSE TEGEIS WERKEN BEROERING IN ARCHEO- WERELD NORIT Hoe warm het was of hoe ver en hoe modderig OP GROOT AANTAL PLAATSEN IN VLISSINGEN ZEEUWSE RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: GENIETEND AFZIEN IN LAND VAN SAEFTINGHE stad streek ■tax CB-KRING VAN V.-Z.-BEVELAN» IJZONDER NIEVREDEN Wisselvallig Opgravingen in Aardenburg MAATREGELEN REÜNIE VAN VOORMALIG 1-14 R.I. 7 ponderdag 27 juni 1974 len. De totale waarde in het conomisch verkeer zal bij be- jfering f146 miljoen bedra" en. Met een verhoging van 14 rocent en met aftrek van ompensatie-uitkering zal voor ffin^Teente 5en bedrsg Van f 16.000 worden opgebracht het inwerkingtreden van eze verordening, die een ver. ohuiving van belastingdruk iet zich brengt, zijn een aan- al vrijstellingen opgenomen 'oor deze verordening wordt en bedrag van f 105.000 ne- chikbaar gesteld voor het ia. ;n verrichten van schattingen an alle belastingobjecten en et opbouwen van bestanden n dit bedrag af te schrijven' 1 vier jaar. Aanvangende in et eerste heffSngsjaar. De heet- J.J, Ganzeman Gem. Bel) merkte op dat de etrokkenen hierdoor wel zul- :n worden gehandicapt. De eer J. Zuidweg (Prot. Chr artij) vond dat hieromtrent eel bezwaarschriften te ver- achten zijn. Een krediet van f 65.000 erd beschkbaar gesteld voor e aankoop van een noodlo- aal voor de openbare lagere Jhool te Kapelle (dorp). Men fl de school uitbreiden tot en elfklassige school met in- egiip van kleuteronderwijs, e eerstvolgende raadsvergade- ng in de oude samenstelling indt plaats op dinsdag 27 au- ustus om 20 uur. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Op de oed bezochte kringvergade- ing van NCB in de Jeugdhoe- e gehouden gaf voorzitter 3. loon man een verslag van de ergadering van het hoofdbe- tuur. Hierin waren onder neer de slechte prijzen van ranen aan de kaak gesteld en et feit dat Brussel geen be- eid ten aanzien van de boeren eeft gevoerd." Het bestuur 'as het niet eens met betaling oor vervuild oppervlaktewa- sr, hetgeen voor veehouders 'eer een extra belasting bete ent, waar niet voor gecom- enseerd kan worden. De melkveehouders moeten 11 oktober 1975 de melk in inks storten, hetgeen extra osten meebrengt. Bij de inge- omen stukken was een lijst, imengesteld voor taxateurs ij de oommissie grondgebrui- ers in Tilburg. De Belgische lad van bedrijfsontwikkeling 1 een bezoek brengen aan de ovinciale raad voor bedrijfs- twikkelmg in Zeeland. Er ordt onder meer een bezoek ibracht aan het bedïrijf van e heer Op 't Hof. Bij de mdvraag spraken de be- uursleden hun ontevreden- eid uit over de zeer slechte irgoeding van landbouwpro- ukten. Men was het er wel tee eens dat aan de vrije •odukten weinig gedaan kan orden, maar de gegarandeerde 'odukten zoals granen, sui- arbieten, en melk zouden ze er moeten worden aangepast, ierbij komt nog dat men dit ar met een overwegend echte oogst zit, veroorzaakt x>r de droogte in dit voor- er. Zelfstandigen worden eneens door de belasting ui- xnate hard aangepakt. Van n inkomen van f. 25.000,- :lden wordt 10.000 aan de :cus betaald Het bestuur ts algemeen van mening dat, dien er in het prijzenbeleid en verandering komt, de or- nisaties zeker tot acties leten overgaan. (- vissersvloot van Yerseke deelnemen. De Deltaband Vlissingen werkt verder er met een taptoe en 's •nds is er vuurwerk en het terscheldebal. In het ge- antehuis zal de gehele dag de Oosterscheldefilm ver- ad worden van Piet Meyer, e opening op zaterdagmor- tien uur zal gebeuren met uip van een zeer oude nrtweerwagen die in op- 't onder begeleiding van Affezzione uit Kwaden- ïme door Yerseke trekt, dei zuilen er drie parachu- landen in het water de Beatrixhaven. Op de denmarkt te Yerseke zul- tot nog toe zo'n tien actie- Der een milieumarkt hou- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De ge- meetote Vlissingen stelt met ingang van maandag een zoge naamde „ideeën-inspraak bus" (n, die het elke Vlissinger ge makkelijk zal maken om zijn yeeën, wensen en klachten jan de gemeente kenbaar te maken. Het aantal ideeënbussen ln de gemeente zal legio zijn. De ideeën-inspraak bus bestaat nl. uit een antwoordnummer van de PTT (antwoordnummer 2 in dit geval) dat toegankelijk is vla alle brievenbussen van de PTT. Alleen in de gemeen telijke informatiehoeken in de openbare foilbiliothjeefc en in het wijkcentrum „Middenhof' in Souburg komt een ideeënbus „in natura" te hangen. De gemeente heeft deze vorm van ideeënbus gekozen, omdat de indruk bestaat, dat de drempel van het stadhuis voor velen te hoog is om te worden genomen. Ook zijn er veel mensen, die gemakkelij ker schrijven dan praten. In de praktijk - onder meer tijdens informatieavon den en hoorzittingen is bo vendien gebleken, dat de meeste belangstelling voor die gemeentelijke zaken bestaat, die het eigen straatje van de bewoners betreffen. Zo lopen voor structuur plannen maar enkele mensen w-arm maar willen naar verhouding veel meer inwoners hun stem laten klinken over bijv. verkeers maatregelen. Het bureau voorlichting van de gemeente Vlissingen, waar van het idee afkomstig is, is belast met de verwerking van de binnengekomen ideeën. Ze worden doorgegeven aan de juiste gemeentelijke instantie, die ze verder zal behandelen. In alle gevallen wil men een zo groot mogelijke spoed be trachten, omdat men het ima go „alle ambtelijke molens draaien langzaam", langzamer hand graag kwijt wil. Er is een raambiljet ontworpen, dat op zo ruim mogelijke schaal zal worden verspreid. Boven dien zal het bureau voorlich ting de inwoners door het plaatsen van advertenties in dag- en weekbladen op deze nieuwe vorm van meespreken wijzen. Het blijft natuurlijk ook mogelijk de reeds bestaande wegen te bewandelen. Het bu reau voorlichting van de ge meente staat altijd open voor degenen die persoonlijk, tele fonisch of schriftelijk in con. tact met de gemeente willen treden. Een fragment (6 maal vergrootvan de gevonden dakpan tegel. Vooral de T rechts schijnt belangrijke stof op te leveren tioor archeologen. Een beeld van de opgravingswerkzaamheden. Vooruitzichten voor vrijdag f11 zaterdag, opgesteld door Jet KNMI op woensdag om 18.00 uur. Wisselvallig en vrij toet. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: om streeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans ?P een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag; aantal uren •on: 0 tot 8. Min. temp.: om- •treeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op *en droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans JP een geheel droog etmaal: '0 procent. wnlorGlandcn Konstanz 396 plus 1, Rhein- felden 284 min 4, Straatsburg 274 min 24, Plittersdorf 444 min 24, Maxau 512 min 18, Plochingen 146 min 5, Mann heim 338 plus 55, Steinbach 124 min 6, Mainz 296 plus 23, Bingen 165 plus 11, Kaub 198 plus 6, Trier 233 plus 7, Ko blenz 196 plus 3, Keulen 147 plus 1, Ruhrort 297 min 3 Lobith 922 min 8, Pannerdense Kop 887 min 5, Nijmegen 725 min 7, IJsselkop 852 min 1 Eefde IJssel 378 min 2, De venter 254 min1, Monsin 5440 plus 3, Borgharen 3832 plus 32, Belfeld 1098 plus 8, Grave beneden de sluis 500 onv. hoogwater MORGEN, vrijdag 28 juni Bergen op Zoom 10.14 en 22.40 Hansweert 9.23 en 21.57. Terneuzen 8.55 en 21.32. Vlissingen 8.26 en 21.03 Wemeldinge 10.04 en 22.30. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Bij de opgravingen aan de Bavostraat te Aardenburg zijn deze week twee oude Romeinse dakpan nen met militaire stempels er op, te voorschijn gekomen. De ze dakpanstempels hebben nogal voor opschudding ge zorgd in de archeologische we reld. De stempels dragen het opschrift: „PRIMCORT". De opgravingen in Aardenburg werden verricht door de be kende archeoloog ingenieur J. A. Trimpe.Burger. De twee stempels zijn nog volkomen gaaf. Volgens de op getogen heer Trimpe-Burger gaan de afdrukken een revolu tie voor allerlei reeds stevig gefundeerde theorieën over de Romeinen betekenen. Er wa ren naar zij zeggen al stem pels bekend met het opschrift: „TRIMCORS". De letter T op deze nieuwe vondsten stelt de archeologen die zich bezighou den met de Romeinse krijgs geschiedenis nu weer voor een verrassing. De heer Trimpe-Burger had gisteren ook nog geen verkla ring voor het nieuwe op schrift, op de ruim 1800 jaar oude dakpannen. De heer Trimpe-Burger: „Dit opent weer nieuwe perspectieven voor het inzicht in de militaire geschiedenis van deze streek". Een Nijmeegse geschiedkundi ge, een expert op het gebied van de Romeinse historie, bleek eveneens geen verkla ring te hebben voor de stem pels, die uit de West- Zeeuwsch-Vlaamse bodem zijn gehaald. Ingenieur Trimpe-Burger ls sinds ongeveer half mei bezig met opgravingen aan de Bavo straat in Aardenburg. De op graving waarmee hij op het ogenblik bezig is, bevindt zich ln een twee en een halve me ter diepe vierkante kuil. I de hoek van de opgraving is een vrijwel gave waterput uit de vijftiende eeuw voor de dag gekomen. „Met vijftiende- eeuws water, dat tegenwoor dig één gulden de fles op brengt. We willen de put op laten metselen om hem weer te gaan gebruiken", aldus de heer Trimpe-Burger. ln de eeuwenoude klei zijn nog brokken steen met Romeinse muurschilderingen gevonden. Deze stukken kleurige steen stammen eveneens uit 200 na Christus. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Zeeuwsch-Vlaamse arbeids markt moet de komende jaren uit zijn isolement gehaald worden. Daarnaast zal er een verbreding van de werkgele- genheidsstructuur gericht op de aanwezige bevolking nodig zijn. Dit is het standpunt dat de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt woensdag na een marathonzitting van zes uur unaniem heeft ingenomen. Als men denkt aan de be vrijding van Zeeuwsch-Vlaan deren uit zijn isolement dan moet er niet alleen gedacht worden aan contacten naar het zuiden dus België maar ook naar het noorden toe. In dit geval Midden-Zeeland. Steeds meer bij dit soort discussies komt de noodzaak van een vaste oeververbinding naar vo ren. Waar het de contacten met België betreft kreeg de raad van het lid burgemeester F. Huber uit Goes de aanbeve ling zijn licht eens op te ste ken in Limiburg waar de pen del vah Nederland naar België bijzonder goed geregeld is. De nota die de heer Hu-ber ter -gelegenheid vah déze discussie op tafel had gel-pgd bleek tij dens de vergadering een uit stekende handleiding voor een puntsgewijze bespreking. De raad meent wel dat er toch ook een immigratiestroom naar Zeeuwsch-Vlaanderen toe op gang gebracht moet wor den. „Dit moet niet schoksge wijs gebeuren waardoor in het ene jaar excessen voorko men terwijl deze stroom het andere jaar weer volkomen stil komt te liggen". De raad vindt verder dat er gestreefd moet worden naar een geleide lijke structuurverbetering die Zeeuwsch-Vlaanderen op lan ge termijn voordelen zal bie den, Die structuurverandering en het uit zijn isolement halen van de arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen zal ge paard moeten gaan met stimu leringsmaatregelen door de overheid. De raad vindt dat hier veel mogelijkheden liggen voor veel ministeries. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft door zijn betrekkelijke klein schaligheid en dun gezaaide bevolking een achterstand op gelopen op velerlei gebied. Volgens ir. H. Nijman voor zitter van de Zeeuwse Raad voor de arbeidsmarkt moet men van de zijde van diverse ministeries in gaan zien dat de landelijk gehanteerde normen op velerlei gebied in Zeeuwsch- Vlaanderen niet toepasbaar zijn. Een duidelijk voorbeeld hiervan zijn het onderwijs en het openbaar vervoer. Als er geen verandering komt in die norm vooral met betrekking tot het onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen dan komt men in een vicieuze cir- cel terecht. De uitbreiding van de werk gelegenheid zal voornamelijk plaats moeten hebben in de industriële sector waarbij de raad het oog heeft op het aan trekken en uitbreiden van zo wel grote als kleine bedrijven en 'n actief wervingsbeleid zal hier zeker op zijn plaats zijn. Bij de uitwerking van deze plannen zal de aantrekking van niet EEG'ers beperkt moeten blijven terwijl het wo- ningbouwprogramma niet ver minderd hoeft te worden. De raad zal dit unaniem in genomen standpunt ter kennis bren-gein van de diverse minis teries, de staten, de SER, de gemeenten, de werkgevers en de werknemersorganisaties. Ir. Nijman bestempelde de dis cussie als bijzonder vrucht baar. „Vooral de unanieme standpuntbepaling wijst uit dat we dichter naar elkaar tbegroeien", zei hij aan het eind van de vergadering. (ADVERTENTIE) EMMAHAVEN We hébben ze gezien: de nesten en eieren van de zilvermeeuwen, de scholeksters en de kapmeeuwen. We hebben vertederd gekeken naar de schokkerige beweginkjes van de jonge vogeltjes, die nèt uit het ei waren en we hebben verbaasd gestaan over de magnifieke schutkleur van de wat grotere vogels. Alle maal te vinden in de broedkoloniën van "bet Verdron ken Land van Saeftinghe. Maar lieve mensen, vraag niet ten koste waarvanHet begon een paar weken giele- den met een opmerking van mijn man, dat we mee kon den met een excursie naar dit natuurreservaat. „Nou leuk. Dan gaan we allemaal toch zeker"!, was mjjn en thousiaste reactie. Ook de kinderen, Edward van 8 en Tim van 6, vonden de naam alleen al zeer avon tuurlijk klinktti en lieten zich voor geen goud uitbeste den. Na enige nuttige in structies van een goede vriendin, die de tocht al eens had gemaakt (gymschoenen en lange broek aan) togen we op een zomerse zondag middag naar de kerk in Clin- ge, waar de groep excursie leden zich zou verzamelen. Wij waren op tijd, maar de groep had zeker haast, want iedereen was al weg. Toen we bij de Emmahaven aan kwamen, zagen we de groep in de verte wegwandelen. Hoopvol wendden we ons tot een andere gids, die er met een grote groep Belgen op uit zou trekkeji. Toen we hem vroegen, of we met zijn groep mee mochten, zei hij misprijzend: „dat gaat niet; moet je eens zien wat ik aan m'n kont heb hangen". En inderdaad, daaar hing heel wat. Dat betekende dus ren nen, om onze „eigen" groep in te halen. „O ja, hoe lang duurt zo'n tocht ongeveer" vroeg ik nog, voor we gingen starten. Ik had gehoord, dat er trips van 2 en van 4 uur waren en had er zo'n beetje op gere kend, dat onze trip er wed één van 2 uur zou zijn. „Een uur of vier", zei de goede man. Even nog keek ik wei felend naar de .auto, waar de zwemspullen van. de kinde ren en mij in lagen, voor het geval de tocht toch 4 uur zou duren. Dan zouden wij gaan zwemmen en manlief lopen. Maar de kinderen stonden al te trappelen en m'n man riep ongeduldig: „Kom nou, straks halen we ze niet meer in", zodat ik me zuchtend in beweging zetten. Na een paar honderd me ter gingen de truien ai uit, want het was benauwd- warm. Nog een paar honderd meter verder kwam ik tot de ontdekking, dat ik bij die oude gymschoenen, die ik had geleend en die me iets te groot waren, beter sokken had kunnen aantrtkken. De eerste blaren kondigden zich pijnlijk aan. Toen we van. de dijk af het buitendijkse land introkken, hadiden we de achterste gelederen van de groep ingehaald. Gelukkig zag ik nog meer kinderen. Sommigen zelfs nog jonger dan Tim van 6. Tot mijn stomme verbazing zag ik ook een dame meewandelen in vol ornaat: kleurige japon, onberispelijk uiterlijk en schoenen met hoge hakken. Het was dan wel zondag, maar tochIk zag ook kin deren in hun mooie pakjes, schoon en netjes in de vouw. Helaas zou die netheid niet lang blijven. De eerste mod der werd met luid gejuich begroet. De kinderen moch ten, wat hen meestal verbo den wordt, met hun kleren aan door het water en de blubber baggeren. De natte broekspijpen werden met duivels plezier nog natter ge maakt en de sfeer was bijna uitbundig te noemen. Ook de eerste geulenwerden met het grootste gemak en enige overmoed genomen. Die ene mevrouw, die per ongeluk de spronig toch verkeerd schatte en met een kwak midden in de weke brei sprong, werd gniffelend, bekeken. Ze pro beerde nog die modderspatten van haar japon te vegen, maar diat bleek onbegonnen werk. Naarmate het aantal kre ken toenam, kwamen er steeds meer hulpvaardige vrijwilligers, die een handje toestaken om te helpen weer op die andere kant te klaute ren. Vieze handen waren al normaal en ook om modderi ge broekspijpen werd niet meer gelachen. Ik had me delijden met dat kleine meiske, dat hartverscheurend huilde, omdat ze striemen op haar blote beentjes had ge kregen, toen we door het veld scherpe zeebiezen trok ken. Na zo'n anderhalf uur lo pen kwamen we bij een gro te geul, waar even werd ge pauzeerd. De kinderen (die wonderlijk genoeg nog geen tekenen van vermoeidheid vertoonden) mochten even in het water spelen, de ouderen zochten een polletje droog gras op om te kunnen zitten en zich even in de zon te koesteren, die tot dusver al leen de zij- achterkant had Beschenen. Toen we weer verder lie pen hoorde ik van een mede- loopster dat. de gids. had ver teld, 'dat hier 5 meter onder de oppervlakte overstroomde dorpen lagen. De groep was helaas te groot om voortdu rend in de buurt van de gids te kunnen zijn. Na de over steek door de kreek begon nen de klauter- en valpartij en pas goed. Je moest enorm op je hoede zijn voor onver wachte geulen, die, overdekt door het lange gras, plotse ling en verraderlijk je weg versperden. Meermalen heb ik mijn voorganger onver wacht een duikeling zien maken, doordat hij niet goed uitkeek. Eindelijk dan werd het eerste nest met een meeowejong gevonden. Maar we moesten verder, om er nog meer te kunnen zien. De geuten werden dieper, de walkanten steiler en de modder viezer, zachter en stinkender. Tim kreeg het zwaar te verduren, want de gymschoenen, die ik hem had toegedacht, bleken hele maal niet meer te passen, zodat hij op pad was gegaan met een paar oude sandalen. Die lieten het helaas meer malen afweten, zodat we na een mislukte sprong weer op zoek moesten naar een mod derige schoen die we aan een nog modderiger voet moesten prutsen. De modder zat in tussen op m'n buik, m'n rug, m'n armen en m'n benen. Maar eerlijk gezegd kon het me niets meer schelen. Eigenlijk was ik er, wat m'n voeten betreft, wel blij mee, want die modder verzachtte de pijn van de blaren enigszins. Ik begon ook goed te voelen, dat het toch niet zo verstandig was geweest, de avond vóór de excursie tot 4 uur 's nachts op een feestje te blijven Eindelijk maakten we een grote draai en gingen we te rug. Ik dacht, dat we het ergste hadden gehad. Wist ik veel! Mijrn bewondering ging uit naar die oude, moeilijk lopende man, die stug bleef volhouden en doorliep. De bodem werd moerassiger. We hadden de ene geul nog niet genomen, of de volgende diende zich alweer aan. Tim zaïg het zo langzamerhand niet meer zitten met z'n schoenen en liep verder op z'n aangekoekte sokken. Het werd een kunst op de drassi ge grond van graspolletje naar graspolletje te huppen, een kunst die Edward zeer goed verstond. Midden in dit haast onbe gaanbare gebied zagen we nesten in overvloed, die ons 'de ontberingen even deden vergeten Helaas waren er nog teveel mensen, die de eieren opraapten of een jong van zijn nent tilden. We lie pen zelfs langs een jonge vogel, die was doodgetrapt. Voor wie nog gaat: uitkijken en afblijven! De veenachtige bodem heeft ons lelijk par ten gespeeld. Een brede moddergeul deed me de das om. Mijn man was al aan de overkant en wees me waar ik m'n voeten moest neerzet ten om veilig over te komen. HelaasTim durfde niet te springen dus besloot ik om hem te dragen. Dat had ik natuurlijk nooit moeten doen, want Tim is niet direkt de lichtste. Toen ik dan ook misstapte, sopte ik zuigend tot m'ti dijen in de modder weg. Tim wist zich met een sprong uit m'n armen te -be vrijden en ik verloor m'n gymschoen in de blubber. De stemming was al enigszins gezakt en de groep viel steeds meer uit elkaar. Toen we eindelijk wat droge grond onder onze voeten kre gen, zaten we midden tussen de koeien en moesten we weer uitkijken om niet in een koeienplak te stappen. Eindelijk bereikten we de dijk. Het duurde toen nog een half uur voor we weer bij de auto waren. Een half uur, waarin we de kinderen moesten paaien met een ijsje om toch vooral maar door te lopen, omdat ze er om de tien meter de brui aan wil den geven. Wel te begrijpen, overigens. In de auto (na zo'n 41/2 uur lopen) trokken we onze kleren grotendeels uit en lieten ons zuchtend in de stoelen zakken. We zagen er verschrikkelijk uit en wa ren op. Thuis strompelden we meteen door de trap op naar de badkamer en kropen gevieren onder de douche, om elkaar zo goed en zo kwaad als het ging af te krabben en schoon te spon zen. De modderspetters zaten tot aan het plafond. Ik heb heel wat pleisters nodig ge had om m'n blaren te bedek ken. Om kwart voor tien 's avonds lagen we uitgevloerd in bed. GÉRDI PREGER- HOEVENBERG eindredactie: rein van der helm HULST-BOSSCHEN- HOOFD Op zaterdag 31 au gustus wordt te Hulst een reü nie gehouden van het voor malig OVW-ers bataljon 1-14 R.I., dat te Hulst in september 1944 werd opgericht als het bataljon Rudolph Fassaert on der commando van de majoor drs. J. Casparie. Welkom zijn allen die kort of lang deel uitmaakten van dit oudste on derdeel van de na de bevrijding heropgerichte Koninklijke Landmacht, met hun dames. Het bataljon was gelegerd in St.-Niklaas (België) en bij de Braakman - in Zeeuwsch- Vlaanderen - Vrasene en Sint- Gilles (België) - Roosendaal - Noord-Beveland en Willem stad - West-Brabant en 's-Her- togenbosch - Duitsland - Hil versum, er ging voor een deel over naar het bataljon Zee land, dat in 1945 als eerste bataljon naar het voormalige Nederlands-Indië vertrok. Aangezien met alle namen en adressen bekend zijn wordt belangstellenden die nog geen bericht hebben ontvangen door de organisators verzocht, zioh in verbinding te stellen met C.A.I.L. van Nispen, Ui lenspiegelstraat 31 Bosschen- hoofd (telefoon 01652-2749), waarna nadere inlichtingen zullen worden toegezonden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1974 | | pagina 3