Doktersvrouw is altijd bezig om de onrust te bedwingen prenslang':../ contact j I Hoe een pop festival mislukt I J'UIT ORGANISEERT j I KOMEND SEIZOEN I I TIEN PROGRAMMA'S I M GESPREK MET. SPRAAK ^Mevrouw P. Kok-Kuijken GERDI PREGER Knokke Vogels Amada DONDERDAG 21 JUIVI is AXEL - De patiënten van dokter Kok uit Axel kijken al helemaal niet meer gek op, als ze de spreekkamer bin nenstappen en zien dat de doktersstoel wordt ingeno men door zijn vrouw, me vrouw P.A. Kok-Kuijken. Toen het artsenechtpaar ech ter zo'n jaar of negen geleden naar Axel kwam, moest men in het begin wei even wennen aan de moderne korte rokjes en de lange broeken van me vrouw Kok en vond men het ook nogal vreemd, dat ze zelf haar boodschappen deed. Maar wie de achtergronden van mevrouw Kok een beetje leert kennen komt al gauw tot de ontdekking, dat ze gewoon niet geboren lijkt te zijn voor een rustig, gezapig, langs lijntjes uitgestippelde leefwijze. Ze is de hele dag aan het draven en orga niseren. Ze noemt zichzelf dan ook algemeen adjunct, wat in houdt dat ze moet invallen voor alles en iedereen. Als haar man plotseling wordt weggeroepen, is ze arts, als de assistente er niet is. assisteert ze en als haar huis houdelijke hulp het laat afwe ten, is ze plotseling houdelijk. Daar tussendoor is ze echtge note (vindt ze heel belangrijk) en probeert ze een goede moeder te zijn voor Ab en Ellen van 10 en Rene van 7 „Het is moeilijk om je hoofd erbij te houden", ze ruiterlijk, „maar ik loop zo niet zo gauw het gevaar vast te roesten Het is een hele organi satie om met een arts getrouwd te zijn. Je bent voortdurend be zig de onrust in huis te bedwin gen en de dreigende paniek er onder te houden" Het komt er nogal laconiek uit. De 36-jange, goed-uitziende jonge vrouw, die tegenover me zit, ontspannen een sigaret rookt en genietend een slokje van haar port neemt, ziet er met direct naar uit dat ze lijdt onder de strijd met de spanningen van het dagelijks bestaan Maar ze is dan ook al het één en ander gewend Me vrouw Kok werd geboren in In donesië, waar haar vader schoolhoofd was in Soerabaja. Ze heeft als kind m een kamp gezeten, maar door haai jonge leeftijd zijn de gruwelijkheden gelukkig grotendeels aan haar voorbijgegaan Tussendoor is ze nog zo'n 12 jaar in Nederland geweest, maar voor de soeverei niteitsoverdracht kwam het ge zin definitief naar Nederland te rug en vestigde zich in Den Haag Na zoveel verschillende scholen bezocht te hebben, be gon mevrouw Kok hier op de middelbare school een beetje wortel te schieten. Groot was dan ook het verdriet toen het ge zin verhuisde naar Badhoeve dorp en ze naar een school in Amsterdam moest. Na het be ëindigen van haar middelbare opleiding, liet mevrouw Kok zich inschrijven aan de medi sche faculteit van de VU in Am sterdam. „Een oude hartewens van me", zegt ze nu, „het stond voor mij vast, dat ik iets in de medicijnen zou gaan doen. Maar het had evengoed een opleiding voor vroedvrouw of verpleegster kunnen worden. Een jonge stu dent in de medicijnen uit Kerk- rade, nu al jaren haar man, stu deerde ongeveer tegelijkertijd met haar. Maar zij trok veel met de meisjes op en de heer Kok zat in het corps. „Achteraf ben ik daar wel blij om", vindt me vrouw Kok, „zo kreeg je tenmin ste de gelegenheid je zelfstandig te ontplooien en niet een ver lengstuk van elkaar te worden". Maar het was niet meer tegen te houden: de verloving kwam er door met het doctoraal examen. Ze trouwden in september 1962, in het jaar dat beiden moesten afstuderen. „We kregen er zo genoeg van als maar naar el- kaars kamers te fietsen, dat we besloten te gaan trouwen. Een beetje buiten onze planning om diende onze oudste zich al spoe dig aan, zodat ik met m'n dikke buik in Amsterdam heel wat heb afgefietst. Het mooiste was, dat Ellen er meteen achteraan kwam. Toen dacht ik: nu moet ik opschieten met dat afstuderen, anders lukt het nooit meer En fin, het is toch allemaal nog ge lukt, maar toen moest m'n man in dienst. Toen we in Waalwijk gingen wonen (waar we dicht bij de legerplaats Vught zaten) hadden we geen rooie cent Je weet wel, de tijd van de rotan stoeltjes en het zeil. In die tijd was ik ook full-time huisvrouw. Af en toe keek ik eens spijtig naar m'n diploma Als ik dan eens een hele enkele keer voor m'n man moest invallen, stond ik doodsangsten uit. Bij m'n eer ste patiënt (ernstige nieraan doening) stelde ik meteen de goede diagnose en dat gaf me moed. Toen zagen we een adver tentie, dat er een praktijk in Axel was over te nemen per 1 april 1965. Het was liefde op het eerste gezicht. Toen we gingen kijken, was het februari. Een heldere hemel, allemaal dijkjes, en dan Axel: geen grote stad, maar ook geen dorp. De eerste tijd was ontzettend druk: tim merlieden en loodgieters over de vloer om het huis naar onze hand te zetten. De eerste drie maanden heb ik hier m'n man geassisteerd. Van lieverlee is daar van alles bij gekomen. Ik doe nu b.v. ook het zwanger schapsspreekuur. Als de eerste weeën er zijn, neemt m'n man het weer over, Zo'n bevalling zou voor mij niet te organiseren zijn) (die baby's komen dan, als ik net m'n vlees aan het braden ben) en verder ben ik er te emotioneel bij be- groepering is. Bovendien werd nog even haarfijn uit de doeken gedaan, dat het helemaal niet om een proces tegen stakende dokwerkers gaat. Dat willen de AMADA-aanhangers er name lijk graag van maken. Van de twintig beschuldigden werken er slechts twee in de haven, de andere achttien zijn studenten. De Nederlandse kranten heb ben er weinig aandacht aan be steed, maar een zestal Neder landse jongens heeft zich verle den week de zolen onder de schoenen vandaan gestept. Niet alleen uit louter gekkigheid, maar om aandacht te vragen voor een in hun ogen sch rijnende zaak. Vorige week zondagavond ar riveerden de zes jongens uit de buurt van Leiden in Antwerpen, onderweg naar Brussel. Zij wa ren daarnaar onderweg om ko ningin Fabiola een petitie te overhandigen. Daarin proteste ren de jongeren tegen het feit, dat in België, in tegenstelling tot ons land, nog altijd de jacht op vogels is toegestaan. De petitie wordt gevormd door een uitgave van het tijdschrift „Het Vogel jaar", waarin een uitgebreid ar tikel is gewijd aan de vogeljacht. Een en ander is geïllustreerd met een foto van Belgische ja gers met hun buit aan zang lijsters. Her en der 1 angs hun route, d ie ook langs enkele Nederlandse steden voerde, richtten de jon gens tentoonstellingen in, die ook weer opriepen tot vogelbe scherming. De actie, waarvoor de jongens een week vrij kregen van de directeur van hun school, had in België in ieder geval in die zin succes, dat een redelijk groot aantal dagbladen er aan dacht aan besteedde. De linkse politieke groepering in België Alle Macht Aan De Ar beiders (AMADA), waarvoor wij in deze rubriek al eerder be richtten, moet bijzonder voor zichtig zijn om haar toch al niet zo grote populariteit bij onze Zuiderburen niet geheel te ver liezen. Verleden week waren aanhangers van de partij name lijk weer in het nieuws en we derom ging het om knokparijen met de politie. Voor ae rechtbank in Antwer pen moesten namelijk twintig personen terechtstaan, die zich bij de beruchte havenstakingen van mei vorig jaar te buiten wa ren gegaan aan het molesteren van politiemannen en materiaal. Voor het proces, dat overigens op verzoek van zowel aanklager als verdediger ver daagd werd tot oktober, waren tweehonderd sympathisanten naar het gerechtsgebouw geko men. Die mensen konden na tuurlijk niet allemaal op de pu blieke tribune, en daarover ont stond buiten nogal wat ontevre denheid. Besloten werd om het gebouw toch maar binnen te dringen. Gevolg: weer vechten met de rijkswacht. De Belgische kranten versloegen dit gebeuren in de trant van: „zo kregen de AMADA-aanhangers dan toch waar ze voor gekomen waren: een fijne knokpartij met de poli tie". Wat natuurlijk niet te best voor het image van de politieke In het winkelcentrum De Bolle in Knokke-Heist vindt dit jaar voor de zesde keer in suc cessie een wekelijke folkloristi sche markt plaats. Op de markt vinden demonstraties plaats van allerlei oude beroepen waarvan in het Vlaamse land nog speci men te vinden zijn. Iedere don derdagmiddag in juli en augus tus - hoogtepunt van de jaar lijkse vakantieperiode - klinkt het Hooghuysdraaiorgel waarop de Heistse Klakkertjes (vissers kinderen) hun mazurka's en polka's dansen. De verkoopsters op deze we kelijkse markten zijn gekleed in de historische kledij van Heister vissersvrouwen, wat op zich een leuke combinatie vormt met de vrolijke outfit van de vakantie? gangers. Krijgt men van het ge scharrel op de markt honger: geen probleem. Voor een zeer democratisch prijsje wordt u een vissersmaal aangeboden be staande uit bruin brood, gebak ken vis en - natuurlijk - een schuimend pintje bier. Dit jaar heeft men voor de fol kloristische markt o.m. de vol gende beroepen weten aan te trekken: pottenbakker, netten- breier, kloefenkapper, zeel draaier, smid, mandenvlechter, leerbewerker, garnaalpelster, keramieker, kantklosster, por trettekenaars, aquarellist, houtsnijder, borstelmaker etc. De kinderen kunnen bezigge houden worden met ritjes in de ouderwetse paardetram. 00? trokken. Bovendien kan m'n man het veel beter". Dokter Kok lacht maar eens bescheiden. „We hebben een heel fijn huwe lijk en werken gelukkig erg goed samen", vervolgt mevrouw Kok, „we praten ook alles door. Het is hier altijd een drukke bedoe ning. Maar ik zou niet anders willen, ik vind het heerlijk. Sinds kort heb ik m'n huisart sencertificaat (huisarts is nu ook een special isatievorm). Verder voig ik nascholingscursussen, heb ik speciale „praatuurtjes" met patiënten die ergens in de knoop zitten met zichzelf of hun omgeving (we praten even over het eccepteren van emoties, iets normaals waar mensen al gauw een pilletje voor vragen), help ik bij het zuigelingen- en kleuter bureau, zit ik in het bejaarden- werk en geef ik les aan de oplei dingsschool voor verpleegkun digen. Allemaal vermoeiend werk, dat veel voldoening geeft. Wanneer ik eens wat tijd voor mezelf heb"? Mevrouw Kok glimlacht, ,,'s Morgens van half neger tot half tien, als ik de bed den o-rnaak". (Van onze popmedewerkster) Dit eerste artikel in de zomer is helemaal gewijd aan de problemen rond de popmuziek in Terneuzen. We hebben een gesprek gehad met Piet Kuykens, een van de organisatoren van het zo jammerlijk mislukte pop-festival dat tijdens het afgelopen carnaval in Terneuzen het licht zag. Mislukt, dat is eigenlijk het enige wat we achteraf van dit gebeuren kunnen zeggen, en Piet Luykens is het daar wel mee eens. Samen met Piet zijn we eens nagegaan waarom dit toch zo goed bedoelde festival het niet heeft gedaan. In de eerste plaats was het tijdstip, tijdens de carnavals-dagen, niet zo gelukkig gekozen. Ér is dan een grote groep jongeren die Brabant intrekt en ook de Vlaanderenhal in Sas van Gent, met zijn uitstekende carnavals-avonden, trekt veel publiek. De bedoeling was om de jongeren die niet zo gek op carnaval en alles wat daarbij komt, hossen, hijsen enz. zijn, een andere mogelijkheid te bieden, maar het is gebleken dat er toch meer jongeren van carnaval houden dan de organisatoren hadden voorzien. Piet Luykens vindt het ook jammer dat de Centrale Stichting aan het festival geen medewerking heeft gegeven. De organisatoren hadden de Stichting gevraagd om het Patronaatsgebouw te mogen gebruiken. Door een ongelukkig misverstand verkeerde men lange tijd in de veronderstelling dat dit inderdaad mogelijk was, pas veertien dagen voor het spektakel hoorde men dat de Stichting hiervoor geen toestemming zou verlenen. Het is wel begrijpelijk dat die toestemming er niet is gekomen, het gebouw verkeert de laatste jaren in een zodanige staat dat het gewoon gevaarlijk zou zijn er wat voor evenement dan ook te organiseren. Er zijn bijvoorbeeld veel te weinig stopcontacten, en stroom hebben de pop-groepen tegenwoordig echt wel nodig, ook de toiletten zijn eigenlijk niet meer te gebruiken. Dat was dus probleem nummer één, maar dankzij de medewerking van de gemeente-politie, - Piet heeft daar niets dan lof voor - kreeg men op het laatste moment toestemming om op het Java een tent op te slaan. Op het allerlaatste moment kwam uit België een tent en het feest kon toch nol} door gaan. Over de medewerking van de gemeente zijn de pop-organisatoren minder te spreken. Toen zij naar het gemeentehuis stapten om, vooral financiële, medewerking te vragen, was het antwoord kort maar krachtig nee. Waarom krijgt de Stichting Jess wel die steun en waarom wij niet, vraagt Piet Luykens zich af. Het antwoord daarop is overigens vrij eenvoudig: de organisatoren van het Terneuzense Jess-Festival hebben een Stichting gevormd, dit in tegenstelling tot de pop-mensen die eigenlijk gewoon als particulieren bij de gemeente aanklopten. De gemeente Terneuzen staat zeker niet afwijzend tegenover het steun verlenen aan een popgebeuren, maar het is natuurlijk dan wel zaak dit in een vroeg stadium met de gemeente te bespreken. Verder lijkt het nuttig om de stichting UIT, die alle tejater evenementen in Zeeuwsch-Vlaanderen organisateert, eigenlijk als eerste bij het plannen maken in te schakelen. Ondanks al deze moeilijkheden hebben de organisatoren het festival toch laten doorgaan, het heeft ze dan ook een flinke cent gekost. Piet Luykens is echter niet van plan te stoppen hij zit weer boordevol plannen, en we hierinneren ons wat Jaap den Doelder enige tijd geleden in deze rubriek heeft gezegd, Jaap zei toen: een stichting die zich tot doel stelt het organiseren van pop-concerten zie ik in Terneuzen wel zitten. Als Jaap en Piet eens om tafel gingen zitten, kunnen er misschien nog wel grote dingen gebeuren, en ook een samenwerking met de Centrale Stichting behoort wel tot de mogelijkheden. Als je dit allemaal zo leest is het een triest pop-verhaal. De tijd van elke week een top-groep is voorbij en niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook het ontbreken van een geschikte ruimte speelt in Terneuzen een grote rol. Het patronaats-gebouw, in vroeger dagen de „tempel van de pop" voor Terneuzen, is, we zeiden het al, nietnmeer te gebruiken, of het ooit nog zal worden opgeknapt, wie weet, maar dat zal dan wel enige tien duizenden guldens gaan kosten. Voorlopig wilden al deze problemen eens in de kast laten liggen, in september zullen we weer eens gaan kijken wat Piet en ook Jaap van plan zijn in de komende winter. Volgende week weer eèn gesprek met een platen-draaier, dit keer uit Axel HENK VAN PELT ZEEUWSCH-VLAAMSE TOP VIER: 1 Emma Hot Chocolate, 2 De Wilde Boerendochter Ivan Heylen, 3 Be My Day - The Cats, 4 The Cat Crept In Mud. The Dizzy Man's Band Het seizoen zou in augustus in Oostburg geopend moe ten worden. Men heeft daar dan een filmfestival gepland. De eerste popgroep komt in september naar Breskens. Dat zou dan de Dizzy Mans Band moeten worden. In oktober is Groede aan de beurt. De gedachten gaan uit naar een liedjeszanger, bijvoorbeeld Wannes van der Velde, Willem Vermandere. Miel Cools of Ivan Heyls. Sluis krijgt ook het optreden van een popgroep. Voor de maand december is daar Fungus gepland. Cabaret komt in januari aan de beurt. Plaats: Oostburg, groep: Ivo de Wijs of het Livin' Blues Vrouwenkabaret. In februari kunnen de blues-liefhebbers aan hun trekken komen. J'UIT zal proberen Derrol Adams of Living Blues naar Uzendijke te krijgen. Aardenburg komt in maart aan de beurt. Gepland is een optreden van Alquin. Ook wil men proberen de gitarist Leo Kottke of r on Klement in Aardenburg op de bühne te krijgen. Maar de datum van zo'n optreden hangt uiteraard af van de tijd die de heren m Nederland gaan doorbrengen. Het budget van J'UIT is niet toereikend om zelf buitenlandse artiesten naar Zeeuwsch-Vlaanderen te halen. April moet de maand van het experimenteel theater ••■■••aw-vNSSSss» W>:<<-XNSSSWK:: worden. In het Ledeltheater in Oostburg probeert men een optreden te krijgen van Mystero Buffo of van Proloog. Een maand later komt er een zanger naar Hoofdplaat. Er zal een keuze gemaakt worden uit Fon Klement, Vieze Man en Vuile Gasten en Derrol Adams. Dat zijn de tien programma's, die voor het komend sei zoen gepland zijn. Uiteraard dit alles onder voorbehoud, omdat alle contacten met de groepen en artiesten nog ge legd moeten worden. Aart Jansze zal daar ten spoedigste mee aanvangen. Voor de realisatie van dit programma is een bedrag van f 7000,- beschikbaar. (Van onze verslaggever) OOSTBURG - De Stichting J'UIT, die zich bezighoudt roet het organiseren van evenementen voor jongeren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, heefl een aantal plannen voor het komend seizoen. Tijdens de enkele weken geleden gehouden vergadering spraken leden van de kerngroepen "iet vertegenwoordigers van diverse plaatselijke groepen ever het nieuwe programma. Men kwam er tot de volgende 'deeën.

de Stem | 1974 | | pagina 15