Steun publiek na openingsgoal Westduitsers behoudend tot het tweede doelpunt l/MM 74 TOMASZEWSKI REDT ZEGE VOOR POLEN MINDER FANS UIT OOST-DUITSLAND BRAZILIË ALLEEN GEVAARLIJK MET VRIJE TRAPPEN Vijf bedrijvei garanderen NAC vijf jaar lang één ton Doelman stopt penalty heeft diegroei (in Miljanic: ROES VAN 3 DAGEN Tour op tv en radio yfffMflpiii Coach „Terugslag van zware eerste ronde Regen spelbreker op Wimbledon Strijd om het voetbalgoud uit de handel ee sport DOOR SPELERS WINNEN KORT GEDING Bont passen in de zomer. Donderdag 27 jjurw 197 f v Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaesse. DUSSELDORP Een danig gewijzigd Westduits elftal heeft zich tegen Joegoslavië (2—0) in ieder geval qua re sultaat gerevancheerd. Bondscoach Helmut Schon, die na het historische duel al had aangekondigd iets aan de ver dedigende structuur te willen veranderen, had vier nieu we krachten ingezet. Tegen zijn zeggen in liet hij zqn verdediging evenwel in tact, maar wijzigde hij zijn mid denveld en aanval. Wel overigens met inzet van spelers, die bereid waren mee te verdedigen. Een van hen was Rainier Bonhof, vervanger voor Bernd Cullmann, de speler die zich in de eerste helft het duidelijkst manifesteerde. Hij speelde zich al na vijf minuten voor Marie vrij maar legde te weinig beheersing in zijn doelpoging. (Van onze speciale verslaggever) DUSSELDORP En kele meningen over de wedstrijd West-Duits- land - Joegoslavië: MILJAN MILJANIC (trainer Joegoslavië): „Ik feliciteer de over winnaar. Wij kwamen vandaag zo'n mooi doel punt als dat van Breit- ner tekort- Voor Duits land is het toernooi om het wereldkampioen schap nu pas goed be gonnen- Mijn ploeg on dervond de terugslag van de zware wedstrij den In de eerste ronde. Wij hebben in de eerste plaats verzuimd voor de rust een doelpunt te ma ken. De Duitsers speel den precies zoals Euro- pa-ouipwinnaiar Bayer n Münehen dat altijd doet. Ik geloof dat Duitsland een stuk dichter bij de finale is gekomen"- HELMUT SCHÖN (trainer West-Duits- lamd): „De Duitse ploeg heeft vandaag geen re den gegeven tot verwij ten zoals die in eerdere wedstrijden terecht wer den gemaakt. Wij heb ben de overwinning door strijd te leveren uiit het vuur gesleept en ver diend, dacht ik zo. Ik hoop dat de jongens de ze vorm verder kunnen vasthouden- Ik was al leen in de eerste minu ten na de pauze nog bang dat het mis zou gaan- Over Oblak ben ik wat teleurgesteld. Hij werd wellicht wat te hard aangepakt door Bonhof. Als beste spe lers moet ik bij ons Vogts en Beokenbauer noemen". DRAGAN DZAJIC: „Na het eerste tegen doelpunt hadden we eenvoudig niet meer de kracht de wedstrijd nog een andere wending te geven- Ik ben van me ning dat de Duitse ploeg ten opzichte van wat ik er voordien van gezien had zeker twee klassen sterker speelde. Ik heb wel eerder met Vogts te maken gehad, maar hij was nog nimmer zo sterk". RAINER BONHOF: „Ik ben met mijn de buut tijdens dit toernooi tevreden- De Joegosla- ven hebben het ons echt zwaar gemaakt- Na het openingsdoelpunt van Paul Breitner was ik er zeker van dat we zouden winnen". UWE SEELER Coud- internatlonal): >,Ik had het geloof in de Duitse ploeg nimmer verloren. Men heeft ditmaal uit stekend gespeeld. Ook de verdediddng deed het naar behoren en ik hoop dat het zo verder ga-at"- FRANZ BECKEN- BAUER: „De opneming van Hölzenbein en Her zog heeft een goede uit werking op het team ge had. We hadden veel meer ruimte over de vleugels". ULI HÖNESS: „Als we dit ritme kunnen vast houden pakken we over vier dagen ook de Zwe den- Dan zijn we al ze ker van een van de wedstrijden in Münehen"- Duitsland trachtte overdon derend, vooral via de vleugels, aan te vallen, maar toonde al zo vele voorgaande keren over te weinig individuele kwalitei ten te beschikken om de Joe- goslaviërs, die op dat punt nu juist wel plegen uit te blinken te verrassen. De ploeg van coach Miljanic hield vooral op het middenveld de bal moeite loos in de gelederen, mede doordat de Duitsers bij die tegenaanvallen een afwachten de houding aannamen. Het trok zich, met uitzondering van de op het tweede doelpunt na onopvallende Müller terug op eigen speelhelft bij de Joego slavische tegenstoten. Die aan vallen van de toch als favoriet gestarte Joegoslaviërs concen treerden zich op links waar sterspeler Dzajie echter niets kon uitrichten. Hij werd in de tweede helft, bij de stand 20, terecht vervangen door Jer- kovic. De beide ploegen, die risico loos deze zo belangrijke ope ningswedstrijd van de tweede finaleronde waren begonnen, hielden elkaar aanvankelijk in evenwicht. Toch was het Duitsland dat de kansen schiep. Maar uitgerekend uit een niet als goede mogelijk heid uitziende aanval kwam de thuisploeg op 10. Het gulden schot was identiek aan dat tegen Chili, zij het nu van iets korter bij het doel, van Paul Braitner. Met het rech terbeen haalde hij na zich vrij gespeeld te hebben hard uit, waarna de bal zigzaggend ach ter de kansloze Marie in de bovenhoek belandde. Het pu- (Van onze speciale verslaggever) bliek, dat eerst gemakkelijker floot dan scheidsrechter Mar ques, zeker als Schwarzenbeck aan de bal was, stelde zich vanaf dat moment ineens harts tochtelijk op achter zijn favo rieten. A De Joegoslavische doelman Maric ligt verslagen op de grond sprong bezorgde. na het schot, waarmee Breitner West-Duitsland een 10 voor- West-Duitsland kwam na die treffer de gehele wedstrijd niet meer in moeilijkheden. Joegoslavië legde geen snel heid, diepte en enthousiasme in zijn spel, waardoor het al snel kansloos werd. Dertien minuten voor tijd vonniste Müller de tegenstander defini tief. Overath, na een weg werpgebaar de eerste Duitser, die een gele kaart kreeg, leid de vanuit een moment van stilstaand voetbal de treffer knap in. Hij lanceerde de voor Wimmer ingevallen Hözness, die Müller in staat stelde te doelpunten. De spits deed dat op de grond liggend in tweede Instantie. West-Duitsland kon niets meer gebeuren en ging over tot de beste en aantrekkelijk ste minuten van de wedstrijd. Beckenbauer durfde nu wel op te komen en de ploeg probeer de goede combinaties uit. Een derde treffer leverde dat niet op, maar het was een dienst aan het publiek waarvoor alles zonder terughoudendheid to „schön" was geworden. STUTTGART Een kost bare fout van de doorgaans zo betrouwbare Ronnie Hellström heeft Zweden de das om ge daan in de eerste halve-iinale- wedstrijd van groep B in het toernooi om het wereldkampi oenschap. Tegenstander Polen, tot dusver zeer imponerend, kwam, doordat de 25-jarige doelman kort voor rust ver keerd uitliep, goedkoop aan een voorsprong van 10. Het doelpunt bleek beslissend, verscheidene unieke kansen van de Zweden in de tweede helft ten spijt. De mannen van coach Ericsson, die op mondi aal niveau allerminst detone ren, raakten twintig minuten na rust mentaal geknakt, toen Steffan Tapper een strafschop door Tomaszewski ge'stopt zag. Hoe dicht Sandberg en inval ler Ahlström ook nog bij de gelijkmaker kwamen, de Po len bleven voor. Voor hei eerst tijdens dit wereldkampi oenschap hadden zij echter een dosis geluk nodig. De in de beginfase" volkomen open strijd kende al dadelijk enkele spectaculaire momen ten. Zowel Steffan Tapper (voor Zweden) als Grzegorz Lato (voor Polen) kwamen al leen voor de keeper. Tomas- zewski sloeg de bal met een van zijn bekende reflexen weg, Hellström zag het schot van de Pool over gaan. De ogenschijn lijk lakonieke, doch vastbera den Zweden werkten zich meer malen soepel uitverdedigend naar voren. De sluwe veteranen Grahn en Bo Larsson steunden herhaaldelijk de aanval, doch de Scandinaviërs brachten een spits te weinig in om de ge jaagd werkende Poolse verde diging uit te spelen. Slechts Ed- ström en Sandberg waren ge regeld in de voorste lijn te vin den, waar zij van Gut en Zmu- da niet veel ruimte kregen. De PSV'er toonde zich overigens slordig in de combinatie. De Poolse uitvallen, vaak over de opkomende Gut, wa ren uiteraard gevaarlijk, maar de voortreffelijke dek king van Lato (door Grip) en Szarmach (door Andersson behoedde Zweden voor een achterstand. Na een kwartier kopte overigens Lato, uit een voorzet van Gadocha, tegen de onderkant van de lat. Na een halfuur leek het eei- ste doelpunt van de wedstrijd onvermijdelijk. Torstensson lanceerde Grahn, die meters ruimte won, doordat de Poolse verdediging bleef staan voot buitenspel. De vlag ging echter niet omhoog, doch in plaats van de bal naar Edström te schui ven, waagde de voor Grasshop pers spelende middenvelder zelf een schot van afstand, dat hoog over verdween. Vijf minuten voor'rust scoor de Polen, onverwacht. Alle drie spitsen hadden in het doel punt een aandeel: Gadocha zet te voor, Szarmach kopte terug en Lato passeerde Hellström. Voor het eerst sinds 625 minu ten boog de Zweedse goalie. Vlak voor en na rust viel ei LONDEN (ANP) Door hevige regenval zijn er giste ren op Wimbledon slechts en kele partijen gespeeld. De belangrijkste uitslagen zijn Dames enkelspel, eerste ron de: M. Jausovee (Joe.) - M. aan Poolse zijde een gele kaart. Het betrof Lato en vrije verdediger Gorgon, die de doorbrekende en twee keer zo snelle Sandberg torpeerde. De Zweden voetbalden na de her vatting als de Polen dat in hun drie kwalificatiewedstrij den deden: met opkomende middenvelders en verdedigers, die ruimte trokken in het cen trum, waar de aalgladde Sand- bergh en de lange Edström het gat moesten vinden. De ver baasde Polen werden geheel teruggedrongen en tien minu ten na riusj noopte de in het nauw gebrachte Zmuda met een kopbal-richting-ei gen-doel Tomaszewski tot een tijger sprong. Het overwicht bracht echter geen- treffers. Zelfs niet in de 65ste minuut, toen Steffan Tapper van de Urugu. ese scheidsrechter Barreto een strafschop mocht nemen, nadat Torstensson neer was gegaan op het „blok" Gorgon-Zmuda. Een aanvechtbare beslissing van de arbiter, maar de Polen geschiedde geen leed, want Tomaszewski dook de te zach te inzet van Tapper uit de hoek. (Van onze spec, verslaggever) FRANKFURT Het Oost- duitse voetballegioen is voor de tweede finaleronde belang rijk ingekrompen. Waren er bij de eerste wedstrijden van de Oostduitsers in West-Duits land nog altijd een kleine 2000 fans over de zonegrens geko men, de duels, die de ploeg van Buschner nu In Gelscnkir- chen en Hannover moet af werken, zullen slechts door 540 Oostduitsers bekeken wor den. De Oostduitse voetbalbond heeft in eerste instantie voor alle wedstrijden in de Bundes- republik 3000 kaarten aange vraagd. In eigen land was de belangstelling voor het voet- balgebeuren in de Bundesre- pnblik wel groot, maar het aantal uitgereikte visa, dat door de autoriteiten verleend werd, was slechts beperkt. Voor de tweede finaleronde in West-Duitsland mocht het „Oostduitse legioen" zelfs niet reizen »n pas op bet laatste innment hoorden de supporters naar welke wed strijd zij dan wel mochten. Deze vreemde manier van toe wijzen van kaartjes leidde er o.a. gisteren toe dat in het Hheinstadion van Diisseldori een kleine 200 Oostduitsers zaten te uijkei. naar 'West- Duitsland-Joegoslavië, terwijl de overige 300 man dan hun eigen ploeg In Hannover mochten zien spelen tegen Brazilië. uilsteren en volgende week woensdag hebben alle school gaande kinderen in Noordrijn- IVestïalen vrij van school, wanneer zij in het bezit zijn van een kaartje voor een van de wedstrijden in het wereld- kampioenscnap voetbal. De Argentijn Balbuena, die na zijn debuut in dit toernooi in de strijd tegen Polen, niet meer tot de basisformatie van trainer Cap behoort, is pas vrij Iaat in het Argentijnse trainingskamp aangekomen. Dinsdagmorgen vroeg arri veerde Balbuena in Metzkau- sen. Hij prefereerde een ruim 10 uur durende treinreis bo ven de veel snellere vliegver binding tussen Münehen en Düsseldorf. Balbuena, die een maal betrokken is geweest bij een vliegtuigongeluk, wil sinds die dag niet meer de lucht in. •Cr De verwachtingen van de for matie van cheftrainer Georg Buschner hebben in Oost- Duitsland nog maar weinig In druk gemaakt. En dat verbaast Buschner in geen enkel op zicht. Hij zegt in het trai ningskamp te Ratingen: „Als wij niet tot de laatste acht waren doorgedrongen, dan was dat een sensatie geweest. Ju bel zal bij ons pas kunnen losbreken wanneer mijn ploeg ook in Münehen in actie komt en dus bij de laatste vier zit. Eerder is er voor ons en voor geheel Oost-Duitsland geen re den om te jnichen en dus ook niet om tevreden te zijn". Navratilova (Tsj) 64, 3o, 63 Tweede ronde: G.T. Ja- nes (Eng.) - V. Ruzici (Roe.) 6—4, 6—2. Heren enkelspel, tweede ronde: John-Newcom.be (Aus.) - Geoff -Masters (Aus) 98, 63. 86; Björn Borg (Zwe) - Robert Case (Aus) 3—6, 6— I, 88, 14, afgebroken. To ny Roche (Aus) - - John Alexander (Aus) 76, 64. 48, 34, afgebroken. Dames enkelspel, tweede ronde: Les ley Hunt (Aus) - Chris Evert (Vstj 68, 75, 99, afge broken. Heren enkelspel, tweede ronde: Stan Smith (Vst) - Ro bert Maud (Zaf) 6—4, 6—1, 9—2; Ilie Nastase (Roe) - Bri an Gottfried (Vst) 63, 62, 9—8. Atletiek De Westduitser Michael Karst heeft gistera vond tijdens internationale at letiekwedstrijden in Helsinki bet Europees record 3000 me ter steeple chase met een tijd van 8.18.4 geëvenaard. Het re cord staat sedert 3 juli van het vorig jaar op naam van de Zweed Anders Garderud. De laatste werd tweede in 8.19,8 dezelfde tijd als Tapio Kanta nen (Fin.), die als dende'ein- digde. WOLBECK Gister morgen is in Wolbeek, een dorp op ongeveer 9 km. afstand van Hiltrup, een vrouw van middel bare leeftijd ontwaakt uit haar roes, die drie dagen had geduurd. De vrouw was namelijk afgelopen zaterdag zo onder de indruk van de nederlaag van de Man- schaft tegen Oost-Duits land, dat ze na de tv- reportage een fles cog nac soldaat maakte, in haar bed rolde, om de volgende morgen een nieuwe fles van datzelf de vocht aan te slaan. Na haar verdriet op nieuw verdronken te hebben- sloeg ze volko men plat, moest naar bed gedragen worden, waar ze pas gisteroch tend ontnuchterd uit stapte. Ze heeft het schuttersfeest in Wol beek dan wel gemist, de pijn van de nederlaag was enigszins verzacht. Deze gebeurtenis was wel het gespTek van de dag in Wolbeek, wiens inwoners fel meeleven met de verrichtingen van het Oranje team, dat zich steeds' meer sympa thie verwerft ln Duits land. (Van onze speciale verslaggever) HANNOVER Brazilië te gen de DDR (1—0) zal niet de geschiedenis ingaan als een van de briljantste wedstrijden van het tiende toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Het was slecht, bovendien vervelend en er werd slechts eenmaal een doelpunt (van Rivelino) gescoord. Drie ingre diënten om een voetbalwed strijd tot iets onverteerbaars te maken. Dat was het ook. De Brazilianen door trainer Zagallo toch altijd nog gere. kend tot de sterkste landen ter wereld konden slechts zelden tot een aanvaardbare actie komen. Alleen bij het nemen van vrije schoppen ontstond er ge vaar, zoals in de vijfde minuut toen Valdomiro een kogel los liet, die door de vallende Oostduitse doelman Croy met het hoofd tot hoekschop werd verwerkt. Ook Francisco Ma- rlnho, een van de weinigen die nog een voldoende kon hailen, schoot eenmaal, maar net over. In de 60ste minuut was het echter raak. Een vrije •chop even buiten het straft •chopgebied zou door Rivelino genomen worden. In het tradi tionele muurtje, dat de Oost duitsers optrokken, stelde zich ook een Braziliaan Valdo miro op. Op het moment dat de bal van de voet van Rivelino vertrok, liet hij zich vallen en als een kogel suisde de bal door het opengevallen gat en vloog onhoudbaar voor Croy legen het net: 10. Wie gedacht had dat cto DDR nu uit zijn verdedigende schulp zou kruipen, had het mis. De volgelingen van de vertieren kijkende Georg Buschner („De opdracht was op een .gelijkspel te spelen en via counters over Hoffman en Löwe te trachten te scoren' bleven angstig spelen. Het was geen schaduw van het elftal dat voor het eerste sensatie zorgde in dit toernooi door West-Duitsland van de eerste plaats in de poule te stoten. Éen verkrampt spelende ploeg, die geen enkele fantasie had, ook de nodige snelheid miste (terwijl er toch mensen alt een Kische en Weise lopen dit de zestig meter afleggen in •even seconden) en geen com binatie van enige allure op de door regen erg natte grasmat kon leggen. Ook de zo beju belde Sparwasset verdween in de grauwe massa, en de man op wie Buschner eigenlijk zijn hoop had gevestigd de 20- Jarige Hoffman kwam praktisch niet in het spel voor. oele kaarten waren er vom Hamann (11e minuut), Jair- zinlio (27e minuut), Paulo Ce- sar (International) (30e mi nuut), Dirceu (74e minuut) en Streich (83e minuut). Rivelino: beslissende goal. HAARLEM Drankfxbrt- kant Martini Rossi is in het ongelijk gesteld in het kort geding dat door Johan CruyH en zestien andere profspelera was aangespannen wegens het in de handel brengen van een boek Strijd om het Voetbal goud", uitgegeven door Boom. Ruygrok in Haarlem. De spe lers vonden dat de publikatie ten onrechte zonder hun me deweten en zonder vergoeding in de handel was gebracht. Martini Rossi moet het in de hand-el brengen van het boek met het oogmerk reclame voor het bedrijf, staken op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per boek. De firma moet voorts duizend gulden per dag betalen als de voorra den die al in de handel zijn, niet worden teruggehaald. Tienduizend gulden moet wor den betaaflid voor elke keer dat nog voor het boek geadver teerd wordt en honderddui zend gulden is de straf als Martini Rossi niet toestaat dat Boom Ruygrok de bdj de firma aanwezige voorraden komt te rughalen. De örankenfimia werd bo vendien tot de kosten van het geding veroordeeld. Boom Ruygrok werd op strafte van een dwangsom van duizend gulden per dag verplicht de boeken bij Martini Rossi terug te halen. (ADVERTENTIE) Gebeurt dagelijks. Waarom ook niet? De kollektie is nu op z'n mooist. 10%zomerkorting is zeer aantrekkelijk en van de zomerwarmte, heeft u geen last, want de air-conditioning werkt uitstekend. Inderdaad: die nieuwe bontkoliektie is fantastisch. Leuke nieuwe modellen in moderne bontsoorten. Aparte verwerking, vaak met leer en suède Prijzen? Die vallen erg mee en zijn soms nog lager dan een mooie wintermantel. Wat denkt u bijvoorbeeld van f550,-voor een korte mantel van origineel Zweeds lam? Trouwens f 2500,- voor een lange nertsdeien mantel is ook niet te gek. En dan te denken dat van deze prijzen nu nog 10%zomerkorting afgaat. M mWn f Fedor den Hertog, van veel verwacht wordt. (Van onze sportredactie) BREDA Eredivisiec NAC kan op de jaarlijkse s sidie van 200.000 gulden, de Bredase gemeente voor komende vijf jaar wil v. strekken- rekenen. Voorwa: de was dan wel dat het 1 drijfsleven voor diezelfde riode een jaarlijkse bijdr van 100.000 gulden zal le ren. Aan deze voorwaarde nu voldaan. Tijdens bijeenkomst tussen het NA bestuur en het bedrijfslev. verklaarden vijf bedrijven 1 reid te zijn voor dit bedi garant te staan. Het zijn: u geversmaatschappij De Ste Skol Brouwerijen, Deltadru ken, Meeüs assurantiën en i gemene Bank Nederland. Ondanks deze subsidie ls in de begroting toch nog ee ongedekt tekort. Om dit teko te dekken zullen de entrei prijzen verhoogd worden. (Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De NOS-re dio en -televisie ziullen vrijw, dagelijks aandadhtt bestede aan de Tour de France, d: donderdag 27 juni start Brest en zondag 21 juli dezelfde plaats eindigt. De NOS-radio zal dagelijl rechtstreekse reportages e voor- en nabeschouwingen ui zenden via Hilversum III. Hi NOS-radioteam dat deze ui zendingen vanuit Frankrij zal verzorgen, bestaat uit d verslaggevers Jean Nelisser Fred Racké en Mart Smeet en prodiucér George Tor. De NOS-televiae zal tot ei met 8 juli dagelijks een doo: de Franse televisie te make- samenvatting uitzenden na al loop van het laatste Journaal Daarna zullen Fred Racké ei regisseur Mant-ijn Linden-ber; dagelijks finishreportages ver zorgen, die in de vooravonx worden uitgezonden. dank Bovendien vers kan opleveren. Elk kar definanciël

de Stem | 1974 | | pagina 12