(goggp Geen Westelijke verklaring dat het niet als eerste kernwapens zal gebruiken Britse kernproef wekt verzet in Labour-partij Componist Milhaud (81) overleden Inter nationale actie tegen prijs verhoging Shell Groepsleiders jjaan niet in p ultimatum Bij bezoek (morgen) aan Brussel Syrische raketten voor Palestijnen Wiegel voorspelt opstand van linkervleugel PvdA ADVIES AAN REGERING VAN NIVV: Tegenpaus Clemens XV overleden niet vergettti.Frico eten! binnenland buitenland LLE SPORTEN OPGEBROKEN MARGE Een ronde verder KISSINGER: Akkoord over ondergrondse kernproeven mogelijk r liefst f 11,-waard. valiteit En daarmee van reizen en ie reden om ken bij VéGé. lage prijzen. DENNENDAL: BANKROVERS SNEL GEPAKT OM KAMPEN TE BESCHERMEN In 't kort (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Het bezoek van president Nixon, morgen aan de NAVO in Brussel, brengt vooral de veiligheidsdien sten grote kopzorgen. Rond de NAVO-gebouwen onder normale omstandigheden al zwaar bewaakt wordt een hecht veiligheidscordon gelegd. Maar ook elders in de Bel gische hoofdstad zün strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen om Nixon en de regeringsleiders van de NAVO- partners behouden door de 36-uurs-visite te loodsen. Nixon arriveert vanavond kwart voor tien op het militai re Vliegveld Meisbroek bij Brussel. HSj brengt de nacht dioor in de residentie ven de VS-ambassadeur. In de loop van de dag en avond zijn dan ook de regeringsleiders van de andere NAVO-lamden in de Belgische hoofdstad aangeko men. Onder hen minister-pre sident Den Uyl, die de avond heeft gereserveerd voor over lag met zijn Britse ambtsge noot Wilson. Heit bezoek van Nixon wordt ook in NAVO-kringen bet schouwd als de zoveelste po ging van die Amerikaanse pre sident om zijn geschonden prestige op te poetsen. Maar uiteraard wordt deze opvatting door NAVO-offielals slechts fluisterend uitgesproken. Wel iswaar wil Nixon zijn bezoek aan de NAVO gebruiken om de partners te raadplegen voor zijn bezoek aan Moskou waarheen hij donderdag reist maar ook die consultatie heeft al veel van zijn waarde verloren. Want de wegbereider van Nixon, minister Kissinger, heeft de afgelopen week in Ottawa zijn collega's uit de NAVO-miniisterraad al uitvoe rig o ver de reis maar Moskou geraadpleegd. Voor de consul' tatie in Brussel Is dan ook slechts twee uur uitgetrokken, van tien tot twaalf uur woens dagochtend- In die twee uur kunnen ook nog andere onder werpen aan de orde komen, zoals bijvoorbeeld het Midden- Oosten en de gezamenlijke de fensie-inspanning. zeker ook daarvoor gebruiken. Vooral ook omdat de Britse regering ook al staat ze op het punt nieuwe verkiezingen uit te schrijven van plan is op korte termijn met een wit boek over de Britse defensie te komen, waarin nog veel verdergaande bezuinigingen zullen worden aangekondigd dan in de Nederlandse plan nen, die nu baj de NAVO in bespreking rijn. Woensdagmiddag lunchen Nixon, de andere regeringslei ders en de ministers vain bui tenlandse zaken en secretaris generaal Luns van de NAVO bij koning Boudewijn en ko ningin Fabiola in het paleis te Laken. Woensdagavond sluit Nixon zijn bezoek met een grootse receptie ten huize van de Amerikaanse ambassadeur af. Donderdagochtend vertrekt hij naar Moskou. Dan kan het veiligheidscircus, waarin spe ciaal geliet zal worden op Ara bieren en op Ieren (deze laat ste groep vanwege de aanwe zigheid van de Britse pre mier) pas definitief opgebro ken worden. Het andere agendapunt voor woensdag is de plechtige on dertekening van de Atlanti sche verklaring, waarover ver leden week in Ottawa over eenstemming werd bereikt en die een poging is om de At lantische relaties na 25 jaar NAVO nieuw leven in te bla zen. Di'e plechtigheid begint om twaalf uur en wordt recht streeks via de tv uitgezonden. Belangrijker dan deze officiële agendapunten waarvan het eerste wordt afgewerkt buiten aanwezigheid van zelfs de hoogste ambtenaren zullen ongetwijfeld zijn de ontmoe tingen in de marge van dit topberaad. Veilig mag daarbij worden aangenomen, dat de defensieplannen van NAVO- partners aan de orde zullen komen. Den Uyl zal zijn ont moeting met Harold Wilson (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG WD-frac- tieleider Wiegel voorziet ern stige spanningen in de Partij van de Arbeid naar aanleiding van de nog in te dienen defen sienota door het kabinet-Den Uyl. Volgens de liberale leider zal met name de linkervleugel van de PvdA de consessies van PvdA-mindster Vredeling (Defensie) aan de NAVO- partners niet pikken. Hij wijst op de motie, die de partijraad van de PvdA enige tijd gele den aannam en waarin onver kort uitvoering van de defen sieparagraaf van Keerpunt '72 werd geëist (in vier jaar ruim anderhalf miljard bezuinigin gen). Ook de uitspraak van het PPR-congres afgelopen weekeinde (Nederland moet uit de NAVO) zal vergaande consequenties kunnen hebben voor hiet kabinet, aldus Wie gel. Dinsdag 25 |U ni tv/ (ADVERTENTIE) het een ondergrondse proef van betrekkelijk klein kaliber betrof en dat men er geheel binnen het raam van het par tiële kemstopverbod van 1963 mee was gebleven. Wilson zei dat geen nieuwe proef op het programma stond, hangende een doorlichting van de defensie door de Labour- parti j. De onthulling heeft deining onder socialistische leden van het lagerhuis veroorzaakt. Frank Allaiun vroeg de pre mier of hij zich meer net beïnvloeden door „een handvol militaire heethoofden dan door het partijcongres van La bour". Nog pas in oktober had het partijcongres zich officieel verzet tegen het bestaan van een, Britse „force de frappe". Wilson zeflf was het in het begin van de jaren zestig eens met een „weg-met-de-bom-be- wegin-g". Het Britse ministerie van defensie wilde over de proef niet meer zeggen dan dat zij in Nevada in de Verenigde Staten had plaatsgehad. Zaterdag had de Daily Ex press geschreven dat een Brit se kernproef op handen was en maandag berichtte het dat de proef misschien al was ge houden. Premier Wilson had kleur bekend in antwoord op een vraag van het Labour-lagei- huislid Arthur Latham, naar aanleiding van het krantebe- richt. Latham verklaarde dat de proef „ongelukkig" was, ge zien het Amerikaans-Russische overleg over een eventueel verbod van ondergrondse kernproeven onder een zeker plafond. Het antwoord van de premier hierop was dat de Britse proef ver onder het pla fond was gebleven dal krach tens een eventueel Ameri kaans-Russisch verdrag verbo den zou kunnen zijn. Maar de verlegenheid waar in de regering van Wilson is gebracht is ontegenzeggelijk groot, gezien de recente proe ven in de atmosfeer door Chi na en Frankrijk en de sterk gelaakte ondergrondse proef door India. De premier verklaarde dat de proef noodzakelijk was ge weest „voor het op peil hou den van de doeltreffendheid van onze nucleaire afweer". Hij zei dat de voorbereidingen voor de proef nog door de vorige conservatieve regering getroffen waren. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry A. Kissinger, heeft maandag verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een overeenkomst in beginsel zou den kunnen bereiken over een verbod op het nemen van on dergrondse kernproeven en wel tijdens het aanstaande be zoek van president Nixon aan de Sovjet-Unie. Maar Kissinger verwacht geen volledige overeenkomst aangaande beperking van alle strategische kernwapens in deze periode. Volgens Kissin ger zal een overeenkomst met oetrekkinig tot beperken van de omvang van ondergrondse kernproeven zeer belangrijk zijn als zij de „drempel" laag genoeg zou houden omdat zulks de ontwikkeling zou be letten van nog grotere kern wapens. Kissinger wees beschuldi gingen van de democratische senator Jackson van de hand, dat hij een „geheime overeen komst" had gesloten op grond waarvan de Sovjet-Unie meet kernraketten zou mogen heb ben, dan toegestaan krachtens de topovereenkomst van 1972. Vrienden van oranje want dat zijn we toch allen, deze dagen, nietwaar? het houdt niet op. Het succes en de wereldcup gloren aan de einder. Nog wat penalty's of tewel strafschoppen, we zijn tenslotte Nederlanders, en nog wat tackels en hup, we zijn er. Wij. Jaja, wij, met dikke hang buik] es achter beeldbuis en bierpul. Starend naar de verrichtin gen van „onze jongens". •fr Of zoals ife gisteren las, tiaar: ^tichelt en zijn enge len". •er Waartoe overigens de WK kunnen leiden, stond weer eens te lezen in het Belgische blad „Het Volk" in het verslag van de wedstrijd Zaire (voor malige Belgische kolonie) en Brazilië. Muamba Kasada, de Zaïrese doelman, werd i* die krant als volgt omschreven: ,JDeze leni ge kat in een knalrode shirt, had wel al enkele lelijke sprongen gemaakt, die ons de den vermoeden dat hij zich thuisvoelt onder de bekende dieren van zijn land waar die tussen de bomen aan de tak ken hangen en zich op die manier voortbewegen. Kasada had ook al enkele mirakels verricht en dat was het wat onder meer Rivelino het zweet uit zijn mor deed schud den". Dit t» werkelijk ongelofe lijk. liet oude koloniale bloed kruipt toch maar weer waar het niet gaan Kan. Black-mall va* onze corres pondent. De Bulgaarse yoghwit te zuur getrapt. Staatssecretaris Hendriks: Dennen(dal)scheerder. Het lijkt wel of achter ^dte Dennendal-affaire een of an dere socioloog zit die koste wat kost zijn proefschrift af wil krijgen, en nog niet ge noeg stellingen heeft. Andriessen: Aardgasbel, Aardgasbelasting, Aardgasbelas tingverlaging Rn dan schijnt de produktie van Daf-Bom voor vier weken stil komen te liggen. Het gaat niet best daar. En wi] maar meer fietsen kopen. ■fr Dafgang. •fr En zo lijden wij. En leven mee met de Hiltr-ups en - downs van „onze jongens". Stérkte. MERIJN EEN onjuiste bevestiging van de reserveparachute is volgens deskundigen de oorzaak ge. weest van de dood van de 40- jarige parachutespringer Tom Verschoor. DE afkoopregeling voor de vroegere bezitters van rente- kaarten gaat de schatkist in totaal ruim 700 miljoen guldien kosten. Tot eind 1973 was er ai 600 miljoen uitgegeven. H.J. WYTEMA, oud-burge meester van Alkmaar is op 68. jarige leeftijd overleden. PETER Flanigan, Nixons voor naamste adviseur voor inter nationale economische proble men, heeft zijn ontslag inge diend. DE Amerikaanse minister van justitie Saxbe heeft gezegd dat het niet eerlijk is dat de betrokkenen in het Watergate- schandaal korte gevangenis, straffen krijgen, terwijl inbre kers voor jaren achter de tra lies verdwijnen. ALS gevolg van de voergeno men fusie met het centrale- verwarmingsbedrijf Veenstra b.v. in Groningen, zullen bij Schoots bv in Tiel 19 mensen worden ontslagen. VVD-fractieleider Wiegel is blij dat de KVP steeds meer op de WD-lijn komt te zitten, althans een „belangrijk deel van de aanhang van die par tij". DE Rode Khmer heeft opnieuw drie raketten afgevuurd op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Er zouden vijf mensen zijn gedood. yoor een partij, die graag serieus wordt genomen, heeft de PPR dit weekeinde een zonderlinge uitspraak gedaan: Nederland, zo besloot het PPR-congres, dient zo spoedig mo- Se'ijk uit de Navo te treden. Deze congres-uitspraak geeft om meer dan één reden te ®nken. Verontrusting over de bewapeningswedloop treft men "'et alleen aan bij de PPR. Die verontrusting is algemeen. De v'edesproblematiek wordt echter niet opgelost door eenzijdig 'e ontwapenen. Dat is een vlucht voor verantwoordelijkheid. Die anti-Navo-motie is bovendien in flagrante tegenspraak "let het program van het kabinet-Den Uyl, waarvoor de PPR 'tor toetreding tot dit kabinet mede verantwoordelijk is. ntactieleide-r De Gaay Fortman heeft c uk deswege het congres- es'uit bestreden. Zonder succes overigens. Een man, een man; Sen woord, een woord geldt blijkbaar niet voor alle radikalen. hoe deze congres-uitspraak te verklaren? Is ze voortgeko men uit een naïef idealisme of was het een goedkoop stuntje? 'at de verklaring ook moge zijn, voor al degenen, die achter st huidige kabinetsbeleid staan lijkt de PPR een partij te !"0rden waarvan men moeilijk nog ka* zeggen: Op die lui ka* 8 bouwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Westen zal onder de huidige omstan digheden geen verklaring moeten afleggen, dat het nooit als eerste met kernwapens te gen een aanvallende partij zal optreden. Dat is de conclusie van een advies van het Neder lands Instituut voor Vredes vraagstukken (NIVV). De re gering had het instituut om een dergelijk advies gevraagd. Gistermorgen heeft minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken het advies in ont vangst genomen. De samenstellers van het rapport onder leiding van di recteur H. J. Neuman zijn van mening, dat in die Sovjet-Unie nog altijd de heersende opvat ting van de voormalige Russi sche leider Chroestjev geldt, dat aan een dergelijke verkla ring, .,met hoeveel oprechtheid ln vredestijd ook afgelegd, in een tijd van oorlog geen waar de moet worden gehecht". Bovendien vinden de samen stellers van het advies het heel goed mogelijk, dat de Sovjet-Unie, die nu eenmaal van mening is dat geïndustria liseerde staten van het Westen van nature agressief zijn, inin- aer goede bedoelingen achter een dergelijke verklaring zou zoeken. In dat geval zal daar mee allerminst het internatio nale klimaat verbeteren. i.-e Sovjet-Unie zou met een uergelij-ke verklaring de ver denking opvatten, dat het Westen probeert baar te pres sen tot een „nio first-use"-ooli- tiek van haar kant tegenover West-Europa. In de Moskouse ^euacn tengang zou dat een verholen wens tot inmenging in (Josteuropese onrustnaarden alleen maar waarschijnlijker maken. De andere mogelij k- tleid zou zijn dat het Westen ue schijn op zich laadt met een dergelijke verklaring de !>ovjet-Untie te willen bewegen tot wederkerigheid Jegens avances van Peking in de richting van een wederzijdse „no first-use"-politiek tussen China en Rusland. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland heeft maandag de linkse achterban van zijn Labourpartij tegen zich ingenomen met de mede deling dat Engeland enkele weken geleden een kemproef de eerste in negen jaar heeft gehouden. De premier wees erop dat (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De in ternationale federatie voor chemie- en fabrieksarbeiders beraadt zich op verzoek van Je Industriebond NVV eind Jeze week op acties tegen Je plannen van Shell de prij zen van olieprodukten te verhogen. De Industriebond NVV hoopt, dat de bonden, aange sloten bij deze federatie, de regeringen zal waarschuwen niet te snel toe te geven aan je eisen van de oliemaat- schanpijen. Ook komt er een werkgroep, die de multinatio nale oliemaatschappijen gaat doorlichten. AAtergrond van het initia tief van de Industriebond NW is de zijns inziens voort durende druk van de olie- maatsAappiijen om de olieprij zen te verhogen. De winstcij. fers van Shell van het eerste kwartaal geven volgens deze NW-organisatie geen aanlei ding tot prijsverhoging. (Van onze redactie binnenland) MN HAAG Staatssecre taris Hendriks van volksge- mndheid heeft gistermiddag in ie Tweede Kamer meege ieeld, dat de ontruiming vau Dennendal en de overplaatsing naar de Rijks Psychiatrische Inrichting (RPI) te Eindhoven niet wordt uitgesteld. Om da', uitstel was gevraagd door het P.r.d.A, kamerlid mevr. Haas- Berger. De groepsleiders van het omstreden Lorentspaviljoen, I die ontslagen zouden worden "'i zij gisteren voor 18.90 uur en gevolg hadden gegeven aan het verzoek van staatsse cretaris Hendriks om Dennen- hl te verlaten, zijn gistera- tonj op hun post gebleven. Er "srd echter van overheidswc- j ie nog met ingegrepen. Het landelijk o-uderberaaa moderne zwakzinnigenzorg heeft zondagavond laat beslo ten een kort geding aan w I spannen tegen staatssecretaris Hendriks. Het ouderberaad wil °P die manier bereiken dat oe I aangekondigde ontruiming met I doorgaat. ROTTERDAM (ANP) Met het geld, dat vier Span- gistermorgen bij een in Rotterdam buit te maken, zijn de over liet ver gekomen, zij een signalement van en op straat wist de poii- <fe daders snel in te reke- De buit bedroeg nog geen 7-000. Ofschoon de overval- ïs gewapend waren- is er schot gevallen. De Span- laarden gaven zich zonder verzet over aan de poli- CORDON ROND NIXON GENèVE (ANP) De Fran se componist Darius Milhaud is zaterdag op 81-jarige leef tijd in Genève overleden. Hij is op 4 september 1892 in Aix- en-Provence uit welgestelde Joodse ouders geboren en is een van de produktiefste com ponisten van de 20ste eeuw geweest. Hij heeft ver over de 600 werken gecomponeerd die een breed scala van genres omvat ten. Zo zette hij in zijn jonge jaren een catalogus v-an land bouwwerktuigen op muziek. Miaar hij componeerde ook to neelmuziek, zoals muzikale il lustraties bij Griekse trage dies, opera- en filmmuziek, or kestwerken, pianostukken muziek voor militaire korpsen, liederen en orgelmuziek. Die bonte verscheidenheid is type rend voor zijn vlotte trant van componeren. Milhaud gebruikte de jazz als een van de ingrediëntne voor zijn muziek. Ook de in vloed van de Zuidomerikaanse volksmuziek is duidelijk merkbaar in zijn werk, zoals bijvoorbeeld in het ballet „Le boeuf sur le toit". De componist verbleef van 1917 tot 1918 in Brazilië als secretaris van de dichter-di- plomaat Paul Claudel, di<e toen Frans gezant in Rio de Janeiro was. Tot op hoge leeftijd behield Milhaud belangstelling voor de moderne stromingen in de mu ziek. Hij was zeer geboeid door de orkestratie van de werken van de „Beatles". Als componist kreeg hij vooral als vernieuwer naam na de manifestatie van de „Groupe d'es Six" in 1919. De ze groep was een bundeling van toenmalige avant-garde- componisten waartoe behalve Milhaud ook Auric, Durey, Honneger, Poulenc en Germai- ne Tailleferre behoorden. Milhaud wordt beschouwd als een zeer nauwgezet vak man. Er zijn echter critici die menen dat hij veel te veel gecomponeerd heeft, met ais gevolg dat niet al zijn werk van dezelfde hoge kwaliteit is. Zijn meeat uitgevoerde ope ra is „Le pauvre matelot" op libretto van Jean Cocteau en zijn meest ambitieuze werk is waarschijnlijk de opera „Chnistophe Colomb" die tot stand kwam in samenwemng met Paul Ctaudel. Dit werk ls vooral geprezen om zijn tech nische vernieuwingen. Een an dere opera van zijn hand is ..Maximiliandie gaat over de ongelukkige keizer Maximili- aan van Mexioo. Zijn buiten gewone veelzijdigheid en in gewikkelde constructies ko men duidelijk tot uiting ln zijn „Aspen serenade", die hij componeerde voor een mu ziekfestival in Aspen (Colora do) in 1957. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Egypte, Syrië en Libië hebben de Palestij nen aangeboden hun vluchte lingenkampen in Libanon te gen Israëlische aanvallen te beschermen. De Syrische pre sident Assad heeft alle verzoe ken van de Palestijnse guer rillastrijders beantwoord. Sy rië heeft besloten de kampen niet raketten uit te rusten. De toezeggingen van de Aiabische landen zijn een re actie op dreigementen van de Palestijnse guerrillaleider Yas ser Arafat. Deze dreigde dit weekend de taktiek van die vei schroeide aardie te zullen toepassen tegen Arabische re geringen die niet met hem meewerkten. Welingelichte bronnen hebben verklaard dat Arafat de Syriërs om Russi sche Sam-7 raketten heeft ge vraagd. Het Egyptische dagblad Al Akhbar schreef dat Egypte militair tussenbedde zal ko men, als Israël Libanon blijft aanvallen: „Onze raketten, vliegtuigen en troepen zijn in staat elk ogenblik in beweging te komen". De Libische leider, Ghaddafi, heeft Arafat getele grafeerd dat „de Libische Ara bische Republiek al het moge lijke tot zijn beschikking zal stellen". Intussen is in Beiroet ook bekend gemaakt dat de Liba- ïitse regering overweegt een Arabische topconferentie te beleggen om de Israëlische luchtaanvallen op doelen in Libanon en mogelijke Arabi sche tegenacties te bespre ken. De Israëlische premier Ra bin heeft gisteren verklaard dat Israël een stadium was ingegaan van „voortdurende strijd' tegen Arabische guer rillastrijders die pogen de bur- gernederzettiingen aan te val len Israël zal al het mogelijke doen om zich te beschermen, zei Rabin in een radiouitzen- dirag. Ondertussen heeft een iechtbamk in Chartoem (in Soedan) acht Palestijnse oom- mando's tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld we gens moord op drie westerse diplomaten op de Saoedische ambassade in de Soedanese hoofdstad in maart 1973. En kele uren na het vonnis wij zigde president Nwmei-ry van Soedan de straf in zeven jaar gevangenisstraf. De acht ge vangenen zullen worden over. gedragen aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, die uit voering aan het vonnis moet geven 0 Dit is een gedeelte van de ontmantelde cockpit van de ge kaapte VC-10 van de British Airways, dat nog steeds op Schiphol staat. Alles wat nog bruikbaar is, wordt als reser vemateriaal naar Engeland ver scheept. De rest van het geha vende toestel wordt als schroot verkocht. (Van onze correspondent) PARIJS De tegenpaus Cle mens XV is maandag in het noordoostelijke Franse stadje Beehy op 69-jarige leeftijd overleden. Michel Collin, die zich zelf tot paus uitgeroepen had, was sedert 1951 geëxcom municeerd en hij verklaarde openlijk dat paus Paulus VI een „usurpator", dus een we derrechtelijk zich de rol van hoofd van de katholieke kerk toekennend individu, was. Dit had er toe geleid dat de Itali aanse justitie verleden ja-ar een zaak tegen Collin aanhan gig maakte. Clemens XV „resideerde" in het zogenaamde „kleine V-ati- kaan" in Clémery i-n het noordoostelijke Franse depar tement van Meurth-e-et-Mosel- le, het „kleine Vatikaan", dat hij naar „Maria Medeverlosse- res" genoemd had. Hij hield er daar een vrij folkloristische hofhouding op na van „kardi nalen, bisschoppen en vrouwe lijke religieuzen".

de Stem | 1974 | | pagina 9