Rondleidingen in Oosterhout Biesbosch en omgeving: alles voor de watersporter tot neushoorn Beekse Bergen: Gorinchem, van strandbad stad met voetveer naar slot loevestein itiek en nst op svermarkt HART VAN BRABANT (Oude) auto's kijken in Drunens Autotron Kurenpolder Hank: wandelen, vissen, zwemmen en windsurfen KLOOSTERS VAN OOSTERHOUT De cfteling, uniek in Europa historische 16 17 TILBURG NGALOWS )OR )LSTOEL- BRUIKERS ïm en oorwegen in >ord-Brabant &SAU Rondvaarten Botenverhuur Zeilschool Biesbosch- museum BOS EN HEI BIJ DORST EN OOSTERHOUT Zwemmen en wandelen in Surae en Warande h j i ËM et recreatiecentrum ,4* sbioem", Flaasdijk 1, am, tel. 01619-654, be kt over een vijtal bunga- met een capaciteit van personen elk die zijn in- cht voor lichamelijk en nigelijk gehandicapten, bungalows zijn aangepast r rolstoel-gebruikers en hikken allen over tele- u Ook de centrale gebou- van het recreatiecen- n zijln bereikbaar, toegan- jk en bruikbaar voor rol- lgebruikers. Afhankelijk het seizoen variëren de rprijzen van 155 tot 360 len per week. het cultureel centrun Beyerd" te Breda zal tot ugustus een tentoonstel- te zien zijn met als on- werp „Tram en spoorwe- in Noord-Brabant". De misatie ervan is i|n ham- van de Ned. Ver. van ingstellenden in het or- etn Tramwezen. De oonstelling bestaat voor deel uit documentatiema- ral zoals foto's, prent- fkaarten, dienstregelin- tramkaarten, krantenbe ten en bedrijfsberichten. ander deel van de ten- stelling wordt gevormd modellen van railvoer- en. Dia's en film verbre de Informatie. De ten- istelling is dagelijks geo- d van 10.00 ot 17.00 uur, ■ondag is dit van 14.00 tot uur. Volwassenen beta- één gulden etatree terwijl leren beneden 15 jaar lede houders van een ureel jongeren paspoort ïnt betalen. ke zaterdag tijdens de ermaanden wordt er op Havermarkt een kunst antiekmarkt gehouden. 10-5 uur is de Haver- tt dan een trefpujit van luars, kunstenaars, kij- kopers, handelaren en leraars. Elk jaar groeit belamgsstelling voor de it die in 1964 voor het werd gehouden en se' lien het Bredsase zomer- ibeeld bepaalt. Vooral de ngstelling voor curiosa fgelopen jaren sterk ge- n. AHes wat maar te en had met „grootmoe- ijd" bleek met name bij jongeren in trek te zijn. leden van het Comité it- en Antiekmarkt wil- chter voorkomen dat het ement van een antiek- :t verandert in een rom- ïarkt. Dat is overigens ;>'et nol <r vant elke isdagmorgen is er op de e Markt een rommel- ;t waar voor een paar in allerlei afdankertjes »op zijn, die op dit mo- juist „in" zijn Heili- eelden, soepjurken, ichtjes, kammenbakjes, •omannetjes, bloembak en kandelaars, je kunt :o gek niet bedenken pf igt op deze vlooienmarkt stald. Alles met een je, een scheurtje of an- fnitje. En wie weet, degene die maar goed sg „vlooit" wel een écJ» e antiek. Tilburg, met aqn ruim 160.990 inwoners uitgegroeid tot de achtste stad van ons land, heeft op velerlei gebied veel te bieden. Op cultureel, sportief en recreatiegebied is deze stad als streekverzor- g!ngsoentrum met recht het Hart van Brabant genoemd. Op cultureel gebied vinder we diverse galeries, musea en workshops, terwijl ook de stadsschouwburg niet mag worden vergeten. Aan musea heeft Tilburg geen gebrek. Zo vindt men er het Nederlands textielmuseum, een Natuur- His'orisoh museum en het Ne derlands schrijfmachinemu seum. Ook op sportief gebied mag Tilburg er zijn met zijn uitstekende ijsbal, waar de Tilbuirg Trappers een aardig eind wag ijshockeyen- Op re creatief gebied zijn Tilburg en de streek er omheen (Beekse Bergen en Safariepark) bij- zondier aantrekkelijk. Slot Loevesteijn in het land van Heusden en Altena, eens Neei'lands Staatsgevangenis, nu museum. Van maart tot en met oktober is het museum geopend van 9.99 tot 17.99 uur. 0e rondleidingen duren een halfuur a drie kwartier. Het bekendste voorwerp in het Slot Loevestein is uiteraard de kist, waarin Hugo de Groot uit het slot ontsnapte. De laatste rondleiding begint om kwart over vier- Slot Loevestein is gemakkelijk te bereiken per auto via Brakel, de gemeente waaronder het slot valt. Ook gaat er vanuit Gorinchem en Woudirichem een boot speciaal naar Loevestein. Erg aardig is het voetveer: een roeiboot, waarin twaalf mensen door de veerman van Loevestein kun nen worden overgezet. Oosterhout ligt op de oude grens van Holland en Brabant. Al in de dertiende eeuw was Oosterhout een plaats van be tekenis. In 1325 verwierf dè rijke Hollandse edelman Wil lem van Duivenvoorde Ooster hout. In 1809 sahon'k koning Loderwijk Napoleon Oosterhout stadsrechten. Vele ridderor den als de Tempeliers en de ridders van St. Jan kozen Oos terhout als hun woonplaats. In het zuidelijkste deal van de oude stadskern vindt men nog enkele oude kasteeltjes (Slot jes), /aarvan de bakendsten Huize Braakestein en Huize Limburg zijn. Het laatste, met slotgracht en slotpark, do-eit nu noig dienst -als stadhuis. Men kan natuurlijk Ooster hout op eigen houtje gaan be zoeken. Maar die WV in Oos terhout houdt voor groepen van maximaal twintig perso nen rondleidingen. Mits er voldoende deelname is zullen dieze rondleidingen gehouden worden van 9.39 tot 15.09 uur op werkdagen. De rondleiding duurt ongeveer 2% uur. Zij start vanaf het Waterlooplein met een bezoek aan de St. Janskerk op de Grote Markt- Deze kerk werd gebouwd dioor de Tempeliers. In 1626 tijens de 89-jiarige oorlog, brandde de kerk af, maar zij werd in 1636 weer opgebouwd. Bij de vrede van Munster moesten de katholieken de kerk afstaan Pas in 1809 gaf koning Lodewijk Napoleon de kerk terug aan de katholieken. De route gaat daarna via de St. Janstraat naar de Nederlandse Hervormde Kerk. Via de Arendstraat. Gasthuisstraat, de Heuvel, Heuvelstraat, en Bouwlingstraat komt mien bij het eindpunt In die Ridder straat, waaraan de Slotjes, jammeir genoeg alleen maar aan de buhenkant te bezicht- igen te vinden zijn. De Biesbosch trekt jaar lijks duizenden bezoekers. De jachthaven in Drimmelen ligt in het begin van het seizoen dikwijls al vol met jachten en zeilboten. Maar ook voor de mensen, die niet zo gefortuneerd zijn dat ze zelf een boot bezitten, is de Biesbosch een aantrekkelijk ontspanningsgebied. Voor een zeer redelijke prijs kan men in een rond vaartboot van de prachtige natuur in de Biesbosch ge nieten. Vanaf de Biesboschweg aan de haven in Lage Zwalu- we vertrekken regelmatig boten van Biesboschtours die de Biesbosch opvaren. De rondvaarten duren twee uur. Tot en met 30 juni vaart men alleen op zon- en feest dagen. De boten vertrekken om halfeen en om drie uur. Vanaf 1 juli kan men er iedere dag terecht. De ver trektijden zijn' 10.00, 12.30 en 15.00 uur. In augustus valt de tocht van 10.00 uur uit. Het zijn dubbeldeksboten. Op iedere boot kunnen zo ongeveer 170 mensen mee. De boot vaart bij Lage Zwa- luwe de Amer over. De ex cursieleider probeert de mooiste plekken te laten zien en geeft deskundige uitleg. De prijzen van zo'n tocht zijn niet al te hoog. Op een tienertoerkaart kan men 25% korting krijgen. De vertrek plaats is gemakkelijk vanuit Lage Zwaluwe te bereiken- Wil men vanuit Drimmelen de Biesbossch op, dan is dat ook mogelijk. Rondvaarton- derneming „De Zilver meeuw" vaart regelmatig met vijf schepen uit. Vanaf restaurant De Biesbosch, vlakbij de nieuwe jachtha ven, varen de boten naar het hart van de Biesbosch. Ook deze tochten duren twee uur. Alle boten zijn dubbeldeks. Zowel boven als beneden kan men overdekt zitten. Tijdens de tocht zal een gids de bezienswaardigheden van commentaar voorzien. De grootste boot van ,.De Zilver meeuw" kan 250 man her bergen, terwijl on de klein ste nog altijd 120 mensen kunnen zitten. Ook hier val len de prijzen mee. IÉ UMÉU 1 11I I f jjj—1 Mensen, die geen boot heb ben, maar wel zelf willen varen kunnen ook in Drim melen terecht bij het boot verhuurbedrijf Drima. In de kleine jachthaven heeft Dri ma grote en kleine motorbo ten, zeilboten en kruisertjes liggen. Voer gezinnen is zo'n kruisertje een leuke afwisse ling voor vakanties met de tent of caravan. Aan boord van de kruisertjes is gas, water en een chemisch toilet aanwezig. Groepen maken meer gebruik van de kleine re motorboten, die zes meter lang en voor zes man be stemd zijn. Als men uitvaart, krijgt men vaarlnstrncties, een kaart, een opgave van mooie strandjes en routes mee. Drima heeft ook nog een camping, waar mensen, die de nacht niet op het wa ter willen doorbrengen, hun tentje kunnen opslaan. Van Pasen tot september kan men bij zeilschool „Bies bosch" aan de jachthaven in Drimmelen de kunst van het zeilen leren. De zeilkampen duren een week- De school heeft twaalf boten in de jachthaven liggen. De leer lingen slapen op een ark, die ook als dagverblijf dienst doet. De school .kan per week 32 leerlingen hebben. Is het eens te slecht weer om het water op te gaan dan verdient het aanbeveling om een kiikje te gaan nemen in het Biesbosehmuseum „Ons Huis". Een grote bos met rijshout in de Dorpsstraat te Made wijst de weg naar het museum. Het museum is vrijdags en zaterdags geo pend van twee tot vijf uur. Groepen kunnen een af spraak voor door de weck maken bij de plaatselijke WV. die in het gemeente huis zetelt. Een gids leidt u door het museum en laat u materialen, foto s en maquet tes den, die betrekking heb ben op het leven in de Bies bosch. HANK Bij Hank, in de noordwestelijke hoek van de Bergse Maas en rijksweg 27, ligt de Kurenpolder: een onge veer 190 hectaren groot recre atieterrein met tal van moge lijkheden voor de rustige dan- wel avontuurlijke vakantie- vierder. Belangrijkste element van de Kurenpolder is het immen se strandbad, dat bovendien bijzonder schoon is. In de di recte nabijheid ervan bevin den zich een complex speel- heuvels (compleet met allerlei speelwerktuigen en zowaar een kettingbrug), een trapveld en de nodige veldjes, waarop takken van sport als volleybal beoefend kunnen worden. De Kurenpolder beschikt ook over een strand, dat als basis dient voor de vele wind surfers, die de Kurenpolder al hebben gevonden. Wie ook eens wil proberen zich staande te houden op en vooruit te komen met een surfplank-met- zeil kan daartoe gelegenheid krijgen. Rond de enorme waterplas ln de Kurenpolder is een vijf kilometer lange wandelroute uitgezet, die o.m. langs een mooi griendengebied voert- Vissers kunnen aan de kassa een dagvergunning kopen en overal langs de plas en zelfs langs een deel van de Bergse Maas hun stekkie kiezen. Erg in trek zijn de bossen 1 rond Oosterhout en Dorst. Bij de Boswachterij Dorst zijn een viertal pick-niokplaatsen, alle vier met sanitaire voorzienin gen. Staatsbosbeheer houdt er iedere dinsdag wandelingen, die ongeveer anderhalf uur duren. Om twee uiur vertrekt men vanaf het parkeerterrein 1 van zwembad Surae om de al iets oudere bossen te gaan verkennen. Men blijft wel in de buurt van het zwembad. Ten oosten van de rijksweg E 37 vindt men het natuurre servaat Seters, een erg mooi gebied met heide, bos en zandduinen. Het Cadetten- kamp spreekt de toeristen ook altijd erg aan. lïet is een bos- complex met zandverstui vingen, waar vroeger het leger nogal eens oefende. Een tank, midden op een zandverstui ving herinnert nog aan deze legen tussen de Oosterhoutse- tijd. Het Cadettenkamp is ge- weg en de E 37 ter hoogte van Teteringen. De kloosters van Oosterhout zijn in de wijde omgeving be kend. Vooral de St.-Paulusab- dij van de Benedictijnen en de Onze Lieve Vrouwe abdij van de Benedictinessen zijn erg in trek bij bezoekers. Het meest interessant historisch bezien, is echter Catharinadal waar de Norbertinessen gehuisvest zijn. Is men geïnteresseerd in een bezoak aan een van deze kloosters dan kan men telefo nisch een afspraak maken. De telefoonnummers zijn: St.- Paulus abdij 91629 - 23394 Onze Lieve Vrouwe abdij 91629 25979 en Catharinadal 91620-25556. Een recreatieobject van in ternationale betekenis en al lure is het Autoron in Dru- nen. Het gehele gezin kan- er terecht evor een overzicht van de ontwikkeling van de auto en alles wat erbij hoort. Honderd vijftig Old-Timers, alle in orgininele staat ge bracht. Maar niet alleen de historie van de Spijker. T- ford en andere auto's wordt bekeken. Er wordt ook in de toekomst geblikt. Futuristi sche modellen laten zien hoe het worden gaat. Er is trou wens nog meer te beleven in het Autotron. Op een gebied van zesduizend vierkante meter vindt men Oudbra bantse boerderijen, ontwor pen door kunstenaar Anton Pieck, beroemd door zijn werk in de Efteling in KaatsheuveL Naast de Old-Timers en de boerderijen waardoor u zich in het verleden waant, is er een diorama, waarop een In cident uit een autorace aan het begin van deze eeuw wordt getoond. U voelt zich als het ware bij de gebeurte nissen betrokken. Men kan er verder de ontwikkeling van de brandstof levensecht aanschouwen. Een oude smidse, allerlei boetieks en een mini-racebaan, allemaal te zien en mee te werken op Autotron. Ook bij slecht weer is er nog niets verlo ren. Iedereen kan zich ver maken in de oude boerderij en. De inwendige mens kan worden versterkt in het oud- hollands restaurant „De Waegenburght." Het Autotron ligt midden in de plaats Drunen in een van de mooiste natuurgebie den van Nederland. Autotron ligt 2 kilometer van Waal wijk en 17 kilometer van Tilburg. Autotron is elke dag, behalve op maandag ge opend van 10.00 tot 18.00. Het recreatiepark is bereik baar onder nummer 04163— 3631. Een paradijs voor kinderen (en ook wel voor ouüeren) is „De Efteling". Vanaf eerste paasdag tot de eerste zondag in oktober is „De Efteling" elke dag geopend van 10.00 u. tot 19.00 uur. De sprook jeswereld in Kaatsheuvel is sinds kort uitgebreid met een pianospelende kabouter en een tweede trein, waarin verschillende sprookjesfigu ren reizen. Vele sprookjesfi guren schikken zich in de Efteling in hun toverlot. Mensen uit verschillende tij den zijn te zien in Diorama- stad. In het theater kan men kijken naar een goochelaar. Een prachtige speeltuin met draaimolens, zweefmolens, glijbanen, klimrekken, schommels en traptreintjes maken van „De Efteling" een grootse kermis. Verder be schikt „De Efteling" over een kleuterbad, wandelbos sen, picknickplekjes, een ca fe-restaurant aan het water en een theepaviljoen. Dit al lesmaakt de Efteling tot een uniek pretpark in Europa. Op karpeerterrein kan men gemakkelijk zijn auto kwijt. Honden kan men kwijt in hondenkennels. Er is c-en EHBO-post. Er zijn tenslotte toiletten voor invaliden. Een van de grootste en meest veelzijdige recreatieoor den in Nederland is ongetwij feld „De Beekse Bergen", ge legen tussen Tilburg en Hilva- renbeek. Op vele manieren kan men zich hier vermaken. Daar is natuurlijk één van de twee safariparken, die Neder fend rijk is. U waant ziet Werkelijk mits het goed wee is midden in Afrika, als i tussen de leeuwen, jachtlu Paarden, neushoorns en bavit "en rijdt. U moet dan we Uitkijken dat u alle raampje zorgvuldig gesloten houd Heeft u geen auito, dari kunt i met de speciale safari-bu meerijden. Het safaripark vai de Beekse Bergen is he grootste van de Benelux. Ii totaal lopen er meer dan 30' dieren in het wild rond. Vlakbij het Safaripark ligt een miniatuur-dierentuin voor de kleintjes. Voor de ouderen fe er een imposant dierenrama, een collectie opgezette dieren. Het strandpark van de Beek' Hergen heeft zoveel mogelijk heden, dat men zich hier geen ogenblik hoeft te vervelen. Men kan er zonnebaden, zwemmen, en watersporten. Vanuit de kabelbaan, de lang ste van Europa, heeft u een prachtig uitzicht over het ge- nele complex. Een tochtje mei de kabelbaan duurt drie kwar tier. Op een rondvaartboot kar men het 79 ha, grote mee: loorkruisen. Weer op de vast 'rond aangeland kunnen kir, eren pony rij den, trampolin pringen, schommelen, en zei inutselen in „Hobbyland". Mensen die rust zoeken o e Beekse Bergen kunnt vandelingen maken in de bot 3n en heidetuinen. Of op hu. »emak een partijtje midiget golf spelen. Het strandpark i; geopend van 11 april tot ei net 22 september dagelij k tussen 9.99 uur erj 19.99 uur Over het hele strand verspreu vindt u kiosken en terrasjet waar u iets kunt gebruiken Zowel voor jong als voor oud is „De Beekse Bergen", een ideaal oord voor een dagje uit. De St.-Janstoren trekt, waar u ook staat in Gorinchem, overal de aandacht. Dit bol werk werd gebouwd in het midden van de vijftiende eeuw en behoort tot een van de mooiste torens in ons land. Bovenop de toren heeft men een prachtig uitzicht over het wijde polderland en de grote ivieren. De kist, waarin Hugo de .•oot zich zou hebben verhor ten is te zien in het Burger- nderweeshuis. In diit wees- rnis zijn ook oude sohilderij- n, regentenstukken en ge- vamdschLiderde ramen te be nderen. De Tolkazeirne aan het eind m de Molenstraat is een oorbeeld van een oud tolhuis, at is gebouwd aian het eind van de zestiende eeuw. De azerne staat op de plaats vaar voordien het kasteel „De '.lauwe Toren" stond, gesticht iooir Karei de Stouite. Een wandeling over de wal en van Gorinchem is zeker de noeite waard. Op de Altena- wal heeft men een mooi uit zicht op de Merwede, de Da lempoorten, op de achtergrond tv. re .renm'' ns. imaHHS De twee bekendste recrea tieoorden in de omgeving van Oosterhout en Dorst zijn wel de beide zwembaden Surae en de Warande. Surae is gelegen aan de Suraeseweg in Dorst. Het is geopend van mei tot september. Buiten het zwem men kan men in Surae uitste kend roeien en waterfietsen. Er is een trampoline, waar op lenige figuren de gekste capri olen kunnen uihalen. Het «wembad de Warande, ligt aan de Bredaseweg tussen Ooster hout en Teteringen. Van Pa sen tot en met september kan men hier zwemmen, midget- golfen, roeien en waterfiet sen. Beide zwembaden zijn omgeven door prachtige bos sen, waarin het na de natte duik goed wandelen is. w i"' i'w j a n

de Stem | 1974 | | pagina 31