Nog veel onbekend bos en Kei rondom Breda Historische kilometer Biesbo Kijken naar het leven van volken Begijnhof met 270 kruidensoorten Beekse B van strar tot neusl GINNEKEN EN PRINCENHAGE BLEVEN ZICHZELF Zestien banen om te bowlen Orgel concerten in Grote Kerk Zomerkampen Antiek en kunst op Havermarkt DE STEM DIEREN VOOR KINDEREN SCHAPPELIJKE MAALTIJDEN SPELEN EN CREATIEF BEZIG ZIJN IN BREDA BRADERIE IN GINNEKEN BUNGALOWS VOOR ROLSTOEL GEBRUIKERS Tram en spoorwegen In Noord-Brabant MET VOETVE Rondvaarten „Bredanaars zijn te benij den", zei een Rotterdammer op zondagmiddag tegen een Bredanaar. Die opmerking viel terwijl beiden in de Bredase bossen de stad voor een middag probeerden te vergeten. Dat diezelfde Rotterdammer, als hij bij wijze van spreken Bredanaar is geworden, als eerste toetreedt tot een aktie- comité ter verbetering van het leefklimaat in Breda, is mis schien een flauw maar wel reëel grapje. Het verhaaltje is in ieder geval wel illustratief voor de leefsituatie in Breda. Een Rotterdammer heeft er graag een uur rijden voor over om in de Bredase bossen te zijn, zodra de randstedeling in Breda woont vergeet hij wel eens dat hij werkelijk te be nijden is. Dat benijdenswaardige schuilt dan vooral in de aan wezigheid van een bosrijk ge bied, zoals weinige steden in Nederland dit kennen. Dat voor de meeste liefhebbers van bos en heide vooral het Mastbos de grote trekpleister vormt, moet worden geweten aan de wat traditionele instel ling van de bos- en heidie-re- creant. Niet anders dan de Breda naar zoekt ook de recreërende man of vrouw uit de randstad primair zijn rust en ontspan ning in het Mastbos of aan grenzend heide gebied. De Galderse heide blijft stevig in het bezit van de Rotterdam mers, waarschijnlijk omdat dit geoied het gemakkelijkst van af de weg Rotterdam-Breda te bereiken is. Bedoeling van dit verhaaltje Is om u er op te wijzen, dat het gevaar bestaat dat het Mastbos vooral door die gemak kelijke bereikbaarheid het ka rakter gaat krijgen van een overvol wandelpark. En dat is I jammer, want één blik pp de kaart vertelt u dat Breda aan bijna alle kanten is omgeven door bos en hei. Om aan de Teteringse kant te beginnen is daar een uitgebreid wandelge in de bossen rond Breda heeft Staatsbosbeheer een groot aantal wandelingen uitgezet. In de door Staatsbosbeheer uitgegeven Voetsporen vindt u deze wandelingen aangege ven. Daarnaast zijn er vaste rondwandelingen onder deskun dige leiding. Die rondwandelingen zijn: MASTBOS: Van 1 juli t.m. 15 augustus iedere donderdag om 14.00 uur, vertrek vanaf de houtw erf Mastbos, Bouvignedreef 3. LIESBOS; Op de dinsdagen 2, 16 en 30 juli en 13 augustus om 14.00 uur, vertrek vanaf restaurant de Boschwachter, Nieuwe Dreef 4. Verder bestaat de mogelijkheid een rondleiding onder lei ding te maken op andere dagen voor scholen en groepen. Inlichtingen bij de heer P. C. A. Schoenmakers, Bouvigne dreef 5, Breda, tel. 53993. CHAAM: Rondleidingen boswachterij Cliaam vanaf 4 juli t.m. 15 augustus iedere donderdag. Vertrek 14.00 uur, hoofdingang Jeugdherberg Chaam. Duur 2 a 2,5 uur. Verder mogelijkheid tot excursies voor scholen en groepen onder leiding. Inlichtingen bij de heer W. J. Peeters, Put- venweg 5, Chaam, tel. 01619-561. ULVENHOUT (Dlvenhoutse bos): Rondleiding van 1 juli tot 15 augustus; vertrek iedere woensdagmorgen 10.30 uur, vanaf café-restaurant De Fa- zanterie aan de Annadreef te lllvenhout. Verder het gehele jaar rondleidingen voor groepen op af spraak. Inlichtingen bij de heer D, G. Augustijn, Royale Dreef 1, Bavel, tel. 01614-2528. bied, de Vraggelse heide en het bosgebied vain de bos wachterij Dorst. Niet ver van de Vraggelse heide ligt het fraaie buitenbad Warande. Bo vendien bevindt zich in dit gebied een uitgebreide sport- trimbaan. In het gebied van de boswachterij Dorst (Staats bosbeheer gaf over dit gebied voetspoor 27 uit) bevindt zich het 20 ha. grote natuurbad Su- rae. Het grootste deel van de ze boswachterij is in het bïgji van deze eeuw aangeplant op zandverstuivingen en heide velden. Het kadettenkamp op Teterings gebied is zo'n oude zandverstuiving. Andere staats- boswachterijen rondom de stad Breda zijn zoals .genoemd het Mastbos, het Liesbos en de staatsboswadhterijen van Ul- venhoutse bos Strijbeek en Ohaam. De totale oppervlakte van deze bossen die eertijds eigendom waren vam het huis Oranje Nassau bedraagt ca. 4000 ha. Wie in zijn vakantie of In zijn vrije weekeind ziah toe gang wil verschaffen tot dit unieke natuurgebied doet er goed aan zich bij de VW Willemstraat 17 in Breda de wandeikaarten en voetsporen te verschaffen die dioor staats bosbeheer en de VW zijn uit gageven. In de presentati van wat Breda en omgeving aan bossen te bieden heeft wordt bijna altijd hoog opgegeven over bosgebieden dat van de Zevenheuveltjes in het Mast bos, de Goudbeng, en het Rondjven op de Strijbeekse heide. Iedereen heeft ook wei eens genoten van de voor naamheid, die de schoonheid van het Leesbos bepaalt, maar heel wat minder bekend, ove rigens ook bij de Bredanaars, zijn de uitgestrekte bos- en heidegebieden die gelgen zijn in de buurt van Chaam, Rijs- bergen en Zundert. De grote speelweide in de Chaamse bossen kan bij mooi weer vooral voor uw kmjderen e«n ideaail recreatieterrein zijn. U hebt natuurlijk wel eens ge hoord van de Buissehe hei.le bij Achtmaal. Een ideaal wan delgebied. In het witte huisje, vlakbij de Buissehe hoef heelt eertijds de socialistische dich teres Henriette Roland Holst gewoond. Zij regeerde er ais een pinnige vorstin en zij duidde er geen tegenspraak van haar logees. Dw. Garmt Stuiveling schreef in een boek over Henriette Roland Holst dat zij haar gevoeligheid voer de natuur vooral te danken heeft aan het verblijf, zomer na zomer, in het uitgestrekte landgoed Buissehe heide, dat aanvankelijk eigendom was van haar grootoudera van moeders zijde. Nu u toch In de buurt bent, kunt u misschim ook wel even binnen wippen bij het Trappistenklooster Ma ria's toevlucht, gieleigem aan ce weg van Zundert naar Ruc- phen, waar de inmiddels over leden schrijver Godfried Bo- mans zijn veel bekeken t.v, programma „Bomans in tri plo", maakte. Zijn broer Arnold maakt nog altijd deel uit van de Trappistengemeenschap. Wij hebben die kring bijna rond, want niet zo heel ver verwij derd van deze abdij ligt het natuurreservaat „De Pannen hoef". Een tamelijk wildrijk gebied, maar als u wilt genie ten van herten, hazen, konij nen of eekhoorntjes dan moet u of wel 's ochtends of wel in de vroege avond-uren gaan wandelen. Het Is waar, dat Breda aan de Noordwest kant geen bossen heeft. Ter com pensatie van dit gemis mag worden opgemerkt, dat het dorp Terheijden is omgeven door prachtig polder gebied, waarin de aanwezigheid van twee historische schansen uit de Spaanse tijd zeker een be langrijk toeristisch gegeven zijn. Een ander natuurgebied daar vlak in die buurt is de Haagse Beemden, U kunt dat nu nog in zijn volle schoon heid zien. De mogelijkheid be staat namelijk dat dit gebied over een aantal jaren woonge bied van Breda zal zijn. Hoenders, konijnen, schapen, geiten, pony's, varkens, kalve ren, vogels, vissen, vossen en fretten en dian nog eens dui zenden watervlooien die dage lijks aan deze dieren worden gevoerd, zijn te zien in het natuurcentrum „Koekoeks nest" in Wolfslaar in Breda- Zuid. Deze kinderboerderij, of lie ver: kiniderdierentuin, want op het „Koekoeksnest" zijn veel meer beesten dan die welke je op een boerderij aantreft, is dagelijks open van negen tot vijf uur en in de weekends van' tien tot vdijf uur. De bedoeling van het „Koe koeksnest" is om die kinderen te laten zien wat er zoal in de natuur voorkomt. „Koekoeks nest" heeft niet de pretentie van een echte uitgebreide die rentuin; er zijn gen bijzonde re buitenlandse beesten te be zichtigen, maar kinderen kun nen er o.a. kennis maken -net wat er allemaal bomt kijken bij de verzorging van een dier. In het Volkenkundig Museum aan het Kasteelplein te Breda kan men kennis maken met de leefgewoonten van volkeren over de hele wereld. Er is geprobeerd om de aanwezige voorwerpen zo op te stellen dat de dagelijkse leefwijze van een bepaald volk het dichtstbenaderd wordt. Zo is er bijvoorbeeld een complete Japanse huiskamer ingericht en heeft men een echte nomaden- tent opgezet met een volledig Marokkaans huishouden erin. Verder zijn er kunst- en gebruiksvoorwerpen, wapens en kos tuums te zien van Indianen, Eskimo's, Mexicanen, Chinezen, Ti- betanen, e.a. Van 27 juni tot eind september is er een tentoonstelling over het eiland Celebes waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de speciale rituelen van het volk der Toradja's. Bovendien is er in de kantine van het museum een expositie van een reeks Japanse prenten die elke maand verwisseld wordt. Het museum is dagelijks geopend van 10-5 uur. Zondags van 1-5 uur. Entree bedraagt één gulden per persoon; kinderen tot 18 jaar: vijftig ce"*. Jeugdmuseumkaart is geldig. Voor veel huisvrouwen bete kent vakantie houdien: niet hoeven koken. Voor hen, en voor de praktische, betalende huisvader volgen hier enkele adressen in Breda waar men goedkoop kan. eten. In „De Boerfenstamppat" in de Schoolstraat serveert men voor vijf guldein een maaltijd compleet met soep en toetje. Er is altijd keuze tussen ver schillende gerechten. Het res taurant heeft 28 zitplaatsen, is dagelijks open van halftwaalf tot halfadht en zondags geslo ten. Pizzeria „Porto-Fino" aan de Havermarkt kan u behalve elf soorten pizza (van f 4,50 tot f 8,allerlei variaties op het gebied vam macaroni- en spa- ghettigerechten voorschotelen. In verscheidene restaurants kan men terecht voor het Toe ristenmenu van f 4,50 en dan zijn er natuurlijk de vele Chi nese en Inidliscihe restaurants waar men voor weinig geld goed kan eten. Nu het seizoen voor het bowlen in clubverband voorbij is en de bowlingcentra niet meer in beslag worden geno men door regelmatig oefende clubleden, breekt de tijd aan voor de amateur-bowler. De Bowling Breda Brunswick aan de Nassausingel beschikt over zestien banen die van 's mor gens tien tot 's avonds één uur opengesteld zijn. Vrijdag en zaterdag is de bowling tot twee uur open. Het blijft ech ter aangeraden om de banen van te voren te reserveren. De kosten per spel per per soon bedragen tot zes uur: kinderen f 1,25. Volwassenen f 2,-. Na zes uur betaalt ieder een f 2,75 per spel. Speciale bowlingschoenen zijn verplicht. Men kan ze voor negentig cent bij de ba nen huren. Op het bowling- centrum is een snackbar en er bestaat de mogelijkheid tot een spelletje „air-hockey". Het is jammer, dat in de historische kilometer een be zoek aan de twee in 1942 aan Breda toegevoegde dorpen, Ginneken en Princenhage, niet kon worden opgenomen. Daarvoor liggen beide ge meenschappen te ver van de stadskern verwijderd. Het blijft niettemin de moeite waard om deze twee kernen met een bezoekje te vereren. He oude dorpsplein met de uit 1796 daterende pomp en het voormalige raadhuis als mede de hervormde kerk aan de Dreef in Princenhage moet u echt even gaan bekij ken. AI was het alleen maar om te concluderen dat Prin cenhage ondanks de annexa tie nog altijd een zelfstandi ge dorpsgemeenschap is ge- bleven- Wist u trouwens, dat hier heel vaak de schilder Vin cent van Gogh logeerde. Hij verbleef dan bij diens oom, Cent, die kunsthandelaar was. Op het kerkhof Zuilen is nog een grafzerkje te vin den van een zekere Vincent van Gogh, een jong gestor ven neefje van de beroemde schilder. Wat voor Princen hage geldt is ook van toepas sing op Ginneken. Ook daar bleef de gemeenschap zijn eigen leven leiden. Door het groot aantal cafés dreigt Ginneken het tweede ver- maakcentruhi van Breda te worden. De reden daarvan is dat er in Ginneken vele ge zellige cafés zijn en dat door een actieve club van mensen altijd iets wordt gevierd of georganiseerd, kunt in het Ginneken terecht voor een goed glas bier, maar drinkt u dat de bomen rond de oude Ginnekenmarkt. Die Ginne- kenmarkt is het centrum van het oude Ginneken. Jammer, dat de bomen rond de oude pomp moesten worden ver vangen. Eenmaal op die Ginne kenmarkt aangekomen moet u vooral niet verzuimen een wandeling te maken in de omgeving. Begint u die wan deling dan in de Duivels bruglaan met aan uw linker hand de al meer dan 500 jaar oude hervormde kerk. Voor ganger in deze kerk is de bekende televisiepredikant, dominee A. C. van de Bosch. Als u eenmaal de legendari sche Duivelsbrug bent gepas seerd, dan ziet u pas goed hoe mooi kerk en pastorie- tuin vlakbij de Mark gelegen zijn. Het is van hieruit maar een vijftal minuten wandelen naar het uit 1600 daterende lustslot der Oranjes: Bouvig- ne. Prins Philips Willem, de katholiek geworden zoon van Willem van Oranje kocht het kasteeltje in 1614 voor 27.000 gulden. De tijd dat Bouvigne volkshogeschool was is al enige jaren voorbij. Nu heeft het waterschap West-Brabant er zijn hoofdzetel. D merkt wel, dat Ginneken een ideaal uitgangspunt is voor het ma ken van vele wandelingen, want tegenover Bouvigne be- vitadt zich het Mastbos. In de periode van 8 tot 26 juli zal in het Turfschip weer de jaarlijkse speelinstuif wor den gehouden. Zaterdags en zondags is de instuif gesloten, op de andere dagen' is ze van 10.00 uur tot 16.00 uur geo pend- Op zondag 7 juli zal de instuif officieel worden geo pend waarna er open huis is om de ouders de gelegenheid te geven er een kijkje te ne men. Ook dit jaar zullen er in het Turfschip zelf weer talrij ke activiteiten zijn. Daarnaast zijn er ook activiteiten naai buiten gepland. Zo zal regel matig in groepsverband een bezoek worden gebracht aan de Beijerd waar naar films gekeken en een bezoek kan ■worden gebracht aan de ten toonstelling over de tram en spoorwegen van Noord-Bra bant die daar tan. 4 augustus wordt gehouden. Voorts zullen weer de viswedstrijden in de Bredase vijvers worden ge houden waarbij twee keer in de Linievijver en een keer in de Wilhekninavijver gevist zal worden. Ofschoon de speelin stuif waarschijnlijk wel over enige hengels zal kunnen be schikken wordt geadviseerd zelf een hengel mee te bren gen. Deze viswedstrijden zul len op de zaterdagmiddagen worden gehouden. De organi satie is voorts druk bezig met het organiseren van excursies naar Bredase bedrijven. De entree voor de speelinstuif zal f 1,50 voor kinderen en 1 gul den voor volwassenen bedra gen. In dezelfde periode zal ook in gemeenschapshuizen in de wi-jken het nodige gebeuren. Ook hier is men echter zater dag en zondag gesloten. De overige dagen zijn de openings tijdens van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op het programma staan allerlei toernooien in biljarten, dam men, en schaken terwijl er verschillende mogelijkheden tot creatief bezig zijn zullen zijn. In de gemeenschapshui zen bedraagt de entree 75 cent per persoon met dien verstan de dat dit bedrag alleen voor een morgen of een middag geldt- Inlichtingen zowel over de speelinstuif als over de wij'kactiviteiten worden ver strekt door het Jeugd en Jon geren Centrum, tel. 01600- 38150. De Grote Kerk heeft een orgel dat wereldwijde belang stelling trekt. De Commissie Orgelconcerten Breda organi seert ook dit jaar weer een reeks orgelconcerten in deze kerk. Hoewel deze zomercon- oerten ieder jaar worden ge houden, is er voor de commis sie dit jaar aanleiding om ex tra evenementen te organise ren bij gelegenheid van het feit dat vijf jaar geleden het orgel na een grondige restau ratie weer in gebruik werd genomen. Orgelliefhebbers kunnen van de schoonheid van het orgel genieten tijdens pau ze-concerten, vrijdagavondcon certen, zondagmiddagconcerten en orgelvespers- Die pauze-concerten worden gegeven op alle woensdagmid dagen vanaf 19 juni tot en met 14 augustus, aanvang 12.30 uur. Al deze concerten op het kabinetorgel zijn met solisti sche medewerking. Vrijdagavondconcerten op het orgel van de Grote Kerk: toegangsprijs f 3,50, aanvang half negen worden geven op vrijdag 5 juli (Jan Jongepier), vrijdag 19 j-uli (Monika Hen- king), vrijdag 2 augustus (E- wald Kooiman) en vrijdag 16 august-us (Tijn van Eijk). De zondagmiddagconcerten zijn op 14 juli (Feike Asma), 28 juli (Bachconcert) en 11 augustus (Charles de Wolff). Toegangsprijs f 2,50,- aanvang 13.00 uur. Orgelvespers in de Grote Kerk (aanvang half acht, toe gang gratis), kan worden bij gewoond op zaterdag 29 juni (da C. v. d. Bosch, Jaap Hilten len orgel) zaterdag 27 juli' (dsa C. v.d. Bosch, Jaap Hillen orgel) en zaterdag 24 augustus (ds. A.C. v-d. Bosch, Tijn van Eijk orgel). Houders van een cultureel jeugdpaspoort of een bejaar denpaspoort hebben 50% re ductie. Algemeen abonnement voor vrijdag- en zondagconcer ten: f 25,- voor nadere inlich tingen kan men contact opne men met C. v.d. Pool Vives- laan 4i0. tel. 01600-53431. Van 14 tot en met 17 augus - tus wordt er in Ginneken voor de vijfde achtereenvolgende maal de Braderie Ginneken gehouden. Dit jaar zullen ruim honderd middenstanders met een eigen stand vertegenwoor digd zijn. Daarnaast zijn er demonstraties in handnijver heid en trekken 's avonds di verse kapellen en harmonieën door Ginneken.- Het traject van de Braderie loopt dit jaar via de Ginnekenweg, Ginne kenmarkt naar de Raadhuis straat waar de Braderie aan sluit op de kermis, die tezeif dertijd gehouden wordt. De Braderie, die vorig jaar met 78 stands ruim 80.000 'op- zoekers trok, is geopend van 's middags twee tot avonds tien uur. lm Ruim zeventig procent van de bezoekers van het Breda se Begijnhof maakt een uit gebreide rondgang door de kruidentuin van het Begijn hof. Die is dan ook wel de moeite waard. Bijna 270 kruidensoorten staan in de tuin die in 1969 werd aange legd. Hiermee werd een tra ditie weer in ere hersteld. In het verleden was een van de voornaamste bronnen van in komsten van de begijnen na melijk de verkoop van zelf gekweekte geneeskrachtige kruiden. De kruiden worden nu weliswaar niet meer ver kocht, maar iedere bezoeker die wat wil weten over krui den, over het zelf kweken van deze planten of iets wil horen van de mythen die rond ieder kruid bestaan, kan terecht bij de heer J. Brouwers, beheerder van de kruidentuin. Enkele weken geleden is er van de hand van de heer Brouwers een overzichtelijk en erg interessant boekje over de „kruiden in het Bre dase Begijnhof" verschenen. Het is te koop ïn het ge meentelijk informatiecen trum naast het stadhuis bij de Dienst Beplantingen (O- verakkerstraat 90) en in de Droptiek in de Veemarkt straat. De prijs van het boekje bedraagt it 5,75. De heer Brouwers is elke dag tot vijf uur in het Begijnhof en altija bereid een rondlei ding te geven door de tuin, die hij zelf heeft aangelegd. Zaterdags en zondags is hij af wezig en zullen de bezoekers genoegen moeten nemen met de naambordjes (Latijn en Nederlands) die bij de plan tensoorten staan. Vain 1 tot en met 20 juli wprdem onder auspiciën van de werkgroep zomerkampen '74 van het Bredase jeugd, en jonigerenceiiitrum zomerkam pen georganiseerd. Er riijn. drie weekkampen van maandag tot zaterdag gepland doch er be staan ook mogelijkheden het weekend over te blijven. Voor kinderen van zes tot acht Jaar is er een boerderijkamp in de boerderij van de familie Schalk aan de Ga-lderseweg terwijl er voor de kinideren van acht tot veertien jaar een tentenkamp in de nabijheid van de boerderij iis. Naast ver blijf in de vrije natuur wor den allerlei bosspelen gehou den, en kunnen de kinderen creatief bezig zijn. Oo-k zullen er onder leiding van mensen van Staatsbosbeheer excursies gemaakt worden. De kosten zijn voor de week van maan dag tot vrijdag f 67,50 per persoon terwijl een weekend f 27,50 per persoon kost. Voor een week Inclusief weekend wordit f 95,00 berekend. De VW organiseert al sin ls enige jaren stadsrondwanae- lingen in Breda, die naam hebben gemaakt als histori sche kilonieter. Onder lei-üng van een VVV-hostess wordt tijdens die wandeling, die be gint bij het VW-kantoor in de Willemstraat, vooral aan dacht besteed aan de Grote Kenk, hét Kasteel van Breda en het Begijn of. Die historische kilometer wordt gehouden op zaterdagen vanaf zaterdag 1 juni tm. za terdag 7 september' (met uit zondering van zaterdag 13 ju li). Voorts elke dag (behalve zondag) van 8 juli t.m. 2 au gustus. Vertrek weekdagen 14.00 uur en op zaterdagen om 10.30 uur. De wandeling neemt in totaal twee uur in beslag. Zij voert u eerst dwars door de vroegere kasteeltuin, het bijzonder fraai aangelegde park het Valkenberg. In dit park is men druk bezig met reconstructiewerkzaamhe den, waardoor nogal wat oude en -zieke bomen het veld heb ben moeten ruimen. Het park dankt zijn naam aan de val ken die in deze slottuin voor de valkenjacht werden afge richt. Het zal moeilijk zijn het enige beeld, Hercules, dat nog dateert uit de tijd waarin het Valkenberg slottuin was, terug te vinden. Het beeld bevindt zich namelijk bij de eenden vijver en ligt verscholen ach ter struikgewas- In de histori sche kilometer is ook opgeno men het Kasteel van Breda, waarin zoals de meesten onge twijfeld zullein weten de Konin klijke Militaire Academie is gevestigd. Voor het in 1826 die functie kreeg, fungeerde het slot als verblijfplaats van vele be roemde telgen van het Huis van Oranje Nassau. Willem vam Oranje is er één van. Van belang is ook te weten, ■dat in 1667 op dit kasteel de wede van Breda werd geslo ten. Een bezoek aan het stadhuis staat weliswaar niet op het .programma van deze histori sche kilometer. Het blijft ech ter interessant om met name in de grote hal eens een vluchtige blik te werpen op de copie van het beroemde schil derij van de overgave van Breda aan de Spanjaarden, Voordat een bezoek aan de Grote KeTk wordt gebracht, kunt u eerst nog een kijkje nemen in het Begijnhof. Het enige nog door Begijntjes be woonde Begijnhof in ons land. Er wonen er nog vijf. Bij éen van hen, zuster De Leeuw, kunt u kaarten en een boekje over het Begijnhof kopen. Over de kruidentuin leest u elders meer. Het laatste monu ment op deze historische kilo meter is de Grote Kerk. Met de bouw van dit monument is men omstreeks 1410 begonnen. Wereldberoemd is de kerk vanwege de praalgraven waar in beroemde Nassauers hun laatste rustplaats vonden. Gro te bekendheid heeft ook het orgel, waarop in de zomer maanden vele orgelconcerten worden gegeven. De scho -n- heid van de toren, die bij ieder weerbeeld een ander aanzien heeft, is u natuurlijk allang opgevallen. Het recreatiecentrum ,4* Faasbioem", Flaasdijk J, Chaam, tel. 01619-654, bt- schikt ever een vijtal bunga lows met een capaciteit van zes personen elk die zijn in gericht voor lichamelijk en zintuigelijk gehandicapten. De bungalows zijn aangepast voor rolstoel-gebruikers en beschikken allen over tele foon. Ook de centrale gebou wen van het recreatiecen. tram zijn bereikbaar, toegan kelijk en bruikbaar voor rol stoelgebruikers. Afhankelijk van het seizoen variëren de huurprijzen van 155 tot 366 gulden per week. In het cultureel centnra „De Beyerd" te Breda zal tel 4 augustus een tentoonstel, ling te zien zijn met als on derwerp „Tram en spoorwe gen in Noord-Brabant". De organisatie ervan is ih han den van de Ned. Ver. van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen. De tentoonstelling bestaat voor een deel uit documentatiema teriaal zoals foto's, prent briefkaarten, dienstregelin gen, tramkaarten, krantenbe richten eta bedrijfsherichten. Een ander deel van de ten toonstelling wordt gevormd door modellen van railvoer tuigen. Dia's en film verbre den de fttformatie. De ten toonstelling is dagelijks geo pend van 10.00 ot 17.00 uur, op zondag is dit van 14.00 tot 17.00 uur. Volwassenen beta len één gulden ehtree terwijl kinderen beneden 15 jaar alsmede houders van een cultureel jongeren paspoort 50 cent betalen. Elke zaterdag tijdens de zomermaanden wordt er op de Havermarkt een kunst en antiekmarkt gehouden, van 10-5 nur is de Haver markt dan een trefpunt van antiquars, kunstenaars, kij kers, kopers, handelaren sjacheraars. Elk jaar groeit de belanigsstelling voor de markt die in 1964 voor het eerst werd gehouden en se dertdien het Bredsase zomer- stadsbeeid bepaalt. Vooral de belangstelling voor curiosa 1' de afgelopen jaren sterk ge stegen. AUes wat maar te maken had met „grootmoe- derstijd" bleek met name bij veel jongeren in trek te zij»; De leden van het Comité Kunst- en Antiekmarkt wil len echter voorkomen dat het evenement van een antiek markt verandert in een rom melmarkt. Dat is overigens 'i \d .-'et nnd vant elke woensdagmorgen is er op de Grote Markt een rommel markt waar voor een pa»r centen allerlei afdankertjes te koop zijn, die op dit mo ment juist „in" zijn Heili genbeelden, soepjurken, theelichtjes, kammenbakjes, flut-romannetjes, bloembak, ken en kandelaars, je kunt het zo gek niet bedenken of het ligt op deze vlooienmarkt uitgestald. Alles met een deukje, een scheurtje of an- d--.' 'outje. En wie weet, vindt degene die maar goed genoeg „vlooit" wel een éci» stukje antiek. O*. jicm Slot Loewiesteijn in het 1 van Heusden en Altena, f jfeeriands Staatsgevang^ nu museum. Van maart tot met oktober is het muse geopend van 9.00 tot 17.00 i jje rondleidingen duren halfuur a drie kwartier. ■bekendste voorwerp in Slot Loevestein is uiteraard! kist, waarin Hugo de Groot het slot ontsnapte. De laai rondleiding begint om kw over vier- Slat Loevestein gerraaikkelijik te bereiken auto via Bralkel, de gemee waaronder het slot wailt. gaat er vanuit Gorinohem Woudrichem een boot speel; naar Loevestein. Erg aardig ■het voetveer: een roei'b- waiainn twaalf mensen door veerman van Loevestein k nen worden overgezet. De Biesbosch trekt ja, lijks duizenden bezoeke De jachthaven in Drimmel ligt in het begin van I seizoen dikwijls al vol n jachten en zeilboten. Ma ook voor de mensen, die n zo gefortuneerd zijn dat zelf een boot bezitten, is Biesbosch een aantrekkeii ontspanningsgebied. Voor een zeer redielijl prijs kan men in een ron vaartboot van de praehti, natuur in de Biesbosch g nieten. Liecil CU (HU U1IC ui 1. juli kan men dag terecht. De ve len rijn' 10.00, 12.30 Vanaf de Biesboschwi aan de haven in Lage Zu we vertrekken regelmat boten van Biesboschtours de Biesbosch opvaren. 1 rondvaarten duren twee ui Tot en met 30 juni vaa men alleen op zon- en fees dagen. De boten vertrekk- om halfeen en om drie ui Vanaf iedere dag trektijden 15.00 uur. In augustus vr de tocht van 10.00 uur u. Het rijn dubbeldeksbote Op iedere boot kunnen i ongeveer 170 mensen mei De boot vaart bij Lage Zws luwe de Amer over. De ei cursieleider probeert d mooiste plekken te laten zie en geeft deskundige uitlej De prijzen van zo'n toch zijn niet al te hoog. Op eei tienertoerkaart kan men 259 korting krijgen. De vertrek ~3 Een van de grootste en meest veelzijdige recreatieoor den in Nederland is ongetwij feld „De Beekse Bergen", ge legen tussen Tilburg en Hilva- renbeek. Op vele manieren kan men zich hier vermaken. Daar is natuurlijk één van de twee safariparken, die Neder land rijk is. U waant ziet werkelijk mits het goed wee is midden in Afrika, als i tussen de leeuwen, jaohtlu Paarden, neushoorns en bavit »en rijdt. U moet dan we uitkijken dat u alle raampje zorgvuldig gesloten houd Heeft u geen auto, dan kunt i met de speciale safari-bu meerijden. Het safaripark vai de Beekse Bergen is he grootste van de Benelux, li totaal lopen er meer dan 30 dieren in het wild rond. Vlakbij het Safaripark ligt een miniatuur-dierentuin voor de kleintjes. Voor de ouderen t® er een imposant dierenrama een collectie opgezette dieren. Het strandpark van de Beek - Hergen heeft zoveel magelijk l

de Stem | 1974 | | pagina 30