iiffl IZEN Sterrenwacht kreeg radio-telescoop FRANS SPAAPEN: EEN GEMOEDELIJKE KUNSTSMID West-Brabant: rijk aan landgoederen NDAAL ;amers e jaren DAGJE ANTWERPEN Oudenbosch hippisch evenement LEKKER ETEN IN ETTEN-LEUR STADS WANDELING ROOSENDAAL Twee nieuwe zwembaden BEUGEN OP ZOOM ELEKTRISCHE BOOTJES IN BOSBAD HOEVEN HANDJEKLAP IN ETTEN-LEUR UW EIGEN EXCURSIE LANGS DE DELTAWERKEN Roosendaalse expert in uitzetten wandelroutes Dg STEM 01659-2457 RKEND-INSTALLATEUR dienst, kantoren, magazijn a nOJ,d ep b a rn e ve Id t s t ra a t 7 Telefoon 01640 - 3 65 27 42 Telefoon 01640 - 3 41 66 Het Hloevense Bosbad zal dit seizoen wat meer ruimte hebben voor zwemmers en zon-aanbidders, omdat er een drie hectaren grote ligweide is bijgekomen en omdat door de opening van nieuwe zwembaden in Rucphen en Gastel de behoefte van de regio om te zwemmen wat meer gespreid kan worden. Het Bosbad is ook op minder warme dagen aan trekkelijk, vooral voor een bezoek met kinderen. Een groot aantal attracties skelteren, roeien, speeltuinen en trampo lineparken). Dit jaar is een nieuwe attractie bijgekomen, namelijk een vijver met elektrische bootjes, waar kinderen echte schippers kunnen zijn. Anwerpen heeft stadgenoot en vreemdeling deze zomer twee tentoonstellingen te bie den. Tot eind september worden het Nationaal Bouwcentrum (Jan van Rijswijekfean 191) een tentoonstelling over de mens gehouden. De expositie, die met medewerking van en kele 'industrieën en universi teiten ingericht wordt geeft een volledig beeld van ont staan en leven van de mens. De tentoonstelling is op door deweekse dagen geopend van 12 tot 19 jaar en op zon- en feestdagen van 10 tot 17 uur. Entree 20 frank. Van 16 juni tot 6 oktober gaat in het prachtige park Middelheim een tentoonsteldng van Belgi sche beeldhouwkunst. Meer dan honderd beeldhouwers stellen er werken tentoon. Ge opend van 10 uur tot zonson dergang. Entree 25 frank. Antwerpen beeft nog meer, wiamt tijdens de kermisweek (12 tot 17 augustus) is er in het park Den Brandt een in ternationaal jazzfestival. Er wordt opgetreden tussen 14 en 20 uur en de entree bedraagt 50 frank. Kinderen kunnen in deze wereldstad volop aan hun trekken komen. In de kinder zoo van de dierentuin kunnen olifanten en ponys. Entree voor kinderen 40 frank, vol wassenen 100 frank. 0 Tentoonstelling Belgische beeldhouwkunst in park Middelheim. 0 De Zoo, Antwerpen. Wie op woensdag in Etten- Leur ia moet 's morgens eens een kijkje gaan nemen op de veemarkt de grootste van West-Brabant, hoeiwel hij aan betekenis heeft ingeboet. Toch proef je er nog altijd de typi sche sfeer. Boven in de over dekte Veeimarkthal aan de Dreef, kun je tussen de luid biedende veehandelaren een kop koffie gaan driniken. Het gebeuren op de Etten-Lourse veemarkt voltrekt zich altijd tussen negen en twaalf uur. Georganiseerd Delta'-dijken kijken is 'n stukje vakantie- besteding dat de afdeling documentatie en inlichtingen van Deltadienst op touw heeft gezet. Groepen vakantiegangers die geïnteresseerd zijn in al het moois dat in het kader van de Deltawerken tot stand is gebracht kunnen in overleg met de dienst excursies organiseren. De deltadienst zorgt bij zo'n excursie voor een man die op alle onderweg rijzende vragen antwoorden kan; voor vervoer en verteer moeten de deel nemers zelf zorgen. De lengte van de excursies langs de Deltawerken kan evenals de route door de vakantiegangers zelf worden be paald. De Deltadienst geeft natuurlijk wel de nodige aanwij zingen. Het is per slot van rekening onmogelijk op één dag alles te bekijken wat in lange jaren is aangelegd. Er zijn drie vertrekpunten voor de door de Deltadienst begeleide excursies: Willemstad, Burgsluis en de Kreekraksluizen bij 'RSIland-Biath. Wanneer in overleg met de dienst een datum bepaald is, wordien de excursiegangers daar in een speciaal ingericht kantoor ontvangen en ingeleid in de Delta-materie. Belangstellende vakantiegangers die een flinke groep heb ben weten te formeren kunnen kicxntakt opnemen met de afdeling documentatie en inlichtingen van de Deltadienst, Van Alkemadelaan 40 in Den Haag, Het telefoonnummer is 070-264101. Nieuw Vosemeer is een ge meente. die vooral de laatste tijd enorm in de belangstelling is gekomen door de VARA- televisieserie over Merdjntje Gijzen. Alleen daarom is een bezoek aan deze kleine ge meente in West-Brabant meer dan de moeite waard. Maar het dorp heeft veel meer te bieden. De eerste huizen van Nieuw-Vpssemeer werden ge bouwd in 1567. in de tijd toen de gemeente nog als onderdeel van een ambachtsheerlijkheid één gemeente vormde met Oud-Vossemeer. Pas in 1809 werd Nieuw-Vos9ameer bij de provincie Brabant gevoegd en werd het een zelfstandige ge meente. Het dorp heeft veel te lijden gehad van 'de Tachtigja rige Oorlog en van waters noodrampen. Na de laatste ramp (1953)' is men echter met voortvarendheid aam de opbouw van de gemeente be gonnen en heeft men daarbij de nadruk gelegd op die recre atieve en toeristische sector, terwijl men Nieuw Vossemeer daarnaast een functie als woongemeente toebedacht. De ze factoren bdj elkaar helbben tot gevolg dat het dorp een aantrekkelijke aanblik biedt. Oud en nieuw zijn met elkaar 0 Gemeentehuis Nieuw Vos- verw&ven, waarhij het rustig- semeer met ernaast het protes- landelijke behouden is geble tantse kerkje. ven. Naast het (voorlopige) A.M. de Jongmuseum achter het gemeentehuis kent Nieuw- Viossemeer ook zijn Assuim- burg-Molen, die is ingericht als molenmuseum. Een groot aantal Nederlandse molens is in miniatuur tot in de finesses nagemaakt, terwijl ook veel literatuur over de Nederlandse molens aanwezig is. Verder is er de Rietkreefc met wandel park, een stukje ongerept na tuurgebied en het gerestau reerde protestantse kerkje naast het gemeentehuis, dat De naam Vossemeer is ont staan uit d'e samenvoeging van „Vos" en „Mare". Het eerste deel is afgeleid van de Vos- vliet, de naam van een water, dat men reeds lang voor 1410 tegenkomt. Het tweede deel w-as vroeger een water of gors op de grens van het Land van Steenbergen. De dijken langs de Eendracht en door de pol ders 'bieden een prachtige ge legenheid voor de wandelaar en natuurliefhebbers. De laatste jaren is de volks sterrenwacht Simon Stevin te Hoeven steeds meer in de be langstelling komen te staan van het internationale vakan- tiepulbliek. Onlangs opende prins Claus de nieuwe aan winst van Simon Stevin: een grote radio-telescoop met een schotel van 8 meter doorsnede. Groepen kunnen na telefoni sche afspraak tegen geredu ceerde prijzen een bezoek aan de sterrenwacht brengen (tel. 016592439). De sterren wacht, tussen mei en septem ber elke woensdag en zaterdag avond open vanaf 21 uur en elke woensdag- en zondagmid dag vanaf 15 uur, is te vinden vlak bij het bekende Hoeven- se recreatiepark Bosbad. In Oudenibosch zal dit jaar het nationaal kampioenschap voor landelijke ruitervereni- gingen worden verreden. Or ganisator is The Country Ri der uit Oudenbosch. Het hip pisch evenement vindt plaats op 22 september. .Het wordt gehouden op een groot terrein aan de Bossohendijk (de weg van Oudenbosch naar Hoe ven). Tussen tien en vijf uur kan de liefhebber o.a. kijken naar individuele dressuur, achttallen dressuur en een- en tweespannen tuigpaarden. Het kampioenschap is on derdeel van het programma van de Belgische week, die van 15 tot en met 22 septem ber in Oudenbosch wordt ge houden met tal van attracties waaronder een braderie. Een extra reden voor een bezoek aan Oudenbosch rond die tijd dus. De vakantieganger, die in de prachtige zuidwesthoek van West-Brabant verblijft, moet op een regenachtige dag eens een bezoek gaan brengen aan het winkeltje van kunstsmid Frans Spaa pen in Hoogerheide. De 38- jarige Frans Spaapen is een gemoedelijk man, die het vak van zijn vader leerde en in hoofdzaak werkt voor op drachtgevers als bedrijven en overheidsinstellingen. Vandaar ook, dat hij veel grote werken op zijn naam heeft staan. Maar zo af en toe, gewoon om voor zich zelf ook eens creatief bezig te zijn, maakt hij kleinere werkstukken, die dan voor de liefhebber te koop zijn. Werkstukken, die hij etaleert in zijn winkelruimte, die hij overigens zelf beschouwt als een tentoonstellingruimte. Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn vrienden - kunstenaars, zodat de bezoe ker tevens kan genieten van schilderijen, etsen en andere kunstvoorwerpen. Opvallend zijn daarbij de handgeweven kledingstukken, waarvoor dan weer zijn vrouw verant woordelijk is. Het is allemaal pilur handwerk, want ook de benodigde garens worden door haar zelf gesponnen. Voor wie Hoogerheide niet weet te vinden: het plaatsje ligt op de route Bergen op Zoom - Antwerpen; was vroeger niet meer dan een buurtschap en een geliefde pleisterplaats voor de koet siers van postkoetsen. Van daar nog steeds het grote aantal cafés in de Raadhuis straat. Later werd de buurt schap Hoogerheide bij de ge meente Woensdrecht getrok ken, dat meer bekendheid heeft door het nabijgelegen gelijknamige vliegveld. Juist door het vliegveld ontwik kelde Hoogerheide zich na de oorlog snel. Het is nu groter dan het kerkdorp Woensdrecht, moderner van opzet ook, wel heeft het zijn landelijke karakter behou den. Als jie Etten-Leur zegt, hoef je niet direct aan lekker eten te denken, maar toch heeft Etten-Leur op dit gebied een zekere naam. De meeste West- brajbanders kunnen zich res taurant De Zwaain zo voor de geest halen. Het is een van de markantste punten op de oude Markt ondanks de directe na bijheid van twee andere domi nerende gebouwen als het ge meentehuis en de hervormde kerk. Zonder twijfel is het de meest exclusieve eetgelegen heid die Etten-Leur kent en die de concurrentie met Bre dase en Roosendaalse topbe drijven wel aam'kan. We noe men de speciale visavonden op donderdag en vrijdag in een aangepast interieur. De kelners ruilen voor deze gele genheid het zwarte pak voor sahippersiklediing. De Zwaan is nog altijd chic, maar je hoeft je niet opgeprikt te voelen als je er met het hele gezin eens binnenstapt. Het hotel-restaurant Huis ten Bosch, eveneens direct aan de Markt gelegen, wijst zijn bezoekers op de vlug-weer weg-schotels. Het is meer in gesteld op rijksweg-passanten. Het ruime interieur heeft het grote voordeel dat er altijd wel een rustig plekje te vin den is. De forel 'kun je er zelf uit het aquarium vissen. Etten-Leur heeft gastrono misch nog meer te bieden. Aan dezelfde Markt huist nog het restaurant Carillon en daar vl'ak in d'e 'buurt, maar aan de Oude Bredaseweg, Het Witte Paard die beide eveneens de naam van Etten-Leur op het gebied van lekker eten alle eer aandoen. Nog vrij nieuw is het boerderij-r estaurant Ruy- tpnborgh, midden in een nieu we wijk. in Etten-Leur-Noord, om precies te ziin Baai 29, herkenbaar aan de oude bo menrij die hier gehandhaafd is. Entrecóte en uiensoep worden hier aanbevolen. Als je dan weet dat Etten-Leur ook nog drie Chinezen heeft, dan weet men dat het wat de keuken in Etten-Leur betreft, wel goed zit. Het aantal zwembaden In West-Brabant is dit jaar met twee uitgebreid. Ze liggen in de gemeenten Oud- en Nieuw Gastei en Rucphcn. Aan de Veerkensweg te Oud-Gastel werd onlangs een prachtig zwemcomplex geo pend met een groot zwem bassin, kinderbassins, een springbassin en zonneweiden Groots is de opzet van het openluchtbad in het kerk dorp Rucphen, «en prachtig aangelegd oaeniuchtzwem- bassin met uitgebreide zon neweiden. Rij slecht weer kan men naar het overdekt zwembassin, gelegen naast het openluchthad. In dit sportcomplex is ook een sporthal opgenomen, waarin deze zomer een aantal aktl- ■viteiten zullen worden geor ganiseerd. Ruim veertig toeristische routes heeft de Roosendaler P. van de Velden uitgezet in het Westbrabantse land. Zowel het wandelen als het uitzetten van routes is een hobby van hem. Die hobby heeft hem bekendge maakt in kringen van VVV en ANWB. Acht van de vijf tien trajecten in het ANWB en WV-boekje „Vijftien fietsroutes In West-Brabant" komen van zijn hand, even als twee wandelwerkjes on der de titel „Lopen, fietsen, rijden". Deze zijn uitgegeven onder auspiciën van de VVV. Zijn stevig voortstappende voeten zorgden ook voor de lange reeks van wandelrou tes die gepubliceerd werd in het VVV-orgaan „Uit in West-Brabant en de Baronie van Breda." „Wie een mooie Toute wil gaan lopen, moet daarom hij de diehfebijzijnde WV te rade gaan", adviseert de heer Van de Helden. Daar heeft men niet alleen routes, van hem, maar ook wandelingen die door anderen zijn uitge zet. De routes van heer Van de Velden zijn ongeveer 10 km. lang. Een stadswandeling 'door Roosendaal is een boeiende belevenis. Weliswaar heeft de stad geen uitgebreid historisch centrum, maar een kijkje in het streekmuseum, in het on langs heropende Tongerlohuys aan de Molenstraat, de stede lijke parken, de moderne win kelcentra en in het algemeen de boeiende afwisseling van oud en nieuw, stad en groen, lonen de moeite en geven de bezoeker een afgeronde indruk van het Roosendaal van van daag wil men een stadswande ling maken onder leiding van een informatrice van de Roo sendaalse WV, dan kan men zich elke woensdagsmiddag om halftwee melden hij het VW- kantoor in de Roizelaar. De kosten zijn 50 cent. Is er te weinig deelname of wil men op eigen houtje op een andere dag een stadswandeling ma ken, dan kan men bij de VVV een routekaartje met beschrij ving kopen. De Wouwse Plantage, hoe befaamd ook, is beslist niet het enige landgoed in West-Brabant. Deze streek van het land telt enkele tientallen bossen die deze naam waardig zijn. Op een enkele uitzondering na zijn ze ook allemaal te bezoeken. Dat geldt overigens niet voor de fraai gelegen landhuizen op de landgoederen. Zij bewaren hun eeuwenoude historie nog altijd achter hermetisch gesloten deuren. Dat tegenwoordig ook particuliere landgoederen voor het publiek zijn opengesteld is te danken aan een rijkssubsidie regeling voor het onderhoud van deze bossen. Normaal ge sproken kunnen particulieren dit onderhoud niet meer op brengen. Het rijk is overgegaan tot subsidiëring maar heeft daaraan de voorwaarde verbonden dat de bossen moeten worden opengesteld. Vooral de streek rond Bergen op Zoom is rijk aan land goederen. In dit verband zijn interessant om te bewandelen: Zoomland, de Stoppelbergen bij Putte, Lievensberg, Heide bij de Zanderijen, Wouwse Plantages, Mattenburgh en de Staatse Duinen bij Huijbergen. De Grote Meer bij Ossen- drecht met zijn prachtige meren is nog steeds niet vrij toegankelijk. Voor Zoomland geldt dat men lid moet zijn van Het Brabantse Landschap. Het lidmaatschap kost een tientje per jaar en inschrijving kan plaatsvinden via de VVV. - if.nf.r-

de Stem | 1974 | | pagina 29