LANGS HAVENTJES MET VERGANE GLORIE VOOR OESTERS NAAR YERSEKE Fietsroute Goes-Yerseke ZWEMMEN IN GOES de stem Boertje spelen in Goes Visafslag in Colijnsplaat ZEILEN OP HET VEERSE MEER Met de trein door Zuid- Be vela nd 11 Maritiem museum Zierikzee Dolfijnen in drijvend bad MUSEUM OP HET EILAND THOLEN Mossels, milieu en buikdanseressen „DE DOMEINEN" VAN SCHOUWEN: 300 HA. BOS Vissen op de Oosterschelde STREEK GESCHIEDENIS VAN DE BEVELANDEN t Watersport 10,-, Mevrouw jj Guns, Oudelandsestraat #1 01660-719 Salamander j.j Salamander 2 9,-, Yerseke v.d. Endlt-Vermas Bare 4 kelaan 9, 01131-1871 a3 12,50, J.J. de Koeyer-SchiJ pers, Burg. Sinkelaan 22 1131] 1473 Breeveertien 12,50 ThJ Koster, Van Tienhovenstraü 20, 01131-1268 ZeeanemooJ 12,50, J. Koster, Ten Houten] straat 52, 01131-1718 Pide lU 12,50, Ph. Koster, Burend derweg 29, 01131-1766 Ler.k? 12,50, J.B. Nolet, Rozenlaai. 31, 01131-2119 Zeehond j] Minnaard, Rozenlaan 52 011311 1453 Jacoba 12,-, G. Linden! berg, Van Randwijckstraat 2d 01131-1856 Morgenster ifl G.L. Vermast, Oude Boojaerl 12, 01131-1888 Adriana 12,5(1 A. Hoebeke Ten Houtenstraaf 31, 01131-1633 Zeeduivel 104 H. W. Hollestelle, Gr. va Zoelenstraat 9, 01131-11 Evelien 8,50, L. Stoel, T. Houtenstraat 24, 01131-133 Zeebaars 12,50, Zierikzee, i van Leeuwen, Krepelstraat 24 01110-3498 Zeeschuimer 12,50 W.K. Schot, Nieuwe Havea 123, 01110-2374 Anquilla 12,50 J. van der Vides, Keetenstraa] Cascade 25,-. NATUUR- EN WANDELG1 BIEDEN: BURGH-HAAMST DE, Domaniale bossen en nen (1100 ha, waarvan ciri 300 ha bos). Uitgestrekt n tuurgebied met wandelpadi en wandelroutes. Inliehtingei VW. Brouwershaven, Hee: terlust (13 ha) naald- en looi hout, Reigerkolonie; SHngei bos (4 ha) bos van populien eigen en esdoorn. Goes-Bon le, Poderlandschap De Pi (5000 ha), graslandeneompli met weidegronden, meidoori hagen, h-eggenlandschap (oj geving Nisse), rijke vogelt» volking. Goes, Stadspark lanp de singels en vesten; wandel bos aan de v. Hertumweg ha) met wandelpaden, e trimbaan. Heinkenszan Landlust (3 ha) bos met typ sohe bosplanten en veel zang vogels. Jaarkaart verkrijgbaa op het gemeentehuis. Kruinil gen, Den Inkel (22 ha) to kengebied met aangelegd wal delbos met wandelpade: Nieuwerkerk, Stenenzwaan 1 ha) oude kreek met overlai den. Oud-Vossemeer,. Hl Stinkgat (8 ha) krekengebie met overlanden van ornithol gisch belang. Ouwerkerk, Vie Bannen (80 ha) krekengebie met loofhoutbos, weidegrond! en rijke vogelbevolton Poortvliet, De Zuid-Westhoe (1,5 ha) weidelandscha Schuddebeurs, Mon Plaisir e Weelzicht (19 ha) bos aangelegd wandelpark, vijver" bouw- en weiland. Serooskei ke, Schelphoek (73 ha) toe kengebied met overlande landschappelijk belangrijk g bied. Sint-Maartensdijk, D Pluimpot (3T ha) krekengi bied met zandige oeva broed- en pleisterplaats va water- en weidevogels. Wan delbos De Pluimpot. Sirjans land, Dijkwater (7 ha) ta®j met oeverlanden, belangrijj vogelbroedplaats. Medio aPn medio juli geen toegang; ove igens vrij toegankelijk. Veers Meer (1400 ha). Het Veer.' Meer vormt samen met Katseplaat, de Middelpla'6 en de Goudplaat een wate wildreservaat van grote ve maardheid. 's Winters is het 4 verblijfplaats van duizenoei wilde eenden, ganzen, en zwa rien De Goudplaat (30 ha) e de Middelplaten (240 ha) ZH het broedterrein van kiuta visdiefjes, plevieren en weid' vogels. Vrij te betreden 15 )u ni-1 september. Wolphaarti ("ik. Dagrecreatieterrein Piet aan de oever van Veerse Meer met wandelbo Wïssenkerke, Ten Noord® van de plaats inlagen of W pen. Gesloten voor Pu° van begin april-medio m overigens vrij toegankelijk. MIDGETGOLFBANEN: Vrj} wel alle hieronder gemoenw banen zijn da-gelijks geopej1' van 9.00-22.00 uur in de Pe£- de april tot oktober-noveml# De toegangsnriizen bedrag®" - - - vol ca. f 1,25 tot f 2,- voor s-u, X 1,ZIU tut 1 VWM1 wassenen en ca. f 1,- Y?° kinderen t.m. 12 jaar. W* alle banen hebben 18 holes e zijn voorzien van baanverhc» ting. Haamstede: bij "6 Haamstede-Vliegveld, Tore» weg 1. Kamperland: op ®anl Ping de Molenhoek, Molen*® 69. Kortgene: Torendi.ik. nesse: „Leeuwenkuil". Jan_j'3, Renesseweg. Renesse: stee" Hoogenhocmlaan. Schf. penisse: op camping Pluimpot". Geertruidaweg SAUNA'S: Goes: Fa. Sf**| man, Westwal 2, tel. 0" 7278. Zierikzee: Finse Sain» Meelstraat 53. Tel. 01H®" 2977. Een tocht langs de haven tjes met vergane glorie. Heeft u ze wel eens gezien, die half dichtgeslibte haven tjes van Zuid-Beveland, Waar de aanlegsteigers verrot zijn en waar sporadisch nog een vissersbootje te vinden is? Het kan een leuke en wellicht fotogenieke dag worden om ze allemaal eens te gaan bekijken. We gaan richting Kattendijke langs de Oosterscheldedijk. Daar vin den we een haventje, dat nog in redelijke staat is, maar dat wel bij laagwater droogvalt. Er liggen wat bootjes van Bel gische hengelaars en u kunt sr bij vallend tij een mooi maaltje alikruiken bij elkaar /oeken. We vervolgen onze weg naar Wemeldinge, waar we de sluizen passeren. Een drukte van jewelste van bin nenvaartschepen, die richting Rotterdam of Antwerpen va ren en hier geschut worden. Vlakbij Yerseke is er een „oorgang in de dijk: Yerse- ken Dam, een vluchthaventje en een vroegere spuikom die volledig verzand is. Het wordt nog gebruikt door sportvissers. In Yerseke kun nen we de vissers- en jacht haven bekijken, die nog vol op in bedrijf zijn. In de oude Yerseke vissershaven, nu jachthaven, werd vroeger veel zand en grind aange voerd. De volgende stop is het haventje van Krabben- dijke, dat onlangs verrijkt is met een drijvende steiger voor jachtjes. Er is zodoende weer wat bedrijvigheid ge komen. Tot voor enkele ja ren werd het eveneens ge bruikt ais aanvoerpiaats voor zand. Tussen Krabbendijke en Rilland-Bath vinden we de Rattenkaai, een land- bouwhaventje dat geheel in verval is geraakt. De land bouwers uit Reimerswaal losten hier vroeger in het najaar hun bieten, die daarna met kleine schepen naar de suikerfabrieken in West-Bra bant gevaren werden. Bij Rilland aan de Westerschelde ligt het dichtgeslibde Zim- mermankaaitje ook al een verlopen „pee-haventje". Het kaaitje van het gehucht Waarde kent in de zomer maanden nog wel wat activi teit. Vanuit Waarde varen de Belgische sportvissers vaak de Westerschelde op- Dit ha ventje vlak buiten het dorp je, is nog in een vrij redelij ke staat, alhoewel het steeds verder dichtslibt. SalfidS^ Haventje van Kattendijke. Liefhebbers van oude scheepsmodellen en seheepsattributen tarnen terecht in het Maritiem Museum aan de Noordhaven poort in Zierikzee. Aan het vroegere Zeeuwse visserij-leven wordt in het museum veel aandacht besteed. Er zijn allerlei soor ten netten en gereedschappen voor verschillende vistechnieken te bezichtigen. In dit voor Zeeland unieke museum veel vond sten die in de loop der jaren uit de Oosterschelde zijn opgevist. Verder nog schilderijen en tal van andere interessante voorwer pen voor diegene, die belang stelt in het „waterige" verleden in'de provincie Zeeland. De openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag: 10.00 - 17.00 uur. Regent het tijdens uw va kantie en weet u met de tijd geen raad, geen paniek dan. kunt uw zwembroek, zwem pak of bikini inpakken en naar het overdekte zwembad in Goes gaan. Tegen een schappelijke prijs kunt u hier een hele tijd rondspartelen. Het water is er minstens 23 a 24 graden dus voor het koude water hoeft u het niet te la ten. In het zomerseizoen is het zwembad van Goes aan de Zwembadweg elke dag geo pend. Ook voor de kinderen is het bad aantrekkelijk. Er zijn diverse speeltoestellen en bij een beetje goed weer kunnen ze zich vermaken op de speel weide bij het openluchtbad. Bij dit openluchtzwembad hoort een café-restaurant, waar u ook het binnenste van de mens kunt verzorgen. Is er op een regenachtige vervelende dag in de vakantie ner gens iets te doen, ga dan eens kijken naar Dolfirodam bij het dorpje Scharendijke op Schouwen-Duiveland. Hier bevindt zich het enige drijvende dolfijnenstadion ter wereld. Dit drijvende dolfijnencircus heeft de beschikking over ruim duizend zitplaat sen. U kunt er genieten van de springende en duikende dolfijnen, die de hele dag door hun show opvoeren. De bewegingen van deze dieren met hun bijna menselijk begrip mag u niet missen. Naast het eigenlijk dolfijnenstadion is er in Dolfirodam ook een zonne terras, een coffee-shop en een souvenirwinkel en een f riteszaak. Het parkeren bij Dolfirodam is gratis en dat is meegenomen in deze, voor de autorijder dure tijden. Een van de vele fietsroutes, die de Stichting Fiets in Ne derland heeft uitgezet, is de route Goes-Yerseke. Het is een fietstocht van ongeveer vijfentwintig kilometer vanuit Goes over het noordelijk deel van Zuid-Beveland langs de Oosterschelde richting Yerse ke. Uw verlaat de Ganzestad Goes langs de'Albert Joachim- kin de en rijdt OVèr een boch- tige dijk door de Wilheimina- polder naar Kattendijke. Als C al wilt uitrusten is de Kat- lendijksedijk daar een uitste kend .daatsje voor. U kunt er de sportvissers gadeslaan en op de Oosterschelde varen al lerlei jachtjes en binnenvaart schepen. Tussen Kattendijke en We meldinge kunt U ook vaak kijken naar de in zwarte pak ken gehulde Belgische en Franse kikvorsmannen. die hier in de weekends hun sport beoefenen. Als U zwemkleding heeft meegenomen kimt U zelf ook nog een verfrissende duik nemen. Vervolgens pakt U de Iweewieler weer en gaat naar Wemeldinge. Wemeldinge heeft de hoogste vliedberg van de provincie Zeeland, twaalf meter. Naast deze heuvel staat de kerk. Iets aparts in Wemel dinge is verder de Dorpstraat met aan weerskanten een aan eengesloten rij bomen en leu ke oude huisjes- We steken het kanaal door Zuid-Beveland over en gaan binnendoor naar Yerseke. Vlak voor de bebouwde kom van Yerseke slaan we linksaf. Wie Yerseke, het mosseldorp, wil bezoeken moet rechtdoor gaan. "/e komen weer bij het kanaal en gaan over de brug rechtsaf, langs het kanaal naar Wemeldinge. Bij de eerste rij weg gaan we linksaf en fiet sen dan tussen de boomgaar den door de hoge windsingels van populieren die overal rond om de boomgaarden staan. Via allerlei binnenweggetjes gaan we langs Kapeile en Kloetinge. In de dorpskern van Kloetinge passeren we het huis van een van de bekendste geleerden die Zeeland ooit ge had heeft, de natuurkundige Buys Ballot, de man van de wet over de afwijkingen van de windrichtingen. Hij werd in 1817 in Kloetinge geboren. Hij kreeg in de gevel van Marktveld 20 een gedenkplaat. Als we op ons gemak door Kloetinge gereden zijn komen we tenslotte weer met mis schien wat vermoeide benen, op ons uitgangspunt Goes te recht. De traditionele Oosterschel- ie-dag in Yerseke wordt dit jaar op 3 augustus gehouden. Het beloof die dag weer een heel feest te worden. Hoofd schotel is de zes uur durende marathon-mosselmaaltijd °P het havenplateau van Yerseke. Vorig jaar werden tijdens de- Je mosselmaaltijd tienduizend tilo mossels gratis verstrekt. Er waren toen zo'n vijftigdui zend bezoekers. Na de mossel- maaltijd, die om elf uur 's morgens begint is er om onge veer vijf uur een vlootschouw. Yet mensen afgeladen vissers vaartuigen maken dan een 'ondvaart op de Oosterschelde. I» het cenrum van het mos seldorp wordt de hele dag kermis gehouden. Dit lawaai ige festijn begint al op vrij- hag, In het centrum wordt ook een grootscheeps opgezette mi lieumarkt gehouden. Hier ko men allerlei kraampjes te staan met foldermateriaal van Nederlandse aktiegroepen. Een hoerenkapel en enkele mu ziekkorpsen zullen afwisselend ®>°r het dorp marcheren. De Srote attraktie 's avonds is een echte Antilliaanse steelband. lornoleet met vuurvreters en huikdanseressen. Het is de eerde keer dat du Oosterschel- je-dag in Yerseke wordt ge "ouden. Het doel is de proble matiek rond de afsluiting va» jj® Oosterschelde zoveel moge "ik in het daglicht 4e zetten. Tholen en St.-Philipsland hebben sinds oktober vorig jaar hun eigen streekmuseum. Dat museum staat in St.-An- naland. Uit de bezienswaardig heden die er tentoongesteld staan springen vooral de Thoolse klederdrachten naar voren, die staan te pronken in de „gekostumeerde kamer". De onderwijsafdeling van het miuseum zit boordevol met jeugdherinneringen. Oude tel- ramen, rekenborden, lees- plankjes en sfeervolle school platen doen u met weemoed ierugdenken aan de tijd oen „de meester" nog niet be schikte over allerlei moderne hulpmiddelen. De archeologi sche kamer van het museum bevat veel opgegraven aarde werk uit de Romeins - Bataafse tijd, maar ook een dijbeen van een mammoet dat opgevist is uit die Oosterschelde en eer wervel van een walvis even eens uit de Oosterschelde Verder ook veel glaswerk, een collectie inktpotten, uit groot- moedeirstijd. Een van de ande re pronkstukken van het mu seum is de oude brandspuit van Scherpenisse. De maquette van een mee- stoof, een fabriek voor de ver werking van de bekende verf grondstof meekrap, legt de re latie met het agrarische lever van Tholen, waar vroeger veel neekrapwortels gekweek" werden. Het museum Is iedere werk lag van de week geopend ook ip zaterdag van 14.30-17.00 uur. Alleen op maandag is de ïpeningstijd anders, namelijk van 19.00 - 21.00 uur. Het noemen van de naam „Domeinen", doet de bewoner van het eiland Schouwen-Dui veland gelijk naar de kop van Schouwen wijzen. Want hier liggen de bebossingen, die aangelegd rijn in de crisisja ren vóór de tweede wereldoor log. De bomen variëren nu in lengte van twee tot veertien meter. Het zweet van de har de werkers die indertijd de jonge boompjes hebben ge plant is niet meer te bespeu ren tussen de geurende luchten die de toerist nu opsnuift- Het eerste bosoomplex dateert van 1923. Hier staan ook dé mooi ste bomen. De bebossingen hadden tot doel diuinwandelen tegen te gaan. De stuifduinen zijn aan banden gelegd. Hon derden hebben er aan gewerkt tegen een dagloon vam één gulden. Behalve een uitgebrei de dennenaanplant is er in de loop van de jaren ook veel aanplant van loofhout gweest. De natuurliefhebber kan in dit gebied aan zijn trekken ko men, driehonderd hectare echt bos vlak bij de kust met een spontane ondergroei van plan ten en heesters met vele in- sekten en tientallen soorten vogels. Het terrein is vrij voor het publiek toegankelijk. Er zijn verschillende wandelingen uitgezet die voeren naar stille duinmeertjes, schuilhutten en rustbanken. U kunt er verder genieten van de roep van de nachtegalen, het hoge ge schreeuw van de kokmeeu wen, scholeksters en wulpen. Met een beetje geluk ontmoet u nog reeën op uw weg. De sporen ervan ziet u in ieder geval. Er zijn talloze konijnen en fazanten, die voor uw voe ten wegrennen. Het is een oord van rust waar de opge jaagde mens weer een beetje tot zichzelf komt. Wilt u ge richt door de Dominiale bos sen zwerven dan kunt u een plattegrond met uitgestippelde kleurenrbute aanvragen bij een van de VW-kantoren. Voor iemand die nooit met zout water of met visserij in aanraking komt kan een be zoekje aan de oesterputten van Merseke erg interessant zijn. Zo omstreeks het begin van Yerseke erg interessant oesterseizoen weer begint, heerst er in Yerseke een gro te bedrijvigheid. De cesiers worden vanaf de Oosterschelde aangevoerd en verwaterd (gezuiverd) in de putten. Met kruiwagens en in manden worden ze vervolgens voor de verzen ding gereed gemaakt. De oester, een lekkernij die vooral bij onze zuiderburen aftrek vindt, wordt de laatste tijd ook wel aangevoerd uit Portugal. Behalve voor oes ters, worden de binnendijkse bassins in Yerseke nog voor andere doeleinden gebruikt. Een nieuwe industrie is de verwerking van alikruiken, krukels in de volksmond. Deze kleine schelpdieren worden gevonden in de Oos terschelde. Erg mooi om te zien zijn ook de kreeftenop slagplaatsen. Er is in Yerseke nog één kreeftenhandelaar. Voor iemand, die wat foto's wil schieten, is het leuk om eens langs de dijk van Yer seke naar Krabbendijke te wandelen. Hier staan de ver vallen oude oesterloodsen, die in gebruik waren tot de strenge winter van 1963, toen veel „osterboeren" zich ge noodzaakt zagen te stoppen met hun bedrijf. Veel van deze loodsen zijn scheefge zakt, hebben geen dak meer of rijn ingestort. Sommige zijn zelfs helemaal verdwe nen. Aan de Molenpolder dijk-Hardenhoek zijn enkele honderden meters steiger weggeslagen door de ver schillende stormen van de afgelopen jaren. Alleen de palen die de basis van de steiger hebben vastgehouden staan nog overeind, in even wicht gehouden door een paar roestige staven. Kunst schilders kunnen hier rustig een middagje met ezel en penseel doorbrengen. Komt men met een groter gezelschap naar Yerseke dan kan men een gids huren die alles kan vertellen over de geschiedenis van dit vissers dorpje. Inlichtingen over de ze gidsen zijn te krijgen bij café „De Schelde" aan de Julianastraat in Yerseke. In Goes is dit voorjaar de kinderboerderij „De Hollandse Hoeve" geopend. Deze boerde rij voor de jeugd van Goes en omstreken is gelegen in de buurt van het Goese zwembad langs de weg naar de Wilhel- minapolder, richting Katten- 1 ijke „De Hollandse Hoeve" is een onderdeel van een groot recreatieplan in het noorden "an Goes. Kleuters peuters ein basisscholieren kunnen er kennis maken met het agra rische ambacht Ze kunnen zich tijdens vrije middagen verma ken met kalveren, hangbuik- zwijnen, kippen, duiven, ko nijnen, een pony en een regi ment geiten. Voor kinderen die op de bovenste etaige van een flat wonen, is de nieuwe Goese kinderboerderij zeker een bezoekje waard. Ëen mid- 'aaje boertje spelen op „De Hollandse Hoeve" kan boven dien zeer leerzaam zijn. De openingstijden van de Goese i eugdboerderij zijn gedurende het zomerseizoen: 13.30-16.30 uur »r dat de hele week, ook zondags. -J'i r-- - zsjCJCü-sl, Portugeze oesters in Yerseke. JD. Rondkijken op een gezellige sfeervolle vismijn en zien hoe de verse vis aan wal gebracht en verhandeld wordt valt te beleven in het dorpje Colijns plaat cp Noord-Beveland. Hier worden dagelijks duizen den kilo's verse Noordzeevis afgeslagen. Het grootste ge deelte hiervan bestaat uit gar nalen en tong, die door de vissers van Colijnsplaat wordt gevangen. De vis wordt in grote bakken aangevoerd en ligt tentoongesteld in de hal van de vismijn die dagelijks van 14.00-16.00 uur geopend is, ook voor de toeristen. Met een beetje geluk valt er wel eens een maaltje vis af te kopen tegen een zeer redelijke prijs en vers uit het water. Het bezoeken van de vismijn kan gecombineerd worden met een boottocht over de Oosterschel de. Tegen een schappelijk ta rief vaart een van de luxe RTM-boten u vanuit de haven van Colijnspilaat onder de Zee- landihrug door langs de slik ken en zandplaten van de Oosterschelde. Onderweg wordt ook de aloude getijden- haven van het middeleeuwse stadje Zierikzee aangedaan. Op weg naar de haven van Zierikzee vaart het schip door een simal kanaal. Vanaf de hooggelegen dekken van de rondvaartboot kunt u mijlen ver over het vlakke landschap van Schouwen-Duiveland kij ken. Recht vooruit ontwaart u de machtige toren van Zierik zee. Dit nooit voltooide bouw werk stamt uit de bloeitijd van het stadje, toen de bewo- •hers nog dachten dat het geld niet op kon. In de haven legt de boot een poosje aan om de vrouwen aan boord de gele genheid te geven de vele klei ne en exclusieve winkeltjes van Zierikzee te bekijken. De rondvaarten van de RTM-bo ten staren dagelijks vanuit de visserriiaven van Colijnspilaat. D® t»iden van afvaart zijn 13.00 uur en 14.45 uur. Voor de zeilers hebben Wolphaartsdijk en het Veerse Meer heel wat te bieden. Er kunnen bootjes gehuurd wor den en men kan voorzichtig zelf leren varen. Er is sinds 1959 een zeilschool, „De Vi king". Deze school heeft een capaciteit van tachtig leerlin gen, die in zestienkwadraat- boten hun opleiding krijgen. Deze zeilschool maakt ook zo genaamde Zetlandtours per Oudhollandse botter over de Zeeuwse stromen. De kam peerders onder de waterspor ters hoeven als ze hun boot in Wolphaartsdijk afgemeerd hebben maar even over de dijk te stappen en ze staan op een camping. Ook zijn er bij de jachthavens van Wolp haartsdijk zeer geschikte eet- legen heden. Jaarlijks wor den er in Wolphaartsdijk ver schillende zeilwedstrijden ge organiseerd voor allerhande grotere en kleinere boten. Zo wordt er in augustus altijd gevaren om de Blauwe Wim- oel. Aan deze wedstrijd kan elk zeilend vaartuig meedoen. Er worden geen moeilijke be rekeningen gemaakt. Degene die als eerste over de streep komt, is winnaar. En dan is er ook nog de ouwe knarrenrace, »en steeds terugkerend evene ment, waarbij het publiek vanaf de wal zich kostelijk kan amuseren. Vanuit Wolp haartsdijk kan verder makke lijk via de sluizen van Kats de Oosterschelde opgevaren worden, waar de zeiler zich mee kan laten drijven op de getijdestromen. Daar kan hij veel grotere afstanden afleg gen dan op stilstaand water. Wie onervaren is in het stroomzeilen, kan een cursus gaan volgen bij de Eerste Thoolse Zeilschool, op het ei land Tholen. Het heeft jaren niet ge kund, maar nu is het weer mogelijk. De stoomtram Goes-Borsele zorgt ervoor, speciaal voor de toeristen. De vakantie-ganger kan het ka rakteristieke landschap van Zuid-Berveland nu bekijken door de raampjes van de trein, die enkele malen per week vanaf het NS-station Goes vertrekt voor een rond rit door „de Zak" zoals dit gebied in de volksmond heet. „De Traes-Beveland Ex press" voert u langs golven de akkers en door heggen- landschap langs allerlei klei ne dorpjes en gehuchtjes via het spoor van het oude bie tenlijntje, dat vroeger door de landbouwers veel ge bruikt werd. Ovezande, Bor- sele, Kwadendamme, De Poel, meidoorns, boomgaar den, dijkjes en welen, het zenuwachtig puffende trein tje van de stoomtram Goes- Borsele kan het u deze zo mer allemaal laten zien. Aan deze rit door Zu:i-Bev eland kunt u ook niog een wande ling door de stad Goes vast knopen. Via de Westwal wan delt u langs de r.k. kerk en de hervormde kerk het win kelcentrum van Goes binnen. Voor de vrouwen wordt Let dan wel een kwestie om de hand op de portemonnaie te houden, want de etalages in de Goese winkelstraten lig gen er 's zomers zeer aanlok kelijk bij. Een dagje onbekommerd vissen op de Oosterschelde en de dagelijkse zorgen met de dobber overboord gooien. Dat kan. Vanuit de plaatsen Zierikzee, Yerseke, Tholen en Bruinisse varen dagelijks schepen met sportvissers het zoute water van de Ooster schelde op. Het aas dat men tijdens zo'n dag nodig heeft kan in een van de genoemde vissersplaatsjes gekocht wor den. Boten kunnen eveneens gehuurd worden. Hiervoor moet contact worden opgeno- met de plaatselijke VVV-afdelingen. De vis die uit de Oosteischelde aan wal gebracht kan worden vari eert van een klein scharretje tot een flinke tarbot, een geep of een zeebaars. Een enkele doorgewinterde hen gelaar presteert het soms om na long worstelen een pijl- staartrog boven water te brengen. Aan de Singelstraat Ih Goes staat het museum voor Zuid- en Noord-Beveland. In dit museum vinden we be halve een steeds wisselende tentoonstelling van oude en nieuwe kunst streekgeschie denis van de beide Bevelan- den. Een van de pronkstuk ken is de Schutterezaal met een hoeveelhed zeventiende eeuwse schuttersstukken. Verder zie*, men er voorwer pen uit de historie van de poortersstad Goes, oude ar cheologische kaarten, kleder drachten en historisch kin derspeelgoed. Ook de vroege re ambachten en de voorma lige levendige handel van de stad Goes, krijgen ruime aandacht. Het museum is van dinsdag tot en met zaterdag geopend. De openingstijden zijn: 10.00 uur-12.00 uur «ft 13.30-17.00 uur.

de Stem | 1974 | | pagina 25