PE STEM 9 De Poel RMMHBHBBI Smokkel route Smokkel paadjes Boom Merijntje Gijzen Zuidelijke Baronie Bouvigne Grens Alph Opgepast Televisieploeg Omgekeerde volgorde en Nieuw voor Zeeland is de (ietsroute door de Zak van Zuid-Beveland. De route is dit jaar geïntroduceert door de VVV's in Zeeland. De tocht heeft een lengte van vijfen veertig kilometer, dat is een heel stuk pedalen ronddraaien voor een vrije dag, maar het is wel de moeite waard. De (tart van de route ligt in het dorp Heinkenszand. Via de Dorpsstraat gaan we richting Xisse over een kronkelend weggetje. In Nisse aangeko men wordt vóór de kerk van dit met bomen getooide dorpje rechtsaf geslagen. Langs een aantal wegwijzers fietst men naar de dorpskern van Hoede- kenskerke. Een bezoekje aan de oude veerhaven is de moei te waard. Het haventje, waar vroeger de boot Terneuzen- Hoedekenskerke zijn thuisha ven had, wordt tegenwoordig veel gebruikt door eigenaars van zeilboten en visbootjes. Na Hoedekenskerke gaan we naar de dorpen Baarland en Oudelande. In de buurt van Baarland liggen nog de restan ten van het slot Hellenburg, ook wel slot Baarland ge noemd. Aan het raadhuis han gen twee merkwaardige fles- vormige stenen. Het zijn de zogenoemde klappeien die vroeger om de nek werden gehangen van dorpelingen die voor een of ander vergrijp aan de schandpaal moesten staan. In Oudelande kan men genie ten van het met linden om kranste Marktplein. Uit de schaduw van de lin debomen fietsen we naar Ove- zande een dorpje dat eens tus sen twee zeearmen lag, de Loijve en de Zwake. Ovezan- de heeft een veertiende-eeuw- se hervormde kerk en een ne gentiende eeuwse katholieke kerk, een zogenaamde Water staatskerk. De fietsroute door de Zak van Zuid-Beveland de Poel is verkrijgbaar bij VW-kantoor aan de W< in Goes- Bij de routi ving is een kaartje van het gebied waar heen fietst. FIETSTOCHTEN D ZEELAND EN BRAB W. 1 Het evenementencomité van Aardenburg heeft in samen werking met enkele comités van de zo-genaamde verbroe- dermigsgemeenten „De Smok kelroute" uitgezet. Deze route voor automobilisten en fietsers loopt door het grensgebied van West-Zeeuws-Vlaandieren. In de gemeenten Moerkerk®, Middelburg, Aarden-burg, Siait- Margrite, Sint-Laureins en Maidegem. De route gaat met name ioor die streken waar tijdens an na de oorlog veel gesmok keld werd. Tonnen boter, ta- fek en sigaretten werden toen tijdens nachtelijke tochten de pens overgebracht. Wanneer U de voormalige smokkelpaad- jea wilt gaa-n bekijken kunt U beginnen bij de Sint-Baafs- kerk. Via de bezienswaardig heden van Aardenburg verlaat D het Nederlands grondgebied rijdt U Sint-Margrite bin ten via de grensovergang „De Brakke". In Sint-Margrite zijn belang rijke monumenten te vinden. Het dorp heeft alles van de natuur meegekregen om aan trekkelijk te zijn. Sint-Margri te uitrijdend, gaan we weer ever de grens. Als w-e de eer- at® weg links afslaan komen We in een werkelijk smokkel- gebied. Op alle mogelijke ma il®1'611 werd hier in het ver teden allerhande waren over te grens gebracht. In het dorp Sint-Laurelns riet men de fraaie, vroeg-go. toische kerk met veel prachtig houtsnijwerk in het interieur, "«t dorpje Mald-egem springt puit door de Sint Barbama- Jpk van het jaartal 1071. lm Maidegem staat ook de zoge naamde Cinke Bilobaboom. Date boom ia de mooiste in Sn soort van heel Europa. ™t bijzondere ervan is dat het een van de eerste planten 19 die ooit op deze wereld Sygroeid heeft. In Moerkerke hnden we het kasteel „De Heerlijkheid van Moerkerke", w?t onlangs geheel werd ge- Het dorpje Middelburg tens- tettq gelijknamig aan de Wie de televisieserie van Merijntje Gijzen heeft gezien en tijdens de vakantie toch in West-Brabant vertoeft, zal wellicht alle plaatsen, waar de opnamen zijn gemaakt, wil len zien. Men moet dan niet in het dorp Nieuw-Vossemeer zelf zijn, maar in de iets verder gelegen buurtschap De Heen en omgeving. De meeste buitenopnamen zijn gemaakt aan het Benedensas, ondermeer de carnavalsscènes en die in het bierhuis. Een uitstekende manier om al deze plekken te bekijken ia er met de fiets naar toe te gaan. Daarvoor is de Merijntje Gijzen- route uitgezet. Men start in Nieuw-Vossemeer, het plaatsje waar de schrijver A. M. de Jong geruime tijd heeft gewoond. De route is duidelijk met bordjes aangegeven vanaf het gemeentehuis, waar ook het beeldje staat van Merijntje Gijzen en waartegenover het nieuwe A. M. de Jonghuis zal worden gebouwd. Heense Molen is de eerste pleisterplaats. Hier gebeurde de earnavalsmoord. Van hieruit gaat de route naar het Benedensas in de omgeving waar van zich de gorzen bevinden, waarin de Kruik stroopte. Het plaatsje De Heen, een typisch West-Brabantse plattelandsdorp, is een tussenstap naar het Zilverhoekje, dat het dijkdecor vormde in het televisielandschap. Het is een zandweg met dubbele boom- beplamting. Op de landweg, links van de provinciale weg, vond heit gevecht plaats tussen Flierefluiter en de man van Dogge. 9 Eeuwigheidslaantje, Mastbos. Hieronder volg een fiets route, door De Stem in het gebied ten zuiden van Breda uitgestippeld, voor sportieve mensen, die er zo'n zes tot zeven uur voor willen uit trekken, het niet erg vinden dat ze onderweg niet één café of eethuis tegenkomen (eten en drinken zelf meene men dus) en die bos, binnen weg en zandpad prefereren boven goed gebaande wegen waarop men steeds op zijn hoede moet zijn voor verkeer vóór, achter en opzij. Veilig heid en je-één-voelen-met- de-natuur hebben voorop ge staan bij het uitzetten van de tocht. Probeer hem eens. U zult niet teleurgesteld wor den. De tocht begint bij kasteel Bouvigne aan de Galderse- weg in Breda-Zuid. Volg de asfaltweg die begint tegeno ver de oprijlaan vian kasteel Bouvigne. Neem na een paar honderd meter het fietspad, richting Rijsbergen (zie pad destoel). Blijf de paddestoe len volgen in de richting Rijsbergen. U komt op as faltweg. Daar links af. Na 25 meter bordje „Huis Den Deijl" volgen. Op eerste kruising van asfaltwegen links af. Op T-kruising met klinkerweg links af, richting Ulvenhout-Breda. Eerste weg rechts (Daasdonk). Bij drie sprong rechts aanhouden (Notselseweg). Bij T-krui sing (voorrangsweg) links af. De verharde weg eindigt bij twee boerderijen in het gehucht Leembeek, pal op de Belgisch-Nederlandse grens. De eerste boerderij is van een Belg, de tweede van een Nederlander. Na ongeveer 100 meter is er een drie sprong. Links aanhouden tus sen twee boerderijen door. Bij driesprong van zandwe gen rechts. Daarna bij krui singen van zandwegen steeds rechtdoor. Via roze grintpad stuit u op asfaltweg. Linksaf graag. Daarna eerste klinker weg rechts. Bij viersprong links af, klinkerweg volgen. Klinkerweg blijven volgen. Vlak na caravanterrein rechtsaf (fietspad). Na ge ruime tijd is er een kruising van zandwegen met rechts van de weg een groene me terkast. Daar links af. In de verte ziet u de stopborden voor de verkeersweg Baarle Nassau-Chaam. Die verkeers weg oversteken. Breed zand pad volgen tot spoorwegover gang. Vlak daarvoor links af en iets naar links afbuigend zandpad volgen. Bij vier sprong van zandwegen recht door. Bij viersprong van zandwegen opnieuw recht door. Zandweg gaat in klin kerweg over. Die volgen tot driesprong. Daar linksaf (Hooispoor). Bij T-spIitsing rechtsaf. Nu wordt de streek verlaten en voert de Merijntje Gijzenroute naar Steenbergen, waar Jantje Ligthart woont, maar waar ook het hotel Vain Tilburg is. In dit hotel heeft de televisieploeg bijna een jaar gebivakkeerd, werden de opnamen voorbereid en kle ding en andere attributen opgeslagen. Terug gaat het dan naar de opnamegebieden. Als eerste het Bovensas, waar de waterscènes werden opgenomen. In de nabijheid de boomgaard waar Ferdi nand Flores zich heeft opgehangen. Verder de borstelfabriek en het weggetje waarover de brandweer nadert om de brand in de borstelfabriek te blussen. Verder trekkend komt men over de Canadese Dijk, de plaats waar o.a. de opnamen werden gemaakt van de vondst van het mes door Merijntje. Het is een mooi ge bied, waarin zich ook de helaas vervallen molen aan de Kladde bevindt. De routeborden voeren u vervolgens langs de boerderij IVaar Merijntje, samen met Stomme Fons een paardentrip heeft gezien. We komen weer in het Nieuw-Vossemeerse gebied en wel bij de Assumburgmolen. In de directe nabijheid het strandbad (zout water), het bungalowpark in aanbouw en de camping Mat- tenburg. De Assumburgmolen is tevens museum, en maakt onder deel uit van de „Molenroute" in West-Brabant en op het eiland Tholen, Ook kan men hier de werkzaamheden aan het Rijn- Scheldekanaal bezichtigen. Zeeuwse hoofdstad, biedt ook het een en ander aan de toe rist. Het meest opvallend is wel de schanidipaail. De kerk van Middelburg is rijk begif tigd met kunstwerken. Waar devolle schilderijen, een kun stig gesneden biechtstoel en veel ander fraai houtsnijwerk. Ook de trapleuning van de preekstoel is een waar pronk stuk. De Smokkeb-oute eindigt weer in Aardenburg, waar we bij het binnen rijden onder meer het Streeklandbouwmu- seum zien. We rijden door de „Kaaipoort" het eigenlijke centrum binnen. Zij die deze route deze zomer een keer rij den zullen zeker niet ontevre den in Aardenbumg terugke ren. Ze zullen in .ieder geval meer tijd giehad hebben om het landschap te bekijken dan de vroegere smokkelaars die diep gebukt onder hun vracht je boter zich schuil moesten houden voor het douane-per soneel. De gedetailleerde be schrijving van de Smokkelrou te is te krijgen bij die Wï- Waar vroeger de boter smokkelaars met snelheden van meer dan honderd kilometer over dijken en weggetjes vlo gen, daar grazen nu vredig de schaapjes. Op de foto een schaapherder uit Belgisch Vlaanderen, die aangeeft hoe hij met een kluitje grond op de schop zijn kudde bijelkaar houdt. Aardenburg of bij de voorzit ter van het evenementen comi té, de heer E.O. Ceulenaere, Kaai 31, Aardenfoura- Er is nog een tweede route, die door de Rijwieltoerclub Noord- Irabant is uitgezet. Deze begint in Roosendaal en sluit groten deels aan op de Merijntje Gijzenroute, maar dan in omgekeerde volgorde. Gerekend vanuit Roosendaal dient men dan vanuit de Rembrandtgalerij vóór de kerk rechtsaf te slaan, de Jan Vermeer laan en dan de asfaltweg naar de ophaalbrug over de Roosen- iaalse en Steenbergse vliet te volgen. De bru<g over en dan direct inksaf langs de suikerfabriek. Deze weg blijven volgen, onder eet viaduct door en bij de driesprong linksaf. Bij de voorrangs weg linksaf naar de baileybrug (Gastelsveer). Over de bailey brug het fietspad volgen en na ongeveer anderhalve kilometer tegenover het café rechtsaf. Na huisnummer 7 eerste weg links af en aan het eind van de weg rechtsaf de voorrangsweg op. Na een grote bocht naar links gaat de weg over op de dijk. Deze dijkweg volgen tot hét „Lange Water", en net voor de sluis rechtsaf tot aan de afrastering. Dan staat men op het punt, waai- de opnamen werden gemaakt van de brand in de bomstel- fabriek. r Nu opgepast. Direct na huis met nummer 31 rechtsaf (zandpad met stenen). Het zandpad wordt nogal mul maar het is de enige manier om in het landgoed Luchten- burg te komen. Bij kruispunt rechts af, fietspad volgen. Bij driesprong met padde stoel recht door richting Chaamdijk 0,8 (paddestoel). Fietspad blijven volgen. Eer ste straat rechts (Hemel- straat). Eerste straat links (Vagevuurstraat). Bij T- splitsing rechts. Vlak daarop een driesprong. Rechts aan houden. De weg gaat over in kinderkopjes. Na een paar honderd meter is er een bocht in de keiweg. Men kan ook rechtdoor, een breed grintpad op. Dat laatste doen. 1 Grintpad gaat al gauw over in zandpad. Bij driesprong rechtdoor. Bij asfaltweg links af. U rijdt nu Alphen binnen. Bij T-splitsing (Molenstraat) linksaf. Bij V-splitsing liinks aanhouden (Maastrichtse- baan). Nu zes kilometer lang alsmaar recht door de brede zandweg volgen. U stuit uiteindetijk op brede verkeersweg Chaam-Gilze. De weg oversteken en recht door. Bij kruising met asfalt weg rechtdoor. Opnieuw als maar rechtdoor tot de weg naar links afbuigt (bordje Ulvenhout-Breda). Weg vol- gein. U kom op fietspad. Rechtdoor blijven rijden Steeds fietspad volgen. U kruist asfaltweg. Daarna op nieuw fietspad volgen tot T- kruising met asfaltweg. Rechtsaf. Eerste weg links (fietspad op). Fietspad (pas op: één wat onduidelijke haakse bocht) blijven volgen tot u weer op asfaltweg stuit. Pal daarvoor links af, roze tegelfietspad op. Bruggetje over en hij paddestoel „Fiets pad" (links langs het witte huis) volgen. U komt aan brede asfaltweg. Recht over steken. U komt langs midget- rolfbaan (rechts ligt zwem bad WOlfslaar). Op T-krui sing links af. U rijdt Breda- Zuid binnen waarna we het aan u zelf overlaten om thuis te bomen. Kasteel Bouvigne, start van de trektocht.

de Stem | 1974 | | pagina 23