Abdij: hart van Middelburg WESTHOVE PUUR NATUUR Stad van Michiel VLISSINGEN Veere vergeet men niet gauw boetseren en pottendraaien Volkssterrenwacht i/£ d i tm SENSATIE OP SKELTER IN 'T VROON HANDWERK IN VEERE zon en strand in zoutelande nieuw vermaak- centrum bij domburg WALCHEREN IN HET KLEIN 0 Links: Abdij van Middelburg 0 Boven: Zeeuws museum Voor de toerist is Middel burg van oudsher een trek pleister. Middelburg staat na Amsterdam en Maastricht der de op de lijst van steden met de meeste monumenten. Een van de meest opvallende mo numenten is natuurlijk het stadhuis dat in gothischie stijl is opgetrokken tussen 1452 en 1526. Centrum van Middelburg is het Abdijcomplex, gebauwd in de twaalfde eeuw door de kanunniken van Vormezeele. Op het met bomen begroeide sfeervolle Abdij plein staat men midden in het bestuurlij ke hart van Zeeland. Middelburg heeft een druk ke weekmarkt (op donderda gen). Op zo'n dag kan men nog vele oude Zeeuwse kle derdrachten bewonderen. De marktdag ia voor de Waliaher- se boerinnen een dagje uit. Bent u wat moe geworden van al dat drukke gedoe en geroe zemoes op de markt dan kunt u een wandeling maken langs de oude bolwerken, die nu wandelplantsoenen geworden zijn. Het Zeeuws museum in Middelburg is ooik onderge bracht in het Abdij complex. De collectie bevat voorwerpen met betrekking tot de cultuur en de geschiedenis van Zee land: veel kostuums, sieraden', bodemvondsten, munten, pen ningen en schilderijen. Inte ressant zijn de altaren van de Romeinse godin van de vruchtbaarheid, Nehalennia, die nog maaT enkele jaren ge leden gevonden zijn op de bo dem van de Oosterschei de- Het museum is van maandaig tot en met vrijdag geopend van 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Op zalterdag en zondag staan de deuren van 14.00-17.00 uur open. Zowel potten draaien en met »'ei boetseren in de vakantie, bat kan in de pottenbakkerij be Spreeuwenpot in Veere. beze pottenbakkerij heeft ook een filiaal in Middelburg. De tpreeuwenpot organiseert zo- fenaamde draai-ins en boets- Jong zowel als oud kan "Wens zulke bijeenkomsten j^aren wat er allemaal met ~e> gedaan kan worden. De jeelname en de klei, die tij— eens deze cursussen gebruikt gratis In decze nakkerij worden tijdens het ®merseizoen ook pottendraai- ™nonstraties gegeven. De Kjnbakkerijen in Veere en Middelburg zijn de hele zomer v°Pwd van maandag tot en Mot zaterdag. De openingstij- ,?J S'in in Veere: van 9.00 8.00 uur en in Middelburg "an 19.00—22.00 uur. hoofdstad van Zeeland, Middelburg, heeft sinds 1967 n eigen Volkssterrenwacht, J1 de naam Philippus Lans- wa Kt" draagt. sterren acht, die indertijd begon met n lokaaltje van drie bij zes troK' 416 M een Pand ^e- in ïr aan het Noordbolwerk .Middelburg dit pand is door medewerkers van de ster- nwacht met veèl enthousias- w? gerestaureerd. 'e er gaat kijken komt tot c°aclusie dat de amsteur- JMmakijkers niet stil hebben L en hat het hart van ..„eland van een goede Volks- enwacht is voorzien. Het natuurreservaat „Westhove" tussen Domburg en Oostka- pelle is een van de plaatsen op Walcheren waar U nog volop van natuur, planten, bomen en dieren kunt genieten. Wanneer in een plaatsaanduiding het woord „hove" voorkomt, dan heb ben we op zijn minst te maken met een boerderij, met een tuin of een aanzienlijke woning. Aan Westhove ontbreekt de boer derij maar de woning is zo ongeveer een middeleeuws kasteel, omgeven door een oud landgoed van een tuin van 44 ha groot. Dit gebied is in 1960 door het Rijk aangekocht en staat sinds die tijd onder beheer van Staatsbosbeheer. Dat wil zeggen dat lanen, paden, lig- en speelweiden voor iedereen vrij toeganke lijk zijn. Er worden op Westhove ook rondleidingen verzorgd. Dat gebeurt elke dinsdag om half drie. Deze wandelingen duren zo'n anderhalf uur. Het kasteel „Westhove" en de onmiddellijke omgeving zelf zijn echter niet toegankelijk. Hier is namelijk de stichting Herstellingsoord Westhove gevestigd. Kinderen die lucht en beweging nodig hebben komen hier een paar weekjes kuren. Het landgoed Westhove maakt deel uit van de Mante ling, een bosstrook op Walcheren die zich langs de voet van de binnenduiinen uitstrekt in de richting Vrouwenpolder. De unieke lage begroeiing van Westhove is een gevolg van het samenpel van de droge duinen en de zoutdragende zeewind. Voor planten- kenners een greep uit de rijke flora: meidoorn, duindoorn, kam perfoelie, mossen, struisgras, vroeghaver en nog vele andere planten die hier welig groeien. Iets bijzonders in het landgoed is ook de eeuwenoude Romeinse brug. Voor dit bouwwerk, een stenen boogbrug, is waarschijnlijk in 1369 de eerste steen al gelegd Tijdens zo'n wandeling over de terreinen vam dit natuurreser vaat vraagt men zich misschien af waarom er zoveel aangetaste en dode bomen staan. Het antwoord is niet alleen dat deze bomen nog steeds dienst doen als windvangers, maar ook als behui zing voor vogels die in de holle bomen hun nestje bouwen, zoals een aantal mezesoorlen, de boamfluiter en de groene' zwarte en bonte specht. Westhove is een uitgezochte pleister^ plaats voor vogels. Het konijn is óp Westhove een veel geziene gast, maar ook een ontmoeting met een bunzing, een otter of een hermelijn is niet onmogelijk. Wie de rust als een kostbaar goed waardeert zal zun weg tijdens de komende vakantieperiode m Westhove wel weten te vinden. Voor vaste bezoekers van het mooie edlaind Walcheren zal een vertrouwde attractie ogenschijnlijk ontbreken, na melijk de vroegere carting Walcheren bij West-Kapelle. De ronkende machientjes moesten daar weg omdat het desbetreffende terrein is opge nomen in een plan voor dijk verzwaring. Carting Walcheren is er echiter nog steeds, zij het opgenomen in het niieuwe re creatie oemtrum 't Vroon, tus sen Domburg en West-Kapelle. Omdat carting, of skelteren, ook voor de allerkleinsten aantrekkelijk is heeft mei/ een speciale minioarting aangelegd waar kinderen vanaf twee jaar naar hartelust kunnen rijden, in volstrekt veilige eleotrische aangedreven wagens. De wa gens voor volwassenen kunnen gehuurd worden voor vier gul den per vijf minuten of zeven gulden voor tien minuten. Hiervoor kan men dan met een vaartje van rond 45-50 kilometer per uur over het parkoers snellen, wat in deze laag bij de grondse wagentjes een hele sensatie is. Wie Vlissiïigien zegt, zegt Michiel de Ruyter, boulevard en strand. De auto moet u maar achterlaten op het par keerterrein bij de oude vissers- baven. Vlissingen begint dan voor u bij het dn- en uitvaren van de Nederlandse en Belgi sche loodsboten. De nijvere bootjes voorzien de zeeschepen die de Schelde opvaren v.d. gid sen v.d. loadsdienst. In deze vissershaven liggen ook nog enkele gamalenvissers en jachtjes. Aan de vissershaven grenst het centrum vian Vlis- trngen. In het Bellaimy-park ligt het museum van Vlis singen waar veel historische stukken uit de glorietijd van de handelsstad Vlissingen ten toongesteld staan: scheepsmo dellen, schilderijen en veel at tributen van 16e- en 17e-eeuw- ae oorlogsschepen. Hebt u het museum gezien wandel dan de boulevard op langs het me tershoge standbeeld van Mi chiel de Ruyter, die geflan keerd door twee kanonnen over die zee uitkijkt. Over de boulevard kuierenid kunt u op In Veere wordt deze zomer elke werkdag van de week met de hand geweven. Dit ou de ambacht wordt beoefend in atelier De Schapekop aan de Kerkstraat. Iedereen mag daar binnenlopen. Naast de met de handgeweven kleden en jassen zijn hier nog vele andere kun stige handwerkjes te zien: aardwerk, houtsnijwerk, wandkleden en vloerkleden van schapevacht. Wil men zich een oud Zeeuws boeren of boeriiinenkostuum aanschaf fen dan kan men hier terecht voor de folkloristische stoffen en de echte Zeeuwse sieraden. Atelier De Schapekop is ook op zaterdg en zondag geo pend. Het strand van Zoutelande wordt in de VW-folders ook wel de Zeeuwse Rivièra ge noemd. Volgens dezelfde fol ders heeft Zoutelande het warmste strand van Nederland en dat opent natuurlijk per- spektieven voor de warmte minnende vakantieganger. Het Zuiderbadstrand van Zoutelan de heeft een lengte van tien kilometer. Er zijn goede moge lijkheden voor de sportvissers om hun hobby te beoefenen. Verder is er alles wat de rust- zoekende wenst in zijn vrije tijd: ruimte, zand, en water. Er zijn in Zoutelande nog heel wat andere ontspanningsmoge lijkheden waaronder midget golf, trampolinespringen, paard- en pony-rijden. Een speciale atraotie is de weke lijkse toeristenmarkt: een combinatie van een handel- en een kunstmarkt. In de omge ving van het dorp is er gele genheid om lange wandelingen te maken door de karakteris tieke polders van Walcheren. uw gemak de in- en uitgaande schiepen gadeslaan. Onderweg passeert man de zogenaamde bomvrije, een oude vestingbol- werk waar nu een restaurant gevestigd Een eindje ver- dier begint het strand. Aan het eind van de boulevard kunt u linksaf gaan en dan komt u via een soort pier op het Nalle- strand. Dit is de plaats waar tijdens de laatste wereldoorlog de dijken kapotgebombardeerd werden door geallieerde vlieg tuigen. Een groenibegroedide zeedijk op de plaats waar vroeger de duinen lagen, is er een stille getuige van. Via de eerste duinovergang komit u in het Nollebos, eveneens een er fenis van de Tweede Wereld oorlog. Door het Nollebos wandelt men dan weer de be woonde wereld binnen. Door de stad kan de vissershaven weer bereikt worden cf als u nog niet igenoeg hebt van het bootjes kijken leunt u teruglo pen over de boulevard. Het muiseum van Vlissingen is van maandag tot en met zaterdag geopend van 10-12 en 14-17 uur. itfafca In het vlak voor Pinksteren dit jaar geopende recreatieter rein 't Vroon tussen Dombi ig en West-Kapelle bezit Walche ren een vermaaksontspan- niimigsoentrum voor groot en klein. Naast de grote carting baan (zie elders op deze pagina) is er voor de kinderen een grote speeltuin, gelegen op een ver hoogd eilliamd. Om diat eiland heen liggen roeivijvers. De speelwerktuiigen, die deze zo mer overigens nog uitgebreid worden, zijn te bereiken via een houten brug Voor 0,75 cent per persoon kunnen de kinderen zich hiier een hele dag vermaken. Op de onge veer 300 meter lange roeèvij- ver kan gevaren worden in bootjes, geschikt voor twee volwassenen of maximaal vier kinderen. Kosten f 3,75 per halfuur. Het recreatiepark be schikt voorts over een groot terras dat uitziet op minicar- ting en trampolines. Boven dien bevindt zich vlak bij dit terras nog een kleuterspeel hoek met zandbak. In het hoofdgebouw van 't Vroon be vinden zich allerlei speelauto maten. schietautomaten en bil- jaTtafels. „Overblijven" kan in dit centrum ook want achter de speelzaal bevindt zich een zelfbedieningsrestaurant- 't Vroom is tot september geo pend van 's morgens 10.00 uur tot 's nachts 01.00 uur. In Middelburg kan men het typische karakter van Walcheren in het klein be wonderen. In het voorjaar is er weer een nieuwe attractie bijgekomen. De marine in Vlissingen heeft een vol maakt model van een kruiser van de Holland-klasse afge leverd. Verder is Miniatuur Walcheren verrijkt met een verkleinde uitgave van het Middelburgse wandelpark Toorenvliedt. De abdij en de Lange Jan I zijn deze winter ook weer opgepoetst. Verder zijn j er enkele nieuwe herenhuizen I bijgebouwd. De stichting I Miniatuur Walcheren, die 1 zonder overheidssubsidie i draait, biedt de toerist de J gelegenheid om na een bezich- tiging van Walcheren nog 1 wat onderuit te zakken met een borreltje in het restau rant zijn te vinden aan het ren. Miniatuur Walcheren en het erbij behorende restau- r rant zijn te vinden aan het Molenwater in Middelburg. De ingang bevindt zich tegen over de schouwburg Minia tuur Walcheren is elke dag genoemd van 9.0017.00 uur. in het hoogseizoen, juli en - autustus staan de poorten tot ji negen uur avonds open. De aantrekkelijkste plaats aan het Veerse Meer is het stadje Veere. Met de domi nerende Domkerk, de Camp- veerse toren, de Schotse hui zen en de stadswallen Iaat Veere op de bezoeker een beeld achter dat niet gauw wordt vergeten. De machtige kerk waarin zich de toege wijdheid van de middel eeuwse mens aan de religie manifesteert, kan door het publiek bezichtigd worden. De toren zelf kan bekeken en beklommen worden. Het resultaat van zo'n vermoeien de klim op een vrije dag is een boeiend uitzicht over Walcheren en het Veerse Meer waar op mooie dagen honderden bootjes door elk aar krioelen. Toren en kerk kunnen van maandag tot en met zaterdag bezichtigd wor den van 10.0012.00 uur en van 13.3016.30 uur. Ook de zogenaamde Schotse huizen, die aan de haven van Veere staan, kunnen door de toerist van binnen bekeken worden: van 10.0012.00 en van 1 14.0017.00 uur. Deze heren huizen stammen uit de bloei periode van Veere, toen hier nog veel handel met Schot land gedreven werd. Wande lend over de kaai van Veere met aan de linkerkant de vrolijk gelakte zeil- en motor jachtjes kan men rechts af slaan naar het stadhuis van Veere. Hier worden tijdens de zomermaanden dagelijks rondleidingen gehouden door de verschillende zalen van het raadhuis. Deze rondlei dingen beginnen 's morgens om 10.00 uur en eindigen 's middags om 16.30 uur. In het raadhuis hangen fraaie schil derijen en gobelins. Verder is er nog een verzameling munten en penningen te zien. Aan de ingang van de haven vindt men de Camp- veerse Toren, een oud basti on dat vroeger de toegang tot Veere beheerste. Wie een lek ker hapje eet in het restau rant van deze stadspoort geeft tegelijkertijd een weids uitzicht op het Veerse Meer. Het tochtje door Veere kan afgerond worden met een wandeling over de vesting wallen. Tussendoor kan men uitrusten en uitkijken over het water.

de Stem | 1974 | | pagina 21