labington: in elke wedstrijd een gele kaart icheidl CATENACCHIO-RIJK TENEINDE nd ien aïre IAIM74 Indrukwekkende zege van Zweden Argentinië grijpt kans MICHELS KIJKT NIET VOORUIT Toch wel handig zo'n brommer! GEWELDIGE PRESTATIE Lotto ARGENTIJN MAG NIET MEESPELEN TEGEN NEDERLAND Rep derde op topscorerslijst Overuren in Zeist r ZWIKSTRA UIT DE ZORGEN 3il 2" Uruguese trainer neemt ontslag —"I j Koop een occasion dan toch ook bijdeVW-dealer! U\ ...ook a Is je met vakantie gaat. GEORGE KNOBEL DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 24 JUNI 1974 3oor larry Vermeulen ack Arentsen 'heo Vaessen 11 DüSSELDORP De eer ste finaleronde van het we reldkampioenschap voetbal is ten einde. Rond 1.023.000 toeschouwers hebben de 24 wedstrijden gezien, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 42.630 toeschouwers pei wedstrijd. Het hoogste aantal werd op 22 juni met 175.080 bezoekers geregistereerd. waarbij alleen al in het Volksparkstadion van Ham burg bij le wedstrijd tussen West-Duitsland en Oost- Duitsland 60.608 De meeste bezoekers kwamen naar West-Herlijn voor de ont moeting West-Duitsland - Chili met 83.168. Zevenmaal waren de stadions uitver kocht, waarvan alleen op de 'aatste dag tweemaal. In totaal werden 59 gele kaarten uitgedeeld en wer den vier spelers van het veld gestuurd: de Chileen Caszely, Castillo uit Uruguay, N'Daye uit Zaire en de Australiër Richards- De „grote zonda ren" van de nationale ploe gen zijn de Joegoslaven. In drie wedstrijden kregen de Balkanbewoners acht gele kaarten tegen zich. Oost- Duitsland is tweede met een „score" van zeven gele kaar ten. Uruguay en Argentinië delen de derde plaats op de „zwarte" lijst met vijf waar schuwingen. De sportiefste ploeg in de voorronde was West-Duitsland, geen enkele rode of gele kaart tegen. De grootste individuele boosdoener was de snel aan gebrande Argentijn Carlos Babington, die in alle drie wedstrijden een waarschu wing kreeg en in de eerste ontmoeting van de tweede fi naleronde woensdagavond tegen Nederland volgens het reglement van de FIFA aan de kant zal moeten blij ven. De Oostduitser Kische en de Joegoslaven Oblak en Kata- Iinski werden tweemaal door de scheidsrechter genoteerd. 9 In de 24 wedstrijden zijn slechts twee strafschoppen toegekend, beiden in de ont moeting Nederland - Bulga- •ije. Na in totaal 1824 speel minuten zette Neeskens de terste strafschop om in een doelpunt. Later benutte hij ook de tweede. :hen hoorde dat Brèzilië n<w| ilechts met 2-0 tegen Zaïre I voorstond. Bij deze stand zout schotland zich alsnog gepladist 1 aebben onder do laatste achtI Maar in de kleedkamer kretg 1 de ploeg van bremner 'n kou-* de douche te verwerken. Bra.I zilië had nog eenmaal gescoord! en Schotland was uit het toer-l nooi. ,En dat W jammer voor ditft wereldtoernooi", oordeelde .ie Joegoslavische coach, „een vaiJ de meest aantrekkelijke teaJ moet naar huis vertrekken".! En Willi Or n> nd over de Joe II -goslaven: „Zij zu 'en pas in del finale door West-DuitelanS overwonnen worden. De Joel goslaven hènben namelijk het} geluk dat ze in de zwaks-sl groep van de tweede fnialtj ronde zijn ingedepld" metl Brazilië hield de vinger op de pols. Toen Brazilië plotselins voelde dat het nu tijd was kwalificatie zeker te stel werd het tempo plotseling verhoogd en was Zaïre binnen! enkele minuten op de knieën, Kerst scoorde Rivelino etn schitterend schot vanaf rand van het strafschopgebiei na 68 minuten, waarna 12 mi nuten later Valdomiro er 3-0 van maakte. Kazadi dook sier lijk over het lijnschot van ii Braziliaan heen. (Van onze special» verslaggever) FRANKFORT De topsco-J rerslijst van het eindtoernooi: om de wereldtitel r ordt aan gevoerd door de Pool Anfrzeil Szarmach met vijf doelpunt», De tweede plaats is voor zijoj landgenoot Grzegorz Lato r vier treffers en de derde P tie wordt gedeeld door Johnnf Rep en Dusan Bajevic goslavië) met ieder drie doeJ-J punten. De kop van de lijst tiet1 als volgt uit: 1 Szarmach fr"T len) 5 doelpunten, 2 Lato (K0"I len) 4, 3 Rep (N?l| cierla'ndj Bajevic (Joegoslavië'] 3, 5 Neeskens (NederlaMIJ Eström (Zweden), J°r°' (Schotland), Deyna <PoleP'' Yazalde (Argentinië), Sanonj (Haïti) en Houseman (Argenh-| nië) allen 2. TENNIS De Ame:1| kaanse Chris Evert heelt terdag in Eastbourne het ste toernooi vóór Wi-mDlM' gewonnen. In de finale vierde zij met 75, 6—"0 de Britse Virginia Wade. I" eindstrijd van het heren keispel zegevierde de An» kaan Jeff Austin met 4 over de Braziliaan Mandarino. HAMBURG (DPA) De puit- winnende getallen in de se lotto zijn: 5, 8, 20, 49. Reservegetal: 25. Olym nummer: 9576. GROEP 3 3 2 1 3 1 2 3 0 2 3 0 1 GROEP 4 3 3 0 0 3 111 3 111 3 0 0 3 POLEN VERNEDERT DOOR Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen 0 Ralf Edström: twee goals. ITALIË (Van onze speciale verslaggever) STUTTGART Het „Forza Italia" zal tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap 1974 niet meer klinken. Meer dan 30.000 onthutste „Tifosi" hebben zondagmiddag in het Neckarstadion van Stuttgart de ontluistering van Italië meegemaakt. Olympisch kampioen Polen bracht de vergrijzende equipe van Ferucchio Valcareggi een neder laag toe van 21, hetgeen betekende dat het verloren ge waande Argentinië per doelsaldo ten koste van de supe rieur geachte Italianen tot de halve-finalegroepen door drong. Het einde van het eatenac- chio-rijk is toch nog vrij on verwacht gekomen. Men had de Italiaanse meesters van de verdediging tegen Polen nog wel het benodigde gelijk spel toevertrouwd. Maar de onstui mige Oosteuropeanen hebben de zwakte van het systeem, dat is gebaseerd op de tegen aanval, genadeloos aange toond. De middelen die zij ge bruikten waren snelheid en conditie. Het resultaat- een vrijwel niet aflatende pressie, die de Italiaanse verdediging, maar meer nog het midden veld volledig ontmantelde. Waar immers waren Mazzola en Causio, toen Henrik Kas- perezak in de 39ste minuut en op slag van rust zijn gouden passes losliet, waaruit, de schitterend anticiperende Szarmach en Deyna inkopten, en -schoten? Het antwoord is simpel. Meeverdedigen doen de middenvelders en aanval lers niet. Het was dan ook geen wonder dat de Italiaanse defensie bij tijden het water tot de lippen steeg. Van alle kanten stormden de Polen het strafschopgebied binnen. Het mocht een wonder heten dat (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Nu Neder land de tweede ronde heeft be reikt zal het KNVB-bureau in Zeist overuren moeten maken ta verband met de kaartverkoop en de verdeling ervan. Heden- echtend worden zeker 20.000 kaarten vanuit Frankfurt per helikopter naar Zeist gevlogen. Vanuit Zeist geschiedt dan de verdeling onder reisbureaus en andere instanties die zich heiasten met de kaartverkoop (ADVERTENTIES) w - -;COCOOfsl3 3 zekerheden l^arantie - ANWB-keuring- ©-servicepeepoort. het bij 20 bleef. Maar er stond nog altijd een Dino Zoff in het doel natuurlijk. Gezegd moet worden dat de Italiaanse basisformatie met zes spe lers van Juventus pas in stortte toen de 35-jarige libero Burgniah geblesseerd was uit gevallen. Vervanger Wilson kon geen leiding geven en de virtuoze Robert Gadocha. Grzegorz Lato en topscorer Andrzej Szarmach konden raar hartelust gaan „dollen". Hei was pijnlijk voor de Itali aanse supporters om te zien hoe de traagheid van Morini werd uitgebuit, hoe Spinosi bij tijden naar adem hapte en Be- netti (hij wilde nog wel dek ken) werd weggespeeld door Deyna. Vrijwel alle Poolse spelers hebben oog in oog met Zoff gestaan, hetzij van dicht bij of iets verder af. Vanzelfsprekend heeft ook Italië (gestart zonder Riva en Rivera) kansen gehad. In de eerste nnnuut al, toen Tomas- zewski royaal over een voor zet van Capello heendook. En vlak vior tijd scoorde de laat ste zelfs, wat de 22 weer even mogelijk maakte. Maar de Poolse laatste lijn, waarin Tomaszewski bij een reeks van vier hoekschoppen in een minuut zijn Wembleyvorm be reikte (onder meer bij een kopbal van Facchetti), gaf geen krimp. Nog altijd konden Musial en Zmuda ongehinderd mee ten aanval trekken. De vervanging van Chinaglia door Bonmsegna, de „kwajongen" van Mexico, sorteerde geen enkel effect. Het was het laat ste wapen van Valcareggi, doch het bleek volkomen uit de t.iid. De Italiaanse coach „Boninsegna is een killer in het strafschopgebied. Natuur lijk moest ik wat doen. Maar ik vond niet dat ik. op het middenveld moest ingrijpen, De Polen, een groots t,eam, zijn daar toch te sterk. Niette min kregen wij kansen". San- dro Mazzola, met 32 jaar toch de beste man van de ploeg in aanvallend opzicht, was reëe- !er: „Eens moest het moment komen dat wij af zouden gaan. Al te vaak hebben we het nog net gered met een doelpunt vlak voor tijd of een gelijk spel". Polen heeft het uur van de waarheid voor Italië doen slaan. Maar het is de vraag of er iets zal veranderen. Valca reggi immers tijdens de op een totale spraakverwarring neerkomende persconferentie: „Verjongen? Waarom? Ik een brok ervaring in de ploeg r„et zo maar opofferen. Dit zijn uitstekende spelers, met een gemiddelde van 28 jaar helemaal niet oud". Het elftal van Gorskd („we kunnen nog heter") heeft echter aange toond dat het met Italië zo niet langer kan. De finalist van Mexico is vernederd, on danks de cijfermatig kleine nederlaag. O Hector Yazalde maakt het eerste doelpunt van Argentinië. Verder op de foto de Argentijn Telch (midden) en de Haitiaanse doelman Francïllon. (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN Argentinië is er dan toch nog in ge slaagd de kwartfinales te be reiken. De zege van 4I die de Zuidamerikanen zondag middag in het met slechts 17.000 toeschouwers gevulde Olympiastadion van Mün- chen behaalden op Haïti was meer dan genoeg, omdat Italië ten onder was gegaan tegen Polen. Dolgelukkig vielen dc Argentijnse spelers en begeleiders elkaar na af loop in de armen. Vooral trainer Ladislao Cap kon zijn emoties niet de baas. Zijn positie is voorlopig weer ge red. Het duel tegen „dwerg" Haïti was al weer verge ten. Argentinië wist, dat het met ruime cijfers wan de Middenam-erikanen moest winnen- Met vier spitsen, on der wie de Europese topsco rer Yazalde, werd de defen sie van Haïti vanaf de eerste minuut onder druik gezet, maar de wijze, waarop dat gebeurde was niet bijster imposant. Reeds na acht mi nuten verscheen Ay-al-a alleen voor doelman Francïllon, ma^r met een uitstekende reactie voorkwam die Haït-i- a>an een treffer. N-a bijna een kwartier spelen was het ech ter w-el raak. House-man was oip links doorgebroken en uit zijn voorzet schoot Yazalde raak: 10. Haïti was onmiddellijk van slag en twee minuten la ter moest Franoiilon weder om buigen. Housema-n was schitterend vrij-gespeeld door Kempes en kon gemakkelijk scoren: 20. Argentinië pro beerde door te drukken, ma-ar de verdediging van Haïti hield stand. De uitval len van de formatie van Tas- sy waren zelfs niet van ge vaar ontbloot en een keer moest Carnavali ver uit zijn doel kernen om een door braak van Vorbe af te stop pen. Wat de Argentijnen ook probeerden, er werd voor de pauze niet meer gescoord. De mededeling in de rust, dat Italië tegen een achter stand van 02 aankeek te gen Polen w-as voor de wei nige Argentijnse supporters aanleiding d-e meegebrachte trommels extra hard te be roeren. De spelers waren ook gestimuleerd door deze ver heugende gang van zaken en zetten Haïti onder grote pressie. Tien minuten had Argentinië nodig om tot de derde treffer te komen. Aya- lia liep behendig door op een dieptepass van Yazalde en schoof de bail langs Francïl lon. De 17.000 toeschouwers, di-e duidelijk lieten horen, dat zij op de hand van de underdog waren kregen in de 6-3e minuuit datgene, waar-op ziij alleen maar had den gehoopt, nairaeliijik een do-eiip-uint wan Haïti (31). Net als tegen Italië was het weer Sanon, die de schutter was. Even w-as Argentinië aangeslagen, ma-ar toen Ya zalde vier minuten later het verschil weer op drie doel punten bracht (41) was de rust in de Argentijnse ploeg weergekeerd. In d-e resteren de minuten kwamen er nog talloze mogelijkheden voor de equipe van Oap, ma-ar, ondanks zijn twee treffers, Yazalde f-aa-lde verscheidene keren en ook die voor Kem pes ingevallen Ba-lbuena richtte te hoog- (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Ton Zwik- stra, de minister van financiën van het w.k.-bestuur, maakte een uiterst opgeruimde indruk. ..Natuurlijk ben i,k erg blij. Ik kom nu uit de zorgen. We zaten nog steeds met de moei lijkheid van de premie, maar dat is geweest. Met deze twee de ronde gaat de joint-venture werken en dat is veel gunsti ger voor ons allemaal". 6-1 I i-s \i"\ (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Rinus Mi- chels kijkt niet graag vooruit. In ieder geval gisteren niet na de triomf van zijn mannen in de eerste finaleronde van het wereldkampioenschap. „Het heeft geen zin om te gaan speculeren over de ko mende wedstrijden. Je moet gewoon blijven winnen om wereldkampioen te kunnen worden. En dan maakt het niets uit of je nu tegen Oost duitsers of Zuidamerikaanse ploegen moet voetbal-len. Ne derland zal gewoon het ei-gen speltype moeten blijven spe len. En dat zal de tegenstan der ook wel doen. Dat is nu eenmaal de gewoonte in een ■wereldtoernooi. Het heeft geen zin om je aan een tegenstan der aan te passen. Je moei winnen en dus moet je ge woon zo sterk mogelijk spelen en dat betekent dat je je ei-gen vertrouwde speltype moet zier te ontwikkelen". Rinus Mi-abels noemde ziohzeli op aangename wijze verrast door de wijze waarop zijn elf tal tegen de Bulgaren had ge speeld. „Natuurlijk had ik wel verwacht dat de jongens er lekker te-genaan zouden gaan, maar dat ze met zoveel karak ter konden spelen had ik toch niet voor mogelijk gehouden. Daarnaast hebben zij op ge weldige wijze gebruik ge maakt van de ongekende steun van het Nederlandse publiek in Dortmund. Geweldig, wat gingen die mensen weer te keer. En dat 90 minuten lang. Een mieters legioen staat ach ter ons. We zullen ze nog hard nodig hebben, al die mensen". De Bulgaarse Mladanov wilde zich niet graag uitlaten over de mogelijkheden die het Oranje-team in dit toernooi nog heeft. „Men moet niet vergeten", aldus de kleine Bulgaar, „dat wij vandaag ver beneden ons normale peil heb ben gespeeld. Dat daardoor Nederland zo sterk kon zijn. M-aa-r ook als verschillen den van mijn spelers beter in vorm waren geweest, dan zou het toch wel moeilijk voor ons zijn geworden. Nederland is een sterke ploeg, die erg mo dem vo-etbal speelt. De kansen Jat dit elftal het nog erg ver zal bren-gen, zijn in ieder ge val dacht ik wel aanwezig" zei hij later na enig aandrin gen. In het Bulgaarse elftal was Goranov, de man die zo blun derde tegen Uruguay, uitein delijk tocih niet in het veld gekomen. De Bulgaarse coach daarover: „Ik heb er lang over nagedacht en ook met Goranov over gesproken. Toen bleek dat mijn eerste keeper nog altijd niet pver die fout heen is. Daarom heb ik hem ge woon vervangen". PEER MAAS eindigde op de tweede plaa'ts in een amateur- koers in Kessel-Lo, waar de Belg Dokx won. (Van onze speciale verslaggevers) DÜSSELDORP Voor de eerste maal sedert 1958 toen de Scandinaviërs als gast heer fungeerden heeft Zweden zich voor de tweed» ronde van het wereldkampi oenschap voetbal geplaatst. Na tweemaal 00 (tegen Bulga rije en Nederland) volgde zondag in Dusseldorp voor 20.000 toeschouwers een in1 drukwekkende overwinning van 30 op het zwakste land van groep drie, Uruguay. De PSV'er Ralf Edström had met twee doelpunten een groot aandeel in het Zweedse suc ces, dat misschien mede werd gestimuleerd door het pas ver worven besef, dat de premie bij overgang naar de tweede ronde van ongeveer 8000 naar ongeveer 12.000 gulden was verhoogd. De trainer van Uru guay, Roberto Porta, schaamde zich zo voor de wanprestatip van zijn elftal dat hij onmid dellijk zijln ontslag aanbood. Uruguay, dat het duel moest winnen om een kans te maken voor kwalificatie, begon mei offensieve bedoelingen. De blauw-witten, die in Mexico nog als vierde eindigden, be heersten het middenveld. Kr ontstonden ook diverse kansen voor de Zuidamerikanen, die echter door eigen, falen maar ook door zeer sterk optreden van de nog niet gepasseerde Ronnie Hellström niet in doel punten werden ongezet. Zo maakte Hellström in de vierde minuut een hard schot van Es-parra-go onschadelijk. Ook afstandsschoten van Milar vonden het net niet. In de 23e minuut kon Hellström met een reflexbeweging een inzet in eigen doel van Karlsson voor komen. De uitvallen van de Zweden waren in de eerste helft zeker niet van gevaar ontbloot. Een haast unieke kans kreeg )ud-Feyenoorder Ove Kindvali drie minuten voor de pauze. Hij schoot de bal echter voor een leeg doel hoog over. Zweden startle bliksemsnel in de tweede helft. Terwijl Uruguay de spelerswisselingen (Masnik voor Garisto ep vete raan Cubilla voor Corbo) nog moest verwerken, bediende Kindvali, die daarmee zijn zwakke optreden van de eer ste helft gedeeltelijk goed maakte, de vrijstaande Edström, die beheerst Mazur- kiewicz passeerde (10). Uruguay raakte geheel van de kook door deze tegenslag en bereikte nimmer meer het spelpeil van de eerste 45 mi nuten. De Zweden kregen steeds meer ruimte. Bovendien maakte de a-nders zo betrouw bare Mazurkiewicz dit keer een onzekere indruk. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Zweden de voorsprong nog kon vergroten. De laatste kansrijke actie van Uruguay was een ver schot van Milar tegen de paal. Daarna volgden kort achter elkaar twee Zweedse treffers. In de 74e miniu-ut scoorde Sandbeng 20 en vi-er minuten later liet Edström zijn tweede treffer aantekenen via een Uruiguees been (3—0). (ADVERTENTIE) Doordat i'k dit weekeinde op staip moest, om Schotland- Joegoslavië en Polen.-Italië te zien. heb ik jammer genoeg de tri-omf van Oranje niet kunnen meemaken. Geweldig wat ze gepresteerd hebben. Proficiat en verder veel g-el-uk. Einde lijk, n-a 260 minuten, en bdjn; drie voile wedstrijden in het Frankfurter Waldst-adiion, werd de ban gebroken. Het eerste doelpunt werd gemaakt. In een mi-ordende hitte heeft Schotland zich tot het uiterste ingespannen om door te drin gen tot d-e fin-al'e. Dat een welbekende tactiek, snel in gaan op de balbezittende te genstander en ais kenmerk de onverbiddelijke tackle met twee benen, en de bekende loge voorzetten, aiïlie gericht op de zeer gevaarlijke koiosue liali-st Jord-an. Het was fascinerend om te ziien hoe deze J-ordan en Kata linski, zij-n bewaker, een w-are oorlog uitvochten, waarbij vooral Katalinski geen middel onbenut liet. Voor mijn gevoel is het in dit wereldkampioen schap l-eunen op die tegenstan der en deze vasthouden. De fouit die d-e Schotten vooral voor de ru-st maakten, is d-at de afstand tussen die twee spitsen en de andere spelers veel te -groot was, bovendien waren d-e-ze splitsen meestal door vijf spelers omgeven, zo- diait ze eigenlijk seen schim van kans hadden. De Schotten begonnen fana tiek, maar die J-oegoslaiven haddien een geweldige oplos sing bedacht tegen dit geweld Ze startten met 11 overtredin gen in 11 minuten, meestal gericht op d-e kwetsbare Achillespees, zo gedurfd uitge voerd, dat vooraf Biilly Brem ner, de rebel van de Engelse velden, de wanhoop nabij was. siijn medespelers voorkwamen dat Billy zichzelf letterlijk uit de wedstrijd sloeg, bij een do- ging tot revanche. Joegoslavië, dat in de eerste wedstrijd, tegen Brazilië, al im poneerde. is werkelijk een ploeg van gro-te klasse. Tech nisch zeer sterk, snel, getruckt en met een goede conditie, maken d-eze ploeg tot een ge vaarlijke tegenstander. Met goed® tempowisselingen, zui vere korte passes, overleg bij snelle balverpfiaiatsingen naar de andere vleugel speelt deze )io-eg zeer modern voetba-l. )r is in elke linie een uitWin- er. In de a-anval is dat de eroeiadr Dzajie, Oblak oip het ïidd-enveid, Katalinski in de erdediging en een geweldig uitsituk in d-e persoon van oelverdediiiger M-asic, die de ;site keeper van Europa /emit genoemd. Een elftal dat ollkom-en verdiend de finale ronde heeft bereikt, en mijn inziens ver zaïl komen- Jam mer voor de Schotten, zij zijn via een doelsaldo d-oor Brazilië voorbijgestreefd, want met een totale inzet, zorgd-en zij toch altijd voor veel kijkgenot. De uitschakeling van d-e Schotten betekent in feite de tweede klap vooir het Engelse voetbal. Engeland weird in de kwalificatie door Poil-en uitge schakeld, en dit Schotse elftal bestaat voor het grootste ge deelte uit spelers, di-e in de oo-mpetitie bij Engelse clubs spelen, dus in feite represen tant zijn van dit voetbal. Over Polen-Italië geef ik mor gen mijn indrukjes.

de Stem | 1974 | | pagina 9