WEST-DUITSLAND IS VAN ZIJN TROON AFGEHAALD Hailiaan ontvoerd IAIM74 Waardig afscheid van Schotland is bel auto Watt angrijk als je een itoradio koopt Brazilianen sparen Zaïre Babii CATEi PO ITA Ploeg van Schön mist intelligentie Lotto 6 watt is pas wat EINDSTANDEN betei r v Apt I I I Twaalf gewonden bij vechtpartijen Chileense pleeg teleurgesteld Overuren in Zeist Oostduitse trainer Buschner: Ik kan het nauwelijks geloven/ PHILIPS afd. sport Rep derde op topscorersli uziek in uw auto? Koop een occasion dan toch ook bij de VW-dealer voor u en TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 24 JUNI 1874 DERDE SPORTPAGINA V/ I-AV-"- 9 Grote vreugde hij de Oostduitse spelers na het doelpunt van Sparwasser: v.l.n.r. Lauck, Sparwasser (op de grond), Kische (18), Irmscher en Hoffmann (20). FRANKFURT Er wordt in Miinchen een gerechtelijk onder zoek ingesteld naar aan leiding van het plotse linge vertrek van de 24- jarige Eijnst-Jean Joseph van Haïti. Deze voetbal ler, die op het gebruik van stimulerende midde len is bestrapt, zou op hardhandige wijze door de Haïtiaanse ploeglei ding uit West-Duitsland zijn gezet. De politiefunctionaris- sen die 't trainingskamp van Haïti in de sport school Griinwald bij Miinchen bewaken, heb ben de kwestie aan het licht gebracht. Kurt Renner, de Westduilse FIFA-official, die aan de ploeg van Haïti was toe gevoegd, heeft zijn func tie reeds ter beschikking gesteld. „Ik kan met mijn geweten niet tot overeenstemming komen om met dergelijke gang stermethoden akkoord te gaah", zegt Renner. De FIFA-vertegenwoordi ger heeft over hetgeen zich in Griinwald heeft afgespeeld een zes pagi na's tellend rapport sa mengesteld. Pas wanneer het gerech telijk vooronderzoek is afgesloten wordt de zaak rodid Jean Joseph open baar gemaakt. Op dit moment zijn echter al een aantal voorvallen in het nieuws gekomen. Voordat de Haïtiaan af gelopen vrijdagmorgen om 10.15 uur met een Pain Am jumbo vanaf het vliegveld Riem bij Miinchen via New York huiswaarts werd gevlo gen, is er in de sport school Grünwald het no dige gebeurd. Donderdagavond werd Jean Joseph door twee man van zijn apparte ment gehaald om opge sloten te worden in ka mer 013 van de sport school Griinwald. Voor dat dit gebeurde had er een vechtpartij plaatsge vonden. Om vier uur 's nachts heeft een kelner de FIFA-vertegenwoor- diger Renner gealar meerd, die met de offi cier van justitie Emerich haar Grüntvald kwam. Om vier uur sprak het tweetal met Jean Joseph die echter hoewel aan hem duidelijk te zien was dat er gevochten moest zijn .- verklaarde dat hij vrijwillig naar deze kamer was gegaan. Zodoende moest het tweetal wel vertrekken. Vrijdagmorgen rond half negen werd Jean Joseph echter uit het trainings kamp gesleept en ln een taxi gestopt. Drie man vergezelden hem op weg naar het vliegveld. Ook daar ontstonden nogal chaotische toestanden toen Jean Joseph alleen met harde hand .gedwon gen kon wori*tn zijn vliegticket te accepteren. (Van onze speciale verslaggever) HAMBURG Duitsland is van zijn rtoon afgehaald. Nederig erkende bondscoach Hel- muth Schön na afloop van het met 1—0 verloren duel tegen de DDR dat er door zijn ploeg veel fouten waren gemaakt. „De nederlaag heeft ons voor een onverwachte situa tie geplaatst", aldus Schön. „Ik kan niet anders zeggen dat wij uit deze wedstrijd heb ben geleerd. De overwinning van de DDR was verdiend. Wij zullen ons nog bezinnen op wat voor maatregelen we moeten nemen nu we als tweede in de groep zijn geëin digd". De houding van de anders zo zelfverzeker de Schön getuigde van diepe verslagenheid, evenals dat bij zijn spelers het geval was. Kaiser Franz Beckentoauer en wonder Gerd Müller hadden voor de wedstrijd 'n met de overige selectie-leden opgeno men grammofoonplaat „Fuss- ba-j ist unser Leben", het Volksparkstadion ingebruld. De 65.000 toeschouwers zongen de schlager' massaal mee. Ze waren met vergevingsgezinde gedachten naar Hamburg ge komen. De klacht van Becken- bauer dat het Duitse publiek hun „Mannsehaft" niet vol doende steunde, had geholpen. Want. zo redeneerde voetbgl- minnenid Duitsland, tegen Chi li en Australië had Duitsland zijn ware gezicht niet laten zien. Zaterdag tegen de DDR zou de toekomstige wereld kampioen, want wie daar in Duitsland voor de wedstrijd in Hamburg aan twijfelde werd als landverrader beschouwd, heeft werkelijk laten zien waartoe het in staat was. En uitgerekend tegen die DDR het andere Duitsland, een wed strijd waaraan behalve in sportief opzicht een overwin ning ook politiek gezien niet wordt versmaad viel Duitsland op een vreselijke manier dooi de mand. De twijfels die na de eerste wedstrijden van Duitsland wa ren ontstaan bleken wel dege lijk gegrond te zijn. Duitsland was tegen de DDR een ploeg d'e klasse en vooral kracht tekort kwam om de fysieke niet kapot te krijgen Oostduit sers naar een nederlaag te spelen. Het miste de intelli gentie in de aanval en op het middenveld om een afdoend wapen te vinden voor de kon- sekwente mandekking die de Oostduitsers toepasten. Müller bijvoorbeeld kwam slechts eenmaal voorbij Weise, waar op „Der Bomber" prompt te gen de paal schoot. En omdat ook Grabowski en de handige Flohe met hun getructheid niet opgewassen bleken tegen de fysieke hardheid van de DDR staatsamateurs viel er niet veel gevaar van de West- duitse aanval te duchten. Overath werd op het midden- veld volledig afgetroefd door üe imponerende Kreische en Hoeness vocht bittere duels uit met Kurbjuweit maar slaagde er niet in zijn scha duw kwijt te raken. Cullmann moest teveel zijn verdediging assisteren, vooral Schwarzen- beck had het moeilijk tegen de immer storende Magdebuor- ger Sparwasser, om een posi tief aandeel in de aanvallende akties van de Westduitsers te kunnen hebben. De enige Duitse spelers die zaterdaga vond opvielen waren Vogts en Beckenbauer. Vogts schakelde op de hem bekende harde ma nier de technisch vaardige Hoffmann volledig uit. Bec kenbauer. was vooral door zijn schitterende een-twee-combi- r.aties de enige die raffine ment in de Duitse aanvallen kon brengen. Het nadeel van zijn naar voren gaan was ech ter dat zodra de Bayer-ster naar voren trok de verdedi ging in wanorde achterbleef, hetgeen door de Oostduitsers immer met snelle counters werd uitgebuit Deze counters leverden de spelers van de DDR niet al- ieen de beste kansen, maar ook het verdiende enige doel punt op toen Sparwasser twin tig minuten voor tijd doorliep op een schitterende pass van Kreische, de Duitsers van zich afschudde en de op het ver keerde been staande Maier kansloos passeerde. „We hebben meet bereikt dan we ooit gehoopt hadden", zei een vriendelijke trainer Buschner bescheiden.. We wa ren reeds tevreden met de plaatsing bid de laatste zestien, ïk kan het nauwelijks geloven dat we groepswinnaar zijn ge worden. Ik geloof dat de span ning die van de jongens is afgevallen omdat Chili en Au stralië tegen elkaar gelijk had den gespeeld, in ons voordeel heeft gewerkt. Ik dacht dat wij nu toch echt wel de zwak ste ploeg van de laatste acht zijn". Afgaande op wat zijn ploeg zaterdag heeft gepresteerd, is het vrij duidelijk dat Busch ner met deze uitspraak zijn ploeg zo lang mogelijk in de rol van underdog wil laten. Zij voelen er zich wel bij, zoals West-Duitsl-and zaterdag heeft ondervonden. Door Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen 0 Sparwasser juicht nadat hij voor 10 heeft gezorgd. De West- duitse doelman Maier en Vogts zijn verslagen. (ADVERTENTIE) 'Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Tenminste 12 lichtgewonden, van wie en kelen met de ambulance naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd, waren het ge volg van de vechtpartijen die zaterdag uitbraken op de tri bunes van het Waldstation in Frankfurt tijdens de wedstrijd Joegoslavië - Schotland De onlusten begonnen onge veer tien minuten voor .net einde van de ontmoeting 'oen supporters met vuisten en vlaggesitokken elkaar aanvie len en ook met stenen begon nen te gooien. De politie, die in de rust enige vechtlustigen achter de doelen had moeten verwijderen, sloeg de vechten den. die ook buiten het stadi on bezig waren, vrij snel uit elkaar. Er werden vier mensen gearresteerd. Als u onderweg een autoradio zou aanzetten, dan ontdekt u dat de ene radio u veel meer te vertellen heeft dan de andere, zoals een voller geluid en een groter volume. Hoe komt dat? Sommige radio's hebben, zoals dat met een vakterm heet, een groter "uitgangsvermogen". En daarmee kunt u alles beter horea Als u een autoradio gaat kopen, let dan goed op: een uitgangsver- mogen van 6 Watt, dat is pas wat. Het gehele programma Philips Autoradio's (van 109,- tot 1017,-) heeft dat grote uitgangsvermogea De middengot- zenders van de afgebeelde autoradio komen met het grootste gemak boven alle motor- en windgeruis uit. Ook straks, als u op vakantie bent, ver van huis. Die Philips is overigens de enige met zo'n groot uitgangsvermogen voor die prijs. Dat maakt 't kiezen weer een stuk makkelijker. Hij kost 109,- (met FM 202,-) exclusief montage en toebehoren. Monteren kan makkelijk zelf. (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Schotland had niet op een waardiger wijze afscheid kunnen nemen van het wereldkampioenschap voetbal als zaterdag is gedaan tijdens de geweldige wedstrijd in het Frankfurter Waldstadr- on. tegen Joegoslavië. Willi Ormond, de Schotse co ach, reageerde dan ook: „W;j hebben met uitsluitend aan vallend .yoetbal dn dit toernooi gespeeld'. We zijn een doel- pint tekort gekomen, maar dat is geen scnande. Schotland was een groots vertegenwoor diger van Gnoat-Britstannië: Joegoslavië een goede groeps winnaar". De strijd tussen Joegoslavië en Schotland bracht alles waar door voetbal als kijkspel voor revelen een grote trekpleister is. Twee schitterende doelpun ten in de slotfase, harde maar veelal faire duels en een inzet bij de spelers, die bijna onge loofwaardig mocht worden ge- noemt want Joegoslavië-Sehot- ïa-nd werd in Frankfurt onder bijna tropische omstandighe den gespeeld. „Deze wedstrijd" aldus de Joegoslavische coach Mil]an,c. „heeft daarom de conditie van mijn spelers ernstig aangetast- Ik hoop dat ik voor woensdag, wanneer de strijd in de twee de finaleronde weer gaat or.tr branden, de conditie weer op het oude niveau heb kunnen brengen". Miljan Miljard; roemde het, Schotse voetbal: „Deze ploeg is sterker dan Brazilië. Dit elf tal, waarvan gezegd wordt dat het zo hard speelt, bestaat uit eerlijke, hardwerkende kerels. Ik heb geen gemene overtre ding gezien. Ja toch", corri geerde Miljanic zichzelf, „de meest grove overtreding was van een Joegoslaaf. Bajevic haalde gemeen uit tegen Hay. Voor mij was dat aanleiding Om Bajevic onmiddellijk uit de ploeg te nemen". Deze vervanging is voor de Joegoslavische ploeg mogelijk wel de redding in dit dluel geworden, want het was uitge rekend invaller Karasi die 11 minuten later en in de 81ste minuut van de wedstrijd ds Joegoslaven toch nog verras send op 1-0 bracht. Een voorzet van de opnieuw tegenvallende Zajic werd door Karasi scherp afgerond. „On begrijpelijk", mompelde de Schotse coac.n i-Vmond: „d- gehele wedscrüd heeft onze verdediging de zaken goed kunnen controle-en, maar dat ene, weinig oplettende mo ment ip ons centraal ver J ::1i- gingsblok is onze ondergang in dit wereidsampi -tnschap ge worden". Het wat irritante, verdedigen de en zonodig ook vertragende spel van de Joegoslaven leidde er overigens nb.t toe da,, de Schotse ploeg .n slaap werd gewiegd. Steeds was het de kleine aanvoerder Bremner of zijn sterke c.u'r-makker Hay, die steeds maai weer de Schotse ploeg bleven inspire ren en dri zich ook weinig aantrokken van de matige lei ding van de Mexicaanse arbi ter Archundo, die gewoon geen kijk had op het Schotse spelpatroon cn zelf? de meest normale tack.es van de Britten bestrafte en in bet strafschop gebied van de Joegoslaven constant afS'-jri wanneer de Schotten op links of op rechts een corner mochten nemen. Iedere actie die er toe had kunnen leiden dat de Schotten hun sterke kophplspecialisten Lorimer en Jordan in stelling konden br.-ngtn, werd bij voorbaat door de Mexicaan m de kiem gesmoord. Bremner- „De scheids, et ht er heeft echt met slecht gefit ten, maar hij had geen btgrip voor de Brit se speelwijze ni c.nardoor beb- ben wij gewot.-n belangr.jk aan kracht -.meter-' inboeten" Joegoslavië kwam dus in de rflste minurt op een 1-0 cor- "•-tprong. Een -iana die niet ge heel in overeenstemming was met het speibeeld. Sensatio neel was de wijze waarop de öchotten uitemde.ijk nog wis ten terug te si; an Het was de twee minufe.i voor het einae van de strijd voor Dalglish Ingevallen Hutchison die Ue gelijkmaker voor Jordan <on inleiden. Maar aan de basis van deze verrukkelijke goal stonden natuurlijk weer Bremner en Hay. Ormond: „Ik had het niet voor mogelijk gehouden dat mijn spelers 90 mmuten lang zoveel kracht in hun body's hadden. Met opgeneven hcoftf hebben zij afscheid van dit wereld kampioenschap kunnen ne men". Zelfs, enth'usiast stapten de Schotten van hel veld 'oen iedereen in Her Waldstadion de melding vanuit Gelsenkir- chen hoorde dat Brazilië r, slechts met 2-0 tegen Za3 voorstond. Bij deze stand? Schotland zich alsnog geplp hebben onder do laatste as Maar in de kleedkamer ka de ploeg van Bremner 'n W de douche te verwerken, S-9 zilië had nog eenmaal ges» en Schotland was uit het to?| nooi. „En dat Is jammer voor; wereldtoernooi", oordeelde) Joegoslavische coach, „een?" de meest aantrekkelijke tal moet naar huis vertrekld En Willi Or n- lid over dei] goslaven: „Zij zu 'en pas jr. finale door West-DuiwJ overwonnen worden. De J> goslaven hejben namelijk ii geluk dat ze in de zwak' groep van de tweede ius] ronde zijn ingedeeld" (Van onz* sneciale verslaggever) GELSENKIRCHEN Bra zilië en Zaïre hebben zaterdag de vriendschap die tussen bei de landen bestaat, althans op voetbalgebied, nog eens na drukkelijk geëtaleerd. In een gezellic „oude herenpartijtje" Werd Zaïre door Brazilië ge spaard, maar scoorden de Bra zilianen juist de 3 doelpunten die zij nodig hadden om de tweede finaleronde te berei ken. Weliswaar sloeg de Bra ziliaanse trainer Mario Zagallo ten kruis toen Jairzlnho de openingstreffer scoorde het was na 194 minuten vdëtbal in dit toernooi dat Brazilië einde lijk de ban brak maar daarna- werd er weer plezierig verder gevoetbald. Zaïre kreeg alle gelegenheid enkele balvaardigheden te de monstreren, eveneens te laten zien dat de ploeg in dit toer nooi veel had geleerd door en kele knappe combinaties. Maar (Van onze speciale Verslaggever) BERLIJN De teleurstel ling in het Chileense kamp was na het doelpuntloze ge lijkspel tegen Australië te snijden: Chili's co-trainer Pie- dro Morales: „Wij waren ons ervan bewust, dat deze wed strijd voor ons gevaarlijk zou kunnen zijn, want de tegen stander had niets meer te win nen. Mijn ploeg moest doel punten maken. Die dwang was te groot. Van beslissende in vloed op het spel vvas de toe stand van het veld. Het was eenvoudig niet mogelijk een aanval goed op te bouwen. De Australiërs behoefden alleen te storen" Antonio Martinez, de Chi leense delegatie-leider: „Het was een slechte wedstrijd. Maar men moet bedenken: aanvallen is tegen een ploeg als Autralië moeiliiker dan verdedigen". Rale RaSic, trainer van Au stralië: „Wij hebben het ene punt van gelijk spel zeker niet ta danken aan de toestand van het veld. Een goede ploeg kan onder alle omstandigheden speien. Wij., hadden net zo goed kunnen winnen. De Cbi- lenen hadden alleen met hoge verre ballen kansen om te sco ren. Wij zijn redelijk tevreden met het resultaat" Brazilië hield de vinger op de pols. Toen Brazilië plots... voelde dat het nu tijd uüJ| kwalificatie zeker te werd het tempo plots, verhoogd en was Zaïre bits. enkele minuten op de koia Eerst scoorde Rivelino een schitterend schot vanaidj rand van het strafschopgeiï na 68 minuten, waarna 12 nuten later Valdomiro er 5- van maakte. Kazadi dooku lijk over het lijnschot vaj( Braziliaan heen. (Van onze special» verslaggever) FRANKFORT De I rerslijst van het eindtoemi om de wereldtitel v/ordt i gevoerd door de Pool Aai» Szarmach met vijf doelpin De tweede plaats is voor: landgenoot Grzegorz Lalt' vier treffers en de derde P tie wordt gedeeld door Job Rep en Dusan Bajevic (W goslavië) met ieder dried punten. De kop van de lijst aWJ als volgt uit: 1 Szarmach If len) 5 doelpunten, 2 Latoff len) 4, 3 Rep derla'ndj Bajevic (Joegosl)'-' 3, 5 Neeskens (Nederlr Eström (Zweden), (Schotland), Deyna (Pok) Yazalde (Argentinië), San (Haïti) en Houseman (Arj»| nië) allen 2. TENNIS De kaanse Chris Evert heeft; 'erdag in Eastbourne het M ste toernooi vóór WinwT gewonnen. In de finale vierde zij met 75, 6-^.' de Britse Virginia Wade, I» eindstrijd van het heren keispel zegevierde de A* kaan Jeff Austin met 7—]j 4 over d-e Braziliaan Mandarino. HAMBURG (DPA) - winnende getallen in de se lotto zijn: 5, 8, 20, SU 49. Reservegetal: 25. Oly®'1 nummer: 9576. GROEP 1 GROEP 3 1'; Oost.-Duitsland "3 2 1 0 5 4—1 T; Nederland 3 2 2. West-Duitsland 3 2 0 '1 4 4—1 2. Zwpden 3 1 3. Chili 3 0 2 1 2 1—2 3. Bulgarije 3 0 4. Australië 3 0 1 2 1 1—5 4. Uruguay 3 0 GROEP 2 GROEP 4 1. Joegoslavië 3 1 2 0 4 10—1 1. Polen 3 3 2. Brazilië 3 1 2 0 4 3—0 2. Argentinië 3 1 3. Schotland 3 1 2" 0 4' 3—1 3. Italië 3 1 4. Zaïre 3 0 0 3 0 0—14 4. Haïti 3 0 0 1 2 8-1 3-1 h| l-i 0 0 6 lH 1 1 3 Ül 1 1 3 Hl 0 3 0 DÜSSELDORP ste finaleronde van he reldkampioenschap voetl ten einde. Rond 1.0 toeschouwers hebben wedstrijden gezien, hé neerkomt op een gemii van 42.630 toeschouwer wedstrijd. Het hoogste werd op 22 juni met lf bezoekers geregiste waarbij alleen al inj Volksparkstadion van burg bij 4e wedstrijd tl (Van onze sp STUTTGART Het „I nooi om het wereldkampij) Meer dan 30.000 onthutst in het Neckarstadion van Italië meegemaakt. Olymi vergrijzende equipe van laag toe van 21, hetgeen waande Argentinië per d<| rieur geachte Italianen t<j drong. Het einde van het catena chio-rijk is toch nog vrij verwacht gekomen. Men ha] de Italiaanse meesters van verdediging tegen Polen ncj wel het benodigde gelijk sp toevertrouwd. Maar de onstu| mige Oosteuropeanen hebb de zwakte van het. systeeri dat is gebaseerd op de tege aairval, genadeloos aanig toond. De middelen die zij gj bruikten waren snelheid conditie. Het resultaat- vrijwel niet aflatende pressi. die de Italiaanse verdedigin maar meer nog het middel veld volledig ontmanteld Waar immers waren Mazzol en Causio, toen Henrik Ka perezak in de 39ste minuut op slag van rust zijn goud-e passes losliet, waaruit schitterend anticiperend Szarmach en Deyna inkopt- en -schoten? Het antwoord simpel. Meeverdedigen doe de middenvelders en aanval Iers niet. Het was dan ooi geen wonder dat de Italiaan, defensie bij tijden het wate tot de lippen steeg. Van alli kanten stormden de Polen he strafschopgebied binnen. He mocht een wonder heten da: (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Nu Neder land de tweede ronde heeft be-[ reikt zal het KNVB-bureau Zeist overuren moeten maker in verband met de kaartverkoop en de verdeling ervan. Heden ochtend worden zeker 20.000 kaarten vanuit Frankfurt per helikopter naar Zeist gevlogen. Vanuit Zeist geschiedt dan de verdeling onder reisbureaus en andere instanties die zich belasten met de kaartverkoop (ADVERTENTIES) 3 zekerheden lr9arantie - ANWB-keuring- @-servicepaspoort. neem t Top-kw Zonneblc

de Stem | 1974 | | pagina 8