IR NG ip WH w, H\IM74 Spelers onder indruk legioen Johan Neeskens blijft erg kalm Kessel: respect izijn. tia PH '^s*1 Boskovic mikpunt DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zingen, hossen, springen FEEST ONGE B.V. VERWARMINGS. ALLATIE: STERZANDE akantie gesloten TOT EN MET 28 JULI psalon J. Riské RNEUZEN 10.00 uur 4 BETROUWBARE TEL. 01148 - 1243 HUIST ON 01140-2421 hoogte van t u prijs op ant Leiden, Maar waar "1 STEM f Dolle vreugde bij de Nederlandse supporters na het eerste doelpunt van Neeskens. ORANJE TOONT KARAKTER (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND „We hebben het allemaal zelf gewild. Het trainingskamp is weer met tien dagen verlengd. Ze moeten nog wat langer in eenzaamheid doorbrengen", grap te bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc na afloop van het zo succesvol verlopen duel in het Westfalenstadion in Dort mund tegen de Bulgaren. „Een 41-overwinning is na tuurlijk schitterend, maar ik bad graag die nul op mijn naam gehouden", liet doelman Jan Jongbloed zich ont vallen. r lÉÉHÉil WK.VOETBAL DOOR:HARRY VERMEULEN Nederland bij de laatste acht 'an het wereldkampioenschap voetbal. De spelers hebben de triomf -gisteren vrij lakoniek verwerkt. Er werd niet ge sproken over nieuwe moge lijkheden in dit toernooi. »Voor mij zijn Oost-Duitsland, Argentinië en Brazilië eng ge vaarlijke tegenstanders. Ook als Nederland in die wedstrij den net zo goed speelt als vandaag tegen de Bulgaren, van nog zullen we erg moeten Wassen", verkondigde Johan Cruyff. Oranje-formatie trad in derdaad tegen de Bulgaren "ret ijzersterke wil in het yeld. „Het karakter van al de jongens heeft hen al zo ver in J" wereldkampioenschap ge wacht", stelde Michels. „Je Jnt in dit toernooi technisch 'og zo begaafd voetballen "raam bijvoorbeeld die Bra-zili- J?en), je moet ook op de be slissende momenten andere krachten aanwenden om een ®Senstander je wil op te leg- Sen". ?n dat laatste was tegen de "«garen juist de grote kracht dit Oranje-team. Want waf de eerste minuut dat de Kerst vreemd leidende Au- a'ische scheidsrechter Bos- •ovic de strijd liet ontbran den, toonde Nederland in alle Jhchten zijn bedoelingen. ,'^acht stond aan de basis »n net eerste grote succes in wereldkampioenschap. ®e Bulgaren, die na de con- rontaties met Ajax hadden ^°repen dat zij juist door erg natiek spel mogelijk het Ne- .ÏÏ'apdse spel hadden kunnen •mL en> kregen ditmaal ®*n. gelegenheid om hun «w.evoetbal te ontwikkelen ue eerste plaats zorgden spelers als Van Hanegem yj Neeskens voor, en in twee- intentie was het de kleine e, j 'vel Wim Jansen en de bero ^rter acterende Rijs- m de touwtjes nog akker in handen van Ne tland brachten. „^Nederland kwam natuur- b'j deze strijdwijze ook .8 wel het geluk dat juist Sin m-an a's J°han Neeskens bi,, uitzonderlijke kwaliteiten bet lfs'. toen hij al v'ak na straS'n t°t tweemaal toe een «schop mooht nemen. De eerste maal had arbiter Bosko- vic namelijk geconstateerd dat Willem van Hanegem te vroeg was ingelopen. Maar Neeskens die in eerste instantie de bal al knalhard achter doel man Staykov joeg kende deze middag geen pardon: hij was ook zijn zenuwen in deze openingsfase volledig de baas. Korte tijid later joeg hij de bal, 'die op de penaltystip was gekomen omdat Rensenbrink door Viassilev in het straf schopgebied ten val was ge bracht, opnieuw verschrikke lijk hard in de tauiwen: 1-0. „Deze strafschop heeft ons de das omgedaan", stelde een bit ter teleurgestelde Bulgaarse coach Mlad-anov. „De overtre ding werd te zwaar bestraft en de uitwerking had grote psychologische gevolgen voor mijn ploeg". Maar Nederland ging door. Even mocht Bulga rije via Bonev, Denev en Voi- nov nog terugkomen, maar het was in die periode juist Jan Jongbloed die met ijzige rust de bal uit het doel trapte of op het juiste moment in de richting van een schot viel. Nederland kende op deze zon nige zondag in Dortmund al leen m,aar hoogtepunten. Zoals de acties die Johan Cruyff, dikwijls in glanzende samen werking met Wim van Hane gem en Johan Neeskens, veel vuldig liet zien. Het enige ge brek in de ploeg was vaaik het onbenut laten van de vele sco ringskansen. En dat alles werd het duide lijkst gedemonstreerd door de tweede goal, die eveneens door een penalty tot stand moest komen. Het was nu Jansen, die door Velitsdhkov werd getorpedeerd. En weer moest Neeskens, om Michels maar eens te citeren, „aan de bak", en opnieuw was de erg zenuwachtig gestarte doelman Staykov volslagen kansloos om het schot te keren: 2-0. Nederland kon bijna niets meer overkomen. De plaats bij de laatste acht was veilig ge steld. Maar desondanks bleef het Oranje-team voetballen. Ook met Rinus Israël op de plaats van Wim van Hanegem en later met Theo de Jong in de vooruitgeschoven positie van Neeskens. Op dat moment had de „goal" zijn werk al volledig gedaan. Zorgde Nees kens er eerst voor dat Bonev. die in eerste instantie niet door Wim Jansen kon worden afgestopt, ieder zelfvertrou wen werd ontnomen, daarna was hij het juist die Neder land in de „winning mood" bracht. „En juist zijn spel", vult Arte Haan aan, „inspireerde de to tale ploeg. En toen Johnny Rep er eindelijk in slaagde om na rust ook een normale goal te scoren, greep Nederland ie dere mogelijkheid aan om zijn suprematie in het veld^ nog duidelijker te laten blijken. Toen werd er niet meer ge dacht aan het schot van Nees kens dat eerder tegen de paal was gesprongen, niet meer aan i" 1 0 Het tweede doelpunt van Johan Neeskens. De bal is onbereikbaar voor doelman Staykov. de kansen die Rep en Rensen- brink hadden laten liggen en ook niet meer aan de schoten die Rensenbrinfc en ook de Bulgaar Bonev (voor rust) te gen het houtwerk joegen. Al die acties droegen uiteinde lijk bij tot het geweldige spektakel dat Nederlamd-Bul- garije werd. De Bulgaren mochten dan door een vergis sing van Boskovic (hij liet de meters buitenspel staande De nev de bal rustig afspelen) en een eigen goal van Krol op 3-1 komen, in nood kwam Oranje geen moment. Na de fraaie goal van Rep (ineens de bal op de schoen na een zwakke kopbal van de Bulgaarse verdediger Ivkov) zou het invaller Theo de Jong na3 worden die van groot meester Cruyff de laatste kans kreeg om Nederland nog ver der van Bulgarije te brengen. Schitterend reageerde De Jong en de kopbal was voor Stay kov onhoudbaar. Nederland lijtot klaar te zijn om de grote sprong in dit wereldkampioenschap te ma ken. Na alle clubsuccessen is nu ook het Oranje-team hele maal op weg naar de wereld top. En met deze ploeg kan in München zelfs het allerhoogste worden gegrepen. „Maar laten we oppassen voor Argentinië, Brazilië en vooral Oost-Duits land. Er liggen kapers op de loer", waarschuwde Cruyff gisteren al in Dortmund. (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Scheidsrech ter Boskovic was gisteren het mikpunt van de Nederlandse spelers. Boskovic, die opviel door zijn gebrek aan kennis van de buitenspelregel stond wel erg snel klaar met het trekken van de gele kaart „Op pietluttigheden lette hij, grove overtredingen zag hij vlot over het hoofd", zei Wil lem van Hanegem. „Ik dacht eerst dat hij in de veronder stelling was dat hij naar een bokswedstrijd moest. Voor we begonnen kwam hu vertellen dat we onze ringen moesten uitdoen en controleerde hij de doppen van onze schoenen. Dit soort zaken had hij beter kun nen nalaten en hij had beter gewoon kunnen fluiten" Waarna Truus haar echtgenoot keihard toevoegde: „Dat kan wel waar zijn. maar die gele kaart heb je aan jezelf te dan ken. Je kon zoals gewoonlijk je grote mond weer eens niet houden". Er waren 54.000 toeschouwers in het Westfalenstadion. Daar van 35.000 uit Nederland, „Slechts" 1000 uit Bulgarije. De rest waren Duitsers en an dere nationaliteiten die het Nederlands elftal met eigen ogen aan het werk wilden zien. Onder de supporters, wa ren vele Nederlandse trainers maar ook de complete selectie van Twente, hun vrouwen en het voltallige bestuur van de Twentse eredivisie-club. Twee bussen had men afgehuurd om nu eens lijfelijk aanwezig te zijn in het „Oranje"-kamp. „We hebben", zei Epi Drost, „geen spijt deze reis gemankt te hebben". De parkeerplaats van het Westfalenstadion was ber stensvol met Nederlandse bus sen. 450 had men er geteld. Ramen van vele bussen waren beplakt met grote stukken pa pier waarop te lezen stond-' „Holland groet Duitsland, Hol land groet zijn wereldkampi oenen". En in het station van Dortmund waren rond de mid dag twee extra treinen bin nengerold, eveneens volgepakt met Oranje-hemden en de dui zenden en duizenden automo bilisten zochten zich dood naar een plekje waar de „heilige koe" gestald kon worden. Zij die pech hadden, moesten ki lometers lopen om bij het sta dion te komen. Want, stads bussen en taxi's waren niet meer te „krijgen". Bij het Westfalenstadion ligt een grote grasmat, waarbij een zwembad, die gistermid lag onder de fel schijnende zon wit zag van de naakte torsen. Daar hadden de duizenden supporters zich neergevleid. Velen probeerden een blik te slaan over een hoog hek van riet, waarachter zich een nu- dist-en-kaimp bevindt. De mees ten echter soesden en zongen in de zon. Op kilometers af stand van het stadion hoorde men de zo bekende streeklie- deren. Men zong zich in het zweet, zwalkte rond het stadi on waar kiosken met stickers, toeters en vlaggen bij wijze van spreken geplunderd wer den. Ook het Oranje-paspoort ging plotseling grif van de hand. En de tentjes waar men verfrissingen kon krij gen, werden als het ware belegerd. De Dortmuntenaren keken zich de ogen uit. Dit had men nog nooit gezien en beleefd. Dit was een feest dat alles wat men voorheen in Dort mund op touw had gezet in de schaduw stelde. Toen de spe lers de grasmat betraden, ging er van alle vier de tribunes een gejuidh op dat zelfs de spelers overdonderde. Jan Jongbloed kreeg er de tranen van in zijn ogen, tranen die hij, bij het spelen van het volkslied, de vrije loop liet. En dezelfde Jongbloed kreeg gedurende de wedstrijd ovatie op ovatie. De supporters lieten zich geen minuut onbetuigd. Schakelde Oranje even terug, het legioen verslapte niet. En iedere speler kreeg zijn deel. Ze werden allen bezongen, Jo han, Johnny Theo, en vooral Johan Neeskens voor rust, el ke keer als hij de bal met een snelheid van om -en nabij de 90 kilometer langs doelman Staykov joeg. Men sloeg zich op de tribunes van plezier op de dijen, sommigen pinkten een traan weg. Dit machtsver toon had men nog nooit ge zien. Dit was de reis naar Dortmund meer dan waard. En hoever men sitraks ook te rug moest, want men was er van Groningen tot Zuid-Lim burg, alleen het gelukzalige moment dat Oranje doelpunt na doelpunt scoorde, telde. Uren na het laatste fluitsig naal van arbiter Boskovic, die vele striemende fluitconcerten moest incasseren, dwaalden de supporters nog in en rond het stadion. De „heilige grond" van Dortmund wilde men niet meer verlaten. Men wilde alleen maar zingen, hossen, springen en gelukkig zijn. En hopen, volgende week woensdag hier even uitzinnig terug te keren. Door Harry Vermeulen Jack Arentsen Theo Vaessen (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Ze waren er allemaal. Kort gerokt, lang gelaarsd, op klompen en op blote voeten. Schreeu wend en zingend uit volle borst. Oranje was wéér in Dortmund. En roe. Met au to's, met de trein en met bussen waren ze gekomen. Vrijdagavond, vrijdagnacht en zaterdagmorgen had zich een bonte stoet van Oranje supporters en in rood-wit- blauw in beweging gezet. Om voor de tweede maal binnen vier dagen te getui gen dat het voetbal in Ne derland leeft als nooit tevo ren. Dat het „We gaan naar München" steeds meer rea liteit gaat worden. (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Waar waren zondagmiddag in het Westfa lenstadion in Dortmund de keiharde Nederlandse voet balprofs gebleven? De jon gens, die, zoals dat dikwijls overkomt, over niets anders dan geld kunnen praten. Zondagmiddag om vier uur lagen de zaken toch even anders- Want toen er om vöier uur het Wilhelmus weerklonk, waren het gewoon elf Hol landse jongens die voor hun land en voor de geweldige suipporterssehare op de tribu nes ten koste van alles van Bulgarije wilden winnen. Hoe is het anders te verkla ren dat juist de kedtardsten ander hen, Willem van Hane gem, Johan Neeskens en Ruud Krol, het Wilhelmus uit volle borst meezongen. Hoe kan men anders berede neren dat een typische hu morist als Jongbloed met de tranen in dte ogen het volks lied stond te beluisteren. Deze spelers van Oranje wa ren opgezweept door het fa natieke geweld dat door de supporters was ontketend. Zij, die in oefenwedstrijden zo dikwijls door het thuis front genadeloos waren uit gefloten, wilden het suppo-r- tersfront bewijzen dat zij niet tein onrechte voor de zaak van Oranje hadden ge kozen. Deze redenering klonk ün de meeste reacties van die spe lers na de wedstrijd door. Bewondering voor het legi oen en de inspiratie die eruit was geput. Zei aanvoerder Johan Oruyff: „Ik ben in Barcelona heel wat gewend, maar zoals vandaag heb ik het nog maar zelden meege maakt. Dit doet ie toah wel wat". Cruyff toonde zich eveneens verrast door de enorme men taliteit die nagenoeg al zijn spelers hadden gedemon streerd. „Ik bad niet ver wacht dat we zo geweldig zouden spelen. De oollectitvii- teit en inzet van het elftal waren de grootste pluspun ten. Na die 2-0 - voorsprong hebben we bet een tijdje rustig -aan .gedaan, maar we vondien dat we het voor dit fijne puibliek niet konden maken om behoudend te blij ven spelen". Willem van Hanegem, die voor de wedstrijd met de Ajaoieden veel oiver de Bul garen had gesproken, had hieruit lering getrokken. Stelde .,de Kromme" na af loop vergenoegd: „De jon gens van Ajax hadden me voor die Koley gewaar schuwd. In Sofia had hi|j te gen Ajax als een waanzinni ge staan te schappen. Ik ben hem steeds voor geweest- Ik denk niet dat hij zich prettig voelt". En over zijn vervanging: „Müdbels had gezien dat ik voortdurend aan mijn zij pakte. Ik had nog flink last van mijn blessure. Daarom heeft hij er mij uit gehaald". Over de kansen van Oranje meende Van Hanegem: „We moeten onszelf nd-et tot de favorieten gaan rekenen. We hebben vandaag goed ge speeld, maar dat wil nog niet zeggen dlaf we meteen maar eerste worden. In onze groep zitten drie gelijkwaardige te genstanders". Theo de Jonig was danig in zijn schik met zijn schitte rende kopstoot waarmee hij bet vierde doelpunt scoorde. „Ik moest me een beetje uit rekken om erbij te kunnen, maar zo'n doelpuntje is altijd meegenomen. Ik ben het meest verbaasd over de hou ding van het publiek. Het lijkt wel of er steeds meer bijkomen". Johhny Rep was zoals altijd weer de zelfverzekerdheid zelf. „Wij kunnen ook eerste in onze groep worden", stel de Rep, „niemand had toch verwaëht dat wij zover kon den komen. Nu hebben we laten zien dait het kan. Met de steun van zo'n publiek kunnen we ver komen. Toen we een kwartier voor tijd in de kleedkamers dat gejuich hoorden, toen onze namen werden afgeroepen, liepen mij de koude rillingen over de ruig. Ik blijf er normaal gesproken altijd nuchter on der, maar dit kon niemand negeren. Iedereen werd er door aangegrepen"- Dr. Fadrhonc stond in zijn mengelmoesje van een. aantal talen te verkondigen dat voetbal zoals Nederland dit speelt- zaligmakend voor de toekomst is. „Het is fantas tisch dat zo'n mooi op louter techniek gebaseerd voetbal met zo'n zege wordt be kroond. Aan ons spelen kun nen de andere landen nog een voorbeeld nemen. Dan weten zij hoe zij het dn de toekomst moeten gaian doen". „Er was niks aan de hand", lachte Jan Jongbloed toen hem gevraagd werd of hij hard geraakt was door de Bulgaar Stoyanov. „Hij raak te wel even mijn dijbeen, maar pijn deed het niet. Ik noem dit altijd een „tactische blessure". Jan Jongbloed is een ven de weinige keepers die in dit WK-toernooi zonder hand schoenen in het doel staat. „Ik gebruik nooit handschoe nen. Ik spuug even in mijn handen en dan krijg je de beste handschoenen die er maar te krijgen zijn. Je doel verdedigen zonder hand schoenen is gewoon een kwestie van zelfvertrouwen". Of hij het jammer vindt dat hij nu niet meer ongeslagen is? „Och nee" bekent hij, „ik ben nu van die druk af on- pa-sseerbaar te zijn. Trou wens, dat schot van Ruud Krol was toch onhoudbaar geweest". (Van onze speciale verslaggever 1 DORTMUND „Ik durf niet te kijken, hij schiet hem er vast en zeker naast", zei een doodzenuwach tige Truus van Hanegem tegen de moeder van Johan Nees kens, toen „de Nees" zijn met zijn eerste trap reeds benutte (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND Gisteravond vierde het Ne derlands elftal feest in het trainingskamp in Hiltrup. Dubbel feest zelfs. Omdat de meeste spelers hun eega's in hun midden hadden. 14 van de 22 spelersvrouwen togen giste ren. na de wedstrijd, naar Hil trup, waar ze de eregasten waren op een party, ingericht omdat Oranje de tweede fina leronden heeft bereikt. De vrouwen van de spelers mogen tot dinsdagmorgen blij ven. Mogen zwemmen, tennis sen en gebruik maken van de grote vijver, waarbij een jacht haven ligt. Er is voor die twee dagen ook een nieuwe kamerindeling ge maakt. Tot gisteren lagen op iedere kamer twee spelers. Voor de twee nachten is daar in een kleine verandering ge bracht. penalty moest overnemen. „Maak je niet ongerust Truus. dat jochie van mij schiet hem er zonder pardon in", zei moe der Neeskens zonder twijfel. En naar later bleek terecht. Dat jochie van haar bleef ijs koud onder de vreemde mani pulaties van scheidsrechter Boskovic en schoot niet alleen de eerste penalty erin. maar benutte er even voor rust weer een met het grootste ge mak van de wereld. „Als ik me niet zo zeker had gevoeld, had ik de penalty he slist door een ander laten ne men", stelde Neeskens zonder een spoor van emoties. Nees kens was na afloop van de wedstrijd de drukte ontlopen, omdat hij zich niet goed voel de. „Ik drink nooit tijdens de wedstrijd, ook geen thee tij dens de pauze. Maar nu heb ik anderhalve beker thee geno men, omdat mijn mond zo droog aanvoelde. Water durf ik helemaal niet te nemen, want dan blijf je drinken. Maar kennelijk is mijn maag er toch van ondersteboven ge raakt. Want tijdens de wed strijd heb ik een paar maal overgegeven. Daarom en ook omdat Ik last kreeg van mijn voetblessure heeft Michels mij eruit gehaald. Het was op dat moment toch al 3-0, dus er kon ons niet zoveel meer ge beuren". Neeskens zei dat hij zijn eer ste penalty had moeten over nemen, omdat Johnny Rep te vroeg was ingelopen. Wrmpy Jansen die voor zijn doen on gewoon fel protesteerde kreeg toen van Boskovic de gele kaart gepresenteerd. „Wimpy zei ,.shut up" tegen de scheidsrechter en dat nam hij hem kwalijkzei Neeskens lachend. (Van onze -peeiale verslaggever) DORTMUND „Het kon gewoon niet meer stuk. Ge weldig wat een karakter heb ben de spelers". Deze woorden kwamen zondag avond uit de mond van dr. Frits Kessel, de man die in het trainingskamp te Hiltrup in medisch opzicht waakt over die Oranje-formatie. „Erg veel jongens hebben het de laatste dagen moeilijk ge had, maar zij hebben zich door alle problemen heengebeten. Neem een figuur als Wim Rijsbergen. Zaterdag hebben we hem nog vijf keer moeten behandelen. Toen was hij pas fit. Groot respect heb ik voor al die kerels", al-dus dr. Frits Kessel.

de Stem | 1974 | | pagina 7