eres wa it grote van VS PPR: Nederland moet uit NA 10 Storm vernietigt hangaar Bericht Britse kernproef lokt protesten uit Vlucht van St. Vincent tot Busramp Rijeka: Nog één gewonde in levensgevaar Multi-media nota komt in september OVER TIJDSBEHANDELING NVSH Giscards telefoon ook afgeluisterd Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Kissinger: Geen wapens voor Arabieren Geen geheim akkoord V.S.-Moskou" GEEN GEVOLGEN VOOR DEELNAME REGERING Paus pleit voor Palestijnen Boerderij afgebrand DAF-Born vier weken dicht EvanLanschot binnenland buitenland Bezorgdheid Troepenscheiding Kirchslaeger president Oostenrijk In abortusklinieken in Den Haag en Zwolle HAGEL VOOR OPSCHEPPER Britse soldaat van moord beschuldigd FRANSE „WATERGATE" ONDER POMPIDOU V Maandag 24 juni 1974 oude badplaats Karlbad. Engeland, de Oostduitse par tijleider Ulbricht en de bij- ronder vriendelijke persatta- :hé in Nederland, Joseph Pa- soui. Beide badplaatsen gen- ren nog naar Habsburgse yverheersing. Ze zijn ook vriendelijk. Twee dingen moeten loeris- en naar Tsjecho-Slowakije 'Ach goed realiseren de zo genaamde angst voor het Oostblok is in dit land alleen naar belachelijk. De service Praag: Uitzicht op de oude tad. wn het Tsjecho-Slowaakse taatsreisbureau Cedok k njna zonder einde. 1 dres in Praag: Na Prikope 8, Praag. Telefoon: 224250. Jen spreekt er voortreffelijk luits, dus ook voor het taal- nobleem behoeft men er eis naar Praag niet te laten. LEO VAN VLIJMEN -I (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische minister van defensie Shi mon Peres is gisteren naar de Verenigde Staten vertrok ken om daar verder te onderhandelen over de Amerikaan se wapenleveranties aan Israël. Bij zijn vertrek verklaar de hij tegen Amerikaanse militaire hulp aan de Arabische landen te zijn, omdat dit de stroom wapens die deze lan den al uit de Sovjet-Unie krijgen alleen nog maar ver groot. woensdag alleen nog twee stellingen ontruimen op de berg Hermon en de stad Koe- nedlbra en was land rond Rafid dat in de juni-oorlog van 1967 werd bezet. Het gebied dat gisteren ls overgedragen aan de strijd krachten van de Verenigde Naties zal niet aan Syrië wor den overgedragen zoals eerder ontruimde gebieden, maar deel uitmaken van de bufferzone diie is overeengekomen om Is raëlische en Syrische strijd krachten uit elkaar te houden, Slechts Syrische politie met lichte wapens mag in het ge bied ter bescherming van de terugkerende bevolking. „De Sovjet-Unie zal niet uit het gebied verdwijnen" zo zei Peres. Hij voegde eraan toe dat dit land door zal gaan met het onbeperkt leveren van wa pens- Peres weigerde verder in details te treden over zijn be sprekingen in Washington maar zei wel dat hij blij was dat hij de besprekingen kon voeren voordat president Nixon naar Moskou vertrekt. Volgens niet. officiële bronnen heeft Israël de Verenigde Sta ten om meer dan vijf miljard dollar aan wapens voor de ko mende jaren gevraagd. - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kis singer, heeft Israël inmiddels de verzekering gegeven dat Amerika niet van plan is wa pens te leveren aan Egypte of Syrië. Kissinger had vrijdag een onderhoud over deze kwestie met de Israëlische ambassadeur in Washington Sitnsja Dinitz. Dinitz h-aid om het gesprek gevraagd teneinde uiting te geven aan de Israëlische be zorgdheid over de hernieu wing van de betrekkingen tus sen Washington enerzijds en Cairo en Damascus anderzijds. Zo heeft president Nixon voor het komende beigrotingsj aar economische hulp aan Egypte ten bedrage van 200 miljoen dollar in de zin en zoiu hij voor Syrië 100 miljoen dollar willen uittrekken. Ondertussen beeft Amerika diplomatieke stappen bij Liba non en Israël ondernomen om deze landen te waarschuwen tegen de gevaren die de Pales tijnse aanvallen en de vergel dingsacties die daardoor wor den uitgelokt, opleveren voor de vredespogingen in het Mid den-Oosten. Dit is op het mi nisterie van buitenlandse za ken vernomen. De scheiding tussen de Is raëlische en Syrische troepen in het gebied van Golan was Sisteren bijna voltooid met het vertrek van de Israëlische strijdkrachten uit de laatste strook grond die in de oktober- oorlog van vorig jaar werd bezet. De Israëliërs moeten tegen WENEN (DP*A, REUTER) De partijloze minister van buitenlandse zaken dr. Rudolf Kirchschlaeger is gisteren tot president van Oostenrijk ge kozen als opvolger van de op 24 april overleden president Jonas. Kirchschlaeger, die door de socialisten kandidaat was ge steld, kreeg 51,7 procent van de stemmen tegen zijn concur rent dr. Alois Lugger (van de Burgerlijk Conservatieve par tij) 48,3. De overwinning van Kirchschlaeger is groter dan vele politieke waarnemers hadden verwacht. President Jonas werd indertijd gekozen met 52,8 procent van de stem men. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag categorisch tegenge sproken dat minister Kissinger met Moskou geheime akkoor den had gesloten die de Sovjet- Unie toestonden meer intercon tinentale raketten er op na te houden dan voorzien was in de overeenkomst van 1972 inzake de beperking van de strategi sche bewapening. (Van onze narlementaire redactie) DEN HAAG - UTRECHT Politieke Partij Radikalen Wh dat Nederland zo snel mo- Selijk uit de NAVO zal tre- jkn. Het congres van de PPR besloot daartoe zaterdag, on danks een poging van de Ka- bierfractie een dergelijke uit braak achterwege te laten. De 'factie wil wel dat Nederlant "f'litair uit de verdragsorgani- ®tie stapt, maar politiek lid bhjft, zoals Frankrijk. Maar da meerderheid van het con- 5res wilde daar niets van we ten Overigens heeft het congres- besluit geen enkele conse- DUentie voor het deelnemen )an de PPR aam het kabinet- Uyl. De Kamerfractip ft zich namelijk gebonden 'da wat Keerpunt '72 daarover f2t: Nederland moet lid blij— ®r> van de NAVO en via die Banisatie streven naar ont- depD1®' ^owel fractie als PPR-ministers achten zich ^«raan gebonden. Maar dat as voor het congres geen re- Npvi™ zich niet tegen de "AVO af te zetten, s Jactielpider B. de Gaay til v -eec' sa-men" met Ka- j 1 id H. Waltmans nog een fgend beroep op het con- s' Het zou, zo stelden bei- beter zijn het uiteindelii- °Td,0el over de NAVO als ste'ijk verdedigingsorgani- Bas de Gaay Fortman. satoe nog wat uit te stellen, totdat blijkt, dat via de NAVO ook geen ontspanning in de wereld te verkrijgen is. Volgens het congres bestaat dc NAVO echter uit een groep havikken,- die niets liever wil len dan hun kernstrategie uit voeren. Eerder had het con gres de NAVO alleen al om die reden verworpen. Tenslot te verwierp het congres echter eer. voorstel, om onze defensie maar af te schaffen. Daar te genóver verwierp het congres ook een voorstel van de frac tie, om de NAVO te beschou wen als een organisatie voor besprekingen over ontwape ning en ontspanning. (Van onze redactie buitenland) BELGRADO De Neder landse ambassadeur in Joe goslavië, mr. S. Baron van Heemstra, heeft zaterdag de overlevenden bezocht van het ongeluk met de Neder landse reisbus die vrijdag ten zuiden van Rijeka in een tien meter diene afgrond stortte. Bij het ongeluk kwamen de Nederlandse chauffeur en zes (dus niet zeven zoals za terdag werd aangenomen) vrouwen om het leven. Van de 11 zwaargewonden die in twee ziekenhuizen in Rijeka liggen, bevindt ach alleen de 65-jariige mevrouw A. N. Soharriniga in levensge vaar. Branko Radin, de gids van de verongelukte bus. bracht zijn ervaringen als volgt on der woorden: „En toen be gonnen wij te vallen. Met de neus naar voren. Wij gingen enkele mallen over de kop. Ik vreet niet hoeveel keer. En toen kwam de bus neer. On dersteboven, op het dak. Ik stond op, instinctief, terwijl de bus nog viel. Ik trachtte mij aan iets vast te houden. Ik zat naast de chauffeur, ik kon mij nergens aan vast houden. Ik viel op de grond en bleef daar. De stoel van de chauffeur raakte mijn rug. Mensen schreeuwden. Coen stopte de bus. Er heers-te grote paniek. Ik slaagde er in onder de stoel vandaan te komen waar ik onder bekneld zat. Ik opende de voordeur en hielp andere mensen uiit de bus- De passa giers kwamen ook achter uit de bus, nadat zij ook daar de uitgang ODen hadden ge maakt. Voorin en achterin de bus waren niet zoveel mensen dood. De meeste gedoden za len in het midden van de bus. I'k weet niet waarom dat zo was. Het is moeilijk te beschrij ven. Ik probeer nog steeds mezelf een beetje onder con trole te krijgen. Ik kan nu niet doorgaan, neemt u mij niet kwalijk" DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk komt in september met zijn multimedia nota, zo ver klaarde hij zaterdagmiddag in het VARA-radioprogramma „In de Rooie "Haan". De be windsman is overigens niet bereid om in afwachting van ue nota vast te beginnen met een regionaal etherexperi ment. De minister zei verder dat bij een nieuwe zendtijdverde ling, die op 1 oktober moet ingaan, de NOS in verhouding tot de andere omroepen iets zal teruglopen wat betreft zijn aandeel in de zendtijd. Als de zendtijd wordt uitgebreid, zal het aandeel van de NOS onge veer dezelfde hoeveelheid zendtijd houden en als totale zendtijd gelijk blijft zal de NOS iets teruglopen, aldus de be windsman. De bewindsman zei te ver wachten dat het dagblad „De Tijd" zou verdwijnen als dag blad en dat hij dat zeer zou betreuren. „We konden met onze handreiking niet zover gaan ais misschien nodig was geweest. Je moet werken met een volksvertegenwoordiging die er een bepaalde opvatting heeft. Ik moest rekening hou den met wat haalbaar was in de Kamer", aldus mr. Van Doorn. In 't kort ZEVEN SCHATGRAVERS zijn bij het Griekse dorpje Tithorea gaan zoeken naar 150 kilo Britse gouden soeverei nen. Een der schatgravers zei dat de maagd Maria hem in 'n droom was verschenen en hem naar een plaats op 500 meter van het dorp had geleid waar de schat begraven list. IN de Ethiopische provincie Eritrea is een bomaanslag op een bus gepleegd, waardoor zes mensen de dood vonden en 19 gewond werden. De aanslag is waarschijnlijk het werk van de bevrijdingsbeweging van Eritrea (ELF). BONDSKANSELIER Helmut Schmidt van West-Duitsland gaat woensdag naar Brussel. Hij zal zich bij de Amerikaan se president Nixon en andere westerse leiders voegen als de nieuwe Atlantische verklaring olechtig wordt ondertekend. VATICAANSTAD (AFP) De paus heeft zaterdag in een toespraak tot de kardinalen gepleit voor de Palestijnen „die al zeer lang lijden". Hij zei medelijden te hebben met onschuldigen die waar dan cok de dood vinden. Ten aanzien van Jeruzalem vroeg hij deze stad niet het voorwerp van „voortdurende eisen" te laten zijn van de kant van de drie grote mono- theïstische godsdiensten, maar een „symbool van vrede en eensgezindheid". 5? DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) begint zo mogelijk binnen twee weken in de abortuskli nieken in Den Haag en in Zwolle met een „over tijd"- behandeling. Deze behandeling kan de morning afterpil ver vangen, die binnen 36 uur na geslachtsgemeenschap moet worden ingenomen. De „over tijdsbehandeling kan toege past worden tot ten hoogste veertien dagen na het uitblij ven van de menstruatie, aldus de NVSH. De „over tijd"-behandeling kost f 50,-. Ze wordt toegepast door een arts. Ze geschiedt met behulp van een zudgappa- raatje, waarvan een zeer dun buisje in de baarmoeder wordt gebracht.- De behandeling is als het ware een lichtere uit voering van die voor abortus provooatus. Blijkt tijdens de oehandeling onverwacht spra ke van een noodzaak tot abor tus. dan zullen een behandel kamer en personeel hiervoor meteen beschikbaar zijn, aldus le NVSH. De „over tijd"-behandeling .s ontwikkeld uit de menstru- atiebehandeling, die in Ameri ka werd ontwikkeld. De be handeling is nagenoeg hetzelf de. alleen het tijdstip van toe passing is anders. De vrouw wordt behandeld zodra de bloeding zich aankondigt. De behandeling is bedoeld voor vrouwen, die die menstruatie cis zeer hinderlijk ondergaan. Met de behandeling wordt de vrouw van bloeding en pijn verlost. Deze behandeling kost de eerste keer f 25,- en ver volgens f 20,-. Volgens de NVSH heeft de over tijdsbehandeling het voordeel, dat er geen bij- en nawerkingen zijn als bij de morning-afterpil. Doordat een zeer dun buisje wordt ge bruikt, hoeft de baarmoeder- mond niet zoals bij de abortus pTOvocatus te worden opge rekt 0 Tenminste één persoon is om het leven gekomen als ge volg van een storm die de om geving van Chicago heeft be stookt. De materiële schade was zeer groot: op een bij Chi cago gelegen vliegveld moest een hangaar eraan geloven, ter wijl ook veel vliegtuigen scha de opliepen. ROTTERDAM (ANP) De 23-jarige autoreparateur P. Laats uit Rotterdam heeft een opscheppertij tje moeten beko pen met een dusdanig gewond been, dat hij in het ziekenhuis moet worden opgenomen. In een café aan de Witte de Withstraat in Rotterdam was het gesprek gekomen op h et geringe effect van een schot hagel uit een dubbelloops ge weer De 27-jarige J.M.A. uit Rotterdam vuurde daarop twee schoten af op het been van de autoreparateur. De schutter werd door de politie aangehouden. ZUID-BEI JERLAND (ANP) Zaterdagmiddag is een boer derij aan de Molendijk in het Zuidhollandse Zuid-Beijerland, die als tweede woning gebruikt werd, in vlammen opgegaan. De brand ontstond toen de eige naar eigenhandig reparatie werkzaamheden uitvoerde. De man raakte door een conserve ringsmiddel bedwelmd. Ver moedelijk heeft een vonk uit zijn doordraaiende boor het conserveringsmiddel tot ont branding gebracht. LONDEN (REUTER) Britse functionarissen hebben zaterdag geweigerd een kran- tebericht te bevestigen dat Groot-Brittannië van plan is spoedig een ondergrondse kernproef te nemen. Intussen stak een storm van protest in het land op over de mogelijk heid van een proef. Een woordvoerder van het ministerie van defensie wilde over het bericht in de Daily Express alleen zeggen: „Ik kan het niet bevestigen of ont kennen". Een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken weigerde eik commentaar. Linkse labour-parlementsle- den reageerden scherp op het bericht. Zij zullen vandaag daarover vergaderen. Een van hun leiders, Sudnep Bidwell. waarschuwde dat als het be- BELFAST (AP) Een jon ge Britse soldaat, de 19-jarige Alec John Fury, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een burger. Het slachtoffer is een van de drie personen die in een nieu we golf van geweld in Noord- Ierland om het leven "zijn ge komen. PARIJS (AP) Onder het Gaullistische bewind van wij len president George Pompi dou is op grote schaal afge luisterd. De huidige president Valéry Giscard d'Estaing is een van de meest prominente personen die ook het slachtof fer is geweest van afluister praktijken. Een en ander is bekendgemaakt door het Franse tijdschrift Le Point. Giscard d'Estaing was onder Pompidous bewind weliswaar minister van financiën maar was geen Gaullist. Daarom moest mede in verband met de kritiek op sommige punten van het regeringsbeleid ook Giscard in de gaten worden gehouden. Het blad Le Point publiceer de in de laatste aflevering een mterview met een man die in opdracht van de interministe riële controlegroep ook heeft afgeluisterd. Deze groep was het grote afluisterorgaan in hel land dat soms direct ver slag uitbracht aan het kantnor van de premier. Volgens de man die door Le Point werd geïnterviewd was de systematische afluistercam- pagne gericht tegen politici van de oppositie, vakbondslei ders, journalisten en ministe riële medewerkers. Ook Fran cois Mitterand en Jean Jac ques Servan-Schreiber zouden zijn afgeluisterd. Toen hij vorige maand pre sident werd, beloofde Giscard d'Estaing zijn kiezers dat er niet meer zal worden afgeluis terd tenzij de nationale veilig heid in het geding is. Hij heeft premier Jacques Chirac en zijn minister van binnen landse zaken de opdracht ge geven om alle documenten te vernietigen. Volgens de geïnterviewde voormalige medewerker van de interministeriële controle groep zijn de vernietigde do cumenten echter slechts af schriften van de originele. „De originele documenten slinge ren nog steeds rond op minis teries en kantoren", aldus de man. Volgens de voormalige luis tervink correspondeerden de afgetapte telefoontoestellen met een centraal paneel waar- jp lampen waren aangebracht die gingen branden wanneer te abonnee zijn hoorn van de haak nam. „Als een van de ampjes ging branden, drukten wij op een knop en konden we direct meeluisteren, terwij] het gesprek ook op de band werd vastgelegd". „Steeds ais we een belang rijk gesprek hoorden, maakten we zo snel mogelijk notities Het was vermoeiend om alies tegelijk te doen". Hij voegde eraan toe dat hij ongeveer vijf rapporten per "dag produceer de. De geschreven rapporten gingen naar de hogere regio nen van de geheime politie, maar de banden werden regel matig uitgewist. De afluiste raars hadden de opdracht ge kregen alleen politieke en za kelijke gesprekken op te ne men. „Aanvaftkelijk werd ik m verlegenheid gebracht door intieme gespreken. Ik kreeg soms het sensationele gevoel Jt ik een beetje een voyeur was. Maar naar mate het een routinewerk werd, werd het ook gewoner", aldus de door Le Point geïnterviewde man. richt waar is, „de hel zal los breken". Labour-parlementslid Bob Cryer zei de regering om inlichtingen te zullen vragen. „Het is afschuwelijk als het waar is", zei hij. Volgens het bericht verza melen Britse atoomgeleerden zich op het ondergrondse proefterrein in Nevada met het oog op de explosie die de eerste Britse kernproef in ne gen jaar zou zijn. Ondergrond se proeven zijn ingevolge het verdrag van 1963 tot een ge deeltelijk verbod van kern proeven niet verboden. Vol gens de Daily Express zou een aanzienlijk verbeterde atoom kop van Britse makelijk voor de Britse polaris-raketten bc proefd worden. De Britse „Campagne voor kernontwapening" (CND) heeft meegedeeld tegen een dergelijke proef te zullen de monstreren. De organisatie ci teerde de Daily Express die zei dat de proef een nieuwe Britse raket in staat zou stel len het Anti-raketverdedi- gingsstesel van de Sowiet- Unie te doordringen. Zij wees er op dit dit stelsel beperkt werd door het SALT-akkoord en dat daarom geen tegen maatregelen nodig zijn. Dat de gemelde proef zo spoedig volgt op Indiase, Chi nese en Franse kernproeven moet wel doen veronderstellen dat het voornamelijk gaat om een politiek gebaar om de po sitie van Groot-Brittannië in de wereld te versterken, aldus de CND. (Vervolg van pag. I) Bauron's duiven kreeg hij reeds als kind, van de thans 82 jaar oude Jef Buuron seni or, die ze meegebracht had van zijn baas bakker Jansen- Sas, waiair bij 40 jaar gewerkt neeft. Puur ras van dokter Pricoux van Jolymoot, het beste ras voor de zware fond, dat er onder de Belgische he mel ooit gevlogen heeft. Buurons duif vliegt ander half uur los vooruit, zij heeft met al haar tegenstrevers kor te metten gemaakt. De auto die zij wint, is voor de enige, inmiddels getrouwde dochter, Stien. Zondag was het groot feest in de Reniergtraat. Volgende meldingen: Baart- mans te Halsteren 13,10: Drut- ten te Boehholz (Limburg) 13,18, De Smet te Sluis 13.31 (maar een groot uur in de kortvluchit), de Guelle te Val kenburg 13.50 uur, de oude taaie Piet de Smit te Sluis (die in i967 o.a .de eerste prijs nationaal Dax won), 14.i0 uur. W. Koremans te Klaaswaal, 14.20 C. Linderg R'-daal 14,21 uur, H. Vreugde te Ligse, 14,28 uur (hetgeen gezien die afstand eveneens een blijde gebeurtenis was, nationaal wordt dat vermoede lijk de tweede prijs). Tot slot zij nog vermeld, dat de eerste prijs internationaal Paiu, vervlogen in hetzelfde weekend, werd gewonnen door wereldkampioen Leopold Bos- tijn te Moorslede, die rijn 5- jariige weduwman „De Slap pen" zaterdagmorgen gepakt beeft om 8.53 uui. Zijn tweede duif (de vierde aangegeven duif te Brussel) won in 1973 de eerste prijs nationaal St.- Vincent, MAASTRICHT (ANP) Dc directie van Daf in het Zuidlimburgse Born heeft be sloten tot produktiedaling, In verband met de grote voorraad onverkochte auto's. Hoewel er een lichte neiging is tot her stel na de ernstige terugval tijdens do energiecrisis zullen de autoverkopen zeker 20 pro cent lager liggen dan in 1973. aldus de directie Om dewe rkgelegenheid bij liaf in Born te handhaven en de mogelijkheid tot produktie- gioei in 1975 en volgende ja ren niet in gevaar te brngen, zal in ae loop van dit jaar opnieuw werktijdverkorting noodzakelijk zijn, aldus de di rectie. Voorlopig is in overleg mei de ondernemingsraad ge kozen voor een zomerverlof van vier weken en een vakan- tieperiode tussen Kerstmis en meuwjaar. De salarissen zul len in die periode volledig worden uitbetaald. (ADVERTENTIE) 10!4% Vraag onze brochure over alle spaarvorihen. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Tilburg, Vught

de Stem | 1974 | | pagina 5