HQrOGERHEIDE Zesde titel voor Keetie van Oosten VAN DONGEN: INITIATIEF RESULTATEN HOOGERHEIDE Frisol oppermachtig na Raas heerst in de finale vroege ontsnapping WAARDIG sport N.K. WIELRENNEN 10 12 VIJFDE sportpagina van maandag 24 juni 1974 0 C ees Priem, de latere winnaar, voert het kop groepje van drie mam aan. Gerard Vianen, en Nidi den Hertog volgen waakzaam. Keetie van Oosten-Hage deed heel wat kopwerk. Mini van Nieutvenhuis-Brinkhof rijdt in tweede positie. (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Cees van Dongen zag zaterdag, na- «at hij diverse malen tever geefs geprobeerd had uit de kopgroep te ontsnappen, nog ten mogelijkheid om het ere- 'ehavot te bereiken: een lange 'Print, waarmee hij het brons veroverde. Van Dongen: „Toen alles bij elkaar bleef, heb ik zelf het initiatief genomen. Ik kan wel 'lerk aankomen als het een 'ange spurt is. Bij het begin ™n de kasseien ben ik ge- sean. Raas kwam uit miin JvioE Ik dacht zelf dat ik tweede was". Van Dongen was overigens in de voorlaatste ronde dicht bij een beslissende demarrage. Van Dongen: „Toen was ik weg met Van den Hoek en Lenferink. We hadden een gat van zeker TOO meter. Snoeyink reed het met Raas aan zijn wiel dicht." ZEILEN De Fransman Alain Chourgnoz is zaterdag in Kiel wereldkampioen in de 120-klasse geworden. De eind stand: 1 Chourgnoz (Fra) 36,4 pnt, 2 Danielou (Fra) 39,7 pnt, 3 Carels (Ned) 49 pnt. (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Weer Keetie van Oosten-Hage. De Zeeuwse, die sinds 1969 het da- meswielrennen in Nederland beheerst, heeft zaterdag in Hoogerheide haar zesde weg- kampioenschap in successie be haald. Keetie van Oosten, sinds 1966 ook al nationaal kampi oene achtervolging, versloeg in de eindsprint Mini Nieuwen- huis en Willy Kwantes, waarbij zij opnieuw een opmerkelijk grote versnelling reed. Ruim 'n halve minuut na het trio kam pioenen de andere twee ver overden sprinttitels werd Truus van der Plaat vierde. Het kampioenschap is weer gemaakt door Keetie vam Oos ten, die na het begin van die tweede ronde wegsprong met Mini Nieuwenhuis, Willy Kwantes en haar zus Bella van der Spiegel, dlie na pech snel moest afhaken. Het drietal ver overde een winst, die uitgroei de tot ruim een halve minuut. Keetie van Oosten, noch Wdlly Kwantes, slaagden er in de laatste veertig kilometer weg te springen uit het kop- groepje. Mini Nieuwenhuis, pas drie maanden weer in training, zette de eindsprint in. De Am sterdamse, die trouw kopwerk had gedaan maar nimmer echt aanviel, slaagde er in Willy Kwantes achter zich te houden, maar was niet bestand van de tegen macht van de oude en nieuwe kampioene. Keetie vam Oosten had angst gekend voor de andere twee. „Zowel Mini als Willy", ver klaarde zij, „hebben mij wel eens in de sprint verslagen. Ik had liever op de Cauberg gere den, dat is zwaar. Als je hier op het heuveltje bovenkomt, ben je niet moe. Ik slaagde er niet in de eindsprint te voor komen en dan blijf je toch een beetje bang ook al had ik vaak van de anderen gewonnen. Maar in de sprint kan altijd wat gebeuren". Het is niet ge beurd, de rood-wit-blauwe trui was weer voor Keetie van Oos ten. Zij trok haai' veertiende veroverd op weg en baan met evenveel spontane vreug de aan als de eerste in 1966 Op dat moment besefte hij waarschijnlijk, dat hij gisteren een geweldige slag had gesla gen voor zijn toekomst in de wielrennerij. Immers,, voor de Nederlandse kampioen is er wel wat geld te verdienen hier en daar op de wegen. En dat terwijl zijn titel toch aan het bekende zijden draadje heeft gehangen, want Priem werd vier ronden voor het einde van de strijd om het Neder landse kampioenschap plotse ling geteisterd door kramp in zijn linkerbeen. Op dat mo ment zat hij al 110 lange kilo meters vooruit met Gerard Vianen en Frisol-ploeggenoot Nidi den Hertog. Priem: „Door een val in België heb ik de laatste dagen voor Hoogerhei de bijna niet kunnen trainen vandaar dat ik last kreeg van kramp." Priem liet onmiddel lijk de ronde-arts oproepen, die hem twee pillen verstrek te. Priem: „Daarna ging het weer, maar pas in de laatste ronde was ik het helemaal kwijt." Dat bleek ook, want juist in die omloop door het Westbrabantse land sloeg Priem zijn slag. Weergaloos rukte hij zich los van Gerard Vianen, die naar adem zat te happen, omdat hij al een po ging van Nidi den Hertog on gedaan had gemaakt. Vianen reageerde even te laat en Priem raasde op de streep af. Bleef natuurlijk na afloop de vraag waarom Gerard Vianen hij was voor velen de favo riet niet aanviel op het mo ment dat Priem kramp kreeg. Er werd in de perszaal ge fluisterd, dat Vianen het op een financieel akkoord met Frisol zou hebben gegooid, maar Vianen reageerde met: „Op dat moment moesten we nog vier ronden en om die al leen te gaan rijden durfde ik niet aan. Daarnaast zat Nidi den Hertog er ook nog bij en die raak je ook niet zo maar kwijt." Cees Bal, die als acht ste eindigde had ook kritiek op zijn ploeggenoot Viamem. Bal: Er is duidelijk voor de koers afgesproken, dat niemand van ons (Vianen, Kneteman en Bal. red.) veel werk zou doen als er twee man van Frisol bij een vluchtpoging betrokken waren. We zouden ons aandeel leve- 0 Kampioen Cees Priem. ren tot op het moment dat er een minuut voorsprong was bereikt en dan niet meer op kop komen. Maar Vianen heef) zich niet aan die afspraak ge houden. Op deze manier heeft hij Priem en Nidi naar de streep gedragen. Hij had beter kunnen afstoppen totdat de groep waarin ik zat er bij zou zijn. Op die manier zou er een heel andere koers ontstaan zijn, want ln mijn groep zaten met zoveel renners van Frisol". Ge rard Vianen: „Die afspraak, daar weet ik niets van. We heb. ben voor de koers bepaald dat we elkaar niet in de wielen zou den rijden en dat is niet ge beurd." Op de suggestie dat hij meer had moeten afstoppen reageerde Vianen, die N-idi den Hertog naar de derde plaats verwees met: „Ach, Cees is nog jong. Waarom had ik dat moeten doen. In die jachtgroep waar Cees in zat, reden mannen als Ottenbros, Hulzenbosoh en Van Katwijk, Coureurs die rap aairakomen en dan had ik vijfde of zesde ge worden. Nu ben ik tweede en ik krijg wat publiciteit. Als zesde zou ik dat niet gekregen hebben." Ondanks alle speculaties rond eventuele zaken tussen Vianen en Frisol mag toch wel gesteld worden dat het Nederlandse wielerwereldje met Cees Priem een waardige opvolger kreeg van Joop Zoetemelk. Een kampioen die bijna de gehele wedstrijd in de slag is geweest. Een slag, die gemaakt werd door Nidi den Hertog, die van ploegleider Piet Lie- bregts de opdracht kreeg voor al in het begin de zaak op stel ten te zetten om op die ma nier het tempo hoog te hou den. De broer van Fedor, die al bij twee eerdere ontsnap pingen betrokken was geweest, sprong in de negende ronde weer weg. Gerard Vianen rea geerde onmiddellijk, terwijl Priem op het nippertje aan sloot. Een vlucht die gedoemd leek te mislukken omdat zich al snel achter het drietal een jachtgroep van acht man (Hul zenbosch, Keileners, Schipper, Vrancken, Ottenbros, Stam, De Vlam en De Waal) vormde Daar achter zat weer een groep, waarbij onder anderen Bal, Kneteman, Karstens en Kuiper. Vooral door het sterke buffelen van Cees Bal liep die derde groep op de tweede en konden de drie vluchters een grote afstand nemen, omdat bjj het samenvallen van die groepen het tempo er even uit ging. Maar niet voor lang want weer ontstond er een jacht groep, waarin Klaas Balk. Al- bert Hulzenbosch, Cees Bal, Fedor den Hertog, Piet en Jan van Katwijk, Harm Ottenbros, Louis Westrus, René Pijnen en Wim de Waal. Intussen waren Tabak en Van Beers afgestapt, hetgeen Raleigh-ploegleider Peter Post op zijn zachtst gezegd niet kon waarderen. Maar ook die formatie was -liet sterk genoeg om het lei dende drietal te achterhalen Bal trachtte nog wel om alleen naar de kop te rijden. De Zeeuw moest echter buigen oor het alles overheersend; Frisol-geweld. Zoals ook Hen- ny Kuiper, die gisteren enorm hard werkte, maar die dooi pech achterop raakte. Kuiper .Ik heb vandaag wel goed ge fietst maar daar heb je zo wei raig aan, want het was var achteren en dat zien de men -en toch niet ROB VAN DEURSEN km profs: 1 c. Priem Goes 232 in 5.49.22, 2 G. Vianen Kockengen op' 18 sec., 3 N. 'Hertog Ermelo, 4 F. den hertog Dordrecht op 1 min. 32 5 H. Ottenbros Hooger- *Me op l min. 40 sec., 6 P. I™ Katwijk Mill, 7 R. Pijnen "overhelde, 8 C. Bal Kwa- «tiamme; 9. A. G. Hulzen- Wch, Nijeveen, 10 J. van &,k> °P Min. 37 sec. timhout, 11 G. Schipper aarn 12 h. Kuiper Ossen- 7 13 H- Prinsen Hank op Din. 49 sec., 14 W. Keileners Pintbr-" 15 C, 'ncht op 12 min. 57 sec., v.d. Meijden P-uttershoek op 13 min. 58 sec., 16 J. Vrancken Roosteren, 17 G. Kamper St.-Pancras, 18 C. Stam Koog aan de Zaan, 20 H. Beurskens Belfeld op 14 min; 28 sec., 21 R. Buckaki St.- Gilles Waes op 1 ronde; 22. B. Ko-ken Grevenbicht, 23 D. Holst Brugge, 24 J. Brinkman Rotterdam, 25 A. Jongkind Aalsmeer, 26 W. v.d. Berg Wateringen. Amateurs: 1. J. Raas, 's-Hec- renhoek, 201 km in 4.56.19; 2. M. Dohmen, Born; 3. C. v. Dongen Oud Gastel, 4 H. Snoeyink Denekamip, 5 J. Aling Bladel, 6 J. de Boer Westergeest, 7 R. Sche-uneman Veendam, 8 R. Groen Giethoorn, 9 A. v.d. Hoek Dirksland, 10 F. Schür Didam, 11 A. Deusing Halste ren, 12 B. Broere Oudemboseh, 13 J. Lenferink Geesteren, 14 C. Tuit Valkenswaard, 15 A. Scheffer Zelhem op 5 min. 42 sec., 16 J. Langen Kerkrade op 5 min. 51 sec., 17 G. St. Nieolaas 's Gravendeel op 5 ïin 56 sec., 18 W. de Wilde Goes, 19 B. Pronk Schvenin- gen, 20 A. Tak Oud Gastel, 21 L. Strobbe, Hontenisse, 22 H. Botterhuis Sambeek, 23 F. Thijn Opl-oo, 24 H. Buckx Born, 25 J. Spijkerboer Best op 7 min. 30 sec., 26 A. v.d. Steen Etten-Leu-r op 7 min. 39 sec., 27 J. Cooremans Breda op 7 min. 52 sec., 28 A. Versluis Ameide op 8 min. 1 sec., 29 T Huizen Kloetinge, 30 H. Smits Baarlo, 31 A. v. Overveld Zeg ge, 32 P. Leeuwen Zoeterwou- de, 33 H. Koot Eindhoven op 8 min. 11 sec., 34 F. Beckers Eindhoven op 10 min. 56 sec., 35 B. v.d. Stelt Zilvolde, 36 W. Pater Barneveld, 37 M. Ver boom Ellewoutsdijk, 38 C. St. Nicolaas 's Gravendeel, 39 A. Gevers Sdbijndel, 40 T. de Lange Marien-berg, 41 F. van Katwijk Oploo Dames: 1 K. van Oosten- Hage Kloetinge 66 km in 1.48.35, 2 M. Nieuwenhuis- Brinkhof Amsterdam, 3 W. Kant es Zaandam, 4 T. v.d. Plaat Geldennalsen 33 sec., 5 H. de Joniglh Apeldoorn, 6 S. Breedhorst Utrecht, 7 Th. van Gessel, Drunen, 8 A. Riemers- ma-Slappeterp; 9. B. v. d. Spie- gel-Hage St.-Maartensdijk; 10. N. Streef Nieuw-Lekkerland, 24 N. J-onigenelen Sprundel. PRIEM EEN 0 Jan Raas die heel wat bergen werk verzette, aan de leiding van de veertien man sterke kop groep. Rechts Arte vam Deusing uit Halsteren. (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Marian, de vrouw van kampioen Cees Priem huilde. Zij kon haar emoties niet meer de baas, toen haar man de streep in Hoogerheide passeerde als de opvolger van Joop Zoetemelk. Dus, als de coureur, die een jaar lang in het rood-wit-blauwe tricot mag koersen. Ma rian zei niets, de tranen zochten hun weg over haar wan gen, terwijl zij zwijgend haar echtgenoot de hand drukte om zich dan snel af te wenden opdat de omstanders het niet zouden zien. Priem zelf lachte haar bemoedigend toe en liet zijn verzorger zijn gezicht reinigen. Een gelaat waar op de inspanning van meer dan vijf en een halfuur koers duidelijk te lezen stond. Priem zelf werd even later op zijn beurt overmand door emoties toen hij de trui kreeg van KNWU-voorzitter Ballegooyen de Jong. (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE Zijn derde doel bereikte Jan Raas wel. Nadat de 21-jarige Heiukenszander zowel in Olyinpia's Toer als in de Ronde van Engeland door één pechvolle dag niet in zijn opzet geslaagd was hoog te eindigen in het algemeen klassement, gelukte zijn der de greep naar een opzienba rende triomf, in het nationale kampioenschap, votlecig. Raas veroverde de titel. En op bijzonder grootse wijze. Het was beslist niet zo dat Raas, begenadigd met een scherp eindschot, simpe'fcjes de spurt won van de veer tien man sterke kopgroep, die al was ontstaan voordat een kwart van de 201 kilo meter lange wedstrijd was al gelegd. Raas verzette na melijk in de laatste tiental len kilometers bergen werk om het op een dergelijk slot aan te laten komen. In de laatste ronde maakte hij aan een vijftiental vluchtpogingen (voorname lijk van Aad van den Hoek, Cees van Dongen, Heiman Snoeyink en Matje Dohmen) een eind. En daarmee toonde Raas zich een kampioen waardig. Raas was overigens niet de gehele koers uit geweest op een massasprint. Zeker niet toen Ad Dekkers nog deel uitmaakte van de kopgroep. Raas: „Het betekende een hele opluchting voor ma dat Dekkers er afviel. Ik be schouwde hem wel als mijn gevaarlijkste concurrent." Maar Raas, voor halve dagen werkend op een fritesfaoriek in Lewedorp, was graag nog enkele rappe mannen kwijt geraakt. „Ik hoopte dat we een vijf of zes ronden voor het einde weg zouden komen met een man of vier, zodat er wat rappe mannen als Dohmen, Snoeyink en De Boer zouden afgaan. Toen aat echter niet gebeurde, moest ik in de laatste kilo meters wel alles terugpak ken. Ik was wel bang dat dat wat teveel van mijn krach ten zou vergen. Maar in de sprint bleek dat de an leren er toch ook wat doorza ten". Matje Dohmen, die door Raas naar de tweede plaats werd verwezen, was oen en al bewondering voor het bij zonder sterke rijden van de Zeeuw. „Ik vind dat Raas verdien^ winnaar is gewon nen. Hij was zonder meer de sterkste in de finale, ik heb zelf verschillende keren ge probeerd weg te komen, om dat ik bang was voot Snoey ink en Raas. Maar vooral voor Raas. Ik durfde de sprint niet tegen hem aan op die kasseien, want ik weet dat hij veel in België rijdt. Raas reed echter erg attent. Hij haalde mij en anderen steeds terug". en de bergprijs won. „Ik heb tijdens de Ronde van Enge= land bijna niet kunnen sla pen", aldus Raas. „Ik denk dat dat komit doordat ik in zo'n ronde een heel ander leefpatroon heb dan normaal Als ik thuis zit ben ik con stant bezig. Dan werk ik 's morgens en fiets ik 's mid dags. Tijdens zo'n ronde rust je echter overdag ook veel. En ik denk dat dat mij op breekt. Ik heb mij daarvoor onder behandeling van een specialist gesteld". Raas maakt zich overigens niet al teveel zorgen over die slapeloosheid. Het vormt voor hem dan ook geen en kele belemmering om over te stappen naar de rijen der beroepsrenners, bij wie je nu eenmaal bijna alleen naam kunt maken in etappekoer sen. Raas: „Ik moet er aan leren wennen. Ik twijfel er niet aan dat dat ook gebeurt En als ik beroepsrenner ben, werk ik immers niet meer' Raas, die op zijn erelijst twee klassieke zeges heeft staan de Ronde van Mid den-Zeeland en de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen wil aan het eind van dit seizoen, waarin hij tot nu toe zes overwinningen boekte, graag prof worden. Mogelijk blijft hij dan bij Jan van Erp, die van plan is met een profploeg op de markt te ko men en die daarover voor 1 Juli beslist wil hebben. Jan van Erp: „Het is de bedoe ling met een ploegje van acht tot tien renners te be ginnen, waar mijn huidige renners Raas, Koot, Van Gerwen, Gevers, Van der Kruys en Botterhuis de basis van moeten vormen. Ik ben bezig met de Rabo-DJik als tweede sponsor. De pu- bïicitëitsmensen van de Rabo zijn erg enthousiast. Zij moe ten echter nog het fiat van hun directie zien te krijgen. Als het doorgaat, dan wordt het wel goed opgezet. De renners zullen dan onder meer het minimumloon, dat per 1 juli 275 gulden ln de week is, ontvangen". Maar Raas kan ongetwij feld ook terecht bij de Ra- leighploeg van Peter Post, die tevergeefs trachtte de Zeeuw al voor dit seizoen aan te trekken. Raas: ,.Ik vond me nog te jong. Post heeft echter met me afge sproken dat hij dit Jaar zon bekijken hoe ik zou rijden en dat hij dan opnieuw con tact op zou nemen. Ik wacht nu maar af. Ik wil graag prof worden. Maar ze moeten wei naar mij toekomen. Ik ga er niet zelf op af. Eu ik wil in ieder geval In een ploeg komen, die me de ga rantie geeft over een jaar in het buitenland te rijden. Want met die criteriums be reik je niets". HEIN GROOTHUIS Raas, die zich bijzonder in tensief op de titelstrijd had geprepareerd („De Ronde van En-geland vormde een uitstekende voorbereiding voor me. Er w-aren verschil lende etappes van 180, 190 kilometer. Bovendien heb ik een keer 200 kilometer ge traind en heb ik vier keer dit parkoers verkend"), heeft als volgende doel het we reldkarnpioenschap in Mon treal. Met het oog op die titelstrijd heeft hij de uitno diging van Joop Middelink om in de Tour de 1'AveniT uit te komen, afgeslagen. Jan Raas: „Ik zou de Tour de l'Avenir best graag willen rijden. Ik wilde er echter niet heen, omdat ik bang was dat ik er minder hit z°u komen dan erin. En dan zou ik het wereldkampioenschap misschien moeten missen". Die angst komt voort uit de ervaring, di-e Ra-as heeft op gedaan in d>e Milkrace, waar in hij als veertiende eini'gde 0 Van links naar rechts Matje Dohmen (2e), kampioen Jan Raas en Cees van Dongen (3e).

de Stem | 1974 | | pagina 11