Heistelling «ver spoorbaan SCHIPPER VAN LAMMIE BEKENT SCHULD IN HASJ-SMOKKEL ZAAK Amerika blijft Jordanië steunen I esseerd? SNELWEG NAAR WANSE ZON te JUNI GEREED e?e|y HERVORMDEN ONZEKER OVER ABORTUS DEUR 0EITEN Arrestatiebevel tegen Jorge .Jardim OLIE WORDT IETS DUURDER NIXON PRAAT MET DE SPINOEA JONGELUI DRONKEN TEVEEL COGNAC «r© 1 binnenland buitenland 3ten kunnen u er tellen. onderstaande stuur deze in een le envelop naar: la Export Corpo- jrdnummer 7377, est gaat auto- lebt, kunt u ook lelijke 04245-333, M. van Geel. Verontrusting over toenemend aantal misdrijven Vredestein: Wel reorganisatie: geen sluiting van bedrijven Hoofdverdachten bleven thuis j Rechtstreeks van Lille naar Nice 25 miljoen Vuurwapen Bekentenis Goed zeeman Abortus Binnenlandse Zaken Gewesten Vier mannen bekennen verkrachting Engelse regering gaat IRA ere wacht vervolgen pijpfitters en bankwerkers uitzendbureau voor de industrie Woensdag 19 juni 1974 pk tot en met da ter V-6 motor met jranje of in een van lieuwa eigentijdse ar met Ford's ese Automatische /anaf de 1600L). bij uw Ford Dealer and). Hij zal graag nciering voor ord Motor Credit. geïnteresseerd Coca-Cola mkautomaat. 1 - Tel. 01172-1729 5 - Tel. 01150-3857 3 - Tel. 01140-3041 Gistermorgen is bij het Am- steistation in Amsterdam een heistelling (110 ton), in gebruik «oor het verhogen van de spoorbsan, omgevallen. De ra- nge is groot. Twee bovenlei- iinjcii werden vernield, waar- li; ie stroomdraden werden meegetrokken. De Intercitytrei- neti Amsterdam - Utrecht wer- iin zoveel mogelijk via Hilver- t» omgeleid. De stoptrein lliredit - Amsterdam ging niet ttrier dan tot Abcoude. Van jaar moest men met de bus naar Amsterdam. Bij het omvallen van de hei stelling hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorge- jjnti, In de middag kon het normale treinverkeer weer wor- ii» hervat. Senaat uit kritiek op beleid Van Agt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van vele zijden in de Eerste Kamer zijn gisteren bedenkingen geuit tegen het vervolgingsbeleid van minister Van Agt van Justitie. Namens de drie chris ten-democratische fracties vroeg mr. Boukema (AR) zich af of er niet teveel aandacht wordt gegeven aan de opspo ring van soft drugs, terwijl zware geweldmisdrijven dik wijls onopgelost blijven. Prof. Polak (VVD) sprak ook zijn verontrusting uit over het steeds hoger wordende percen tage onopgeloste misdrijven. Ir. Scharz (ETSS) wees op de grote plaatselijke en regio nale verschillen in het vervol gingsbeleid, waardoor rechts ongelijkheid voor de burgers ontstaat. Twee jaar geleden werden nu-disten aan het strand van Callantsoog vrijge- AMSTERDAM sinsscommissie, die De de toet door international b.f. Goodrich-Eu- rope b.v. de houdstermaat schappij van de Vredesteinbe- drijven, gewenste en door de vakbonden bestreden herstruc tureringsplannen moest onder deken, heeft gisteren in Am sterdam tijdens een persconfe rentie haar rapport het licht doen zien. Daaruit blijkt o.m. ie conclusie: geen sluiting in Loosduinen, resp. geen ontslag voor 450 mensen. In het overleg met de part- Iers (vakbonden en Vredes- lein) werd overeengekomen iat de door de commissie ge dane aanbevelingen en conclu sies uitgangspunt zullen zijn inhetkomende overleg. Dit houdt dus in, dat de bedrijven van Vredestein in ie huidige vestigingsplaatsen allen worden gehandhaafd «t uitzondering van Goor. Er aijn wel reorganisaties no- 1% (Van onze redaetie binnenland) ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren de zaak behandeld tegen negen van de elf verdachten in de grote hasjsmokkelaffaire met de kotter hd 160, de ex-Lam mie, uit Den Helder. De twee hoofdverdachten Frits A.. vol gens de justitie de hoofdfiguur en financier en Wim L., bei den Amsterdammers, hebben bezwaarschriften tegen de dagvaarding ingediend. Hun zaken zullen na de vakantie worden behandeld. De officier van justitie, mr. A. Josephus Jitta, eiste tegen de 36-jariige schipper van de kotter Dorus P., de 27-jarige matroos Andri-es M.. beiden uit Den Helder, en de bewa ker van de hasj, de 30-jarige visser Henk E uit IJmuiden. wegens het t-e zamen invoeren van de hasj met hét schip vijftien maanden gevangenis straf met aftrek van het voor arrest. Aan de schipper was boven dien het niet voldoen aan de stopbevelen vam het douane- vaartuig „Zeearenden het marinefregat „Wolf' ten laste gelegd. De officier achtte hem daarvoor reeds voldoende ge straft door het verlies van zijn schiio (P- was namelijk eige naar). Hij eiste tegen hem daarom geen hogere straf. (Van onze redactie buitenland) MN HAAG Vakantiegangers uit Nederland, België, Dene- j ®irken en Engeland, zo meldt de Stichting WEG, komen op hun I J't naar de Middellandse Zeekust geen enkele belemmering meer liüMSNAAB lig BWiÊP-A Bo-te-dan--1 Snlwa-pdo De laatste gedeelten van de autosnelweg Lille, Parijs, Lyon, Nice (Al, A6, AT, A8) zullen vóór de vakantiedrukte voor het verkeer worden openge steld. Het gaat hier om een stuk vain 7 km bij Vienme en een stuk van 45 km bij Le Canet. Hiermee is dan de doorgaande verbinding Lille - Nice. (1200 km) gerealiseerd. Het weggedeelte Le Ca-net - Brignoles (A8) gaat open op 24 juni, dat bij Vienne (A6) op 28 juni 1974. Het nieuwe tracé om de stad Vienne heen betekent het einde van het laatste knel punt in deze noord-zuid verbin ding. LOURENCO MARQUES Het bestuur va Mozambique heeft een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de bekende Portugese zakenman en dag bladuitgever uit Beira, Jorge Jardim. De 54-jarige Jardim die ook politiek actief was, nam na de staatsgreep in Portugal zijn toevlucht in de ambassade van Malawi in Lissabon. Jardim, een van de bekend ste politici in Mozambique, is vaak in verband gebracht met een streven naar onafhanke lijkheid van de blanke min derheid in deze Portugese ko lonie. De officier was van mening dat de straffen van één jaar die vorig jaar in een soortge lijk geval met een Scheve- ningse kotter in de haven van Harlingen. door de rechtbank in Leeuwarden waren opge legd, niet voldoende afschrik wekkend hadden gewerkt. Daaróm vorderde hij een ho gere straf. Nadat de kotter in de nacht van woensdag 24 op donder dag 25 april een deel van de lading yam de 3500 kilo Liba nese hasj ter hoogte van Cal- landsoog met rubberbootjes had gelost werd het schip ach tervolgd door het douanevaar tuig Zeearend en het marine fregat Wolf. De schipper ne geerde de stoipbevelen en hij en zijn bemanning trokken zich niets aan van het schot voor de boeg, de beschieting met traangasgranaten en een mitrailleur vanaf het marine fregat. Het einde van het smokkel- avontuur kwam toen de be manning de kotter tenslotte benoorden Den Helder buiten de territoriale wateren tot zin ken bracht. In opdraoht van de rechter commissaris werd de kotter gelicht. Dat kostte drie ton. Aan boord bevond zich nog de rest van de ladang, alsmede 40 liter hasjolie, die verpakt was in 27 rubber bedkruiken. Vol gens de politie was de waarde in de kleinhandel van de hasj en de hasjolie ongeveer 25 miljoen gulden (w.v.). De of ficier gaf in zijn requisitoir een beschouwing over de op sporingsactie. Mr. Josephus Jitta sprak van een unieke samenwerking tussen de verschillende poli- tie-instanties, de douane en de marine. Totaal zijn bij deze grootscheepse actie 120 politie mannen betrokken geweest. Tien maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest eiste de officier tegen de 23-jarige bouwvakar beider Jan M., de 26-jarige metselaar Toon M-, beiden uit Volendam en de 27-jarige ver tegenwoordiger André B. uit Amsterdam, die hadden mee geholpen bij de lossing van de hasj op het strand en het ver dere transport. Tegen de 32-jariige Amster dammer Anton van Z., die net als de andere drie ook had meegeholpen, vorderde de of ficier omdat hem ook verbo den vuurwapenbezit ten laste was gelegd (202 scherpe pa tronen) twaalf maanden waar van vier maanden voorwaar delijk en aftrek van het voor arrest Schipper P. bevestigde zijn bij de rechter-commissaris af gelegde verklaring over zijn aandeel in de zaak. De op dracht van de bemanning van de kotter was geweest zich niet binnen de Nederlandse territoriale wateren te bege. ven en ter hoogte van Cal- landsoog de lading te lossen. Na de beschieting door het marinefregat Wolf was aan boord verwarring ontstaan. Matroos M had zonder mede weten van P twee buiten boordkranen opengedraaid hetgeen volgens P„ achteraf bezien, de beste onïnssing was geweest. Over de mislukte reis in 1973 vertelde P. dat Frits A. 0 MR. JOSEPHUS JITTA. hem een lening had verstrekt van f 20.000. Voer de tweede trip zouden P. en M. samen, f 80-000 krijgen. Voor het vaarklaar maken van het schip ontvingen zij 12 mille. Met vliegende storm viel de kotter de haven van Rhodos binnen. De president van de rechtbank, mr. G. A. Jansen oip de Haar, merkte hierover op, „er kan u veel verweten worden maar niet dat u geen goede zeeman bent. Voor uw zeemanschap heb ik bepaald veel respect" Over de achtervolging voor de Nederlandse kust zei P. dat zij het marinefregat hadden waargenomen, „dat zich voor ons verdacht gedroeg". Tijdens de achtervolging zei P. ge voeld en beseft te hebben dat dit het einde was Hij was de reis met loden schoenen be gonnen, knapte toen af en raakte in een schemertoestand. „Nadat de kotter was bescho ten was het voor mij of het doek viel", aldus schipper P. (Van onze redactie buitenland) QUITO Olie wordt iets duurder. Dit is het gevolg van een belastingverhoging van twee procent die de meeste olieproducerende landen de olieconcerns per 1 juli in re kening gaan brengen. De posted prices (fictieve bedragen op basis waarvan de belastingen en de royalty's wor den berekend die de oliemaatschappijen moeten be talen) zullen de komende drie maanden worden bevroren, zo als' gisteren in De Stem ge meld. sproken door het gerechtshof in Amsterdam. Het vorig jaar werden nudisten tussen Ber gen en Schoorl (bij Callants oog) dan ook oogluidand toe gelaten. Dit jaar werden ze daar eohtej. plotseling wear beboet. De heer Piket CHU) wees namens de drie confessionele fracties op het vervolgingsbe leid inzake abortus: „de abor tusklinieken rijzen als paddes toelen uit de grond en van heinde en verre komen bui tenlandse vrouwen naar Ne derland om zich hier te laten aborteren. Volgens het wet boek van strafrecht is dat nog steeds strafbaar, maar wat wil de minister daaraan doen? Waarom moet de ene geschre ven rechtsregel wel worden nageleefd en de andere niet?" alidius mr. Piket. Evenals ande re senatoren vroeg hij zich af. waarom het vervolgingsbeleid met betrekking tot drugs in Nederland zo sterk afwijkt van dat in andere landen. Bij het debat over het juistj- tiebeleid hadden vrijwel alle sprekers kritiek op de geringe wetgevende arbeid van muns ter Van Agt. De meeste wets voorstellen, die nij tot nu top in het parlement heeft verde digd, waren nog van zijn voor ganger, prof. Polak. Ook werd de minister namens de drie christen-democratische fracties door mr. Piket gekapitteld over zijn openbare betuiging van instemming met de eis van de Haarlemse officier van justitie tegen de twee Pales tijnse vliegtuigfeapes. Zolang de rechter zelf geen u-itspraak heeft gedaan behoort ook een minister van justitie zich van een openlijk oordeel over ae rechtzaak te onthouden, zo vond -de kamer. Uit het debat kan verder nog worden aangestipt, dat dr. Brongersma (Pv.d A) evenais prof. Polak pleitte voor de spoedige invoering van de mogelijkheid tot tijde lijke intrekking van rijbewij zen, b.v. door het opleggen van een rijverbod voor de avonduren on de weekends. Bij de behandeling van begroting van binnenlandse zaken heeft de heer Rijnders (CHU) gisteren in de Eerste Kamer scherpe kritiek geuit op de „machtsov-ertrekking" van de linkse partijen bij de samenstelling van het college van burgemeester en wethou ders in Rotterdam, waardoor 45 procent van de Rotterdamse bevolking buiten het dagelijks besitiuur van de stad wordt ge houden. De heer Rijnders zei onder meer: „Wat de PvdA daar dioet is een rechtstreekse oorlogsverklaring die ais machtssymptoom van nieuw- links de bredere samenwer king op landelijk niveau -n gevaar brengt. Door dit machtsvertoon in Rotterdam wordt het strijdtoneel ver plaatst naar het Binnenhof" Bij de verdere behandeling van de begroting van binnen landse zaken kwamen uiter aard ook de provincies en de gewesten aan de orde. Oud- minister Polak deed daarbii de spiksplinternieuwe sugge stie om de leden van de colle ges van gedeputeerde staten te benoemen tot voorzitters van de gewestraden. (Van onze redactie buitenland) AMMAN President Nixon is gisteren na afloop van zijn historische reis door vijf lan den in het Midden-Oosten uit Amman vertrokken voor de thuisreis. Hij maakt een tus senlanding op de Azoren, waar hij vandaag ook nog een on derhoud zal hebben met de Portugese president Antonio de Spinola. Verwacht wordt dat een van de onderwerpen van gesprek de Amerikaans* marine- en lucht basis Lajes op het Azorenei- land Terceira zal zijn. De ver- enigdei Staten hebben deze ba sis sinds 1944 in gebruik en er onlangs, tijdens de oktober- oorlog, nog intensief gebruik van gemaakt voor de militaire leveranties aan Israël. President Nixon heeft ko ning Hoessein van Jordanië gisteren beloofd dat de Vere nigde Staten een .krachtige rol zullen gaan spelen bij het handhaven van de militaire sterkte van Jordanië". In een gemeenschappelijk Ameri kaans-Jordaans communiqué zegt Hoessein dat Jordanië de „zeer belangrijke diplomatieke pogingen van de Verenigde Staten om bij te dragen tot het brengen van vrede in het Mid- ROERMOND (ANP) De recherchegroep van de rijkspo litie district Roermond heeft vier mannen aangehouden die in de nacht van 24 op 25 mei j.l. ingebroken hebben in een bun galow te Gennep, waar zij twee hierin slapende verpleegsters onder bedreiging met een vuur wapen van hun geld en siera den beroofden en hen daarna verkrachtten. De vier mannen. (21- en 19 jaar) dwongen de resp. 23 en 24 jaar oude verpleeg sters hun geld, horloges en rin gen af te geven. Na uit de wo ning nog een radio, een tele visietoestel en een piek-up in bezit genomen te hebben, dwongen zij de beide verpleeg sters zich uit te kleden, toen dit naar hun zin niet snel ge noeg ging, werd de nachtkle ding stukgetrokken. ROTTERDAM (ANP) In Rotterdam hebben twee jongens een volle fles cognac geconsu meerd, hetgeen leidde tot enige consternatie in de buurt. Omwonenden zagen een jon geman uit een huis klimmen en snel de straat uitlopen. In het huis trof men de 14-jarige René Smit bewusteloos op ^je grond. Later werd ook de andere jon gen, de 15-jarige Paul Schre- vel, gevonden, hij lag bewuste loos in een tram. René en Paul zijn opgenomen in het Dijk- zigtziekenhuis, waar zij nog niet door de politie gehoord konden worden. den-Oosten, steunt". Terwijl dit communiqué aan de pers werd verstrekt heeft de Israëlische luchtmacht een halfuur lang de bases van Ara bische guerrillastrijders in het zuidelijk deel van Libanon be stookt, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder meege deeld. Er vielen twee gewon den, de materiële schade is groot. in 't kort DRIEHONDERD ZUIDVIET- NAMESE geestelijken hebben in Saigon een verklaring ge publiceerd waarin ze stelling nemen tegen „regeringskong si's die zich in vereniging met handelaren bevoorraden met rijst, graan insekten bestrijden de middelen, eerste levensbe hoeften en farmaceutische ar tikelen om zich zo ten koste van de kleine man te verrij ken". DE ARNHEMSE POLITIE heeft in het afgelopen week einde vier jonge inwoners van Arnhem aangehouden, die er van worden verdacht brand te hebben gesticht in bewoonde en onbewoonde woningen in de saneringswijk Klarendal. Enkele gezinnen uit deze wijk hebben de vorige week twee nachten in de openlucht door gebracht, uit angst voor het uitbreken van nieuwe branden. RUIM DE HELFT (59 procent) van de Nederlandse bevol king vindt, dat de regering opinie-weekbladen niet finan cieel moet steunen. Dit blijkt uit een nationale steekproef van het Nino. PAULINE CARTON, de Fran se toneel- en filmspeelster, is maandag op 89-jarige leeftijd in Parijs overleden. LONDEN (AP) De Britse regering heeft bekend ge maakt dat zij van plan is de le den van het Ierse Republikein se Leger (IRA) die in uniform uaast de doodskist van honger staker Michael Gaughan lie pen in Londen eerder deze maand, te vervolgen. Minister van justitie Samuel Siikin heeft gezegd dat de po litie de mannen zal vervolgen op grond van de wet op de openbare orde, die mensen ver biedt in uniformen te parade ren die iets te maken hebben met een politieke organisatie. Gisterenochtend is in Lur- gan in het Noordeirse graaf schap Armagh een politie agent om het leven gekomen doordat een pakketbom ont plofte. De pakket werd aangetroffen in een stratje bij de markt nadat iemand had opgebeld dat er bommen waren geplaatst in het centrum van de stad. Ook werd een café te Lisnas- kea in het graafschap Ferma nagh geheel door een explosie verwoest. De explosie werd veroorzaakt door een bóm in een auto die voor het café was geparkeerd." In Ballyamena in het graaf schap Antrim is een politiebu reau eveneens door ontploffing van een bom in een auto ver woest. De twee laatste ontplof fingen eisten evenwel geen slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De Her vormde Synode in Driebergen heeft gisteren het rapport „Le ven en laten leven", waarin een commissie ad hoe gepoogd heeft een christelijke visie op de abortus provocatus te ge ven, niet aangenomen maar ook niet verworpen. Op voor stel van secretaris-generaal dr. A. van den Heuvel kreeg de commissie opdracht haar rap port bij te schaven voor de novembervergadering. Of dat overigens veel verschil zal gaan uitmaken, staat te bezien. Commissievoorzitter dr. Mante gaf althans in zijn slotwoord te kennen dat de commissie, voor wat de essen tie van haar visie betreft, aan het einde van haar latijn is. Een handvol Synodeleden stel de zich vierkant op achter het rapport, waarin een principieel nee wordt uitgesproken tegen de abortus provocatus, tenzij in een noodsituatie waarin le ven tegenover leven staat. Maar de meeste sprekers, hoe zeer ook eveneens afkerig van abortus als uitgangspunt ter oplossing van een ongewenste zwangerschap, hadden meer kritiek dan instemming. Zij vonden het rapport te wet tisch, te structureei-biologisch, te angstig en teveel inspelend op schuldgevoelens, te weinig spiegel van de eigen verant woordelijkheid van de mens, te weinig begaan ook met de nood van de mens, kortom te weinig pastoraal. Op dit laat ste verwijt reageerde het com missielid dr. Schroten kort en bondig, dat de commissie geen opdracht had gekregen pasto rale adviezen te geven, maar om een christelijke ethiek te formuleren. De meeste indruk maakten ter Synode de vrouwelijke spre kers. Met name mevr. mr. J. Ruler die abortus provocatus weliswaar principieel afwees, maar alle nadruk legde op de existentiële nood van de vrouw met een ongewenste zwanger schap. Hoe die nood geïndu ceerd is, vond zij minder be langrijk. Maar als zij besluit tot abortus moet zij wei besef fen dat zij menselijk leven vernietigt. Mevr. dr. J. Josephus Jitta riep de Synode op mee te denken over een nieuwe me dische ethiek die is toegespitst op de problematiek „leven, bedreigd leven". De eigen ver antwoordelijkheid van de mens werd het meest vrijmoe dig verdedigd door mevr. Le- nie Reijndam-Beek, die in het weekblad „Hervormd Neder land", vorige week het rapport reeds had gekraakt op grond van „onbetrouwbaar redene ren", hetgeen overigens hele maal losstond van de integri teit van de commissieleden waaraan zij niet wenste te tor nen. Dit is sensationeel, merk waardig typisch Brits. Vol gens dr. Kenneth D. Keale, een Londense arts-in-ruste en kenjier van Leonardo da Vinei en diens werk, was de vrouw die model stond voor Leonar do's vermaarde portret van Mona Lisa, naar alle waar schijnlijkheid zwanger. Zo, dat is niet gering. Dr. Kenneth D. Keale zegt dat de glimlach om de mond van Mo na Lisa haar „stille tevreden heid, terwijl haar volronde ge zicht en figuur en fraaie han den, vrij van sieraden en ga. zo maar door", de medicus de veranderingen der zwanger schap onthullen. En Kenneth gaat door: Leo nardo voelde zich sexueel niet tot vrouwen aangetrokken, maar hij werd wel erg ge boeid door haar moederlijke eigenschappen. Ik laat dit verder voor wat het is, want nog niet zo lang geleden werd gemeld dat Mo na Lisa haar lippen niet van elkaar deed vanwege het feit dat ze bar slechte tanden had. En dat is andere koek. Nixon: at-oom Sam. Een lijstje: De blanke Pele; Superstar; De Paganini onder de voetbal lers; De halfgod; Hij is voor drie miljoen ver kocht, maar ze hebben met gezien dat zo'n speler voor nog geen 100 miljoen te koop is, doodeenvoudig omdat er zo maar één is; De ideale chef; Hij is bij ons belangrijker dan Pele voor Brazilië ooit ge weest kan zijn, De witte Pele; Balletdanser. •ft En de bal is ook maar rond. Zo vraagt de fa. De Vlevo uit Lelystad per advertentie „Ervaren Koppensnellers". Hoog loon geboden bovendien. Achterdocht, vrienden. Dat wekt zo'n advertentie toch min of meer op. Koppensnel lers. Maar ze bestaan, hoor. Als wij het goed begrepen hebben, blijven er bij heiwerk voor bouwwerken wel eens stukken heipalen boven de grond uitsteken. Keiharde stukken paal; paalkoppen. En koppensnellers halen die paal koppen weg. ir Als het fout is worden wij graag even goed geïnfor meerd. Ik haal mijn paalkop zelf wel even weg. MERIJN. HET AARTSBISDOM SAO PAULO in Brazilië heeft ge protesteerd tegen de nieuwe golf van arrestaties binnen zijn gebied en waarvan vooral intellectuelen het slachtoffer zijn. GRIEKS-CYPRISCHE ver zetsstrijders van de EOKA hebben de 29-jarige Andreas Elinas, een welbekend aan hanger van president Makarios van Cyprus, doodgeschoten, zo heeft de notitie dinsdag be kendgemaakt. (ADVERTENTIE) Voor enige projecten in Middelburg en Terneuzen kunnen wij direct uitzenden enige ploegen ervaren Wij betalen een hoog loon reiskosten en reisuren, 8% vakantietoeslag en doorbetaalde feest- en vakantiedagen. Goede sociale voor zieningen. Rotterdam, Hoogstraat 55 tel. 010-149602 - 149813

de Stem | 1974 | | pagina 9