niest M BV. 226 ZESDEKLASSERS EEN DAGJE NAAR HET RIJK DER DIEREN I J KERNARSENALEN VERDER UITGEBREID Weinig kans op aanvullend SAIT-akkoord BADEN FAN ARBEID Sticht Sociaal Fonds studie toelagen Pleidooi voor massa-onderzoek borstkanker !2 juni 37846 Soep en een bedje voor lieve Nicole Iweeds Instituut voor vredesonderzoek (SIRRI): VAN HET ïobilist, graag 3ér veilige kilo- idabel rij genot erende vakantie, ,tijdens de gwijs-week iratis aan een nderwerpen, drinkt mef cake (u aan- irmante gastvrou- en door maken wij r wegwijs door tal band. }t HET HAASJE EN ZIJN HAZEMEISJE £.ê.2t/-A Gevaren 207 miljard Niet afschaffen Arbeidsloon in België 15 procent gestegen Overlevingskans Nut Woensdag IV juni 1974 O frank O frank O frank O frank 9 frank 4 frank 4 frank 7 frank 8 frank Van Fonny van Gils uit Dorst kregen we een grote tekening tm een bewoonde boom. De tékening was zo groot, dat ze niet j» De Kleine Stem paste. Daarom hier een stukje van de zeer Kulte boom. •irajaSaSdo uadiaAuooA iraijupe ijaaq lafOAStrujs bq iqazZfld ONISSOTdO EindredactieRieja van Aart De leerlingen van klas 6a van het instituut Ste. Marie in Huij- bergen moeten, zoals trouwens de leerlingen van andere scholen, regelmatig een opstel maken. Kort geleden kregen de jongens als opdracht een opstel te schrijven met als titel „Als ik één dag 'n dier mocht zijn". Iemand die denkt dat alle jongens dan wel een leeuw (de koning van de dieren) of een vós (de slimste in het dierenrijk), zouden willen zijn hebben het mis. Carl Duppen bijvoorbeeld droomde, dat hij een aap was. Hij schrijft onder ander: „Op een dag zat ik in mijn kooi en zag plots een auto voor mijn neus verschijnen. Even later zag ik dat er een wijfjesaap uitkwam. Ze zag er schoon uit en ze had ogen als een merrie. Tot mijn verwondering zag ik dat ze ook naar mijn kooi werd gebracht. Dat was ge woon het einde voor mij. Toen ze even later in mijn kooi zat vroeg ik naar haar naam en ze zei „Ik heet Flipje" en ik zei fluisterend: „Wat een mooie naam heb jij". „Ik heet Flap je" zei ik trots. Ze zei ook: „Dat is een mooie naam." Toon den Ridder zou wel een paradijsvogel willen zijn. Hij schrijft onder andere in zijn opstel: „Ik heb een prach tig vederkleed dat alle mooie kleuren vertegenwoordigt: rood, groen, blauw, geel, oran je, paars, alle kleuren die mooi zijn. Willem-Henri de Bruijn wil ook wel een vogel zijn, maar dan een postduif. In zijn op stel belandt hij als postduif in de riddertijd en beleeft een heel spannend avontuur. Hij schrijft onder andere: „Er kwam een man naar mijn hok toe. Hij haalde mij eruit, deed een briefje aan mijn poot en gooide mij de lucht in. Er liepen veel uitgehongerde mensen in het kasteel rond. Ik vloog naar het kasteel van Floris de Tweede. Ik kwam hijgend bij het kasteel aan. Een bewaker haalde het brief je eraf en gaf het aan Floris. Deze las het en liet meteen duizend mannen bijeen ko men. De mannen waren ge pakt en gezakt voor de strijd. Na driehonderd meter lopen zagen ze de gehate vijand te genover de hoge muren staan. Het leger van Floris begon te sluipen. Ineens stormden de mannen naar voren. Na een uur hadden ze al gewonnen. Deze strijd heet nog altijd de slag bij „Rozebond". Ik werd bejubeld, ik kreeg één wens, ik wou de vrijheid en die kreeg ik." Andere jongens van Ste. Marie wilden voor een dagje een kangeroe, een paard en een uil zijn. Er waren eens drie beren, vader de grootste, dan moeder die was niet klein en was niet groot maar er net tussen in en dan het kleine beertje, de kleinste. Moeder beer had soep klaar ge maakt. Maar omdat de soep te heet was, gingen ze maar even wandelen. Vader beer had de deur van hun huisje open gelaten. Ondertussen had Nicole het huisje ontdekt. Nicole was een heel lief meisje en had blond haar. Ze ging naar het huisje toe en klopte aan de deur maar niemand deed open. Ze voelde aan de deur en ging naar binnen. Toen ze de soep zag kreeg ze er reuze trek in. Ze ging op de stoel van vader beer zitten en at van de soep maar de soep van vader beer was te heet. Toen ging ze op de stoel van moeder beer zitten, maar die stoel die was zo zacht dat je er helemaal in zakte. Ze at van de soep van moeder beer maar die was te koud. Toen ging ze naar de stoel van het kleine beertje en dat was goed. Toen was ze moe geworden en ging in het stoeltje van de beer liggen. Maar omdat Nicole zo zwaar was krakte het stoeltje door en daar lag Nicole op de grond. Toen ging ze naar boven en klom op het bed van vader beer maar dat was veel te hard en het bed van moeder beer was te zacht en het bedje van het kleine beertje was goed. Toen kwamen de be ren thuis. Ze hadden gezien dat er iets gaande was. Ze gingen naar boven en zagen Nicole liggen. Nicole werd wakker van de beren. Ze sprong uit d's bed en liep weg zo hard ze kon en kwam nooit meer terug. Karin van den Boom, Breda, 9 jaar. José van den Boogaart uit Gilze maakte deze grappige tekening. «ffl» Ik ken een haasje 't heeft geen baasje 't heeft geen vrouwtje zijn naam is Grauwtje. Hij kent 'n liedje 't heet Tuhet Twietje een, twee, drie, vier hij zing 't met plezier. Hij zing dag uit dag in en heeft goede zin en als hij begint en heeft geen zin Hij heeft dan misschien 'n droge hals want 't klinkt dan ontzettend vals dan pakt hij een glas en haalt water bij de plas. Maar ja 't kleine haasje groeit gauw eerst 'n verloving en dan trouw hij trouwt met een lief en mooi hazemeisje die dol is op 'n ijsje Er komen lé schapen en nog 25 apen dan twee koeien die een feestlied loeien. NANDY Broekhoven, Axel. Deze struisvogel heeft allerlei voorwerpen opgegeten. Zie je hoeveel het er zijn? De oplossing staat ergens an ders op deze pagina. IS illlÉistiSiiUilil 0 Arno Blakenburg uit Don gen tekende deze Indianen en cowboy. I 5 (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM De Ver enigde Staten en de Sovjet unie hebben, ondanks hun eerste overeenkomst ter be perking van de strategische kernwapens en de onder en over een uitge- overeenkomst, hun kernwapensarsenaal in 1973 eowel kwantitatief als kwa- ütatief uitgebreid. Dit stelt het Zweedse instituut voor vredesonderzoek (S1PRI) in zÖn dinsdag in Stockholm gepubliceerde jaarboek 1974. Volgens het instituut zijn de tevaren als gevolg van de voortdurende toeneming van Kernwapens en de verdere verbreiding nog toegenomen. de kwetsbaarheid van het erdrag tegen de verbreiding 111 kernwapens is gebleken door de kernproef die India heeft gehouden. Het afgelopen jaar zijn min stens 29 kernproeven gehou den en wel 14 dioor de Sovjet- Unie. 9 door de Verenigde Staten, 5 door Frankrijk en 1 door Ghana. Het SIPRI stelt dart de Vere nigde Staten hun aantal kern koppen op bijna 6.000 hebben gebracht en de Sovjet-Unie op ongeveer 2.000. De Sovjet- Unie heeft vorig jaar vier nieuwe prototypen van inter continentale raketten be proefd, waarvan drie voor meervoudige kernkoppen die onafhankelijk van elkaar op afzonderlijke doelen kunnen worden afgevuurd. In scherpe bewoordingen ver oordeelt het SIPRI de in janu ari door de Amerikaanse mi nister van Defensie Schlesin- ger verkondigde theorie van een „chirurgische slag" om met kernwapens militaire in richtingen van de tegenstander te vernietigen. Het SIPRI ziet daarin een „meedogenloze en onnodige escalatie van die ge varen die aan een nucleaire confrontatie tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie eigen zijn". Volgens het jaaroverzicht is de bekwaamheid in de oude wereld in het ontwikkelen en produceren van grotere con ventionele wapens toegeno men. T-eryrajl na de tweede wereldoorlog slechts de Vere nigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland, Canada en Zweden zulke wapens maakten, was dat in 1973 in ongeveer 30 landen het geval- In de derde wereld werden steeds meer hooggekwalifi ceerde wapens aangeschaft. Zo waren vorig jaar 39 van deze landen (in 1958 maar vier) in het bezit van straalgevedhts- vliegtuigen. Het SIPRI schat de gezamen lijke militaire uitgaven van 1973 op 207 miljard dollar, waarvan 80 procent door de NAVO en het Warchau-pact. (Van onze redactie buitenland) Washington Ér is wel jas kans dat president Nixon Mens zijn komende bezoek j®o_ de Sowjet-Unie een uit breiding zal tekenen op het "Jdertijd gesloten interim- «koo.'d ter beperking van strategische kernwapens loalt). Dit heeft de Ameri- fbanse minister van defensie "Mes R. Schlesinger op een Persconferentie in Washington sezegd. Er zal mogelijk wel sprake kunnen zijn van een 'ijdelijke overeenkomst als de ™wjets instemmen met be- 'sugeiing van hun militaire vooruitgang. Als mogelijkheden noemde joblesinger beperking van ondergrondse kernproe- von, oegrenzing van het ex- Ponmenteren met nieuwe ra- 'ten en beperkingen van het tempo van de ontplooiing van moderne kernraketten met meervoudige kernkop pen, "ie afzonderlijk op ver schillende doelen kunnen worden afgevuurd (MIRV S) Amerika heef', deze laatste wapens al sedert 1970 en de Sowjet-Unie zou aan ont plooiing ervan toe zijn. De Amerikaanse minister van defensie was „vol ver trouwen", dat de Verenigde Staten en de internationale atoomenergie autoriteit elke poging van de Egyptenaren of Israëliërs om kernbrand stof voor vreedzame doelein den voor militaire doelen te gebruiken, zouden ontdek ken. Er is een systeem voor de controle van de brandstof" die in de reactoren gaat en de bljprodukten, die eruit komen en die voor militaire doelen zonden kunnen wor den aangewend. 0 Schlesinger (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Sticht een Sociaal Fonds Studietoela gen", dat de financiering van zowel de studiebeurzen als de rentedragende leningen verzorgt. Voedt dit fonds met de kinderbijslagen van ou ders /an beursstudenten en het geschatte bedrag, dat ou ders als kinderaftrek voor hun studerend kind genieten. Dit wordt bepleit in „De stu dent, zijn levensonderhoud en de sociale verzekering", een rapport van een commis sie uit de vereniging van Ra den van Arbeid, waarmee gereageerd wordt op de nota studiefinanciering van staats secretaris Klein van Onder wijs en Wetenschappen. Uit gangspunt voor leder studie- toelagenbeleid moet men, al dus het rapport, bliiven zoe ken in het gezinsinkomens- beleid. zoals dit ligt veran kerd in de kinderbijslagwet en dat gebaseerd is op de ouderlijke verantwoordelijk heid voor onderhoud en op voeding van kinderen tot de ze hun plaats in de maat- schaupij kunnen innemen. Het belang van de samen leving bij onderwijs kan voor overheid aanleiding ziin om het fonds nog meer te spekken als de bijdragen on voldoende zijn voor de stu- diefinanciering. De belangen van vele tienduizenden jonge mensen, die reeds in het pro- duktieproces werkzaam zijn en daarnaast studeren mogen niet uit het oog worden ver loren. Het studietoeslagenbe- leid hangt ook samen met de herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Daarom is het beter, dat het departement van Sociale Za ken de verantwoordelijkheid krijgt voor het studietoela- genbeleid- Dit moet in een wet worden vastgelegd. De student moet eventueel zijn bezwaren tegen een genomen beslissing kunnen voorleggen aan de administratieve rech ter, aldus de raden van ar beid. In het rapport wordt er op gewezen, dat de kinderbij slag voor boven 18-jarigen voorlopig niet kan worden afgeschaft. Dat kan eerst als er voldoende regelingen zijn voor: zogenaamde huishoud- klnderen, invalide kinderen, studenten beneden 18 jaar, leerlingen van ander dan ter tiair onderwijs en beroepsop leidingen en studenten aan buitenlandse universiteiten. In het rapport wordt gecon cludeerd, dat de regeling, die staatssecretaris Klein voor stelt, een denivellerende werking heeft. Dat kan wor den gecorrigeerd door de ba sisbeurs van f 2.500 met f 1000 te verhogen. Trouwens, verhoging van de basisbeurs wordt ook be pleit om een innerlijke te genstrijdigheid in het sys teem-Klein weg te werken. Dan moet de extra benrs van studenten uit minder draag krachtige milieus niet wor den toegekend, deze ver draagt zich niet met het doei van de regeling: aan alle stu denten de mogelijkheid te bieden in financiële zin onaf hankelijk van hun ouders te zijn aldus de Raden van Ar beid. BRUSSEL (ANP) Vol gens de meest recente gege vens /an het Belgische Insti tuut voor de statistiek zijn de lonen van de Belgische indus trie-arbeiders in april van dit jaar met 15,5 pet. gestegen ver geleken met april vorig jaar In april van dit jaar bedroeg de stijging 5,4 pet. vergeleken' met januari. Het Nationaal Instituut voor de statistiek in België onder zoekt twee maal per jaar (in april en in oktober) de ont wikkeling van de brutó-lonen van de arbeiders in de indus trie. Vier maal per jaar wordt een steekproef gehouden. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN De Gronin ger röntgenoloog dr. C. J. P. Thijn meent dat massa-onder zoek van vrouwen boven 35 jaar naar de eventuele aanwe zigheid van kankergezwellen ui de borstklieren het aantal sterfgevallen aan deze ziekte net rond 600 per jaar zal doen ifnemen. Dit massa-onderzoek, Jat met behulp van moderne röntgenapparatuur kan gebeu ren, is volgens hem uitvoer- baai en verwacht mag worden dat de kosten ervan weg zullen vallen tegen de financiële voordelen. Het onderzoek zou onder de hoede van de kruis verenigingen kunnen worden uitgevoerd, stelt hij voor. Dr. Thijn zei een en ander dinsdag in Groningen bij de aanvaarding van zijn benoe ming tot lector in de radiolo gie aan de rijksuniversiteit in Groningen. Na er op te hebben gewezen dat de overlevingskans van vrouwen die aan borstkanker lijden, ondanks technisch Hoogstaande behandelingsme thoden, de laatste tien tot twintig jaar nauwelijks is ver beterd, wees hij op de oorzaak hiervan. De kankergezwellen worden meestal pas ontdekt, als ze te groot zijn en zich al naar andere delen van het li chaam hebben „uitgezaaid". „Des te kleiner de tumor, des te minder uitzaaiingen, des te betere overlevingskansen", dus dr. Thijn, die stelde dat de röntgendiagnostiek thans zover is gevorderd dat nog niet voelbare gezwelletjes van 0,5 cm grootte in de borsten röntgenologisch kunnen wor den aangetoond. Met een zoge naamde „mammograaf" kun nen volgens dr. Thijn per jaar ruim 8.000 vrouwen worden onderzocht. Hij berekent dat voor een volledig onderzoek van alle vrouwen boven 35 jaar ongeveer 400 onderzoek- units nodig zijn. Het nut van een dergelijk onderzoek naar de aanwezig heid van nog kleine tumoren blijkt dr. Thijn uit de volgen de cijfers: van de vrouwen pij wie in de borsten een tumor is gevonden, die zich nog heeft uitgezaaid is aard na behandeling na tien jaar ongeveer 70 procent niet uiter- nog in leven. Zijn er al wel uitzaaiingen, dan is die overle vingskans van tien jaar ge daald tot 29 procent. In 1969 overleden in Neder land 2249 vrouwen aan de ge volgen van borstkanker. Voor longkanker was dat cijfer in 1969 4698, maagkanker 3210 en kwaadaardige gezwellen in de dikke darm 3061. De röntgenologie kan volgens dr. Thijn beter dit soort gezwel len in een vroegtijdig stadium opsporen, maar preventief on derzoek naar maag- of darm kanker acht hij niet of nauwe lijks uitvoerbaar, gezien de hoge kosten en het tekort aan röntgenologen. Bij het röntge nologisch borstonderzoek, be doeld ter opsporing van tuber culose, kunnen ook kankerge zwellen in de longen worden aangetoond.

de Stem | 1974 | | pagina 15