BOKSCARRIERE JOE FR A 7,TER VERLENGD „RENNERS HEBBEN 'T NU GEMAKKELIJKER" Valentijn: „Respect voor Poulidor" Jan Spetgens winnaar ronde van Ossendrecht Welke camera bewijst u dat u best kunt filmen? De Eumic; Mini 3 Servolocus? fêümicfSi™. PIRARD ACTIEF Toine van de Bunder niet in Kleine Tour Vianen eerste daar blijft n mens gezond bij! Grote geld Bitossi sterkste a W.R. operatie m Jongbloed sport Eumig maakt filmen Nu per abonnement goedkoper (F. 15,60 voor 13 nrs.) Stuur een briefkaart met Uw naam en adres aan Kick, postbus 400. Amsterdam of bel 023-339040 f (dag en nacht 1 L bereikbaar). J Frits Pirard wint de spurt voor de tweede plaats voor Ad Gevers en Ad Tak (slechts gedeel telijk zichtbaar). NEW YORK (AFP) Joe Frazier heeft zijn bokscarrière verlengd door een duidelijke overwinning op zijn landge noot Jerry Quarry. Voor het gevecht had de oud-wereld kampioen immers verklaard dat hij na een nederlaag een einde zou maken aan zijn bokscarrière. Zo ver kwam het in de met 17.000 toeschouwers gevulde bokshal van Madison Square Garden echter bij lan ge na niet. Frazier deed in feite wat hij wilde met de 29- jarige Qarry, die in 1969 ook al eens van Frazier verloor. Toen arbiter Joe Louis het ongelijke geveoht na 1 mdmut em 37 seconden in de vijfde ronde afbrak, was het „ba-by- faoe"-igezidbt van Quarry her- sohapen in een soort rood ge kleurd maanlandschap. Fra- zieir, die 96 kilogram woog, was tegen Quarry in zi.jn ele ment. De zihgende bokser zocht rustig de goede posities en plaatste onophoudelijk zijn befaamide linkse hoeken, die (aiiNaiHHAcrv) Niemand hoeft meer bang te zijn voor „filmtechniek". De Eumig Mini 3 zit namelijktechnisch zó in QOO elkaar, dat met techniek niets Ogg," JtMBt meerte maken hebt. U kijkt door de zoeker, kiest uit het3-voudige zoom- bereik (van dichtbij tot veraf) de beeld- uitsnede die het mooiste vindt en u drukt maar op de knop. Film loopt. Film lukt. Automatisch. Belichtingstijd, afstandinstelling, scherptediepte -u mag het allemaal vergeten. Uw film wordt automatisch juist belichten automatisch scherp van oneindig tot vlakbij. U kunt udus helemaal op uw onderwerp'concentreren. Daar komt nog bij dat de Eumig Mini 3 licht is, handig en kompakt; echt de camera om altijd bij de hand te hebben. Zo hebt u alleen maar pleziervan filmen. En zo brengt u met die kleine Eumig alleen maar briljante films mee naar huis. Automatisch. Veel plezier! Het geheim van de Servofocus. Servofocus is een Eumig-patent. Daarom zult u ook alleen maar bij Eumig de Servofocus kunnen vinden. Servofocus betekent: automatische regeling van de scherptediepte bij het zoomen, d.w.z. steeds automatisch de juiste afstandinstelling.Dus: niet meer bang zijn voor onscherpte. Van veraf tot dichtbij wordt alles automatisch scherp. (Daarom zit er op de Eumig Mini 3 ook geen afstand-instelring; die is namelijk helemaal niet oodig). Zo wordt het u automatisch makkelijk gemaakt om scherpe films te maken, adviesprijs Meer informatie. 'k wil meer weten over de Eurnig mini filmcamera's. Naam Adres Plaats Op envelop vermelden: J Eumig 1 Antwoordnummer 182 Weesp £ggfl postzegel hem ooit de bijnaam „Snra- kanjg Joe" bezorgden. Joe Frazier verklaarde later in de kleedkamers dat hij Jer ry Quarry voor een knock out had wililen besparen. „Ik zaïg dat bij behoorlijk gewond was en ik wilde het met nog -erger m-aken". Fr-azier dacht dat Joe Louis het gevecht eerder zou stop pen „Ik zei nog tegen hem: hè deze man is gewond. Wat ga je er aan doen?" Volgens Frazier was het de schuld van Quarry's ho-ek. „Daar hadden ze -eerder moeten ingrijpen". Joe Frazier, die in zijn car rière alleen van George Fore man en Mbharfi-med Alle ver loor, voelde zich als vanouds. „Sommigen schreven dat het met mij was afgelopen, maar dat is niet zo. I'k will nu bok sen tegen -de winnaar van Fo reman - Ali en van mij mag dat Foreman zijn". Jerry Quarry zei terwijl hij een i-jsza-k tegen de linker kant van zijn gezicht hield en door zijn aa-ntrekkelijik-e blon de echtgenote werd getroost dat deze nederlaag geen aan leiding voor hem was met boiksen op te houden. „Ik blijf doorgaan", zo zei hij. „Ik was vanavond niet zo erg veel waard. Ik had helemaal geen macht. Als iemand iets slecnts over Joe Frazi-er wil zeggen, krijgt hij m-et mij te ma ken". De ontsnapping, die al in het prille begin van de koers plaatsvond en waarbij Pirard, Spetgens, Gevers, Tak, de ver rassend goed rijdende Ver- heezen, Butter (moest al snel afhaken) en Re-mijn (verloor in de slotfase veel terrein op de leiders) betrokken waren, steunde voornamelijk op de Amstel-renner en Ge-vers. Door het vele- werk dat dit tweetal opknapte was het ook meteen de beslissende slag. Het peloton werd zelfs voordat de helft van de wedstrijd voor bij was op een ronde ge-zet. Alleen Konings, Snoeyink (voornamelijk naar Ossen- dredhf getogen om zijn oude plaatsgenot Henny Kuiper eens op te zoeken), Aarts (viel later terug), Valkenburg, Van Steenis en Deusing ont kwamen aan dubbeling. Pirard en Gevers nestelden zich di rect na de aansluiting aan de kop van de meute. De Breda- naar probeerde daarna diverse malen om opnieuw weg te ko men. Maar dat lukte hem niet. Jac Spetgens slaagde wel. Te midden van een paar gedub belde renners had laten af- sprinten leek Spetgens nog te zullen worden ingelopen door Pirard. Tak en Gevers. Want het gat werd door de activitei ten van Pirard snel kleiner. De Bredanaar, die zich al be hoorlijk leeg gereden had, kreeg evenwel niet de onont beerlijke steun van de twee anderen. Daardoor kon Spet gens stand houden. Pirard. die ook de 1-eidersprijs veroverde, smaakte wel het genoegen de spurt voor de tweede plaats royaal voor Gevers in zijn voordeel te beslissen. Amateurs: 1. Jac. Spetgens (Liessel) de 190 kilometer in 2 uur 20 minuten en 43 secon den, 2. F. Pirard (Breda), 3. A. Ge-vers (Schijndel), 4. A. Tak (Oud-Gastel), 5. T. Ver- heezen (Bergen op Zoom), 6. J. Konings (Sprundel), 7. H. Snoeyink (Dene-kam-p), 8. A. Deusin-g (Halsteren), 9. W. v. Ste-enis (Hoogblokland), 10. M. Remijn (Kwa-denda-m-me), 11. N. Valkenburg (Wouw), 12. W. Liebrechts (Vlaardingen), 13. G. St. N-icolaas ('s Graven deel), 14. T. ter Harmsel (La- ge Zwaluwe), 15. A. v. Elten (Vlijmen), 1-6. G. v. 't Geloof (Oudenbosdh), 17. C. v. Bragt (Lage Zwaluwe), 18. C. v. Don-gen (Oud Gastel), 19. B. Broere (Gudenbosoh), 20. S. Aarts (Roosendaal). Junioren: 1. L. v. Vliet (Honselersdijk) de 60 kilome ter in 1 uur 28 minuten en 35 seconden, 2., P. v. d. Leij (Rot terdam), 3. E. Ges-erick (Hil versum), 4. T. Griep (Spijke- nisse), 5. K. St. Nicolaas ('s Gravendeel), 6. E. Waasdorp (Den Haag), 7. P. N-oy (Am sterdam), 8. A, v. Peer (Sprundel), 9. P. Th-ijssen (Meij-el), 10. W. Jeremiasse (Wemeldinge), 11. T. Hamers (Udenhout), 12. F. Verlinden (Zwanenburg), 13. H, Knruvers (Den Bosch), 14. H. Timmer mans (Den Bosch), 15. F. Ver stappen (N-eerkanit), 16. R. Braba-ers (Tilburg), 17. F. Gomm-er-s (Heerle), 18. J. Pij per (Etten), 19. A. v. Hooft (Kerkdriel), 20. J. de Groot (Giessen-dam). 9 Marijn Volentijn: „Ik heb respect voor Raymond Poulidor. Die heeft nog gezien". gefn gram doping DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn (CRM) acht voorlopig geen mogelijkheden aanwezig voor financiële steun van de rijksoverheid aan het betaalde voetbal. De bewinds man heeft dit meegedeeld op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Wolff (CPN). H-et beleid met betrekking tot de sportieve recreatie, al dus de bewindsmia is er in de eerste plaats op gericht het actief bewegen van grote groepen van de bevolking te bevorderen (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) SINT-WILLEBRORD Als het komende weekend in Hoogerheide de Nederlandse kampioenschappen wiel rennen worden verreden, zal Marijn Valentijn uit Sint- Willebrord zeker langs het parcours te vinden zijn. Deze oud-wielrenner hij was een van de eerste profs in Ne derland behaalde in datzelfde Hoogerheide een van zijn grote successen. Valentijn: „In 1935 ben ik daar Nederlands kampioen bij de profs geworden. Mijn voorsprong op num mer twee bedroeg dertien minuten. Dat was mjjn tweede nationale titel op de weg. In 1932 was ik op de Veluwe kampioen geworden". WIELRENNEN Het parcours -dat de renners in 1935 moesten a-fleggen was ongeveer 20 kilometer lang. Alle categorieën profs, amateurs en nieuwelingen vertrokken tegelijkertijd. Va lentijn: „De start was altijd een enorme chaos. Vergeet niet dat er zo'n 320 renners (tegelijkertijd vertrokken. Toen we zo'n kilometer of vijf, zes gereden hadden dacht ik dat ik op kop zat. Ma-ar dat was niet het geval. Door dat enor me gedrang was m-e ontgaan dat er -al vijf renners aan kop zaten. Da-ar zat ook Thijs van Oers bij. Dat was mijn maat. Ik ben toen keihard gaan rij den en had d-e koplopers zo te pa-kken. Pijnenburg die de na tionale titel op de baan in de wacht gesleept had. wilde ook kreeg va-n een andere renner een wiel. Mijn medevluchter, de Belg Ka-as, was natuurlijk al een heel eind voorop. Toen ik hem achterhaald had reed hij plat. Hij kreeg van iemand een and-ere fiets en kon zo weer doorrijden. Die koers heb ik toen gewonnen, maar ik w-erd gediskwalificeerd om dat iik van een and-er een wiel had aangenomen. D-at Kaas een andere fiets had gekregen hadden ze zogen-a-amd niet ge zien. Marijn Valentijn behaalde ook in het buitenland heel wat triomfen. In Parijs haalde hij bij de wereldkampioenschap pen de bronzen medai-lle bin nen en in de etappekoersen waren er voor hem meestal goede klas-seringen weggelegd. Valentijn: „Je moest er in die tijd wel hard voor werken. De etappes waren veel langer dan tegenwoordig. En natuurlijk allemaal slechte wegen. Mees tal reed je alleen. Je kreeg wel materiaal van bijvoor beeld de rijwielfabrieken De Magneet of Mol uit Ossen- dracht. 9 De acht deelnemers aan het jeugdkampioenschap biljarten van het gewest Brabant/Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Het toernooi in café Dallinga in Sluiskil waar over elders in deze editie meer was bijzonder geslaagd. Een stimulans voor de jeugdbil- j art sport in Zeeuwsch-Vlaanderen. graag op de weg winnen. Ik zei tegen hem, „als je wil winnen moet je eerst mijn wiel maar zien te houden". Na de eerste ronde, toen we weer in Hoogerheide aankwamen, keek i-k eens achter me en zag dat niemand me had kunnen volgen. Toen ben ik keihard doorgegaan. Niemand kon me meer achterhalen." Thijs van Oers was trouwens de laatste die moest" afhaken." In 1922 begon Marijn Valen tijn met het wielrennen. Na zes jaar als liefhebber te heb ben gereden stapte hij over naar de rijen van de profs, en vertrok de Sint-Willebrorder naar het buitenland, waar het grote geld te verdienen viel. Valentijn: „Toen ik begon te koersen werd er op grasbanen gereden. Rond een veld - onge veer zo groot als twee voetbal velden werd een parcours uitgezet. Dat was trouwens wel erg gezellig. Als je dan ergens moest rijden ging heel Sint-Wi-llebrord mee om je aan te moedigen. En iedereen ging op *de fiets. In 1928 ben ik prof geworden. De ronde van Spanje, Pa-rijs-Nice en de ron de v-a-n Zwitserland heb ik verschillende keren gereden. Als buitenlander Wad je het echter niet zo gemakkelijk. In België reed ik eens plat. Ik Maar daar hield het dan mee op. De rest moest je zelf verdienen. Ik had een gezin met vier kinderen. En dan moet er toch brood op de plank komen. Je begrijpt wel dat het wel eens afzien was. Dan hebben de renners het tegenwoordig heel wat gemak kelijker. Ze krijgen al geld voor ze ook maar een meter gereden hebben." Valentijn, die ook nog op de baan gereden heeft (met Kees Pellen-aars heb ik nog op de ba-an in Parijs gereden"), veert ojJ'als het woord doping ter sprake komt. „Iedereen denkt dat het iets is van de tegenwoordige tijd. Ook vroe ger werd er al heel wat ge slikt. Ik ben er altijd tegen geweest. Zoiets kan nooit goed zijn voor je lichaam. Jc wil er d/an meer uit halen dan er in zit. Het is hetzelfde als een auto waarmee je steeds plank ga-s rijdt. Die gaat ook vlugger kapot. Al die renners die do ping nemen, gaan niet zolang mee, daarom heb ik ook veel respect voor Poulidor. Bij Us 34 en rijdt nog steeds aan de top. Geloof me, -die heeft nog geen gram do-pin-g gezien." Manjn Valen-tijn heeft er geen spijt van dat hij niet wat jaartjes jonger is. „Ach, ik ben nu 74 jaar. Als ik nu zou fietsen was ik misschien wel miljonair geweest Maar ik heb een leuke tijd gehad. Ik ben in 1936 gestopt met wielrennen. Toen begon de crisistijd al. zodat de ver dienste heel wat minder wer den. Ik ga niet zoveel meer naar het wielrennen, maar n-a-ar Hoogerheide g-a ik toch eens kijken. Dat lijkt me wel leuk." ROMAIN VAN DAMME (Van onze sportredactie) IJZENDIJKE Toine van de Bunder, de succesvolle amateurrenner uit IJzendijke heeft een uitnodiging gehad van de KNWU deel te nemen aan de Tour de l'Avenir. Van de Bunder, die dit seizoen reeds vijftien overwinningen boekte is tevens geselecteerd voor het wereldkampioen schap. Van de Bun-der heeft echter de KNWU laten weten niet in te gaan op de invitatie voor de kleine Tour. Of hij naar het wereldkampioenschap zal gaan is daardoor eveneens onzeker. Van de Bunder, „Als ik bij voorbeeld Nederlands kampi oen zou worden, wil lk wel naar het wereldkampioenschap ook. Lukt dat niet, dan vind ik het onsportief tegenover mijn collega's da-ar eventueel heen te gaan als ik het grote werk als de Kleine Tour laat liggen". (ADVERTENTIE) ACTUEEL VOETBALWEEKBLAD verkrijgbaar onthullend kleurrijk altijd in de aanval Deze week: NEDERLAND KAN WERELDKAMPIOEN WORDEN EXCLUSIEF INTERVIEW NIET PELÉ OVER CRUYFF EN ORANJE 00K ARGENTINIË KAPOT AAN DRANK EN VROUWEN 9 Gerard Vianen: zege. LIMOUX (AFP) De eerste etappe van de Tour de 1' Eau is een Nederlandse aangelegen heid geworden. Gerard Vianen ging als eerste over de eindstreep, ge volgd door Kees Bal. De uitslag is: 1 Vianen (Ned) 203 kilometer in 5 uur, 35 minuten en 21 seconden, met tijdsver- goeding 5.35.15. 2 Bal (Ned) 5.35.31, met tijds- vergoeding 5.35.27, 3 Meunier (Fra) 5.35.31, met tijd-svergoeding 5.35.29, 4 Poulidor (Fra) z.t. 5 Esclassan (Fra) 5.37-40, 6 Guimard (Fra) z.t. 7 Pfelman (Belg) z.t. 8 DanguiUaume (Fra) z.t. 9 Botherel (Fra) z.t. Het peloton kwaim in dezelfde tijd binnen. LAUSANNE (Reuter) De Italiaan Franco Bitossi heeft dinsdag de zevende etappe van de Ronde van Zwitserland, een rit van Naters naar Lausanne over een af stand van 201 kilometer, gewonnen in de tijd van 6 uur, 17 minuten en 3 seconden. Eddy Merckx, die tweede werd, blijft leider in het algemeen klassement. De uitslag is: 1 Bitossi (It.) 201- kilometer in 6.17.3, 2 Merckx (Belg) op 9 seconden, 3 Pa-olini (It) 4 Pferminiger (Zwi) 5 Lopez-Carril (Spa), 6 Conti (It) 7 Grande (Spa), 8 Aja (Spa), 9 J-uliano (It) allen in de zelfde tijd als Merckx. 10 Zanoni (It) op 14 se conden. 36 Tabak op 50 secon den. 44 De Waal op I minuut en 17 seconden. 47. Van der Leeuw op 6.40, 48 Pijnen zt. Algemeen klassement: 1 Merckx (Belg) 30.06.06, 2 Pettersson (Zwe) op 45 seconden. 3 Lopez-Carril (Spa) °P 1.14, 4 Pfenninger (Zwi) op 1.16. 5 Aja (Spa) op 1.39, 6 Conti (It) op 1.41, 7. Bitossi (It.) op 2.36, 8 Battaglin (It) OP 2.54, 9 Lazcano (Spa) op 3.18, 1-0 S-pahn (Zwi) op 5.03, 20 Tabak (Ned) OP 11.2. LTRUP Het had t el gescheeld of Jan Jo"»" oed was op het allerlaatste >ment uit de selektiegroep n Oranje weggevallen. J°ns_ >ed, hij trainde ook gaste jrgen met een omzwachtel» eboog, kreeg vlak voor J> rtrek uit het trainingskamp Zeist zoveel last van 1j» chtzak die onder zijn eli og zit, dat begeleidend c% rg Hamelynck serieus _ne erwogèn om operatief i» ijpen. ts Panneer de ontsteking 'e. nstiger zou zijn geweest het moeten doen", a imelynck. „Nn heb ik f g kunnen opvangen 'achteis te gebruiken. J" A oed zal echter onmidde J afloon van de wereldka. „ens-b-n-eu -ten w°r_,. - om „n B^d klaar in voor de ko nnetitie"- >or rry Vermeulen ck Arentsen eo Vaessen an Nelissen (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Na een sterk gereden solo van enkele ronden ging Jac Spetgens als triomfator over de streep in de ronde van Ossendrecht. Veel meer indruk dan de Oost brabander maakte Frits Pirard evenwel in deze kermis- koers. De Bredanaar, die beslag legde op de tweede plaats door Ad Gevers en Ad Tak in de spurt te kloppen, was de grote animator van de 100 kilometer lange wedstrijd.

de Stem | 1974 | | pagina 13