mist 'ELT ^brabantia Top voetballers zijn gewichtige personen Van der Sijpt oppermachtig Dortmund voorbereid VERGADERING 0Z0 IN HELST Vier records bij zwem- titelstrijd RONDE VAN AARDENBERG STERK REZET „De 24 uur van Oostbur a bewijst u rit filmen? Mini 3 Vedetten duur verzekerd kus: Westduitse coach: Waarschuwen voor onderschatting Gödde wint sport lig maakt film©*1 tkelijk. W.-DUITSLAND Het is gebeurd in Babberich (Gelderland)een dappere dienstmaagd wachtte inbrekers op bij het kelderraam en sloeg ze kalm het hoofd af. Het huis „Halsaf" staat er nog steeds. U leest dit verhaal en nog vele andere in het nieuwe Boek var» de Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. Met 13 overzichtelijke routekaarten in vierkleuren, h speciale Boek van de Maandoplage f. 12.50. Daarna f 22.50. Vr.v*Ja<g 14 juni ly/- •y Vermeulen Arentsen 0 Vaessen 1 Nelissen kansen verloren gaan r in andere opzichten was ploeg iter sterk, compact an, zee- strijdvaardig, nisch zeer bekwaam, groot vermogen en een uitste- 1 uithoudingsvermogen, ig blijft of deze ploeg zal geven een echte toer- 'ploeg te z:jn, want dat is urlijik net grote punt voor sterk elftal bij deze we- kampioenschappen. Een ie wedstrijd is niet ge. Waarbij nog komt m rerre deze keiharde slijta- ag nadelige gevolgen voor oegoslaven zal hebben, allend in deze wedstrijd de onverbiddelijke imei rmee de duels man tegen werden uitgevochten. Het echt oog om oog, tand om Als deze ouverture een heeft gegeven van wat Irijdwijzs. van dit toernooi it, dan staat ons op het sd van harde inzet nog ;n ander te wachten- s Michéls, die gistermid- vlak voor de eerste officie- maar wet ongedwongen conferentie van Oranje in Waldhotel arriveerde, zal ,aag de twijfels rond d« verdedigers opheffen. De ;rs zelf geloven dat hij in nover, waarnaar men van- Ij afreist, zijn opstelling zal J .geven. Het zal of voor 'bloed, of voor Schrijvers hele opluchting zijn. (ADVERTENTIE) and hoeft meer bang te zijn I filmtechniek". De Eumig_ 1 zit namelijk technisch zó in dat met techniek niets maken hebt. U kijkt door de lest uit het 3-voudige zoorn* (dichtbij tot veraf) de beeld- het mooiste vindt en... u jknop. Film loopt. Film lukt. idinstelling, scherptediep» dm wordt automatisch juist oneindig tot vlakbij. U kunt bncentreren. Daar komt nog lig en kompakt; echt de ben. Zo hebt u alleen maar •jet die kleine Eumig alleen \utomatisch. Veel pleziert SCHÖN BANG VOOR EIGEN SUPPORTERS (Van onze speciale verslaggever) MALENTE In de schitterende sportsc hooi van Malente in Sleeswijk-Holstein, waar de Westduitse nationale ploeg zich op het wereldkampioenschap voorbereidt, moeten er heel wat stevig gesloten deuren worden geopend, en moet veelvuldig een speciaal bewijs worden getoond waaruit hljjkt dat men werkelijk toegang tot het Westduitse voetbal- mekka, wanneer men Helmut Schön te spreken wil hebben. De Westduitse bondscoach lacht als hem gevraagd wordt of hij wel zo gelukkig is met de rol van favoriet in het komend wereldkampioenschap. Schön: „Waarom niet? West- Duitsland heeft de laatste jaren weer alle grote voetbaltrofeeën veroverd. De zaak moet nu afgesloten worden met een nieuw wereldkampioenschap. Voor mij zou het in ieder geval de bekroning van mijn loopbaan kunnen zijn". De 17-0 overwinning die de Westduitsers in de laatste oe fenwedstrijd tegen een ama- teurselektde uit Sleeswijk-Hol stein wist te bereiken, heeft Schön helemaal in een juich stemming gebracht. Dat moet men immers wel opmaken uit rijn woorden: „Ik heb in die wedstrijd alle 22 geselekteer- ie spelers tijdens negentig 'mi nuten voetbal in aktle gezien. Ik was blij om te kunnen tomstateren dat iedereen in 10'n perfekte konditie ver keert. Dat er nie<« meer te bespeuren viel van konditie- «ohterstand bij Günter Netzer, van de lichte blessure die Bec- kenbauer tijdens de training heeft opgelopen en dat Gerd Muller en Jupp Heynckes weer volop kunnen scoren. Met de dag stijgt het zelfver trouwen in de ploeg. En dat is een goed teken. Ik moet er nu alleen voor zien te waken dat het zelfvertrouwen niet tot on derschatting van de tegenstan ders gaat leiden". Helmut Schön kent toch nog wel een angst. „En dat zijn onze eigen supporters. Men verlangt natuurlijk van de ploeg dat ze van elke wed strijd een groot feest maken. Dat ze altijd even sterk spe len. Maar dat kan natuurlijk niet. We spelen in een toer nooi en dan zal men ook wel eens op zekerheid moeten spe len. Ajax en Feyenoord heb- sarom zult u Sden. Servofocus betekent, rptediepte bij het zoomen, lafstandinstelling.Dus: n|eI -jjn veraf tot dichtbij wordt Izit er op de Eumig Mini 3 tamelijk helemaal niet makkelijk gemaakt om •a dvlespffl (Van onze sportredactie). FRANKFORT De dure '04 voetbalbenen bij het tien- le wereldkampioenschap voet- lui zijn ten dele voor astrono mische bedragen verzekerd. KNVB heeft de dure pre mie voor de zes miljoen gul len moeten overnemen, waar voor het Spaanse Barcelona Johan Cruyff tegen elke „to- halblessure" verzekerde. De Italiaanse bond sloot een gezamenlijke verzekering af voor alle 22 spelers voor een totale waarde van 50 miljoen gulden. Daarvan is vier mil joen voor ster Riva. De West duitse verzekeringsmaatschap pijen moeten voor elke gebles seerde speler van het nationa le team 5000 mark uitbetalen aan diena olub voor elke wed strijd die deze prof in de ko mende achttien maanden mist. ben in het verleden de weg gewezen naar het grote inter nationale succes. Je moet (ze ker dn het tomend toernooi) rustig het moment afwachten waarop je de tegenstander k.o slaat. Het Nederlandse „co-m- putervoetbal", het alles erg overdacht uitvoeren, zal tij dens het wereldkampioenschap hoogtij gaan vieren. Zeker hij ploegen die gewoon de spelers hebben om dit soort modern, zij het niet zo erg aantrekke lijk maar wel bijzonder effi ciënt voetbal te spelen. En over dergelijke spelers beschikken wij. Beckenbauer, Netzer, Overath en Hoenesis zijn daar om voor mij van kapitaal be lang", aldus Schön. De grootste problemen ziet de Westduitse bondscoach uitein delijk in het samenstellen van zijn definitieve ploeg. „Per slot van rekening kan ik uit de groep van 22 man iedere keer maar 11 spelers in het basisteam zetten. En dan weet ik dat ik bijzonder sterke knapen ergens op de tribune zet en slechts vijf spelers een plaats op de reservebank kan geven. Mijn grootste probleem is om juist de spelers die in bepaalde wedstrijden helemaal niet aan bod komen geen al te grote teleurstelling te bezor gen. Maar iedereen zal hard moeten worden. Ook de reser ves. Het heeft geen zin om bepaalde spelers smoesjes op (ADVERTENTIES) de mouw te spelden waarom ze niet opgesteld zijn. Ik zal ze altijd voor ogen houden dat het dikwijls goed os om eerst een slag te moeten incasseren, om er later een fors uit te kunnen delen. Ik heb gelukkig te maken met erg verstandige voetballers in de groep. Jon gens die rustig over zaken kunnen nadenken. Aan domme mensen die wel goed kunnen voetballen heb je tijdens een wereldkampioenschap ook niets". Franz Beckenbauer, de West duitse verdediger die de laat ste dagen enkele angstige mo menten heeft gekend toen hij dn het trainingskamp hoorde dat zijn tienjarige zoontje Tho mas na een voetbalwedstrijd plotseling in het ziekenhuis moest wórden opgenomen om aan de elleboog geopereerd te worden, zal voor Schön de be langrijkste raadgever uit de spelersgroep zijn. Schön: „Met mijn aanvoerder praat ik een aantal zaken door. Hij is mijn belangrijkste assistent. De an dere spelers mogen ook wel kritiek of aanmerkingen heb ben, maar met Beckenbauer wordt alles doorgepraat. Niet dat ik altijd zijn zin zal doen, maar hij is voor mij de enige echte woordvoerder. Ik be praat veel met hem, maar na tuurlijk niet alles. Ik ben per slot van rekening verantwoor delijk voor het geheel en het zou later (wanneer de zaak ongunstig uitvalt) natuurlijk een belachelijke zaak worden als ik zou zeggen: Maar Bec kenbauer wilde het ook zo. Ik ben en ik blijf de enige ver antwoordelijke man". West-Duitsland de nieuwe we reldkampioen? Helmut Schön denkt slechts kort na en zegt dan: „Ik kan niet in de ster ren kijken. Maar ik weet wel dat wij het meest komplete voetbalelftal ter wereld heb ben. Dus moet de wereldtitel er uitkomen". la brabantia vernuftigveelzijdig, voordgli lordelig Éi brabantia vernuftig yëéizijdi] zijdig voordelig Éi brabantia'vernuftig tig veelzijdig voordelig brabantia 3 vernuftig veelzijdig voordelig Éit irabantia vernuftig veelzijdig ielig Él brabantia vernuftig lig voordelig Éibrabant; veelzijdig voordelig ernuftig veelzijdig )antia vernuftig') g Éi brabantia vj voordelig Éi h Al het nuttige voor 'n aangename prijs Voordelig DiS eélzijdig voordelig Éibia nuttig veelzijdig voordelig? itia vernuftig veelzijdig vooi Éi brabantia vernuftig veelzijdi ordelig Éi brabantia vernuftig t KTS bussen. Voor koffie, thee en suiker. Of wat u er anders in wilt bewaren. Alles blijft er lekker vers in en ze st&An nog heel fris ook, die oranje bussen met bruin en racing yellow cijferdekor.Ze horen bij elkaar' en kosten samen Op envelop vermelden: Eumig Antwoordnummer 182 Weesp Sl> (De aanbieding is geldig llndel t/m6iuli 1974' ImaandB Echter zolang de voorraad strekt;, Boek yan de Maand Cadeau van de Maand 0 Giinther Netzer, die de laatste tijd niet h et juiste ritme te pakken kan krijgen, is vol gens Schön toch nog steeds ëën van de steunpilaren van zijn elftal. (Van onze speciale verslaggever) DüSSELDORF De stad koestert zich in de milde zon. Het is drie uur in de middag. Mensen kuieren over straat, duiven scharrelen naar voedsel. Een vredig beeld van een vre dige stad. Plotseling naderen politie-auto's met gillende si renes. Ze braken agenten uit, DORTMUND (ANP) Dortmund verwacht op woens dag 19 juni een complete inva sie van voetbalsupporters. De ontmoeting Nederland - Zwe den zal zo'n 30000 bezoekers uit beide landen trekken. Maanden geleden waren de 2000 hotelkamers die de stad heeft al gereserveerd door de voetbalaanhangers. Vier extra treinen, een tachtigtal bussen en een complete karavaan van personenauto's brengen meer dan 20.000 Nederlanders naar het gloednieuwe Westfalensta- dion. Van de 53.709 plaatsen zijn er nog slechts 3800 be schikbaar. Het bier waaraan Dortmund zijn meer dan landelijke be kendheid voor een belangrijk deel te danken heeft, zal rij kelijk vloeien als de „koele" Zweden en Hollanders elkaar ontmoeten. In het naastliggen de stadion Rote Erde kunnen toeschouwer.? voor wie drank en spanning te veel zijn ge worden in tenten worden op gevangen. Vier doktoren en tientallen assistenten zullen volgens de prognoses van de kenners een drukke dag tege moet gaan. De ervaringen bij de beslissingswedstrijd Zwe den - Oostenrijk in Gelsenkir- chen hebben dat een half jaar geleden - al duidelijk aange toond. Eén zekerheid hebben de supporters van beide ploegen. Fout rijden in Dortmund is vrijwel uitgesloten. Daarvoor staan de 110000 vouwbladen waarvan 20000 met een Ne derlandse en 10000 met een Zweedse tekst van de plaatselijke VW met uitvoeri ge vermelding van de toe gangswegen naar stad en sta dion borg. (Van onze sportmedewerker) HULST De O.ZvI.O. (O.- Z.O.) bedrijfsvoetbal Hulst houdt vandaag een algemene vergadering, om de eerste voorbereidingen te treffen voor de komende najaarsbe- drijfsvoetbalcompetitle. Deze vindt plaats in café Het Cen trum bij C. Nagtzaam in Huls' en begint om 20.00 uur. Organisator Bennie Warnier uit Hulst zal tijdens deze ver gadering een aantal medede lingen doen. Voor deze verga dering zijn alle bedrijfs-, cafés, trim- en buurtelftallen uitge nodigd, die ook aan de voor bije competitie hebben meege daan. Ook andere voetbalploe gen, die interesse hebben om in competitieverband te gaan spelen zijn op deze vergade ring van harte welkom. met de stengun in de aanslag. Een bankoverval? Welnee, het Bulgaarse elftal gaat trainen. Dat is nu een dagelijks terug kerend beeld in de Duitse WK- steden. Een Nederlandse toerist, die hier in 1942 (onvrijwillig) was, zegt: „Het is net alsof het weer oorlog is". Zó ver is het in de sport ge komen. Er hebben zich mach ten van haar meester gemaakt, waarvan men zich pakweg vijf tien jaar geleden nog geen voorstelling kon maken. Gistermiddag: een fraaie toe ristenbus rijdt het 'Oranjeteam naar Hiltrup. Vóór en achter die bus rijdt een politie-escor- te met zwaar bewapende scherpschutters. Boven de bus hangt een helikopter van de politie. Wie niet beter wist, meende te maken te hebben met de opname van een nieu we aflevering van privé-detec- tive Frank Cannon. Todh is de dreiging realiteit. De agenten van de veilig heidsdiensten, die op het na derende gevaar gewezen heb ben, deden dat ook in 1972 in Müncihen. Toen sloeg men die waarschuwing in de wind. De gevolgen zijn bekend. Daarom is er dus nu dat wapenver- toon. Maar wie het waarneemt vraagt zich voor de zoveelste keer af: waar gaan we met de sport naar toe? Ze wordt so wieso al van binnen uitgehold. Neem nou het geroep om meer geld, dat voetballers van prak tisch alle deelnemende landen hebben laten horen. De bedra gen die voor vijf weken loop- en baloefeningen plus eerste klas verzorging gevraagd wor den overschrijden bet jaarin- (Van onze zwemmedewer- kerj. VLISSINGEN De Zeeuw se zwein kampioenschappen zijn onder wel zeer ongunstige weersomstandigheden begon nen. Het was erg kond, de buitentemperatuur kwam nau welijks boven de tien graden. Dat er toch nog goede tijden werden gezwommen is te dan ken aan het verwarmde water. Er werden maar liefst vier Zeeuwse records gezwom men. Op de vier maal 100 meter wisselslag en de vier maal 100 meter vrije slag meisjes wer den respectievelijk 5.31.3 en 5.00.1 Luetor behaalde haar traditionele kampioenschap bij de dames op de vijfmaal 50 meiter vrije slag estafette. Jaap K-eymel zorgde op de vier maal 100 meter wisselslag als startzwemmer van de Stormvogel-ploeg voor een nieuiw record op het onderdeel rugslag in een tijd van 1.11.0. Polderman uit Oostburg haal de op de 400 meter de limiet voor de Nederlandse kampi oenschappen- Op de overige estafettes viermaal de 100 meter en de vijfmaal 50 meter "vrije slag ging het kampi oenschap naar Luetor. dat in beide gevallen de Stormvogel naar de tweede plaats ver wees. Morgen worden om elf uur en zondagmiddag om drie uur de zwemkampioensohappen voortgezet. Jaap Keymel zal op all* heirennummer» atar- ten. komen van menige noeste ar beider enkele keren. Ma»r wie denkt dat de vedetten van de grasmat een vergelijkbare eenheid vormen, heeft het imis. Ter illustratie het volgende: neem nou Helmuth en Lies beth Krautfcramer. Zij baten sinds jaar en dag een hotel uit in het landelijk gelegen Hil trup. Hun Ganseleberpastete en Schweineschnitzel zijn wel iswaar van uitstekende kwali teit, maar toch niet zo dat men in Blaricum ervan wakker ligt. Helmuth en Liesbeth ge noten dan ook slechts plaatse lijke bekendheid, totdat het Oranjeteam aankondigde er enige tijd te gast te willen zijn. En wait gelbeurt? De Neder landse pers, waarlijk in dit soort zaken een der ijverigste ter wereld, brengt al twee maanden prachtige reportages, verlucht met veel foto's over Helmuth en Liesbeth. Het ge lukkige paar achter de tap, in heit zwembad, op de kamers waar Johan, Willem en Ruud zullen rusten. Zóveel publici teit zouden Helmuth en Lies beth niet eens halen als Ri chard Nixon besloot hun Knödels eens te komen proe ven. Zo ziet men maar weer dat topvoetballers gewichtige mensen zijn. En wat meer is mensen die weten dat ze apart zijn. Dat hebben politieke pressiegroepen in heel de we reld ontdekt. Vandaar soms die terugkeer naar de dagen van 1942: politie, wapenver- toon, dreiging. In deze bemin nelijke sfeer start vandaag de strijd om de wereldtitel. JEAN NELISSEN (Van onze sportmedewerker) TERNEUZEN Ruim 40 rennertjes gingen van start bij de jeugdwedstrijden in Ter- neuzen. Hieruit blijkt dat het aantal jeugdrennertjes in Zee land nog steeds toeneemt. Ook de publieke belangstelling voor het jeugdwielrennen wordt steeds groter. De wed strijden waren verdeeld in vier categorieën. Doordat er in Zeeland weinig wedstrijden zijn voor nieuwelingen had men de nieuwelingen toege voegd aan de categorie 14-jari- gen. Ronny van der Sijpt uit Koewacht won op overtuigen de wijze bij de laatste catego rie. Hij liet alle nieuwelingen achter zich. De organisatie van deze jeugdwedstrijden was in han den van het comité Schelde- oriterium en de wielervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen. Uitslagen categorie 14-jari- gen en nieuwelingen: 1 ..Ron nie van der Sijpt Koewacht, 2 Johan Vermeulen Kloosterzan- de, 3 Peter van de Velde Ter- neuzen, 4 George der Weduwe St.-Jansteen, 5 Maurice de Vleeshouwer Westdorpe 6 Jaoky Roelandts Koewacht, 7 Paul de Waal Kloosterzande. Categorie 12 en 13-jarigen: 1 Ronald Harte Middelburg, 2 Adrie de Maesschalk Axel, 3 Rob Bijvank Sas van Gent, 4 Alex van Boven Sas van Gent, 5 Peter Scherbijn Oostburg, 6 Werner Wieme IJzendijke, 7 Jan Maayen Kloosterzande. 8 Dirk Pirard Terneuzen, 9 Bri- git van Goethem Kloosterzan de, 10 Johnny van Hoorn Ka- pelle, 11 Otto de Waal, 12 Wim Hamelink Terneuzen. Categorie 10- en 11-jarigen: 1 Karei van Goethem (Kloostenzande), 2 Ar nold Claes IJzendijke, 3 Carlo Steel Axel, 4 Ab V-eirplanke IJzendijke, 5 Mare de Dobbe- laere, 6 Benny Tieleman Kloosterzande, 7 Robby de Vos Philippine, 8 Rob Liplijn Axel, 9 Ronny Cornelisse Westdorpe, 10 Gert Meyers Middelburg, 11 Ronny van O- verveld Middelburg, 12 Erwin van Gimst Axel, Categorie 8 en 9-jarigen: 1 Adrie de Letter Wachtebeke, 2 Mario Philippine, 3 Jean Luc Groosman IJzendijke, 4 Moni que de Vos Philippine, 5 Charles de Caluwé Sluiskil,. Ook de vaders van de jeugd- renmertjieis hebben enkele ronden afgelegd. Winnaar Werd Tieleman uit Klooster zande. 2 Dobbelaere IJzendij ke, 3 Van Goethem Klooster zande, 4 Schooremang Axel en de vijfde plaats was voor de voorzitter van de jeugdcom missie Willem Verplanke uit IJzendijke. (Van onze sportredactie) KOEWACHT De Koe wachtse BIK-coureur heeft een overwinning behaald in een wielerkoers voor amateurs in Bleskensgraaf. Jan Zuidweg werd tweede en Dries van Wijhe derde, Zeeuwsch-Vlaanderen krijigt volgend jaar een eigen basketbalcompetitie. Dat sluit heeft het district Zeeland van de Nederlandse basketbal bond genomen tijdens de laatst gehouden jaarvergade ring. Teams uit Terneuzen, Hulst, Axel, Oostburg, Sas van Gent, Schoondijke en Aarden- burg zullen aan deze competi tie deelnemen. Morgen en zondag worden in Goes de open Zeeuwse atle- tiekkampioenschappen gehou den, georganiseerd door AV'56. De wedstrijden beginnen mor gen om 14.10 uur en zondag om 14.00 uur. De Goese damesvoetbal- vereniging GDW houdt zater dag op sportpark Het Schenge een toernooi waaraan tien ploegen deelnemen. Het zijn: Borgvliet, Steen, KFC 71, Delft, SC Gouda, GDW, K-loetinge, SC Raatum, ZBHV, Bloemhof en VC Vlissingen. De wedstrijden beginnen om negen uur 's morgens. (Van onze sportmedewerker) AARDENBURG Traditie getrouw wordt er komende zondagmiddag, in Aardenburg, weer een wielerronde gehou den voor amateurs. Deze maal wordt het een jubileumronde omdat het wielercomité 25 jaar bestaat. Er wordt gereden voor de Grote Prijs Trico No ble. Dat het comité niet heeft stil gezeten blijkt wel uit het feit dat er verschillende grote prijzen te verdienen zijn. Bij de prijzen een grote lei- derspremie van Electro-Center Aardenburg en klassements- premies van meubelzaak Ver- degem uit Oostburg. Verder zijn er door de gemeente en door Super Discount diverse fraaie bekers beschikbaar ge steld. Daarnaast is er door de winkeliers van Aardenburg een geweldige prijzen- en pre- miepot beschikbaar gesteld. Het organisatiecomité heeft een behoorlijk veld -renners bijeen weten te krijgen. In totaal hebben reeds 40 cou reurs ingeschreven. Meeat klinkende namen: Toine van de Bunder, de kampioen van Zeeland en Peter Gödde de man die de laatste weken weer'bijzonder goed op dreef is. Voorts zijn er renners als Gerard van 't Geloof, Frits Hoagerheiide, Rinus Remijn, Wim Westdorp, Adrie Vasseur en Terry Carroll met de streekfavorieten Henny Gijsel, de plaatselijke man Johan van Waes, Charles de Smit, Willy de Peber en Eddy de Block. Tevens heeft nog een ploeg v-an zes Belgische renners toe gezegd te zullen komen- Het parkoers Egt in de nieuwe wijk van Aardenburg. De af te leggen afstand bedraagt 80 kilometer. Het vertrek is om vier uur. De organisatie is in handen van het actieve wie lercomité Aardenburg. (Van onze sportredactie) OOSTBURG Oostburg beleeft van vrijdagavond 2 augustus acht uur tot zater dagavond 3 augustus acht uur een nationale primeur op trimgebied „De 24 uur van Oostburg" voor trimmers en Dolksfcoersers. Een 24 uur du rend trimfestijn met trimron- ies en afvalkoersen waaraan, so verwachten de organisato ren door een dertigtal ploegen zal worden deelgenomen. Der tig ploegen van vijf man sterk. Een evenement dat in samenwerking met Dagblad De Stem door de winkeliers vereniging Oostburg wordt georganiseerd. Op de foto de vier grote mannen achter dit trimfeest: Frans Quadekker, Adrie Jan sen, Johan Verhulst en Arnold Huisman. I

de Stem | 1974 | | pagina 17