CHU-leiders stellen voorwaarden aan Panov zal Rusland zo snel mogelijk verlaten Guerrillastrijders in Israël gedood De Spinola licht toekomstplannen koloniën toe BI Weer protest- sehepen naar j Frans kern- proefgebied Ondergeschikte rol van zeeën in voedselvoorziening FELLE KRITIEK OP KABINET Manifestatie tegen bezuiniging 'Ws Charlesaanstaande hoeft heus ]uet perse blauw bloed te hebben ONRUST IN RANGOON Japan levert het meeste aan Rhodesië Beslissing Dennendal in de lucht Aanval op kusrecord Personeel NVV- bonden formuleert verlangens Werknemers Britse kerncentrale N stonden aan straling bloot binnenland buitenland VIA LIBANON BINNENGEKOMEN KRITIEK EINDHOVEN: Zwaardvechter in been geschoten Ouders Ogoertsow smeken minister 'n Occasion moet je dan ook maar bij de VW-dealer kopen Miguel Asturias overleden OAE-rapport: Duitsland .40 (K)Mededelmgen, .veeroverzicht .45 (K) Journaal .15 (K) Liefde op het tweede gezicht speel film uit 1963. 1.50 (K) Een land zekt zij» evenwicht, magazine overmilieubeheer. !.40 (K) Laatste nieuws. ELGlë (Frans) 1.10 (K) 1,33 j'ai vu: Meuterprogramima. 1.30 T.V.F. magazine voor vrouw. .00 ,'K) R.K. uitzending, .30 Cportuitzending. .45 K) Journaal. i.l5 (K) Archiflore, toneel, stuk van Jeannine Worms- :.40 (K) Hobby Club. Daar- na: (K) Journaal. RANKRIJK (Rijssel): !.30 Kiditrcnte. .0013.35 Journaal. .30 L'héroique M. Boniface film van Maurice Labró met FernandeL 1.0016.40 Wielrennen. !.30 Actualiteiten. ï.40 Voor de kleuters- 1.50 Voor de jeugd. 1.20 Regionale actualiteiten, .45 Journaal. i.l5 Nans le berger (26). i.30 Twee jaar vakantie, naar Jules Verne. .20 Aanhalingstekens ope nen. .30—22.45 Nieuws. .02 (S) Vanavond laat. 0.02 adiojournaal. 0.05 ('sj TOoim-top-tien. 1.02 Muz. met [eta. 2.02 Continu de nacht jor. 5.02 - 7.00 Voor dag en JUIW. ELGIé VLAAMS 12.00 Nieuws, mede. elingen en SOS-berichten; 1.08 Landbouwkroniek; 12.15 ichte muziek; 12.50 Buiten- .nds persoverzicht; 13.00 'ieuws, actualiteiten, weerbe- cht :n toneelagenda; 14.00 ieuws; 14-03 Lichte muziek; 5.00 Nieuws; 16.00 Nieuws en eursberichten; 16.10 lachte lassdéke muziek; 17,00 ieuws en mededelingen; 17.10 oor de jeuigd; 17.30 Big Band tuziek; 17.55 Weegschaal; 1.00 Nieuws; 18.05 Uitzending oor de soldaten; 18.45 Sport- rogramimia; 18.55 Taalwenken; 3.57 Orkest v.d. week; 19.00 ws, act. en meded.; 19.30 [elodie Radio; 19.40 Keurig ingeils; 19.45 Openbaar Kunst- ezit; 20.00 Melodie op een -nteavonid; 20.30 Nieuws; 0.33 Intermezzo; 20.45 Van uzen en mensen; 20.50 Nieu we opnames; 21.00 Splinter- lieuws; 21.10 Met een strohoed de regen; 22.00 Nieuws; 2.05 Jeugd '74 Jeugddisco- heek; 23.00 Nieuws; 23.06 Op ■e late toer; 23.4023.45 'ieuws- Maandag 10 juni 1974 J-J CDA (Van onze parlementaire redactie APELDOORN De vooriztter van de CHU en de politiek leider van de unie, baron van Verschuer en dr. Kruisinga, hebben aan het CDA vier harde voor waarden gesteld voor de verdere eenwording van de christen-democratie. Wat de CHU betreft zal er geen sprake kunnen zijn van j een eensgezinde politieke opstelling en van het uitkomen met één kandidatenlijst voor de volgende Kamerverkie zingen als niet aan deze voorwaarden wordt voldaan: (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De 34-jarige Russische balletdanser Valery Panov heeft zaterdag van de autoriteiten te horen gekregen, dat hij de Sovjet-Unie mag verlaten, maar binnen vijf dagen vertrokken moet zijn. Hij deeide dit mee in een telefoongesprek uit de Litouwse hoofdstad Vilnius, waar zijn vrouw Galina, die zwanger ls, in een ziekenhuis verblijft. Een zeer verheugde Panov vertelde zeer opgewonden en blij te zijn, evenals zijn vrouw, en geen uur langer in de Sovjet- Unie te wiilcn blijven dan de voorgeschreven termijn. „Het is nogal ongewoon maar ik wil geen uur langer blijven dan ik moet". Hij was er zeker van dat de protesten van prominente figuren In het westen hadden bijgedragen tot de toestemming van de autoriteiten om te vertrekken. De joctüse danser is sinds begin 1973 bezig geweest om naar Israël te mogen emigreren. (Van onze redactie buitenland) TEL AVI DAMASCUS, CAIRO Een Israëlische pa trouille heeft zaterdagochtend vier Arabische guerillastrijders de ut Libanon Israël binnen kwamen, gedood. Bij de lijken werd engeweren, munitie, gra. naten en pamfletten aangetrof fen. In totaal zijn nu in twee weken tien guerillastrijders gedood. Volgens het Palestijnse voor- f het kabinet-Den Uyl mag door KVP en ARP niet tot inzet van de verkiezingen gemaakt worden, f KVP en ARP moeten het maken van regeringsafspra ken vóór de verkiezingen afwijzen, t Het CDA moet een duide lijk politiek profiel voor de toekomst tot inzet vain de verkiezingen maken. Het CDA moet kandidaat- bewindslieden naar voren schuiven, die de christen democratische mentaliteit hebben waarin de CHU zich kan herkennen. Bovendien zei baron van Verschuer dat niet de fracties maar de partijtoppen moeten beslissen over het uitkomen met één kandidatenlijst. De vier voorwaarden werden tijdens de algemene vergade ring vain de unie in Apeldoorn gesteld in redevoeringen, die felle kritiek inhielden op het kabinet-Den Uyl. Ondanks de In Kamerdebatten gebleken verschillen van opstelling tus sen KVP en ARP enerzijds en CHU anderzijds tegenover het kabinet herhaalde dr. Kruisin ga zijn kritiek op het midden- standsbeleid, het bouwbeleid, het milieubeleid, het finan cieel en belastingbeleid van het kabinet. Het beleid dat het ka binet voor midden en kleinbe drijf voert noemde hij „discri minerend". Tegenvoer de kri tiek uit KVP- en AR-kring dat de CH niet moet doen alsof de zwakke positie van de midden stand alleen te wijten zou zijn aan het optreden van het ka binet-Den Uyl stelde dr. Krui singa: „Waar het ons om gaat is dat sinds het optreden van dit kabinet de inkomenssituatie in het middenstand substantieel en in belangrijke mate ver slechterd is. Dan kan men na^. tuurlijk mooie verhalen ophan gen over wat er structureel al ifflg gaande is en dat er in voorgaande jaren ook al meer moeten gebeuren. Dat is ons ook wel bekend. Maar daar ging het niet om". Dr. Kruisinga stelde het ka binet ook een aaratal voorwaar den voor het te voeren finan cieel en fisoa-al beleid: minder stijging vain de overheidsuit gaven, verlichting van belas tingen, herstel van de aftrek baarheid van onderhoudskos ten voor de eigen woning, bij zondere regeling voor de ver mogensbelasting te betalen door zelfstandigen over het in de onderneming belegde ver mogen. Hij stelde met nadruk dat de CHU geen medewerking zal verlenen aan invoering van de combinatie van gekozen for mateur en districtenstelsel „omdat die alleen maar ten doel heeft te trachten de chris ten-democratische richting te vermorzelen tussen socialisten en liberalen.' Het kader van DS '70 ts za terdag te Apeldoorn tot het unanieme besluit gekomen, „dat de politieke ideeën vain DS'70 voor Nederland van zo danige waarde zijn dat voort zetting van deze moderne pc* litieke beweging noodzakelijk is". „Dit blijkt" aldus een woordvoerder van DS '70 onder meer uit het vertraagd overnemen van sommige ge dachten door andere partijen: veiligheid, belastingdrukverla ging enz. en uit de groei van het ledental". „De houding van de PvdA met betrekking tot de meerder heidscolleges is grof-ondemo- cratiseh en ongrondwettig. De ze partij schakelt hiermee grote delen van de bevolking uit bij beslissingen over hun belangen". Dit heeft landelijk JOVD- voorziitter E. Nijpels zaterdag I in Meppel gezegd bij de ope ning van het zoimercongres van de liberale jongerenorganisatie i vrijheid en democratie. I (Van onze redactie buitenland) VANCOUVER Een Au-j stralisch en een Nieuwzee-1 lands schip zullen gaan varen i in de wateren rc|id de atol i Moeroeroa in de Stille Oceaan uit protest tegen de hervat- ting van Franse kernproeven in dat gebied. Het Australische schip heeft ai koers gezet naar het proef gebied. Afgelopen zaterdag maakte de Franse regering bekend dat Frankrijk deze zomer zijn laatste boven grondse kemproeven zal hou den. Daarna zal het zich be perken tot ondergrondse proe ven. Volgens een Frans com muniqué zullen de prclaven „in volkomen veilige omstan digheden" worden uitgevoerd. Met het oog op deze veilig heid is de scheepvaart in een zone rond Moerojeroa tot na- diere aankondiging verboden. Ook tijdens de vorige kern proeven op Moeroeroa voeren Australische en Nieuwzee- landse schepen in het proef gebied uit protest tegen de proeven. De Franse marine heeft toen twee schepen op gebracht, waarna het proef- programma werd afgewerkt. 'A™ ""ze correspondent) ®®®?VEN De politie t'iidhoven heeft de Eind- !Saar J' van s- (26> in de van zaterdag op zondag vkït lectl'er bovenbeen ge- hoten omdat de man een uit- naar de politie deed met Cen groot zwaard. uit was zaterdagavond hn,:„ v?zemoos in de Eind- dat hSe b;nnen:stad gezet na- vnL v°lgens de caféhouder zo ^prilijkheden had ge- m:f?' 1)6 man kwam even na STOacht terug. Hij be- lanrta m ket caf® verschu dt» het zwaard Dnlit; meegebracht. De TraairdW'rr<J om aasist entte ge- Van ii.n die kwaim wilde U r te bjf. Na6 man werd licht gewond, net ziekenhuis verbon- Z1JH, werd hij ingeslo- UTRECHT (ANP) De kans is groot dat de door staatsse cretaris Hendriks ingestelde commissie-Langemeijer van avond tot een definitief advies komt over de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder. De beheerder van Den nendal, prof. dr. G. Brennink- meijer, heeft zaterdag met ver schillende (pro en contra Nieuw-Dennendal) groepen ouders een aantal mogelijke oplossingen besproken die hij wil voorleggen aan de commis sie-Langemeijer. Voor de „Nieuw-Dennendal- paviljoens" ziet prof. Bren- ninkmeijer drie mogelijkhe den: tijdelijke evacuatie, een „harde" sanering (alle groeps leiders die niet willen mee werken ontslaan) of een „zach te" sanering in de vorm van 'n hergroepering waarbij wordt geprobeerd combinaties te vormen van Nieuw Dennendal- groepsleiders met pupillen van wie de ouders en voogden voorstanders zijn van of in ieder geval tevreden zijn met de manier waarop deze per soneelsleden met de pupillen omgaan. In het Amerikaanse Schaumberg zijn zaterdag 11 paren be gonnen aan een aanval op het wereldrecord kussen, dat op het ogenblik op 100 uur staat. Volgens de regels moeten de paren in de stoel blijven zitten en moeten de lippen elkaar blijven raken. Elk uur mag deze bezigheid voor vijf minuten onderbroken uj orden. <AFP) In een «>rvÏHn «'«view met de Ob- se 1' Londen heeft de Brit- Eiste° "0I>V0lser prins Charles h troe" f «gd dat hij vrij is fV Moedmenf Wle M?,Wil' «noen of geen blauw «r awn uiuun toe "dat i". hij voegt eraan slaitp. ,1 Z1ïn keuze niet uit ten h»„„,door het hart zou Ia •taaJ' erkent dat hij een "tear dat iieyen moet leiden, aa' het niettemin zijn le ven is en dat hij e-rvan houdt. Toen hij bij de marine diende, zei hij, werd hem wei gevraagd of hij geen „eigen leven" wilde leiden en naar de „pub" gaan wanneer de lust daartoe bij hem opkwam. „Maar het leven bestaat niet uit naar de pub gaan. Het is een plezier voor degene die het graag doet. En ik doe genoeg dingen waarin ik plezier heb en verder werk ik als ieder ander", aldus de prins. Wat hem ook wel gevraagd werd, zei hij, was of hij met „vrij" wilde zijn. „Vrij waar van? Vrij zijn is toch niet doen wat een ander graag dóet, het is doen wat je zelf graag doet", was dan zijn antwoord ge weest. Prins Charles is van mening dat zijn kostsohooljaren in Australië hem het beste men selijke contact bezorgd hebben. Hij zou graag functies bekle den als het beschermheerschap van het Koninklijk Antropolo gisch Genootschap, „dat racis me kan bestrijden of zich met de problemen van de jeugd bezighouden". Dit temeer waar hij niet inziet waarom zijn moeder, de koningin, op haar zestigste afstand van de troon zou moeten doen. De klassieke muziek neemt in het ontspanningsleven van prins Charles een grote plaats in. Hij is niet slechts passief genieter, hij bespeelt zelf de violoncel. LOURENCO MARQUES In Lissabon wordt verwacht t\ t de nieuwe Portugese leider De Spinola morgen een belang rijke beleidsverklaring zal af leggen over de toekomst van de Portugese kolonies Mozambi que, Ar -;oia en Guinee-Bissau. De Spinola heeft al een bood schap gestuurd naar de orga nisatie voor Afrikaanse een heid, waarin hij de vredes- maatregelen van Portugal in Afrika heeft toegelicht. De OAE opent woensdag zijn top conferentie in Mogadisjoe. In de boodschap gaat De Spinola i-n op het nieuwe beleid van zelfbeschikking voor de Afri kaanse gebieden. De bespre kingen tussen Portugal en Gui nee-Bissau, die zaterdag in Londen zouden worden hervat, zijn uitgesteld tot donderdag. Hert gesprek zal dan in Algiers gevoerd worden. Het Portugese leger in Mo zambique heeft in een zui veringsactie onder de naam Zebra ruim 200 agenten van de door de nieuwe Portugese regering ontbonden geheime politie DGS voorheen Pide gearresteerd. Naar hun ge dragingen als ex-agenten zal een onderzoek worden inge steld. De ruim 200 arrestanten zijn overgebracht naar de Ma- ehajva-gevaingenis waar de DGS haar politieke gevangenen placht op te sluiten. Tot de actie werd volgens het opperbevel besloten naar aan leiding van berichten dat tij dens het afgezette bewind van premier Castano wreedheden zouden zijn begaan. Aan het publiek in Mozambique is ge vraagd eventuele beschuldigin gen tegen de DGS ter kennis van de overheid te brengen. DGSagenten die niet schuldig gevonden worden zullen de keus krijgen Mozambique te verlaten of op te gaan in de militaire inlichtingendenst. Het was al bekend dat een aantal hooggeplaatste agenten van de DGS in Mozambique na de staatsgreep naar Rhodesië was uitgeweken. De wreedhe den zouden door de DGS agenten zijn begaan tegen po litieke gevangenen in de Ma- chavagevangenis. 0 „Stop Hendriks" en „Weg met het bezuinigingsplan, daar worden geen zieken beter van waren de leuzen (zie foto) op enkele van de tientallen span doeken die zaterdag de lande lijke manifestatie „Stop de personeelsstop" in Utrecht versierdenAan de manifes tatie namen ongeveer 1500 werkers uit de gezondheidszorg en andere betrokkenen deel. Niet alleen op de spandoe ken, maar ook in de toespraken en in een speciaal door de „mi nimumband" van de KWJ ge schreven „Hendrikslied" werd het beleid van de staatssecreta ris va-.. Volksgezondheid fel ge kritiseerd. De personeelsstop leidt tot problemen in de zie kenhuizen en ook in de eerste lijns gezondheidszorg, waar op het ogenblik 900 vacatures zijn voor verpleegkundigen. De protesterende gezond heidswerkers namen aan het slot van de demonstratieve bij eenkomst een resolutie aan waarin zij de regering de vol gende eisen stellen: onmiddel lijke intrekking personeelsstap, geen vermindering van het aantal ziekenhuisbedden zolang niet duidelijk is aangetoond dat er door uitbreiding van de eer stelijns zorg minder bedden no dig zijneen objectief onder zoek naar de factoren die de kosten in de gezondheidszorg onnodig verhogen, herstructu rering van de zorg in overleg met alle betrokkenen, verbete ring van de opleidingsmogelijk heden en democratisering van de gezondheidszorg. (Van onze redactie buitenland) RANGOON Bij Rangoon zijn donderdag tweeëntwintig mensen gedood en meer dan zeventig, onder wie dertien po litiemannen, gewond toen het vuur werd geopend op staken de arbeiders, zo is zondag offi cieel meegedeeld. De bekendmaking zegt dat militairen gedwongen waren het vuur te openen op een tex tielfabriek in een noordelijke wijk en een scheepswerf, na dat arbeiders weigerden zich te verspreiden. MOSKOU (Reuter) De ouders van de Russische dis sident Igor Ogoertsow (37), die een gevangenis- en kamp- straf van 15 jaar uitzit, heb ben de regering in Moskou gevraagd hun zoon te behoe den voor opsluiting in een psychiatrische kliniek. Ogoertsow is een vertaler uit Leningrad, Het verzoek is gedaan in een brief aan de Russische minister van Bin nenlandse Zaken Sjtsjolokow (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De twaalfhon derd personeelsleden van het NVV en de daarbij aangeslo ten vakbonden hebben op een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep vakbondspersoneel van de al gemene bond Mercurius een reeks verlangens geformu leerd. Ze willen meer betrokken worden bij het personeelsbe leid, de medezeggenschap moet beter worden geconstructu- reerd, de pensioenregelingen worden geharmoniceerd, faci liteiten (korter werken) vooi werknemers boven zestig jaar zijn nodig en waar nog geen personeelsraden of onden'e- nemingsraden zijn moeten ze worden opgericht. lichtingsbureau Wafa maakten de vier neergeschoten mannen deel uit van een commando dat op zijn basis is teruggekeerd na de Israëliërs „hevige verliezen" te hebben toegebracht. Wafa geeft toe dat vier guerillastrij ders zijn gedood. Israël en Syrië beschuldigen elkaar van mishandeling van krijgsgevangenen. De Israë lische minister van voorlich ting, Aaron Yariv, heeft giste ren na een kabinetsvergadering verklaard dat de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië ern stig zijn mishandeld. Hert folte ren van de gevangen enin Sy rië was geen uitzondering maar regel, aldus Yariv. „Zelfs uit de eerste rapporten is het dui delijk dat de Israëlische ge vangenen onmenselijk, zelfs barbaars, zijn behandeld", zei hij. De geneesheer-directeur van het militaire hospitaal in Da mascus heeft verklaard dat de Israëlische autoriteiten run ge vangenen fysiek en geestelijk hadden mishandeld. Hij zei dat alle gewonde Syriërs opnieuw geopereerd moesten worden: „De operaties die in Israël wer den verricht, waren bedoeld om onze soldaten minder te maiken, niet om h ente genezen". Op een conferentie van de Palestijnse Raad in Cairo dit weekend hebben de gematigde Palestijnse organisaties onder Yasser Arafat hun invloed ver sterkt. Er wred verder 'n do cument goedgekeurd, waarin staat dat de Palestijnen bereid zijn deel te nemen aan de con ferentie over het Midden-Oos ten in Genève, als er aan tien voorwaarden wordt voldaan, j (Van onze redactie buitenland) LONDEN Vijfendertig werknemers van een kerncen trale in Windscale, Noord-En- geland, hebben vorig jaar sep tember een kwartier lang aan radio-actieve straling blootge staan als gevolg van een lek in de reactor. Voor zeven van hen was de radioactieve besmetting erns tig, zo blijkt uit een geheim rapport dat zaterdag in de Ti mes is gepubliceerd. Het rapport is opgesteld dooi een raad van onderzoek en nooit officieel bekendgemaakt. Uit het rapport blijkt verdei dat het waarschuwingssysteem onvoldoende was en de raad adviseerde het systeem te vei- beteren. Over de gevolgen van de ra dioactieve besmetting voor de werknemers werd niets gezegd. (ADVERTENTIE) 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring- @-servicepaspoort IN Centraal Peru dreigt een watersnoodramp doordat a Is gevolg van een breuk in een natuurlijke dam drie dorpen door het water zijn ingesloten. Duizenden gezinnen zijn uit het gebied geëvacueerd. EEN Vickers Vicount van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij Opeta Air is bij de landing in Cucuta in brand gevlogen. De 38 inzittenden zijn om het leven gekomen. DUIZEND Zweden, leden van Marxistische-Leninistisohe en Maoïstische groeperingen, heb ben in Gothenburg gedemon streerd tegen de Sovjet-Unie als „imperialistische en antise mitische mogendheid'". OP voorstel van premier Jae- ques Chirac heeft de Franse president Valery Giscard d'Es- taing zijn regering aangevuld met 22 staatssecretarissen. Onder hen bevinden zich veel tot nu toe weinig bekende persoonlijkheden. IN Dallas is het verminkte lijk gevonden van de 39-jarige vice-president van een lucht vaartmaatschappij, Dan Bur- ney. In verband met zijn ver missing waren al twee mensen aangehouden. DE 70-jarige Mexicaanse mil jonair Pedro Sarquis die door linkse guerrillastrijders was ontvoerd, is dood aangetroffen in een straat van Guadalajara. Hij bleek aan een hartaanval te zijn overleden. HET vormingswerk Jonge Volwassenen (VJV) de overkoepelende organisatie van 80 vormingscentra heeft van het ministerie van CRM de toezegging gekregen dat in 1975 tien experimenten gesubsidieerd kunnen worden op het gebied van vormings werk voor volwassenen. MADRID (AFP-UPI) De Guatemalaanse schrijver, dich ter en politicus Miguel Angel Asturias, winnaar van de No belprijs voor literatuur in 1967 is zondag op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Madrid overleden. Hij was 15 mei met een aandoening aan de lucht wegen in het ziekenhuis opge nomen. Asturias kreeg de Nobelprijs toen hij ambassadeur van Gu atemala in Parijs was. In 1970 nam hij als zodanig ontslag, officieel omdat hij meer tijd wilde hebben om te schrijven maar zijn ontslag viel samen met de verkiezing van de rechtse president Carlos Arane Orosio. MOGADISJOE (Reuter) De organisatie voor Afrikaan se Eenheid heeft in een rap- pogt van secretaris-generaal Nzo Ekangaki Japan genoemd als de grootste verbreker van de sancties tegen Rhodesië. Japan heeft de handel met Rhodesië uitgebreid nadat de V.N. bijna tien jaar geleden handel met de regering van Ian Smith had verboden. Het rapport zegt dat bijna alles wat in Rhodesische win kels te koop is, van Japan af komstig is. Frankrijk is de tweede belangrijkte handels partner op deze lijst. Andere landen zijn Italië, dat Lichte vliegtuigen levert; Zwitser land (straalvliegtuigen); Ne derland, dat een scheepvaart regeling heeft getroffen door middel van een maatschappij die Zephyr Holland Transitor N.V. wordt genoemd; en Enge land (schoenen, tapijten en huishoudelijke goederen). GRONINGEN (ANP) „Het wijdverbreide geloof in de on metelijke rijkdommen der zeeën is een mythe. De zeeën kunnen slechts cen zeer ondergeschikte rol spelen in de wereldvoedsel voorziening." Aldus prof. dr. C. van den Hoek uit Groningen zaterdagmiddag op het symposion „De ee als voedselbron voor de mens", dat door de Groninger biologenclub was georganiseerd. Hoewel de totale plantaardige produktie ter zee 6 miljoen ton bedraagt (te land is dat 2 tot 3 miljoen ton) wordt slechts 0.005 procent ervan tot voedsel verwerkt. Erg veel meer zal dat ook niet worden, omdat de totale plantaardige hoeveelheid in het water wel erg ijl verdeeld is in het water, veel fytoplankton- soorten giftig zijn of slecht smaken en op zulke grote diepten voorkomen, dat winning economisch niet aantrekkelijk is. Wat zeewier betreft is slchts een ondiepe gordel langs rots achtige kusten geschikt voor de groei ervan: totaal ca. 1 procent van het totale zee-oppervlak. Bovendien, aldus prof. Van den Hoek. is de voedingswaarde van zeewier zeer gering. Slechts één procent van het wereldvoedsel komt momenteel tut de zee en het is niet mogelijk het zee-aandeel spectaculair te vergroten, meende prof. dr. H. Postma (Nioz, Texel). „Een be mesting door kunstmatige opwelling 'het. omhoog pompen van dieperliggende waterlagen om een snellere deling van plankton cellen te bewerkstelligen door de voedingszouten erop te laten inwerken) zou de gezamenlijk kracht van alle elektrische cen trales van de wereld vereisen".

de Stem | 1974 | | pagina 5