Merckx stelt zege veilig 6'AVm Michels laat niets Cruyff hersteld Trainer Porta: We hebben een goede ploeg los Uruguay kan erg goed improviseren Nastase en Borg winnen VOORLOPIG AF NETZER VALT Spaarbrkf aan Toonder F. van Lanschot* sport Geen telefoons voor Oranjespelers S Zaterdag 8 juni 1974 De paniek rond liet trainings kamp is overigens wel een bewijs van de chaotische stand van zaken in de nationale ploeg van Uruguay. Porta, die deze week met zijn spelers in Italië en Zwitserland nog een aantal oefenwedstrijden af werkt (gisteravond is in Lau sanne nog gespeeld tegen Lau sanne), gelooft er echter heilig in, dat alles nog op tijd en zonder de minste problemen in orde komt. „Wij zijn", aldus Porta, „de laatste maanden gewend ge raakt aan het improviseren op de allerlaatste momenten. Dat is ook het geval geweest met mijn nationale ploeg. Sinds enkele dagen heb ik pas alle spelers tot mijn beschikking, die in het elftal kunnen spe len. Mijn buitenlanders Pedro Rooha en Pablo Forlan zijn nu door 3ao Paulo vrijgegeven; favoni is van Independiente uit Buenos Airos gekomen, doelman Mazurkiewicz is pas laat bij de selectiegroep geko men, omdat zijn Braziliaanse club Atletico Mineiro hem niet voor de competitie kwijt wil de. terwijl de in Spanje spe lende Esparrogo en Montero Pas een dag of tien in mijn troep zijn. Begrijpelijk, dat er nog veel aan het elftal gedaan moet worden". WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL Wk De erg matige prestaties in de oefenwedstrijden hebben Por ta daarom ook geenszins aan het nadenken gezet. Hij: ,>Wij komen echt met een goede ploeg in het veld, een elftal dat wel eens voor een grote verrassing kan zorgen". De 2-0 nederlaag van Uruguay in het duel tegen de Italiaanse ploeg Florence noemt Porta zelfs de normaalste zaak van de we reld. Hij zegt: „Florence heeft nu drie wedstrijden tegen na tionale ploegen gespeeld. Zaïre verloor in Italië met 2-1. Ar gentinië met 2—0 en wij ook met 2-0. Florence is gewoon een erg sterke ploeg. Europa zal er binnenkort nog wel meer van horen". Ondanks het feit dat Porta nu kan beschikken over een com plete selectie, heeft hij toch nog geen enkele maal zijn sterkste ploeg in het veld kunnen brengen- En als men hem mag geloven, dan zal dat ook niet in het eerste duel tegen Nederland het geval zijn. Porta: „Roberto Rocha, mijn sterkste aanvaller, is evenals voor het eindtoernooi (ADVERTENTIE) voordeelgeld U bent prijsbewust, maar toch wisselt u uw Hollands geld in het buitenland? Vreemde zaak! GWK helpt u graag aan een zo goedkoop mogelijke vakantie. Met vreemd geld - ook voor de 'doorreis'-landen - niet reischeques en zo'n veilige reisverzekering. TrouwensGWK is er dok voor al uw andere DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. geldzaken, zoals sparen, persoonlijke leningen en verzekeringen (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen. N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson) Op de stations en aan de grenzen "*NK van vier jaar geleden, weer net geblesseerd geraakt. Zijn blessure lijkt opnieuw hard nekkig. Daarnaast is ook Pa- voni van Independiente beslist niet fit uit Buenos Airos hij ons aangekomen". Porta vertrouwt op de strijd tegen Nederland op 15 juni in Hannover op zijn erg sterke middenvelders. Vooral op spe lers als Morena en die veel geschorste Luis Cubilla.„Dit duel zal de wereld verrassen", zegt de man die momenteel zijn selectie in 17 oefenduels heeft getest, en gelijktijdig moest constateren dat er maar negen van deze wedstrijden gewonnen konden worden. Voor de voetbalbond in Uru guay -varen de magere resul taten in deze voorbereidings periode ook aanleiding om naast Porta een tweede man aan te wijzen. Zijn assistent werd Ubina, de man die nog tijdens het WK van vier jaar geleden in Mexico voor Uru guay in het veld stond. Niet alleen de tandem Porta-Ubina ziet met vertrouwen de toe komst tegemoet, ook de spe lers hebben goede hoop op een sterk toernooi. Getuige de laatste woorden van Porta voor zijn vertrek naar Lausan ne: „Wij vrezen geen enkel land. Alleen zijn we bang voor één speler: Johan Cruyff. Jammer, dat we hem juist al in de eerste wedstrijd moeten ontmoeten". DEN HAAG (AMP) Op bevel van supervisor Rinus Michels zijn in hotel Hiltrop, waar de selectie van het Ne- BASSANO DEL GRAPPA (AFP) Verrassingen op het allerlaatste moment voor behouden, kan Eddy Merckx zaterdag op de Vigorel'lxbaan van Milaan voor de vijfde maal gehuldigd worden als winnaar van de Giro. De Belg, die aan de massale aanval op zijn positie van donderdag slechts een voor sprong van 12 seconden overhield op Baronchelli, won vrijdag in de sprint de 21ste en voorlaatste etappe, die over vijf doloimietenpas- sen voerde. Hij versloeg in de eindsprint vijf gerenom meerde tegenstanders: Moser, Gimondi, Baronchelli, Conti en Fuente, zodat alles bij het oude bleef en Merckx in de gemakkelijke laatste etappe naar Milaan maar in het spoor van zijn eonourrenten behoeft te blijven om de tot nu toe grootste triomf van een nogal wisselvallig Sei zoen te behalen. De Spaanse berggeit Fuen te heeft er vrijdag nog van alles aan gedaan om de loop van de dingen een andere wending te geven. Hij viel enkele malen aan, maar had uiteindelijk niet meer de kradht zidh definitief van het veld los te maken zoals bij zijn vijf etappe-overwinnin gen. Daarbij stelde Meckx, die tijdens de Giro zijn ach terstand in conditie van dag tot dag wegwerkte, zich in deze „koningsatappe" ener giek teweer. De 29-jarige Belg controleerde steeds het veld. verscherpte of ver traagde ondanks gebrek aan steun van zijn ploeg het tem po en toomde zich steeds „meester in de ring", het geen hij op de eindstreep nog eens benadrukte. De uitslag van de 21ste etappe is: 1 Merokx (Belg) 194 kilometer in 6 uur, 8 minuten en 8 seconden, 2 Moser (It), 3 Gimondi (It), 4 Baronchelli (It), 5 Conti (It), 6 Fuente (Spa) allen in de zelfde lijd als de winnaar, 7 Houbrechts (Belg) op 2 mi nuten en 12 seconden, 8 Lo pez Carril (Spa), 9 De Viae- minck (Belg), 10 Rodriguez (Col) allen in dezelfde tijd als Houbrechts. Henny Kuiper de enige Nederlander in de Giro staakte vrijdag in de voor laatste etappe de strijd. Algemeen klassement: 1 Merckx (Belg) 106.36-54, 2 Baronchelli (Ita) op .12 sec, 3 Gimondi (Ita) op 33, 4 Conti (Ita) op 2.14, 5 Fuente (Spa) op 3.22, 6 Battaiglin (Ita) op 4.22, 7 Moser (Ita) op 6.17, 8 Lopez Carril (Spa) op 6.28, 9 Bitossi (Ita) op 16.05, 10 Pettersson (Zwe) op 17.08. (No), 5 Rohner (Zwits), 6 Szurkowski (Pol), 7 Lewis (GB), 8 Mainus (Tbj-SI), 9 V. d. Hoek (Ned), 10 Faber- lurnd (Zwe), 17 Nowioki (Pol), 12 Schuiten (Ned) al len dezelfde tijd 3.33.38, 25- Snoeyink 3.34.24, 26 Raas 3.34.24, 48 Aling 4.39.37, 53 Dekkers 3.49.46. Algemeen klassement: 1. Schuiten (Ned) 36.09.21. 2 Szurkowski (Poil) 36.09.28, 3 Filipsson (Zwe) 36.09-39, 4 Konldr (Tsj-Sl) 36,09.45, 6 Johansson (Zwe) 36.10.34, 7 Nilsson (Zwe) 36.11.33, 8 Wilmann (Noor) 36.11.50, 9 Gornall (GB) 36.13.04. 10 Sknger (W. Did) 36.13.37, 14 Raas 36.18.02, 21 Aling 236.2343, 32 Snoeyink 36.38.49. Algemeen ploegenklasse- ment: 1 Nederland 108.27.34, 2 Zweden 108.29.57, 3 Polen 108.30.13, 4 Tsjecho Slowa kije 108.45.41, 5 Groot Brit- tannië 108.58.24. De Fransman Alain San- ty heeft vrijdag de vijfde etappe van de Dauphine Li- bere gewonnen- Tevens is hij leider van het algemeen klassement. Uitslag: 1. Santy (Fra) 5,20.46, 2 Lasa (Spa) 5.23.22, 3 Poulidor (Fra) z.t., 4 Pin- geon (Fra) zjt., 5. Danguil- laume (Fra) z.t.. 7 Zurano (Spa) 5.24.38, 7 Pesarrodona (Spa) 5.25.16, 8 Millard (Fra) 5-25.36, 9 Julien (Fra) z.t., 10 Campaner (Fra) 5.26.24, 24 Knetemann (Ned) 5.33.25, 60 Vianen (Ned) 5.44.04, 85 Bal (Ned) 5.49.37. Algemeen klassement: 1. Santy 21.39.15, 2 Lasa 21.42.01, 3 Danguillaume z.t-, 4 Poulidor 21.42.11, 5 Pinge- on z.t., 6 Zurano 21.42.19, 7 Pesarrodono 21.44.00, 8 Mil lard 21.44.24, 9 Julien z.t., 10 Campaner 21.44.58, 12 Knete mann 21-51.51, 51 Vianen 22.02.53. 85 Bal 22.28.51. (ADVERTENTIE) Deze spaarbrief is een waardepapier„aan toonder". Coupures: f 1.000,-, f 2.500,-, f 5.000,- en f 10.000,-. Looptijd: 1,2,3, 4 of 5 jaar vast. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd op basis vat samengestelde interest, dus rente op rente van Vraag onze brochure over alle spaarvormen. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam,Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen, Roosendaal,Rotterdam, Tilburg,Vught ZEIST Ais de experi mentele tactiek, die Michels tot nu toe heeft gebruikt, be doeld is om de toekomstige tegenstanders op een dwaal spoor te zetten, is hij daar tot nu toe uitstekendingeslaagd. Want naar alle waarschijn lijkheid is de super-visor de enige die (hopelijk) weet hoe ZEIST De Oranje-selectie is nagenoeg blessure-Vrij. Johan CruyH huppelde voor het eerst sinds anhrhalve we.*': weer :n een helft mee, en hij maakte een fitte ind'ruk. „Hem man keert ook niets meer", aldus bondsarts Frits Kessel. „Wij zijn met Johan allee n maar voorzichtig geweest. Het heeft geen zin onnodige risi co's te nemen. Maar er ;s geen enkele reden om be zorgd te zijn over Johan Cruyff. Voor de wedstrijd te gen Uwguay is hij volkomen speelklaar". zijn elftal er in Duitsland zal komen uit te zien. Want hoewel het te verwach ten is, dat Michels in een oefenwedstrijd als tegen een elftal van de Rijkspolitie niet consequent zijn sterkste opstelling handhaaft, uit de wirwar van wissels die hij gisteren toepaste was geen De enige die gisteren tegen de Rijkspolitie niet in actie kwam was Wim Jansen. Fev- enoords taaie halfspeier deed, terwijl zijn ploegm ak kers de Rijkspolitie aan het inmaken waren, onder lei ding van fysio-therapeul: Wolf voorzichtige loopoefe- ningen. „Wiim heeft nog een beetje last van zijn liesbles sure", aldus Kassei. „Maar over hem maak ik me geen zorgen. Wanneer het zo ver is speelt Wim Jansen. Die jongen heeft een gouden in stelling". enkele logische conclusie te trekken. Wel werd duidelijk, dat hij de gedachte van Arie Haan als laatste man, niet meer van plan is los te laten. Ondanks dat hij Israel en Strik in de eerste helft het centrale duo had laten vor- nen, had hij Haan en Rijf bergen op precies dezelfde posities geposteerd, maar dan in het elftal van de Rijkspo litie, waarin ook Schrijvers was opgesteld. Na de pauze haalde hij Strik en Israel van hun plaatsen in het selectie-elftal ten voorde en van Haan en Rijsbergen. -Opvallend in de selectie van Oranje, de brigade van Mi chels won met 13-0 van de zich fel verwerende politie mannen en behaalde daarmee de grootste score uit de reeks van oefenwedstrijden, was het optreden van Robbi» Rensenibrink. Op zijn vertrouwde linksbui tenplaats soleerde de talent rijke Anderlechter dat het een lust was. Hij was in de eerste helft eigenlijk de eni ge die opviel door zijn werk lust. Want zowel Neeskens, Cruyff, als Van Hanegem, waren niet bereid om meer passen te verzetten dan noodzakelijk was. Israel had zich de woorden van Michels, dat hij een ty pische aüsputzer was die zich aanvallend te weinig vertoont, aangetrokken. De Feyenoorder probeerde in de eerste helft zijn meester er van te overtuigen dat hij ook het aanvallende werk niet schuwt. De Rijkspolitiemensen, die in de eerste helft de schade (3- 0) aardig hadden weten te beperken, gingen na de rust door ademnood volledig door de knieën. De doelpuntenma kers van Oranje waren: Ren- senbrink (2 x), René van de Kerkhof (lx), Keizer (2 x), Theo de Jong (2 x), Willy van de Kerkhof (2 x), Strik (1 x), Geels (2 x) en Re» (1 x). De opstellingen van Ora»je: Voor rust: Jongbloed, Van Iersel, Strik, Israel, Vos, Neeskens, Van Hanegem, Wil ly van de Kerkhof, René van de Kerkhof, Cruyff. Rensen- brink. Tweede helft: Treytel, Suur- bier, Rijsbergen, Haan, Krol, De Jong, Strik. Willy van de Kerkhof. Rep, Geels. Keizer. (Van onze sportredactie) FRANKFURT Even was de bondscoach van Uruguay, Roberto Porta gisteren in het WK-hoofdkwartier in Frankfurt. De 60-jarige Porta onderbrak zijn reis van Duis burg naar het Zwitserse Lausanne voor een korte lunchpauze in Frankfurt. „Ik heb geen tijd te verliezen. Er moet nog erg veel voor mijn ploeg geregeld worden", veront schuldigde Porta zich zenuwachtig. Porta was naar Duisburg gegaan om daar de laatste besprekingen te voeren rond het in te nemen trainingskamp bij de Wedau-roeiregatte. Er dreigden namelijk plotseling moeilijkheden rond het onderkomen van de mannen uit Uruguay, toen bleek dat de plaats die Roberto Porta op het oog had (de sportschool Barsinghausen) voor enige tijd was ingenomen door groepstegenstander Bulgarije. „Maar de zaken zijn nu wel opgelost. Uruguay hoort binnenkort waar we definitief naar toe gaan: of Wedau. of Barsinghau sen". sor. FRANKFURT Niet alleen de spelers van de zestien deelnemende landen bereidden zich in tensief voor op de met nadere schreden naderende wereldkampioenschap voetbal, ook de scheids rechters doen er van alles aan om optimaal voo rbereid binnen de lijnen te verschijnen. De scheidsrechters, die in de afgelopen degen een conditietest hebben afgelegd, kregen giste ren in het Waldstadion in Frankfurt de instructies van de FIFA De Nederlandse scheidsrechter Arie van Gemert luistert op de voorgrond aandachtig met een luidsprekertje in het oor naar de instructies. m De Nederlandse selectie voor Duitsland: staande van links naar rechtst Van lerssel, Cruyff, Jongbloed, Schrijvers, Haan, Rijsbergen, Neeskens, Israël, Keizer, Treytel, Krol, Suurbier, Van Hanegem, zittend van links naar rechtst Jansen, Rep, R, van de Kerkhof, W. van de Kerkhof, Geels, Rensenbrimk, Strik, Vos en De Jong. derlands voetbalelftal en de begeleiders tijdens de eindron den van het toernooi om de <mze adressen? «e ook de «"den Gids wereldtitel verblijven, de tele foon uit de kamers wegge haald. „Ik ben de enige, die beslist of er gebruik gemaakt wordjt van de communicatie middelen", aldus de supervw PARIJS (AFP) De ge baarde Braziliaan Thomas Koch, die zes jaar geleden in Parijs de kwartfinales haalde, heeft vrijdag bij de open kam pioenschappen van Frankrijk voor de uitschakeling van de vierde geplaatste speler ge zorgd. Hij won met 62, 46, 64 van de Amerikaan Tom Gorman, die op de vijde plaats in het plaatsingschema stond. De kopstukken van het toer nooi werden tot opluchting van de organisatoren ongetwij feld niet door zulk soort zaken verrast. Björn Borg gunde Toma Ovici slechts twee games. Ilie Nastase liet Borg's landgenoot Leif Johans son slechts één game en alleen Jan Kodes, de Tsjech, die we gens praten uit het toernooi van Rome werd gegooid, had het iets moeilijker: 75. 6 3. (ADVERTENTIE) In ziin laatste wedstrijd voorafgaande aan het wereld kampioenschap heeft het Pool se elftal ifi Warschau met 10 gewonnen van de Spaanse club Malaga. Het doelpunt werd gemaakt door Szarmaah. Thijs Wijngaarde, de rech- terverdediger van FC Den Haag, gaat naar het Belgische Oostende, Wijngaarde kreeg ook aanbiedingen van NAC en Cercle Brugge. Ex-Ajacied Van Dijk blijft bij Nice. Van Dijk, die een eerste goede eer ste, maar door drie spierscheu- ringen- minder goed tweede seizoen had, mocht naar een andere club gaan. MW heeft Cor Pot verkocht aan Haar lem. Pot die vanwege zijn houding nogal wat wrevel opwekte bij MVV heeft een eenjarig contract getekend. Trainer Barry Hughes blijft bij Haarlem. De Engelsman die afgelopen week een ge weldig aanbod kreeg van As ton Villa heeft na een gesprek met het bestuur besloten niet op het aanbod in te gaan. Het Australische elftal heeft in Bruigg in Zwitserland Young Boys met 20 versla gen. De Nederlandse motorcou reur Jan Kost winder heeft gisteren in de 125-cc klasse bij de TT van het eiland Man beslag gelegd op de zesde plaats. Winnaar werd de En gelsman Clive Horton op Ya maha. De wielerploeg van Frisol heeft de Italiaan Lorenzo Ai- moaan getrokken voor de ron de van Luxemburg. De 22- jarige Aimo zal op dertien ju ni in de ronden van Luxem burg als prof debuteren. SCHAKEN Nederland heeft in de eerste ronde van de 72e internationale schaako lympiade waaraan 72 teams deelnemen tegen Oostenrijk met 10 de leiding genomen. Drie partijen werden afgebro ken, Sosonfco won van Pra- meshuber. (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT Het ziet er naar uit dat Günter Netzer voorlopig is afgevallen als vaste middenvelder voor het Westduitse elftal. Helmut Schön heeft in het trainingskamp Malente ver klaard dat Netzer nog lang niet zijn vertrouwde vorm te pak ken heeft. Schön: „Netzer is conditioneel nog lang niet oo zijn oude niveau". Nu Netzer is afgevallen is Overath de man geworden die de rol van de Real Madrid- sueler op het middenveld overneemt. Schön: „Overath steekt in een voortreffelijke vorm. Hij kan mijn opdrach ten uitstekend uitvoeren". Günter Netzer is het wel eens met het besluit van Schön. Netzer oordeelt laconiek: „Ik ben nog altijd te traag, durf het spel ook nog. niet te ma ken. Daarnaast mis ik op dit moment het maatgevoel bij de passes. Maar ik ben er zeker van dat ik nog tijdens ver schillende wedstrijden van de partij zal zijn. Met de dag stijgt mijn vorm"- Helmut Schön heeft ook al een Belangrijke beslissing geno men rond de positie van aan- vaJsspits. Mocht Gerd Müller onverhoopt geblesseerd raken. aan komt de 28-jarige aanval ler van Eintraeht Frankfurt Bernd Holzenbein in het veld. Schön: „Hij is in alle opzich ten een waardige vervanger van Müller. Holzenbein is daarnaast ook nog een voor treffelijk strafschop-specialist". Helpt u ook mee een 100-jarig kerkje te behoeden voor de sloop? Mensen restaureren zelf en ik preek er elders 300 x voor. Mag ik u f 2. vragen? Giro 884212 RK Kerkbestuur 't Loo bij Duiven Gld. (200 gezinnen) Doet u het meteen? Veel dank! J. Dellemijn, pastoor.

de Stem | 1974 | | pagina 27