Marokkaan mishandelt twee vrouwen bij edrijf A. C. DE KOONING BEGRAVEN Toekomst Ooster- schelde mede bepalend voor Veerse Meer zeeuws ZIERIKZEE: TROJE VAN ZEELAND Vier maanden voor rooftochten stad streek jon9ste xeVdrt*' etVteo BEVREDIGEND OVERNACHTEN TOILETTEN HULP Troje Fossielen V. d. Spiegel Poorten Vrijdag 7 juni 1974 (Van onze correspondente)' MIDDELBURG Op S april van dit jaar raakte de 31-jarige Marokkaan MJV. uit Middelburg na enig alcoholge. bruik zo buiten zinnen dat hii de vrouw met wie hij dit avond op stap was geweest aituigde. De vrouw brak haat neus en liep een hersenschud ding op. De man was voor die zaak nog niet berecht- Op 2 jun; dus vier dagen geleden, takel de hij weer een Middelburgse vrouw met een kapot geslagen glas toe, nadat deze vrouw ge weigerd had verder op zijn avances in te gaan. Zij had grote snijwonden in het zicht. De man, deed donderdag morgen tijdens de zitting van de politierechter, alsof hij geen Nederlands verstond, Maar die houding liet hij snei varen, nadat hij door de poli tierechter terecht gewezen was. De officier van justitie zei tijdens zijn requisitoir met mensen die zich zo misdragen tegenover hun partner geen enkele consideratie te kunnen opbrengen. En met het feit dat u ontslag hebt aangezegd ge kregen van uw werkgever, kan in dit geval geen rekening worden gehouden, meende de officier, die twee maanden on voorwaardelijke gevangenis straf eiste. Mijn cliënt kampt met ern stige alcoholmoeilijkheden, zei mr. Brinkman, de verdediger van de Marokkaan. Gastarbei ders hebben vaak geen ander vertier dan cafébezoek. In de weekends leidt dit wel eens tot dit soort excessen. Mr. Brinkman vroeg contact met hel Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs voor zijn cliënt. De politierechter veroordeelde A. tot acht we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuws consultatiebu reau voor alcoholisme, en be vel tot onmiddellijke gevan genneming. (Vervolg van pagina 1) Behalve het probleem van de export naar Italië, kampt het Steensc bedrijf naar zeg gen ook met Franse marktpro blemen. „Onze export naar Frankrijk ligt bijna stil. omdat Ln het land sprake is van een kredietbeperking- Bij financie ring is het aanbetalingspercen tage opgeschroefd naar zestig iroeent. De aflossing moet bo vendien binnen een jaar ge schieden. Dit heeft de verkoop van caravans afgeremd", aldus de heer Geensen, die zegt het biet eens te zijn met het feit lat de Franse regering de ex porteurs beschermd door de vijftig percent die gestort noet worden op de nationale >ank van Italië, voor te schie- ;en, terwijl de Nederlandse •egering dat niet doet. „Wij worden in Italië van Ie markt geschopt. De Fran- en pakken daar de markt, >ok op langere termijn. Hoe- vel de Italiaanse regeling voor :es maanden is gepland, is het naar de vraag wat we er laarna nog terugvinden- rankrijk pleegt als EEG-part' ïer pure concurreratie-verval- inig". Desgevraagd het ministerie an Economische Zaken: -,H® ledrijf had ons kunnen inken* en. Als er middelen n0?1* 'an is daar in prinflPe ïjn, ltijid over te praten. Er pe" taan jij ons meer dan he :redietmogelijfcheden" Het linisterie zegt verder moei hebben met de uifcpraa at Frankrijk concurrent ervalsing pleegt. „Het reP .j erlies bedraagt over een ha aar over vijftig percent v e factuurwaarde niet me an drie percent. Dan zou n- leveren product drie P ent duurder moeten worden [et ministerie kon de ui araak van de heer Geense ts zou de Franse ressvm iet alleen de drie oerc„j. mte, maar zelfs de volle va g percent van de faotu' aarde voorschiet aan de e irteu-r niet bevestigen. De heer Geensen z0£' ingere termijn weer moge' jkheden voor uitbreiding v produktie te zien. --®r jf-Jj ingere termijn gegarandee erk. We zijn niet PesslIj;n sch. de vooruitzichten 20 ied". (Van onze correspondent) LEWEDORP Onder grote belangstelling vond gisteren lie teraardebestelling plaats van de in het pinksterwee kend overleden heer A. C. de Kooning op de r.k. begraaf- te Lewedorp. Tevoren werd in de r.k. kerk te Lewedorp een eucha ristieviering gehouden door pastoor C. Kroon uit 's-H-eer- enhoek. Hierbij waren onder meer aanwezig burgemeester G. van Waes, mevr- Van Waes, wethouders, raadsleden en ge meenteambtenaren van Borse- le, burgemeester drs. W. Du- sarduyn van Sas van Gent met echtgenote, vertegenwoordi gers van de KVP, en andere politieke groeperingen. Tijdens de predikatie, die geheel gericht was tot me vrouw De Kooning, haar kin deren en verdere familieleden van Je overledene, schetste pastoor Kroon het laven en werk van de heer De Kooning. Zoals pastoor Kroon opmerkte, stelde de heer De Kooning, een gewone jongen uit het volk, de zorg voor de mede- jnens in zijn gehele totaliteit altijd voorop. Bij het beëindi gen van de kerkdienst vond in alle eenvoud de uitvaartplech tigheid plaats. Aan het begin van de alge mene vergadering van het re creatieschap „Het Veerse Meer" heeft de voorzitter, ge deputeerde A. L. van Geesber- gen, gisteren de heer A. C. de Koohing herdacht. De heer De Kooning was gedurende 12'/2 jaar actief bij de ontwikkeling van het Veerse Meer betrok ken o.a. als lid van de vroege re „Commissie drie-eilanden (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN De toekomst van de Oosterschelde is mede bepalend voor wat er, ruimtelijk gezien, gaat plaatsvinden in het beheersgebied van het recreatieschap „Het Veerse Meer". In het bijzonder gaat het om de vraag of er, dwars door Noord-Beve land een spui-kanaal zal moeten worden gegraven. Dit zal vol gens informaties van de Delta-dienst, in elk geval noodzakelijk zijn als er in de Oosterschelde-dam geen doorlaatwerk zou wor den opgenomen. Voor het recreatieschap Het Veerse Meer, dat gisteren on der voorzitterschap van gede puteerde A. L- van Geesber- gen in Arnemniden vergader de, zijn de vraagtekens, die men thans nog bij de toekomst van de Oosterschelde moet plaatsen, evenzovele beperkin gen voor wat betreft de in richting en gebruiksmogelijk heden van het Veerse Meer gebied. De kwestie kwam aan de orde, toen de algemene verga dering van het recreatieschap zich gisteren verdiepte in de mogelijkheden om het kunst matige strandje nabij Kats, een geliefd recreatie-oord voor (ADVERTENTIE) v> et\ De werknemers die igustus worden on. .-„u jn allen afkomstig uit S>" insleen en omgeving- de Goesenaren, opnieuw met zand op te spuiten. Door de getij-bewegingen is het kunst matige strandje in de loop van een paar jaar verdwenen. Bij een geheel afgesloten Ooster schelde zou het strandje bij Kats uiteraard geen gevaar meer lopen om door getij-stro men te worden aangetast. De algehele infra-structuur van het Zeeuwse stromenge bied heeft eveneens direkte raakpunten met wat er in het Veerse Meer gebeurt. Zo pro beerde men gisteren te bere kenen hoe groot het aandeel van de Schelde-Rijn verbin ding zal zijn in de beroeps vaart, die zich via de Noord- Zuid routes door Zeeland be weegt en daarbij o.a. het Veerse Meer kruist. Ondanks de omstandigheid dat pasklare antwoorden op Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur. nu en dan buien en tame lijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Ne derland. Voor zaterdag aantal uren zon 2 tot 10 min. temp. om streeks 8 graden, max. temp. omstreeks 15 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent, kans op een geheel droog etmaal 40 procent. waterstanden Konstanz 364 (pl. 4), Rhein- feiden 276 (pl. 10), Straats burg 248 (pl. 10), Plittersdorf 423 (pl. 26), Maxau 472 (pl. 10), Ploehingen 180 (pl. 47), Mannheim 273 (-13), Stein- bach 124 (pl. 2), Mainz 272 (- 9), Bingen 14? (-8), Kaub 187 (-8), Trier 227 (-6), Koblenz 190 (-4), Keulen 153 (-7) Ruhrort 308 (pl. 3), Lobith 930 (pl. 7), Pannerdense Kop 902 (pl. 5), Nijmegen 731 (pl. 9), IJsselkop 860 pl. 7), Eefde IJssel 376 (pl. 4), Deventer 254 (pl. 4), Monsin 5446 (-12), Borgharen 3838 (-9), Belfeld 1083 (-11), Grave beneden de sluis 503 (pl. 3). hoogwater Morgen, zat. 8 juni. Bergen op Zoom 5.59 en 18.15 Hansweert 5.08 en 17.19 Terneuzen 4.29 en 16.42 Vlissingen 3.56 en 16.13 Wemeldinge 5.49 en 18.05. gerezen vragen nog niet voor banden zijn, kon het algemeen bestuur van het recreatieschap zich er gisteren toch van over tuigen, dat de zaken in dit watersport-domein zich bevre digend ontwikkelen. Het wa ter van het Veerse Meer wordt van jaar tot jaar scho- I ner, aldus gedeputeerde Van Geesbergen. De oevergebieden hebben, hoewel zij bij lange na nog niet allemaal door de massa „ontdekt" zijn, een enorme capaciteit, terwijl de voorzieningen in deze gebie den van jaar tot jaar worden verbeterd. Op de subsidie voordracht voor 1975 komt een bedrag van 2 miljoen gulden voor ten behoeve van de aan leg van een nieuw groot oe ver-recreatiegebied, nabij Schelphoek een plan dat de gemeente Goes heeft inge bracht. Voor de watersporters zijn drie nieuwe aanlegstei gers in aanbouw, terwijl nieu we steigers, alsmede een start- gelegenheid voor waterskieërs en een nieuwe trailerboot-hel- ling bestekklaar worden ge maakt. Voor het watersportsei zoen 1975 zullen deze laatstge noemde voorzieningen gereed zijn. Op enkele eilanden in het meer wil men toiletvoorzienin gen installeren. Een van de algemeen be stuursleden signaleerde giste ren het naar zijn mening be denkelijke verschijnsel, dat heel wat watertoeristen aan de „buitengaats" gelegen verpo zingssteigers, die op kosten van de gemeenschap zijn ge bouwd. de nacht in hun boot jes doorbrengen. Daarmee ont lopen zij de betaling van de logiesbelasting, die in de jacht havens van hen zou worden geheven. Volgens voorzitter Van Geesbergen kon in deze gevallen nauwelijks van „ont duiking" gesproken worden, o.m- omdat alle jachthavens in het Veerse Meer-gebied vol zijn en zelfs lange wachtlijs ten hebben. Het recreatieschap is druk doende om zowel de jachtbe- zitters als de havenbeheerders te wijzen op een der primaire milieu-hygiënische maatrege len, die men moet nemen. Op tal van bootjes bevinden zich chemische toiletten, die echter als middel erger kunnen zijn dan de kwaal, indien de in houd van deze toiletten zonder meer in het water wordt ge loosd. Er zullen dan ook „lo- zings-putten" in alle jachtha vens moeten komen, waar de watertoeristen de inhoud van hun boord-toiletten kwijt kun- Aan de vorming van een hulpverleningsdienst op het Veerse Meer wordt met vlijt gewerkt. Een voorloper van een echte dienst, die men in de toekomst hoopt te stichten, zal bestaan uit een tweetal EHBO-posten, die bemand zul len worden door Rode Kruis- vrijwilligers. Deze posten be vinden zich aan de oevers van het Meer. De geschiedschrijving heeft een belangwekkend so ciaal doel. Als zij eerlijk en vooral nuchter wordt bedre ven, dan leidt zij tot, wat men zou kunnen noemen: een permanente toestand van dé-Stalinisatie. Na de dood van roemruchte figuren pleegt de geschiedschrijving zich op wat men dan noemt „het ware karakter" van betreurde overledenen te storten. En vaak blijft er dan niet veel meer van hem over, hoewel ook het tegenover gestelde (gelukkig) waar kan zijn. De sociale functie van d" geschiedschrijving, zolang zij zich maar niet vermomt als anti-propaganda of verheer lijking die alle realiteitszin mist, is nu: de mensheid er op te attenderen dat het niet allemaal goud is wat er 'olinki Eerlijke geschied schrijving, vooral als die de eigej historie van een volk en zijn helden tot onderwerp neemt, kan bijdragen aan een soort maatschappelijk zelfonderzoek, dat ofwel tot besef van betrekkelijkheid (soms tot nederigheid) leidt, ofwel tot gerechte trots. Voor het zoekend oog van de historicus vallen de pseu- dohelden maar al te vaak door mand, terwijl de verge ten figuren dikwijls onver wachte luister krijgen. De indrukwekkende serie „Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog" van dor. L. de Jonig is daar een eigentijds voorbeeld van. De spiegel van het verleden is niet altijd even aangenaam als meubelstuk in de maar- schappelijke huiskamer. Hij weerkaatst, behalve datgene wat voorgoed verleden tijd scheen te zijn, ook trekjes van het heden, eigenschap pen van jezelf en je tijdge noten. dende rol van enkele Zeeuw se steden in de nadagen van dr republiek. Die rol is aller minst onbeduidend geweest, maar zelfs als dat wel het geval zou zijn, dan nog blijkt bij zorgvuldige navorsing van wat er werkelijk is ge beurd, en hoe het gebeurde, dat ons collectief geheugen de zaken heel wat fraaier heeft bewaard dan de feiten ons veroorloven. Dit komt op een markante manier tot uit drukking in een pas versche nen boek van de Limburgse historicus C.H.E. de Wit, ge titeld: „De Nederlandse re volutie van de achttiende eeuw, 1780-1787". Dr. De Wit schetst, zoals de titel al aangeeft, een groot tijds beeld. Daarin komen echter momenten en plaatsen en weest, moet uiteraard het he le, meer dan 300 pagina's tellende boek van dr- De Wit lezen. Het is bij deze van harte aanbevolen. Een van de meest spreken de feiten in het boek geldt de nauwe relatie tussen za kelijke belangen -in de VOC gebundeld- en de staatkunde, m-et name in de figuur van de orangistenpartij. Dr. De Wit heeft in het verband van zijn verhaal, dat uiteenzet hoe men in Neder land van de olichargie in de democratie is beland, uitvoe rige aandacht besteed aan de ro' van Van de Spiegel, voormalig bewindhebber van de Zeeuwse Kamer van de VOC. Zijn rol in de geschie denis is, in de zogenaamde „patriottentijd" heel wat minder glansrijk geweest dan men op het eerste oog zot. veronderstellen, aldus dr. De Wit. Hij vergelijkt, ep gezag van een tot dusver zelden aangeboorde bron, A. van Dat geldt voor grote histo rische feiten, maar eveneens voor de schijnbare kleinighe den- In de roerige jaren van •de republiek der Verenigde Nederlanden, een periode van kentering waarin het middeleeuwse staatsbeela gaandeweg werd vervangen door wat wij thans ats een moderne democratie bezitten, lijkt bijvoorbeeld de roi van steden als Goes, Middelburg en Zierikzee en het optreden van lokale autoriteiten, onbe duidend. Voor de „grote ge schiedschrijving over wat er in de tweede helft van de 18e eeuw gebeurde, zijn fi guren wier namen nu nog in Zeeuwse straatnamen voort leven, nauwelijks interessant. Zij worden voetstoots geëerd, hun portretten sieren de ka mers in onze overheidsge bouwen en verder zijn het fossielen. Dat blijft dan zo, totdat een historicus -als het ware met behulp van een zoom lens- die tot historische held verheven figuren en de tijd waarin zij leefden, gaat zit ten bekijken De Fossie len worden t-e beginnen, vende organis tijd, die dood en begraven leek, wordt weer gevuld met het geschreeuw van opstan delingen, me-t het huilen van slachtoffers. Versteende in stellingen, zoals de Verenig de Oostindische Compagnie, blijken tamelijk overzettelij- ke, politiek-economische machten te zijn, waarmee het even slecht kersen eten was als met sommige multi nationals van nu. Men zegt in zulke gevallen, „het ver'e den gaat weer leven". Wij noemden hiervoor al even de schijnbaar onbedui- dan, weer le- Hun O Zierikzee: Nobelpoort. personen voor, die alles met Zeeland en de Zeeuwse his torie te doen hebben. Van Citters (naar wie één der havens in het Sloe is ge noemd), Van de Spiegel (Vlissingen heeft een straat van die naam), Lampsins en nog talrijke anderen die het prentenkabinet in onze mu sea door hun aanwezigheid versomberen of opfleuren. Het zijn er maar een paar in de lange rij. Wie precies wil weten hoe doorslaggevend de periode 1780-1787 voor onze nationale geschiedenis is ge- der Schatte (een Zieriikzeese magistraat) Van de Spiegel met Odysseus. Welnu, geen Odysseus zonder Troje, dat met een gelijknamig paard dient te worden ingenomen. Ddt Troje heeft, zo schrijft De Wit, bestaan. Het heet Zierikzee en deze stad, die zich verzet had tegen de cen trale macht van „Middel burg", is inderdaad op een met het klassieke Troje 1e vergelijken wijze, ingeno men. En evenzeer is het, al dus De Wit, een feit dat de strateeg van deze operatie, de Odysseus dus, Van de Spiegel heette. Het verhaal over de val van Troje-Zierikzee in het boek van De Wit, is even meeslepend als een moderne reportage. Wij moeten met een korte typering volstaan. Du „orangisten" wisten in Zierikzee hun macht te ves tigen, door geruime tijd voor hun uur „U" een flinke club afgehuurde vechtlustigen van het eiland versterkt met een horde uit de heffe des votks van Amsterdam, de stad te laten binnen trekken. Ter wijl deze zich in kelders en schuilhoeken verborgen hiel den, zagen geestverwanten, orangisten kans om het ge schut van de stadsmuren te laten weghalen, terwijl zij floor intimidatie en handig intrigeren, de twee schutte rijen die Zierikzee zouden moeten verdedigen krachte loos wisten te maken. De inhoud van „het paard van Troj-e", schrijft De Wit, in casu het plebs dat een demonstratie moest ontkete nen, was de stad al binnen .getrokken. De verdediging was al uitgeschakeld en bo vendien lag er in Brouwers haven een detachement van 100 Zwitserse huursoldaten (met een patent van Van de Spiegel daarheen gediri geerd) te wachten om op het eerste sein de stad binnen te rukken om er „de orde" te herstellen- Dit betekende in feite niets anders, dan dat de Orangisten de zaken in han den konden nemen. Wat aan het complete Tro jaanse tafereel nog ont breekt: dat is het tijdig opengaan van de stadspoor ten. Welnu, ook dat gebeurde in Zierikzee, dank zij de ma chinaties van de corrupte Mogge Pous, één der burge meesters van de stad, op wiens bevel ook de kanon nen van de wallen waren gehaald. Op het uur „U" stonden de stadspoorten open om een met hijlen en stokken gewa pende, halfdronken menigte uit de omgeving binnen te laten. De opgewonden in dringers verenigden zich met het al eerder geïmporteerde stel oproerlingen en er brak een ware terreur in de stad los. De stadspoorten werden ijlings gesloten, maar telkens opnieuw gingen zij ook weer open, en dat tot driemaal toe! Tenslotte kwam het Zwit serse regiment de stad bin nen om de orde, die vakkun dig' was verstoord, te herstel len, waarmee (via allerlei kuiperijen) de weg werd ge baand om Zierikzee een Orangistisch bestuur te ge ven. Van de Spiegel werd, volgens De Wit uit dank voor bewezen diensten, tot raadspenionaris benoemd en daarmee was hij voor het overigens niet zo nieuwsgie rige nageslacht, van een eti ket voorzien dat niet tot las tige vragen meer noopte. Totdat De Wit zijn zoeklicht op deze, in de geschiedenis praktisch vergeten episode ging richten. T.K. (De Nederlandse revolutie is niet in de normale boek handel te koop. Men dient het werk, dat ƒ51,50 kost. te bestellen bij H.J. Lindelauf, Provincialeweg-Z. Oirsbeek (L)-) eindredactie: rein van der helm (Van onze correspondente) MIDDELBURG De~pïïli- tierechter in Middelburg heeft donderdagmorgen de 26-jarige C. M. de H. uit Terneuzen veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf. De feiten die de jonge man ten laste waren gelegd, vormden een lang verhaal. In het kort komt het hierop neer dat de 'H. op 2 februari dit jaar is begonnen met het stelen van spijkerbroeken en T-shirts. Op 11 februari ver greep hij zich aan tinnen en koperen voorwerpen, en enke le zwaarden. Op 23 mei eigen de hij zich een platenspeler toe, op 24 en 26 mei pikte hij weer kleding, sieraden en geld- Op 9 en 10 mei vergreep hij zich aan auto's en nam daaruit een radio en een wol len vacht weg. Hij zou de diefstallen hebben gepleegd met twee vrienden die don derdag bij verstek tot dezelfde straf, namelijk vier maanden, werden veroordeeld. Eigenlijk woont de 'H- in België, maar aangetrokken door de goede sociale voorzie ningen in Nederland trok hij enige tijd geleden de grens over. Maar van die sociale voorzieningen alleen kon hij met zijn drugprobleem niet le ven. Zo verviel hij tot diefstal. De officier van justitie, mr. J. Kolkert, meende dat de 'H. de Nederlandse gastvrijheid ern stig had misbruikt. Het is al erg genoeg als een mens een keer over de schreef ga-at. Maar u hebt er gewoon een systeem van gemaakt, voegde de officier hem toe. Het gaat hier over een belangrijke za ken. Ik kan dan ook weinig consideratie opbrengen voor u, merkte de officier op, die vier maanden gevangenisstraf eiste, gevolgd door onmiddellijke in hechtenisneming. Mr. P- Adriaanse, de raads man van verdachte, volstond met het voorlezen van de le vensloop van de jongeman, die van zijn 5e tot zijn 18e jaar in allerlei tehuizen heeft ge woond, en d-aarna nooit meer goed op gang is gekomen. Vol gens de verdediger zou de man graag onder sociale bege leiding geplaatst willen wor den. De politierechter zag on danks dit trieste relaas geen grond om de 'H- een minder zware straf op te leggen. Mis schien kan er wat aan die begeleiding gedaan worden tijdens de vier maanden du rende detentie, adviseerde de politierechter, die de 'H. con form de eis van de officier veroordeelde.

de Stem | 1974 | | pagina 3