Kwadendamme heeft nieuwe basis school „TEERAFVAl KWAM ILLEGAAL DE GRENS OVER" Marokkaan mishandelt twee vrouwen Ontslagen bij caravanbedrijf Glastuinbouw bezwijkt onder energieprijs Wind veroorzaakte seheepsongelukken A. C. D mm Sm*» m Sleper gezonken; coaster vlotgetrokken m. Hebben al die AlfaKomeo veiligheidsvoorzieningen nog wel zin bij 100 km per uur? JubileUm Jon9sle stad streék 1HHHBHIi SASSE RAAD NAAR GENT AUTOMATISCH BELLEN MET ENGELAND Gun uzelf'n Alfa. De Muynk's Autohuis Garage Cito B.V. Cito Service Terneuzen B.V. Integratie Flexibel Stro in brand te Krainingen Eigenaar afval- schepen' Goes Vrijdag 7 juni 1974 (Van een onzer verslaggevers) KWADENDAMME Met een forse ruk trok burge meester G. van Waes van de gemeente Borsele gistermid dag het laken weg voor een in de muur gemetselde pla quette met de vier bouwstenen van de nieuwe mgr. Hey- ligersbasisscbool van Kwadendamme. Met deze daad ver richtte hij de officiële openingshandeling. 0 De burgemeester verrichtte de opening van de school. (Van een onzer verslaggevers) SAiS VAN GENT Van morgen (vrijdag) om 9.15 uur vertrekt de gemeenteraad van Sas van Gent voor een excur sie naar Gent. Dit bezoek vindt plaats in het kader van de grenscontacten tussen Sas van Gent en Belgische ge meenten. De dames van het gezelschap bezoeken in Gent het Bylocquemuseum terwijl de raadsleden een compostbe drijf bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vandaag krijgen de abonnees van het technisch district Breda de mogelijkheid tot automatisch telefoneren met de abonnees van de auto matisch bereikbare netten in Groot-Brittannië en Noord-Ier- land. Voorlopig, vermoedelijk tot het eerste-kwartaal 1975, geldt deze mogelijkheid echter alleen tijdens de avond- en nachturen van 's avonds half- zes tot 's morgens negen uur, en tijdens het gehele week end vanaf vrijdagavond half- zes tot maandagmorgen negen uur. Inlichtingen over netnum mers en telefoonnummers in Groot-Brittannië en Noord-Ier- land kan men verkrijgen via 0018. (ADVERTENTIE) markten KAPELLE (Z.B.) 6 juni Kruisbessen: export 109, klein 41, golden delicious 2 70-80 55—57, 2 65- 40, 2 60 28, aardbeien in 2 kg.-krat p. kg. Gorella 1 400—430, 2 220—400, vola 1 400—440, 2 350—380, red gauntlet 1 39044, 2 24370, regina 1 380, 2 350 360. aardbeien p. do-os: gorella 2 74, vola 2 84, red gauntlet 1 73—77, 2 63—82, regina 1 90— 91, 2 6275, sengana 2 73. KRABBENDIJKE, 6 juni Golden delicious kl- 1 80-85 57—65, 75-80 62—66, 70-75 59—65, 65-70 43—50, 60-65 34—35, kl. 2 80-85 46—55, 75- 80 49—53, 70-75 50—57, 65-70 39—45, 60-65 37—43, 80-85 412. Winston kl- 1 75-80 134, 70-75 142, 65-70 127, 60-65 102, 55-60 66, 65-70 30, groene kruisbes sen exp. 109, aardbeien per doos: vola 1 83, redgauntlet 1 MIDDELBURG, 5 juni 1974 Nieuwe aardappelen: grote 101-131, drielingen 92-115, kriel 107-118. Oude aardappe len: Bintje bonken 27-28, grote 13-15, drielingen 4. Furore grote 14-19. Tomaten: AI 144- 162, All 126-135, BI 139-157, Bil 125-131, Cl 122-132, CII 99-101, CCI 81-82, CCII 81, kriel II 66, bonken II 99. Gol den Delicious: 80 58-74, 70-80 49-55, 70-75 60-62, 65-70 49, 60-65 37-43, III grof 34. Win ston: 70 134-141, 65-70 112- 115, 60-65 84-94, 55-60 67, III grof 53. Jonathan: 70-75 63-67, 60-70 45-57, III grof 34, IID 22. Paprika st. 10-37. Paprika kg 103. Aardbeien per doos 80- Groenten: Sla 6-12- Kasandij- vie 33-76. Kassnijbonen 264- 320. Kassnijbonen krom 181- 215. Spinazie 12-25. Postelein 54-64. Bospeen 91-141. Was- peen 157-167. Boskroten 62-83. Tuinbonen 105-120. Prei 78-82. Uien 89-116. Bosuien 77. Snij- selderij per kg 199-210. Snij- selderij per bos 17-36- Peter selie per kistje 84-373. Radijs 35-48. Rabarber 114-115. Dop erwten 145-164. Spitskool 25- 40. Ramenas 45-54. Komkom mers: 76-91 I 47 II 43-45, 61- 76 I 50-55 II 39-43, 51-61 39-48 II 27-32, 41-51 I 29, 36-41 I 28, 31-36 I 16. Stek per kg. 19-34. Bloemkool: 4 128. 6 72-118, 8 34-91, 10 28-55, 12 22-30. Het verkeer wordt steeds'intensiever. Dus wordt de bestuurder kwetsbaarder. Ook bij 100 km per uur. Vandaar de Alfa Romeo kooikonstruktie, het dubbele remcircuit, de vervormbare voor-en achterzijde, de indrukbare stuurkolom en de remkrachtbegrenzer. Bij de Alfetta boven- dien een versnellingsbak die voor een nog betere gewichtsverdeling vlak vóór de De-Dion achteras is geplaatst. Want waar andere auto's konfektie bieden, biedt AlfaRomeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupe's, en cabriolets. Alfetta PAUL KRUGERSTRAAT 237 VLISSINGEN Telefoon 01184 - 4018 7239 DAMSTRAAT 3 SCHOONDIJKE Telefoon 01173 - 369 SCHUTTERSHOFWEG 15 TERNEUZEN Tel. 01150-5648 Kwadendamme hoeft zich sinds gistermiddag wat onder wijs betreft niet meer achter gesteld te voelen bij andere kernen in Zuid-Beveland. De nieuwe school werd door de aanwezigen tijdens de ope ningsceremonie en de daarop volgende receptie gekenschetst ais zeer modern. Kapelaan P. van Bilzen van Kwadendamme benadrukte dat nog eens tijdens de inwij dingsplechtigheid van de school: „Er wordt wel pens gesproken over geldverspil ling. Men moet oppassen dat woord in de mond te nemen. Deze school staat er in het voordeel van het kind en je kunt nu eenmaal geen nieuwe wijn in oude zakken doen". Tijdens een samenzijn in „De Burcht" kregen de ver schillende genodigden en be trokkenen de kans om hun zegje te doen. Een van de sprekers was burgemeester Van Waes van Borsele. Hij ging in op de actuele onder wijsproblemen die zich af speelden in de kleine kernen van zijn gemeente. Hij vertel de ondermeer dat één van de adviezen, die de door de ge meente Borsele ingestelde on derwijscommissie, uit zal brengen zal zijn: „Dat in iede re -kern van de gemeente eni ge vorm van onderwijs behou- aen blijft" Dat kon volgens hem neer komen op een mogelijke inter pretatie van het kleuter- en het basisonderwijs. Hij achtte het splitsen van hogere en la gere klassen over verschillen de kernen niet onmogelijk. Tenslotte pleitte de burge meester noig voor meer samen werking en inspraak in de ko mende veranderingen van het onderwijswereldje in Zuid-Be veland- Het schoolhoofd van de r.-k. KRUININGEN De ge meenteraad en het college van B. en W. van Reimerswaal gaan zaterdag een dagje op excursie naar Shell-chemie te Moerdijk. De bestuurders zulen er voorlichting krijgen over de manier waarop Shell- Moerdijk zijn afvalprodukten zuivert. basisschool te Kwadendamme de heer A. de Boo, dook in de geschiedenis van de achtereen volgende lagere scholen van Kwadendamme. Ook liet hij al zijn voorgangers-boven-mees- ters. de revue passeren. Ver der gaf hij een overzicht van de levensloop van monseig neur Heiligers, de naamgever van de nieuwe school. Hij om lijste zijn verhaal met tal van grappige anekdotes. van heer het P. De voorzitter schoolbestuur, de Peeters stelde dat het in ge bruik te nemen gebouw niet alleen bedoeid is als onder wij sgelegenheid: „Het is een gebouw dat flexibel is. Het moet ook buiten de schooluren in dienst staan van de ge meenschap". Hij sprak zijn bewondering uit voor de aan nemers en de onderaannemers, die het geoouw in tien maan den tijd overeind hebben ge kregen. Onder de aanwezigen be vonden zich ondermeer het complete wethouderscollege van Borsele, de heren A. aJn- sen, C. Verdonk en J. Bras en deken Blommerde van Middel burg. Verder was ook het per soneel van het kleuter- en ba sisonderwijs in Kwadendam me vertegenwoordigd. De school die door burge meester Van Waes gisteren werd geopend is de vierde die Kwadendamme rijk is. De an deren werden gebouwd in 1873. 1916, 1929 en de laatste in 1974. Het "ebouw beschikt over vijf lokalen die aansluiten op een gemeenschapsruimte. Het is bestemd voor honderddertig ieerlingen- Vandaag is het in Kwa dendamme ook nog feest. Het zilveren jubileum van het schoolhoofd, de heer De Boo wordt namelijk gevierd. Om elf uur is er een eucharistie viering en vanmiddag wordt er een feestprogramma ver zorgd door de kinderen van de lagere school. Dit vindt plaats in „De Burcht". Vanavond om halfacht tenslotte houdt de heer De Boo een receptie. (Van onze correspondent! KRUININGEN In het landbouwbedrijf Polderman aan de Kersenweg is gistera vond brand ontstaan in een hoop stro en hooi dat buiten naast de schuur lag. De brand weerkorpsen van Yerseke. Krabbendijke en Kruiningen hebben kunnen voorkomen, dat de schuur in vlammen op ging. Over oo-rzaak en schade was gisteravond nog niets be kend GENT De 200 tot 300-ton teerafval die illegaal gedepo neerd werd op een opslag plaats aan de Zelzaatseweg te Zuiddorpe in Zeeuwsch-Vlaan deren is ook illegaal over de Nederlands-Belgische grens gebracht- De smurrie is af komstig van het reinigen van oplagtanks van het bedrijf Sinmar in de Gentse kanaalzo ne". Dit verklaarde donderdag telefonisch de eigenaar van de afvalschepen, de Nederlander T. Neve, die echter in België woont. Hij zei dat het overbrengen van h et afval naar het opslag terrein in Zuiddorpe gebeurd is zonder zijn medeweten „Deze affaire zal dan ook een gerechtelijk staartje krijgen" aldus de eigenaar van de sche pen waarin de afval was opge slagen. Hij verklaarde donder dag ook nog dat het teerachtige afval uit de te Zelzate ge meerde schepen moest worden overgeslagen in een andere af- val'boot. De heer Neve bevestigde dat de afvalsdhepen vroeger gemeerd lagen in het Roden- huizendok in de Gentse ka naalzone. Op last van de Gent se havenautoriteiten moesten zij uit het Gentse havengebied verdwijnen, nadat een van die boten gezonken, was toen er afvalstokken in werden over gepompt. (Van onze correspondent^ MIDDELBURG Op april van dit jaar raakte t 31-jarige Marokkaan MA t. Middelburg na enig alcoholj," bruik zo buiten zinnen dat de vrouw met wie hij avond op stap was gew« Eituigde. De vrouw brak i neus en liep een ding op. De man was voor die zul nog niet berecht- Op 2 jp, dus vier dagen geleden, de hij weer een Middelburg vrouw met een kapot gi glas toe, nadat deze vrouw°gï| weigerd had verder op jj. avances in te gaan. Zij y grote snijwonden in het J Zicht. De man, deed donderdaj. morgen tijdens de zitting vi de politierechter, alsof t geen Nederlands verstor,: Maar die houding liet hij trjf varen, nadat hij door de p trerechter terecht gwea:| was. De officier van jusï.:; zei tijdens zijn requisitoir nt mensen die zich zo misdrage tegenover hun partner gee enkele consideratie te kunnt:| opbrengen. En met het f u ontslag hebt aangezegd gt-l kregen van uw weri kan in dit geval geen rekemgl worden gehouden, meende ii officier, die twee maanden os- voorwaardelijke gevangen! straf eiste. Mijn cliënt kampt met era- stige alcoholmoeilijkheden, x| mr. Brinkman, de ver" van de Marokkaan. Gastarbei-| ders hebben vaak geen i vertier dan cafébezoek. In Ji- weekends leidt dit wel ea| tot dit soort excessen. Brinkman vroeg contact roti hel Zeeuws consultatiebures: voor alcohol en drugs vos zijn cliënt. De politierechter veroordeelde A. tot acht we ken gevangenisstraf, waarra twee weken voorwaardelijk twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuws consultatiebu reau voor alcoholisme, en be vel tot onmiddellijke gevan genneming. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gaat de Zeeuwse tuinbouwers die onder glas hun produkten kweken niet voor de wind. Dit is onlangs nog eens duidelijk naar voren gekomen tijdens een vergadering van de tuinbouwcommissie van de ZLM. Het grootste probleem, ook landelijk, is de kostprijs van de energie. In Zeeland wordt voor de verwarming van de kassen veelal gebruik gemaakt van lichte olie. Deze brandstof is echter driemaal zo duur geworden als verleden jaar Volgens de ZLM woordvoer der, d-e heer M.J. Goud voor zitter van de commissie, staan de glastuinbouwers voor de keus om of niet meer te ver warmen of over te schakelen op aardgas. „Kiest men voor aardgas dian kost dit aan om bouw en aansluiting zelfs voor een klein bedrijf enkele tien duizenden guldens en die moet men lenen en door nog harder werken terugverdienen. Gaat men niet over op aardgas dan heeft men een of twee teelten minder per jaar en dan derft men een flink stuk intomen". De zorgen worden naar de mening van de ZLM-man nog vergroot, doordat de overheid heeft aangekondigd, dat de prijs van aardgas verhoogd zal worden tot die van zware olie. „Dit zal als de verhoging snel wordt doorgevoerd, leiden tot veel faillissementen"- De heer Goud zag de toe stand in het algemeen maar somber in. Voor het regerings beleid had hij niet veel goede woorden over: „De overheid voert in feite een a-sociale po litiek ten opzichte van de Bezoek Op 14 juni zullen de lemeenteraadsleden van Goes, ergezeld van hun ech- tegenotes, op uitnodiging van de directie een bezoek bren gen aan Péchiney-Nederland N-V. te Vlissingen-Oost. Het bezoek dat in de middag plaatsvindt omvat onder meer een uiteenzetting over het be drijf aan de hand van dia's en een rondleiding. kleine zelfstandige, met het doel het levensmiddelenpakket zo goedkoop mogelijk te hou den. „Hij deed verder zijn be klag over de grote hoeveelheid overuren die de kleine zelf standige in de tuinbouw moet maken- „Dat wordt niet dub bel maar vaak nauwelijks half betaald. Dat alles brengt span ning, ook in het gezin". „Is het een wonder vroeg de heer Goud zich verder af, „d-at er geen leerlingen meer zijn voor het tudinbouwonderw-ijs". Hij attendeerde de vergadering er ook opdat de huidige droogte periode de tuinbouw veel schade berokkent. „Dit toont destemeer aan hoe kwetsbaar onze bedrijven zijn". Tijdens de bijeenkomst werd uitgebreid stilgestaan bij de gang van zaken in de fruitsector. Ge constateerd werd dat vooral de Golden Delicious-appel erg lage prijzen had opgebracht. Er waren nog al wat proble men bij dit ras. Ondermeer met het bruin worden van de schil. Mogelijk Voor de komende fruitoogst lijkt de situatie vrij gunstig. De pruimen en peren staan er goed voor. De appel oogst lijkt volgens insiders daarentegen niet zo groot te worden- Onder de tuinbouwers heeft men de verwachting dat er een beter prijspeil komt dan dat het af gelopen seizoen het geval was. In verband met een overpro duce is de rooisubsidie voor appelen en peren van vijf jaar en ouder verhoogd van 2800 naar 4000 gulden per hectare. De vergadering sprak de hoop uit dat dit EEG-besluit spoe dig door de regering bekrach tigd zal worden- De Britse coaster kon pas gistermiddag worden vlotgetrokken. (Van onze correspondent) OUWERKERK Verschil lende schepen zijn gisteren de dupe geworden van het woeli ge water. Het sleepschip Li- bertas, groot 1375 ton, lang 80 meter en geladen met 1375 ton slakken zand is donderdaga vond gezonken op de Keeten. Het sleepschip en de sleepboot Zwerver waren eigendom van de gebrs. Meinen uit Herken bosch in Limburg. Door de harde wind en de hoge golfslag heeft de Libertas waarschijnlijk water gemaakt en is daardoor gezonken tot een diepte van 37 meter. Twee gebroeders Meinen die op het sleepschip zaten, zijn over boord gesprongen en zijn al zwemmend aan wal gekomen bij Ouwerkerk. De kapitein, de andere broer Meinen, die dit alles zag gebeuren, heeft de trossen van Zijn sleepboot losgegooid en de sleepboot te gen de dijk van Ouwerkerk gezet. Hij is door de rijkspoli tie te water van boord ge haald. WESTKAPELLE Rond 5 uur 's morgens raakte gisteren de Engelse coaster Bristol Tra der van 400 ton op drift en sloeg op de dijk voor de Wal- cherse kust tussen Domburg en Westkapelle. Terwijl de zee beukte en trok aan zijn prooi probeerde de bemanning van de Temie-4 van de firma Dijkhuizen uit Vlissingen een verbinding tot stand te bren gen met de murw gebeukte kustvaarder. Ook de redding boot de Javazee uit Breskens was ter plaatse aanwezig om waar nodig hulp te bieden aan de drie opvarenden van de onfortuinlijke kustvaarder. Deze bleven aan boord omdat ze zelf geen gevaar liepen- Men heeft geprobeerd een reddingslijn te schieten waar aan dan een grotere tros be vestigd zou kunnen worden. Na de hele dag koortsachtige pogingen te hebben onderno men, lukte het de Temie-4 om rond vier uur 's middags vast te maken. Rond halfzes kon net schip worden losgetrok ken, waarna het naar Schelde- poort in Vlissingen-oost is ver scheept voor een onderzoek naar de opgelopen schade. VLISSINGEN Bij de Schone Waardin ter hoogte van Vlissingen is gisteren aan de berm van de zeedijk een gekanteld jacht van onbeken de nationaliteit en naam ge vonden. Een boot van het Reddings wezen. de Stuijvesant, die het gekantelde jacht op sleeptouw nam met de bedoeling het voor een nader onderzoek over te brengen naar de Sloe-haven beeft het jachtje door de zwa re golfslag verloren. Het scheepje is stukgeslagen en drijft momenteel als wrakhout rond op de Westerschelde. HANSWEERT Het in be gin mei gezonken binnenschip ms Reab kon gisteren wegens te harde wind en te hoge golfslag nog niet gelicht wor den. De twee bokken, die met het karwei bezig zijn, de Ta- klift Eén en De Walcheren, respectievelijk van de firma's Smit en Tak te Rotterdam en Van de Akker in Vlissingen, moesten door het ruwe weer naar de haven van Hansweert terugkeren. Als de hoge golf slag blijft aanhouden zal de volgende poging om het zes honderd ton metende schip te lichten, waarschijnlijk pas na het komende weekend worden gedaan. (Vervolg van pagina 1) Behalve het probleem vu de export naar Italië, het Steense bedrijf naar gen ook met Franse marktpn- blemen. „Onze export rnai Frankrijk ligt bijna stil, omdat in het land sprake is van kredietbeperking- Bij financie ring is het aanbetalingsper» tage opgeschroefd naar procent. De aflossing moet vendien binnen een jaar p- schieden. Dit heeft de vertol van caravans afgeremd", aldos de heer Geensen, die zegt M niet eens te zijn met het tót dat de Franse regering de porteurs beschermd door vijftig percent die moet worden op de bank van Italië, voor te ten, terwijl de Nederland regering dat niet doet. „Wij worden in Italië W de markt geschopt. De Frat sen pakken daar de markt, ook op langere termijn, wel de Italiaanse regeling V®< zes maanden is gepland, is» maar de vraag wat we daarna nog terugvind® Frankrijk pleegt als EEG-pa^ ner pure concurrentie-verw sinig". Desgevraagd het minis'®! van Economische Zaken: bedrijf had ons kunnen int®' ten. Als er middelen noM zijn, 'an is daar in Pr'n<z altijd over te praten. Er staan jij ons meer dan o kredietmogelijkheden". ministerie zegt verder rt°el, te hebben met de uitepra' dat Frankrijk concurrent!' vervalsing pleegt. „Het rem' verlies bedraagt over een jaar over vijftig percent de factuurwaarde niet dan drie percent. Dan zo11 F te leveren product drie P®, cent duurder moeten worde 1 Het ministerie kon de SDraak van de heer Gee"®' als zou de Franse rege™ niet alleen de drie rente, maar zelfs de volle tig percent van de f80™' waarde voorschiet aan de e porteur niet bevestigen. De heer Geensen langere termijn weer^ tsm lijkheden voor uitbreiding1' de produktie te zien. „Er j langere termijn gegarand® werk. We zijn niet pes'1® tisch. de vooruitzichten goed". De werknemers die Pe' augustus worden ontslag® zijn allen afkomstig uit sin Jansteen en omgeving- Vrijdag 7 juni 1974 I (Van onze corresponds LEWD DORP Onder belangstelling vond de teraardebestelling van de in het pinkster kend overleden heer A. Kooning op de r.k. beg"] plaats te Lewedorp. Tevoren werd in de kerk te Lewedorp een er1) ristieviering gehouden pastoor C. Kroon uit 's-ij enhoek. Hierbij waren meer aanwezig burgemej G. van Waes, mevr- Van wethouders, raadsleden erj meenteambtenaren van ie, burgemeester drs. W. sarduyn van Sas van GentJ echtgenote, vertegenwof gers van de KVP, en an politieke groeperingen. Tijdens de predikatie, geheel gericht was tot vrouw De Kooning, haar I deren en verdere familieli van Ge overledene, schq pastoor Kroon het leven werk van de heer De Koor Zoals pastoor Kroon opmei stelde de heer De Koor een gewone jongen uit volk, de zorg voor de m jnens In zijn gehele total altijd voorop. Bij het beëd gen van de kerkdienst von< alle eenvoud de uitva-artpl' tigheid plaats. Aan het begin van de a mene vergadering van het creatiesdhap „Het Ve Meer" heeft de voorzitter, deputeerde A. L. van Gees gen, gisteren de heer A. C Koohing herdacht. De heer Kooning was gedurende jaar actief bdj de ontwikker van het Veerse Meer betr| ken o.a. als lid van de vroe re „Commissie drie-eilanj gebied". (AD1! \lgenieXZ°,'e 1

de Stem | 1974 | | pagina 2