Axelse Boerenkamer feestelijk heropend Opvallende winst van in Zeeland Pinksterdrukte viel wat tegen TOERISTENBIBIIOTHEEK OOK IN WALCHEREN s-Heerenhoek huldigde pastoor Vrachtauto- vervoer '•ii SMZ gestegen A. C. DE KOONING OVERLEDEN Gewonden in het verkeer VERSTEKELINGEN Wisselvallig Franse gevallenen herdacht in Kapeile stad streek CAMPING TE BAARLAND HEROPEND Waar land en zee elkaar ontmoeten Terneuren Visser overleden Heinkenszand Terneuzen Terneuzen Dinsdag 4 juni 1974 (Van onze correspondent) AXEL Er zijn heel wat vriendelijke woorden gezegd en herinneringen opgehaald tij dens de receptie van de Stich ting Axelse Boerenkamer die in de raadszaal van het Axelse stadhuis werd gehouden. Er viel dan ook heel wat te feesten, want niet alleen werd het 40-jarig bestaan van het bestuurslidmaatschap van de heren J. R. de Jonge en D. J. Oggel -==-- ^rvierd, bovendien kon de burgemeester van Axel, de heer A. de Kam na afloop van het officiële gedeelte door het omdraaien van de sleutel het gebouw aan de Bastionstraat weer voor het publiek open stellen. Een jaar lang hebben des kundigen en bestuursleden (hoofdzakelijk in hun vrije tijd) al het mogelijke gedaan om de bestaande ruimte van de voormalige kleuterschool zo effectief mogelijk in te rich ten. De heer D. J. Oggel, voorzit ter van het stichtingsbestuur en tevens wethouder, memo reerde in zijn openingswoord nog eens het gesukkel dat de Boerenkamer altijd heeft ge had met huisvesting en sprak de hoop uit, dat het ooit nóg eens helemaal goed zou wor den. Hij bepleitte ook de uit wisseling met andere musea, zodat men elkaar kon helpen. „Het museumwezen is in ont wikkeling en heeft een duide lijk educatieve taak", aldus de heer Oggel. De heer J. R. de Jonge, die zijn secretariaatsbestuur gaat ruilen voor een erelidmaat schap, had de geschiedenis van De Boerenkamer nog eens op papier gezet. De heer Oggel las zijn overzicht op deze bijeen komst voor. Vice-voorzitter J. de Klerk zette later de heren Oggel en De Jonge nog flink in het zonnetje. Er werden oude herinneringen opgehaald. „De heer De Jonge hield zich meer met tastbare dingen bezig, de heer Oggel blonk weer uit in zijn contacten", en uiteindelijk werden beide heren verrast met een mooi bloemstuk en een sigarenplank met sigaren. Bur gemeester A. de Kam ging 'ook.nog persoonlijk even op al le toespraken in. Vex-tegen- woordigers uit Terneuzen en Hulst, en de voorzitter van het districtscentrum, de heer W. S. A. Dieleman brachten in een kort woord hun gelukwensen over. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De CHU heeft bij de afgelopen ge meenteraadsverkiezingen een nosal opvallende winst ge boekt, vergeleken althans met de statenverkiezingen van maart. Dat blijkt uit de cij fers, die betrekking hebben op de gemeenten, waar deze par tij zowel in maart als nu zelf standig heeft meegedaan. Het gaat hier om een verge lijking van de gemeentei-aads- yerkiezingen met die voor de staten. Een vergelijking met de raadsverkiezingen van vier jaar geleden zou voor de CHIT zetelverlies te zien geven. De doorsnee winstpercetages variëren van drie tot zeven procent. Er zijn slechts enkele gevallen waar de CHU duide lijk verloren heeft ten opzich te van maart, zoals in het Zeeuwse Middemschouwem (3,3). In de tien Zeeuwse gemeen ten waair die OHU mu zowel als twee maanden geleden, zelf standig meedieed zijn de zichtbaar. Arnemuiiden: nu 17,6 pro cent, staten 12,8, winst 4.8. Borsele: 21,2 tegen 14,6, winst 6,6. Kortgene: 24,1 tegen 16.1 winst 8. Middelburg: 13,2 te gen 10.8, winst 2.4, Midden- schouwen: 9,5 tegen 12,8 ver lies 3,3. Reimerswaal: 13,9 te gen 13.5 winst 0.4. Tholen: 12.2 tegen 9, win-st 3.2. West- kapelle; 24,3 tegen 16,2 winst 8.1. Veere: 17.8 tegen 16.5 winst 1.3. Wissenkerike: 25 te gen 24.5 winst 0.5. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zaterdag meldde een Belgisohe loods zich aan boord van het "aar Antwerpen varende griekse zeeschip Aliakmon Pi oneer zeven verstekelingen bevonden, te weten zes perso nen uit Tanzania en één per soon van onbekende nationali teit. De verstekelingen zijn te Antwerpen aan de politie overgedragen. hoogwater. Morgen, woensdag 5 juni op Zoom 4.02 en Hansweert 3.06 en 15.24 ïerneuzen 2.30 en 14.46 Wissingen 1.57 en 14.16 "öneldinge 3.52 en 16.18 ooruitzichten voor woens- en donderdag, opgesteld 00r het KNMI op maandag °m 88 uur. Wisselvallig met Plaatselijk regen. Weinig ver siering jn temperatuur. •^vooruitzichten in cijfers Wniddeid over Nederland. zrm-°0n ,woensdag: aantal uren Streel? -i°e 8' ®®n. temP: om" omst!0 Sraden- Max. temp: ®»treeks 18 graden. Kans op sten, v?®6 Pe"ode van min- oo L uur: 90 Procent. Kans 68 procentSheel dr°°S etmaal: Zonmf f^udwdag: aantal uren aMin:^emp: °m' omstJ Sraden. Max. temp: ee?ieks 18 ^aden. Kans op sten» v?®e Periode van min- op p uul: 70 procent. Kans 18 Procent 1 dr°°K etmaal: (Van onze correspondent!. MIDDELBURG Tweede pinksterdag heeft op rijksweg 58 nabij de bekende knelpun ten te Kapeile en Korteven het minder prettige, maar op deze dag welbekende beeld te zien gegeven van kilometers lange files in de richting van Noord-Brabant. Ten gevolge van het slechte weer op twee de pinkstermorgen kwam het verkeer reeds vroeg in bewe ging en dit heeft ertoe geleid, dat de filevorming reeds in de namiddag plaatsvond. Rond 14.30 uur stond zowel bij Korteven als bij Kapeile een drie kilometer lange file die in cle loop van de dag aangroeide tot zeven kilometer rond 18 uur nabij Kapeile en tien kilometer nabij Korteven. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen was er veel verkeer op de weg terwijl op de Grevelin- gendam het verkeer zeer in tensief was, maar om 18 uur leidde dit aldaar nog niet tot moeilijkheden. Zaterdags voor Pinksteren is een groot aantal toeristen Zee land binnengekomen hetgeen tot stagnatie heeft geleid op rijksweg 58 onder andere na bij Kruiningen en Kapeile. Het waren hoofdzakelijk Duit sers die Zeeland binnenkwa men en eerst de ontwikkeling van het weer hadden afge wacht. Op de caravan- en kampeer- gelegenheden was het vol. Op eerste pinksterdag heeft de politie te Middelburg nog even alle zeilen moeten bijzetten om de toeristen die om onder dak kwamen van adressen te voorzien. Daartoe had men een lijst van de VW waarop tot zaterdagavond was bij-gewerkt waar nog plaatsen over wa ren. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het over het algemeen mistig geweest. In Sas van Gent sprak men zelfs van zeer rus tig. Te Sluis was het op zater dag voor Pinksteren volgens het WV opvallend rustig, maar in de nacht van zondag op maandag wai-en de hotelbed den heel goed bezet. Dit werd toegeschreven aan de drukte aan de Belgische kust. Zondag en maandag vielen er heel wat vreemdelingen te bespeuren. Cadzand sprak van een matige drukte en in Hulst vertelde een hotelier dat de pinksterdagen erg goed zijn geweest. In het recreatiege bied De Braakman meldde de heer Dourleijn een vol kam peerterrein en veel animo voor het zeilen 'op de kreek- De dagrecreatie heeft het dit jaar af laten weten, omdat het eerst in de namiddag van de tweede pinksterdag mooi weer werd. Opvallend druk was het zondag en maandagvoormiddag ook in Terneuzen. Maandag middag was het opvallend minder, omdat de meeste Bel gen naar de kermis te Axel gingen. Het weer heeft de toeristen wel parten gespeeld. Echt weer om zich te recreëren aan het strand was het niet. Van daar dat de toeristen het zoch ten in dagtripjes, strandwan delingen en een bezoek aan de boulevard in Vlissingen. Daar naast was het verkeer op de Zeelandbrug zeer intensief. Een aantal toeristen wensten zich persoonlijk in kennis te stellen van de schade aan deze brug. Naar de provinciale direc teur van de provinciale VW de heer J.P. de Regt ons me dedeelde is de pinksterdrukte uiteindelijk meegevallen. Van het breken van een toeristisch pinksterrecord is geenszins sprake. Hij weet dit aan het wisselvallige weer en aan de voor de deur staande vakan tieperiode. Volgens hem waren de zomerbungalows en appar tementen wel bezet, maar de hotels en pensions zeer zeker in Zeeuwsch-Vlaanderen en in Zuid Beveland en Schouwen- Duiveland meer landinwaarts boden nog ruimte voldoende. (Van een onzer verslaggevers) IIOEK VAN HOLLAND De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft zich vorig jaar mogen verheugen in een flin ke stijging van het vrachtver voer. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1973. De opgaande trend' in het vervoer van begeleide auto's en hun passagiers zette zich eveneens voort, hoewel de energiecrisis de maatschappij toch wel parten heeft ge speeld. Wat zich vorig jaar ook doorzette, was de daling van het aantal vervoerde niet- automobilisten. Het postver voer uit Engeland liep even eens iets terug. De bruto-inkomsten van de Stoomvaart Maatschappij Zee land zijn vorig jaar gedaald met 2,1 procent als gevolg van de verdere koersval van het Engelse pond- Het jaarverslag merkt ten slotte op, dat in het verslagjaar enige vertraging is ontstaan in de voorbereidingen voor de in stelling van een onderne mingsraad. De instelling ervan zal echter naar verwachting dit jaar plaatsvinden. (Van onze correspondent) BAARLAND Met het hij sen van de Nederlandse vlag verrichtte wethouder C. Ver donk zaterdag de opening van camping Soheldeoord te Baar land. Aan de heer D- Hage directeur van Scheldeoord bood de heer Ver donk namens het gemeentebestuur een bloemstuk voorzien van de ge meentelijke vlag aan. De heer Den Hollander, voorzitter van de Rekron, af deling Zeeland releveerde de relaties met de voormalige burgemeester Van Liere, wet houder De Vriend en de toen al bestaande camping Schelde oord. „Ik zie in deze camping geen gelegenheid voor massa recreatie, maar een gelegen heid geschikt voor mensen met bescheiden eisen". In het bijzonder dankte de heer Hage de heer Koole die bij de tot standkoming voor het slagen van dit object een grote steun was. Na het officiële gedeelte werd aan de vele belangstel lenden een verfrissing in de vernieuwde bar-bodega aange boden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stich ting Federatieve Provinciale Bibliotheekcentrale Zeeland organiseert ook dit jaar weer tijdens de zomermaanden de toeristenbibliotheek. Per 1 ju ni is deze toeristenvoorziening weer van start gegaan. Langs de kust van West- Zeeuwsch-Vlaanderen is in de zomermaanden de feloranje- geel beschilderde toeristenbi- TERNEUZEN In Zeeuwsch-Vlaanderen, het is al vaker gezegd, ontmoeten land en zee elkaar dagelijks. De zee dringt er diep het land in. Na de uitbrei ding van de Zevenaars- haven in het kanaal bij Terneuzen is dat nog eens duidelijk gewor den. Koeien grazen er in de schaduw van een zeereus, die door be drijvige hijskranen ge lost wordt. bliotheekbus al een vertrouwd beeld. Dit jaar voor de eerste keer krijgt ook de kust van Walcheren deze voorziening. Het boekenbestand bestaat voornamelijk uit Nederlandse en Duitse romans en Neder landse en Duitse jeugdboe ken. Gratis kan men boeken le nen indien men een geldige lidmaatschapskaart bij zich heeft van een openbare biblio theek. Anders moet men per boek f 0,25 betalen. Men kan zooveel boeken meenemen als men wil. Boeken, welke men niet meer zelf kan terugbren gen hij de toeristenbibliobus, kan men inleveren bij het VVV-kantoor. Het schema van de toeristenbibliotheek Zee land ziet er uit als volgt: Walcheren: 1 juni t.m. 22 juni in Zoutelande De Lange- straat t.h.v. hervormde kerk, op vrijdag van 9.30-12.00 uur en op zaterdag van 9.30-12.00 uur. 24 juni t.m. 17 augustus: Zoutelande, De Langestraat t.h.v. hetvormde kerk, op maandag van 18.00-19.00 uur en op vrijdag en zaterdag van 9.30-12.00 uur. Koudekerke. Vabenabos, op dinsdag van 9.30-12.00 uur en van 18.00- 19.30 uur. In Koudekerke aan de Verlengde Dishoeckseweg op woensdag van 9.30-12.00 uur en 18.00-19.30 uur. In Big- gekerke op het parkeerterrein camiping Vos op donderdag van 9.30-12.00 uur en 18.00- 19.30 uur. Zeeuwsch-Vlaanderen: 1 ju ni t.m. 22 juni: Cadzand-Bad winkelcentrum, op maandag van 18.00-19.30 uur en op vrij dag en zaterdag van 9.30-12.00 uur. 24 juni t.m. 14 september: Cadzand-Bad, winkelcentrum, maandag 18.00-19.30 uur, vrij dag en zaterdag 9.30-12.00 uur, Groede op de markt dinsdag 9.30-12.00 uur en 18.00-19.30 uur. Nieuwvliet, camping Panne- schuur, woensdag 9.30-12.00 uur en 18.00-19.30 uur. Retran- chement, camping Zwinhoeve, donderdag 9.30-12.00 uur en 18.00-19.30 uur. (ADVERTENTIE) Elke Fleurop bestelling is gegarandeerd goed. Fleurop/ Interflora Nederland staat er achter. Fleurop/Interflora Ned«tl*nd Gegarandeerd goed! Bermbrand Zaterdagmid dag om halfdrie moest de brandweer te Terneuzen uit rukken voor het blussen van een brand aan de Spoorbaan nalöij Dow Chemical. De dijk brandde af over een afstand van een honderdtal meters. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Namens alle parochianen van 's-Heeren hoek gaf majorette Marie-José Hoondert gisteren na de hoog mis in een gesloten enveloppe 2.125 gulden aan pastoor C. Kroon. Dit bedrag heeft de be volking van 's-Heerenhoek bij eengebracht ter gelegenheid van het 35-jarig priesterjubile um van pastoor Kroon. Zuster Franka die in haar fe licitatietoespraak de persoon van pastoor Kroon schetste, vond dat hjj in vele opzichten zijn waaide voor 's-Heerenhoek heeft getoond, ook buiten zijn priesterschap om. Pastoor Kroon, die door deze hulde blijkbaar verrast was, zei in zijn dankwoord: „Deze dag is voor mij het begin van een groot feest dat deze zomer gevierd zal worden. Ik hoop dat we elkaar dan in en buiten de kerk zullen terugvinden". De fanfare Sint Caecilia en de majoi-etten verzorgden de muzikale omlijsting. Na de mu zikale hulde namen vele kerk bezoekers de gelegenheid te baat om pastoor Kroon persoon lijk de hand te schudden. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Op de Franse militaire begraafplaats in Ka peile heeft afgelopen zaterdag de jaarlijkse herdenking plaats gevonden van de geval lenen in 1940-1945. De plech tigheid had een sober karak ter. De herdenking ging uit van het comité „Du souvenir Fran cais". Ze werd onder meer bijgewoond door de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Le Comte Jacques Se- nard, en de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, Gesproken werd er door burgemeester H. G. van Suylekom van Kapeile en de heer M. Jospin, voorzitter van het herdenkingscomité. Er werden bovendien diverse kransen gelegd. Na afloop van de herdenkingsplechtigheid was er een receptie in het gemeentehuis van Kapeile. (Van onze correspondente) HONTENISSE Op de eer ste ochtend van het nieuwe visseizoen in Nederland is de 71 jarige belg J.S. uit Antwer pen aan de gevolgen van een hartverlamming overleden. S. zat zaterdagmorgen rond vijf uur aan de Vogel in Hontenis- se te vissen toen hij door de hartverlamming werd getrof fen. Botsing Op de kruising Hendrik de Gi-ootlaan - Eux-opa- laan verleende de bestuurder van een personenauto, A. B. uit Heinkenszand, geen voorrang aan een personenauto die be stuurd wei-d door W. Z. uit Mid delburg. Ten gevolge van de aanrijding die hierdoor ontstond werden beide auto's zwaar be schadigd. Inbraak In de herenmo dezaak van de firma Van Dix- hoorn aan de Noordstraat te Terneuzen werd ingebroken. De gehele winkel werd over hoop gehaald, maar er is niets vermist. De dieven kwamen via een zijdeur het gebouw binnen. Vermoedelijk is de in braak gepleegd in de nacht van zaterdag op zondafi. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDORP Tijdens het pinksterweekend is overle den de heer A.C. de Koning, vooraanstaand lid van de KVP in Zeeland. De heer De Koon ing is 67 jaar geowrden. De heer De Kooning is 42 jaar geleden via zijn functie als voorzitter van de katholie ke laradarbeidersbond in de politiek terecht gekomen. Hij werd eerst bestuurslid van de afdeling Lewedorp van de KVP. Na de oorlog werd hij bestuurslid van de statenkring Goes van de KVP. Hij werd al gauw vice-voorzitter, later voorzitter van deze staten kring. Via deze functie maakte hij ook deel uit van het be stuur van de kring Zeeland en va x het landelijk partijbestuur van de KVP. Zoals hij zelf in een interview met De Stem begin dit jaar nog zei stond hij met de politiek op en ging ermee naar bed. De heer De Kooning heeft ook dertig jaar lang deel uit gemaakt van de raad 's-Heer- Arendskerke. Daarin was hij een vurig en gewaardeerd pleitbezorger van de belangen van Lewedorp. Tot voor kort was hij ook lid van de raad Borstle. De heer De Kooning ontving vanwege zijn grote verdien sten op maatschappelijk en kerkelijk gebied zowel een koninklijke als pauselijke on- dersoheiidimg. De overledene zal donderdag a.s. te Lewedorp ter aarde worden besteld. Doorgereden Op het kruispunt verlengde Van Steenbergenlaan - Axelse- straat te Terneuzen werd de Terneuzense bromfietsbestuur der J. J. gehinderd door een auto, ten gevolge waarvan de bromfietser kwam te vallen en ziin voertuig ernstig werd be schadigd. De automobilist is doorgereden. AXEL Zondagavond rond 10 uur kwam de 16-jarige F. M. de B. uit Terneuzen met zijn bromfiets te vallen toen hij van af de Zuidsiragel de Roosevelt- laan opreed. Hij raakte waar schijnlijk met zijn trapper het trottoir. Met een hersenschud ding werd hij naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. WEST-KAPELLE Zater dag zijn bij een verkeersonge val in West-Kapelle twee per sonen ernstig gewond geraakt. Zij dienden met ernstige hoofd letsel en inwendige verwondin gen per ambulance overge bracht te worden naar het Gasthuis te Middelburg. GOES Zaterdag verleen de de 73-jarige fietser A. de V. uit Goes op de kruising van Hertenweg van Doornestraat geen voorrang aan een perso nenauto die bestuurd werd door J. M. K. uit Goes. De fietser werd door de auto ge schept. De bejaarde man diende met ernstige verwon dingen per ambulance overge bracht te worden naar het Bergzicht-ziekenhuis te Goes. WEMELDINGE Zaterdag vond bij de postbrug een aan rijding plaats tussen een brom fietser en een personenauto. De bestuurster van de brom fiets en haar duopassagiere werden gewond per ambulance overgebracht naai- het Berg- zichtziekenhuis te Goes. SAS VAN GENT Op de provinciale weg nabij Sas van Gent heeft een eenzijdig onge val plaatsgevonden, waarbij de 'xnxrder van een personen auto C. J. T. uit Blankenberg, diens echtgenote en een mede- inzittende vrij ernstige verwon dingen opliepen. Hij diende per ambulance overgebracht te worden naar een ziekenhuis te Zeeuwsch-Vlaanderen. De au to werd geheel vernield. Tijdens het weekeind hebben zich op rijksweg 58 diverse ket tingbotsingen voorgedaan In alle gevallen was er sprake van lichte materiële schade.

de Stem | 1974 | | pagina 3